Volujak i Velika Vlasulja

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#1 Volujak i Velika Vlasulja

Post by Bosnian1980 »

Volujak je druga po visini planina u Bosni i Hercegovini sa 2337 metara visine.

Nekako mi se cini da je malo ljudi ikako culo za Volujak, a posebno da zna da je drugi po visini u drzavi :)

Planina se nalazi na granici sa Crnom gorom u blizini Maglica.
Vrijeme sa ove ture je bilo prelijepo, cisto i suncano, ali to nije garantovalo da je i toplo kao sto ce se vidjeti na nekim lsikama gdje se vide lokve koje su zaledjene. Tura je odradjena u oktobru ove godine.

Vise slika na linku:
http://www.go2bosnia.com/discover-bosni ... ntain.html

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#2 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Dr.Mr.Fr. »

Extra, odakle se pocinje uspon :mrgreen:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#3 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Admir_1984 »

Dr.Mr.Fr. wrote:Extra, odakle se pocinje uspon :mrgreen:
skrene se na cemernom lijevo, pored onog nikad izgradjenog hotela i ide makadamom do planinarskog doma u izgradnji, mensecini da se to zove papin do :roll:
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by sinuhe »

Zanimljivo kako veci dio BiH nikome ne sluzi za ama bas nista.

Lijepe slike.
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#5 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Bosnian1980 »

sinuhe wrote:Zanimljivo kako veci dio BiH nikome ne sluzi za ama bas nista.

Lijepe slike.
Hahaha :)

Cudno je onda kako kod nas brat na brata potegne sjekiru i umlati ga kao zeca zbog metra njive :)
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#6 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by nOrMaLaC »

Znali iko slučajno koja je planina između Foče i Pljevalja?
Prije dvije godine sam išao makadamom 30 km :-) od Foče ka CrnoGorskoj granici....
Put je katastrofa makadam.Jedino znam da je priroda fenomenalna...
Također sam zapazio da na Crnogorskoj granici se nalazi izvor hladne i bistre vode... :D
Poslije ulaska u Crnu Goru put je asfalt te se spušta prema Pljevljima kroz rudarsko mjesto Šule...

Ako je neko još išao neka podijeli utiske! :)
User avatar
justahiker
Posts: 135
Joined: 22/11/2006 10:34
Location: Sarajevo
Contact:

#7 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by justahiker »

Image

Pogled sa Volujka na Maglic, Trnovacko jezero, Trnovacki Durmitor, Trzivku i Bioc u pozadini.
User avatar
justahiker
Posts: 135
Joined: 22/11/2006 10:34
Location: Sarajevo
Contact:

#8 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by justahiker »

Admir_1984 wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:Extra, odakle se pocinje uspon :mrgreen:
skrene se na cemernom lijevo, pored onog nikad izgradjenog hotela i ide makadamom do planinarskog doma u izgradnji, mensecini da se to zove papin do :roll:
Moze odatle, ali i sa Tjentista, pa preko Prijevora do Trnovackog jezera, i onda sjevernom stranom Volujka, preko Bojanskih vrata do vrha... Jos ako zanocis gore negdje u satoru... :wink:
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#9 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Cober »

justahiker wrote:Pogled sa Volujka na Maglic, Trnovacko jezero, Trnovacki Durmitor, Trzivku i Bioc u pozadini.
Da pripomognem malo..

Image[/url
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#10 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by ljuspica »

Popela sam se na vrh Maglica sa Prevoja. Po mnogima ni malo lak uspon, ali meni je bilo lako. Dvije sajle i to je to....kakav je uspon na Volujak? Jel' i on tezak?
User avatar
justahiker
Posts: 135
Joined: 22/11/2006 10:34
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by justahiker »

ljuspica wrote:Popela sam se na vrh Maglica sa Prevoja. Po mnogima ni malo lak uspon, ali meni je bilo lako. Dvije sajle i to je to....kakav je uspon na Volujak? Jel' i on tezak?
Ako ti uspon na Maglic sa Prijevora nije bio problem, nece ni uspon na Volujak, sasvim sigurno... Maglic je puno eksponiraniji, nego Volujak. Uzivaj! :wink:

P.S. Cober, hvala za postanje cijele panorame!
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#12 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Dr.Mr.Fr. »

justahiker wrote:
Admir_1984 wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:Extra, odakle se pocinje uspon :mrgreen:
skrene se na cemernom lijevo, pored onog nikad izgradjenog hotela i ide makadamom do planinarskog doma u izgradnji, mensecini da se to zove papin do :roll:
Moze odatle, ali i sa Tjentista, pa preko Prijevora do Trnovackog jezera, i onda sjevernom stranom Volujka, preko Bojanskih vrata do vrha... Jos ako zanocis gore negdje u satoru... :wink:

A ljudi recite mi jel' se i na Maglic ide sa Trnovackoj jezera ili je bolje sjevernom stranom sa Dernecišta :mrgreen:
User avatar
justahiker
Posts: 135
Joined: 22/11/2006 10:34
Location: Sarajevo
Contact:

#13 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by justahiker »

Dr.Mr.Fr. wrote:
A ljudi recite mi jel' se i na Maglic ide sa Trnovackoj jezera ili je bolje sjevernom stranom sa Dernecišta :mrgreen:
Sjeverna strana sa Dernecista je mnogo interesantnija (iako se moze i sa jezera uspon napraviti), a povratak mozes napraviti preko jezera (jedini je problem ako ti auto ostane na dernecistu, onda nije bas prakticno tabanati od Prijevora, cestom nazad po njega)... Staza je inace, jako dobro markirana! :dance:
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#14 Re: Volujak i Velika Vlasulja

Post by Dr.Mr.Fr. »

justahiker wrote:
Dr.Mr.Fr. wrote:
A ljudi recite mi jel' se i na Maglic ide sa Trnovackoj jezera ili je bolje sjevernom stranom sa Dernecišta :mrgreen:
Sjeverna strana sa Dernecista je mnogo interesantnija (iako se moze i sa jezera uspon napraviti), a povratak mozes napraviti preko jezera (jedini je problem ako ti auto ostane na dernecistu, onda nije bas prakticno tabanati od Prijevora, cestom nazad po njega)... Staza je inace, jako dobro markirana! :dance:

Danke :-D
Post Reply