Volontiranje/pripravnički VSS

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#26 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by ZeKoU »

Ljudi (ne-pravnici) želim Vam svu sreću. Evo ja sam nakon 2 godine radnog staža u struci upisanog u knjižicu, ponovo pripravnik u novoj firmi. Zakinuli su me pravnici (na foru) - vaše kolege - nečija djeca koja nikada neće ni znati raditi.

Smrt pravnicima! Vi ste jadovi koji trebaju da skapaju ovdje od gladi kako bi bili primorani da odu da peru hale u gospođi Evropi jer ništa bolje ne zaslužujete. Treba vas organizovano otpremiti kao što je Srbija svoje gancije sada po otvaranju bezviznog režima uputila u Evropske parkove. Ništa bolji niste.

Sada odoh na fuka na pauzu - i već pogađate - servirat će mi je vaš kolega pravnik. Najdraže su mi pravničke kafe :x
User avatar
TurioSamGa
Posts: 198
Joined: 21/11/2012 14:46

#27 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by TurioSamGa »

izvini al ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#28 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by ZeKoU »

TurioSamGa wrote:izvini al ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:-D Pa druže i meni je smiješno evo ovaj isti moj post sada nakon drugog čitanja - izgleda isfrustrirano, ali to je moja realnost. Pola života se sa pravnicima mučim, imaš jedan zakon, a onda ga jedni tumače ovako, drugi onako, pa onda sudska praksa, pa onda poziv na ovaj slučaj, pouka o pravnom lijeku pa ovo pa ono....to je totalno neegzaktno i ne vodi nigdje. Mutna voda. Zato vas hejtam. A kada pitam svakog prijatelja pravnika, "Eno Helsinški komitet u Sarajevu prima studente na volonterski rad, što se ne prijaviš?", oni kažu, "...uh da ja volontiram". Pa treba od nečeg početi, sve je za ljude.
User avatar
TurioSamGa
Posts: 198
Joined: 21/11/2012 14:46

#29 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by TurioSamGa »

ZeKoU wrote:
TurioSamGa wrote:izvini al ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:-D Pa druže i meni je smiješno evo ovaj isti moj post sada nakon drugog čitanja - izgleda isfrustrirano, ali to je moja realnost. Pola života se sa pravnicima mučim, imaš jedan zakon, a onda ga jedni tumače ovako, drugi onako, pa onda sudska praksa, pa onda poziv na ovaj slučaj, pouka o pravnom lijeku pa ovo pa ono....to je totalno neegzaktno i ne vodi nigdje. Mutna voda. Zato vas hejtam. A kada pitam svakog prijatelja pravnika, "Eno Helsinški komitet u Sarajevu prima studente na volonterski rad, što se ne prijaviš?", oni kažu, "...uh da ja volontiram". Pa treba od nečeg početi, sve je za ljude.
ma znam kako ti je ... jbt. ja radim pripravnicki za 300 km. sramota me reci kad me neko pita kolika mi je plata :D
nema druge nego se za sebe boriti. najjaci su mi oni sto misle da se znanjem i postenim radom moze sve postici. moze al u k****. Danas ko se bolje lakta, ide preko reda, stele, taj najbolje prolazi,
sssa
Posts: 18
Joined: 09/03/2011 20:35

#30 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by sssa »

Molim vas, ima li neko od vas iskustva oko volontiranja u srednjoj skoli?? Znam da je izasao novi zakon o volontiranju, pa jel imate neku korisnu info, koja je procedura, mozemo li se prijaviti u bilo koju skolu? jel skola placa mentora ili mi sami...?
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#31 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by BASS »

Radio kod advokata 2 godine.
Zaradjivao mu hiljade maraka. Bukvalno, svakodnevno pisao podneske i isao na rocista, nikad manje od 240 km dnevno, po troskovniku.
Dobivao 360 KM "place" i nista drugo, trpio njegove frustracije, slusao price kako je najpametniji i kako sve zna, gledao sve sta fuseri i koliki je neznalica.
Na kraju se adekvatno zahvalio i naucio zivotnu lekciju da nikad vise u zivotu necu raditi za nekoga nego samo za sebe i naucio staru narodnu - koliko para toliko muzike.

