Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
XEnergija
Posts: 47
Joined: 30/01/2019 11:22

#626 Re: Voćnjak

Post by XEnergija »

Začinsko bilje u saksijama vakat sadit, bosiljak, origano, šafran, selen, limunska trava, limun bosiljak itd
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#627 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

prskanje protiv monilije za vocare
preporuke signum, dobro sredstvo a ne pravi problem pcelama
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#628 Re: Voćnjak

Post by Banksy »



Monsanto Weedkiller Roundup Was ‘Substantial Factor’ in Causing Man’s Cancer, Jury Says


Monsantov 'ubojica korova' uzrok je karcinoma

https://m.vecernji.hr/vijesti/monsantov ... ma-1308266

Herbicid Roundup, najprodavaniji “ubojica korova” u svijetu, koji desetljećima proizvodi agrokemijska tvrtka Monsanto, sada u vlasništvu njemačkog Bayera...

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#629 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

je li pocelo sta beharati?

smije li se jos uvijek raditi orezivanje?
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#630 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Maraschino wrote:je li pocelo sta beharati?

smije li se jos uvijek raditi orezivanje?
kod mene behar vec opada, sve je super proslo :D
orezivanje smijes raditi tokom cijele godine, preporuka je da se tokom beharanja samo nista ne radi da se vocka tad ostavi na miru
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#631 Re: Voćnjak

Post by RagibUzoriti »

Evo teme za mene :D

Zivim u Skandinaviji,ali narucio vocke(sadnice) iz BiH.
I sad cekam da jos malo otopli da ih zasadim. Navece temperatura ide u minus jos uvjek. A ja vec dobio sadnice probeharale.

Bice zanimljivo da li i eventualno kako ce se primiti ovdje :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#632 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

Ja sam zimus kupio 4 sljive(rodne cacanke) i sutra dan pade snijeg. Nisam mogao cekati, razgrnem snijeg i posadim. :D

Rezultate ocekujem ovih dana da vidim sta se izdesavalo. Ako se prime dobro je ako ne, nije velika steta pa cu ponoviti.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#633 Re: Voćnjak

Post by Banksy »

Bucko iz mahale wrote:Pitanje za vocare,kako da zastitim vocke od biljnih usiju,bez da koristim hemikalije
Plavi kamen i crveno ulje.
https://forum.klix.ba/vocnjak-t96787s350.html
kralj-sah
Posts: 13
Joined: 16/09/2014 20:47

#634 Re: Voćnjak

Post by kralj-sah »

Dragi,
Plan mi je da zasadim hektar oraha na svom imanju, prvenstveno lateralna sorta.
Dok sam malo istrazivao gdje kupiti sadnice, naletio sam na firmu iz Lukavca kod Tuzle, imamju sve ono sto trazim. Sve su to lijepo upakovali, od sadnica sa certifikatima, do same prodaje, sadnje i savjetima. Medjutim tu se prica zavrsava :shock: .
Nisam jos vidio pravi proizvod, odnosno da postoji bar jedna plantaza koja vec ubire plodove.
Jedna stvar koja mi je zapela za oko je to, da na facebooku imaju ime "Magicna ziva ograda" (samo 5 reviewa :?: ), web stranica je "kupisadnice.ba", youtube kanal Net Green Group, a firma se zove Net green d.o.o :?
Da li se iko od vas mozda susretao sa ovom firmom? Ili imate neku firmu koju bi preporucili, naravno opet bih volio vidjet bar da neko ubire plodove :)
Volio bih znati vise info, posto sam procitao na netu da je u Srbiji bilo dosta prevara vezano za lateralne sorte.
Hvala puno
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#635 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

kralj-sah wrote:Dragi,
Plan mi je da zasadim hektar oraha na svom imanju, prvenstveno lateralna sorta.
Dok sam malo istrazivao gdje kupiti sadnice, naletio sam na firmu iz Lukavca kod Tuzle, imamju sve ono sto trazim. Sve su to lijepo upakovali, od sadnica sa certifikatima, do same prodaje, sadnje i savjetima. Medjutim tu se prica zavrsava :shock: .
Nisam jos vidio pravi proizvod, odnosno da postoji bar jedna plantaza koja vec ubire plodove.
Jedna stvar koja mi je zapela za oko je to, da na facebooku imaju ime "Magicna ziva ograda" (samo 5 reviewa :?: ), web stranica je "kupisadnice.ba", youtube kanal Net Green Group, a firma se zove Net green d.o.o :?
Da li se iko od vas mozda susretao sa ovom firmom? Ili imate neku firmu koju bi preporucili, naravno opet bih volio vidjet bar da neko ubire plodove :)
Volio bih znati vise info, posto sam procitao na netu da je u Srbiji bilo dosta prevara vezano za lateralne sorte.
Hvala puno
Provjeri u rasadniku u Srebreniku, oni su ozbiljni.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#636 Re: Voćnjak

Post by Control panel »

Cime se i kad ttebaju zastiti vocke tim prskanjem.
Moze li sad kad su se zametnuli plodovi.
Hvala na odgovoru.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#637 Re: Voćnjak

Post by nKrkan »

treba li kome sadnica na jesen, homemade prozivedenih, normalno bez certifikata i pizdarija, a orginalnije od svake koje imaju certifikat. pogotov sadnice kanjčke npr
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#638 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

Od maja do sada dvije tresnje mi se osusile onako iz cista mira. Lijepo rodile, svi se cudili rodu i kvalitetu i nakon ploda list se poceo da susi a zaim i stablo. Nisu puno stare, 5-6 godina.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#639 Re: Voćnjak

Post by newklear »

Pozdrav, imam voćnjak star između 7 i 10 godina, lani nisam đubrio, ove godine ne mogu stavljati stajsko zbog teškog prilaza kamionom/traktorom sa prikolicom... Ima oko 50-60 raznih voćkica...

