Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#651 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

newklear wrote: 15/01/2020 18:47 Pozdrav, imam voćnjak star između 7 i 10 godina, lani nisam đubrio, ove godine ne mogu stavljati stajsko zbog teškog prilaza kamionom/traktorom sa prikolicom... Ima oko 50-60 raznih voćkica...

Čime ođubriti, da li konjskim u granulama ili nekim drugim?
Sta reci, nepristupacan teren. Ne bi ga nikome preporucio. Sve moras rukama i preko ledja.
Da je od zlata ja bi to zapustio.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#652 Re: Voćnjak

Post by newklear »

Maraschino wrote: 16/01/2020 19:40
newklear wrote: 15/01/2020 18:47 Pozdrav, imam voćnjak star između 7 i 10 godina, lani nisam đubrio, ove godine ne mogu stavljati stajsko zbog teškog prilaza kamionom/traktorom sa prikolicom... Ima oko 50-60 raznih voćkica...

Čime ođubriti, da li konjskim u granulama ili nekim drugim?
Sta reci, nepristupacan teren. Ne bi ga nikome preporucio. Sve moras rukama i preko ledja.
Da je od zlata ja bi to zapustio.
Šteta je, ima bar 200 kg višanja i oko 50 kg trešanja godišnje...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#653 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

newklear wrote: 16/01/2020 22:49
Maraschino wrote: 16/01/2020 19:40
newklear wrote: 15/01/2020 18:47 Pozdrav, imam voćnjak star između 7 i 10 godina, lani nisam đubrio, ove godine ne mogu stavljati stajsko zbog teškog prilaza kamionom/traktorom sa prikolicom... Ima oko 50-60 raznih voćkica...

Čime ođubriti, da li konjskim u granulama ili nekim drugim?
Sta reci, nepristupacan teren. Ne bi ga nikome preporucio. Sve moras rukama i preko ledja.
Da je od zlata ja bi to zapustio.
Šteta je, ima bar 200 kg višanja i oko 50 kg trešanja godišnje...
Radi onoliko koliko ti je potrebno i tu ne siri biznis, odose ledja.

...a za djubrenje, najbolje ti se raspitati u poljoprivrednim apotekama. Nije mogla vocka potrositi svu hranu od prosle godine pa probaj sa nekom prihranom.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#654 Re: Voćnjak

Post by newklear »

Ima li neko iskustva sa ovom prskalicom?

https://www.olx.ba/r/34183633/175712
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#655 Re: Voćnjak

Post by putnik2107 »

Pozdrav, ima li neko neki priručnik, knjigu, iz koje se može naučiti kako se tačno orezuju voćke - trešnje, višnje i kajsije (i mlade stabljike i nešto starije)?

znam da je kod svake nešto posebno, pa ako ima neko da postavi bio bih zahvalan
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#656 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

putnik2107 wrote: 24/01/2020 10:13 Pozdrav, ima li neko neki priručnik, knjigu, iz koje se može naučiti kako se tačno orezuju voćke - trešnje, višnje i kajsije (i mlade stabljike i nešto starije)?

znam da je kod svake nešto posebno, pa ako ima neko da postavi bio bih zahvalan
http://crrp.redah.ba/index.php?option=c ... &Itemid=16
Na mob sam, valjda sam kopirao pravi link. Na youtube imas dobrih snimaka za svako voce posebno. Mada bez pokaza u vocnjaku teze to ide.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#657 Re: Voćnjak

Post by tetakk »

holowey wrote: 16/01/2020 11:00
Abate Fetel wrote: 16/01/2020 10:48
holowey wrote: 16/01/2020 08:55 @Abate Fetel:

jeli ima neki poseban razlog sto si vocke ogradio kamenjem?
pujdo 1 i pujdo 2 trče svuda pa da ne grickaju ili oštete voćke.
i ovo kamenje ih sprijeci?

