VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#26 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by agent_zero »

Da i ovdje priupitam 8-)

Zna li neko cijenu novogodišnjih aranžmana u ovim apartmanima na vlašiću (fis, sandi, amna...)?

Išao sam na njihove stranice, ali nema ni jedan cjenovnik niti novogodišnju ponudu.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#27 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

2013 g. Vlašić spremno dočekao prve skijaše

S temperaturom od 2 stepena i ranim zrakama sunca, Vlašić je jutros dočekao prve skijaše.

http://www.bosniadreamtours.com/new/ima ... 3096_0.jpg
Image

Visina snijega od 60 cm, omogućila je ljubiteljima zimskih sportova prvo ovosezonsko uživanje na snijegu, na ski-liftovima "Babanovac" i "Markovac", koji su jutros otvoreni na vrijeme, onako kako je i najavljeno, u 9:00 sati.

Ovo je najranije otvaranje sezone skijanja na Vlašiću posljednjih godina.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlasic-s ... /131130016
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#28 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Kojim putem je najzgodnije doći do skijališta, ako dolazim iz pravca Kaknja?
Auto karta koju imam nije baš najpreciznija :(
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#29 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Helikopter »

Na skijama kroz veličanstvena prostranstva Vlašića

Stara narodna poslovica kaže "Prvi mačići se u vodu bacaju". Međutim, nadao sam se da će za našu prvu ovosezonsku turu skijanja, onog turnog naravno, po Vlašiću vrijediti druga poslovica, koja kaže "Ko rano rani dvije sreće grabi".

Image
Foto: Nenad Rajić-Pise nenad Rajic

Vlašić spremno dočekao prve skijaše
Skijanje na Vlašiću počinje sutra, Bjelašnica i Jahorina spremne za sezonu
Pao prvi snijeg na Vlašiću i Bjelašnici
Vlašić: Prva izložba ovce pramenke, degustacija sira i povlačenje konopa
I zaista, ne samo dvije, nego stotinu, kako reče Gordan. Sunce cijeli dan, čist zrak, veličanstvena vlašićka prostranstva pod snijegom, duboki, prhki, suhi snijeg, prekrasan pogled na sve strane svijeta, čak do Cincara i Vitoroga, krasno društvo, zezancija i smijeh čitav dan.

To bi mogao biti sažetak dana provedenog na Vlašiću, ali bih dodao i Čupinu antologijsku misao "Bože mili, ja ljepote", koja ipak najbolje opisuje tu divotu tik iznad debelog sloja magle i smoga koja guši čitavu Lašvansku dolinu.

A da će tako biti odmah smo se ponadali kada smo napustili magleno-smogovski sloj iznad Travnika na putu za Galicu. Sivo-bijeli krajolik sa karakterističnom crtom ceste za Galicu koja presijeca padine Vlašića, upotpunjen je prekrasnim plavetnilom neba bez oblačka, uz pogled na moćne Devečanske stijene na kojima se pri vrhu igralo nekoliko oblačaka, tankih i prozirnih, da ne bi puno remetili plavetnilo neba, ali da bi dali dozu potrebne mističnosti krajoliku i našem pogledu. Ne mogavši odoljeti izazovu, zaustavili smo se da ovjekovječimo taj trenutak i da upijemo prijeko potrebnu sjedinjenost sa majkom prirodom, poštujući njeno savršenstvo u kreaciji.

Image

Na Galici nas prekrasna bjelina opčinjava. Zrake sunca se odbijaju sa bezbrojnih snježnih kristalića čineći nestvarnu igru u našim očima svakim pomjeranjem glave. Duboki snijeg predstavlja pravu mogućnost za testiranje naše snage i vještine dok idemo nepostojećim putem prema Devečanima i Šantiću. Nailazimo i na dosta visoke smetove snijega, što pokazuje svu jačinu vjetra koja je vladala ovim prostorima posljednjih nekoliko dana.

Naš današnji cilj je posjetiti jedan od najljepših vlašićkih vrhova, vrh Pavo, visok sitnih 1.807 metara, ali prekrasno obilježen i označen piramidom i planinarskim oznakama od naših prijatelja avanturista, imenjaka Babanovca. Već smo mi bili u posjeti kod njega, ali smo čuli da se posebno veseli posjeti kada padne prvi snijeg. Onda je posebno razdragan i svojim gostima podari prekrasno vrijeme i pogled do u beskraj.

Dok smo mu se približavali poslije raskrsnice ispod Devečana za Šantić, bio je sakriven paperjastim oblacima, kao da je pokriven debelim jorganom. Još je spavao. Smijemo li ga probuditi, mučilo nas je. Ali kada smo mu došli pod noge, kroz udolinu poznatog katuna, polako je počeo da se budi, da se umiva i rastjeruje koprenu oko sebe, kao da želi da kaže da dođemo, da je spreman da nas primi na svoja ramena.

