Vlasic

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#1 Vlasic

Post by Motokultivator »

Ne znam je l tema bila i prezvakala se posto search nesto ne radi :(

Mislio sam otici na vlasic u vrelim danima avgusta, jedan vikend sa porodicom pa me interesuje ima li neko iskustvo sa hotelima, motelima, .... na vlasicu. Interesuje me sve od cijene, kulture zaposlenih, pristupa (da nemoram koristit traktor :D), higijene naravno, itd, itd, ...

Sve sto kazete ce se staviti u bazu, pa prezvakat i izvagat :)

Gledo sam na site http://www.vlasic-bih.com, ali vecina opisanih hotela, motela i sta znam cega sve ne je tako stura, ko da placuju web hosting po broju rijeci :)

Hvala
//Motokultivator
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#2 Re: Vlasic

Post by Vares City »

Iz mog iskustva daleko je najbolji i najjeftiniji privatni smjestaj!
Ja se nisam ni raspitivao,nego jednostavno razgulio iz Zenice na Vlasic i onda gore malo "surfao"i ispalo je perfektno!!!!!!
Razguli i Ti,probaj vidi, dozivi i javi kako je bilo.
Pozdrav
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#3 Re: Vlasic

Post by Rambo-Amadeus »

Uglavnom je tacno ovo sto je napisao Religious Fantastic, osim toga da je Pahuljica najbolji hotel, naime, on je samo na najboljem glasu a moja iskustva govore da je bolji npr. hotel Sunce, ali cijene su malo "paprene", mislim oko 100KM za noć puni pansion po osobi, ali tako ti je vjerovatno u svakom hotelu gore, s tim što većina kapaciteta vjerovatno preko ljeta ne radi, pa je izbor u hotelima sužen...

Uglavnom, možda je najbolja varijanta privatni smještaj, vikendica i sl., ali kao što reče, nipošto na Babanovcu...

Pozz
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#4 Re: Vlasic

Post by Motokultivator »

Hvala puno za odgovore. Ja sam bas i nacuo za tu pahuljicu kao da je jedina OK. medjutim :shock: .

U svakom slucaju idem na jos raspitivanja, pa vas obavijestim sta sam odlucio, a mozda tek poslije postam slike :).

//Motokultivator
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: Vlasic

Post by atko »

Imam ti ja nekih vikendica na Vlasicu :D dalo bi se srediti ... :D Ako te zanima i Travnik dogovoricemo se :D
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#6 Re: Vlasic

Post by Motokultivator »

atko wrote:Imam ti ja nekih vikendica na Vlasicu :D dalo bi se srediti ... :D Ako te zanima i Travnik dogovoricemo se :D
To samo na PP :skoljka:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Vlasic

Post by tranquil »

Evo jednog savjeta za Vlašić, ponesi keš, nema tamo ni banke ni bankomata. Ja sam saznao to na bolan način.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#8 Re: Vlasic

Post by kone »

bandit wrote:Ima' slobodnih vikendica za Novu Godinu .... :zoka:
Da nisi malo uranio :D
Evo pogledaj ovdje:www.babanovac.net

Zovi odmah ako mislis gore za novu...
Vesna Mit
Posts: 5
Joined: 20/01/2009 17:23

#9 Re: Vlasic

Post by Vesna Mit »

Volela bi da mi neko odgovori koliko je Vlasic udaljen od Zenice odnosno za koliko vremena se stize kolima na Vlasicu iz Zenice. Hvala unapred :-D
Hare_ze
Posts: 292
Joined: 13/06/2008 12:38
Location: Zenica
Contact:

#10 Re: Vlasic

Post by Hare_ze »

Vesna Mit wrote:Volela bi da mi neko odgovori koliko je Vlasic udaljen od Zenice odnosno za koliko vremena se stize kolima na Vlasicu iz Zenice. Hvala unapred :-D
sat vremena voznje, +-10min u zavisnosti od vremena
Vesna Mit
Posts: 5
Joined: 20/01/2009 17:23

#11 Re: Vlasic

Post by Vesna Mit »

Veliko ti hvala na odgovoru. :razz:
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#12 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

Stiže zimska sezona, pa za one koje zanima put do Vlašića, malo sam snimio kuda se ide i kako to sve izgleda:

