Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#51 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by 123magija »

A npr kantonalno tuzilastvo svoje pripravnike ostavi jos godinu u volonterskom ugovoru...
Niko te nista i ne priprema...naucis poslove radnog mjesta na kom sjedis, dalje od toga nista. Pa sta koga zapadne. Da mi je da me ista u struci zapadne...
Ako ko sazna sta za pripravnike preko biroa, kantonalni poziv, ponovo molim da javi, napise, posalje dimni signal...
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#52 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by duboka_misao »

Iznjavam se ako je neko vec pitao, ali zanima me da li osoba koja je vec zaposlena moze biti volonter ?
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#53 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by BLADE8 »

Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#54 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by didzej1602 »

BLADE8 wrote:Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
dogovoris se sa nadredjenim, mi smo imali 5 dana
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#55 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by BLADE8 »

didzej1602 wrote:
BLADE8 wrote:Zna li neko precizno koliko Volonter ima pravo na godišnji odmor ako u ugovoru "o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" nije napisano ništa o godišnjem?

I koji zakon se uopće primjenjuje na volontere: Zakon o Radu ili Zakon o volontiranju FBiH?
dogovoris se sa nadredjenim, mi smo imali 5 dana
Znam da se možemo "dogovorit" ali volio bi da znam zakonski osnov prema kojemu ćemo se dogovarat...Trebalo bi da je regulisano a ne kako se dogovorimo..
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#56 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by perfect_guy »

BLADE8 wrote:
Znam da se možemo "dogovorit" ali volio bi da znam zakonski osnov prema kojemu ćemo se dogovarat...Trebalo bi da je regulisano a ne kako se dogovorimo..
http://pravnik.ba/wp-content/uploads/20 ... U-FBiH.pdf

član 10
(3) Volonter koji obavlja dugoročno volontiranje ima pravo na odmor u trajanju od najmanje dva radna dana mjesečno
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#57 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by BLADE8 »

perfect_guy wrote:
BLADE8 wrote:
Znam da se možemo "dogovorit" ali volio bi da znam zakonski osnov prema kojemu ćemo se dogovarat...Trebalo bi da je regulisano a ne kako se dogovorimo..
http://pravnik.ba/wp-content/uploads/20 ... U-FBiH.pdf

član 10
(3) Volonter koji obavlja dugoročno volontiranje ima pravo na odmor u trajanju od najmanje dva radna dana mjesečno
Da pročitao sam, to bi značilo da imam 24 dana godišnjeg...

Ali ugovor glasi: "UGOVOR o obavljanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa/volonterskog staža" ... a stručno osposobljavanje definiše Zakon o radu, član 34. Ako se primjenjuje Zakon o radu onda nemam pravo na godišnji a eto ako se primjenjuje Zakon o volontiranju onda kao imam 24 dana. Koji zakon se onda primjenjuje: da li Zakon o radu ili Zakon o volontiranju?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#58 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by zenicablues »

Prije svega, treba biti jasno da su tri različita pojma:

1. Ugovor o volontiranju, koji mora biti zaključen u skladu sa Zakonom o volontiranju;

2. Ugovor o radu sa pripravnikom. Naime, prema članu 24. Zakona o radu FBIH sa pripravnikom se može zaključiti ugovor o radu, znači pripravnik je osoba u radnom odnosu, dok prema starom zakonu o radu pripravnik nije morao biti u radnom odnosu jer nije zaključivao ugovor o radu, nego ugovor o pripravnickom stažu. Znači, sada je pripravnik radnik sa punim pravima iz radnog odnosa.

3.Ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, u skladu sa članom 34. Zakona o radu. Ova lica nemaju prava na godišnji odmor, jer je članom 34.stav 6. određeno da imaju pravo na dnevni odmor, odmor između dva radna dana i sedmični odmor. Prema tome nemaju pravo na godišnji odmor.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#59 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Opal_89 »

zenicablues wrote:
2. Ugovor o radu sa pripravnikom. Naime, prema članu 24. Zakona o radu FBIH sa pripravnikom se može zaključiti ugovor o radu, znači pripravnik je osoba u radnom odnosu, dok prema starom zakonu o radu pripravnik nije morao biti u radnom odnosu jer nije zaključivao ugovor o radu, nego ugovor o pripravnickom stažu. Znači, sada je pripravnik radnik sa punim pravima iz radnog odnosa.

