Vodovod i kanalizacije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Slatkorjeciva
Posts: 55
Joined: 03/02/2014 17:09

#101 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Slatkorjeciva »

Molim Vas pomoć :)

Prije nekih godinu dana daidza je pokušao prebaciti na moju mamu vodu za mjerno mjesto na koje je priključena kuća bez potrebnih dozvola. Trenutno račun stiže normalno, potpisan je i ugovor "daidža-viksa" za to mjerno mjesto, ali oni nam sada ne dozvoljavaju prebacivanje na mamu jer kuća nema sve potrebne dokumente - urbanističku i neke druge saglasnosti (ima rješenje o nasljedstvu dijela parcele, darovni ugovor i ZK izvadak), ali pravili su problem. Dali se nešto promjenilo, dali bismo sad mogli pokušati to prebaciti?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#102 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

Slatkorjeciva wrote: 19/05/2023 15:03 Molim Vas pomoć :)

Prije nekih godinu dana daidza je pokušao prebaciti na moju mamu vodu za mjerno mjesto na koje je priključena kuća bez potrebnih dozvola. Trenutno račun stiže normalno, potpisan je i ugovor "daidža-viksa" za to mjerno mjesto, ali oni nam sada ne dozvoljavaju prebacivanje na mamu jer kuća nema sve potrebne dokumente - urbanističku i neke druge saglasnosti (ima rješenje o nasljedstvu dijela parcele, darovni ugovor i ZK izvadak), ali pravili su problem. Dali se nešto promjenilo, dali bismo sad mogli pokušati to prebaciti?
A zašto želiš prebaciti? Ako VIK neće da ima ažuriranu bazu. šta vas briga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#103 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 20/05/2023 01:32 A zašto želiš prebaciti? Ako VIK neće da ima ažuriranu bazu. šta vas briga.
Da ne bi daidji sutra pripala kuca. :D

Jer, cim je bez problema na sebe prebacio racun....
User avatar
Slatkorjeciva
Posts: 55
Joined: 03/02/2014 17:09

#104 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Slatkorjeciva »

Haris.ba wrote: 20/05/2023 11:54
drug_profi wrote: 20/05/2023 01:32 A zašto želiš prebaciti? Ako VIK neće da ima ažuriranu bazu. šta vas briga.
Da ne bi daidji sutra pripala kuca. :D

Jer, cim je bez problema na sebe prebacio racun....

Upravo, ljudi ovdje boluju od amnezije po potrebi, pa da se ne zaboravi ko je kuću napravio :D
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#105 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by mishic »

"TREBA SVE NATOVARITI NA LEĐA GRAĐANA: Vodovod od Vlade KS traži da hitno donese odluku o drastičnom povećanju cijene vode"

Sva JP u KS pa i VIK zaslužuju da se izvrši temeljita revizija zapošljavanja u tim preduzećima ali da se izvrši i revizija visine plata jer se zna da su te firme već decenijama služile za dobro uhljebljenje vlastodržačkih rođaka i prijatelja.

Pored toga kao monopolisti kreiraju i podižu cijene prema visini svojih primanja zaboravljajući na ogroman broj građana čija primanja nisu ni u pola tolika.
I povrh svega i danas desetine građana po deset petnaest - dana uzalud zovu svaki dan da prijave kvar i pucanje cijevi a potoci bistre vode danima uzalud teku ulicama dok se ta gospoda nani da dođe i izvrši popravak. Pitam se i što bi bili ažurni kada ne postoji nikakva odgovornost i potpuno je svejedno hoće li potok pitke vode teći 10-20 ili 30 dana. A da i ne govorimo o načinu na koji se sanira mjesto radova nakon sanacije kvara.

Bruka i sramota a cijene neka idu do neba!
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#106 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by mishic »

Milioni i milijarde su iz budžeta KS godinama pretakane u GRAS. Danas je svakom građaninu ovoga kantona jasno da je taj novac presipan u kriminalno bure bez dna u kojem je javašluk i kriminal ogromna sredstva pretočio u privatne džepove stranačkih tajkuna koji su kroz ovu firmu prali novac i nemilice krali. Sječate li se mjenjaća za tramvaje?!!

