Vojne elite u WWII

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1 Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

Ovu temu pokrecem kako bi se sta napisalo o elitnim postrojbama u drugom svjetkom ratu na svim stranam. Da odma napisem da me na zanimaju nikakve politicke price niti stavovi vec da se prica cisto vodi oko vojnog sistema.

Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"

Cuo sam mnoge price o hrabrosti i sposbnosti SS divizija cak i iz rijeci par clanova moje porodice, pa me zanima recimo nesto vise o elitnim jedinicama USA, GBR ili SSSR. Ja iskreno znam za Britanske stakore i Americku 101. padobransku :?:

Da li su njemacke jedinice bile najbolje ili...?

Da jos dodam par zanimljivosti. Naprimjer malo ljudi zna da su najuze obezbjeđenje Hitleru praktično do posljednjeg dana činili francuzi iz SS divizije dal Wiking ili neke druge ne mogu se sjetit.

Onda iako se za SS uglavnom smatra da su koljaci (opravdano) bilo je i mnogih primjera casti na vojnickom polju. Mozda i jedan od najpoznatijih clanova SS-a, Joachim Peiper koji je bio optuzen za masakr nad zarobljenim amerikancima tokom ofanzive u Ardenima je kasnije oslobođen od svih optužbi.

Ključnu ulogu su odigrala svjedočenja drugih zarobljenih američkih vojnika koji su rekli da je Paiper davao identcne obroke zarobljenicima kao i svojim vojnicima iako njemci nisu najbolje stajali sa zalihama. Jedan clan porodice koji je bio u njemackoj vojsci mi je pricao da im je najstrozije bila zabranjena i kaznjavana bilo kakva anti ratna ponasanja. Recimo pljacka, otimanje i slicno..,

Mada naravno da me neko pogresno ne shvati ne zelim ih prati , pored svega navedenog hladnokrvne ubice i organizacija koja je sa razlogom proglasena zlocnicakom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2 Re: Vojne elite u WWII

Post by julisiz es grant »

Nije Peiper oslobođen optužbi, već je osuđen, prvo na smrt, pa na doživotnu, da bi ga pustili iz zatvora 1956. Amerikanci su generalno sve nacističke zločince kojima su oni sudili pustili na slobodu do sredine 50-ih, ma na koliko da su osuđeni. Politika i hladni rat bili su preči od prava i pravde.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#3 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

julisiz es grant wrote:Nije Peiper oslobođen optužbi, već je osuđen, prvo na smrt, pa na doživotnu, da bi ga pustili iz zatvora 1956. Amerikanci su generalno sve nacističke zločince kojima su oni sudili pustili na slobodu do sredine 50-ih, ma na koliko da su osuđeni. Politika i hladni rat bili su preči od prava i pravde.
Da da zaboravio sam to...moja greska, ali uglavnom osudili su ga cisto da neko bude kriv iako je dokazao da nije kriv ni za sta osim po komandnoj odgovnorosti. Podsjeti me jel cak i sam uzeo an sebe zlocine da ne bi vojnici njegovi ispastali ili tako nesto ?
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#4 Re: Vojne elite u WWII

Post by bhnapoleon1 »

invincible1921 wrote:Ovu temu pokrecem kako bi se sta napisalo o elitnim postrojbama u drugom svjetkom ratu na svim stranam. Da odma napisem da me na zanimaju nikakve politicke price niti stavovi vec da se prica cisto vodi oko vojnog sistema.

Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"

Cuo sam mnoge price o hrabrosti i sposbnosti SS divizija cak i iz rijeci par clanova moje porodice, pa me zanima recimo nesto vise o elitnim jedinicama USA, GBR ili SSSR. Ja iskreno znam za Britanske stakore i Americku 101. padobransku :?:

Da li su njemacke jedinice bile najbolje ili...?

Da jos dodam par zanimljivosti. Naprimjer malo ljudi zna da su najuze obezbjeđenje Hitleru praktično do posljednjeg dana činili francuzi iz SS divizije dal Wiking ili neke druge ne mogu se sjetit.

Onda iako se za SS uglavnom smatra da su koljaci (opravdano) bilo je i mnogih primjera casti na vojnickom polju. Mozda i jedan od najpoznatijih clanova SS-a, Joachim Peiper koji je bio optuzen za masakr nad zarobljenim amerikancima tokom ofanzive u Ardenima je kasnije oslobođen od svih optužbi.