Da li to pravo na godisnji odmor podrazumijeva i pravo na regres?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#60 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by victom »

volontori nemaju pečat... volonteri nemaju praaaava... i prijatelju ne znam ko ste vi i odakle se javljate.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:09, edited 2 times in total.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#61 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by BLADE8 »

zenicablues wrote:Prije svega, treba biti jasno da su tri različita pojma:

1. Ugovor o volontiranju, koji mora biti zaključen u skladu sa Zakonom o volontiranju;

2. Ugovor o radu sa pripravnikom. Naime, prema članu 24. Zakona o radu FBIH sa pripravnikom se može zaključiti ugovor o radu, znači pripravnik je osoba u radnom odnosu, dok prema starom zakonu o radu pripravnik nije morao biti u radnom odnosu jer nije zaključivao ugovor o radu, nego ugovor o pripravnickom stažu. Znači, sada je pripravnik radnik sa punim pravima iz radnog odnosa.


3.Ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, u skladu sa članom 34. Zakona o radu. Ova lica nemaju prava na godišnji odmor, jer je članom 34.stav 6. određeno da imaju pravo na dnevni odmor, odmor između dva radna dana i sedmični odmor. Prema tome nemaju pravo na godišnji odmor.
Da razjasnimo to "dnevni odmor" i "odmor izmedju dva radna dana". Da li to znaci da se moze raditi ponedjeljak, odmara utorak i opet radi srijeda? :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#62 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Haris.ba »

BLADE8 wrote:Da razjasnimo to "dnevni odmor" i "odmor izmedju dva radna dana". Da li to znaci da se moze raditi ponedjeljak, odmara utorak i opet radi srijeda?
Dnevni odmor ti je pauza u radu.

Odmor između dva radna dana ti je da ako radiš npr. 8 sati u ponedjeljak - treba da imaš odmor da možeš doći u utorak da radiš 8 sati.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#63 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Opal_89 »

Da odgovorim sama sebi na pitanje od prije par mjeseci :D navodno pripravnici ( oni koji su zasnovali radni odnos na osnovu pripravnickog staza) ne mogu ostvariti pravo na regres jer fakticki ne dobiju rjesenjeno godisnjem odmoru, iako ga uredno koriste. Ovo znam kada je u pitanju rad u prosvjeti.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#64 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Toffee karamela »

da pitam ovdje, kakve vrste su ovi oglasi za pripravnike u pojedinim opštinama, mogu li tu konkurisati ljudi iz drugih kantona, mislim šalabazati po teritoriji cijele Federacije ako ne i države...šta im zapravo rade ti pripravnici i ako se zaposle?
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#65 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by purgatorio »

Toffee karamela wrote:da pitam ovdje, kakve vrste su ovi oglasi za pripravnike u pojedinim opštinama, mogu li tu konkurisati ljudi iz drugih kantona, mislim šalabazati po teritoriji cijele Federacije ako ne i države...šta im zapravo rade ti pripravnici i ako se zaposle?
Mogu. Ko god ispunjava uvjete, može se prijaviti. Ti pripravnici u većini općina nosaju papire iz ureda u ured i skrolaju po facebooku.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#66 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Toffee karamela »

purgatorio wrote:
Mogu. Ko god ispunjava uvjete, može se prijaviti. Ti pripravnici u većini općina nosaju papire iz ureda u ured i skrolaju po facebooku.
e baš za mene, hvala za info :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#67 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by _Reds_ »

Toffee karamela wrote:
purgatorio wrote:
Mogu. Ko god ispunjava uvjete, može se prijaviti. Ti pripravnici u većini općina nosaju papire iz ureda u ured i skrolaju po facebooku.
e baš za mene, hvala za info :)
Osim ako nema nekih posebnih uslova na konkursu.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#68 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Opal_89 »

Toffee karamela wrote:da pitam ovdje, kakve vrste su ovi oglasi za pripravnike u pojedinim opštinama, mogu li tu konkurisati ljudi iz drugih kantona, mislim šalabazati po teritoriji cijele Federacije ako ne i države...šta im zapravo rade ti pripravnici i ako se zaposle?
Mogu ali oni prednost daju svojima sa opstine.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#69 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by ovo_mi_je_nick »

Opal_89 wrote:
Toffee karamela wrote:da pitam ovdje, kakve vrste su ovi oglasi za pripravnike u pojedinim opštinama, mogu li tu konkurisati ljudi iz drugih kantona, mislim šalabazati po teritoriji cijele Federacije ako ne i države...šta im zapravo rade ti pripravnici i ako se zaposle?
Mogu ali oni prednost daju svojima sa opstine.
Može svako konkurisati ali se prime kandidati sa prebivalištem iz te općine i sa državnim fakultetom. Rang lista je po stažu na birou pa onda ide koji kandidat koji ima štelu...

U suštini se ne radi ništa osim nosanja pošte. Čekaj da prođe godina. U tom periodu imaš topli obrok i to je.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#70 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Toffee karamela »

ovo_mi_je_nick wrote:
U suštini se ne radi ništa osim nosanja pošte. Čekaj da prođe godina. U tom periodu imaš topli obrok i to je.
topli obrok samo :shock: ...ima li neke plate?
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#71 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Hakiz »

_Principessa_ wrote:Rijetko da ima konkurs u kojem se kao uslov trazi radni staz, u najvecem broju slucajeva trazi se radno iskustvo.