Nakon GRAS-a sada je na isti način VIK zajahao na grbaču građana. Tamo se ne zna ni ko pije ni ko plaća. Njihove dubioze namiruju se iz budžeta KS. To se čini kroz paušalne završne račune iz kojih se apsolutno ne zna stvarno stanje u toj firmi. Ali znaju da im na trenutnu cijenu treba još 54% viša cijena kako bi postali "rentabilno" preduzeće. I opet je pred građanima bure bez dna za koje niko ne zna šta se u njemu nalazi i šta će u njemu biti kada se doda još 54% na postojeće cijene.

Građanska neposlušnost je nepopularan i zadnji adut građana da pokušaju uspostaviti red u komunalnim firmama KS. Ali drugog načina jednostavno nema. Građanima mora postati jasno da njihov neodziv na takav poziv ako bude upućen predstavlja njihov doprinos javašluku, šteti i lopovluku koji nas uguši.

Voda nije resurs koji se može štediti bez posljedica na higijenu a potom i na zdravlje građana. Uposlenici VIK-a, menadžment i upravne strukture su već dugo među prozivanim po mnogim osnovama. Visina primanja, nepotizam i kriminal pri zapošljavanju, neodgovornost i javašluk u radu, neažurnost zbog koje danima i sedmicama potoci pitke vode teku ulicama, nebrojene žalbe, reklamacije i prigovori građana bez odgovora od nadležnih i čitav niz drugih neprihvatljivih oblika ponašanja samo su dio onoga što se gomila a ne rješava se.

Vrijeme je da se glas građana konačno počne osluškivati!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#107 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by vjeshalica »

mishic wrote: 24/05/2023 17:40 "TREBA SVE NATOVARITI NA LEĐA GRAĐANA: Vodovod od Vlade KS traži da hitno donese odluku o drastičnom povećanju cijene vode"

Sva JP u KS pa i VIK zaslužuju da se izvrši temeljita revizija zapošljavanja u tim preduzećima ali da se izvrši i revizija visine plata jer se zna da su te firme već decenijama služile za dobro uhljebljenje vlastodržačkih rođaka i prijatelja.

Pored toga kao monopolisti kreiraju i podižu cijene prema visini svojih primanja zaboravljajući na ogroman broj građana čija primanja nisu ni u pola tolika.
I povrh svega i danas desetine građana po deset petnaest - dana uzalud zovu svaki dan da prijave kvar i pucanje cijevi a potoci bistre vode danima uzalud teku ulicama dok se ta gospoda nani da dođe i izvrši popravak. Pitam se i što bi bili ažurni kada ne postoji nikakva odgovornost i potpuno je svejedno hoće li potok pitke vode teći 10-20 ili 30 dana. A da i ne govorimo o načinu na koji se sanira mjesto radova nakon sanacije kvara.

Bruka i sramota a cijene neka idu do neba!
Ma paščadija lopovska. Skontali su sve. Ide novogradnja dakle vise prikljucaka korisnika. Idu cijene gore,da se sto vise nagrabi. To sto su odvodi cementirani,voda bazdi,nekakva crnoguza arapadija se pisa i sere u nasu vodu u vodozahvatu,sto nema precistaca kako bog zapovjeda,i mnogo stosta od infrastrukture,njih ne zanima. Vrijednost VIKa bila milijardu dok useri balysky glavati se nisu dokopali istog da ga sjebu na nivo nekakve bačve kišovine u africi.
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#108 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by mishic »

vjeshalica wrote: 26/05/2023 17:03
mishic wrote: 24/05/2023 17:40 "TREBA SVE NATOVARITI NA LEĐA GRAĐANA: Vodovod od Vlade KS traži da hitno donese odluku o drastičnom povećanju cijene vode"

Sva JP u KS pa i VIK zaslužuju da se izvrši temeljita revizija zapošljavanja u tim preduzećima ali da se izvrši i revizija visine plata jer se zna da su te firme već decenijama služile za dobro uhljebljenje vlastodržačkih rođaka i prijatelja.