Ključnu ulogu su odigrala svjedočenja drugih zarobljenih američkih vojnika koji su rekli da je Paiper davao identcne obroke zarobljenicima kao i svojim vojnicima iako njemci nisu najbolje stajali sa zalihama. Jedan clan porodice koji je bio u njemackoj vojsci mi je pricao da im je najstrozije bila zabranjena i kaznjavana bilo kakva anti ratna ponasanja. Recimo pljacka, otimanje i slicno..,

Mada naravno da me neko pogresno ne shvati ne zelim ih prati , pored svega navedenog hladnokrvne ubice i organizacija koja je sa razlogom proglasena zlocnicakom.
Mislim da se radi o SS Charlemagne, to je bila ta francuska jedinica
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#5 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

@bhnapoleon1 da eo provjerio sam :-D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#6 Re: Vojne elite u WWII

Post by TheMule »

cetnici
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#7 Re: Vojne elite u WWII

Post by Gojeni H »

1. Finske protivtenkovske jedinice
After Marshal Mannerheim requested opinions and suggestions about the general use of Finnish AT, Major General L.Oesch, Chief of General Staff, noted that the Finnish AT-capability of the troops defending the Mannerheim Line (main resistance line) in the Karelian Isthmus was inadequate. It was Oesch's opinion that the Soviet tanks couldn't be destroyed in front of the line, and the bulk would be able to penetrate the defenses.

Oesch pointed out that the main objective was to separate the tanks from the following infantry in front of the line. The tanks should be allowed to advance over the first strongpoints and trenches into the defenses. These penetrated tanks should be attacked relentlessly by AT-teams and AT-platoons using close combat AT-weapons regardless of the terrain (as it's relatively difficult to closely observe the surrounding battlefield from within the tank, tanks are vulnerable to close defense AT-teams without friendly infantry nearby).

Mannerheim approved this as the general directive to be used in the Karelian Isthmus, and it proved out to be effective.
...
During December, the Finnish units (mainly in company, battalion and regiment level) started to form "close defense AT-teams", which were of squad - platoon strength. While these units had official names "AT-platoon" and "AT-section", they weren't equipped with guns, instead the weaponry of these "ad hoc AT-units" consisted mainly of Molotov Cocktails, satchel charges, mines, hand grenades and "blinding devices"("sokaisuvälineillä" in Finnish). These units were often called "bomber units" or "close defense units".

http://www.winterwar.com/Tactics/FINatTactics.htm
2. Sonder Lehrgang Oranienburg (Skorzeny-jeva jedinica).

https://en.wikipedia.org/wiki/Sonder_Le ... ranienburg

Takodje Brandenburgeri

https://en.wikipedia.org/wiki/Brandenburgers

3. Americka 82. padobranska (i 101.)

https://en.wikipedia.org/wiki/82nd_Airborne_Division

4. Komandosi britanskih kraljevskih marinaca
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#8 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Najelitnije jedinice Njemacke su se mjenjale tokom rata.

Grossdeutschland je gardijska jedinica, elitna jedinica u svakom pogledu.
Brandenburgeri.
Herman Goring.
Gotovo sve oklopne jedinice od 1-10 se mogu smatrati elitom.
7 vazdusnotransportna (poslje 1. padobranska)

Nakon toga ima jako puno nadprosjecnih jedinica, kao sto je 2. SS divizija ili 22. pjesadijska ali nisu elita.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#9 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

Znaci u sustini svabe su bili elita nad elitama, ali sj.ebase ih brojevi :D

Ovi rusi izgleda samo nagrni izgniuce svi...nema veze nagrnucemo opet :D

Ouu ne vjerujem da sam Skornezija zaboravio, mada opet njegova jedinica je bila bas za specijalne namjene nisu koliko znam ratovali

Da li je i nama najbliza Princ Eugen bila kakva "elita" , naravno ne za partizane nego ove ostale svjetske jedincie? Cesto se u filmovima predstavlja kao mocna vojska mada sam cuo dosta prica da nije bila nista vise od neke prosjecne njemacke vermaht jedinice :?
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#10 Re: Vojne elite u WWII

Post by alibegoa »

invincible1921 wrote:
Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"
Nije ti Wiking 4. tako da nisi uopce dobro upoznat.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#11 Re: Vojne elite u WWII

Post by julisiz es grant »

invincible1921 wrote:Znaci u sustini svabe su bili elita nad elitama, ali sj.ebase ih brojevi :D