Čime ođubriti, da li konjskim u granulama ili nekim drugim?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#640 Re: Voćnjak

Post by holowey »

meni rekose da je najbolje ovcije stajsko djubrivo ali da pazim da nema sijena koje seljaci koriste da pokupi mokracu sa poda staje...
kazu moze proci i kravlje ali da je ovcije bolje...konjsko navodno nije dobro zbog velikog udjela trave i sjemenja a male kalorijske vrijednosti djubriva...
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#641 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

holowey wrote: 15/01/2020 18:55 meni rekose da je najbolje ovcije stajsko djubrivo ali da pazim da nema sijena koje seljaci koriste da pokupi mokracu sa poda staje...
kazu moze proci i kravlje ali da je ovcije bolje...konjsko navodno nije dobro zbog velikog udjela trave i sjemenja a male kalorijske vrijednosti djubriva...
Pošto ti ne valja ni jedno onda ti je najbolje da proizvedeš vlastito.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#642 Re: Voćnjak

Post by holowey »

sokkia wrote: 15/01/2020 20:26
holowey wrote: 15/01/2020 18:55 meni rekose da je najbolje ovcije stajsko djubrivo ali da pazim da nema sijena koje seljaci koriste da pokupi mokracu sa poda staje...
kazu moze proci i kravlje ali da je ovcije bolje...konjsko navodno nije dobro zbog velikog udjela trave i sjemenja a male kalorijske vrijednosti djubriva...
Pošto ti ne valja ni jedno onda ti je najbolje da proizvedeš vlastito.
ljubi majka svoje cedo duhovito
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#643 Re: Voćnjak

Post by Abate Fetel »

Malo su temperature u Mostaru ovih dana tj početkom januara niske bude i do minus 5 ujutro pa sve do nekih 8 ujutro i ne popušta.

Uzgajam samo citruse i svi se drže bez problema čak i naranča nju sam dodatno zaštitio viditi na temi o citrusima.

Imam i 2 kruške abate fetel i junska ljepotica, jednu jabuku, uostalom to ovako izgleda.

U saksijama imam kumkvat, limetu, nekoliko limunova i grejp i da ne zaboravim odnedavno i pomelo.

Image
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#644 Re: Voćnjak

Post by newklear »

holowey wrote: 15/01/2020 18:55 meni rekose da je najbolje ovcije stajsko djubrivo ali da pazim da nema sijena koje seljaci koriste da pokupi mokracu sa poda staje...
kazu moze proci i kravlje ali da je ovcije bolje...konjsko navodno nije dobro zbog velikog udjela trave i sjemenja a male kalorijske vrijednosti djubriva...
Stajsko ne mogu nikako dotjerati do voćaka, vreće sa granulatom bih mogao, samo da znam koje mi je najbolje za ovako malo starije voćke... stajsko u vrećama isto ne mogu jer nisu baš pogodne za nošenje na ramenu :)
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#645 Re: Voćnjak

Post by holowey »

@Abate Fetel:

jeli ima neki poseban razlog sto si vocke ogradio kamenjem?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#646 Re: Voćnjak

Post by holowey »

newklear wrote: 16/01/2020 08:53
holowey wrote: 15/01/2020 18:55 meni rekose da je najbolje ovcije stajsko djubrivo ali da pazim da nema sijena koje seljaci koriste da pokupi mokracu sa poda staje...
kazu moze proci i kravlje ali da je ovcije bolje...konjsko navodno nije dobro zbog velikog udjela trave i sjemenja a male kalorijske vrijednosti djubriva...
Stajsko ne mogu nikako dotjerati do voćaka, vreće sa granulatom bih mogao, samo da znam koje mi je najbolje za ovako malo starije voćke... stajsko u vrećama isto ne mogu jer nisu baš pogodne za nošenje na ramenu :)
kod mene je slicna situacija, ne moze se prici vockama vozilom, pa sam zamolio komsiju da kod njega istresu a ja onda na kolicima (civarama) dovozio kod sebe...
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#647 Re: Voćnjak

Post by King_Diamond »

holowey wrote: 16/01/2020 08:55 @Abate Fetel:

jeli ima neki poseban razlog sto si vocke ogradio kamenjem?
radi kerova fakat :D
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#648 Re: Voćnjak

Post by Abate Fetel »

holowey wrote: 16/01/2020 08:55 @Abate Fetel:

jeli ima neki poseban razlog sto si vocke ogradio kamenjem?
pujdo 1 i pujdo 2 trče svuda pa da ne grickaju ili oštete voćke.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#649 Re: Voćnjak

Post by holowey »

Abate Fetel wrote: 16/01/2020 10:48
holowey wrote: 16/01/2020 08:55 @Abate Fetel:

jeli ima neki poseban razlog sto si vocke ogradio kamenjem?
pujdo 1 i pujdo 2 trče svuda pa da ne grickaju ili oštete voćke.
i ovo kamenje ih sprijeci?

kod mene je u blizini suma, zimi zecevi grizu mlade vocke pa ih omotam rabic mrezom... nekih 30cm iznad tla je zasticeno buzirom, na koji sam nastavio rabic mrezu do cca 120cm jer kad snijeg padne, zeke preko snijega mogu dohvatiti malo vise od tla...
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#650 Re: Voćnjak

Post by Abate Fetel »

holowey wrote: 16/01/2020 11:00
i ovo kamenje ih sprijeci?

naravno pujde su pametnice velike, znaju oni odmah đe je komanda FUJ to :D nije da nisu probali
Post Reply