"Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#276 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by mayab »

Ha, čuj, dosta uglednih članova stranke sigurno imaju privatnu ljekarsku praksu (uz to što rade u javnim ustanovama i tamo si (za platu) vrbuju pacijente , tako da će se sve to moći lijepo obaviti u tim privatnim ordinacijama (možda i bolnicama!), naravno ne sa knjižicom, nego za živi keš, a ko nema para neka crkne, svakako nam ne trebaju slabi i bolesni, ha ja!
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#277 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by shandrprcSA »

kazu da Seka u Visokom na mjestu robne kuce pravi svoju bolnicu...
User avatar
malamirha
Posts: 180
Joined: 29/03/2015 20:45

#278 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by malamirha »

walk_M-A-N wrote:
malamirha wrote:ne dajte joj da prodje blizu hitne...ko zna sta bi joj moglo pasti na pamet. majkumu,dobra lokacija. :D
Ne baš.. U Hitnoj je šefica blizak rod Prevljaku koji je opet blizak Izetbegovićima, nekad ugošćavao Aliju, sad čuva Bakira.. Zato je sda sa DF zadnje u Skupštini od zdravstva glasala pozitivno samo za Opću i Hitnu, pored KCUS gdje je bilo DF-ovo. Rad i milioni dugova su nebitni, te stranačke prostitutke imaju vrlo jednostavnu logiku.

Dr.Gog hvala. Čini se realna slika. Grozno mi je ovo što radi Sebija. Ne znam je ali vjerojatno je tip kao Zilha, osorna, nerazumna i nevjerovatno i po okolinu štetno ambiciozna. Ne znam ni sve iz one nazovi komisije ali po onim o kojim znam, to je samo birokratska forma da se zbrza i ispuni želja šefice.

Potpisao sam peticiju. Sa Općom me veže to što sam imao operaciju tamo i nekoliko pregleda.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/moderni- ... -i-stare-z

Da smo negdje drugo, rekao bih zovite zastupnike, ali ovdje haha, sda niti hoće niti smiju, SBB se ne miješa u njihovo i tako.. Ali eto, bar zahtjev za hitnom sjednicom.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic- ... /160108109
nazalost sledeca koja se ukuda je hitna pomoc.info 100% tacna. hitna se seli na cum. hitnu pomoc su vec odavno sveli na dezurne pokazivace smjera ka cumu.ako zatrazite pomic odmah vas salju na cum.ne trude se ni da vas pregledaju,slikaju.sve je tamo u rasulu.
ne znam kojom se logikom rukovode. sadasnja zgrada hitne je negdje na sredini grada(sto je idealno). gdje god da se nalazi unesreceni ili bolesnik oni su za 5 ili 10 minuta kod njega.ako hitna krene iz cuma kako da na vrijeme stigne do bolesnika na ilidzi kome minute znace zivot? nikako.
njima je bitno da su poljine blizu, nasoj gospodi stici ce na vrijeme.za ostale ih nije briga - dal crko - dal osto.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#279 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Nepass »

vješalica wrote:Sustina je u tome da objekat Vojne bolnice bude funkcionisao na sistemu primarne zastite,a sve ostalo komplikovanije ide na KCUS koji bi se dalje razvijao,bice kao neki veci dom zdravlja,o tome se prica u semama medicinskim odavno i tome ima barem 15 godina
A jedan DZ ce biti poklopljen na nacin da ce mu se namjena promjeniti...a otom potom....kad izadje na vidjelo
Mislis da opsta bolnica bude kao dz centar a dz centar u vrazovoj dobije drugu ulogu?
Prevelika je opsta da bi u njoj bio dz. A na drugoj temi sam vec napisao da se prica da ce jedna od zgrada opste ici arapima za hotel. Sad jeli istina pojma nemam.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#280 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by problemnatravunu »

malamirha wrote:
walk_M-A-N wrote:
malamirha wrote:ne dajte joj da prodje blizu hitne...ko zna sta bi joj moglo pasti na pamet. majkumu,dobra lokacija. :D
Ne baš.. U Hitnoj je šefica blizak rod Prevljaku koji je opet blizak Izetbegovićima, nekad ugošćavao Aliju, sad čuva Bakira.. Zato je sda sa DF zadnje u Skupštini od zdravstva glasala pozitivno samo za Opću i Hitnu, pored KCUS gdje je bilo DF-ovo. Rad i milioni dugova su nebitni, te stranačke prostitutke imaju vrlo jednostavnu logiku.

Dr.Gog hvala. Čini se realna slika. Grozno mi je ovo što radi Sebija. Ne znam je ali vjerojatno je tip kao Zilha, osorna, nerazumna i nevjerovatno i po okolinu štetno ambiciozna. Ne znam ni sve iz one nazovi komisije ali po onim o kojim znam, to je samo birokratska forma da se zbrza i ispuni želja šefice.

