volksbank - promjena kamatne stope

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1 volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

Danas (ovih dana) Volksbank salje pisma korisnicima kredita da je doslo do izmjene kamatne stope, do RASTA stope sa 6,99% na 8,39%. Citavih 1,4%!!!!!
Kolegica digla 40.000 za stan, trebala vratiti 60.000, a sad joj ispade dug 64.000, jos 4.000 'nako??!!
I mene su zavalili, al kredit nije prevelik ni rok dug, tako da cu prezivjeti, ali ovi sa velikim kreditima, to je katastrofa.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#2 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by Skyfox »

Ista stvar i u RB to je na drzavnom nivou podignuta visina kamata...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#3 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

Bas me zanima da li je u svim bankama dignuta za isti %?
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#4 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by and »

kakvi lihvari,a mjesecima su kao imali akcije za dugoročne kredite,nafatali žrtve i sad po promotivnim kamatnim stopama od devet posto deru.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#5 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by Klodovik »

Inflacija.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#6 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

Oficijelno, ovdje nema inflacije. Kurs KM-EUR je isti, stabilan. :D

$ pao, nije do nas, nafta otisla u nebo, nije do nas, ali nas ....

Mene zanima da li je u svim bankama doslo do ovog drasticnog rasta kamatne stope i da li je ta stopa ista.
User avatar
karanana
Posts: 47256
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by karanana »

promjenjene stope se razlikuju od banke do banke, od vrste kredita do vrste kredita i od klijenta do klijenta.
kurs eur-km nema nikakve veze sa inflacijom. zvanicno, ovdje inflacije ima i ona je prosle godine bila negdje izmedju 6 i 7 posto cini mi se, mada ja ne mislim da bi ovo trebao da bude razlog za povisenu kamatu. po mom misljenju, menadzerima banaka u bih su postavljeni visoki ciljevi od njihovih sefova u austriji, njemackoj, italiji i drugim zemljama vlasnicama banaka u bih. da bi se ti ciljevi ispunili, osim plasiranja novih kredita bilo je potrebno naci i novi izvor dodatnog profita i onda je najlakse udariti po mahnitim bosnjanima.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#8 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by Klodovik »

amrica wrote:Oficijelno, ovdje nema inflacije. Kurs KM-EUR je isti, stabilan. :D

$ pao, nije do nas, nafta otisla u nebo, nije do nas, ali nas ....

Mene zanima da li je u svim bankama doslo do ovog drasticnog rasta kamatne stope i da li je ta stopa ista.
Inflacija je oko 10%. That's the word on the street :D Valjda su zato porasle i kamate na oročena sredstva.

Mogu ti potvrditi da je Raiffeisen banka podobro povećala kamate na kredite osigurane žirantima (brat mi ima takav kredit). Ja imam kredit osiguran depozitom i nisam dobio nikakvu obavijest o povećanju kamate.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#9 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

Ja koliko znam samo u ProCredit bank su porasle kamate na orocena sredstva, u ostlaim nistaaaa
Ako grijesim, sorry, ljeto je, malo mozak na odmoru....
Ali me nove kamate na kredit izbacile iz ravnoteze, ne toliko zbog mene, 3 KM mjesecno vise jos 3 godine cu preizvjeti, ali ako nekome rata naraste za 30 KM mjesecno, nije veselo, i to jos 10 godina ili vise.
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#10 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by AO83 »

Kao sto je neko vec rekao inflacija nema veze zbog povecanja kamatnih rata u bankama ne samo u Bosni vec u cijelom svijetu. Naravno ovo se odnosi na one koji nisu bili u fiksnim kreditima. (Mada inflacija nema utjecaj u ovom slucaju, ipak je moguce da inflacija moze da poveca kamatne stope zbog toga sto jedan od najefektivnijih nacina da se borimo protiv inflacije jeste da centralne banke povecaju kamatne stope i zastite trziste od "jeftinog novca").

GLAVNI RAZLOG povecanja kamatnih stopa jesu promijena stopa LIBORA i EURIBORA. Ova dva mjerila se koriste i pokazuju kolika je rata zaduzenosti izmedju finansijskih institucija. Zapravo ova dva pokazitelja su bolji predstavnik kredit trzista nego bilo koje mjerilo koje se koristi od centralnih banki.

