Vojne elite u WWII

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#76 Re: Vojne elite u WWII

Post by SanskiBiser »

Zanimljiva tema, ima vec 10ak godina kako sam na jednom stranom vojnom forumu citao kad su nasli statistike detaljne iz izvjestaja njemackih jedinica o broju poginulih, nestalih i ranjenih tokom citavog rata za podrucje Jugoslavije (teritorija Kraljevine SHS) i Grcke. Koliko se sjecam (brojeve sam zaokruzio bili su veci za par hiljada) broj poginulih i nestalih njemackih vojnika od pocetka rata do aprila 1945 je bio 30+ hiljada, od toga skoro pa 30% nestalih u akciji i ukupno preko 40 hiljada ranjenih. Daljim uvidom u te njemacke vojne izvjestaje jedinica vidi se da broj poginulih i nestalih i ranjenih skace znacajno od kraja 1943 pa onda dodatno se povecava skoro za duplo od juna/jula 1944 godine. Dodati na ovo sve i ustasko-cetnicko-domobranske gubitke i poginule Italijane dovoljno je da se vidi da su partizani bili izuzetno sposobni i kompetentni vojno...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#77 Re: Vojne elite u WWII

Post by Truba »

goloruCi protiv do zuba naoružanih stranih okupatora i domaćih koljača :D
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#78 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Manje vise, ne zna se ko se vise vojno osramotio, cetnici ili ustase.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#79 Re: Vojne elite u WWII

Post by Truba »

pobedili u ratu
izgubili u miru :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27426
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#80 Re: Vojne elite u WWII

Post by JoseMujica »

malo se otišlo u šuplju


elitna vojska podrazumjeva da ta jedinica ima posebnu regrutaciju politiku, vrhunsku i specijalističku obučenost, kao i vrhunsku opremljenost

kada bi tako gledali među partizanima teško da ima elite u ovom smislu
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#81 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Nista od toga, samo elitni rezultati su potrebni.

SS jedinice su imale sve nabrojano, ali nisu prosli kvalifikacije.
Ili Francusko SSSR oklopne jedinice.
Ammaar
Posts: 312
Joined: 06/03/2013 01:45

#82 Re: Vojne elite u WWII

Post by Ammaar »

Meni je dedo rahmetli pricao o Crnoj Legiji kako su se sutali momacki. Kada su krenuli iz SA izbili su na Drinu za mjesec i nesto dana. Padla su cetnicki bedemi jedan za drugim.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#83 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Bilo bi ispravno reci vratili su se na Drinu, uglavnom su izbjeglice formirale jedinicu.

Za NDH sposobna formacija. Globalno 4 liga.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#84 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

Hajmo malo o pravim vojskama, a ne ovim sto su se igrali vojske u okupiranoj jugoslaviji...

Kakva je situcija sa Japancima znam da su bili fantaicni, ali da li su imali neke elitne jednice. Recimo iako znam boga oca stvari o 2.sv ratu neki dan gledam o bitkama u Kini izmedju kineske vojske i japanca haman ni za jednu nisam cuo...bas se sokirao :?

@madner kako ba nisu ...jbt ljudi zgazili evropu za godinu dana...
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#85 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

SS nije nista zgazio, do 1943 su marginalci, nakon toga i nema vise gazenja od strane Njemacke.

Japanci su imali elitne jedinice, ali i visi standard trening od protivnika. Medjutim slabiji MTS i to znatno.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#86 Re: Vojne elite u WWII

Post by AleksoMKD »

madner wrote: Japanci su imali elitne jedinice, ali i visi standard trening od protivnika. Medjutim slabiji MTS i to znatno.
Iz glave, mornaricki piloti lovci Japanske Imperijalne Mornarice su 1939-41 bili verovatno najbolje istrenirani mornaricki lovci na svetu. Citao sam da je trening pre 2 sv. rata bio neverovatno rigorozan do stepena da niko osim Japanaca ne bi ni pokusao takvo nesto.

Problem je nastao sto su gubitci u svetskom ratu bili toliki sto nije bilo sanse da zamene budu istog kvaliteta jer je mirnodobska obuka bila vrlo dugacka i temeljita ali skrojena za relativno malu elitnu grupu pilota, kada je odjednom postalo neophodno da se velike mase pilota ukluce u rat obuka je skracena i pojednostavljena.

Katastrofa kod Midveja kada je cela generacija lovaca izginula na palubama nosaca aviona je slomila mornaricke lovce i do kraja rata se nisu oporavili.