kod mene je u blizini suma, zimi zecevi grizu mlade vocke pa ih omotam rabic mrezom... nekih 30cm iznad tla je zasticeno buzirom, na koji sam nastavio rabic mrezu do cca 120cm jer kad snijeg padne, zeke preko snijega mogu dohvatiti malo vise od tla...
Namaži stabla sušenim lojem ili slaninom i ne brini za zeku.
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#658 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

tetakk wrote: 01/02/2020 12:53
holowey wrote: 16/01/2020 11:00
Abate Fetel wrote: 16/01/2020 10:48

pujdo 1 i pujdo 2 trče svuda pa da ne grickaju ili oštete voćke.
i ovo kamenje ih sprijeci?

kod mene je u blizini suma, zimi zecevi grizu mlade vocke pa ih omotam rabic mrezom... nekih 30cm iznad tla je zasticeno buzirom, na koji sam nastavio rabic mrezu do cca 120cm jer kad snijeg padne, zeke preko snijega mogu dohvatiti malo vise od tla...
Namaži stabla sušenim lojem ili slaninom i ne brini za zeku.
Nemoj ni slucqjno premazivat stabla slaninom... premazi kocic pored sadnice i zec nece nista.. vidos okolo tragove da je bio al nece stetu cinit, osim ako nije sa pala neki :)
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#659 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

newklear wrote: 18/01/2020 18:53 Ima li neko iskustva sa ovom prskalicom?

https://www.olx.ba/r/34183633/175712
imam nesto slicno,tacnije dizajn je isti ali je mislim drugi proizvodjac...kvalitet nije neki ali kod mene je vec 3 godine i jos se nije raspala...jedino je plastificirana plastika na drsci kojom se pumpa pukla ,ali moze i bez nje,samo treba rukavicu staviti,da ne bude zuljeva
prakticna je,jedino je potesko kada se stavi 10+ litara tekucine i kajsevi se brzo saviju od tezine i onda se pomalo usjecaju u ramena...moze se koristiti ono pola sata.poslije vec neugodno...a moze se i staviti neka spuzvica ispod kajseva,ako se to desi

u biti,koliko para toliko muzike

edit
cekaj,je li ovo ima i mogucnost elektronski da prsce a i rucno...kod mene je manuelna,sve je rucni rad :D
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#660 Re: Voćnjak

Post by newklear »

Zbog ovog Aku dodatka sam i pitao, imam i ja ručnu varijantu... Gledao sam videa na yt, ne čini se loša ova prskalica
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#661 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Kod tih prskalica trebate provjerit koliko mogu bacati mlaz u visinu. One su vise za npr maline, kornisone i sl.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#662 Re: Voćnjak

Post by Itsoktobealone »

Pisao sam na drugoj temi al' ajde i ovdje da pokušam.

Zdravo ljudi, nadam se da mi možete pomoći. Imam tri limuna i jednu mandarinu, sve zasijano iz sjemena, 3 godine staro. Ove godine ih sve izgleda nekakva bolest uhvatila, jedva rastu i muče se da napreduju. Kod mandarine mi je skupila skroz par listova pri vrhu, haman osušila i naborala, iako su i dalje zeleni. Limun je prestao rasti.

Ne znam šta je u pitanju, pa sam slikao listove i stabla gdje su se nakotile. Možda neko od vas je imao isti problem. Izgledaju kao nekakvi prištevi. Kad ih ubiješ kao dao gnoje. Ne kreću se, smeđe su boje, i ovalnog oblika.

https://imgur.com/CAcp4mW
https://imgur.com/oovTEz6
https://imgur.com/Hs4w2m6
https://imgur.com/SRszUzi
https://imgur.com/NTHJT9K
https://imgur.com/mtKyGqG


Da li iko zna možda šta je u pitanju i kako ih se riješiti? Pokušavao sam ih prskati otopinom mlijeko + voda + soda bikarbona, ali ništa.