Da li sve banke podizu kreditne kamatne stope - vjerovatno da su sve primorane medjutim neke ce da povecaju manje dok druge vise. Razlog: kreditni rejting i stabilnost finansijske institucije kod koje imate kredite se razlikuju. I naravno ona banka koja ima bolji kreditni rejting moze da dobije jeftinije finansiranje, prema tome najvjerovatnije i vi cete imati manju kamatnu stopu.
mikilauda76
Posts: 85
Joined: 25/07/2008 10:49

#11 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by mikilauda76 »

U EU se radi na slijedeci nacin: Kad odes u banku kamata je fino dogovorena, to jest: EURIBOR + neki % koliko se ti dogovoris sa bankom, uglavnom oscilira izmedju 0,5 i 1%. Znaci EURIBOR + 1%. Ovih dana je EURIBOR 5,4%. I banka ti fino kaze da ce svakih 1, 3, 6 ili 12 mjeseci biti revizija EURIBORA i da ce ti tolika biti kamata. Posteno brate, sve dogovor, i znas sve unaprijed, pa bujrum.

Kod nas, kad dizes kredit, fino pise promjenjiva ili varijabilna kamata. Ali ne pisu nikakvi detalji, kako i sta. Tako da te mogu derati dokle im je mila volja. I nije kriva banka, nego drzava koja im je dopustila da rade sa nama sta hoce.Kod nas su sve vecinom evropske banke. Isto bi oni to i radili i u maticnim drzavama, ali ne smiju.

Zakljucak: njima je ovdje ko bubregu u loju.
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#12 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by AO83 »

hape_hapica wrote:
mikilauda76 wrote:U EU se radi na slijedeci nacin: Kad odes u banku kamata je fino dogovorena, to jest: EURIBOR + neki % koliko se ti dogovoris sa bankom, uglavnom oscilira izmedju 0,5 i 1%. Znaci EURIBOR + 1%. Ovih dana je EURIBOR 5,4%. I banka ti fino kaze da ce svakih 1, 3, 6 ili 12 mjeseci biti revizija EURIBORA i da ce ti tolika biti kamata. Posteno brate, sve dogovor, i znas sve unaprijed, pa bujrum.

Kod nas, kad dizes kredit, fino pise promjenjiva ili varijabilna kamata. Ali ne pisu nikakvi detalji, kako i sta. Tako da te mogu derati dokle im je mila volja. I nije kriva banka, nego drzava koja im je dopustila da rade sa nama sta hoce.Kod nas su sve vecinom evropske banke. Isto bi oni to i radili i u maticnim drzavama, ali ne smiju.

Zakljucak: njima je ovdje ko bubregu u loju.
Izvini, ali dici kredit a u isto vrijeme da se ne raspitas za detalje.... pa stvarno moras biti budala ili naivan. I nije tacno da ti banka u EU sve fino isprica. Ako upitas, dobices odgovor. Tako ti je i u nasim bankama. Samo sto Bosnjo ne pita vec mu je bolje da se poslije buni kako su svi supci.

Ja sam se bas jednom u Volksbanci raspitao za kredit i rece mi gospodja "kamata je (lupam) 8%". Nakon sto sam je pitao da li je to efektivna kamata, fino mi je rekla da nije vec se radi o nominalnoj kamati. Isto mi se desilo jednom u jednoj drzavi koja je clanica EU. Znaci razlike nema. Ko god ode da digne kredit a da se ne raspita za SVE detalje, sam je kriv ako ga osinu po usima.
Slazem se sa tobom da sve banke ce reci kolika je kamata, i kako se kamata obracunava, i koje stvari mogu utjecati na kamatne stope da bi se kamata mogla promijeniti.

Medjutim, NJAVECI problem jeste neznanje naseg naroda o bankarstvu u sustini. Koliko smo puta ovdje mogli vidjete teme gdje sagovornici neznaju razliku o kreditnoj i debitnoj kartici?!

Mislim da umjesto sto lome nasu omladinu u srednjim skolama o kojekakvim matematickim formulama bi bolje bilo da uvedu kurs bankarstva i ekonomije u svim skolama - bez obzira da li je to ekonomska srednja ili medicinska... Tvrdim da 80% stanovnistva u BiH nezna razliku izmedju fiksne i varijabilne rate - tako da i bankar kaze tokom dizanja kredita da je varijabilan, onda nas narod nebi mogao da skonta da li je to rizicno ili ne.
mikilauda76
Posts: 85
Joined: 25/07/2008 10:49

#13 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by mikilauda76 »

