Vlastito centralno grijanje-pritisak

preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#1 Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by preludezalude »

Interesuje me koliki pritisak treba biti u sistemu. Nasao sam na netu da pritisak treba biti 1,5. Samo nije receno da li je to pritisak hladnog sistema bez pumpe ili vruceg sistema sa ukljucenom pumpom. Problem kod mene je taj da je pritisak 2,0 dok je vruc sistem sa ukljucenom pumpom i tada mi voda pomalo kaplje na ekspanzionom ventilu. Inace kad je sistem hladan i pumpa iskljucena pritisak je 1,6. Sistem je ozracen prije upotrebe. Treba li mozda jos ozracivati i treba li malo ispustiti vode iz sistema da se smanji pritisak dok je sistem u radu?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#2 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

preludezalude wrote:Interesuje me koliki pritisak treba biti u sistemu. Nasao sam na netu da pritisak treba biti 1,5. Samo nije receno da li je to pritisak hladnog sistema bez pumpe ili vruceg sistema sa ukljucenom pumpom. Problem kod mene je taj da je pritisak 2,0 dok je vruc sistem sa ukljucenom pumpom i tada mi voda pomalo kaplje na ekspanzionom ventilu. Inace kad je sistem hladan i pumpa iskljucena pritisak je 1,6. Sistem je ozracen prije upotrebe. Treba li mozda jos ozracivati i treba li malo ispustiti vode iz sistema da se smanji pritisak dok je sistem u radu?
Svi su ti parametri u redu samo to curenje iz ekspanzione :?

Provjeri da ti ekspanziona nije potopljena vodom.
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#3 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by preludezalude »

Ne curi iz ekspanzione vec iz ventila prije ekspanzione. Mislim da je to ekspanzioni ventil. Na sebi ima ventil kojim ja mogu laganim zakretanjem da pustim vodu iz sistema. Automatski se sam zatvori kad ne diram. E sad je u zatvorenom polozaju ali na pritisku 2,0 kapne s vremena na vrijeme. Nista strasno ne kapa, ali nebi smjelo nikako.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

preludezalude wrote:Ne curi iz ekspanzione vec iz ventila prije ekspanzione. Mislim da je to ekspanzioni ventil. Na sebi ima ventil kojim ja mogu laganim zakretanjem da pustim vodu iz sistema. Automatski se sam zatvori kad ne diram. E sad je u zatvorenom polozaju ali na pritisku 2,0 kapne s vremena na vrijeme. Nista strasno ne kapa, ali nebi smjelo nikako.
Na odzracnom ventilu ekspanzione posude smije ici samo zrak a nikako voda. Ako mislimo na isto mjesto?
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Danguba wrote:
preludezalude wrote:Ne curi iz ekspanzione vec iz ventila prije ekspanzione. Mislim da je to ekspanzioni ventil. Na sebi ima ventil kojim ja mogu laganim zakretanjem da pustim vodu iz sistema. Automatski se sam zatvori kad ne diram. E sad je u zatvorenom polozaju ali na pritisku 2,0 kapne s vremena na vrijeme. Nista strasno ne kapa, ali nebi smjelo nikako.
Na odzracnom ventilu ekspanzione posude smije ici samo zrak a nikako voda. Ako mislimo na isto mjesto?
odzracni ventil ne smije biti pored ekspanzione posude, nego na najvecoj koti sistema, a on je vjerovatno mislio na sigurnosni, mada moze biti i slavina za punjenje i praznjenje :-?
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by mk ultra »

hladan sistem negdje oko 1.3-1.5
kad se ugrije to se treba popeti na 1.7

prije expanzione imas ventil koji ispusta vodu pri pritisku 2.2 ili 2.5 nisam sad siguran ... znaci, ostavi da se ohladi, i ispusti malo vode nek spadne pritisak na 1.5, cak i to je gornja granica
ne treba puno ispustiti da spadne pritisak ;-)
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#7 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Optimist »

