Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#1 Voćnjak

Post by Kiki_Musampa »

Pozdrav svima,
ne vidim ovu temu, a meni bi trebale neke informacije,a možda i nekom drugom.
Kao prvo imam manji voćnjak oko kuće,40 sadnica jabuka,kruške,višanja i trešnje.Nakon 10 godina,još gajbu voća nisam ubrao iz njega,a dovodio sam inžinjere u podrezivanje,prskao itd...Nema veze,jer je dobar makar za hlad.Medjutim,sada sam odbio još 4 dunuma voćnjaka sa preko 120 voćki starih 3-4 godine,pa me interesuje da li se danas isplati pokrenuti nešto oko tog voćnjaka.Nije bit samo u novcu,ali ne bih volio biti u velikom gubitku.Sadnice su šljive,i do sada se bez ikakve obrade dovoljno izvlačilo za pečenje rakije.
Kakva Vi iskustva imate?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

Vidim da ti niko ne odgovara pa evo ti moje kratko mišljenje.
Mogući problem oko voćki bez plodova je više a recimo jedna od tih je plodnost (da li su voćke samoplodne ili ne).
Da li cvjeta i šta biva sa cvatom? Da nije cvijetna monilija?

A moj lični savjet ti je nađi nekog ko se razumije u voćnjak, plati neku poštenu cijenu i skupa aktivirajte voćnjak.
Ti ćeš dobiti voćnjak i znanje a on pare. Poslije samo polahko održaji.
to ti može biti pilot projekat za parcelu od 4 duluma.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

Moje učenje kalemljenja:
Image
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

Kiki otvori temu i kidne. :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#5 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

Prava steta sto nema interesa za vocnjacima na klixu. Ovo je moj pokusaj da ozivim temu :D

Planiram posaditi borovnicu ako Bog da. Jos sam amater, ali citam literaturu, kopam po netu, trazim savjete i tako to. Ako sve uspije kako treba, ovdje cu pisati o svojim iskustvima, valjda ce nekome od koristi bit :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#6 Re: Voćnjak

Post by Senći »

Idemedosumom wrote:Prava steta sto nema interesa za vocnjacima na klixu. Ovo je moj pokusaj da ozivim temu :D

Planiram posaditi borovnicu ako Bog da. Jos sam amater, ali citam literaturu, kopam po netu, trazim savjete i tako to. Ako sve uspije kako treba, ovdje cu pisati o svojim iskustvima, valjda ce nekome od koristi bit :)
Sadim i imam raznog voća a borovnicu nemam tako da ti ne mogu o tome ništa pisati, kupio sam jednu sadnicu i posadio nije mi se primila, mislim da je razlog što sam je posadio u velikoj hladovini. Tebi želim veliki uspjeh i piši o tome, koliko i kad planiraš posaditi, uvijek neko pročita možda neko pomogne sa nekim savjetom ;krtola: puno sreće :thumbup:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#7 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

Mu'min wrote:Moje učenje kalemljenja:
Image
malo kasno ali.... :-D
po mom mišljenju ovo nije dobro odrađeno,taj presjek podloge treba zatvoriti i sprijeciti isušivanje podloge.
stari su to radili sa krpama i sl. a ja sa živom gumom ali je kalemarski vosak najbolji.
druga greška-prvi pup na plemki treba biti okrenut vani :-)
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#8 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

Idemedosumom wrote:Prava steta sto nema interesa za vocnjacima na klixu. Ovo je moj pokusaj da ozivim temu :D

Planiram posaditi borovnicu ako Bog da. Jos sam amater, ali citam literaturu, kopam po netu, trazim savjete i tako to. Ako sve uspije kako treba, ovdje cu pisati o svojim iskustvima, valjda ce nekome od koristi bit :)
i ja sam se bio "zapalio" za borovnicu, cak sam i posadio pet sadnica eksperimentalno i to na tlu gdje su mi po obavljenoj analizi zemljišta baš i preporucili borovnicu ali :(

treba oprezno u to ulaziti,a ako navodnjavanje nije moguce onda to zaboravi.
Last edited by sokkia on 04/11/2013 20:04, edited 1 time in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#9 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

sokkia wrote:
Mu'min wrote:Moje učenje kalemljenja:
Image
malo kasno ali.... :-D
po mom mišljenju ovo nije dobro odrađeno,taj presjek podloge treba zatvoriti i sprijeciti isušivanje podloge.
stari su to radili sa krpama i sl. a ja sa živom gumom ali je kalemarski vosak najbolji.
druga greška-prvi pup na plemki treba biti okrenut vani :-)
Pozdrav sokkia

hvala za komentar,
kao što gore piše radi se o učenju pa eto i greški ima. :)
O okretanje kalema sam već dobio po ušima :mrgreen:
Podlogu sam premazao sa voskom, zar se ne vidi?

Inače samo u info, kalemljenje je uspjelo! :lol:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#10 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

:-D
ma OK,
moj kalem vosak sa kojim radim je vjerovatno drugaciji, malo je gušci :D
al ko god hoce i ima želju za kalemljenjem to može i nauciti i usavršit.
mene licno malo šta cini zadovoljnijim nego kad vidim da se primio kalem i da napreduje :-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#11 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

Za sada samo šljive i kaisije sam uspio te 1 kruška kalemiti.
Ostalo nemam podloga.
Inače ovo sam koristio za premaz:
Image
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#12 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

samo nastavi, sevap je kalemiti voce jer kako kažu dokle god vocka koju si ukalemio rađa i daje plodove tebi se pišu dobra djela. :D
bitan je spoj kore plemke i podloge i da se podloga ne isušuje i ne zarazi kakvim gljivicastim oboljenjem.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#13 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

Pa evo da ukratko podijelim s forumom sta sam do sada saznao u vezi s borovnicom:

Niposto se ova kultura ne smije saditi onako napamet, jer je jako zahtjevna / osjetljiva po pitanju zemljista.