Slusajte ba, ja sam dizao kredite i u EU i ovdje, tako da ne lupetajte bezveze. U onim bankama vani gdje sam ja dizao kredite, a dizao sam od hipotekarnih, namjenskih do nenamjenskih, oni po zakonu (koji im je drzava nametnula) moraju sve objasniti klijentu. I skoro uvjek ide EURIBOR + jedan fiksni dio sto ide banci. Kad je hipoteka u pitanju to oscilira izmedju 0,5 i 1%, dok kad nenamjenskog kredita zna biti mnogo veci. Tako da kako EURIBOR oscilira tako oscilira i tvoja kamata. S tim sto se vec dogovoris sa bankom da li ce to biti revizija EURIBORA svakih 1, 3, 6 ili 12 mjeseci. I ti znaci u svakom momento znas kolika ce tvoja biti kamata nakon revizije. Postoje i neki drugoi indexi koje koriste banke ali je EURIBOR najzasupljeniji u Evropi.
Kod nas, naravno da nije niko budala da ne pita za kamatu i oni ti fino kazu kolika ti je kamata (kako nominalna tako i efektivna), ali sto ne kazu je to, da po osnovu cega ce ti povecati ili sniziti kamatu. Jedino sto ti kazu to je da je kamata varijabilna i da kako se bude kretalo kreditno trziste tako ce i oni mjenjati kamate. Uopste ne koriste svjetske indexe prilikom obracuna kamate, nego neke svoje interne. Tako da ti nikad ne mozes znati sa sigurnoscu kolika ce tvoja biti kamata nakon nekog izvjesno vremena. Isto tako ti ne kazu kad ce doci do revizije tvoje kamate, nego kad se njima cefne.
I kad dizes kod nas u banci oni ti nista ne bi ni rekli da ih sam pitas. Nego potpisi i budi sretan sto smo ti je ikako i dali.
Zar vi mislite, da su sad u kom slucaju kamate se snizile na svjetskom nivou da bi ti oni tako javili (ko sto je u ovom slucaju uradio Volksbank) i spustili ti kamatu. Bi, ali u k…..
Iz privatnih razloga EURIBOR pratim svaki dan. Prije 3 godine je bio 2,1% a sad se krece oko 5,4%. Jest da me jebe, ali znam pravila igre. A to nije slucaj kod nas.
Sad vidim da kod nas pocinju neke banke spominjati EURIBOR kad je hipoteka u pitanju, ali do skoro to nije bio slucaj.
Vas dvoje garantujem da nikad niste culi ni za EURIBOR ni za Jean-Claude Trichet, zato (ponavljam) ne lupetajte bezveze.
kamerunac
Posts: 14
Joined: 12/06/2008 17:21

#14 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by kamerunac »

Ja sam znao da ce kamatna stopa biti promjenjena zbog vec gore navedenih razloga...ali kad sam dobi pismo od volksbanke koje pocinje sa Zadovoljstvo nam je obavjestiti vas i onda umotavaju dok na kraju vidim cifru 10,24%...pa majku vam...poserem vam se na zadovoljstvo i to uz 10,24 procenata meraka.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#15 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

kamerunac wrote:Ja sam znao da ce kamatna stopa biti promjenjena zbog vec gore navedenih razloga...ali kad sam dobi pismo od volksbanke koje pocinje sa Zadovoljstvo nam je obavjestiti vas i onda umotavaju dok na kraju vidim cifru 10,24%...pa majku vam...poserem vam se na zadovoljstvo i to uz 10,24 procenata meraka.
A sta ti je 10,24%

A ostalo se slazem s tobom... :D :D :D
kamerunac
Posts: 14
Joined: 12/06/2008 17:21

#16 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by kamerunac »

nova kamatna stopa
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#17 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

Meni je nova kamatna stopa 8,39%, a stara je bila 6,99%.

Mozda je to zato sto sam upala u "akciju" koje pravi VB, jedan period povlastene kamate za medicinare, pa onda za policajce, pa za skole, .... uglavnom za budzetske korisnike.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#18 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by gurabija78 »

amrica wrote:Danas (ovih dana) Volksbank salje pisma korisnicima kredita da je doslo do izmjene kamatne stope, do RASTA stope sa 6,99% na 8,39%. Citavih 1,4%!!!!!
Kolegica digla 40.000 za stan, trebala vratiti 60.000, a sad joj ispade dug 64.000, jos 4.000 'nako??!!
I mene su zavalili, al kredit nije prevelik ni rok dug, tako da cu prezivjeti, ali ovi sa velikim kreditima, to je katastrofa.
nije to 1.4% to je 20%
kamerunac
Posts: 14
Joined: 12/06/2008 17:21

