Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#226 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

O dzingis kanu sam citao knjigu nedavno a moram priznat da za timura nisam cuo
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#227 Re: Vojskovodje

Post by detroit-mercy »

TheMule wrote: 25/02/2011 06:56 Aleksandar Makedonski bez sumnje.

Hanibal, bin Walid, i Cezar su isto tu negdje. Mislim da su Cezar i bin Walid cesto zapostavljeni u ovakvim listama.

junkers wrote:
halifa81 wrote:+
Da 41 kad su NJemci gazili Sovjete bilo je tako kao sto ti kazes,neiskustvo....i premoc Njemaca....
Do granice St.Peterrsburg-Moskva-Staljingrad Njemci su zarobili 1 500 000 vojnika Crvene Armije....
Ali to je bilo na pocetku sukoba.... Zukov je tek od bitke za Staljingrad bitan igrac(moze biti da je
prije Staljingrada branio Moskvu)ali sve njegove akcije su sirova snaga od kontranapada kod
Staljingrada preko Kurska do recimo zauzimanje Berlina gdje je bilo 10-1 omjer Sovjeti-Njemci

I da dodam za kraj,da je SSSR najzasluzniji za pobjedu saveznika u ratu...
pa sovjeti su tada usvojili hajmo reći doktrinu puno željeza i puno mesa i nisu odustali od nje ni u toku hladnog rata.
a mislim da si olako dao komentar o zaslugama za pobjedu u ratu.ne sporim zasluge SSSR-a,ali da ne zaboravimo da se Britanija nastavila boriti i poslije sloma francuske i u africi,na atlantiku,sredozemlju,kasnije i u burmi...I naravno po meni ključni detalj,ulazak Amerike u rat prije svega sa ogromnim industrijskim pa i ljudskim potencijalom,te pomoć saveznicima
Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise. Nakon sto Njemci nisu uspjeli na samom pocetku unistiti otpor Rusa, postojao je samo jedan ishod-pobjeda Rusa.
Sovjeti nisu usvojili doktrinu puno zeljeza i mesa zbog toga sto su hteli vec zbog toga sto su morali. Imali su mase na raspolagaju. Sad reci da je SSSR najzasluzniji za pobjedu saveznika u ratu je malo preambiciozno. Pri tome zanemariti oko 400 hiljada jeepova i kamiona, 14 hiljada aviona, 8 hiljada vozila razlicite namjene, 13 hiljada tenkova, jednu trecinu eksploziva koju su sovjeti upotrijebili u ratu a koja je bila dostavljena kroz Lend-Lease program. Pored toga, hemikalije, nafta, aluminijum i jos masa toga. Ili u brojevima vise od 20 hiljada kacusa je postavljeno na sasije americkih Studebaker kamiona. 55% aluminija i vise od 80% bakra koje su sovjeti upotrijebili u ratu je doslo kroz ovaj program. Oko 2 hiljade lokomotiva i ko zna koliki broj vagona, a zna se da je zeljeznica bila od fundamentalnog znacaj za sovjete u pokretanju ljudstva i tehnike u ratu.
Preko 38 hiljada razlicitih masina je poslano u SSSR kao pomoc, 4.5 miliona tona hrane i da ne nabrajam vise.

Ili da citiramo Staljina i Hruscova
"I want to tell you what, from the Russian point of view, the president and the United States have done for victory in this war," Stalin said. "The most important things in this war are the machines.... The United States is a country of machines. Without the machines we received through Lend-Lease, we would have lost the war."

Nikita Khrushchev offered the same opinion.

"If the United States had not helped us, we would not have won the war," he wrote in his memoirs. "One-on-one against Hitler's Germany, we would not have withstood its onslaught and would have lost the war. No one talks about this officially, and Stalin never, I think, left any written traces of his opinion, but I can say that he expressed this view several times in conversations with me."

Interesantno je kako se kod nas malo zna o razmjerama ovog programa i njegovog uticaja na ishod rata.
Btw, Ameri su vec 42e razmisljali o Njemackoj nakon Hitlera, za njih je ono bio gotova stvar.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3194
Joined: 28/01/2012 11:38

#228 Re: Vojskovodje

Post by kamberovica polje »

ANamelessGhoul wrote: 05/05/2021 16:13 Timur je genije fakat bio, ali ne znam stvarno nikog ko je bio toliko brutalan kao on.
Lik je baš bio luđak.
Dlaka je falila da okonča Osmansko Carstvo u njegovim začecima.
Black swan wrote: 05/05/2021 16:20 O dzingis kanu sam citao knjigu nedavno a moram priznat da za timura nisam cuo
Dovoljno je reći da su ga smatrali jedinim pravim nasljednikom Džingisa. Čovjek je osvojio i popalio sve od Irana do Ankare.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#229 Re: Vojskovodje