Pored toga kao monopolisti kreiraju i podižu cijene prema visini svojih primanja zaboravljajući na ogroman broj građana čija primanja nisu ni u pola tolika.
I povrh svega i danas desetine građana po deset petnaest - dana uzalud zovu svaki dan da prijave kvar i pucanje cijevi a potoci bistre vode danima uzalud teku ulicama dok se ta gospoda nani da dođe i izvrši popravak. Pitam se i što bi bili ažurni kada ne postoji nikakva odgovornost i potpuno je svejedno hoće li potok pitke vode teći 10-20 ili 30 dana. A da i ne govorimo o načinu na koji se sanira mjesto radova nakon sanacije kvara.

Bruka i sramota a cijene neka idu do neba!
Ma paščadija lopovska. Skontali su sve. Ide novogradnja dakle vise prikljucaka korisnika. Idu cijene gore,da se sto vise nagrabi. To sto su odvodi cementirani,voda bazdi,nekakva crnoguza arapadija se pisa i sere u nasu vodu u vodozahvatu,sto nema precistaca kako bog zapovjeda,i mnogo stosta od infrastrukture,njih ne zanima. Vrijednost VIKa bila milijardu dok useri balysky glavati se nisu dokopali istog da ga sjebu na nivo nekakve bačve kišovine u africi.
Volio bih da niste postali moj komentar jer ste ga potpuno neopravdano i nepotrebno gurnuli u pravcu rasno-šovinističkih razmišljanja koja sa pomenutim problemom i njegovim proizvođačima nemaju apsolutno nikakve veze. Označene krivce amnestirali ste podijelivši njihovu odgovornost na širok krug onih koji s tim nemaju apsolutno nikakve veze.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#109 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by vjeshalica »

mishic wrote: 26/05/2023 17:28
vjeshalica wrote: 26/05/2023 17:03

Ma paščadija lopovska. Skontali su sve. Ide novogradnja dakle vise prikljucaka korisnika. Idu cijene gore,da se sto vise nagrabi. To sto su odvodi cementirani,voda bazdi,nekakva crnoguza arapadija se pisa i sere u nasu vodu u vodozahvatu,sto nema precistaca kako bog zapovjeda,i mnogo stosta od infrastrukture,njih ne zanima. Vrijednost VIKa bila milijardu dok useri balysky glavati se nisu dokopali istog da ga sjebu na nivo nekakve bačve kišovine u africi.
Volio bih da niste postali moj komentar jer ste ga potpuno neopravdano i nepotrebno gurnuli u pravcu rasno-šovinističkih razmišljanja koja sa pomenutim problemom i njegovim proizvođačima nemaju apsolutno nikakve veze. Označene krivce amnestirali ste podijelivši njihovu odgovornost na širok krug onih koji s tim nemaju apsolutno nikakve veze.
To je moje misljenje, ja ne mogu okrenuti vas komentar u smjeru u kojem navodite. Nadalje, ovo je forum,pomirite se sa tim da vam moze neko replicirati u smjeru koji vam ne odgovara. Nema rasizma niti sovinizma. Krivci nisu amnestirani, niti se dijeli odgovornost, to je samo vas jeftini spin da ugladite ocite stvari. Hocu da kazem, doslo je vrijeme da kriminalcu se otvoreno ne smije reci da je kriminalac, nego samo da je neki "investitor" ili "menadzer" mozda? Ili vas samo boli surova istina?
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#110 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by LikeLike »

