Vlastito centralno grijanje-pritisak

User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#26 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

Ovo su prave teme :thumbup:
samo bi je trebalo prebaciti na UZ i nastaviti.
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#27 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by preludezalude »

Da li je neko pokusao staviti obicni ups da napaja pumpu? Interesuje me koliko vremenski moze dati rada pumpi.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#28 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

preludezalude wrote:Da li je neko pokusao staviti obicni ups da napaja pumpu? Interesuje me koliko vremenski moze dati rada pumpi.
zavisi koji ti je ups tj koja mu je snaga i koliko tvoja pumpa trosi ovi obicni za komp ne bi mogli puno drzati pumpu
evo npr ovaj na stranici ispod bi mogao po ovim karakteristikama nesto vise od 2 sata vremena da izdrzi
http://www.apc.com/resource/include/tec ... u=sua1000i
Na dijagramu pokazuje da bi izdrzao oko 145 min na opterecenju od 65W
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#29 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Optimist »

Great Cornholio wrote:Pozovi majstora, ne treba se igrati sa kotlom centralnog grijanja, nek' provjeri taj ekspanzioni ventil, jer on ne smije biti neispravan, a pritisak u sistemu zavisi od peći do peći, a proizvođač je taj koji to propisuje.

Nego, poželjno bi bilo ugraditi i sigurnosni ventil, koji košta oko 150 maraka, jer meni je neki dan taj ventil spasio kotao, da nije njega bilo možda bi kotao i eksplodirao, jer ja sam naložio vatru a nisam pumpu uključio u struju, pritisak u kotlu je porastao toliko da ga ekspanzioni ventil nije mogao regulisati, aktivirao se sigurnosni ventil, koji je ispuštao višak pare dok se vatra nije smirila, a ja sam to sve slušao iz zaklona :run: :lol:

Šalim se, kad sam vidio da se to dešava, pomislio sam u sebi "Šta da radim, da li da uđem u kotlovnicu i upalim pumpu, ili da izgrnem vatru" i na kraju sam odlučio da ne ulazim, ipak sam ja rek'oh u sebi važniji od kotla, ako eksplodira kupiću novi, a ako ekspolozija izbije zid popraviće se.

I tako, prođe to bez problema, dosuh vodu do pritiska od 1.3., ozračih malo radijatore, i evo sad sve opet fino funkcioniše :)

Tako sam ja jednom nahajcao vatru i taman sto se razgorila nestalo struje. I posto nema struje=nema cirkulacije. Temperatura u kotlu se popela na 120 stepeni (imao sam negdje sliku), aktivirala se ekspanziona posuda i ventil i sve je proslo bez posljedica. :-D
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#30 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by anonimus0007 »

kloniran wrote:
preludezalude wrote:Da li je neko pokusao staviti obicni ups da napaja pumpu? Interesuje me koliko vremenski moze dati rada pumpi.
zavisi koji ti je ups tj koja mu je snaga i koliko tvoja pumpa trosi ovi obicni za komp ne bi mogli puno drzati pumpu
evo npr ovaj na stranici ispod bi mogao po ovim karakteristikama nesto vise od 2 sata vremena da izdrzi
http://www.apc.com/resource/include/tec ... u=sua1000i
Na dijagramu pokazuje da bi izdrzao oko 145 min na opterecenju od 65W
ma može se nakačiti dodatni akumulator, no problem je u nečemu drugom. jeftiniji ups ne daju čisti sinus, nego modificirani, pa pumpa zuji dok radi na ups. ako je pumpa jeftina, pa i može se rizikovati crkavanje, ali ako je neka skuplja u pitanju trebalo bi tražiti ups koji daje čisti sinus. on je skuplji i radi na 24v, tj trebaju mu dva akumulatora od 12v. koliko para...
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#31 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