Normalni pritisak u sistemu ti je od 1,2-2 bara na hladno i kada pumpa ne radi. Zagrijavanjem se taj pritisak nesto povecava. Problem koji imas sa kapanjem ventila, moguce da ti je sam ventil stradao. Moguce da je nekad prije dolazilo do veceg pritiska ili do pregrijavanja te da je on odradio svoje i sad mu je vakat za zamjenu.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#8 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

kloniran wrote:
Danguba wrote:
preludezalude wrote:Ne curi iz ekspanzione vec iz ventila prije ekspanzione. Mislim da je to ekspanzioni ventil. Na sebi ima ventil kojim ja mogu laganim zakretanjem da pustim vodu iz sistema. Automatski se sam zatvori kad ne diram. E sad je u zatvorenom polozaju ali na pritisku 2,0 kapne s vremena na vrijeme. Nista strasno ne kapa, ali nebi smjelo nikako.
Na odzracnom ventilu ekspanzione posude smije ici samo zrak a nikako voda. Ako mislimo na isto mjesto?
odzracni ventil ne smije biti pored ekspanzione posude, nego na najvecoj koti sistema, a on je vjerovatno mislio na sigurnosni, mada moze biti i slavina za punjenje i praznjenje :-?
Ok, i ja sam mislio na sigurnosni koji ima ozraku na sebi pa se moze manuelno smanjivati pritisak u posudi.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by starii »

pusti malo vode i bice ok :-)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#10 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

Pozovi majstora, ne treba se igrati sa kotlom centralnog grijanja, nek' provjeri taj ekspanzioni ventil, jer on ne smije biti neispravan, a pritisak u sistemu zavisi od peći do peći, a proizvođač je taj koji to propisuje.

Nego, poželjno bi bilo ugraditi i sigurnosni ventil, koji košta oko 150 maraka, jer meni je neki dan taj ventil spasio kotao, da nije njega bilo možda bi kotao i eksplodirao, jer ja sam naložio vatru a nisam pumpu uključio u struju, pritisak u kotlu je porastao toliko da ga ekspanzioni ventil nije mogao regulisati, aktivirao se sigurnosni ventil, koji je ispuštao višak pare dok se vatra nije smirila, a ja sam to sve slušao iz zaklona :run: :lol:

Šalim se, kad sam vidio da se to dešava, pomislio sam u sebi "Šta da radim, da li da uđem u kotlovnicu i upalim pumpu, ili da izgrnem vatru" i na kraju sam odlučio da ne ulazim, ipak sam ja rek'oh u sebi važniji od kotla, ako eksplodira kupiću novi, a ako ekspolozija izbije zid popraviće se.

I tako, prođe to bez problema, dosuh vodu do pritiska od 1.3., ozračih malo radijatore, i evo sad sve opet fino funkcioniše :)
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#11 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:Pozovi majstora, ne treba se igrati sa kotlom centralnog grijanja, nek' provjeri taj ekspanzioni ventil, jer on ne smije biti neispravan, a pritisak u sistemu zavisi od peći do peći, a proizvođač je taj koji to propisuje.

Nego, poželjno bi bilo ugraditi i sigurnosni ventil, koji košta oko 150 maraka, jer meni je neki dan taj ventil spasio kotao, da nije njega bilo možda bi kotao i eksplodirao, jer ja sam naložio vatru a nisam pumpu uključio u struju, pritisak u kotlu je porastao toliko da ga ekspanzioni ventil nije mogao regulisati, aktivirao se sigurnosni ventil, koji je ispuštao višak pare dok se vatra nije smirila, a ja sam to sve slušao iz zaklona :run: :lol:

Šalim se, kad sam vidio da se to dešava, pomislio sam u sebi "Šta da radim, da li da uđem u kotlovnicu i upalim pumpu, ili da izgrnem vatru" i na kraju sam odlučio da ne ulazim, ipak sam ja rek'oh u sebi važniji od kotla, ako eksplodira kupiću novi, a ako ekspolozija izbije zid popraviće se.

