Voda

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#51 Re: Voda

Post by PipiDugaDevetka »

Spisak ulica u Kantonu # 9, SA. sa azbestno-cementnim vodovodnim cijevima
Spisak sa. ''azbestnih ulica'' preuzet sa teme: [url]http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?p=1257139[/url] wrote: Opština Centar:
Urijan Dedina, Omera Stupca, Muzeji, Tešanjska, Alipašina, Bolnička, Višnjik, Šekerova,
Šejh Mehmedova, Jukićeva, Hasana Bibera, Patriotske lige I Kromolj.

Novo Sarajevo:
Orlovačka, Humska, Skopljanska, Drinska, u Pofalićima;
Mustafe Behmena, Hasana Bibera(Ponavlja se ime, valjda je ulica u 2 opštine-op.PD9) u Velešićima;
Kemala Kapetanovića, Behdžeta Mutevelića I Hamdije Ćemerlića na Grbavici;
Milinkladska, Posavska, Varaždinska, Triglavska, Olovska I Novopazarska na Hrasnom Brdu;
Gornjovakufska, Trebervićka I Radnička –naselje Vranjače;

Novi Grad:Braće Mulić, Aleja Bosne srebrene, 14. Maja, Stupska, Branislava Nušića, Fra Antuna Kneževića, Lukavička cesta, Fočanska, Muftije Džabića, Prvomajska, Gradačačka, Prijedorska, Ilije Engela, Nusreta Prohića, Tuzlanska, Safeta Zajke, Smaje Šikala, Briješće Brdo, Brezanska, Viteška, 8. Marta, Rogatička, Put za Lemeze, Zabrđe, Rajlovac, Put za Smiljeviće;

Stari Grad:Škaljin sokak, Sedrenik, Alije Nametka I Ispod grada;

Ilidža:Sokolović-kolonija, Ilidža-centar, Otes, Doglodi, Stup, Kovači-Hrasnica, Vrelo Bosne;
Odnosno, u ulicama:
Bosanskih gazija, Lužansko polje, 12. Marta, Gazi Hasan-paše, Mithada Hujdura Hujke, Prve samostalne brigade, Nasihe Kapidžić, Edhema Eke Džubura, Željeznička, Gliše Jankovića, Mustafe Ice Voljevice, Ivana Brkića, Vjekoslava Klajića, Raghima Ćatovića, Dragana Kulidžana, Fadila Hadžića, Franje Vuletića, Barska, Spomenik, Oteška, Čitlučka, Mliništa, Jana Doršnera, Bojnička, Unska, Gorana Šišića, Uglješe Uzelca, Bare kod Stupa, Začardak, Lepenička, Nikole Kolumbića, Fridriha Adolfa, Mehmedalije Bojića, 14. Maja 92., Kasindolskih žrtava, Dobrinjska, Stupska, Latička, Ribnica, Semizova kula, Kovači-Hrasnica, Jablanička, Crnih Labudova, Vrelo Bosne I Plandište.

Vogošća:Stara cesta, Orahov brijeg, Barica, Ršida Bešlije, Hotnj II, Hotonj IV, Izeta Delića, Skendera Kulenovića, Donja Jošanica, Ahmeda Rizve, Krivoglavci, Stara cesta Semizovac, Nova cesta Semizovac, Nova ćeljeznička stanica I Svrake.
Spisak sa. ''azbestnih'' ulica objavilo Oslobođenje početkom 2007.g.
[url]http://www.sarajevo-x.com/clanak/070524081[/url] [color=#0000BF][b]24.05.2007[/b][/color]. wrote:Politika

Skupština KS-a: Što prije zamijeniti azbestne vodovodne cijevi

Skupština Kantona Sarajevo danas je donijela zaključak kojim se zadužuje Vlada da napravi strategiju zamjene azbestnih vodovodnih cijevi.

Zadužen je premijer KS-a Samir Silajdžić da u saradnju s javnim kantonalnim komunalnim preduzećem ''Vodovod i kanalizacija'' i načelnicima općina s područja KS-a i gradonačelnicom Sarajeva napravi strategiju za zamjenu vodovodnih azbestnih cijevi s finansijskim i vremenskim planom, te da se o toj strategiji upozna Skupština KS-a.