Ne treba zaboraviti naglasiti i ljepotu vlašićkih padina i ostalih vrhova koji su bljesnuli kada smo se uspeli na sedlo između vrhova Pave i Čave, posebno najstarijeg Paljenika, sa poznatim relejom na njegovim plećima, koji je totalno okovan snijegom i ledom.

Prekrasno izgleda i Crni vrh, koji je zaista crn kada nema snijega, zbog crnogorice na njemu, ali sada djeluje tako pitom, tako nježan i bijel, kao da ne krije skloništa za brojne životinje, divlje i opasne. Jedino je u daljini nevidljiva Ljuta greda, neko je očito mnogo naljutio, pa se drži skrivena iza neke magle, ali su Police ljubopitljive, gledaju nas zajedno sa Kraljicom i vjerovatno se pitaju ko se to usudio kvariti tek smirenu površinu svježeg snijega po ovim prostranstvima.

Kako smo se teško probijali kroz duboki snijeg, sada nam se smiješno čini penjati se pješke, sa skijama na leđima, jer je jak vjetar otpuhao snijeg sa kamenom pokrivenih padina prema vrhu.

I konačno dolazimo do cilja, do našeg prijatelja Pave. Divimo se Čupinoj piramidi, slikamo se uz nju i slažemo se sa orijentacijom ploče sa oznakom vrha, jer je zaista najljepša slika sa pogledom na najviši vrh Paljenik.
Pogled na sve strane je očaravajući. Bjelina svuda unaokolo. Sve odiše iskonskom čistoćom. Posebno opčinjavaju bijele snježne livade Vlašića, brežuljci i njegovi najviši vrhovi. Kristalno čisti zrak omogućava pogled prema većini planina zapadno od Vlašića, preko Kalina, do Stožera, Plazenice i Malovana, a posebno se ističu piramide Cincara i Vitoroga.

Ostali bismo mi kod ovog pravog domaćina Pave dugo, ali njegove sjeverozapadne padine nas mame da se spustimo po njima, po djevičanski nedirnutom dubokom snijegu. Skidamo kože sa skija, učvršćujemo vezove i pancerice, pakiramo opremu i konačno uživamo u spustu ostavljajući vijugave tragove po leđima našeg prijatelja Pave. Snijeg je predubok, mekan, tako da ne možemo razviti punu brzinu, iako ima i strmih dijelova, no to ne umanjuje užitak prvog ovosezonskog ski-spusta.

Ali ko bi nešto mogao zamjeriti ovakvom prekrasnom i ranom početku sezone.
(Klix.ba)Tagovi: Vlašić

Da biste mogli komentarisati ovaj članak, potrebno je da budete registrovani član Klix.ba portala. Ukoliko ste već registrovani na našem forumu, možete koristiti iste pristupne podatke.
PRIJAVA REGISTRACIJA FACEBOOK PRIJAVA

TOP KOMENTARI
render
03.12.2013. u 21:32155 Odlican txt, probudila su se sjecanja na `95. Galica, crni vrh, pavo, cavo, paljenik. Sve sam to pregazio cizmom sa svojih 18gd, kospicar, haustorce na surovoj ljepotici da pomognemo nas sacica iz Sa i je**s mu mater, pomogli smo valjda :) uzeli smo levate :)
zlatni_ljiljan
03.12.2013. u 21:35353 Kad je rahmetli general Mehmed Alagić oslobađao prelijepi Vlašić sav svjetski vojni intelekt govorio mu kako nema šanse, a on im svima začepio usta i pokazao koliko ima srce i muda.

SVI KOMENTARI

Grean Arrow
04.12.2013. u 01:0700 da iman platu od političara otišao bi
acer90
04.12.2013. u 00:3400 http://www.spoted.ba UPOZNAJ SE , objavi svoj spoted i kreni u potragu za osobom koju ste vidjeli negdje i niste bili u mogucnosti da se upoznate ovo je pravo mjesto za vas.

WWW. SPOTED.BA
prometej32
03.12.2013. u 23:5202 Vlasic je naj ljepsa planina u Bosni.
luxuzna_domacica
03.12.2013. u 22:5501 Znam i ja skijati a rodila trojicu sinova