Ovi rusi izgleda samo nagrni izgniuce svi...nema veze nagrnucemo opet :D

Ouu ne vjerujem da sam Skornezija zaboravio, mada opet njegova jedinica je bila bas za specijalne namjene nisu koliko znam ratovali

Da li je i nama najbliza Princ Eugen bila kakva "elita" , naravno ne za partizane nego ove ostale svjetske jedincie? Cesto se u filmovima predstavlja kao mocna vojska mada sam cuo dosta prica da nije bila nista vise od neke prosjecne njemacke vermaht jedinice :?
Mislim da nisu bili nikakva elita u borbenom smislu. Najpoznatiji su po učešću u bitci na Sutjesci i po zločinima koje su pravili tu, ali i širom balkanskog ratišta.
Kad smo već kod Sutjeske, tu je učestvovala i zbilja elitna 1. brdska divizija, dovedena sa Istočnog fronta. I oni su bili nemilosrdni: od 498 partizana koje su uhvatili, strijeljali su 411.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#12 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Elita ne.

Jedna od ovih iz jednog ili dva razreda ispod svakako. Prinz Eugen je bio za vecinu pjesadijskih divizija Njemacke odlicno opremljen, dobar kvalitet vojnika, jako velika formacija.

Inace Njemci su na ovo podrucje slali nadprosjecan broj divizija sa kvalitetnim kadrom, smatrali su da samo takvi mogu ganjati partizane. Samo nisu nikad slali najbolji MTS.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#13 Re: Vojne elite u WWII

Post by Tomi110 »

1.Prva proleterska narodnooslobodilacka udarna brigada......nema dalje
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Vojne elite u WWII

Post by Truba »

taman sam htio pitati gdje su crveni
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#15 Re: Vojne elite u WWII

Post by Tomi110 »

Black swan wrote:taman sam htio pitati gdje su crveni
"SF-SN" ......druze Crni
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#16 Re: Vojne elite u WWII

Post by Seawolf »

52. lovački zrakoplovni puk Luftwaffe / Jagdgeschwader 52.

Preko 10.000 (!!!) potvrđenih oborenih neprijateljskih aviona, od početka do kraja WW II.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17 Re: Vojne elite u WWII

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

invincible1921 wrote:Ovu temu pokrecem kako bi se sta napisalo o elitnim postrojbama u drugom svjetkom ratu na svim stranam. Da odma napisem da me na zanimaju nikakve politicke price niti stavovi vec da se prica cisto vodi oko vojnog sistema.

Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"

Cuo sam mnoge price o hrabrosti i sposbnosti SS divizija cak i iz rijeci par clanova moje porodice, pa me zanima recimo nesto vise o elitnim jedinicama USA, GBR ili SSSR. Ja iskreno znam za Britanske stakore i Americku 101. padobransku :?:

Da li su njemacke jedinice bile najbolje ili...?

Da jos dodam par zanimljivosti. Naprimjer malo ljudi zna da su najuze obezbjeđenje Hitleru praktično do posljednjeg dana činili francuzi iz SS divizije dal Wiking ili neke druge ne mogu se sjetit.

Onda iako se za SS uglavnom smatra da su koljaci (opravdano) bilo je i mnogih primjera casti na vojnickom polju. Mozda i jedan od najpoznatijih clanova SS-a, Joachim Peiper koji je bio optuzen za masakr nad zarobljenim amerikancima tokom ofanzive u Ardenima je kasnije oslobođen od svih optužbi.

Ključnu ulogu su odigrala svjedočenja drugih zarobljenih američkih vojnika koji su rekli da je Paiper davao identcne obroke zarobljenicima kao i svojim vojnicima iako njemci nisu najbolje stajali sa zalihama. Jedan clan porodice koji je bio u njemackoj vojsci mi je pricao da im je najstrozije bila zabranjena i kaznjavana bilo kakva anti ratna ponasanja. Recimo pljacka, otimanje i slicno..,

Mada naravno da me neko pogresno ne shvati ne zelim ih prati , pored svega navedenog hladnokrvne ubice i organizacija koja je sa razlogom proglasena zlocnicakom.
Mislim da je tu bilo više fanatizma, zaluđenosti i indoktrinacije (ispranih mozgova) a najmanje hrabrosti. Do duše ima toga svugdje nije to samo odlika SS pripadnika.

Da su imali savršeno skrojena odjela malo je reći, k'o sa modne revije, s druge strane s obzirom da je dizajn radio Hugo Boss to i ne čudi.