Post by ANamelessGhoul »

Rekao sam jednom na drugoj temi da je Timur ubio vise muslimana nego krstasi u svim pohodima ukupno. Barem je Dzingis postedio one koji se predaju dok kod ove budale toga nije bilo
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#230 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Bas sam procitao knjigu Krstaski ratovi...od Fajfric ne bih da nekog uvrijedim ali samo je prvi krstaski rat rat...ajde eventualno tri...ostalo je smijurija...ja bih to nazvao Franci protiv islama...

Da ne skrecem temu nedavno sam procitao staljin politicka biografija...tek sam tada shvatio kakve su monsturozne konture toga lika...ali takodjer i genijalnost za birokraciju...i rukovodjenje...
I on se moze ubrajati u najbolje vojakovodje
Nazove nekog svog generala...oko staljingrada
Zdravo druze koga prvo da napadnemo
Paulusa ili... ne znam jel M... ne mogu se sjetiti
Kaze general tog drugog
Odmah mu spusti slusalicu
Nazove drugog generala
Druze koga da napadnemo prvog ovog ili onog...
Kaze on paulusa
Nazove ovog prvog kaze napadaj tog drugog ne paulusa :lol:
U 60 sekundi odredjena bitka
Ameri i britanci su se cudili u moskvi kako lik prekida sjednice da bi odlucio na terenu i najbesmialenije i najnize odluke koje ga pitaju...u sve se razumio sve znao...nije ni cudo sto je takvog karaktera napredovao do vrha i toliko se zadrzao
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#231 Re: Vojskovodje

Post by Piaty »

Black swan wrote: 05/05/2021 20:30 Bas sam procitao knjigu Krstaski ratovi...od Fajfric ne bih da nekog uvrijedim ali samo je prvi krstaski rat rat...ajde eventualno tri...ostalo je smijurija...ja bih to nazvao Franci protiv islama...

Da ne skrecem temu nedavno sam procitao staljin politicka biografija...tek sam tada shvatio kakve su monsturozne konture toga lika...ali takodjer i genijalnost za birokraciju...i rukovodjenje...
I on se moze ubrajati u najbolje vojakovodje
Nazove nekog svog generala...oko staljingrada
Zdravo druze koga prvo da napadnemo
Paulusa ili... ne znam jel M... ne mogu se sjetiti
Kaze general tog drugog
Odmah mu spusti slusalicu
Nazove drugog generala
Druze koga da napadnemo prvog ovog ili onog...
Kaze on paulusa
Nazove ovog prvog kaze napadaj tog drugog ne paulusa :lol:
Narocito je taj pigmejski kompleksas i covjek-majmun (nek se majmuni ne uvrijede) imao dara za rukovodjenje kada je pobio svoje oficire pa su ih Nijemci nabrzili sto je za posljedicu imalo 100000 zarobljenih Rusa.

A da, to prvo se moze nazvati ratom Franaka protiv islama (kada vec kazes Franci onda moze i Seldzuci umjesto ovog drugog).
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#232 Re: Vojskovodje

Post by geralt »

Staljin je bio uzasno los strateg/takticar, ali je bio genije za logistiku, administraciju, organizaciju industrijske proizvodnje, te snabdjevanje i opremanje vojske. Lend-lease je svakako pomogao, ali su najgoru prvu ratnu godinu Rusi izgurali vlastitim snagama i sredstvima. Valjalo je nadomjestiti gubitke kod Kijeva, Minska, Harkova, sa Krima... I to ne samo novim vojnicima, vec i novim puskama, tenkovima, uniformama, avionima, municijom, itd.

Preporucujem dvije knjige od Simona Sebaga Montefiorea o Staljinu, iz perspektive britanskog konzervativca koji je zgrozen njegovim zlocinima, ali fasciniran njegovom licnoscu.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#233 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Piaty wrote: 05/05/2021 20:37
Black swan wrote: 05/05/2021 20:30 Bas sam procitao knjigu Krstaski ratovi...od Fajfric ne bih da nekog uvrijedim ali samo je prvi krstaski rat rat...ajde eventualno tri...ostalo je smijurija...ja bih to nazvao Franci protiv islama...