A ovakvi ko ZeKoU su manji od makova zrna kad dodju kod advokata/notara/na sud/ ili cak opcinu. Nije tebi kriv ni jedan pravnik ako ti nemas osnova za nesto sto pricas, to mozes progurati negdje ali eto i ovdje ima ljudi koji rade po zakonu.
meskogn
Posts: 178
Joined: 19/09/2007 21:24
Location: gnojnica lukavac
Contact:

#32 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by meskogn »

jasko_ba wrote:Volontirao godinu dana dzaba sve, dipl. pravnik, ni topli obrok mi nisu mogli osigurati. Nevidjeno iskoristavanje, al sta cu, da sjedim kuci ko budala? :x
meni ce topli isplatit u apralu za april al prosle godine
sahan
Posts: 13
Joined: 05/02/2013 09:42

#33 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by sahan »

sssa wrote:Molim vas, ima li neko od vas iskustva oko volontiranja u srednjoj skoli?? Znam da je izasao novi zakon o volontiranju, pa jel imate neku korisnu info, koja je procedura, mozemo li se prijaviti u bilo koju skolu? jel skola placa mentora ili mi sami...?
U obrazovanju je sitacija razlicita od kantona do kantona, zakon jeste izasao ali...
Najbolje je da odes u maticnu opcinu u resornu sluzbu da provjeris da li opcina ima projekat kojim sufinansira tzv. sticanje radnog iskustva za VSS i ako je to vijece/skupstina usvojilo prijavis se za volonitranje.

U nekoj od opcina volonter sebi nadje skolu gdje imaju profesora mentora njegovog profila u nekoj opet te posalju oni jer obrazovanje je u nadleznosti kantona tako da je situacija i te kako sarena.

Uglavnom ti nemas nikakvih finansijskih troskova odim onih za polaganje strucnog ispita nakon odradjene skolske godine, a opet neke opcine i taj iznos ti kasnije vrate (u mom primjeru to nije bio slucaj :))

Najbolje prvo pravac opcina i sluzba koja se bavi pitanjim drustvenih djelatnosti.
Amina T.
Posts: 4
Joined: 30/04/2012 18:51

#34 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by Amina T. »

sahan wrote:
sssa wrote:Molim vas, ima li neko od vas iskustva oko volontiranja u srednjoj skoli?? Znam da je izasao novi zakon o volontiranju, pa jel imate neku korisnu info, koja je procedura, mozemo li se prijaviti u bilo koju skolu? jel skola placa mentora ili mi sami...?
U obrazovanju je sitacija razlicita od kantona do kantona, zakon jeste izasao ali...
Najbolje je da odes u maticnu opcinu u resornu sluzbu da provjeris da li opcina ima projekat kojim sufinansira tzv. sticanje radnog iskustva za VSS i ako je to vijece/skupstina usvojilo prijavis se za volonitranje.

U nekoj od opcina volonter sebi nadje skolu gdje imaju profesora mentora njegovog profila u nekoj opet te posalju oni jer obrazovanje je u nadleznosti kantona tako da je situacija i te kako sarena.

Uglavnom ti nemas nikakvih finansijskih troskova odim onih za polaganje strucnog ispita nakon odradjene skolske godine, a opet neke opcine i taj iznos ti kasnije vrate (u mom primjeru to nije bio slucaj :))

Najbolje prvo pravac opcina i sluzba koja se bavi pitanjim drustvenih djelatnosti.
Da li to znači da se mogu prijaviti za volontiranje samo u školama koje su u mojoj općini ili? (Iz Sarajeva sam, općina Stari Grad) Možda je glupo pitanje, ali meni ništa u vezi ovog volontiranja i pripravničkog nije jasno. Koga god da pitam kaže mi drugačije.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#35 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by Vitezanin »

Nema gdje nisam volontirao. :-D

Trenutno radim praksu u Ujedinjenim Nacijama u sarajevskom uredu (točnije u UNDP-u), prijavio se van konkursa, poslao pismo interesa i CV i pozvali me nakon 3 dana na razgovor. Pokušajte ljudi, ne padajte na priče da se ne može bez štele upasti.