anonimus0007 wrote:
kloniran wrote:
preludezalude wrote:Da li je neko pokusao staviti obicni ups da napaja pumpu? Interesuje me koliko vremenski moze dati rada pumpi.
zavisi koji ti je ups tj koja mu je snaga i koliko tvoja pumpa trosi ovi obicni za komp ne bi mogli puno drzati pumpu
evo npr ovaj na stranici ispod bi mogao po ovim karakteristikama nesto vise od 2 sata vremena da izdrzi
http://www.apc.com/resource/include/tec ... u=sua1000i
Na dijagramu pokazuje da bi izdrzao oko 145 min na opterecenju od 65W
ma može se nakačiti dodatni akumulator, no problem je u nečemu drugom. jeftiniji ups ne daju čisti sinus, nego modificirani, pa pumpa zuji dok radi na ups. ako je pumpa jeftina, pa i može se rizikovati crkavanje, ali ako je neka skuplja u pitanju trebalo bi tražiti ups koji daje čisti sinus. on je skuplji i radi na 24v, tj trebaju mu dva akumulatora od 12v. koliko para...
sve je to kako ti kazes, al covjek je pitao za ove obicne pa mu tako i odgovorih
Ko ima love da se zeza s tim, najbolji su ispravljaci i automobilski akumulatori :)
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#32 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by anonimus0007 »

kloniran wrote:[

sve je to kako ti kazes, al covjek je pitao za ove obicne pa mu tako i odgovorih
Ko ima love da se zeza s tim, najbolji su ispravljaci i automobilski akumulatori :)
pa ne znam, pitanje je kakav je i kod njih sinus, uglavnom je modificirani. onda tu je i problem automatskog prebacivanja kada nestane struje, pa automatsko dopunjavanje akumulatora.....

po meni je najbolja opcija (ne nužno i najskuplja) dobar polovan ups+dva akumulatora od po 12v u seriji i onda si rahat.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#33 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

anonimus0007 wrote:
kloniran wrote:[

sve je to kako ti kazes, al covjek je pitao za ove obicne pa mu tako i odgovorih
Ko ima love da se zeza s tim, najbolji su ispravljaci i automobilski akumulatori :)
pa ne znam, pitanje je kakav je i kod njih sinus, uglavnom je modificirani. onda tu je i problem automatskog prebacivanja kada nestane struje, pa automatsko dopunjavanje akumulatora.....

po meni je najbolja opcija (ne nužno i najskuplja) dobar polovan ups+dva akumulatora od po 12v u seriji i onda si rahat.
Zato sam i rekao ko ima para :D
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#34 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by motorola01 »

Great Cornholio wrote:Pozovi majstora, ne treba se igrati sa kotlom centralnog grijanja, nek' provjeri taj ekspanzioni ventil, jer on ne smije biti neispravan, a pritisak u sistemu zavisi od peći do peći, a proizvođač je taj koji to propisuje.

Nego, poželjno bi bilo ugraditi i sigurnosni ventil, koji košta oko 150 maraka, jer meni je neki dan taj ventil spasio kotao, da nije njega bilo možda bi kotao i eksplodirao, jer ja sam naložio vatru a nisam pumpu uključio u struju, pritisak u kotlu je porastao toliko da ga ekspanzioni ventil nije mogao regulisati, aktivirao se sigurnosni ventil, koji je ispuštao višak pare dok se vatra nije smirila, a ja sam to sve slušao iz zaklona :run: :lol:

Šalim se, kad sam vidio da se to dešava, pomislio sam u sebi "Šta da radim, da li da uđem u kotlovnicu i upalim pumpu, ili da izgrnem vatru" i na kraju sam odlučio da ne ulazim, ipak sam ja rek'oh u sebi važniji od kotla, ako eksplodira kupiću novi, a ako ekspolozija izbije zid popraviće se.

I tako, prođe to bez problema, dosuh vodu do pritiska od 1.3., ozračih malo radijatore, i evo sad sve opet fino funkcioniše :)
Na koliko ti je temperatura skocila, kad nisi pumpu ukljucio? Jel spala boja sa radijatora :D ?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#35 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

motorola01 wrote: Na koliko ti je temperatura skocila, kad nisi pumpu ukljucio? Jel spala boja sa radijatora :D ?
Pumpa se uključi kad se vodu u kotlu ugrije do određene temperature, a pošto pumpa nije bila uključena u struju voda u kotlu se zagrijavala, i zagrijavala, a nije išla u radijatore. Ne znam zašto, ali sad kad god idem da naložim vatru, prilikom ulaska u kotlovnicu oslušnem da li nešto šišti :run: :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#36 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote: Imaš i ovu opciju u biti isti samo senzor drugacije postavljen
Image
.
E to je taj, možda se može kupiti io za manje para, ali sa njim ćeš biti siguran da ne može doći do eksplozije kotla, on će puštati višak pare dok god ima vode u kotlu.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#37 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Danguba »