Da ne skrecem temu nedavno sam procitao staljin politicka biografija...tek sam tada shvatio kakve su monsturozne konture toga lika...ali takodjer i genijalnost za birokraciju...i rukovodjenje...
I on se moze ubrajati u najbolje vojakovodje
Nazove nekog svog generala...oko staljingrada
Zdravo druze koga prvo da napadnemo
Paulusa ili... ne znam jel M... ne mogu se sjetiti
Kaze general tog drugog
Odmah mu spusti slusalicu
Nazove drugog generala
Druze koga da napadnemo prvog ovog ili onog...
Kaze on paulusa
Nazove ovog prvog kaze napadaj tog drugog ne paulusa :lol:
Narocito je taj pigmejski kompleksas i covjek-majmun (nek se majmuni ne uvrijede) imao dara za rukovodjenje kada je pobio svoje oficire pa su ih Nijemci nabrzili sto je za posljedicu imalo 100000 zarobljenih Rusa.

A da, to prvo se moze nazvati ratom Franaka protiv islama (kada vec kazes Franci onda moze i Seldzuci umjesto ovog drugog).
Ima ona meme...od samo polako...bravo, svaka cast, kako to nismo znali, pravi odgovor :D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#234 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

geralt wrote: 05/05/2021 21:28 Staljin je bio uzasno los strateg/takticar, ali je bio genije za logistiku, administraciju, organizaciju industrijske proizvodnje, te snabdjevanje i opremanje vojske. Lend-lease je svakako pomogao, ali su najgoru prvu ratnu godinu Rusi izgurali vlastitim snagama i sredstvima. Valjalo je nadomjestiti gubitke kod Kijeva, Minska, Harkova, sa Krima... I to ne samo novim vojnicima, vec i novim puskama, tenkovima, uniformama, avionima, municijom, itd.

Preporucujem dvije knjige od Simona Sebaga Montefiorea o Staljinu, iz perspektive britanskog konzervativca koji je zgrozen njegovim zlocinima, ali fasciniran njegovom licnoscu.
Imam nekoliko knjiga tog simona...jeruzalem jedne zimske noci i jos neke...ako mislimo na istog
Mada ne volim citati razlicite knjige o istome...nisam student...volim najbolju o necemu procitati i idemo dalje
Osim o spanjolskom gradjanskom ratu :D tu sam na svom terenu :oops:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3194
Joined: 28/01/2012 11:38

#235 Re: Vojskovodje

Post by kamberovica polje »

Black swan wrote: 05/05/2021 20:30 Bas sam procitao knjigu Krstaski ratovi...od Fajfric ne bih da nekog uvrijedim ali samo je prvi krstaski rat rat...ajde eventualno tri...ostalo je smijurija...ja bih to nazvao Franci protiv islama...

Da ne skrecem temu nedavno sam procitao staljin politicka biografija...tek sam tada shvatio kakve su monsturozne konture toga lika...ali takodjer i genijalnost za birokraciju...i rukovodjenje...
I on se moze ubrajati u najbolje vojakovodje
Nazove nekog svog generala...oko staljingrada
Zdravo druze koga prvo da napadnemo
Paulusa ili... ne znam jel M... ne mogu se sjetiti
Kaze general tog drugog
Odmah mu spusti slusalicu
Nazove drugog generala
Druze koga da napadnemo prvog ovog ili onog...
Kaze on paulusa
Nazove ovog prvog kaze napadaj tog drugog ne paulusa :lol:
U 60 sekundi odredjena bitka
Ameri i britanci su se cudili u moskvi kako lik prekida sjednice da bi odlucio na terenu i najbesmialenije i najnize odluke koje ga pitaju...u sve se razumio sve znao...nije ni cudo sto je takvog karaktera napredovao do vrha i toliko se zadrzao
Staljin je bio maca naspram svog glavnog čovjeka i dupeuvlakača Lavrentyia Beriu, e on je tek monstrum.
Lik je lagao Staljinu da testni poligon za nuklearne bombe u Kazakhstanu nije okružen naseljenim područjima. Rezultate toga možete guglat.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#236 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Znamo da nisu marili za ljudske zivote ni svojih

Kad to kazemo...onda smo fasisti i nacisti
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#237 Re: Vojskovodje

Post by geralt »

Black swan wrote: 06/05/2021 06:42 Znamo da nisu marili za ljudske zivote ni svojih

Kad to kazemo...onda smo fasisti i nacisti
Ne znam ko je to ikad poricao, jer se o Staljinu tako govorilo cak i u vojnim enciklopedijama objavljenim u SFRJ.