I tako, prođe to bez problema, dosuh vodu do pritiska od 1.3., ozračih malo radijatore, i evo sad sve opet fino funkcioniše :)
ekspanziona posuda, a ne ventil :wink:
i nema potrebe za tako skupim sigurnosnim ventilima jer toliko kostaju ovi vecih precnika sto za kucno grijanje nije potrebno :wink:
Jedan CALEFFI, EMMETI ili KOVINA ce sasvim dobro odraditi posao za koji su zaduzeni :)
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#12 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by preludezalude »

Kloniran me je ispravio, radi se o sigurnosnom ventilu.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#13 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
ekspanziona posuda, a ne ventil :wink:
i nema potrebe za tako skupim sigurnosnim ventilima jer toliko kostaju ovi vecih precnika sto za kucno grijanje nije potrebno :wink:
Jedan CALEFFI, EMMETI ili KOVINA ce sasvim dobro odraditi posao za koji su zaduzeni :)
Ekspanzioni ventil, ne ekspanziona posuda, ima i jedno i drugo, ne znam da li je ekspanziona posuda išta odradila, ekspanzioni ventil jeste što je bilo u njegovoj moći, ali da nije bio ugrađen taj sigurnosni ventil, sigurno bi nešto "dreknulo".

Ne znam njemački, ali ovaj ventil me je spasio ozbiljnije havarije na sistemu , evo ovako piše : Betriebsanleitung , Thermishe Ablaufsicherung TSK. Proizvođač je "Afriso" evo imaju i na http://www.afriso.de.

Taj ventil, pretvarač istosmjerne u naizmjeničnu struju i akumulator ( kad nestane struje da pumpa može raditi, neko vrijeme će dobijati struju iz akumulatora koju će pretvarač pretvoriti u naizmjeničnu na kojoj pumpa radi) i onda si miran, opasnost od ozbiljnije havarije će biti smanjena na najmanju moguću mjeru).

Sve to košta oko 400 maraka.
Last edited by Great Cornholio on 02/10/2013 22:50, edited 1 time in total.
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#14 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by preludezalude »

Nesto mi to zvuci puno para. Mogao si uzeti ups.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#15 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

preludezalude wrote:Nesto mi to zvuci puno para. Mogao si uzeti ups.
Pretvarač 150, akumulator isto toliko, i sigurnosni ventil oko 120, jedino možda ventil može biti jeftiniji, ako je neki nekvalitetniji, od nekog lošijeg proizvođača.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
ekspanziona posuda, a ne ventil :wink:
i nema potrebe za tako skupim sigurnosnim ventilima jer toliko kostaju ovi vecih precnika sto za kucno grijanje nije potrebno :wink:
Jedan CALEFFI, EMMETI ili KOVINA ce sasvim dobro odraditi posao za koji su zaduzeni :)
Ekspanzioni ventil, ne ekspanziona posuda, ima i jedno i drugo, ne znam da li je ekspanziona posuda išta odradila, ekspanzioni ventil jeste što je bilo u njegovoj moći, ali da nije bio ugrađen taj sigurnosni ventil, sigurno bi nešto "dreknulo".

Ne znam njemački, ali ovaj ventil me je spasio ozbiljnije havarije na sistemu , evo ovako piše : Betriebsanleitung , Thermishe Ablaufsicherung TSK. Proizvođač je "Afriso" evo imaju i na http://www.afriso.de.

Taj ventil, pretvarač istosmjerne u naizmjeničnu struju i akumulator ( kad nestane struje da pumpa može raditi, neko vrijeme će dobijati struju iz akumulatora koju će pretvarač pretvoriti u naizmjeničnu na kojoj pumpa radi) i onda si miran, opasnost od ozbiljnije havarije će biti smanjena na najmanju moguću mjeru).

Sve to košta oko 400 maraka.
ovo gore ti je sigurnosni ventil mada ti link ne pokazuje nista tj vodi na glavnu stranicu a ne na taj ventil o kom si govorio, a sigurnosni ventil osim za pritisak moze biti i za temperaturu i kombinacija jednog i drugog. A ti uz mentil imas jos i pomocno napajanje za pumpu sto opet nema nikakve veze sa sigurnosnim ventilom, nego sa regulacijom i uprevljanjem pumpom, a sigurnosni ventil mora otvoriti bilo ne bilo struje kad nabije pritisak u sistemu, cirkulacija vode samo moze usporiti i odloziti otvaranje