Image
User avatar
JoseMujica
Posts: 27418
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#18 Re: Vojne elite u WWII

Post by JoseMujica »

Tomi110 wrote:1.Prva proleterska narodnooslobodilacka udarna brigada......nema dalje
:thumbup:

ne bije boj svijetlo oružje....
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Vojne elite u WWII

Post by madner »

Svakako jeste bila vrhunska laka pjesadija. Partizani su imali problema poslje, kada im je trebalo vise od toga, ali Njemci jesu smatrali djelomicno odlicno ljudstvo razlogom za nemogucnost potpunog unistenja partizana 1943.

SSovci su imali manje impresivne rezultate od jedinica Heera, sa vecim gubicima. Da poslje pokusaja atentata Hitler nije vise vjerovao Heeru pa je namjerno drzao formacije slabijim saveznicki gubici bi bili znatno veci 44-45. Srecom dao je amaterima zadnje resurse.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#20 Re: Vojne elite u WWII

Post by invincible1921 »

alibegoa wrote:
invincible1921 wrote:
Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"
Nije ti Wiking 4. tako da nisi uopce dobro upoznat.
Ma ovo je redosljed samo hahah kontas cetiri :D znam da im nije zvanicni naziv

@Drvosjeca iz Dejcica pa brate ako ti pridjes bunekru i bacis bombu sa dva metra to je hrabrost pa nebitno da li si to uradio iz vjrskih ili politickih ili ne znam ti kojih razloga :-D

Ne kvarite temu sa pricom o prtizanima, ovdje se vodi prica o ozbiljnom ratovanju. Ne umanjujem hrabrost niti jednog vojnika u NOBu ,ali budimo realni...Elitu opcenito partizanske vojske bar kad je u pitanju ozbiljno ratovanje pokazao je sremski front.
User avatar
Tomi110
Posts: 363
Joined: 20/09/2014 15:33
Location: Na moru

#21 Re: Vojne elite u WWII

Post by Tomi110 »

invincible1921 wrote:
alibegoa wrote:
invincible1921 wrote:
Eh ovako ja sam uglavnom upoznat sa njemačkim SSom odnosno njihove 4 najelitnije divizije:
1. SS oklopna divizija "Leibstandarte SS Adolf Hitler"
2. SS oklopna divizija "Das Reich"
3. SS oklopna divizija "Totenkopf"
4. SS oklopna divizija "Wiking"
Nije ti Wiking 4. tako da nisi uopce dobro upoznat.
Ma ovo je redosljed samo hahah kontas cetiri :D znam da im nije zvanicni naziv

@Drvosjeca iz Dejcica pa brate ako ti pridjes bunekru i bacis bombu sa dva metra to je hrabrost pa nebitno da li si to uradio iz vjrskih ili politickih ili ne znam ti kojih razloga :-D

Ne kvarite temu sa pricom o prtizanima, ovdje se vodi prica o ozbiljnom ratovanju. Ne umanjujem hrabrost niti jednog vojnika u NOBu ,ali budimo realni...Elitu opcenito partizanske vojske bar kad je u pitanju ozbiljno ratovanje pokazao je sremski front.
Ko se zajebava????Ja ti kazem da dalje od Prve proleterske narodnooslobodilacke udarne brigade sto se tice elite nema, oni su meni po onome sto sam procitao i sto mi je familija pricala balkanski komandosi i to na kvadrat. Nevjerujes mi? Progooglaj malo pa onda pricaj o SS-u, moj ih je dida ko zecove tamanio(mislim na SS-ovsku kvazielitu).
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#22 Re: Vojne elite u WWII

Post by beni-bu-man »

Jel ko spomenuo SS-Sondereinheit Dirlewanger
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#23 Re: Vojne elite u WWII

Post by Hadzi Lojo »

Niko Jul Brinera da spomene, jebo vas dojceri. :roll:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#24 Re: Vojne elite u WWII

Post by Hadzi Lojo »

Kad i da prodju sa ranjenicimaspmenu Jul Brinera, samo da dodam ima li iko kome je jasna taktika rusenja mosta na Neretvi!?
Meni to nikakve logike nema, srusiti most pa onda pomocnu skelu preko srusenoga praviti.
A sa druge strane cetnici koliko se sjecam iz filma pa mogli su ih pivskim flasam "od Gojka" gadjati.
Hajde da vas cujem, kako je Tito zajebo bandu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#25 Re: Vojne elite u WWII

Post by julisiz es grant »