Pored toga, na listovima kao da postoji nekakva ljepljiva sluz koja se osušila. Redovno ih operem vodom (prskalicom), ali ne slika se, ili se pojavi ubrzo poslije toga.

Limuni do sada nisu rađali niti dali cvijetove. Ako neko zna šta je i kako se riješiti, nek javi molim vas.

P.S: Ne mislim da je nedostatak mikroelemenata jer imam sam tokom zime dodavao im tečno univerzalno gnojivo, a i nedavno počeo sa gnojivom (prašak pa se napravi smjesa sa vodom) za agrume.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#663 Re: Voćnjak

Post by CrayOn »

Itsoktobealone wrote: 10/05/2020 19:11 Pisao sam na drugoj temi al' ajde i ovdje da pokušam.

Zdravo ljudi, nadam se da mi možete pomoći. Imam tri limuna i jednu mandarinu, sve zasijano iz sjemena, 3 godine staro. Ove godine ih sve izgleda nekakva bolest uhvatila, jedva rastu i muče se da napreduju. Kod mandarine mi je skupila skroz par listova pri vrhu, haman osušila i naborala, iako su i dalje zeleni. Limun je prestao rasti.

Ne znam šta je u pitanju, pa sam slikao listove i stabla gdje su se nakotile. Možda neko od vas je imao isti problem. Izgledaju kao nekakvi prištevi. Kad ih ubiješ kao dao gnoje. Ne kreću se, smeđe su boje, i ovalnog oblika.

Da li iko zna možda šta je u pitanju i kako ih se riješiti? Pokušavao sam ih prskati otopinom mlijeko + voda + soda bikarbona, ali ništa.

Pored toga, na listovima kao da postoji nekakva ljepljiva sluz koja se osušila. Redovno ih operem vodom (prskalicom), ali ne slika se, ili se pojavi ubrzo poslije toga.

Limuni do sada nisu rađali niti dali cvijetove. Ako neko zna šta je i kako se riješiti, nek javi molim vas.

P.S: Ne mislim da je nedostatak mikroelemenata jer imam sam tokom zime dodavao im tečno univerzalno gnojivo, a i nedavno počeo sa gnojivom (prašak pa se napravi smjesa sa vodom) za agrume.
Da nisu slučajno https://en.wikipedia.org/wiki/Aphid, kod nas su zauzeli sve(sljive, marelice, višnje, pomalo na jabukama, cvijeće, na travu itd.) katastrofa, pogotovo nakon ovih par dana vjetra. Razne vrste(crne, zelene, bijele, providne) nisam nikad vidio ovako nešto, msm ovoliki broj, praktički se nemoguće boriti protiv njh.
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#664 Re: Voćnjak

Post by Itsoktobealone »

CrayOn wrote: 15/05/2020 23:08
Itsoktobealone wrote: 10/05/2020 19:11 Pisao sam na drugoj temi al' ajde i ovdje da pokušam.

Zdravo ljudi, nadam se da mi možete pomoći. Imam tri limuna i jednu mandarinu, sve zasijano iz sjemena, 3 godine staro. Ove godine ih sve izgleda nekakva bolest uhvatila, jedva rastu i muče se da napreduju. Kod mandarine mi je skupila skroz par listova pri vrhu, haman osušila i naborala, iako su i dalje zeleni. Limun je prestao rasti.

Ne znam šta je u pitanju, pa sam slikao listove i stabla gdje su se nakotile. Možda neko od vas je imao isti problem. Izgledaju kao nekakvi prištevi. Kad ih ubiješ kao dao gnoje. Ne kreću se, smeđe su boje, i ovalnog oblika.

Da li iko zna možda šta je u pitanju i kako ih se riješiti? Pokušavao sam ih prskati otopinom mlijeko + voda + soda bikarbona, ali ništa.

Pored toga, na listovima kao da postoji nekakva ljepljiva sluz koja se osušila. Redovno ih operem vodom (prskalicom), ali ne slika se, ili se pojavi ubrzo poslije toga.