Dakle mora se testirati tlo jer borovnica trazi kiselu zemlju, to jest, pH vrijednost od 4.2 - 4.8. Ako zemlja nije dovoljno kisela onda se mora tretirati nanosenjem posebnih dodataka (sumpor), đubriva itd.

Pored niske pH vrijednosti, borovnica zahtijeva zemlju koja je bogata organskim tvarima. To se postize nanosenjem piljevine, borovih iglica, borove kore itd...

Sistem za navodnjavanje je svakako nesto bez cega se ne moze.

Bilo bi pozeljno da se sadi na zemljistu koje ima nagiba, kako se voda ne bi zadrzavala oko korijena. U suprotnom se mora nekakva drenaza napraviti.

Jos sam citao da ako se na zemlji ranije sadio krompir, onda se mora 3 godine cekati prije sadnje borovnice (valjda krompirov korijen negativno djeluje na borovnicu).

Ja imam namjeru jedan dulum posaditi na proljece aBd. Toliko o tome za sad :D
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#14 Re: Voćnjak

Post by almir90 »

Jesi li testirao zemlju da li je plodno tlo, ako je slabije da znas cime tacno hraniti zemlju, mi smo imali par godina problem, pa je otac otisao i testirao zemlju i rekli su mu gnojivo kakvo da koristi, prskali smo voce samo sa zarom, tj. pokiseli se zara u vodu neka 24 sata i to u spricu i sa time samo voce prskamo, inace radimo samo organsku proizvodnju, isto tako mali vocnjak za nase kucne potrebe. Ja bih ti preporucio da vidis gdje blizu da testiras kakvo je tlo, dalje sta da radis ljudi te upute, nisam siguran kakva je cijena, mislim da je stari platio oko 150 KM. I ove godine je rodilo voce, mada bi i prije ali smo imali problema jer nam je led ubijao dvije godine zaredom voce.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#15 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

@idemedo"
pazi, borovnica je jako zahtjevna i kod nas još neprostudirana tako da treba biti jako oprezan sa ulaganjima.
posadio sam pet sadnica prije 3 godine i još ni centa nisu napredovale a roda bilo tek po nekoliko bobica, sad šta je u pitanju ne bih znao. :(
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#16 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

sokkia wrote:@idemedo"
pazi, borovnica je jako zahtjevna i kod nas još neprostudirana tako da treba biti jako oprezan sa ulaganjima.
posadio sam pet sadnica prije 3 godine i još ni centa nisu napredovale a roda bilo tek po nekoliko bobica, sad šta je u pitanju ne bih znao. :(
Naravno, jako je zahtjevna i osjetljiva. Morat cu kakvog iskusnog agronoma pod ruku pa da me on posavjetuje na licu mjesta. :D :thumbup:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#17 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kod mene ne podnose velike minuse tokom zime, vršne grancice izmrznu i suše se.
ne sadi nipošto na vjetrometini nego na nekom zavitarnom prostoru.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#18 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

znate li sta oko orezivanja ja citam knjigu od miladina al nisam bas nacisto inace volim vocarstvo ali nemam veliki vocnjak neko u okucnici 4jabuke 3 visnje 3 kruske 1 sljivu 2 oraha svasta pomalo uskoro ako bog da planiram 2 reda malina
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#19 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kandelabar wrote:znate li sta oko orezivanja ja citam knjigu od miladina al nisam bas nacisto inace volim vocarstvo ali nemam veliki vocnjak neko u okucnici 4jabuke 3 visnje 3 kruske 1 sljivu 2 oraha svasta pomalo uskoro ako bog da planiram 2 reda malina
:D
ja procitao o tome sve do cega sam došao i ufuro se da to znam radit.
međutim trebalo mi je tri godine da shvatim da ne znam :(
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#20 Nešto od mene

Post by Mu'min »

Imaju 2 reza.
Jedan je zimski a drugi proljetni.
Zimski je za oblikovanje krošnji
Ljetni je za stimuliranje rasti.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#21 Re: Nešto od mene

Post by sokkia »

Mu'min wrote:Imaju 2 reza.
Jedan je zimski a drugi proljetni.
Zimski je za oblikovanje krošnji
Ljetni je za stimuliranje rasti.
nije u pitanju kad se reže, nego kako se reže :(
glavna fora je znati šta odrezati a šta ne.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#22 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

pa proguglaj malo brate, sigurno ima i na youtube neki tutorial kako podrezivati
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#23 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

Idemedosumom wrote:pa proguglaj malo brate, sigurno ima i na youtube neki tutorial kako podrezivati
kako ne kontaš šta sam htjeo reci?
sve sam pregledao i procitao i mislio da sam naucio nešto.
međutim poslije sam zakljucio da sam pogrešno radio, a nažalost te se greške teško ispravljaju.
imaju tu cake koje ne možeš nauciti ni na youtube niti iz knjiga.
potrebno ti je da ti to strucnjak prakticno pokaže inace ceš misliti da znaš i cjeli život pogrešno radit :wink:
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#24 Re: Voćnjak

Post by senci-071 »

Kad je bolje kreciti sadnice... :?:
Neki kazu u kasnu jesen,pred zimu..
A opet drugi na proljece..
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#25 Re: Voćnjak

Post by senci-071 »

Mu'min wrote:Za sada samo šljive i kaisije sam uspio te 1 kruška kalemiti.
Ostalo nemam podloga.
Inače ovo sam koristio za premaz:
Image

Koliko je para. :?:
Post Reply