Potpisao sam peticiju. Sa Općom me veže to što sam imao operaciju tamo i nekoliko pregleda.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/moderni- ... -i-stare-z

Da smo negdje drugo, rekao bih zovite zastupnike, ali ovdje haha, sda niti hoće niti smiju, SBB se ne miješa u njihovo i tako.. Ali eto, bar zahtjev za hitnom sjednicom.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic- ... /160108109
nazalost sledeca koja se ukuda je hitna pomoc.info 100% tacna. hitna se seli na cum. hitnu pomoc su vec odavno sveli na dezurne pokazivace smjera ka cumu.ako zatrazite pomic odmah vas salju na cum.ne trude se ni da vas pregledaju,slikaju.sve je tamo u rasulu.
ne znam kojom se logikom rukovode. sadasnja zgrada hitne je negdje na sredini grada(sto je idealno). gdje god da se nalazi unesreceni ili bolesnik oni su za 5 ili 10 minuta kod njega.ako hitna krene iz cuma kako da na vrijeme stigne do bolesnika na ilidzi kome minute znace zivot? nikako.
njima je bitno da su poljine blizu, nasoj gospodi stici ce na vrijeme.za ostale ih nije briga - dal crko - dal osto.
Čuj njega , logikom, kakva logika!!??
Znaš ti kakva se zgrada može napraviti na likaciji hitne???
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#281 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by trambusek88 »

Uh kakav bi se hotel ili tržni centar mogao napraviti na lokalitetu DZ Omer Maslić ili Kumrovec Treba to iselit' i srušit' ko je*e pacijente.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#282 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by starii »

trambusek88 wrote: kakav bi se hotel ili tržni centar mogao napraviti na lokalitetu DZ Omer Maslić ili Kumrovec Treba to iselit' i srušit' ko je*e pacijente.
ma bolje na tim mjestima otvoriti kakvu veliku kladionicu za pacijente :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#283 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Chmoljo »

klađenje na dijagnozu :D
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#284 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by undefined007 »

Chmoljo wrote:klađenje na dijagnozu :D
:lol: :lol: :lol:
User avatar
pici
Posts: 43589
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#285 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by pici »

dr.gog wrote:
pici wrote:@dr.gogec i šta sad jaraniko moj, koje je tvoje mišljenje o ovom ne znam ni sam kako da nazovem...sramotnom potezu vladajuće eLITE...
Emotivno sam vezan za tu bolnicu pa možda i pogriješim u nekim stvarima. Tačno je da treba reorganizovati cijeli sistem bolničkog liječenja u Sarajevu, gdje je bivša Vojna često bila u nekom vakuumu, sa dosta neiskorištenih kapaciteta. To je opet bio rezultat nikad rješenog statusa bolnice i nerazrađenog sistema podjele posla između KCUS-a i Opće.Taj status quo su održavali i sami vodeći ljudi bolnice koji su uživali neku vrstu posebnog statusa u samom Sarajevu. Zašto krivim dr.Nakaša?. Jednostavno zato jer nije završio svoj posao korektno, a mogao je. Bolnicom su uvijek vladali SDA i SDP u tandemu. On je imao jake prijatelje u SDP,a brat mu u SDA. Moglo se, a nije. Niko nema opravdanja za taj nemar- činjenicu da je svjesno dopušteno da bolnica izgubi svrhu u sistemu zdravstvene zaštite i postane neka vrsta utočišta i alternative za građane koji , jednostavno, nisu htjeli da se liječe na Koševu.

Nije se na vrijeme uradila modernizacija i reorganizacija bolnice. Ne može se Nakaš pravdati svojim statusom "uglednog" ljekara, ako je skoro dvije decenije bio direktor,a Sebija samo dvije godine. Kad je sletio, ostavila mu je i platu i mogućnost da normalno komuniciraju, ali on to "gospodski" , nije htio. Mislim, nije htio da se "spušta na njen nivo", a platu od 4.000 KM je uredno primao sve do prelaska u Al_tawil kliniku.Osim toga, niz godina je bio šef UO Zavoda za transfuziju i nije istina da nije imao utjecaj na dešavanja. Stvar umišljenosti i promašenih principa. Na koncu je smisao postojanja bolnice doveden u pitanje na praktičnim stvarima i tu pred Sebijom niko nema kontraargument. Gradu treba znatno brži sistem i to će dobiti ovom fuzijom, ali ne odmah i koštaće mnogo vremena i živaca.