EmirV
03.12.2013. u 22:4701 Bravo momci, vidi se ko zna uzivati, za razliku od onih sto sjede u gradskom smogu i pisu besmislene komentare tipa "vi - mi - oni". Pa, snijeg je bijel jednako za sve, hoce li ikad to shvatiti? Vazno je da li je cjelac, prsic, nabijen, mokar, suh... I naravno, najvaznije da je krenulo. Koliko vidim, sezona ce biti duuuuga i do maja cemo vidjeti jos mnogo ovakvih tekstova. Video je izvrstan. prikaži više komentara
NAJNOVIJENAJČITANIJEPOPULARNO03.12.Koliko kofeina ima u kafi, čaju, energetskim pićima, slatkišima...?03.12.Na skijama kroz veličanstvena prostranstva Vlašića03.12.Maribor - grad vina, ljepote i zdravlja koji turiste dočekuje raširenih ruku03.12.Oprezno s miješanjem alkohola i energetskih pića03.12.Hirurzi zaboravili lateks rukavicu u ženinoj utrobi
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#30 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Otvaranje sezone na Vlašiću slavi se s(h)ankanjem

Na Vlašiću je otvorena zimska sezona, a brojni ljubitelji zimskih radosti proslavili su to, sada već tradicionalnim, s(h)ankanjem.

Foto: Benjamin Hazić/Klix.ba
http://static.klix.ba/media/images/vije ... 5.2_xl.jpg
Image

Vlašićki ugostitelji vjeruju da će predstojeća sezona biti jako dobra, a posjetioci su jako zadovoljni sadržajima na ovoj bh. planini.

Ski liftovi Babanovac i Markovac su već nekoliko vikenda u funkciji, a zasigurno velika atrakcija ukupnoj turističkoj ponudi Vlašića je balon na topli zrak koji gostima na centralnom platou ispod vlašićke skakaonice omogućava pogled s 40-50 metara visine iznad tla.

Otvaranje sezone sinoć su proslavili brojni gosti na planini, naravno s(h)ankanjem. Manifestacija traje do 22. decembra, a kolika je zainteresovanost pokazuje i to što su svi smještajni kapaciteti popunjeni.

Pogledajte kako je ovoga vikendana Vlašiću.

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 5.1_xl.jpg
Image

(Klix.ba)Tagovi: Vlašić s(h)ankanje

http://www.klix.ba/magazin/otvaranje-se ... /131221025
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#31 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by insomnia78 »

Blago kuci u koju ove snajke dodju


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#32 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Pogledajte kako je danas bilo na Vlašiću

Nakon što je turistička sezona na Vlašiću jučer zvanično otvorena, hiljade turista i ljubitelja snježnih radosti i danas je uživalo na ovoj bh. planini.

Foto: Benjamin Hazić/Klix.ba
http://static.klix.ba/media/images/vije ... .21_xl.jpg
Image

Osim onih starijih, razloga za sreću imali su i najmlađi kojima je danas Djed Mraz podijelio paketiće.

Tradicionalna manifestaciju S(h)ankanje, za koju vlada veliki interes, nastavljena je i danas. Manifestacija traje do 22. decembra, a kolika je zainteresovanost pokazuje i to što su svi smještajni kapaciteti popunjeni.

Kako je za portal Klix.ba kazao direktor vertikalnog transporta na Vlašiću Goran Šarić, različiti programi i zabavne aktivnosti ovaj vikend su privukli više turista nego što je to uobičajeno.

Večeras u 18:30 počinje noćno skijanje na ovoh bh. ljepotici, a prijenos uživo možete pratiti na ovom linku http://www.vlasic-bih.info/

http://static.klix.ba/media/images/vije ... .17_xl.jpg
Image

http://www.klix.ba/vijesti/bih/pogledaj ... 1221048#21
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#33 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Turno skijanje: Ljuta greda

Samo tri dana nakon ture po Jahorini, Gordan i Nenad su postavili novi izazov koji nisam mogao odbiti - Vlašić i “šetnju” od Babanovca do Ljute grede. Uz najavu neba bez oblačka, dobro druženje i “laganu stazu” kako rekoše, nije mi smetalo ni to što sam od Sarajeva do Travnika morao putovati sam. Stigao sam i prije dogovorenog tajminga u pola devet. Kratki pozdravi, onaj specifični način grljenja i tapšanja po ramenima koji je izmislio Nenad, prebacivanje skija u jedan automobil, nabavka kifli i sokova i bijeg iz mora magle u kojem se guši Lašvanska dolina.

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 3.4_mn.jpg
Image

Piše: Emir Vučjak

Pohod na Vranicu, osvajanje tri vrha i uživanje u skijanju u proljeće
Vozimo preko Galice, starim putem kojim se obično penjemo biciklima ljeti. Magla iz koje izranjamo izgleda nestvarno, a pogled na suncem okupane Devečanske stijene obećava fantastičn dan. Na skijalištu iznenađenje jer snijega ima sasvim dovoljno. Nažalost, ne i skijaša iako lift uredno radi. Jasno, i ne pomišljamo da ga koristimo jer došli smo da hodamo. Uhodana ekipa se priprema za par minuta i već grabimo kraj skakaonice ka Markovcu. Gordan ne krije oduševljenje, kao i uvijek kad je Vlašić u pitanju, pa praznim skijalištem odzvanja njegova pjesma. Ovaj put “O soooole mio!” čiji tekst baš i ne zna najbolje ali melodiju pogađa. A pogađa i nas direktno u srce koje pumpa krv za napore koje predstoje.