Inace slanje vojnika da jurisaju u skoro sigurnu smrt nije bilo strano nijednoj od strana u WWII, ukljucujuci i zapadne saveznike (Monte Cassino, Anzio, Hurtgenska suma). Japanci su tu klasa za sebe - npr. kamikaze nisu bili dobrovoljci.

Pritisak javnosti da se cuvaju zivoti vojnika postaje izrazen tek od Vijetnamskog rata.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#238 Re: Vojskovodje

Post by Seawolf »

geralt wrote: 07/05/2021 16:33
Black swan wrote: 06/05/2021 06:42 Znamo da nisu marili za ljudske zivote ni svojih

Kad to kazemo...onda smo fasisti i nacisti
Ne znam ko je to ikad poricao, jer se o Staljinu tako govorilo cak i u vojnim enciklopedijama objavljenim u SFRJ.

Inace slanje vojnika da jurisaju u skoro sigurnu smrt nije bilo strano nijednoj od strana u WWII, ukljucujuci i zapadne saveznike (Monte Cassino, Anzio, Hurtgenska suma). Japanci su tu klasa za sebe - npr. kamikaze nisu bili dobrovoljci.

Pritisak javnosti da se cuvaju zivoti vojnika postaje izrazen tek od Vijetnamskog rata.
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#239 Re: Vojskovodje

Post by TheMule »

detroit-mercy wrote: 05/05/2021 17:55
TheMule wrote: 25/02/2011 06:56 Aleksandar Makedonski bez sumnje.

Hanibal, bin Walid, i Cezar su isto tu negdje. Mislim da su Cezar i bin Walid cesto zapostavljeni u ovakvim listama.

junkers wrote:
pa sovjeti su tada usvojili hajmo reći doktrinu puno željeza i puno mesa i nisu odustali od nje ni u toku hladnog rata.
a mislim da si olako dao komentar o zaslugama za pobjedu u ratu.ne sporim zasluge SSSR-a,ali da ne zaboravimo da se Britanija nastavila boriti i poslije sloma francuske i u africi,na atlantiku,sredozemlju,kasnije i u burmi...I naravno po meni ključni detalj,ulazak Amerike u rat prije svega sa ogromnim industrijskim pa i ljudskim potencijalom,te pomoć saveznicima
Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise. Nakon sto Njemci nisu uspjeli na samom pocetku unistiti otpor Rusa, postojao je samo jedan ishod-pobjeda Rusa.
Sovjeti nisu usvojili doktrinu puno zeljeza i mesa zbog toga sto su hteli vec zbog toga sto su morali. Imali su mase na raspolagaju. Sad reci da je SSSR najzasluzniji za pobjedu saveznika u ratu je malo preambiciozno. Pri tome zanemariti oko 400 hiljada jeepova i kamiona, 14 hiljada aviona, 8 hiljada vozila razlicite namjene, 13 hiljada tenkova, jednu trecinu eksploziva koju su sovjeti upotrijebili u ratu a koja je bila dostavljena kroz Lend-Lease program. Pored toga, hemikalije, nafta, aluminijum i jos masa toga. Ili u brojevima vise od 20 hiljada kacusa je postavljeno na sasije americkih Studebaker kamiona. 55% aluminija i vise od 80% bakra koje su sovjeti upotrijebili u ratu je doslo kroz ovaj program. Oko 2 hiljade lokomotiva i ko zna koliki broj vagona, a zna se da je zeljeznica bila od fundamentalnog znacaj za sovjete u pokretanju ljudstva i tehnike u ratu.
Preko 38 hiljada razlicitih masina je poslano u SSSR kao pomoc, 4.5 miliona tona hrane i da ne nabrajam vise.

Ili da citiramo Staljina i Hruscova
"I want to tell you what, from the Russian point of view, the president and the United States have done for victory in this war," Stalin said. "The most important things in this war are the machines.... The United States is a country of machines. Without the machines we received through Lend-Lease, we would have lost the war."

Nikita Khrushchev offered the same opinion.

"If the United States had not helped us, we would not have won the war," he wrote in his memoirs. "One-on-one against Hitler's Germany, we would not have withstood its onslaught and would have lost the war. No one talks about this officially, and Stalin never, I think, left any written traces of his opinion, but I can say that he expressed this view several times in conversations with me."