Sebija Izetbegović, sa druge strane, ima rezon bezskrupulozne osobe kad je posao u pitanju. Ima , i to je istina ma koliko njoj bila neugodna, auru drske i bezobrazne osobe kada upravlja, i činjenica je da će je osoblje, sestre i mlađi ljekari, mrziti još više, a to je, zaista, jako loše. To ne ide uz bijeli mantil.

Ona , neka bude shvaćeno kao komentar posmatrača, nije kalibar i slika "velikih ljekara" i humanista. Profesorica Sebija Seka Izetbegović je osoba koja jeste stručna kao ljekar, ali ne iznad prosjeka i ne za titulu Učitelja medicine- tj. katedru na ionako užasno korumpiranom Medicinskom fakultetu.

Sve što je postigla u zadnje vrijeme, rezultat je njene političke gramzivosti i mobbinga. Ta žena je javni službenik u zdravstvu, odgovorna građanima.
Ja postavljam pitanje novinarima koji ovo čitaju: Jeste li zapazili da o vama misli kao Milorad Dodik, samo što vas ne odjebava javno?

Koji je sarajevski novinar uspio od nje dobiti objašnjenja za njene poteze, koje je vukla kao izabrana šefica Bolnice? Nijedan.

Ja znam tačno kako su nastala njena dva bijedna intervjua. Izborom najgluplje metode za javno obraćanje. Ime novinarke- jaranice je Jasmina Dučić.

Intervju koji je vidno zapravo suhoparno sažeto odgovaranje na unaprijed dogovorena pitanja. Jebi se Jasmina Dučić, posebno jer si u Bolnici stekla auru jaču od najsposobnije med.sestre. Ko razumije posao, shvatiće, pa ponovo kažem , posebno za nju i Muvedetu Vedu Čedić- Jebite se minderašice.

I nije ovo "uradila SDA" u klasičnom smislu. Sebija je, istina, sada jača od bilo kojeg kadrovika SDA. Može šta hoće jer, kome nije jasno, njoj Bakir Izetbegović ne može NIŠTA sugerisati. Ja javno kažem svima koji njega dovode u vezu sa njenim divljanjem- Ona je glavna. Takve tandeme samovlašća i arogancije, porodičnog vladanja javnim resursima, skida samo organizovani bunt struke.Otkaz poslušnosti.

Toga nije bilo jer je gorka istina da ljekare Opće bolnice boli qrac za probleme nižeg osoblja. Sebija Izetbegović je ljekare veoma uredno i korektno plaćala, poslušnike tipa prim.dr.Dragiše Đogovića promaknula( sjetiće se ugledni doktor cijene od 100 KM za skidanje mladeža u privatnoj režiji, u prostorijama kabineta plastične hirurgije), larmadžije sa hirurgije nagradila sa po 5% dodatka na platu po tituli primarijusa. Iako izvrsni i talentovani, među ljekarima je vladao javašluk i samovolja nakon smrti A.Nakaša. Tako su, posvađani i dezorijentirani, na čelu sa nemuštim Bakirom Nakašom na čelu, dočekali Sebiju. On se, skandalozno, nije udostojio ni da je ljudski pozdravi već je u kancelariji dočekao vidno umorni prim.dr. Milan Mandilović. Nakon silne larme i one smiješne peticije, napravljen je dogovor po kojem je Bakir Nakaš, radi javnosti , a bez IKAKVE medicinske opravdanosti, imenovan šefom nepostojeće "discipline"(grupe odsjeka ili odjeljenja jedne grane djelatnosti u medicini) za razvoj i menadžment , uz neizmjenjenu plaću, minus dodatak na funkciju:lol: Ima još myth bustersa...

Dobio je stolicu u Biblioteci bolnice, gdje je sjedio par puta sedmično, u pauzi uzimanja honorara sa više privatnih klinika.

Biblioteku je vodila prof. Nataša Filatov, fina stara gospođa i sveznalica medicinske literature. Ona je, da bi preživjela Sebiju, nakon 30 i kusur godina rada, rukama brisala prašinu sa slika i umjetnina Opće bolnice, polica sa knjigama. Naime, Sebija je naredila, opravdano, da se iz bolnice uklone saksijetine sa cvijećem pune bakterija i sa zidova slike i zahvalnice ogromnog formata koje su slavile svega 3 ljekara iz ratnog perioda.

Prof.Filatov je na tu naredbu odgovorila molbom da sačuva istorijski vrijedne primjerke zidnih dokumenata u samoj Biblioteci. Sebija je to odobrila pod uvjetom da sama stara profesorica smisli način održavanja i čišćenja- bez prava na čistačicu, naravno :D .. i žena je prihvatila pljusku i poniženje i sama brižno čuvala 40 godina istorije.