Naime, ta “lagana šetnja” kako najaviše, ispostavilo se, i nije bila baš tako lagana. Istina, do Markovca smo se popeli nekako začas, valjda poneseni čistoćom neba bez oblačka i šalama koje su same navirale, i to jeste bio glavni uspon. Međutim, dalje je slijedio dugački, talasasti plato Vlašića kojem kao da nije bilo kraja. Korak za korakom, kilometar za kilometrom, napredovali smo a kao da smo stajali na jednom mjestu. Na jednom proplanku smo napravili pauzu, da spustimo puls i malo lice okrenemo prema suncu, pa opet laganim korakom dalje.

I onda ono čega se svaki posjetilac planine pribojava. Kvar na opremi. Iako sam kupio nove novcate kože, desilo se ono što čovjek najmanje želi: ljepilo je popustilo, otpao je gumeni zatezač što kožu pridržava za vrh skije i izgubio se u dubokom snijegu. Uzalud smo ga pokušava li pronaći. U tom trenutku sam, s obzirom da je dalje hodanje nemoguće, pomislio kako je najpametnije da se vratim. Ali, kakva bi mi ekipa bili kad bi se jedan vratio s pola puta. I onda na scenu stupa onaj naš bosanski inat, sklonost ka improvizaciji i iznalaženju nemogućih rješenja.

Iz ruksaka sam izvadio plastičnu vezicu bez koje nikad ne krećem u planinu, Nenad je čak imao jedan mali “španer” i nekako smo sve to namontirali na skiju i nastavili dalje. Sreći nije bilo kraja, ali nakon par kilometara, kad su noge već počele da popuštaju, meni je kroz glavu prohujalo “a šta ako ovo popusti i razvali se, kako ću nazad?”. I onda ta negativna psihoza, umor, cilj koji se uopće nije nazirao, dan koji je već odmicao... počeo sam razmišljati čak i o povratku.

No, u turnom skijanju, baš kao kod planinarenja, brdskog biciklizma i sličnih aktivnosti, presudna je psiha. Nakon kraće pauze gdje nas je Nenad počastio sušenim voćem, prikupljanja novih atoma snage, i Gordanovog ohrabrenja “Ma, imamo još petnaest minuta hoda”, kao od šale nastavili smo dalje. Razmišljanje o tome da ne mogu naprijed se raspršilo poput mjehura od sapunice. Dobro, petnaest minuta je, ispostavit će se, bilo pola sata hoda ali nevažno, jer Ljuta greda je prekrasno mjesto sa fantastičnim pogledom na plato Vlašića i vrhove Paljenik i Pavo s jedne, te na kotlinu što ispunjena maglom liči na more, s druge strane. U daljini su se jasno raspoznavali Trebević, Jahorina, Bjelašnica, Treskavica a uz pomoć dvogleda ugledali smo i Maglić.

http://static.klix.ba/media/images/vije ... 3.1_mn.jpg
Image

Mogli smo se tako diviti planinskim vrhunicima satima, ali sunce je opasno izdužavalo sjenke. Valjalo je još deset kilometara nazad. I onda maler. Već nakon prvih metara spusta improvizacija na mojoj skiji je popustila i nije bilo druge već potpuno skinuti kože. To jeste olakšalo spust, jer sam bio brži od kolega, ali taj užitak sam skupo platio na usponu gazeći duboki snijeg pješice. Požalio sam što nemam krplje. Ipak, uz malo znoja i izvlačenje posljednjih atoma snage savladavam i to, potom ludi sput putem kroz šumu, uživanje u igri posljednjih zraka zalazećeg sunca i dolazak na Markovac. Konačno malo “pravog” skijanja po stazi, dolazak u planinski dom i večera. Stigli smo tek par minuta prije mraka.

Oh, kako je grah dobar nakon dvadeset kilometara. Tu noć sam spavao poput djeteta. Sutradan sam osjetio sarajevsku maglu kako se uvlači u pluća poput duhanskog dima. Ali, samo do idućeg vikenda, kad ću je ponovo istjerati čistim, planinskim zrakom.

(Klix.ba) http://www.klix.ba/lifestyle/putovanja/ ... 31223033#5
User avatar
BlackCaviar
Posts: 957
Joined: 05/06/2010 16:36

#34 Re: VLASIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by BlackCaviar »

Jučer (26.01.2014.) je planinarsko udruženje VEDRO iz Zenice osvojilo Vlašić (Paljenik) na -15 stepeni i veoma jak vjetar.

Post Reply