Interesantno je kako se kod nas malo zna o razmjerama ovog programa i njegovog uticaja na ishod rata.
Btw, Ameri su vec 42e razmisljali o Njemackoj nakon Hitlera, za njih je ono bio gotova stvar.
Upravu is u vezi logistike, da im nije bilo Amerike, to bi bila gotova stvar i Njemci bi ih progurali kroz planine tamo u Aziju. Ali mislim na cisto, vojni dio rata, borbe i bitke, previse se daje znacaja Patonu i njegovoj trecoj armiji, danu D, itd, sve je to tanko po meni, jer uz ogromno ljudstvo i pomoc, Rusi su bili nezaustavljivi. Ako se ne varam, Njemci su unistavali 4 Sovjetska tenka za svaki Njemacki koji je bio unisten, ali uzalud.

Ta logistika je interesantna stvar, jos je vise zapanjujuca bila u Tihom okeanu. Recimo, uvijek sam mislio da su Japanci i Amerikanci bili bare bare sto se tice brodova, mozda Ameri nesto jaci, ali tesko ranjeni nakon napada na luku Pearl Harbor. A onda sam vidio statistiku Americke proizvodnje po godinama, i vidio da Japanci nisu imali nikakve sance, a sve ostalo je propaganda.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#240 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

Seawolf wrote: 07/05/2021 16:44
geralt wrote: 07/05/2021 16:33
Black swan wrote: 06/05/2021 06:42 Znamo da nisu marili za ljudske zivote ni svojih

Kad to kazemo...onda smo fasisti i nacisti
Ne znam ko je to ikad poricao, jer se o Staljinu tako govorilo cak i u vojnim enciklopedijama objavljenim u SFRJ.

Inace slanje vojnika da jurisaju u skoro sigurnu smrt nije bilo strano nijednoj od strana u WWII, ukljucujuci i zapadne saveznike (Monte Cassino, Anzio, Hurtgenska suma). Japanci su tu klasa za sebe - npr. kamikaze nisu bili dobrovoljci.

Pritisak javnosti da se cuvaju zivoti vojnika postaje izrazen tek od Vijetnamskog rata.
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
Probili se vise srecom i zbog nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao na njih da ih pocisti sa plaze. Gledao na Visat History o tome. Bili su kazu prikljesteni i masovno ginuli i bili ranjavani. Tako su barem rekli na tom dokumentarcu. Bilo je inace dosta gresaka i ludih stvari u tom ratu.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#241 Re: Vojskovodje

Post by Seawolf »

Sanjarko wrote: 13/05/2021 08:06
Seawolf wrote: 07/05/2021 16:44
geralt wrote: 07/05/2021 16:33
Ne znam ko je to ikad poricao, jer se o Staljinu tako govorilo cak i u vojnim enciklopedijama objavljenim u SFRJ.

Inace slanje vojnika da jurisaju u skoro sigurnu smrt nije bilo strano nijednoj od strana u WWII, ukljucujuci i zapadne saveznike (Monte Cassino, Anzio, Hurtgenska suma). Japanci su tu klasa za sebe - npr. kamikaze nisu bili dobrovoljci.

Pritisak javnosti da se cuvaju zivoti vojnika postaje izrazen tek od Vijetnamskog rata.
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
Probili se vise srecom i zbog nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao na njih da ih pocisti sa plaze. Gledao na Visat History o tome. Bili su kazu prikljesteni i masovno ginuli i bili ranjavani. Tako su barem rekli na tom dokumentarcu. Bilo je inace dosta gresaka i ludih stvari u tom ratu.
Nisu se probili zbog sreće, nego zahvaljujući svojoj hrabrosti i srčanosti i zahvaljujući tome što je Eisenhower odlučio da na tu plažu (dugačku oko 8 km), iskrca dvije divizije sa ukupno 20.000 ljudi.

Saveznici su planirali da nakon prvog dana iskrcavanja, tog 6. juna 1944-e, na svih 5 plaža imaju ukupne gubitke od 15.000 ljudi.

No, kada je prošao taj prvi dan iskrcavanja i kada je bilo jasno da će se svih 5 mostobrana održati, ukupni gubici saveznika su bili oko 10.000 ljudi.

