Vojska ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
ice2cube

Vojska ?

Post by ice2cube » 21/03/2012 13:46

Jos malo pa sam i ja punoljetan i razmisljam, da odem u vojsku sad ako mi mozete objasniti (kako, sta, gdje) ?
Prvo bi samo isao na obuku, a za kasnije vidjet cemo. Posto ne znam nista o ovome, ako moze neko da mi objasni bio bi mu zahvalan. :D

karanana
Been thanked: 4 times

Re: Vojska ?

Post by karanana » 21/03/2012 15:45

hmmm, mislim da je situacija posljednjih godina obrnuta i da nisi ti taj koji odlucuje da li ici u vojsku i kako je odsluziti. za poziciju vojnika ti je prava jagma, plate dobre, tako da sumnjam da jednostavno mozes odluciti da ides u vojsku i onda odes.

provjeri sa ministarstvom odbrane ima li kakvih konkursa za prijem novih vojnika i onda na ispite.

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 21/03/2012 15:53

Dakle, obavezni vojni rok, koji su morali sluziti svi zdravstveno sposobni drzavljani BiH muskog pola, izmedju 18-27 godine starosti, sa reformom vojnog sektora u BiH, ukinut je negdje u ljeto 2005. godine (mislim da je tada bila zadnja klasa koja je sluzila vojsku u F BiH, otprilike nekako u to vrijeme se ukida i u RS, Brcko Distrikt nije imao vojnu obavezu, pa je bio "raj" za mladice koji su bjezali od vojske :):)

Nakon toga, uvedena je profesionalna vojska, u koju se vojnici, muskog i zenskog spola, primaju putem konkursa.

Mozes otici na web stranicu ministarstva odbrane BiH, pa ces vjerovatno tamo naci vise informacija.

Mislim da za prijavljivanje u vojsku ima neka starosna granica, tj. ne mogu se prijaviti za vojnika, kandidati stariji od 27 godina.

Kao sto rece neko u postu prije, sada je posao u vojsci prilicno trazen, plate su solidne, budzetske, moze se dobiti kredit, tako da je konkurencija velika.

amko76

Post by amko76 » 21/03/2012 15:53

Hehe nekad se bježalo od vojske kao đavo od krsta. Kad se samo sjetim šta su sve izvodili u ratu, od samopovređivanja, ranjavanja pa nadalje. A sad moraš imati vezu da ideš u vojsku... :-)

Ni u šta se čo'ek više ne može pouzdati :)

ice2cube

Post by ice2cube » 21/03/2012 19:06

Ne mozes znaci na obuku otici ? Koja glupost :D

lajkujMe

Post by lajkujMe » 21/03/2012 20:18

Također sumnjam da bi vojska ikog pustila na obuku ako taj misli ne znam mozda hocu mozda necu, nisam siguran ali ti potpisujes papir s kojim se odrices nekih prava a jedno od njih je da "samo odes".

amko76

Post by amko76 » 21/03/2012 20:21

lajkujMe wrote:Također sumnjam da bi vojska ikog pustila na obuku ako taj misli ne znam mozda hocu mozda necu, nisam siguran ali ti potpisujes papir s kojim se odrices nekih prava a jedno od njih je da "samo odes".
Haha jes, jes, pa pratiš li ti dešavanja ikako care?

Otpušteni vojnici, penzija, spavanje pred skupštinom, ring a bell? :-)

Krone

Post by Krone » 21/03/2012 20:24

Bolje ti je zavrsi fakultet nego da ides u vojsku. Ako imas samo srednju skolu u vojsci radis do 35-e godine zivota i dobijas otkaz. I onda te nema nigdje, mlad ne mozes u penziju, a niko te nigdje nece zaposliti sa srednjom skolom sa 35 godina i iskustvom iz vojske. To je slucaj sa ovima sto sada protestuju ispred drzavne vlade u Sarajevu.