Bio sam svjedok kad ju je javno upitala "Da li sigurno čistite?", pred oko 50 radnika. Neću to nikad zaboraviti..to poniženje. A pitala ju je to na sastanku- edukaciji gdje je izvjesna Sebiji bliska firma promovisala nova sredstva za dezinfekciju, skuplja od Bosnalijekovih. Firma je svoje dobila,a Bolnica zauzvrat nove klupe u parku koji niko nije koristio godinama :D . Gledao sam kako kroz bolnicu, kao gazda, šeta Esed Radeljaš, policajac Ganija, i razni "VIP" pacijenti. Mada je VIP bilo uvijek, samo za druge džepove, pa je pojedinim šefovima bilo krivo na Sebiju. Sujeta.

Dakle, došla je u bolnicu gdje je ljekarski kadar bio slabo iskorišten zbog loše organizacije prethodnog direktora. Tim med.sestara i tehničara je bio najbolji dio bolnice koji su , opet, upamtili najbolje građani Sarajeva. Tehnička služba je bila faktički privatna prćija jednog čovjeka koji je u bolnici radio, pa je napustio - da bi osnovao firmu koja će renovirati Bolnicu, pa nakon polovičnog renoviranja- opet bio primljen da radi za Bolnicu :-) :lol: .Šta ima Nurko, selam alejkum, da mu poručim, pizdi jednoj debeloj pohlepnoj? :D .

Radi svega toga, zaključujem da je tužno jer se nije moglo raditi bolje, za što su krivi Nakaši i njihovi prvi ljekari (Stevanović i Đozić) te stranke koje su ih gurale. Prije izbora Fahro Radončić je pridobio jednog od najboljih , prim.dr.Kravića i jednog ublehaša urologa, ali to su klasični flegmani, tako da nisu ništa ni pokušavali. Bijedno.

Imam informaciju da će moje kolege u ponedjeljak dobiti prva uputstva o novim radnim mjestima i redoslijedu promjena. Prva na redu je najsposobnija ekipa i srce ustanove- Operacioni tim.

Tračak nade vidim u osvješćivanju pojedinih politički aktivnih ljekara koji zagovaraju da u Općoj ostane jedan dio kabineta kao rasterećenje Koševu, ali ne vidim kako bi to bilo moguće u kratkom vremenu.

Dakle, Opća bolnica odlazi u prošlost, peticije su gubljenje vremena,a građanima valja prihvatiti novu realnost.

Druga opcija, skoro nemoguća zbog poltronske svijesti, jeste odbijanje poslušnosti Sebiji Izetbegović i HDZ-ovom ginekologu iz Mostara Vjeki Mandiću koji je jučer u Avazu slagao da neće biti otpuštanja,a ugovore nisu dobili mnogi koji su radili na određeno.

Nadati se boljim vremenima :)

auuhhh :shock: koja zajebancija jaraniko moj... nevjerovatno je na šta spadosmo :(
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#286 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by aurora313 »

Jeste li potpisali peticiju protiv zatvaranja? Bez obzira da li mislite da je šteta već nanijeta, važno je da date otvorenu podršku.

http://www.onlinepeticija.com/signature ... ulah_naka/
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#287 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Zux »

Mi smo ovdje skloni idealiziranju svega sto se neki nacin veze s prosloscu. Drago mi je da dr Gog koji je tamo radio napisao kakvo je realno stanje bilo te bolnice i prije dolaska Seke. Ne radim tamo, ali sam hajmo reci externi saradnik :) Ovo je fakat realna slika sto je covjek napisao. Krivi su barem 50% za ovo oni koji su je ranije vodili i dopustili ovo da se desi. Isto tako cinjenica je da je u UKCS manjak strucnog kadra, gdje god se okrenes, jer mladi kvalitetni doktori odlaze ili u privatnu praksu ili vani, a ostaje jako malo kadra uopste, a pogotovo kvalitetnog. Spajanjem bi se moglo rijesiti dosta problema, ali ovo nije nacin. Najpametnije bi bilo da su ostavili par disciplina u onoj zgradi, a pravno to spojiti. Meni je nepojmljivo da sad u takvu zgradu, planski gradjenu za bolnicu ulaze nekakvi birokratski smradovi, ruse zidove, skrse desetine miliona da preurede zgradu i palamude nam s te lokacije. Recimo hirurgija, s kojom imam licno jako pozitivno iskustvo (Djogovic me operisao, pomenuo ga je Gog, ali cini se ne bas u pozitivnom kontekstu) je mogla ostati tu, ili recimo neka druga klinika koja nema ljudske uslove na UKCS kao npr. Otorina. Slicna je prica i s domovima zdravlja gdje ljudi cekaju danima na recept, cijeli mjesec na faking UZ pregled ili RTG, a zasto? Opet nemar. Pa kad nekom padne na pamet da zatvori pola domova zdravlja svi ce plakati. Cinjenica je da su u zdravstvu potrebne korjenite promjene, da li ce to ova tiranija donijeti, ne znam, ali ovako kako je do sad islo ne moze vise, puca po svim savovima.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#288 Re: "Vojna bolnica Sarajevo"-status med.sestara i tehničara