No, kako to u ratovima i bitkama obično biva, ljudski gubici nisu nikada ravnomjerno raspoređeni među angažovanim jedinicama. Na Omaha Beach-u je iz stroja izbačena polovina od tih 10.000 ljudi, a druga polovina na preostale četiri plaže.
Last edited by Seawolf on 13/05/2021 08:22, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#242 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

Seawolf wrote: 13/05/2021 08:11
Sanjarko wrote: 13/05/2021 08:06
Seawolf wrote: 07/05/2021 16:44
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
Probili se vise srecom i zbog nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao na njih da ih pocisti sa plaze. Gledao na Visat History o tome. Bili su kazu prikljesteni i masovno ginuli i bili ranjavani. Tako su barem rekli na tom dokumentarcu. Bilo je inace dosta gresaka i ludih stvari u tom ratu.
Nisu se probili zbog sreće, nego zahvaljujući svojoj hrabrosti i srčanosti i zahvaljujući tome što je Eisenhower odlučio da na tu plažu (dugačku oko 8 km), iskrca dvije divizije sa ukupno 20.000 ljudi.
Ma kazem ti gledao na Visat History i tu svi su rekli da su se srecno probili i zbog greske nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao da ih pociste s plaze jer ovi su masovno ginuli i ranjavani pri iskrcavanju, bili prikljesteni itd. Nazalost ne znam naziv dokumentarca i naziv epizode.

Svi se slozili oko toga.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#243 Re: Vojskovodje

Post by tovarish »

Sanjarko wrote: 13/05/2021 08:06
Seawolf wrote: 07/05/2021 16:44
geralt wrote: 07/05/2021 16:33
Ne znam ko je to ikad poricao, jer se o Staljinu tako govorilo cak i u vojnim enciklopedijama objavljenim u SFRJ.

Inace slanje vojnika da jurisaju u skoro sigurnu smrt nije bilo strano nijednoj od strana u WWII, ukljucujuci i zapadne saveznike (Monte Cassino, Anzio, Hurtgenska suma). Japanci su tu klasa za sebe - npr. kamikaze nisu bili dobrovoljci.

Pritisak javnosti da se cuvaju zivoti vojnika postaje izrazen tek od Vijetnamskog rata.
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
Probili se vise srecom i zbog nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao na njih da ih pocisti sa plaze. Gledao na Visat History o tome. Bili su kazu prikljesteni i masovno ginuli i bili ranjavani. Tako su barem rekli na tom dokumentarcu. Bilo je inace dosta gresaka i ludih stvari u tom ratu.
Nije neki general, nego Hitler.

Nijemci nisu imali dovoljno oklopnih vozila da rasporede po plažama i onda su ih povukli u pozadinu, te da ih šalju po potrebi gdje zatrebe. I jedino je Hitler mogao da izda naredbu za njihovu upotrebu.

Kad je krenuo napad rano ujutro, niko od Nijemaca nije taj napad smatrao pravim, jer ga Nijemci nisu uopće očekivali taj dan i na tom području. Smatrali su da će napasti sjevernije, gdje Britanija kopneno bliža Francuskoj.

Zbog toga niko nije smio i htio probuditi Hitlera, a kad se sam probudio i kad je postalo jasno da je napad pravi, sve je bilo gotovo.

Što se tiče samih plaža, jedino je Omaha bila problem, ostale su zauzete vrlo brzo i bez većih problema.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#244 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

tovarish wrote: 13/05/2021 08:22
Sanjarko wrote: 13/05/2021 08:06
Seawolf wrote: 07/05/2021 16:44
Sve zavisi od ispravnog planiranja.

Da su Amerikanci 06. juna iskrcali 10.000 ljudi na Omaha Beach, svih 10.000 bi izginulo, ili bilo zarobljeno.

Ovako su iskrcali 20.000, od kojih je 5.000 izbačeno iz stroja, a ostali su se probili dalje sa plaže.
Probili se vise srecom i zbog nekog Njemackog generala koji nije vojsku poslao na njih da ih pocisti sa plaze. Gledao na Visat History o tome. Bili su kazu prikljesteni i masovno ginuli i bili ranjavani. Tako su barem rekli na tom dokumentarcu. Bilo je inace dosta gresaka i ludih stvari u tom ratu.
Nije neki general, nego Hitler.

Nijemci nisu imali dovoljno oklopnih vozila da rasporede po plažama i onda su ih povukli u pozadinu, te da ih šalju po potrebi gdje zatrebe. I jedino je Hitler mogao da izda naredbu za njihovu upotrebu.

Kad je krenuo napad rano ujutro, niko od Nijemaca nije taj napad smatrao pravim, jer ga Nijemci nisu uopće očekivali taj dan i na tom području. Smatrali su da će napasti sjevernije, gdje Britanija kopneno bliža Francuskoj.

Zbog toga niko nije smio i htio probuditi Hitlera, a kad se sam probudio i kad je postalo jasno da je napad pravi, sve je bilo gotovo.