edit:
Ablaufsicherung - sigurnosni ventil
Thermishe Ablaufsicherung - ovo bi trebalo biti termicki sigurnosni ventil, tj otvara kad temperatura pređe određenu vrijednost
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#17 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

preludezalude wrote:Nesto mi to zvuci puno para. Mogao si uzeti ups.
mislis agregat pa imati struje za cijelu kucu... :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#18 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
ovo gore ti je sigurnosni ventil mada ti link ne pokazuje nista tj vodi na glavnu stranicu a ne na taj ventil o kom si govorio, a sigurnosni ventil osim za pritisak moze biti i za temperaturu i kombinacija jednog i drugog. A ti uz mentil imas jos i pomocno napajanje za pumpu sto opet nema nikakve veze sa sigurnosnim ventilom, nego sa regulacijom i uprevljanjem pumpom, a sigurnosni ventil mora otvoriti bilo ne bilo struje kad nabije pritisak u sistemu, cirkulacija vode samo moze usporiti i odloziti otvaranje
E pa izgleda da je ovaj kod mene kombinacija i jednog i drugog, predviđeno je da se na njega spoji voda, pa kad u kotlu naraste pritisak da on dopusti da hladna voda rashladi sistem, i tako obori pritisak, a pošto kod mene nije spojena voda na taj sigurnosni ventil, onda se on aktivirao kad je u kotlu porasla temperatura do do određenog nivoa. Znam samo da se prije njega aktivirao ekspanzioni ventil pa se preko njega malo regulisao pritisak ispuštanjem određene količine vode iz kotla, ali pošto sam ja naložio "siću" do vrha, jadan se sigurno požalio sigurnosnoim ventilu i rekao mu " Brate, pomagaj, ova budala nahajcala vatru, ako mi ti ne pomogneš i pustiš višak pare izgibosmo obojica :cry: :lol: "

Pretvarač i akumulator nisu skupi koliko vrijede, jer kad ih spojiš ne moraš se brinuti o tome da li ćeš imati grijanje kad struje nestane, jer kažu da pun akumulator od 75 Ah može pokretati pumpu čak i jedan cijeli dan.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#19 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

Danguba wrote:
preludezalude wrote:Nesto mi to zvuci puno para. Mogao si uzeti ups.
mislis agregat pa imati struje za cijelu kucu... :D
agregat nije praktičan, jer eto npr. pođeš nekome u goste i naložiš vatru da ti bude toplo u stanu kad se vratiš, ako nestane struje pumpa neće moći raditi, jer agregat se neće pokrenuti "sam od sebe", temperatura će rasti zato što voda neće iz kotla ići kroz radijatore, kad se vratiš biće ti hladan stan, i moraćeš dosipati vodu jer će se ekspanzioni ventil aktivirati i puštanjem vode smanjiti pritisak u kotlu.

Ovaj sistem sa pretvaračem i akumulatorom će se sam aktivirati ako nestane struje, i poštediće te muke oko dosipanja vode, a i vratićeš se u toplo.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#20 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
ovo gore ti je sigurnosni ventil mada ti link ne pokazuje nista tj vodi na glavnu stranicu a ne na taj ventil o kom si govorio, a sigurnosni ventil osim za pritisak moze biti i za temperaturu i kombinacija jednog i drugog. A ti uz mentil imas jos i pomocno napajanje za pumpu sto opet nema nikakve veze sa sigurnosnim ventilom, nego sa regulacijom i uprevljanjem pumpom, a sigurnosni ventil mora otvoriti bilo ne bilo struje kad nabije pritisak u sistemu, cirkulacija vode samo moze usporiti i odloziti otvaranje
E pa izgleda da je ovaj kod mene kombinacija i jednog i drugog, predviđeno je da se na njega spoji voda, pa kad u kotlu naraste pritisak da on dopusti da hladna voda rashladi sistem, i tako obori pritisak, a pošto kod mene nije spojena voda na taj sigurnosni ventil, onda se on aktivirao kad je u kotlu porasla temperatura do do određenog nivoa. Znam samo da se prije njega aktivirao ekspanzioni ventil pa se preko njega malo regulisao pritisak ispuštanjem određene količine vode iz kotla, ali pošto sam ja naložio "siću" do vrha, jadan se sigurno požalio sigurnosnoim ventilu i rekao mu " Brate, pomagaj, ova budala nahajcala vatru, ako mi ti ne pomogneš i pustiš višak pare izgibosmo obojica :cry: :lol: "