Zbog nekih svojih ludih pravila ne plaćaju interne, ali nema veze, ovo je super organizacija za stažiranje, da ne govorim o ostalom, vidjet ćemo šta će kasnije biti.

Dok sam bio na prvom ciklusu, volontirao sam po raznim organizacijama, nekad su znali platiti dnevnicu, ali bit je da upoznaš masu ljudi koji ti nekad mogu valjati.

I da, odradio sam godinu dana prakse van BiH, ako nekoga zanima kako do toga doći neka se javi, ovi su mi platili bukvalno sve, davali sitni džeparac, dakle sve pokriveno osim plaće koja vam i ne treba. :D

I
sahan
Posts: 13
Joined: 05/02/2013 09:42

#36 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by sahan »

Amina T
Za tebe bi bilo najbolje da odes u opcinu Stari Grad kod nekog ko je zaduzen za obrazovanje, drustvene djelatnosti i slicno pa da vidis kakva je praksa u tvojoj lokalnoj zajednici konkretno a dobro bi bilo cim prije da bi skupila sto prije fond sati neophodnih za polaganje strucnog.
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#37 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by sorted »

edit
User avatar
Amy-Mia
Posts: 240
Joined: 15/07/2012 16:22

#38 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by Amy-Mia »

ko nije kod advokata pripravnički odradio, taj ne zna šta je rintanje ... :-) i to rintanje i po 12 sati dnevno :-) za nikakve pare
sahan
Posts: 13
Joined: 05/02/2013 09:42

#39 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by sahan »

Amy-Mia wrote:ko nije kod advokata pripravnički odradio, taj ne zna šta je rintanje ... :-) i to rintanje i po 12 sati dnevno :-) za nikakve pare
A znanje koje se stekne :):):): - neprocjenjivo :)
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#40 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by madesa »

.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#41 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by BLADE8 »

Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#42 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by ovo_mi_je_nick »

Ako piše u pravilniku firme onda imaš godišnji. Pošto nisi u radnom odnosu ne važi onaj članak nakon 6 mjeseci obavljanja rada radnik ima pravo na godišnji.

Obzirom na volontiranje svaki rukovodilac će ti dati bez problema 7 dana slobodno.
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#43 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by madesa »

BLADE8 wrote:Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
ja sam dvije sedmice dobio
accident
Posts: 13
Joined: 09/06/2016 11:34

#44 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by accident »

BLADE8 wrote:Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
Ukoliko si zakljucio ugovor o strucnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, na tebe se primjenjuje Zakon o radu FBiH, po njemu nemas pravo na godisnji odmor. Od odmora imas pravo na odmor u toku rada, dnevni i sedmicni odmor.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#45 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by BLADE8 »

Hvala na odgovoru. Upravo mi se pritisak povisio i zabolila me glava ali hvala. Evo, ugovor glasi ovako: "UGOVOR o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža". Kako su to naši političari skrojili da budemo robovi zarad fiktivnog glancanja indikatora o nezaposlenosti i radi samih poslodavaca da im budemo džabna radna snaga.

Mogli su barem skontati kada su pisali zakon kako da nazovu lica koja imaju ugovor o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Kroz cijeli ugovor mi piše "volonter". Ovako ispade niti sam volonter niti pripravnik, nego nešto izmedju sto nije do kraja definisano. Iskoristili su riječ "volonter" a ne primjenjuje se zakon o volontiranju (tako da ne koristim godišnji recimo). A nisam ni pripravnik tako da ne plaćaju onih 70% plate.

Radiš džaba godinu bez prava na godišnji. :shock: :bih:
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#46 Re: Volontiranje/pripravnički VSS

Post by BLADE8 »

accident wrote:
BLADE8 wrote:Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
Ukoliko si zakljucio ugovor o strucnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, na tebe se primjenjuje Zakon o radu FBiH, po njemu nemas pravo na godisnji odmor. Od odmora imas pravo na odmor u toku rada, dnevni i sedmicni odmor.
.
Post Reply