Što se tiče samih plaža, jedino je Omaha bila problem, ostale su zauzete vrlo brzo i bez većih problema.
Ma ovo je nakon iskrcavanja kad je se vec skontalo sve. Gresku napravio neki taj Njemacki general. Bila emisija o tome. Svi se slozili da ih su mogli razbit Njemci. Ali eto srecom nisu. Ne znam naziv dokumentarca i te epizode.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#245 Re: Vojskovodje

Post by Seawolf »

tovarish wrote: 13/05/2021 08:22 ....
Što se tiče samih plaža, jedino je Omaha bila problem, ostale su zauzete vrlo brzo i bez većih problema.
Pa i nije baš tako.

Na Gold Beach-u su Britanci i Poljaci imali oko 1.100 ljudi izbačenih iz stroja.

Na Sword Beach-u, oko 700.

Na Juno Beach-u su Kanađani i Britanci ostali bez oko 950 ljudi.

Na Utah Beach-u (jedina od 5 plaža koja nije u pokrajini Calvados), Amerikanci su izgubili oko 900 ljudi.

Dakle, na ove 4 plaže, Saveznici su izgubili oko 3.650 ljudi.

Ostatak do oko 10.000 ljudi koje su Saveznici izgubili prvog dana iskrcavanja, čine gubici na Omaha Beach-u i gubici zračnodesantnih jedinica u pozadini njemačkih prednjih linija.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#246 Re: Vojskovodje

Post by tovarish »

Seawolf wrote: 13/05/2021 08:40
tovarish wrote: 13/05/2021 08:22 ....
Što se tiče samih plaža, jedino je Omaha bila problem, ostale su zauzete vrlo brzo i bez većih problema.
Pa i nije baš tako.

Na Gold Beach-u su Britanci i Poljaci imali oko 1.100 ljudi izbačenih iz stroja.

Na Sword Beach-u, oko 700.

Na Juno Beach-u su Kanađani i Britanci ostali bez oko 950 ljudi.

Na Utah Beach-u (jedina od 5 plaža koja nije u pokrajini Calvados), Amerikanci su izgubili oko 900 ljudi.

Dakle, na ove 4 plaže, Saveznici su izgubili oko 3.650 ljudi.

Ostatak do oko 10.000 ljudi koje su Saveznici izgubili prvog dana iskrcavanja, čine gubici na Omaha Beach-u i gubici zračnodesantnih jedinica u pozadini njemačkih prednjih linija.
Ok, prihvatam pogrešku, iako su meni u glavi neke manje cifre. Jedino ako ti računaš i ranjene. Možeš li mi navesti odakle su ti podaci.

Ali bez obzira, opet u odnosu na Omahu, nisu toliko problematične. Ono na Omahi je bila klaonica.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#247 Re: Vojskovodje

Post by Seawolf »

tovarish wrote: 13/05/2021 08:47
Seawolf wrote: 13/05/2021 08:40
tovarish wrote: 13/05/2021 08:22 ....
Što se tiče samih plaža, jedino je Omaha bila problem, ostale su zauzete vrlo brzo i bez većih problema.
Pa i nije baš tako.

Na Gold Beach-u su Britanci i Poljaci imali oko 1.100 ljudi izbačenih iz stroja.

Na Sword Beach-u, oko 700.

Na Juno Beach-u su Kanađani i Britanci ostali bez oko 950 ljudi.

Na Utah Beach-u (jedina od 5 plaža koja nije u pokrajini Calvados), Amerikanci su izgubili oko 900 ljudi.

Dakle, na ove 4 plaže, Saveznici su izgubili oko 3.650 ljudi.

Ostatak do oko 10.000 ljudi koje su Saveznici izgubili prvog dana iskrcavanja, čine gubici na Omaha Beach-u i gubici zračnodesantnih jedinica u pozadini njemačkih prednjih linija.
Ok, prihvatam pogrešku, iako su meni u glavi neke manje cifre. Jedino ako ti računaš i ranjene. Možeš li mi navesti odakle su ti podaci.

Ali bez obzira, opet u odnosu na Omahu, nisu toliko problematične. Ono na Omahi je bila klaonica.
Da, naravno, u sve cifre su ubrojeni poginuli, ranjeni i zarobljeni.

A podaci su iz knjige "Drugi svjetski rat", Knjiga druga, izdanje "Mladinska knjiga" Ljubljana 1980, prevod nizozemskog originala "Bericht van de Tweede Wereld Oorlog" iz 1975-e.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#248 Re: Vojskovodje

Post by tovarish »

Seawolf wrote: 13/05/2021 08:58
tovarish wrote: 13/05/2021 08:47
Seawolf wrote: 13/05/2021 08:40
Pa i nije baš tako.