Post by dr.gog »

julisiz es grant wrote:
dr.gog wrote: ......
Koliko će kadra iz OBS prema tvojoj procjeni ostati bez posla zbog ovog spajanja? Meni se čini da će najviše stradati srednji medicinski i nemedicinski kadar, ali ne vjerujem da će se i mnogim ljekarima obeseliti na Koševu. Mislim da je na KCU manjak samo ginekologa i možda hirurga, mislim da ostalih specijalista ima dovoljno, ali će u svakom slučaju proraditi sujete,i na šta će to ličiti na kraju Bog zna. Volio bi da nam daš svoj scenario kako ti vidiš da bi ovo moglo dalje ići.
Danas će , ako sve bude ok, uposlenicima, večini njih , biti jasnije šta Sultanija sprema.Sačekat ću poslijepodne da i to prenesem :D , imam svoje izvore..

Ministar Mandić izričito tvrdi da "po onome što mu je dostupno iz podataka" nema viška radnika u zdravstvu, pri tome misleći isključivo na medicinski kadar. To je rekao prije dva dana u Avazu.

Nema razlike između ljekara i tehničara ako imaju ugovore na neodređeno, jer ih štiti zakon, tako da će raditi i dobijati platu bez obzira na fuziju.

Osnovni problem, ključ cijele priče, je razmještanje osoblja po sistematizaciji...Mora se imati šema organizacije i tačan raspored gdje će ko šta da radi.

Ti znaš da je to bila i ostala rak-rana, i da je zbog toga izrabljivano preko 20 tehničara u Opštoj, od kojih su neki od najboljih već napustli Bolnicu nakon višestrukih "prekida" i "poziva nazad". To je radio i prim.dr.B.Nakaš godinama,a na moje pitanje ko će prekinuti taj mobbing nad srednjim kadrom, bivša glavna ,Zlata, i Šef Đozić su potegli temu i dobili odgovor da zapošljavanje zavisi od usvajanja nove sistematizacije i odobrenja Kantonalnog Min.Zdravstva, a zbog budžeta za plate.

Znaš da su ljudi, naravno nelegalno, radili po 20 dana bez plata u toku prekida, da bi im se napravio novi ugovor na "određeno". Zašto? Zato jer ako radiš dvije godine u komadu, dobijaš automatski zastalno, ugovor na neodređeno vrijeme. Dr.Bakir Nakaš je imao namjeru da tim radom "u rupi" barem da neku garanciju za dalji rad tim tehničarima. Ali je to bilo zakonski nedopustivo, i svjesno se igralo vatrom. Kako neko , pravno faktički nezaposlen jer mu je ugovor raskinut, po 3 sedmice dijeli terapiju na odjelu? Provjeri ovu moju tvrdnju sa tehničarima sa Hirurgije, vidjećeš da ih je vukao po 4-5 godina.

Suština te borbe za posao i trajni ugovor je bila mogućnost da se "za stalno zaposlen" radnik može kreditno zadužiti i zasnovati porodicu, začeti dijete, kupiti stan...Ovako su im oteli po 5 godina života.

Na inicijativu nekoliko glavnih sestara, te posebno Zlate i dr.Đozića, napravljen je spisak sa stručnim mišljenjem o sposobnosti za samostalan rad.
To je , po opisu posla, direktor Nakaš trebao da uvaži,a zbog obima posla i javno pohvaljene sposobnosti tehničara, trebao je da za 10 tehničara potpiše trajne ugovore još 2012. godine, 8 redovnih tehničara koji su držali dežure, i dvoje pripravnika koji su također radili punom parom.

Posjedujem kopiju foldera sa tri takva spiska unutar 4 godine. Primio je na posao njih dvoje-troje iz prethodnog perioda,a zadnji spisak nije htio, ili nije smio..ne znam...Lično znam da je dr.Đozić garantovao svojim potpisom za svakog od tih tehničara, na osnovu ocjene glavnih sestara, i da tu ničija štela( a bilo je molbi i familijarne povezanosti) nije urodila plodom. Nikad ih nisu primili, i sad ih je nekoliko u Njemačkoj. Jadno.