Pretvarač i akumulator nisu skupi koliko vrijede, jer kad ih spojiš ne moraš se brinuti o tome da li ćeš imati grijanje kad struje nestane, jer kažu da pun akumulator od 75 Ah može pokretati pumpu čak i jedan cijeli dan.
Jel ti taj ventil kao na slici ili je slican obicnom sigurnosnom?
Image
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#21 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

Great Cornholio wrote:
Danguba wrote: mislis agregat pa imati struje za cijelu kucu... :D
agregat nije praktičan, jer eto npr. pođeš nekome u goste i naložiš vatru da ti bude toplo u stanu kad se vratiš, ako nestane struje pumpa neće moći raditi, jer agregat se neće pokrenuti "sam od sebe", temperatura će rasti zato što voda neće iz kotla ići kroz radijatore, kad se vratiš biće ti hladan stan, i moraćeš dosipati vodu jer će se ekspanzioni ventil aktivirati i puštanjem vode smanjiti pritisak u kotlu.

Ovaj sistem sa pretvaračem i akumulatorom će se sam aktivirati ako nestane struje, i poštediće te muke oko dosipanja vode, a i vratićeš se u toplo.
postoje agregati koji se automatski pale nakon nestanka struje... :wink:
ali to je opsirno jer je problem smjestaja takvih agregata.
mislio sam na klasicni agregat koji TI rucno ukljucujes kada nestane struje da bi grijac i pumpa imali napajanje.
kod mene je pelet.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#22 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
Jel ti taj ventil kao na slici ili je slican obicnom sigurnosnom?
Image
Ne izgleda tako. Druže, nisam ja stručnjak, nego eto rekoh što znadoh, ali jedno je sigurno, da taj ventil nije bio ugrađen, saniranje štete bi sigurno bilo preko 1000 maraka. I ono što je interesantno, majstor se dvumio da li da ugradi taj ventil ili ne, i na kraju je odlučio da ga ugradi, ispalo ga nešto jeftinije nego što je predvidio, od toga kupio taj ventil, ugradio ga i eto nije pogriješio :)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#23 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Keiko »

1 hladno, 1.5 vruce
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#24 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

Danguba wrote: postoje agregati koji se automatski pale nakon nestanka struje... :wink:
ali to je opsirno jer je problem smjestaja takvih agregata.
mislio sam na klasicni agregat koji TI rucno ukljucujes kada nestane struje da bi grijac i pumpa imali napajanje.
kod mene je pelet.
To je za mene novo, pa dobro bi bilo imati jedan agregat, ne samo radi grijanja, nego onako.

Skuplja je peć na pelet, ali se u svakom slučaju lakše grijati na pelet, i čišće.

Nego, višak sigurnosti ne može nauditi, pa eto ja rekoh ono što imadoh na tu temu, nadam se da će rečeno nekome koristiti :)

Eto tako, čovjek svaki dan nešto novo nauči,, laku noć svima :)
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#25 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
Jel ti taj ventil kao na slici ili je slican obicnom sigurnosnom?
Image
Ne izgleda tako. Druže, nisam ja stručnjak, nego eto rekoh što znadoh, ali jedno je sigurno, da taj ventil nije bio ugrađen, saniranje štete bi sigurno bilo preko 1000 maraka. I ono što je interesantno, majstor se dvumio da li da ugradi taj ventil ili ne, i na kraju je odlučio da ga ugradi, ispalo ga nešto jeftinije nego što je predvidio, od toga kupio taj ventil, ugradio ga i eto nije pogriješio :)
Imaš i ovu opciju u biti isti samo senzor drugacije postavljen
Image
a radi na ovaj fazon i ovdje se ne mora stavljati ekspanziona posuda jer nema neke svrhe stavljati
Image
mada pravilno izabran obicni sigurnosni ventil će da zadovolji potrebe pregrijavanja, al pozeljno je imati vise od jedne sigurnosne komponente u sistemu.
Post Reply