#19 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by kamerunac »

Dobro, ja sam kredit uzeo prije nekoliko godina i u to vrijeme kamatne stope su bile dosta nepovoljne - tad je bila 8,8 ili tako nesto. Sad su jos gore:):)
Sreca nije mi ostalo jos puno...ali fakat znam raje koji su se skoro zavalili za stan - hiper iznose...E sad, povecanje kamatne stope za 1,5 ili 2 % na te iznose nije mala stvar...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#20 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by amrica »

dobro si to, znam da je 20%, to sam odmah izracunala, nego ono od 6,99 do 8,39 je 1,40 pa ispalo nakaradno. Visak %.
Nebitno kako se napise, zavala je zesca.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#21 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by gurabija78 »

da je drzava normalna, udruzenje za zastitu potrosaca bi se moglo obratiti agenciji za bankarstvo koja bi mogla preko noci uraditi pritisak na banke da sve vrate na polaznu tacku!
ali niti agencija benda udruzenje niti ce udruzenje naci valjane argumente za to, a oni sigurno postoje... samo nek procackaju po dobiti banaka za proslu godinu, i nek pogledaju racunovodstvene metode po kojima je ta dobit prikazana... to bi agencija mogla uraditi, da hoce, i da zna, i da zeli.... boga pitaj ko je sve zakicen da se u to ne dira....
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#22 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by gurabija78 »

ovo sto je lauda u postu naveo da euribor raste, i da je generalno doslo do rasta cijena kapitala je sve ok, ali samo treba podvuci koliki to profiti banaka trebaju da budu, koliki, na kraju, smiju biti! jer oni nece da promjene idu imalo na njihovu stetu! zasto i bi, kad nema nijednog instrumenta da ih zaustavi! ili kontrolise! u stvari, ima, ali bas i ne funkcionira!
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#23 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by akcija007 »

ni jedna banka se nece odluciti da prva bas ona poveca kamate zbog konkurencije, nego idu u paketu. Kao sto vidim pararelno su povecale Raiffesen, VB i jos neke banke, u UniCreditu su rekli da im snaga grupacije dozvoljava da za sada ne povecavaju K.S. ali ne znaju do kada ce to trajati.
Cinjenica jeste da je kapital,euribor poskupio ali je visina kamatne stope trzisna stopa i ne vidim neke logike da agencija za banarstvo kao regulator bankarskog trzista moze ista tu promjeniti.
Nadalje, mi koji dizemo kredit kad nam odobre i dodjemo na potpis ugovora kad nam kazu potpisete se ovdje i ovjde mi se samo potpisemo i nista ne citamo treba prvo cijeli ugovor procitati pa onda se postpisati.
Ove kredite koje dizemo u KM-ovima sve su to s valutnom klauzulom u EUR-uima, hvala Bogu pa nam je fiksan kurs pa ne moramo viditi brigu i o tome, mada pise klauzula u ugovoru ako se promjeni kurs eura prema km, mijenja se i rata krdita
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#24 Re: volksbank - promjena kamatne stope

Post by AO83 »

akcija007 wrote:ni jedna banka se nece odluciti da prva bas ona poveca kamate zbog konkurencije, nego idu u paketu. Kao sto vidim pararelno su povecale Raiffesen, VB i jos neke banke, u UniCreditu su rekli da im snaga grupacije dozvoljava da za sada ne povecavaju K.S. ali ne znaju do kada ce to trajati.
Cinjenica jeste da je kapital,euribor poskupio ali je visina kamatne stope trzisna stopa i ne vidim neke logike da agencija za banarstvo kao regulator bankarskog trzista moze ista tu promjeniti.
Nadalje, mi koji dizemo kredit kad nam odobre i dodjemo na potpis ugovora kad nam kazu potpisete se ovdje i ovjde mi se samo potpisemo i nista ne citamo treba prvo cijeli ugovor procitati pa onda se postpisati.
Ove kredite koje dizemo u KM-ovima sve su to s valutnom klauzulom u EUR-uima, hvala Bogu pa nam je fiksan kurs pa ne moramo viditi brigu i o tome, mada pise klauzula u ugovoru ako se promjeni kurs eura prema km, mijenja se i rata krdita
Slazem se. Plus zelio bih da dodam da se kamate ne povecavaju da bi inflacija onda bila preko 10%.

Nema nikakve potrebe da bilo koja vladina institucija reaguje posto se kamatne stope dizu po cijelom svijetu - ovo ni pocemu nije bosanski fenomen.
Post Reply