Limuni do sada nisu rađali niti dali cvijetove. Ako neko zna šta je i kako se riješiti, nek javi molim vas.

P.S: Ne mislim da je nedostatak mikroelemenata jer imam sam tokom zime dodavao im tečno univerzalno gnojivo, a i nedavno počeo sa gnojivom (prašak pa se napravi smjesa sa vodom) za agrume.
Da nisu slučajno https://en.wikipedia.org/wiki/Aphid, kod nas su zauzeli sve(sljive, marelice, višnje, pomalo na jabukama, cvijeće, na travu itd.) katastrofa, pogotovo nakon ovih par dana vjetra. Razne vrste(crne, zelene, bijele, providne) nisam nikad vidio ovako nešto, msm ovoliki broj, praktički se nemoguće boriti protiv njh.
Nisu prijatelju. Izgleda su u pitanju štitaste uši. Vidjet ću još da li sigurno to.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#665 Re: Voćnjak

Post by AstorH »

Taman krenuo i zape mi freza.
Pa reko da pitam, sadi li se kod vas šta?

Image
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#666 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

sadi ali imas drugu temu za to :D
nego,uz koju frezu dodja ova u dodatnoj opremi ? :D

viewtopic.php?f=32&t=72353&p=16457134&h ... #p16457134
catelyn2
Posts: 100
Joined: 28/11/2019 13:11

#667 Re: Voćnjak

Post by catelyn2 »

Itsoktobealone wrote: 10/05/2020 19:11 Pisao sam na drugoj temi al' ajde i ovdje da pokušam.

Zdravo ljudi, nadam se da mi možete pomoći. Imam tri limuna i jednu mandarinu, sve zasijano iz sjemena, 3 godine staro. Ove godine ih sve izgleda nekakva bolest uhvatila, jedva rastu i muče se da napreduju. Kod mandarine mi je skupila skroz par listova pri vrhu, haman osušila i naborala, iako su i dalje zeleni. Limun je prestao rasti.

Ne znam šta je u pitanju, pa sam slikao listove i stabla gdje su se nakotile. Možda neko od vas je imao isti problem. Izgledaju kao nekakvi prištevi. Kad ih ubiješ kao dao gnoje. Ne kreću se, smeđe su boje, i ovalnog oblika.

Da li iko zna možda šta je u pitanju i kako ih se riješiti? Pokušavao sam ih prskati otopinom mlijeko + voda + soda bikarbona, ali ništa.

Pored toga, na listovima kao da postoji nekakva ljepljiva sluz koja se osušila. Redovno ih operem vodom (prskalicom), ali ne slika se, ili se pojavi ubrzo poslije toga.

Limuni do sada nisu rađali niti dali cvijetove. Ako neko zna šta je i kako se riješiti, nek javi molim vas.

P.S: Ne mislim da je nedostatak mikroelemenata jer imam sam tokom zime dodavao im tečno univerzalno gnojivo, a i nedavno počeo sa gnojivom (prašak pa se napravi smjesa sa vodom) za agrume.
Ja sam drvo naranče posadio i daje plodove, zaljevam ga sa ovim razmuti se doza u 10 litara vode i svako 15 dana.Ne prskam ga ničim a zimi samo obmotam mrežom i agrilom.

Image

ImageImage

Image
catelyn2
Posts: 100
Joined: 28/11/2019 13:11

#668 Re: Voćnjak

Post by catelyn2 »

Jedino šta radim očistim grane koje su suhe i izdanke.

Još imam nekoliko raznih vrsta citrusa a ovu jabuku sam posadio u avliju u sofu, nit je zaljevam, nit je nečim štitim, buknula je a dole ispod je našla kanalizaciju tj oborinske vode.

ImageImage

jedino šta sam na ovoj jabuci primjetio je gomila mrava, izgleda da je mravi štite od napada raznih vrsta biljnih uši ili šta već napada jabuku.