Na Gold Beach-u su Britanci i Poljaci imali oko 1.100 ljudi izbačenih iz stroja.

Na Sword Beach-u, oko 700.

Na Juno Beach-u su Kanađani i Britanci ostali bez oko 950 ljudi.

Na Utah Beach-u (jedina od 5 plaža koja nije u pokrajini Calvados), Amerikanci su izgubili oko 900 ljudi.

Dakle, na ove 4 plaže, Saveznici su izgubili oko 3.650 ljudi.

Ostatak do oko 10.000 ljudi koje su Saveznici izgubili prvog dana iskrcavanja, čine gubici na Omaha Beach-u i gubici zračnodesantnih jedinica u pozadini njemačkih prednjih linija.
Ok, prihvatam pogrešku, iako su meni u glavi neke manje cifre. Jedino ako ti računaš i ranjene. Možeš li mi navesti odakle su ti podaci.

Ali bez obzira, opet u odnosu na Omahu, nisu toliko problematične. Ono na Omahi je bila klaonica.
Da, naravno, u sve cifre su ubrojeni poginuli, ranjeni i zarobljeni.

A podaci su iz knjige "Drugi svjetski rat", Knjiga druga, izdanje "Mladinska knjiga" Ljubljana 1980, prevod nizozemskog originala "Bericht van de Tweede Wereld Oorlog" iz 1975-e.
Hvala.

Znači Omaha i padobranci skupa nose 10 000. Imaš li razdvojene podatke.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#249 Re: Vojskovodje

Post by Seawolf »

tovarish wrote: 13/05/2021 09:00
Seawolf wrote: 13/05/2021 08:58
tovarish wrote: 13/05/2021 08:47

Ok, prihvatam pogrešku, iako su meni u glavi neke manje cifre. Jedino ako ti računaš i ranjene. Možeš li mi navesti odakle su ti podaci.

Ali bez obzira, opet u odnosu na Omahu, nisu toliko problematične. Ono na Omahi je bila klaonica.
Da, naravno, u sve cifre su ubrojeni poginuli, ranjeni i zarobljeni.

A podaci su iz knjige "Drugi svjetski rat", Knjiga druga, izdanje "Mladinska knjiga" Ljubljana 1980, prevod nizozemskog originala "Bericht van de Tweede Wereld Oorlog" iz 1975-e.
Hvala.

Znači Omaha i padobranci skupa nose 10 000. Imaš li razdvojene podatke.
Ne, Omaha Beach i zračnodesantne jedinice (ne samo padobranci, nego i pripadnici 82-e zračnojurišne divizije U.S. i 1. zračnodesantne divizije U.K. u jedrilicama), ukupno gubitaka između 6.000 i 7.000 ljudi.

Od toga na Omaha Beach-u, između 4.800 i 5.000 ljudi, a pripadnika zračnodesantnih jedinica, između 1.200 i 2.000 ljudi.

Ovoliki raspon podataka za pripadnike zračnodesantnih jedinica je zbog toga što nije bilo lako utvrditi koliko je izgubljeno prilikom i neposredno nakon iskrcavanja, a koliko u narednim danima nakon invazije.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#250 Re: Vojskovodje

Post by tovarish »

Seawolf wrote: 13/05/2021 09:08
tovarish wrote: 13/05/2021 09:00
Seawolf wrote: 13/05/2021 08:58
Da, naravno, u sve cifre su ubrojeni poginuli, ranjeni i zarobljeni.

A podaci su iz knjige "Drugi svjetski rat", Knjiga druga, izdanje "Mladinska knjiga" Ljubljana 1980, prevod nizozemskog originala "Bericht van de Tweede Wereld Oorlog" iz 1975-e.
Hvala.

Znači Omaha i padobranci skupa nose 10 000. Imaš li razdvojene podatke.
Ne, Omaha Beach i zračnodesantne jedinice (ne samo padobranci, nego i pripadnici 82-e zračnojurišne divizije U.S. i 1. zračnodesantne divizije U.K. u jedrilicama), ukupno gubitaka između 6.000 i 7.000 ljudi.

Od toga na Omaha Beach-u, između 4.800 i 5.000 ljudi, a pripadnika zračnodesantnih jedinica, između 1.200 i 2.000 ljudi.
:thumbup:

Hvala.

PS pod padobrancima sam mislio na sve koji su došli iz zraka.
Post Reply