Zadužuje se Vlada KS-a da kod predlaganja rebalansa budžeta vodi računa o utvrđenoj strategiji, zaključila je Skupština.

Ovu inicijativu pokrenuo je poslanik Saša Magazinović, a ona je preinačena u zaključke koje je Skupština KS-a i usvojila.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#52 Re: Voda

Post by Skyfox »

@pipi tek sad vidjeh ovo - I"m safe :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#53 Re: Voda

Post by PipiDugaDevetka »

Skyfox wrote:@pipi tek sad vidjeh ovo - I"m safe :)
Moja ulica je na spisku, a ovaj spisak izgleda, da nije kompletan jer je ovo objavilo Oslobodjenje kopipejstirajući ono što je nekom greškom bilo na sajtu ViK Sarajevo.
Samo ViK ima kompletne spiskove.

Žena u mom komšilooku ugradila nekakv prečistač prije pipe u kuhinji. Ispod sudopera. Bilo na Kantonali TVSA i kaže ''da-te-Bog-sačuva šta sve ne prikupi taj prečistač''.
Ni njoj nema pomoći protiv azbesta jer su čestice toliko male da se moraju elektronskim mikroskopom gledati. Bih nema el. mikroskop kojim bi se mogla voda testirati, pa šalju u Maribor. Uzorke ne uzimaju sa pipe nego...negdje...šta ja znam gdje. Azbestno - cementne cijevi su dobre, medjutim ako se desi i najmanje oštećenje,...qq-le-le, azbestoza, rakovi,...
Moje naselje se pravilo 1971. i 1972. kada se već znalo za štetnost azbesta i opet, zarad nižih cijena ugradiše katilske cijevi vodovodne.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#54 Re: Voda

Post by Skyfox »

Da, a da i usvoje zakon o zabrani upotrebe azbesta ljudima koji ga vec imaju u kucama ili u cijevima iz kojih piju vodu to nista ne znaci... ne zna covijek sta bi jer ni flasirana nije idealna...
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#55 Re: Voda

Post by nebojeplavo »

Jel zna neko gdje se moze testirati voda?
U zadnje vrijeme voda u stanu mi ima praaaavo cudan miris i ukus :roll: bojim se da nije nesto do mojih instalacija, pa bih voljela provjeriti :-?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#56 Re: Voda

Post by d2 »

mislim da se to prije moglo u higijenskom zavodu ali fakat nisam siguran
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#57 Re: Voda

Post by bpsang »

Admir_1984 wrote:Necemo je jos dugo imati, zato uzivajmo dok mozemo
koga Pive ili Vode :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#58 Re: Voda

Post by Skyfox »

nebojeplavo wrote:Jel zna neko gdje se moze testirati voda?
:-?
meni je bolje da neznam...
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#59 Re: Voda

Post by musac »

Najbolja mineralna je Sarajevski kiseljak.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#60 Re: Voda

Post by uvjek dobar gost »

nebojeplavo wrote:Jel zna neko gdje se moze testirati voda?
U zadnje vrijeme voda u stanu mi ima praaaavo cudan miris i ukus :roll: bojim se da nije nesto do mojih instalacija, pa bih voljela provjeriti :-?
Zovni higijenski zavod ili sam vodovod i pitaj, samo nemoj se zeznuti pa reći da hoćeš to da učiniš vodi sa česme jer ... biće problema.. samo reci da ste negdje na vikendici našli vodu i zanima Vas jeli za piće...