Kad je došla Sebija, odmah je zaustavila taj rad u sivoj zoni, milostinju, te prekinula onaj cirkus sa izrabljivačkim stažiranjem djece koja su za džabe gulila po 8 sati na Hirurgiji i Ortopediji, Urologiji.Jesu stjecali jaku obuku, ali to je bilo nezakonito i izrabljujuće. Prekinuto je i glupiranje Medicinske škole sa učenicima na praksi koji nisu mogli ništa smisleno tu ni da urade, već su smetali po hodnicima do 12 h.

prim.dr.Abud Sarić mi je na hodniku rekao da ga boli kurac za tehničare i da je to problem sindikata tehničara, na šta sam ja glavnoj sestri rekao da za Sarićevu vizitu poslijepodne ubuduće traži uvijek drugog tehničara,a mene da zaobiđe jer neću da previjam "bolni kurac", posebno ne mahmurnom i bezobraznom ljekaru.

Onda je izvršena selekcija muških tehničara itd. i na osnovu toga su nam ponudili da radimo u OP sali. Sebija je nudila ugovor na 1 godinu, obuku za instrumentara, i 1.400 KM plate. Kad smo vidjeli da su pozvani samo 4-5 tehničara, odbili smo svi osim kolege E., ali on ni do danas nije prebačen u OP.

Taman što je otišao dr.Hasan Leto, neformalno, a posao uzeo dr.Đogović, saznao sam da Sebija ima projekat vezan za čitav sistem zdravstva u KS, i da je Opća samo dio toga. To je bilo prije dvije godine i povjerovalo mi je samo par ljudi. Imala je od početka deal sa ljekarima iz SBB , tada u zavadi sa SDA, i niko nije dizao larmu. SDP je šutio zbog mutnih poslova oko obnove Bolnice,a Bakir Nakaš se povukao u privatnost sa 4.200 KM mjesečno ni za šta i ostavio nas na cjedilu.

Nakon što sam zadnji put upitao dr.Đozića šta se planira i kada će se riješiti pitanje tehničara i sestara, čovjek je rekao iskreno da ne može ništa.

Sebija je zgazila dobitnika Šestoaprilske nagrade kao zastarjelog i nepotrebnog žohara,a lično sam čuo u par navrata kako je tom starom doktoru bilo neugodno slušati njene bijesne mobbing pozive. Pometlala je čak i urologa prim.mr.dr. Envera Efendića, ali njega ne žalim, jer je važio za jednog od najpohlepnijih ljekara u Sarajevu- ti znaš kao ljekar koliko je potrebno TUR operacija prostate :D i kako je gusto izgledalo njegovo reseciranje na operativnom programu i sali broj VI.. A sve on i Željo, uz pomoć Efendićevog rođenog sina kao specijalizanta(mentor vlastiti babo).Elem..

Sebija odlično zna da bez uvježbanih i plaćenih ljekara ne može da funkcioniše ništa, pa ni njena čelična disciplina i tiransko ponašanje u sistemu.

Zato je, Juliuse, pitanje ljekara riješeno na nivou dogovora sa 3-4 "šefa disciplina" i klinika na KCUS. Ljekarima je dala za svaku dežuru extra po 130-150 KM, plus 5% na titulu primarijusa, a šefovima po najskuplji BH Telecom ponuda mobitel i 50 KM ultra dopune mjesečno. I zažmirila na privatluk pojedinaca, ponajviše samom Đoziću i dr.Stevanoviću koji ovih dana jedini glasno priča. Može biti da prim.dr. Dragan Stevanović JEDINI zna isto što i Sebija, pa se raspitaj, pitaj ga...On je pravno gledano legalni predstavnik ljekara Sarajeva. Ja ne mogu, a volio bih..

Ja sam , znajući i osjećajući pripreme za takav razvoj sra**a, prešao drugdje, odakle vas i poslom i privatno i dalje podržavam u radu.
Ni ovdje gdje sad radim nije ružičasto, i problem je isti kao i nekad u Opštoj, sistem je čitav takav..ali dok nosimo bijelu uniformu, valja nam pomagati narodu i ne kukati.

Oni koji nemaju trajne ugovore, trebaju što prije da idu za Njemačku ili skandinavske zemlje.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#289 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Thorgerson »

Jebote znaci zajebana Sebija pravo.

Sad mi malo zao Baketa.