Kako neko sa 5 godina radnog staža može dokazati da ima više radnog iskustva od nekoga ko ima 10 godina radnog staža?

Kod nekih poslova je jednostavno, na primjer vodoinstalater koji radi 5 godina ima reference, pozitivne ocjene klijenata, tražen je zbog svog kvaliteta, pa je u 5 godina obavio hiljadu, možda i više poslova i stekao više iskustva od vodoinstalatera koji radi 10 godina, nije dobar, uradio je u tih 10 godina samo nekoliko desetina ili možda dvije stotine poslova i nema iskustvo i reference kao prvi vodoinstalater.

Ali kod poslova koji se ne mogu tako ocijeniti, kako dokazati da više godina radnog staža ne znači bolje radno iskustvo?

Ili neko ima 20 godina radnog staža, radio je mnogo poslova, pa ima radnog staža 2 godine na poslu za koji se na nekom konkursu traži 5 godina radnog iskustva

Hoću reći da se na kraju, ipak, radi o tome da kada je uslov 5 godina radnog iskustva to u praksi znači da je u stvari uslov 5 godina radnog staža na tim poslovima.

Bilo bi dobro kada bi radnici imali poštene radne dosjee. Koliko ja znam i ima neka istorija radnika koju poslodavac moće provjeriti. Pa novi poslodavac može vidjeti ocjene eventualnog radnika za taj posao. Ali to nije moguće. Ne da nije moguće imati radni doije, nego recimo ovako: Radnik radi kod mene, dobar je i treba mi. I odluči da ode u bolju firmu. Kako mi je taj radnik potreban, a ne mogu ili ne želim da mu dam uslove koje traži da ostane, ja mu u radni dosije napišem loše stvari samo iz osvete što odlazi.

Tako da je radni dosje dobra ideja, ali u praksi je podložan strašnim manipulacijama.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#72 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by ovo_mi_je_nick »

Toffee karamela wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
U suštini se ne radi ništa osim nosanja pošte. Čekaj da prođe godina. U tom periodu imaš topli obrok i to je.
topli obrok samo :shock: ...ima li neke plate?
Nema jer te prima na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa na godinu dana i imaš uslove za polaganje ispita općeg znanja i eventualno za dalje konkurse gdje se traži iskustvo u struci. Negdje ima i naknada za prevoz ako živiš dalje od 3 km od mjesta rada. U tom slučaju imaš pravo na 50 % iznosa karte ili goriva na toj relaciji po najpovoljnijem prevozniku ako ima autobusna relacija koja vozi do mjesta rada.

* Gore navedeno važi za volontere koji se primaju u općine (pojašnjenje radi dežurnih kritičara)
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#73 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by ovo_mi_je_nick »

Vezano za prethodni post da ne citiram jer je podugačak...

Radno iskustvo u struci je bitno za onoga ko završi fakultet i bitna mu je ta godina da bi mogao dalje konkurisati u struci.

Radni staž je bitan za penzije (ako je ko od nas ikada dočeka :lol: )

Biro za zapošljavanje izdaje uvjerenje o počecima i prestanku rada, kada se prijavio na biro, odjavio itd. Dakle knjižica i nije potrebna.

Radni dosje je stvar za manipulaciju. Da li je radni odnos prestao voljom radnika ili poslodavca mora biti ugovor o prestanku ugovora o radu koji se donosi na biro. Ono što piše u tom ugovoru utiče na naknadu koja bi se mogla dobivati od kantona.

Radno iskustvo ili staž ne znači ništa kod novog poslodavaca. Ako imaš previše iskustva gleda te kao mudrog radnika kojim neće moći manipulisat i zato prima uglavnom zelenog koji će šutjeti bar godinu dana.

Više je bitan razgovor i psiho stanje kandidata, kako reaguje na stres, radno okruženje, pritisak, zajebancije, da li je ovisnik, nasilan, ima li problema u porodici, krade li i sl. - svaki posao se nauči.

Bitan je i probni rad i da se tu pokaže čovjek da hoće i ima želju da radi i uči.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#74 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Toffee karamela »

ovo_mi_je_nick wrote:Vezano za prethodni post da ne citiram jer je podugačak...
hvala na info, odgovorio si me od apliciranja :thumbup: :lol:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#75 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by ovo_mi_je_nick »

Toffee karamela wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Vezano za prethodni post da ne citiram jer je podugačak...
hvala na info, odgovorio si me od apliciranja :thumbup: :lol:
Odustajanje je posljednje. Nikad ne znaš gdje će baš tebe izabrati. Ja sam aplicirao na 50 mjesta dok nisam "ubo" što se kaže.
Post Reply