Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#26 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

Dobro je kazano u članu 34 Zakona o radu,ali je
Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa
Član 34.-Najveća prevara omladine
ZAŠTO?
pa trebalo je uvesti:
svi pripravnici idu na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa,ili svi za naknadu.
Sramotno je i što u ovom vremenu ko ima stelu radi istu stvar za platu,a velika je vjerovatnoća da ostane za stalno (jer ima stelu),a za ostale sve to isto,samo đaba i bez mogučnosti da se stalno negdje zaposli.
Ovo pišem jer se ovo zloupotrebljava (ljudima pokaže šta i kako će raditi i giljaj cijelu godinu),a npr.znam da male prodavnice i STR korište VSS za svoje potrebe,gdje dipl.ecc,Pravnik ili inženjer nemaju šta naučiti.
Kome i zašto će ova potvrda,kad nekome poslije dođe,a ovaj ga presluša i kaže "Šta ti je ovo"???

Evo vidim različita rješenja po kantonima,školama i td.
Primjer u školi,priča mi otac(kaže jedva našao direktora koji to hoće) koji mora od sebe platiti ono za Biro (nešto sitno oko 30KM ),da bi mu kčerka radila u školi kao prof.učiteljica,bez ikakvih naknada



.
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#27 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

Kakava je situacija sada po kantonima,kad se radi o volonterima?
1.Je li se nezaposlene osobe s visokom spremom angažuju u struci i kvalifikaciji?
2.Ima li kakve naknade?
3 Koliko se radi sedmično i kakav posao,
Može li iskustva(treba nam za sledeče izbore) NVO
Pozdrav i molim učešće!!!!
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#28 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by int21 »

senadd wrote:ne mogu da shvatim da ime netko ko traži posao,a da nije do sada bar tri puta pročitao ovu nakaradu ,što je Vlada uvalila "raji".
Sinoć onakva masa ne "hebenoj proslavi kadeta" i meni je drago što su Prvi,al šta vrijedi,sutra ih nitko neće znati(osim onih koji trguju njima)
ZAŠTO SE ZAINTERESOVANI NE OKUPE ONAKO (a svi oni sinoć gule roditelje-uglavnom),na prosvjedu protiv ovih nelogičnosti?
evo izvoda iz Zakona o radu (što ga krije Vlada,a rulja shuti)
Prijem pripravnika
Član 32.
(1)Radi stručnog osposobljavanja za samostalan rad, poslodavac može zaključiti ugovor o radu sa pripravnikom.
(2)Pripravnikom se smatra lice sa završenom srednjom ili višom školom, odnosno fakultetom koje prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, a koje je prema zakonu, obavezno položiti stručni ispit ili mu je za rad u zanimanju potrebno prethodno radno iskustvo.
(3)Ugovor o radu sa pripravnikom zaključuje se na određeno vrijeme, a najduže godinu dana, ako zakonom nije drugačije određeno.
(4)Za vrijeme obavljanja pripravničkog staža pripravnik ima pravo na 70% plaće utvrđene za poslove za koje se osposobljava.
(5) Poslodavac i pripravnik mogu se dogovoriti i o većem iznosu plaće iz stava 4. ovog člana.
Polaganje stručnog ispita
Član 33.
Nakon završenog pripravničkog staža, pripravnik polaže stručni ispit, ako je to zakonom, propisom kantona ili pravilnikom o radu propisano.

Sta je ovdje lose? Fakat ne kontam.....I gdje pise da se ne placa pripravnicki.....
Oprostite ali nisam pravnik pa ne kontam....
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#29 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by senadd »

Drug,
da si završio neki fakultet i da si na birou,znao bi o čemu se priča,ali nisi Ti kriv(možda si sretno zaljubljen,pa ne vidiš stvarnost9.
pozzzzz
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#30 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by zavezata-vreca »

Ko god zavrsi skolu ili fax prvo trazi stelu da se zaposli. I onda kad se dodje do zida jer je tudja stela jaca onda je kriva drzava ... Isto kao sto su krivi doktori sto uzimaju mito a niko doktoru bez kese ne ide. Kolizija 1/1. Takvo je danas trziste da diploma sluzi samo kao sredstvo na osnovu kojeg se dalje trazi stela. Nazalost tako je i to se nece promijeniti. U privatnom sektoru je stvar ista. Logicno je da ce gazda primiti nekoga preko preporuke jer zna ko mu dolazi da radi. Zasto bi primio fakultetliju sa desetkama kojeg ne zna kad moze sina od poslovnog partnera za kojeg manje vise zna kakav je i kakvih mogucnosti plus gledace da ne obruka oca. Ovih sa desetkama sam se kroz posao nagledao i to su toliko ograniceni ljudi i nefleksibilni da nekazem nesposobni za nase trziste rada. Kakvo obrazovanje takva i radna snaga.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#31 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by BLADE8 »

Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#32 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by sarajevowintwr »

charrrmed wrote:Ja volontiram tj. volontirao sam u jednoj skoli. Nemam placenu ni kartu ni topli obrok. Dakle ukupno dobivam 0,00 KM :D I tako 6 mjeseci. Ne bunim se, jer sam potpisao ugovor u kojem je navedeno da se odricem svih primanja. Tako je u skolstvu pa su mi ove vase cifre :shock:
Ali ipak je tesko. Osjecaj da od majke moras traziti za kartu, za hranu i ostale potrepstine a da pri tome imate 24 godine je uzasan. Posebno ako ste dijete samohranog roditelja. Ugovor je istekao, a s vremena na vrijeme me zovu na zamjene (nijedna zamjena nije placena).
Ako ne pristanete na volontiranje, odmah ste okarakterisani kao neradnik i kao parazit koji zivi na grbaci svojih roditelja. Ljudi su generalno skloni misljenju da su mlade osobe koje ne pristaju na takve uslove zapravo lijene.
Ako se sjecas ili negdje mozes provjeriti, to vrijeme dok si volontirao jel se vodi kao radni staz ili kao da si na birou?
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#33 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by charrrmed »

sarajevowintwr wrote:
charrrmed wrote:Ja volontiram tj. volontirao sam u jednoj skoli. Nemam placenu ni kartu ni topli obrok. Dakle ukupno dobivam 0,00 KM :D I tako 6 mjeseci. Ne bunim se, jer sam potpisao ugovor u kojem je navedeno da se odricem svih primanja. Tako je u skolstvu pa su mi ove vase cifre :shock:
Ali ipak je tesko. Osjecaj da od majke moras traziti za kartu, za hranu i ostale potrepstine a da pri tome imate 24 godine je uzasan. Posebno ako ste dijete samohranog roditelja. Ugovor je istekao, a s vremena na vrijeme me zovu na zamjene (nijedna zamjena nije placena).
Ako ne pristanete na volontiranje, odmah ste okarakterisani kao neradnik i kao parazit koji zivi na grbaci svojih roditelja. Ljudi su generalno skloni misljenju da su mlade osobe koje ne pristaju na takve uslove zapravo lijene.
Ako se sjecas ili negdje mozes provjeriti, to vrijeme dok si volontirao jel se vodi kao radni staz ili kao da si na birou?
Nije se vodilo kao radni staz. Od navedenog posla sam dobio radno iskustvo (ali ne i staz) uz pravo na polaganje strucnog ispita.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#34 Re: Volonterski rad-Najveća prevara omladine

Post by Heller »

Odradio sam šest mjeseci pripravnički, 70% plate, TO, prevoz. Tehničar mehatronike. Interesuje me jel to ima neku težinu sutra? Jel ja imam nešto od potvrde sutra lad budeđ drugi posao tražio?
Post Reply