Great Cornholio wrote:
motorola01 wrote: Na koliko ti je temperatura skocila, kad nisi pumpu ukljucio? Jel spala boja sa radijatora :D ?
Pumpa se uključi kad se vodu u kotlu ugrije do određene temperature, a pošto pumpa nije bila uključena u struju voda u kotlu se zagrijavala, i zagrijavala, a nije išla u radijatore. Ne znam zašto, ali sad kad god idem da naložim vatru, prilikom ulaska u kotlovnicu oslušnem da li nešto šišti :run: :lol:
trauma ziva... :lol: :lol: a pogled luta na uticnici da provjeri je li pumpa ukljucena... :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#38 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

Danguba wrote:
trauma ziva... :lol: :lol: a pogled luta na uticnici da provjeri je li pumpa ukljucena... :D
Čujem da šišti i kad ne šišti :? :lol: Sad je sve kako treba, otac je spojio i ovu skalameriju da pumpa može raditi i kad nestane struje. Rek'o sam mu, nemoj više da si ikada isklučio pumpu i struje , nemoj više da si iklada otpojio akumulator da ga nosiš da bi ti mogao slušati muziku dok roštiljaš s društvom :twisted: :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#39 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote: Imaš i ovu opciju u biti isti samo senzor drugacije postavljen
Image
.
E to je taj, možda se može kupiti io za manje para, ali sa njim ćeš biti siguran da ne može doći do eksplozije kotla, on će puštati višak pare dok god ima vode u kotlu.
vidi druze, para se ne smije stvarati u kotlu, jer je pritisak evo npr 1.5 bara u hladnom stanju, a to znaci da je tacka kljucanja vode kod nas je na nekih 107 °C, a na 2 bara je oko 120 °C, a ovaj sigurnosni ventil ce poceti ubacivati hladnu vodu na 95 °C, tako da se para nebi smjela pojavljivati.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#40 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
vidi druze, para se ne smije stvarati u kotlu, jer je pritisak evo npr 1.5 bara u hladnom stanju, a to znaci da je tacka kljucanja vode kod nas je na nekih 107 °C, a na 2 bara je oko 120 °C, a ovaj sigurnosni ventil ce poceti ubacivati hladnu vodu na 95 °C, tako da se para nebi smjela pojavljivati.
Da, to bi se desilo da je voda bila spojena na ventil, ali, nažalost nije. Hoćeš reći da lažem, ja je vidio svojim očima :twisted: :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#41 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
vidi druze, para se ne smije stvarati u kotlu, jer je pritisak evo npr 1.5 bara u hladnom stanju, a to znaci da je tacka kljucanja vode kod nas je na nekih 107 °C, a na 2 bara je oko 120 °C, a ovaj sigurnosni ventil ce poceti ubacivati hladnu vodu na 95 °C, tako da se para nebi smjela pojavljivati.
Da, to bi se desilo da je voda bila spojena na ventil, ali, nažalost nije. Hoćeš reći da lažem, ja je vidio svojim očima :twisted: :lol:
Pa reci da nije bila spojena na vodovod. Izvinjavam se na optuzbi :D

A sto se tice tih sigurnosnih ventila, preporuka je da se jednom mjesecno provjere i oni za pritisak da se jedan do dva kruga okrenu, samo nek klikne, da se nebi gumica zalijepila, jer nedaj boze da dođe od eksplozije kotla, postoji mogucnost da kotlovnicu izbrise sa lica zemlje :roll:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#42 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
Pa reci da nije bila spojena na vodovod. Izvinjavam se na optuzbi :D

A sto se tice tih sigurnosnih ventila, preporuka je da se jednom mjesecno provjere i oni za pritisak da se jedan do dva kruga okrenu, samo nek klikne, da se nebi gumica zalijepila, jer nedaj boze da dođe od eksplozije kotla, postoji mogucnost da kotlovnicu izbrise sa lica zemlje :roll:
Eto nije, ali u narednim danima će se i to uraditi.

