Vodovod i kanalizacije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#51 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by mayab »

Zna li iko broj telefona na koji se moze prijaviti zacepljen odvod-slivnik na ulici, gdje se, kad su jace padavine formira jezero, i to tako se desava godinama :?:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#52 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drndalo »

User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#53 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

NEOVISNO STRUČNA KOMISIJA DOSTAVILA MIŠLJENJE VLADI KSMilionski gubitaši za loš rad tražili povećanje plaća! ViK više od 30 godina posluje s gubitkom

Maćehinski odnos rukovodstva prema preduzeću, dugogodišnji javašluk i bezobzirno trošenje novca na enormno visoke plaće uposlenika, kompaniju "Vodovod i kanalizaciju" doveli su na rub propasti. Umjesto da kazni odgovorne za ovakvo stanje, Vlada KS je, kako bi spasila ovo posrnulo preduzeće i napunila njegovu praznu kasu, odlučila Sarajlijama uvesti novi namet i povećati cijene vode, iako su gubici u mreži ogromni, a Sarajlije već godinama trpe redukcije!Ž4 = Nema ušteda Ovakvo loše poslovanje ViK-a, nekadašnjeg giganta, pregledom dokumentacije uočili su i članovi Neovisne stručne komisije za validnost kalkulacije i konačan prijedlog visine cijene komunalnih usluga, čije je mišljenje tražila Vlada KS. - Više od 30 godina preduzeće je u gubitku. Mreža i oprema obnavljaju se od slučaja do slučaja, dok se gubici u mreži povećavaju ili neznatno smanjuju. Razmatrajući materijale, uočeno je da se programom mjera racionalizacije i ušteda, koje je zahtijevala Vlada u 2011. godini, došlo do smanjenja poslovnih rashoda u odnosu na prethodne godine.Međutim, s programom ušteda nije nastavljeno tako da su lani poslovni rashodi bili za 253.000 KM veći nego u 2011. godini - konstatacija je Neovisne stručne komisije.Zbog negativnog poslovanja, ova komisija odbacila je ViK-ov prijedlog za povećanje stavke za plaće uposlenika. Ž4 = Visoka primanja - Povećanje na ime plaća i naknada u iznosu od 7.823.000 KM ne može se prihvatiti. Primanja zaposlenih su već iznad prosjeka Kantona za 10,3 posto u 2011. godini, a iznad prosjeka plaća u kantonalnim javnim preduzećima za 19,7 posto. Osim toga, prosječna plaća u ViK-u povećana je za 51 posto u periodu od 2005. do 2011. godine, odnosno sa 729 KM u 2005. na 1.104 KM u 2011. U istom periodu plaća u drugim javnim komunalnim preduzećima povećana je za 27 posto, odnosno sa 726 KM u 2005. na 922 KM u 2011. godini. To upućuje na potrebu mjera racionalizacije, ušteda, ali i smanjivanja troškova plaća i naknada - ističu u Neovisnoj stručnoj komisji. Ž8 = A. NALOŽ6 = Tražili i naknade za vodomjere!Osim uvođenje novih cijena, ViK je od Vlade tražio da odobri i uvođenje naknade za vodomjer, kao fiksnog troška prema svim korisnicima. To bi, prema prijedlogu preduzeća, povećalo svim korisnicima mjesečne račune za vodu za 2,34 KM, a ViK-u osiguralo godišnji prihod od 3,5 miliona KM. Ni taj prijedlog Neovisna sručna komisija nije prihvatila.
Maćehinski odnos rukovodstva prema preduzeću, dugogodišnji javašluk i bezobzirno trošenje novca na enormno visoke plaće uposlenika, kompaniju "Vodovod i kanalizaciju" doveli su na rub propasti.

Umjesto da kazni odgovorne za ovakvo stanje, Vlada KS je, kako bi spasila ovo posrnulo preduzeće i napunila njegovu praznu kasu, odlučila Sarajlijama uvesti novi namet i povećati cijene vode, iako su gubici u mreži ogromni, a Sarajlije već godinama trpe redukcije!

Nema ušteda

Ovakvo loše poslovanje ViK-a, nekadašnjeg giganta, pregledom dokumentacije uočili su i članovi Neovisne stručne komisije za validnost kalkulacije i konačan prijedlog visine cijene komunalnih usluga, čije je mišljenje tražila Vlada KS.