User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#13 Re: Vlasic

Post by Aurea Mediocritas »

Lijepo, zaista.
Hvala, Emire.
Jednostavan a efikasan način za promociju domaćih turističkih potencijala.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#14 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

Hvala lijepo.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#15 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#16 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#17 Re: Vlasic

Post by mishic »

Babanovac je postao prenatrpan. Ali ogromni dio Vlašića je potpuno prazan i nepoznat izuzev malom broju nomada. Uskoro će se i to promijeniti jer ne treba još puno truda i sredstava da se put koji iz Mehurića vodi u Suhi Do osposobi kako bi se preko Mokrog Dola veoma brzo moglo izbiti na plato Vlašića na prostoru između Kozice i Vlašićke Gromile. A kada tu dođete onda jednostavno možete birati kakvim terenom i u kom pravcu da se uputite.

Šetnja do Kraljice, Ljute Grede i prelijepog spomenika koji se gadi na njoj idealni su za rekreaciju i šetnju bez velikog napora. Za one sa više kondicije izazovi su uspon na Kozicu a za one najodvažnije i uspon na Vlašićku Gromilu. Taj plato Vlašića znatno je ravniji i izazov je za onoga ko želi mir, tišinu, laganu šetnju... Bježati iz gradske vreve na Babanovac je samo promjena nadmorske visine. A ova druga strana Vlašića je istinski mir, ljepota i užitak.

No ovamo morate ponijeti sve što vam treba u toku dana jer nema hotela, restorana, kafana niti bilo čega izuzev rijetkih nomadskih koliba i ponekog stada.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#18 Re: Vlasic

Post by Digla_da_kreci »

Meni je Galica ostala u lijepom sjecanju, par puta sam tu dolazila sa drustvom za 1. maj i bas je bilo prostrano i ugodno.

Babanovac je stvarno pretrpan i to sam davno bila zadnji put, mogu misliti da je sada jos gore.

Zao mi je sto se sjece suma i borovina da niknu nove vikendice i hoteli.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#19 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

Last edited by EmirTr on 15/11/2023 20:46, edited 1 time in total.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#20 Re: Vlasic

Post by mishic »

Na Vlašiću za njegov uspješan i vremenu i prilikama primjeren razvoj treba znatno više ulaganja u infrastrukturu ali istovremeno i zaustavljanje divlje i nekontrolirane gradnje koja je već u velikoj mjeri ugrozila sve ono što bi jedna ovako divna planina trebala i mogla da ponudi. Babanovac je već upropašten, Galica postaje rizična meta iste sudbine a i Gostilj ili Gostunj nije daleko.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#21 Re: Vlasic

Post by EFD22 »

Vlašić je skoro pa nepopravljiv.

Totalni reset treba, a to je nemoguće.
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#22 Re: Vlasic

Post by EmirTr »

Presjek stanja saobraćajnice prema Babanovcu na Vlašiću nekoliko dana pred otvaranje zimske sezone 2023/2024:

mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#23 Re: Vlasic

Post by mishic »

Babanovac je postao prenapučen grad, sredina iz koje se bježi na odmor. Dakle kada se dođe na Babanovac parkira ili napusti prevozno sredstvo onda se tu ne treba zadržavati izuzev kratke pauze za kaficu. Prostranstva Vlašića su ogromna i ako ste se adekvatno pripremili ugodna šetnja sa zdravstvenim benefitima je premija. Velika prostranstva Vlašića su naprosto sakrivena jer Babanovac i ono što se vidi sa Paljenika su stoti dio onoga što Vlašić nudi.

Ako se kojom srećom malo dotjera put od Mehurića uz Mokri Do, pa time Biljanskoj dolini i Zenici ovo postane bliža destinacij, Vlašić će doživjeti reinkarnaciju posebno ako se bude u stanju oduprijeti skrnavljenju ambijenta koje je napravljeno na Babanovcu i definitivno je nepopravljivo.
Ovim putem Vlašić bi bio duplo bliži i taj put je jedina trasa koja bez velikih zahtjeva u održavanju može biti u funkciji i ljeti i zimi bez obzira na vremenske prilike.
Post Reply