Dobio sam Obavjestenje od vodovoda o nekoj verifikaciji vodomjera. Jel jos neko to dobio?
Navodno ako se to ne uradi vodomjer ne vazi i slace pausalno nesto bla bla…
Uglavnom treba im platiti 117KM + jos 54KM za neko programiranje.
O cemu se radi???
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#111 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by nekome »

LikeLike wrote: 08/06/2023 18:18 Dobio sam Obavjestenje od vodovoda o nekoj verifikaciji vodomjera. Jel jos neko to dobio?
Navodno ako se to ne uradi vodomjer ne vazi i slace pausalno nesto bla bla…
Uglavnom treba im platiti 117KM + jos 54KM za neko programiranje.
O cemu se radi???
i moja sestra dobila tu obavijest
neka pljacka garant, a prvi put cujem za tako nesta
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#112 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by HelaS »

Ovu fotografiju direktor KJKP ViK treba da postavi na zid iza svoje fotelje, da ga svaki dan podsjeća na vlastitu nesposobnost :(

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#113 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

LikeLike wrote: 08/06/2023 18:18 Dobio sam Obavjestenje od vodovoda o nekoj verifikaciji vodomjera. Jel jos neko to dobio?
Navodno ako se to ne uradi vodomjer ne vazi i slace pausalno nesto bla bla…
Uglavnom treba im platiti 117KM + jos 54KM za neko programiranje.
O cemu se radi???
To je njihovo bazdarenje svakih 5 godina.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#114 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by nekome »

drug_profi wrote: 07/09/2023 21:58
LikeLike wrote: 08/06/2023 18:18 Dobio sam Obavjestenje od vodovoda o nekoj verifikaciji vodomjera. Jel jos neko to dobio?
Navodno ako se to ne uradi vodomjer ne vazi i slace pausalno nesto bla bla…
Uglavnom treba im platiti 117KM + jos 54KM za neko programiranje.
O cemu se radi???
To je njihovo bazdarenje svakih 5 godina.
"bazdarenje"

+ 2KM "odrzavanja" svaki mjesec
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#115 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

nekome wrote: 07/09/2023 22:52
drug_profi wrote: 07/09/2023 21:58

To je njihovo bazdarenje svakih 5 godina.
"bazdarenje"

+ 2KM "odrzavanja" svaki mjesec
Može im se. Jbg. nek neko nađe pravni lijek, ja ne znam.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13305
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#116 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Evolution_IV »

mogu da odjebu u troskocima za tu zamjenu brojila i bazdarenje, kako ep zamjeni sve, ne znas ni kad su ga zamijenili u zgradi :-)

i sta radi nova vlada KS aka drkaĆi Ćune, nek naprave revizije rukovodioca, sefova i direktora, tako da se ne dira obicni radnik i onaj sto je u blatu i u jami :run:

nije posao samo prugu napravit...
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#117 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

Evolution_IV wrote: 07/09/2023 23:24 mogu da odjebu u troskocima za tu zamjenu brojila i bazdarenje, kako ep zamjeni sve, ne znas ni kad su ga zamijenili u zgradi :-)

i sta radi nova vlada KS aka drkaĆi Ćune, nek naprave revizije rukovodioca, sefova i direktora, tako da se ne dira obicni radnik i onaj sto je u blatu i u jami :run:

nije posao samo prugu napravit...
Mozes ti (ja) samo da popusis jer se njima moze da ti pomnoze sa nulom vodomjer i naplate pausal, sto je otrpilike 8-10 maraka po osobi u mom haustoru i sto je otprilke 100% vise od onoga sto mi vodomjer pokaze.
Treba nam pravni lijek za to, a ne kurcenje.
Imam ja komisju koji se sudu kurcio da je borac ovo ono, i na kraju ostao bez stana kojeg je lako mogao dobiti u otkup jer nije pokusao naci advokata da ga nasavjetuje i napise zalbe.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#118 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by kabal1337 »

ma poplavi saht, i moraju doci da zamjene sat o svome trosku. lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#119 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Haris.ba »