- Više od 30 godina preduzeće je u gubitku. Mreža i oprema obnavljaju se od slučaja do slučaja, dok se gubici u mreži povećavaju ili neznatno smanjuju. Razmatrajući materijale, uočeno je da se programom mjera racionalizacije i ušteda, koje je zahtijevala Vlada u 2011. godini, došlo do smanjenja poslovnih rashoda u odnosu na prethodne godine.

Međutim, s programom ušteda nije nastavljeno tako da su lani poslovni rashodi bili za 253.000 KM veći nego u 2011. godini - konstatacija je Neovisne stručne komisije.

Zbog negativnog poslovanja, ova komisija odbacila je ViK-ov prijedlog za povećanje stavke za plaće uposlenika.

Visoka primanja

- Povećanje na ime plaća i naknada u iznosu od 7.823.000 KM ne može se prihvatiti. Primanja zaposlenih su već iznad prosjeka Kantona za 10,3 posto u 2011. godini, a iznad prosjeka plaća u kantonalnim javnim preduzećima za 19,7 posto.

Osim toga, prosječna plaća u ViK-u povećana je za 51 posto u periodu od 2005. do 2011. godine, odnosno sa 729 KM u 2005. na 1.104 KM u 2011. U istom periodu plaća u drugim javnim komunalnim preduzećima povećana je za 27 posto, odnosno sa 726 KM u 2005. na 922 KM u 2011. godini. To upućuje na potrebu mjera racionalizacije, ušteda, ali i smanjivanja troškova plaća i naknada - ističu u Neovisnoj stručnoj komisji.

Tražili i naknade za vodomjere!

Osim uvođenje novih cijena, ViK je od Vlade tražio da odobri i uvođenje naknade za vodomjer, kao fiksnog troška prema svim korisnicima. To bi, prema prijedlogu preduzeća, povećalo svim korisnicima mjesečne račune za vodu za 2,34 KM, a ViK-u osiguralo godišnji prihod od 3,5 miliona KM. Ni taj prijedlog Neovisna sručna komisija nije prihvatila.
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#54 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Luca36 »

Šta znači kad ti obilježe ventil na ulici sa crvenom bojom?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#55 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by holowey »

Luca36 wrote:Šta znači kad ti obilježe ventil na ulici sa crvenom bojom?
moguce da treba zamjena...kad ti je zadnji put bazdaren sat tj koliko je star?
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#56 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by GoschaUkuchi »

Pozdrav,

ima li neko u zgradi dva vodomjera preko kojih se snabdijevaju stanari vodom (po oba je obracunata voda) i sta to znaci? Ako neko zna?!
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#57 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by cpu_fan »

Iako uredno imam ispravan vodomjer likovi mi pošalju račun bez očitanog stanja sa obračunom akontacije na 4m3. Nazovem, pitam šta je ovo, kaže ženska znate trebali bi očitati stanje svog vodomjera pa nam javiti, radnici su na kolektivnom godišnjem pa nisu stigli očitati :shock: Pa rekoh trebam li ja raditi vaš pos'o i što se mene tiće što su vam radnici na kolektivnom odmoru i odakle vam više hrabrost da pošaljete račun bez očitanog stanja, nego onako ofrlje ? Pa majku vam zločinačku natakarim. Pa dokle više? Samo čekam da mi pošalju tužbu za ovaj neplaćeni račun. :izet:
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#58 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by corei3 »

Koliko će me koštati 30m3 vode. Ja sam izračunao ovako a vi potvrdite:

5×1,17 + 25×1,40 + 0,05+2,34=5,85+35+0,05+2,34=43,24KM
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#59 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by moja tetka »

Da malo osvježim temu

Dva ulaza znači moj i susjedni ulaz su priključeni na jedan vodomjer. Moj ulaz je ugradio BAŽDARENE kontrolne vodomjere. Vodovod ne želi uvažiti potrošnju vode prema očitavanju tih baždarenih kontrolnih vodomjera. Kao oni to ne priznaju bez bilo kakvog drugog obrazloženja. Kod očitavanja našeg kontrolnog vodomjera i zajedničkog vodomjera za dva ulaza pojavljuje se razlika u potrošnji cca 700 kubika što znači da je drastična razlika.