ice2cube

Post by ice2cube » 21/03/2012 20:32

Krone wrote:Bolje ti je zavrsi fakultet nego da ides u vojsku. Ako imas samo srednju skolu u vojsci radis do 35-e godine zivota i dobijas otkaz. I onda te nema nigdje, mlad ne mozes u penziju, a niko te nigdje nece zaposliti sa srednjom skolom sa 35 godina i iskustvom iz vojske. To je slucaj sa ovima sto sada protestuju ispred drzavne vlade u Sarajevu.
Ma kakva penzija, ne planiram ja biti bespomocni penzioner koji ce moliti za hljeb, snaci cu se ja. Uostalom, naravno da mislim i fakultet ali zavisi od nekih stvari, pa cemo vidjeti.

[email protected]

Post by [email protected] » 21/03/2012 20:36

ja koliko sam cula treba ti bas dobra stela da upadnes u vojsku.. kao sto je vec receno plate jako dobre a nije zahmetli posao..tako da se prvo stelom obezbijedi pa ces lako.. nazalost ali tako je ;-)

ice2cube

Post by ice2cube » 21/03/2012 20:44

[email protected] wrote:ja koliko sam cula treba ti bas dobra stela da upadnes u vojsku.. kao sto je vec receno plate jako dobre a nije zahmetli posao..tako da se prvo stelom obezbijedi pa ces lako.. nazalost ali tako je ;-)
Nikad mi vojske necemo imati dobre, ako je takva situacija kao sto kazete.

poznanik

Post by poznanik » 21/03/2012 23:18

ice2cube wrote:
[email protected] wrote:ja koliko sam cula treba ti bas dobra stela da upadnes u vojsku.. kao sto je vec receno plate jako dobre a nije zahmetli posao..tako da se prvo stelom obezbijedi pa ces lako.. nazalost ali tako je ;-)
Uz izvinjenje pokretaču teme, samo ću djelomično otstupiti od njene ideje, pitanjem:

Danas sam ispred Parlamenta, u onoj velikoj grupi nezadovoljnih bivših pripadnika OSBiH, uočio skoro 30-tak muškaraca odjevenih u zvanične vojne uniforme Vojske BiH. Ko su oni, i odakle na njima ove vojne uniforme, ako su u štrajku i protestu ispred Parlamenta bivši pripadnici OSBiH?

Capajebo

Post by Capajebo » 21/03/2012 23:40

ice2cube wrote:
brate , ako bude opet belaja sa vrlim nam istocnim komsijama , i ja i ti i profesionalna vojska cemo svi biti na liniji ;-)

lajkujMe

Post by lajkujMe » 22/03/2012 00:24

amko76 wrote:
lajkujMe wrote:Također sumnjam da bi vojska ikog pustila na obuku ako taj misli ne znam mozda hocu mozda necu, nisam siguran ali ti potpisujes papir s kojim se odrices nekih prava a jedno od njih je da "samo odes".
Haha jes, jes, pa pratiš li ti dešavanja ikako care?

Otpušteni vojnici, penzija, spavanje pred skupštinom, ring a bell? :-)
Razlika izmedju mog teksta i njih je sto se njih "vojska" rijesila ali ne smijes se ti rijestiti vojske....

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 22/03/2012 08:24

poznanik wrote:
ice2cube wrote:
Uz izvinjenje pokretaču teme, samo ću djelomično otstupiti od njene ideje, pitanjem:

Danas sam ispred Parlamenta, u onoj velikoj grupi nezadovoljnih bivših pripadnika OSBiH, uočio skoro 30-tak muškaraca odjevenih u zvanične vojne uniforme Vojske BiH. Ko su oni, i odakle na njima ove vojne uniforme, ako su u štrajku i protestu ispred Parlamenta bivši pripadnici OSBiH?
mozda ti dadnu uniformu da je sacuvas za uspomenu kad odsluzis svoje.

Post Reply