Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Opal_89

Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Opal_89 » 22/09/2017 22:34

Toffee karamela wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
U suštini se ne radi ništa osim nosanja pošte. Čekaj da prođe godina. U tom periodu imaš topli obrok i to je.
topli obrok samo :shock: ...ima li neke plate?
Ja ne znam gdje su ovi iznad radili, ali volonteri u opstini na Ilidzi i u Hadzicima vec godinama imaju naknadu, oko 350 KM. U tome im je sve.

purgatorio

Post by purgatorio » 23/09/2017 07:33

Opal_89 wrote:
Toffee karamela wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
U suštini se ne radi ništa osim nosanja pošte. Čekaj da prođe godina. U tom periodu imaš topli obrok i to je.
topli obrok samo :shock: ...ima li neke plate?
Ja ne znam gdje su ovi iznad radili, ali volonteri u opstini na Ilidzi i u Hadzicima vec godinama imaju naknadu, oko 350 KM. U tome im je sve.
U većini općina ukupna primanja volontera se krecu između 300 i 450 KM.

ovo_mi_je_nick

Post by ovo_mi_je_nick » 23/09/2017 20:23

Volonter ne može imati toliko. Volio bi kad bi neko postavio ugovor gdje vidim taj iznos za volontere. Pripravnik sa zasnivanjem radnog odnosa ima naknadu od 300-400 KM ali volonter ne.

didzej1602

Post by didzej1602 » 23/09/2017 20:52

ne znam za općine, ali znam da volonteri u fed ministarstvima imaju oko 430 km. bez zasnivanja radnog odnosa, dakle ugovor o stručnom osposobljavanju :)

perfect_guy

Post by perfect_guy » 23/09/2017 22:13

u školama 0

Opal_89

Post by Opal_89 » 23/09/2017 23:57

Licno radila u skoli kao pripravnik (sa zasnivanjem radnog odnosa) imala platu 350-366, ovisno je li bio praznik. Kolega radio kao volonter, ista struka u pitanju, samo preko opstine (bez zasnivanja radnog odnosa), plata nam se razlikovala do 50 KM. Mislim da su njima to racunali kao naknadu za topli obrok i prevoz, ali nisam sigurna.
Ma prijavljujte se gdje stignete, nikad se ne zna, samo se ne nadajte puno, razocarenje zna slomiti svaku nadu.

purgatorio

Post by purgatorio » 24/09/2017 07:07

ovo_mi_je_nick wrote:Volonter ne može imati toliko. Volio bi kad bi neko postavio ugovor gdje vidim taj iznos za volontere. Pripravnik sa zasnivanjem radnog odnosa ima naknadu od 300-400 KM ali volonter ne.
Nije to naknada vec im se vodi kao topli obrok i prevoz.

ovo_mi_je_nick

Post by ovo_mi_je_nick » 24/09/2017 11:18

purgatorio wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Volonter ne može imati toliko. Volio bi kad bi neko postavio ugovor gdje vidim taj iznos za volontere. Pripravnik sa zasnivanjem radnog odnosa ima naknadu od 300-400 KM ali volonter ne.
Pogriješio sam gore kad sam rekao naknada umjesto plaća.

Dakle volonter ima naknadu ( jer ne zasniva radni odnos i idr mu samo radno iskustvo a ne radni dtaž) prevoz i topli obrok (a zna se koliko iznosi topli obrok cca 7 KM po danu)

Pripravnik ima plaću (jer zaniva radni odnos i ide mu radni staž i radno iskustvo) koja je 30 % manja od plate najnižeg službenika sa tom VSS, topli obrok i prevoz.

Opal_89

Post by Opal_89 » 24/09/2017 16:37

ovo_mi_je_nick wrote:
purgatorio wrote:
Pogriješio sam gore kad sam rekao naknada umjesto plaća.

Dakle volonter ima naknadu ( jer ne zasniva radni odnos i idr mu samo radno iskustvo a ne radni dtaž) prevoz i topli obrok (a zna se koliko iznosi topli obrok cca 7 KM po danu)

Pripravnik ima plaću (jer zaniva radni odnos i ide mu radni staž i radno iskustvo) koja je 30 % manja od plate najnižeg službenika sa tom VSS, topli obrok i prevoz.
S tim da topli obrok i prevoz nisu obavezujuci, npr. u skolama i pojedinim javnim ustanovama ne daju topli obrok niti prevoz, ali to sve zavisi od direktora i njegove dobre volje.

perfect_guy

Post by perfect_guy » 24/09/2017 16:39

Opal_89 wrote:
S tim da topli obrok i prevoz nisu obavezujuci, npr. u skolama i pojedinim javnim ustanovama ne daju topli obrok niti prevoz, ali to sve zavisi od direktora i njegove dobre volje.
da, i pripravnici imaju samo onih bruto 600 od biroa

mistek

Post by mistek » 26/01/2018 18:20

Jedno pitanjce: Ukoliko je neko volonter (bez zasnivanja radnog odnosa, ili kako već to zakon definiše), da li se vodi na birou? Konkretno, je li moguće dobiti potvrdu sa biroa ili ne (da bi se predalo na neki konkurs)? Ja bih prije rekao ne, ali kad sam bio dole na birou, rekoše "sad je sve ko da si na birou, samo se godinu ne moraš javljati". :D

purgatorio

Post by purgatorio » 26/01/2018 18:34

mistek wrote:Jedno pitanjce: Ukoliko je neko volonter (bez zasnivanja radnog odnosa, ili kako već to zakon definiše), da li se vodi na birou? Konkretno, je li moguće dobiti potvrdu sa biroa ili ne (da bi se predalo na neki konkurs)? Ja bih prije rekao ne, ali kad sam bio dole na birou, rekoše "sad je sve ko da si na birou, samo se godinu ne moraš javljati". :D
Biro plaća zdravstveno za volontere, tako da mislim da se vodi i dalje.

mistek

Post by mistek » 10/02/2018 13:48

I još jedno pitanje iz ovog faha :D Osoba ima zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa. Zakonom o radu, član 34. stav (2), veli:
"Vrijeme stručnog osposobljavanja iz stava 1. ovog člana računa se u pripravnički staž i radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju i može trajati najduže onoliko vremena koliko traje pripravnički staž. "

S druge strane, isti Zakon, član 32. stav (2) veli:
"Pripravnikom se smatra lice sa završenom srednjom ili višom školom, odnosno fakultetom koje prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, a koje je prema zakonu, obavezno položiti stručni ispit ili mu je za rad u zanimanju potrebno prethodno radno iskustvo."

Moje pitanje je: Da li osoba nakon što godinu dana provede na "stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa" može obavljati pripravnički, ali ovaj "normalni"? Drugo, da li osoba koja ovaj prvi odnos prekine nakon recimo 7 mjeseci, može obavljati ovaj drugi?

Konkretan slučaj je: Trenutno imam zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa koji traje do 31.08.2018. godine. Sada mi se nudi prilika za pripravnički koji bi kasnije prešao u regularan radni odnos. Da li mogu tu aplicirati zakonski? I opet ostaje otvoreno ono pitanje da li imam papir s biroa da sam još tamo :D

Post Reply