Hadzi Lojo wrote:Kad i da prodju sa ranjenicimaspmenu Jul Brinera, samo da dodam ima li iko kome je jasna taktika rusenja mosta na Neretvi!?
Meni to nikakve logike nema, srusiti most pa onda pomocnu skelu preko srusenoga praviti.
A sa druge strane cetnici koliko se sjecam iz filma pa mogli su ih pivskim flasam "od Gojka" gadjati.
Hajde da vas cujem, kako je Tito zajebo bandu.
Prije nego navale bezrezervni poštovaoci Tita i njegovog puta, ja ću citirati na sličnom fonu ono što je napisao general Velimir Terzić u svom članku u višetomnom zborniku "Neretva" iz 1965. Terzić, Crnogorac, bio je bivši oficir kraljevske vojske koji je od početka bio u partizanima, a za vrijeme bitke na Neretvi bio je de fakto načelnik Vrhovnog štaba (zvanično je bio pomoćnik načelnika, svog zemljaka Arse Jovanovića), ali je kasnije izgleda počeo da sumnja.
Rušenje mostova u laktu Neretve od 1. do 4. marta izgleda
da je donelo neprijatelju više koristi nego nama, jer smo
posle neuspeha kod Konjica početkom marta morali forsirati
Neretvu bez najnužnijih sredstava, obrazovati mostobran i prebacivati
jedinice, ranjenike i komoru preko jednog jedinog
malog pešačkog mosta vrlo slabe propusne moći i to pod stalnim
pritiskom neprijateljske avijacije.
Treća faza bitke obuhvata forsiranje Neretve (započeto 7.
marta) sa petnaestodnevnim bojevima u veoma dugom, uzanom
i besputnom tesnacu njenog gornjeg toka sve do izbijanja na
liniju Nevesinje — Ulog — Kalinovik. Međutim, tehničke pripreme
za forsiranje Neretve bile su veoma slabe, jer jedan
mali pešački most slabog kapaciteta nije ni izdaleka mogao da
posluži za prebacivanje oko 20.000 boraca, ranjenika i izbeglica,
a da se i ne govori o teškom naoružanju. Zbog toga smo
bili zapali u tešku krizu. A što je ta kriza ipak prebrođena treba
u prvom redu zahvaliti izvanrednoj veštini i heroizmu naših
brigada prvoprebačenih na suprotnu obalu, a zatim i nedovoljnoj
obaveštenosti neprijatelja (naročito nemačkih divizija) o
našem stvarnom stanju tih dana u kolenu Neretve.
U prevodu, onaj ko je planirao i naredio (a zna se ko je to bio) se zajebo, samo je sreća, individualna hrabrost i splet okolnosti učinio da i mi i ranjenici ne završimo u Neretvi.

Sličnog je mišljenja i general Jovo Vukotić, takođe Crnogorac, koji u istoj knjizi piše:
U ovako teškoj i složenoj situaciji, Vrhovni štab NOV i
POJ doneo je odluku da se, pre izvršenja protivudara na pravcu
Prozor — Gornji Vakuf, poruše svi mostovi na Neretvi od Rame
do zaključno Karaule, jer su svi prelazi nizvodno već bili uni-
šteni. Neretva je predstavljala vrlo ozbiljnu prepreku pozadini
našm glavnih snaga na pravcu Prozor — Gornji Vakuf. Rušenjem
mostova ona je postala još ozbiljnija prepreka. Čini mi
se da je i ovde naša obaveštajna služba podbacila u oceni jačine
i sastava neprijatelja na levoj obali Neretve. Po svemu sudeći,
smatralo se da levu obalu Neretve brane jake nemačko-ustaške
i italijat..-ko-četničke snage kojima je trebalo usporiti nastupanje
ka pozadini onih naših snaga koje vrše protivudar. Pored
naših snaga na Neretvi koje su obezbeđivale pozadinu glavnine
operativne grupe kod Prozora, kao mera sigurnosti preduzeto je i rušenje mostova na Neretvi. To, a ne taktička varka, bio
je po mom mišljenju razlog naređenja vrhovnog komandanta
da se poruši i železnički most kod Jablanice.
I onda, u fusnoti:
U našoj vojnoj literaturi postoji mišljenje da je Vrhovni štab
NOV i POJ, rušenjem mostova na Neretvi, izvršio operativno maskiranje.
Ovakvo mišljenje teško se može održati.
Ovakvi stavovi istaknutih paartizanskih generala u zvaničnoj publikaciji u kojoj je priloge dala krema političkog i vojnog vodstva, a predgovor napisao Tito, vrlo su zanimljivi.
Post Reply