Plus nedostatak naftenih derivata je bio toliki sto su 1944 Japanski lovci stizali u eskadrile sa 60ak sati samostalnog naleta dok su amerikanci imali u proseku 600 sati pre dolaska u eskadrile.

Jos jedan veliki problem je sto su Japanci leteli do smrti ili ranjavanja koje bi uzrokovalo invaliditet, dok su Amerikanci redovno rotirali svoje iskusne pilote da prenesu novo znanje i tehnike borbe na mlade pilote na obuci.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#87 Re: Vojne elite u WWII

Post by llull »

Ne znam zasto su zanemareni britanski "ČINDITI" i "PUSTINJSKI PACOVI"

https://en.wikipedia.org/wiki/Chindits

https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Desert_Group
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#88 Re: Vojne elite u WWII

Post by seln »

llull wrote:Ne znam zasto su zanemareni britanski "ČINDITI" i "PUSTINJSKI PACOVI"

https://en.wikipedia.org/wiki/Chindits

https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Desert_Group
Stariji ce se vjerovatno sjetiti stripa koji je crtao legendarni Hugo Pratt, "Pustinjske skorpije".
Cudi me da ga komi nije spomenuo.
Vjerovatno jer su junaci stripa bili na strani komunista...
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#89 Re: Vojne elite u WWII

Post by Seawolf »

llull wrote:Ne znam zasto su zanemareni britanski "ČINDITI" i "PUSTINJSKI PACOVI"

https://en.wikipedia.org/wiki/Chindits

https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Desert_Group
Naziv PUSTINJSKI PACOVI nema nikakve veze sa ovima na drugom linku.

PUSTINJSKI PACOVI je bio naziv za 7. oklopnu diviziju UK, koja se uspješno borila tokom drugog svjetskog rata, u sjevernoj Africi, u Italiji i nešto manje uspješno u Francuskoj.

Postojala je do 1958-e, a danas naziv PUSTINJSKI PACOVI baštini 7. oklopna brigada (od 2014-e, pretvorena u 7. pješadijsku brigadu), Prve oklopne divizije UK.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#90 Re: Vojne elite u WWII

Post by Woody »

Ja bih sam spomenuo Ghurka-e i Francusku Armée d'Afrique

I jedni i drugi ušli u legendu po borbenosti, hrabrosti i surovosti prema neprijatelju (ma ko on bio):

Ghurka-e: nazvani i mesari sa nasmijanim licem (smiley butchers). Jedini vojnici kojih su se Japanci ZAISTA bojali:
Image

Armée d’Afrique - podijeljeni u evropske jedinice (Zouaves, Chasseurs d'Afrique, Infanterie Légère d'Afrique) i domorodačke (Tirailleurs, Spahis, Goumiers, Meharistes)
Image

Ukratko, likovi s kojim se nije bilo zajebavati ;-)
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#91 Re: Vojne elite u WWII

Post by llull »

Seawolf wrote:
llull wrote:Ne znam zasto su zanemareni britanski "ČINDITI" i "PUSTINJSKI PACOVI"

https://en.wikipedia.org/wiki/Chindits

https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Desert_Group
Naziv PUSTINJSKI PACOVI nema nikakve veze sa ovima na drugom linku.

PUSTINJSKI PACOVI je bio naziv za 7. oklopnu diviziju UK, koja se uspješno borila tokom drugog svjetskog rata, u sjevernoj Africi, u Italiji i nešto manje uspješno u Francuskoj.

Postojala je do 1958-e, a danas naziv PUSTINJSKI PACOVI baštini 7. oklopna brigada (od 2014-e, pretvorena u 7. pješadijsku brigadu), Prve oklopne divizije UK.
Pogrijesio sam sa nazivom, sjecam se da sam u devedesetim citao knjigu o njima ...Znam da ih smatraju za pretece SAS.

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#92 Re: Vojne elite u WWII

Post by Ramzess Veliki »

Japanci su bili toliko zaj... da danas kad spomenem kamikaze, unuk kineza koji se borio protiv japanaca se ukoci od straha ...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#93 Re: Vojne elite u WWII

Post by studiorum_tuzlaensis »

Opet sve ove nabrojane jedinice mogu se sageti prvim američkim marincima i padobrancima te polizat kajmak sa glavića samo iz tri osnovna razloga: on-field hospital, small field HQ i hospital, i naravno logistika.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#94 Re: Vojne elite u WWII

Post by Seawolf »

Ramzess Veliki wrote:Japanci su bili toliko zaj... da danas kad spomenem kamikaze, unuk kineza koji se borio protiv japanaca se ukoci od straha ...
Da, samo što danas kinezov unuk postoji, a unuk kamikaze ne postoji.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#95 Re: Vojne elite u WWII

Post by Ramzess Veliki »

Seawolf wrote:
Ramzess Veliki wrote:Japanci su bili toliko zaj... da danas kad spomenem kamikaze, unuk kineza koji se borio protiv japanaca se ukoci od straha ...
Da, samo što danas kinezov unuk postoji, a unuk kamikaze ne postoji.
Ali I sad imaju taj strah od japanaca, postovanje. Kazu da su posebna sorta odanosti samurajskom kodeksu.