Meni nije logično da neka interna komisija vrši kontrolu vode u našem gradu... kako onda očekivati realan izvještaj o stvarnom stanju vode ?

neko je gore naveo pravi i stvarni problem, a to jeste divlja gradnja u vodozaštitnim zonama.... ukoliko se ista ne riješi vrlo skoro, možemo se pozdraviti sa Bačevom...
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#61 Re: Voda

Post by clav »

Voda je na izvorima kvalitetna, u to nema sumnje. Toliko je kvalitetna da nema potrebe za znacajnije fizicko i hemijsko tretiranje, i voda se 100% kontrolise svakodnevno. Na Bacevu sam bio u srednjoj skoli i mora se kontrolisati svaki sat i napisati izvjestaj. Medjutim mislim da su glavni problem cijevi od vodovoda do zgrada i slavina u stanovima. I mene zanima zbog cega se ta voda na slavini ne kontrolise i ko je nadlezan za te cijevi. Kako se ta voda moze odnijeti na analizu? Pokazacu vam sta se sve nadje na onoj mrezici na kraju slavine.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#62 Re: Voda

Post by uvjek dobar gost »

gledah sinoć na televiziji čiku koji radi u zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, čovjek ne želi da diže paniku, ali upozorava na stanje u vodozaštitnim zonama, upozorava na objekte sa septičkim jamama, upozorava da je na nekim kontrolnim bunarima voda već nezadovoljavajućeg bakteriološkog stanja, upozorava da bi za koju godinu mogli ostati bez vode za piće na našim česmama... upozorava na nikakav odnos vlasti i njihovih službi naspram ovog velikog problema, na televiziji su još iskombinovali par kadrova stanja na terenu... sve u svemu javašluk, glupost, bahatost, nestručnost i šta sve ne kako ljudi tako i vlasti..

Ja lično nekako primjetim da u vodi sa česme ima mnogo hlora, nekad primjetim da se ukus vode mijenja....

Ne bih se kao pojedinac iznenadio da recimo za dvije godine objave vijest kako zbog neispravnosti i bakteriojološkog stanja izvorište Bačevo nije više higijenski ispravno i kako se populaciji ne preporučuje da konzumira za piće vodu sa česme.. kao tehnološku vodu može, ali za piće nikako ne....

U tom slučaju u istoriji ćemo ostati zapamćeni kao naraštaji koji sjebali su sve što se dalo sjebati !
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#63 Re: Voda

Post by Skyfox »

stvarno me ne bi zacudilo, ali iskreno se naivno nadam da ce neko nesto poduzeti prije nego sto se potrujemo.

Kod mene u vecernjim satima, kad odvrnem slavinu, na sekundu voda ne tece vec bubne vazduh pod pritiskom pa tek onda voda koja je sva bijela i puna mjehurica, kao gazirana i tek kad malo otekne razbistri se. Nisam strucnajk ali mislim da ne bi trebalo biti zraka u cijevima, i to svaku vecer!!!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#64 Re: Voda

Post by PipiDugaDevetka »

O čemu mi pričamo kada spominjemo vodozaštitne zone?

Odakle dolazi voda na Bačevo? Igman, Bjelašnica, Treskavica,..?

Igman i Bjelašnica su vodozaštitne zone na kojima bi ljudska aktivnost
morala biti ukinuta ili barem značajno smanjena.

Jedan litar starog motornog
ulja zagadi stotinu hektolitara pitke vode.

Bjelašnica,...Čini mi se da je prije
Olimpijade plan bio da turisti obitavaju u Gradu, a da na planini skijaju.
Samo nekoliko objekata je trebalo biti za boravak dan-noć,
a sada,...Vikendice, višespratnice,...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#65 Re: Voda

Post by uvjek dobar gost »

Slažem se za Igman, Bjalašnicu kao i ostale predjele kroz (ispod kojih) koje protiču vode koje mi na kraju pijemo.. ali fakat najočigledniji primjer sljepila vlasti i bahatluka neobrazovane i nesvjesne svjetine jeste gradnja u vodozaštitnim zonama i odlaganje otpada svih vrsta i boja u korita naših rijeka...

Ostalo je jasno, mislim na posljedice... znači vjerovatno će banda na vlasti ostati upamćena kao najgora vlast u istoriji ovog geografskog prostora...
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#66 Re: Voda

Post by mayab »

Hmm , a evo gdje smo danas! :lol:
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#67 Re: Voda

Post by branimir stulic »

Identicno...poslije 8 godina.
Mozda zato i nema vode da se ne bismo otrovali azbestom
Post Reply