:D
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#290 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by hhaarree »

Pa rece onaj doktor dok hadzifejzovica da je nemoguca za komunikaciju i da je boli tuki za druga misljenja i vidjenja
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#291 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Thorgerson »

vješalica wrote:Sustina je u tome da objekat Vojne bolnice bude funkcionisao na sistemu primarne zastite,a sve ostalo komplikovanije ide na KCUS koji bi se dalje razvijao,bice kao neki veci dom zdravlja,o tome se prica u semama medicinskim odavno i tome ima barem 15 godina
A jedan DZ ce biti poklopljen na nacin da ce mu se namjena promjeniti...a otom potom....kad izadje na vidjelo
KCUS je smijurija. Tamo nema parkinga. I evo 20 godina ne zele ni da pokusaju da taj problem rijese.

Raja prije parkirala na trotoaru, sad su tu stavili onu ogradu - ok ajd opravdano, sta se ima po trotoaru parkirat - mada sam to i sam hrpu puta uradio, jer je sve zauzeto. Ko biva sad smo dohakali...

Ispod klinike dole ima parking koji je ogranicen, i vjecito je zauzeto - ljudi u redu cekaju na slobodno mjesto - 2 KM 1h. Takodjer ima jos jedan parking koji se placa dole nize u Bolnickoj, ali on je malo dalje, ali eto tu sad parkiram ako trebam gore.

I ima onaj parking, tj. put koji je pretvoren u parking gdje nikada isto tak nema mjesta. Mozda ima ako dodjes u nevrijeme u 5.30 ujutro. Dodji oko 8h, oko 10h parkinga nema.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#292 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by walk_M-A-N »

Zux wrote:Mi smo ovdje skloni idealiziranju svega sto se neki nacin veze s prosloscu. Drago mi je da dr Gog koji je tamo radio napisao kakvo je realno stanje bilo te bolnice i prije dolaska Seke. Ne radim tamo, ali sam hajmo reci externi saradnik :) Ovo je fakat realna slika sto je covjek napisao. Krivi su barem 50% za ovo oni koji su je ranije vodili i dopustili ovo da se desi. Isto tako cinjenica je da je u UKCS manjak strucnog kadra, gdje god se okrenes, jer mladi kvalitetni doktori odlaze ili u privatnu praksu ili vani, a ostaje jako malo kadra uopste, a pogotovo kvalitetnog. Spajanjem bi se moglo rijesiti dosta problema, ali ovo nije nacin. Najpametnije bi bilo da su ostavili par disciplina u onoj zgradi, a pravno to spojiti. Meni je nepojmljivo da sad u takvu zgradu, planski gradjenu za bolnicu ulaze nekakvi birokratski smradovi, ruse zidove, skrse desetine miliona da preurede zgradu i palamude nam s te lokacije. Recimo hirurgija, s kojom imam licno jako pozitivno iskustvo (Djogovic me operisao, pomenuo ga je Gog, ali cini se ne bas u pozitivnom kontekstu) je mogla ostati tu, ili recimo neka druga klinika koja nema ljudske uslove na UKCS kao npr. Otorina.
Ma nismo već ne znamo...Koliko shvatam, uvijek je izbor samo između 2 loša: B.N. koji je to upropastio i S.I. koja to želi uništiti. Nemamo uopće mogućnost doći do sposobnog, stručnog, poštenog i radinog rukovodioca koji će nešto popraviti i unaprjediti. Zašto? Pa jer je izbor samo stranački, taldžijski. Gog je napisao o onim VIP-ovcima kojima je to kao pripalo....

Gledao sam http://www.facetv.ba/novost/11239/draga ... ic-ne-laze
Naravno, po starom običaju, ako je tačno da i on raducka privatno, a znam da su neki to radili i u radno vrijeme, među svima njima teško ima čovjeka bez oraha.
Ali lijepo reče za nazovi komisiju "7 podobnih administrativaca, 2 ekonomista u upravi KCUS koji je doveden do milionskih gubitaka, nijedan stručnjak iz organizacije zdr. zaštite,..". Oni sada kao nabrzaka spašavaju, ma nemoj.
Nego, još mi je nešto zapelo za uši, kaže Porodilište je izvan kruga, moderno adaptirano ali bez opreme, radi sa 30% kapaciteta, treba stalni transport do sala i nazad - realno promašena investicija. Žao mi je onda što ta Sebija nije odlučila da Porodilište preseli u OBS, a da onu zgradu iskoristi za Vladu ili za šta već želi.
Ja se samo bojim da će dio OBS-a uzeti privatne klinike, kao ne može državno, može privatno.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#293 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Hadzi Lojo »

Jebote zivot pa ovi su Izetbegovici prave stetocine! Pa vojna bolnica je napravljena oduzimanjem od usta svih gradjana u onom sistemu i sad babin mudaga to hoce da razjebe ko da mu je to babina prcija!
Pa glasajte opet za tu bagru na sljedecim izborima!
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#294 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by PM72 »