Ako je tako opasno, onda ja ukidam grijanje i kupujem onu deku s griječima, onu što reklamiraju na tv -u :run: :lol:

Kao što ti reče, što više sigurnosnih elemenata to bolje.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#43 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
Pa reci da nije bila spojena na vodovod. Izvinjavam se na optuzbi :D

A sto se tice tih sigurnosnih ventila, preporuka je da se jednom mjesecno provjere i oni za pritisak da se jedan do dva kruga okrenu, samo nek klikne, da se nebi gumica zalijepila, jer nedaj boze da dođe od eksplozije kotla, postoji mogucnost da kotlovnicu izbrise sa lica zemlje :roll:
Eto nije, ali u narednim danima će se i to uraditi.

Ako je tako opasno, onda ja ukidam grijanje i kupujem onu deku s griječima, onu što reklamiraju na tv -u :run: :lol:

Kao što ti reče, što više sigurnosnih elemenata to bolje.
nesto ovako :roll:
Image
zato treba barem jednom mjesecno provjeriti sigurnosne ventile :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#44 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
nesto ovako :roll:
Image
zato treba barem jednom mjesecno provjeriti sigurnosne ventile :mrgreen:
Treba te kotlove praviti od nekog tanjeg lima, da eksplodiraju pri manjem pritisku, da detonacija ne bude toliko razorna, pa da makar špajz ostane čitav :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#45 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
nesto ovako :roll:
Image
zato treba barem jednom mjesecno provjeriti sigurnosne ventile :mrgreen:
Treba te kotlove praviti od nekog tanjeg lima, da eksplodiraju pri manjem pritisku, da detonacija ne bude toliko razorna, pa da makar špajz ostane čitav :lol:
Samo treba dati pravim ljudima da ugrade sistem, a ne nekim samoprozvanim majstorima :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#46 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
Samo treba dati pravim ljudima da ugrade sistem, a ne nekim samoprozvanim majstorima :mrgreen:
Za koju firmu radiš :D

Slažem se, treba makar prije početka sezone pozvati majstora da sve provjeri, i njima dobro dođe da nešto zarade, a i ovima koji se na ovaj način griju, jer kakva je god, bolje na -20 živjeti u kući nego u šatoru :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#47 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
Samo treba dati pravim ljudima da ugrade sistem, a ne nekim samoprozvanim majstorima :mrgreen:
Za koju firmu radiš :D

Slažem se, treba makar prije početka sezone pozvati majstora da sve provjeri, i njima dobro dođe da nešto zarade, a i ovima koji se na ovaj način griju, jer kakva je god, bolje na -20 živjeti u kući nego u šatoru :lol:
Ne radim jos nigdje, mada bi bilo dobro da ima koji gazda na forumu, vidi kako nam fino guram profesiju :roll: :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#48 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
Ne radim jos nigdje, mada bi bilo dobro da ima koji gazda na forumu, vidi kako nam fino guram profesiju :roll: :D
Eno oni koji hvale grijanje na struju ti kvare biznis, a i ti vala radiš protiv sebe, ona srušena kuća nije nešto što će motivirati one koji se kolebaju na koji način da se griju :D
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#49 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by kloniran »

Great Cornholio wrote:
kloniran wrote:
Ne radim jos nigdje, mada bi bilo dobro da ima koji gazda na forumu, vidi kako nam fino guram profesiju :roll: :D
Eno oni koji hvale grijanje na struju ti kvare biznis, a i ti vala radiš protiv sebe, ona srušena kuća nije nešto što će motivirati one koji se kolebaju na koji način da se griju :D
i ono je moj biznis, tj sastavni dio moje profesije :D
a kuća je podsjetnik da treba uzeti majstora a ne sam na svoju ruku raditi :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#50 Re: Vlastito centralno grijanje-pritisak

Post by Great Cornholio »

kloniran wrote:
i ono je moj biznis, tj sastavni dio moje profesije :D
a kuća je podsjetnik da treba uzeti majstora a ne sam na svoju ruku raditi :D
Ma more i struja ubit', i zato je najbolje vratiti veso peći, samo umjesto onih stakala staviti lim, jer ako pukne staklo može žiška iskočit' na tepih i zapaliti kuću :D
Post Reply