Istu ovakvu imam na ranču, listovi joj se ukoviljali i slabo raste, na njoj nema mrava.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#669 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Kad kreciti vocke s obzirom na ovo vrijeme
Neke su kao krenule listati pa izgleda kasno
A druge jos spavaju
A tu je i kisa pa i snijeg...ne znam nisam pametan
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#670 Re: Voćnjak

Post by holowey »

ja sam okrecio prije dvije-tri sedmice kad je bilo onih suncanih dana...gledam u nedjelju, na pola se spralo, valja ponoviti ali nonstop mokrina...vidim prognozu, narednih desetak dana ista prica...

ne znam da li bi bolje bilo da je krec bio gusci, da li bi bio postojaniji na kisu/snijeg?

nacuo sam da ima neka tecnost koja se dodaje u krec, kao bolja zastita od baja...o cemu se tu radi?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#671 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Znam da se nesto dodaje ali sam zaboravio...mozda sol? Sumpor
Ja samo.krec

Jednostavno sam se fokusirao na paljenje njive i okopavanje orezivanje...totalka sam zaboravio krecenje kad naleti ovo vrijeme vidim 10ak dana sranje

Medjutim jedne sam godine dan pred kisu krecio i nije se sapralo...il je jaca i cesca kisa ili si ti neato pogrijesio
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#672 Re: Voćnjak

Post by zposao »

Black swan wrote: 17/03/2021 22:50 Znam da se nesto dodaje ali sam zaboravio...mozda sol? Sumpor
Ja samo.krec

Jednostavno sam se fokusirao na paljenje njive i okopavanje orezivanje...totalka sam zaboravio krecenje kad naleti ovo vrijeme vidim 10ak dana sranje

Medjutim jedne sam godine dan pred kisu krecio i nije se sapralo...il je jaca i cesca kisa ili si ti neato pogrijesio
Oko mene svi kreče voćke, samo ja dosad nijednom nisam. Ove godine se nakanio da okrečim da ne budem mimosvit.
Prosurfao po internetu "proljetno krečenje voćki" i svaki rezultat je pokazao "jesensko krečenje voćki".
Što će reći da narod većinom nema pojma što to radi, vjerojatno vide jedni od drugih pa kopiraju.

Na internetu agronomi kazu da se u jesen kreče voćke da se zaštite zimi od leda, a da se u rano proljeće ili kasnu zimu ponovi krečenje jer ga kiša sapere.

Ja sam prije par dana prvi put krečio i zamješao sam krupne soli i malo onog praha za polijevanje vinograda.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#673 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Okrecih i ja danas
Uvijek kupujem kod babe na ilidzi i uvijek me zavali kazem.necu vise pa opet sljesece godine

Falilo mi je za nekoliko znaci nije 2 kile nego manje prodala

Al nisam krecio debele kojima je vec ispucala kora i one koje ne radjaju...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#674 Re: Voćnjak

Post by Truba »

U bosni se kreci u martu da se odgodi listanje i cvjetanje
Bijela boja odbija sunce i odgadja do 10 dana listanje
Kako ne bi mraz unistio
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#675 Re: Voćnjak

Post by Truba »

putnik2107 wrote: 24/01/2020 10:13 Pozdrav, ima li neko neki priručnik, knjigu, iz koje se može naučiti kako se tačno orezuju voćke - trešnje, višnje i kajsije (i mlade stabljike i nešto starije)?

znam da je kod svake nešto posebno, pa ako ima neko da postavi bio bih zahvalan
Ima na internetu klipova...ali pazi pola su amateri

Nakon nek9g vremena ces sam skontati kako drugi prave greske

Znaci 3 osnovna pravila
Rezati mrtvo drvo
Rezati sto ide dole i sto se vraca u deblo
Prevoditi uvijek na horizontalnu :D to jest ne dati da grana ide okomito

Eto za pocetak
Post Reply