Kad je napravljena vojna bolnica?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#295 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:Kad je napravljena vojna bolnica?
VB kao institucija je na toj lokaciji nastala pred kraj osmanske vladavine i radila kontinuirano do danas.
A ako misliš na glavnu zgradu, tj. onaj neboder, ne znam tačno, ali moja procjena je krajem 70-ih, ili malo kasnije.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#296 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Hadzi Lojo »

koliko se ja sjecam pocetak radova je bio 1973 godine!
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#297 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Dr.medicine »

Thorgerson wrote:
vješalica wrote:Sustina je u tome da objekat Vojne bolnice bude funkcionisao na sistemu primarne zastite,a sve ostalo komplikovanije ide na KCUS koji bi se dalje razvijao,bice kao neki veci dom zdravlja,o tome se prica u semama medicinskim odavno i tome ima barem 15 godina
A jedan DZ ce biti poklopljen na nacin da ce mu se namjena promjeniti...a otom potom....kad izadje na vidjelo
KCUS je smijurija. Tamo nema parkinga. I evo 20 godina ne zele ni da pokusaju da taj problem rijese.

Raja prije parkirala na trotoaru, sad su tu stavili onu ogradu - ok ajd opravdano, sta se ima po trotoaru parkirat - mada sam to i sam hrpu puta uradio, jer je sve zauzeto. Ko biva sad smo dohakali...

Ispod klinike dole ima parking koji je ogranicen, i vjecito je zauzeto - ljudi u redu cekaju na slobodno mjesto - 2 KM 1h. Takodjer ima jos jedan parking koji se placa dole nize u Bolnickoj, ali on je malo dalje, ali eto tu sad parkiram ako trebam gore.

I ima onaj parking, tj. put koji je pretvoren u parking gdje nikada isto tak nema mjesta. Mozda ima ako dodjes u nevrijeme u 5.30 ujutro. Dodji oko 8h, oko 10h parkinga nema.

šta bi ti jarane da parkiraš pred kliniku ili da uđes u bolesnicku sobu :lol: :lol:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#298 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Thorgerson »

Dr.medicine wrote:
Thorgerson wrote:
vješalica wrote:Sustina je u tome da objekat Vojne bolnice bude funkcionisao na sistemu primarne zastite,a sve ostalo komplikovanije ide na KCUS koji bi se dalje razvijao,bice kao neki veci dom zdravlja,o tome se prica u semama medicinskim odavno i tome ima barem 15 godina
A jedan DZ ce biti poklopljen na nacin da ce mu se namjena promjeniti...a otom potom....kad izadje na vidjelo
KCUS je smijurija. Tamo nema parkinga. I evo 20 godina ne zele ni da pokusaju da taj problem rijese.

Raja prije parkirala na trotoaru, sad su tu stavili onu ogradu - ok ajd opravdano, sta se ima po trotoaru parkirat - mada sam to i sam hrpu puta uradio, jer je sve zauzeto. Ko biva sad smo dohakali...

Ispod klinike dole ima parking koji je ogranicen, i vjecito je zauzeto - ljudi u redu cekaju na slobodno mjesto - 2 KM 1h. Takodjer ima jos jedan parking koji se placa dole nize u Bolnickoj, ali on je malo dalje, ali eto tu sad parkiram ako trebam gore.

I ima onaj parking, tj. put koji je pretvoren u parking gdje nikada isto tak nema mjesta. Mozda ima ako dodjes u nevrijeme u 5.30 ujutro. Dodji oko 8h, oko 10h parkinga nema.
šta bi ti jarane da parkiraš pred kliniku ili da uđes u bolesnicku sobu :lol: :lol:
Ne kontam?

Najvise ljudi koji posjecuju kliniku nisu oni koje gore leze. Imas hiljade ljudi koji idu na dip ili po drugim klinikama.

Da ne govorim ako hoces nekome u posjetu itd.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#299 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by aurora313 »

Dr.medicine wrote:šta bi ti jarane da parkiraš pred kliniku ili da uđes u bolesnicku sobu :lol: :lol:
Ako već parking nije problem, zašto kada god odem gore nema slobodnih mjesta?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#300 Re: "Vojna bolnica Sarajevo" /OBS "Prim.dr.Abdulah Nakaš"

Post by Dr.medicine »

aurora313 wrote:
Dr.medicine wrote:šta bi ti jarane da parkiraš pred kliniku ili da uđes u bolesnicku sobu :lol: :lol:
Ako već parking nije problem, zašto kada god odem gore nema slobodnih mjesta?
ne brini, sad ce sekica da napravi parking, ali ce onda da bude tema: zar moramo da placamo i parking u bolnici, gdje im je duša bla bla bla
Post Reply