Šta nam je dalje činiti odnosno kako i na koji način obavezati JKP Vodovod da prihvati podatke kontrolnog vodomjera.

Molim vas lijepo da nas uputite u pravnu i svaku drugu proceduru...........
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#60 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Haris.ba »

moja tetka wrote:Da malo osvježim temu

Dva ulaza znači moj i susjedni ulaz su priključeni na jedan vodomjer. Moj ulaz je ugradio BAŽDARENE kontrolne vodomjere. Vodovod ne želi uvažiti potrošnju vode prema očitavanju tih baždarenih kontrolnih vodomjera. Kao oni to ne priznaju bez bilo kakvog drugog obrazloženja. Kod očitavanja našeg kontrolnog vodomjera i zajedničkog vodomjera za dva ulaza pojavljuje se razlika u potrošnji cca 700 kubika što znači da je drastična razlika.

Šta nam je dalje činiti odnosno kako i na koji način obavezati JKP Vodovod da prihvati podatke kontrolnog vodomjera.

Molim vas lijepo da nas uputite u pravnu i svaku drugu proceduru...........
1. Popravite curenje koje se dešava nakon vodomjera kojeg priznaje VIK.
2. I onda ugradite vodomjere koje priznaje VIK.
3. Možete odmah uraditi tačku 2. jer se tako najlakše nađe gdje curi.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#61 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Streptokok »

mayab wrote:Zna li iko broj telefona na koji se moze prijaviti zacepljen odvod-slivnik na ulici, gdje se, kad su jace padavine formira jezero, i to tako se desava godinama :?:
E moras pronaci onog lika sto med prodaje. Tu je on negdje na potezu sirano carsija.
User avatar
denis.istok
Posts: 916
Joined: 09/04/2010 13:12

#62 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by denis.istok »

Vjerovatno ste čitali da je VIK sada dozvolio ugradnju vodomjera etaznim vlasnicima samo ako svi ugrade.
Ima li neka pravna osnova za to, jer npr 20% ljudi vec ima vodjmjere, dok veci dio koji nema, to i nema s razlogom..dakle ne mogu platiti.

I da li neko primjecuje povećanje računa, i do 100% u odnosu na proslu godinu. Ili je to samo pojedinacni slucaj nase zgrade.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#63 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by neki »

denis.istok wrote:Vjerovatno ste čitali da je VIK sada dozvolio ugradnju vodomjera etaznim vlasnicima samo ako svi ugrade.
Ima li neka pravna osnova za to, jer npr 20% ljudi vec ima vodjmjere, dok veci dio koji nema, to i nema s razlogom..dakle ne mogu platiti.

I da li neko primjecuje povećanje računa, i do 100% u odnosu na proslu godinu. Ili je to samo pojedinacni slucaj nase zgrade.
Postoji osnova za to, jer će svi potrošači u zgradi pored onog sto im se izmjeri na vlastitom vodomjeru plaćati i razliku koja se eventualno pojavi u mjerenju glavnog brojila u zgradi i svih pojedinačnih. Kad bi se pojedinacni vodomjeri uvodili samo dijelu zgrade ovu razliku bi morali plaćati samo oni koji ih nisu uveli i trenutno je takav slučaj u zgradama gdje samo pojedini stanovi imaju vlastito brojilo
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#64 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by VladaFBiH »

denis.istok wrote:
I da li neko primjecuje povećanje računa, i do 100% u odnosu na proslu godinu. Ili je to samo pojedinacni slucaj nase zgrade.
otkako nema redukcija meni su računi manji cca 15-20%...
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#66 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drag_gost »

Pola otoke bez vode.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#67 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by moja tetka »

na alipašinom trg solidarnosti već nekoliko sati nema vode, iz vodovoda kažu nije do njih.............. pa do koga je mila majko ima li iko informaciju više
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#68 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by moja tetka »

treba biti uporan................ na trgu solidarnosti u nekakvoj igraonici na broju 39 pukla neka cijev.............. jarani zavrnuli vodu pa će sutra otkloniti kvar .......................toliko o hetingu i njihovoj profesionalnosti............ jebo vam pas mater
jasmind
Posts: 217
Joined: 24/10/2005 23:50