Ja istina imam vise postovanja prema njihovoj posvecenost cosplayu. :D

Image
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#96 Re: Vojne elite u WWII

Post by Comanche »

Previse se palite na te elite i specijalne jedinice. Poslje nekoliko godina rata u BiH, u svakoj iole boljoj brigadi Armije moglo se sastaviti cetu ljudi koji bi mogli da pariraju sve i jednoj specijalnoj jedinici.

Isto tako je bilo u WWII. Iskusne partizankse brigade nisu nista bile losije od najboljih njemackih. Jedino sto im je falilo oruzje i orudje da im pariraju.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#97 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

Comanche wrote:Previse se palite na te elite i specijalne jedinice. Poslje nekoliko godina rata u BiH, u svakoj iole boljoj brigadi Armije moglo se sastaviti cetu ljudi koji bi mogli da pariraju sve i jednoj specijalnoj jedinici.

Isto tako je bilo u WWII. Iskusne partizankse brigade nisu nista bile losije od najboljih njemackih. Jedino sto im je falilo oruzje i orudje da im pariraju.
Ni blizu toga...

Pogledaj film onaj o Libiji i americkoj ambasadi. Partizani su za svoju ucinkovitost imale jedno veliko oruzje koje niko nije imo....BORBA IZ OCAJA
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#98 Re: Vojne elite u WWII

Post by Ramzess Veliki »

invincible1921 wrote:
Comanche wrote:Previse se palite na te elite i specijalne jedinice. Poslje nekoliko godina rata u BiH, u svakoj iole boljoj brigadi Armije moglo se sastaviti cetu ljudi koji bi mogli da pariraju sve i jednoj specijalnoj jedinici.

Isto tako je bilo u WWII. Iskusne partizankse brigade nisu nista bile losije od najboljih njemackih. Jedino sto im je falilo oruzje i orudje da im pariraju.
Ni blizu toga...

Pogledaj film onaj o Libiji i americkoj ambasadi. Partizani su za svoju ucinkovitost imale jedno veliko oruzje koje niko nije imo....BORBA IZ OCAJA
Ima ti ta logike. Po onoj poslovici kad cuku satjeras uzazid on nema druge opcije osim da se brani.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#99 Re: Vojne elite u WWII

Post by Ramzess Veliki »

Ovdje na istoku sam cuo da su japanci bili toliko zafrkani da su Filipine uzeli za dva dana, a engleske nazovi elitne kraljevske jedinice su bili pometeni u trenu, bjezali su preko Filipina samo da izvuku zive glave.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#100 Re: Vojne elite u WWII

Post by geralt »

Japanski vojni uspjesi na pocetku WWII su po meni impozantniji od njemackih, posebno s obzirom da se radilo o (tada) drugorazrednoj industrijskoj drzavi bez mnogo prirodnih resursa. Oni su krajem 1942:

- Vodili kopneni rat protiv Kine

- Vodili kopneni rat protiv UK (i samim tim, protiv Indije, Pakistana, Bangladesha i ostalih njihovih azijskih kolonija)

- Vodili kopneni rat protiv Australije na Novoj Gvineji

- Vodili pomorski rat protiv kombinovane americke/britanske/australijske mornarice po citavom Pacifiku i dijelu Indijskog okeana

- Drzali pod okupacijom trecinu Kine, obje Koreje, Tajvan, Filipine, Indoneziju, Vijetnam, Kambodzu, Maleziju, Laos, Mijanmar, Singapur, Hong Kong, vecinu Nove Gvineje i vecinu pacifickih ostrva, te odrzavali i snabdijevali sve te okupacione snage. Poredjenja radi, Ameri su se slomili na samom Vijetnamu.

- I povrh svega toga, drzali u rezervi milion vojnika na sovjetskoj granici u Mandzuriji za slucaj potencijalne invazije od strane SSSR.

Naravno, ovo nije bilo odrzivo na duge staze, ali je i ovo impresivno.
Post Reply