kabal1337 wrote: 15/09/2023 22:20 ma poplavi saht, i moraju doci da zamjene sat o svome trosku. lol:
Zavisi sa koje je strane suplje. Ako je prema objektu - vlasnik snosi trosak.
Evolution_IV wrote: 07/09/2023 23:24 mogu da odjebu u troskocima za tu zamjenu brojila i bazdarenje, kako ep zamjeni sve, ne znas ni kad su ga zamijenili u zgradi :-)

i sta radi nova vlada KS aka drkaĆi Ćune, nek naprave revizije rukovodioca, sefova i direktora, tako da se ne dira obicni radnik i onaj sto je u blatu i u jami :run:

nije posao samo prugu napravit...
Elektroprivredi kupis brojilo prvi put i placas mjesecno odrzavanje brojila, oni ih kupe naveliko, i oni dodju i zamjene sve dok ima prikljucka bez posebne naplate.

VIKu placas nekakvo odrzavanje brojila valjda, ali moras uvijek kupiti novi vodomjer i bazdarenje ganjati.

Jaci su od Pentagona. To niko ne smije da cacne da promjeni da bude sistem ko u Elektroprivredi.
To je jedna tako jednostavna stvar za uraditi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#120 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

kabal1337 wrote: 15/09/2023 22:20 ma poplavi saht, i moraju doci da zamjene sat o svome trosku. lol:
Ja govorim o vodomjeru u stanu. Ne znam o čemu kolega priča.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#121 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

Haris.ba wrote: 15/09/2023 23:02 To je jedna tako jednostavna stvar za uraditi.
Upravo. na bazi 5 godina mogu unijeti trošak zamjene individualnih brojila u mjesečni račun. Na to bih radije pristao nego kad mi frkne informaciju da rodim 500 maraka u roku 30 dana.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#122 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote: 15/09/2023 23:09
Haris.ba wrote: 15/09/2023 23:02 To je jedna tako jednostavna stvar za uraditi.
Upravo. na bazi 5 godina mogu unijeti trošak zamjene individualnih brojila u mjesečni račun. Na to bih radije pristao nego kad mi frkne informaciju da rodim 500 maraka u roku 30 dana.
Ja sam vec dva vodomjera tako iskljucio. Eno stoje stari vodomjeri, presao na pausal. Jednostavno ne mogu opravdati trosak od cca 170 svakih 5 godina samo za badzadrenje. Plus, moras kupiti nove vodomjere posto oni stari nisu vise ok - znaci opet se to moze desiti za 5 godina. I to je cca 350 KM bez ruku (zadnji put bila ta cijena kad sam gledao).

Mogu li potrositi dodatno 600 maraka vode za 5 godina na pausalu?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#123 Re: Vodovod i kanalizacije

Post by drug_profi »

Haris.ba wrote: 15/09/2023 23:14
drug_profi wrote: 15/09/2023 23:09

Upravo. na bazi 5 godina mogu unijeti trošak zamjene individualnih brojila u mjesečni račun. Na to bih radije pristao nego kad mi frkne informaciju da rodim 500 maraka u roku 30 dana.
Ja sam vec dva vodomjera tako iskljucio. Eno stoje stari vodomjeri, presao na pausal. Jednostavno ne mogu opravdati trosak od cca 170 svakih 5 godina samo za badzadrenje. Plus, moras kupiti nove vodomjere posto oni stari nisu vise ok - znaci opet se to moze desiti za 5 godina. I to je cca 350 KM bez ruku (zadnji put bila ta cijena kad sam gledao).

Mogu li potrositi dodatno 600 maraka vode za 5 godina na pausalu?
Ma ja sam svaki mjesec bar 15-20 maraka dobar. Spram računa kod komšija. U plusu sam sa vodomjerom svakako, a prihvatio bih 5-6 maraka mjesecno na racunu za bazdarenje i zamjenu. S tim da oni sigurno mogu jeftinije od mene doci do novog vodomjera.
Post Reply