#69 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by jasmind »

cpu_fan wrote:Iako uredno imam ispravan vodomjer likovi mi pošalju račun bez očitanog stanja sa obračunom akontacije na 4m3. Nazovem, pitam šta je ovo, kaže ženska znate trebali bi očitati stanje svog vodomjera pa nam javiti, radnici su na kolektivnom godišnjem pa nisu stigli očitati :shock: Pa rekoh trebam li ja raditi vaš pos'o i što se mene tiće što su vam radnici na kolektivnom odmoru i odakle vam više hrabrost da pošaljete račun bez očitanog stanja, nego onako ofrlje ? Pa majku vam zločinačku natakarim. Pa dokle više? Samo čekam da mi pošalju tužbu za ovaj neplaćeni račun. :izet:
Ovo se desava odvajkada tako da mozda do sada nisi primjetio. Ja se zalio X puta, dzaba. Loli mrsko ocitat.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#70 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by O'zone »

Tranquilizer wrote:Kod mene u zgradi 4 ulaza i svi na jednom vodomjeru, kada ljeti genijalci peru dvorište osjeti se na racunu pravo...a gledao sam na stranici vodovoda prijavljeno ih po jedan ili dva clana a u stanu ih živi 4 - 5 :roll:

mislim odron :shock:
Daj link gdje su gledao koliko je prijavljenih u stanu. Volio bih da pogledam brojno stanje nekih komšija :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#71 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Qler »

Meni juce dosao racun za vodu 160KM, kad me nije srce strefilo.

Kretenu na zadnjem spratu pukla česma, i boga pitaj koliko nije ništa radio da to sredi. Ja poludio, kaže šta ću ja tu nije to moj problem... stari kenjac, ima 70 godina, alkos... ušao mu u stan, ko deponija... papagajkama mu zavrno glavni ventil u kupatilu i nadam se da kreten neće odvrtati dok ne zamijeni česmu. I šta ja sad moram platiti 160KM za vodu koju je kreten prosuo, nemam nikakvog načina da to dokažem. Jedno brojilo u haustoru, 6 stanova...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#72 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by high_volume »

Qler wrote:Meni juce dosao racun za vodu 160KM, kad me nije srce strefilo.

Kretenu na zadnjem spratu pukla česma, i boga pitaj koliko nije ništa radio da to sredi. Ja poludio, kaže šta ću ja tu nije to moj problem... stari kenjac, ima 70 godina, alkos... ušao mu u stan, ko deponija... papagajkama mu zavrno glavni ventil u kupatilu i nadam se da kreten neće odvrtati dok ne zamijeni česmu. I šta ja sad moram platiti 160KM za vodu koju je kreten prosuo, nemam nikakvog načina da to dokažem. Jedno brojilo u haustoru, 6 stanova...
Pozovi predstavnika upravitelja, predstavnika ViK-a, povjerenika ulaza i ustanovite kvar i razlog uvećanoj potrošnji vode i visokom računu za vodu, pa svi tražite od Vodovoda da vam stornira zadnji račun, a teret prebaci na stanara koji je uzrokovao
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#73 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Qler »

Pokusat cu organizovati to sa predstavnicom... valjda ce se to organizovati.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#74 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by BHF_Manijak »

Je li jos neko dobio enormno visok racun za februar??? Inace mi dolazi 25-30KM, sadasnji racun sam dobio u iznosu od 57KM!
Jesu normalni ovi debili???
User avatar
sime_cipol
Posts: 16335
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#75 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by sime_cipol »

BHF_Manijak wrote: 10/03/2022 23:42 Je li jos neko dobio enormno visok racun za februar??? Inace mi dolazi 25-30KM, sadasnji racun sam dobio u iznosu od 57KM!
Jesu normalni ovi debili???
Garant par mjeseci niko nije dolazio da ocita, nego oni pausalno pisali potrosnju. I onda, nakon nekog vremena neko ocitao i bum racun :-)
Tipa, pisali da ste trosili 200 kubika. A ustvari trosili 230. I za par mjeseci nakupio se jos jedan racun za platiti.
Post Reply