Vlaga u kući

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Elando
Posts: 2
Joined: 17/12/2019 12:27

#1 Vlaga u kući

Post by Elando »

Pozdrav svima
Izolirana kuća, izvana striropor 5 cm. Pojavljuju se flekice buđi na vanjskim zidovima.
Stolarija je"diht", kako piše na internetu, problem je u tome da vlaga nemože van. Piše i da je problem u tome da vlaga nemože van.
Solucija sa Varikinom nije baš najbolje rješenje jer smrdi do boli. Kontam da moram sačekati proljeće kako bih to mogao sanirati.
Nabasao na stranicu https://www.dracopro.com.
E sad izgledaju mi ko dobri proizvodi ali bih volio znati jer neko imao iskustva sa tim proizvodima i što je još važnije, jel to moguće kupiti oko Tuzle?
Svaki savjet dobrodošao
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#2 Re: Vlaga u kući

Post by dulekrele »

Ja sam imao vlagu u kupatili sa buđavim zidovima. Uzeo u Caparolu tecnost (Capatox) i bijelu farbu koja je bas specijalno za buđ isto iz Caparola. Prede se prvo sa tecnoscu cijela povrsina 2-3 X a potom kada se isusi prede se farbom dvije ruke ili vise puta. Ja nemam buđ vec 2 godine na mijestima gdje se redovno pojavljivala. Vjerojatno ce se pojaviti nekada ponovo ali za sada je nema.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#3 Re: Vlaga u kući

Post by alipasijaner »

Elando wrote: 08/01/2020 17:18 Pozdrav svima
Izolirana kuća, izvana striropor 5 cm. Pojavljuju se flekice buđi na vanjskim zidovima.
Stolarija je"diht", kako piše na internetu, problem je u tome da vlaga nemože van. Piše i da je problem u tome da vlaga nemože van.
Solucija sa Varikinom nije baš najbolje rješenje jer smrdi do boli. Kontam da moram sačekati proljeće kako bih to mogao sanirati.
Nabasao na stranicu https://www.dracopro.com.
E sad izgledaju mi ko dobri proizvodi ali bih volio znati jer neko imao iskustva sa tim proizvodima i što je još važnije, jel to moguće kupiti oko Tuzle?
Svaki savjet dobrodošao
Jedino pravo rjesenje je redovno prozracivanje ili ugradnja nekog od sistema prozracivanja kao npr. https://lunos.ba/prezracevalni-sistem-lunos ili
https://www.schiedel.com/hr/proizvodi/v ... stav/aera/ ili slicnog.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Vlaga u kući

Post by spreca »

Elando wrote: 08/01/2020 17:18 Pozdrav svima
Izolirana kuća, izvana striropor 5 cm. Pojavljuju se flekice buđi na vanjskim zidovima.
Stolarija je"diht", kako piše na internetu, problem je u tome da vlaga nemože van. Piše i da je problem u tome da vlaga nemože van.
Solucija sa Varikinom nije baš najbolje rješenje jer smrdi do boli. Kontam da moram sačekati proljeće kako bih to mogao sanirati.
Nabasao na stranicu https://www.dracopro.com.
E sad izgledaju mi ko dobri proizvodi ali bih volio znati jer neko imao iskustva sa tim proizvodima i što je još važnije, jel to moguće kupiti oko Tuzle?
Svaki savjet dobrodošao


Daj malo vise info....koje su to prostorije?...kuhinja .kupatilo ?....kakvo imas grijanje ?...kakvi su ti prozori....moras pronaci zbog cega ti se stvara kondenzat ,zbog kojeg i pocinje budj odnosno to su neka vrsta gljivica /plesnjivost...imas od JUBa jednu tekucinu Algicid za ciscenje te plesnjivosti i Jubocid se posle dodaje u Boju da sprijeci ubuduce pojavu plesnivosti....uzrok svega kondenzat
PS te flekice mogu biti uzrok lose uradjene izolacije odnosno da su ostala mjesta koja nisu bas izolirana pa makar to bio i 1 cm
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Vlaga u kući

Post by Maraschino »

Ako si radio fasadu prosle sezone nije cudo sto se pojavljuje vlaga.
Elando
Posts: 2
Joined: 17/12/2019 12:27

#6 Re: Vlaga u kući

Post by Elando »

Pozdrav i hvala na odgovorima.
Mislim da mi je majstor jedan objasnio problem. Ložim na jednom mjestu i temperatura zida vanjskog je na granici kondenziranja vlage. Po njemu bi bilo najbolje preći na centralno i problem bi bio riješen. Do tada moram često provetravati i na proljeće preći na centralno.
Vlaga je u ćoškovima na vanjskim zidovima u prostorijama koje nemaju peći.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#7 Re: Vlaga u kući

Post by Gray »

To ti je najvjerovatnije kondenzacija, dakle vlaga iz zraka dotiče hladan zid i kondenzuje se u vodu i ostaje tu na zidu i vremenom se stvori buđ.

Jedan od razloga za to jeste kada ti je visok stepen vlage u zraku u kući. Ja sam imao taj problem, i jedno od rješenja jeste da kupiš odvlaživač zraka koji izvlači vlagu iz zraka. Kada smanjiš procenat vlage u zraku neće se kondenzovati na zidovima.

Ja sam kupio ovaj.

https://ags71.ba/product/isusivac-zraka-ttk-66-e

ali svakako morša očistiti zidove i preći posebnom bojom za buđ
elk
Posts: 2791
Joined: 14/08/2006 12:03

#8 Re: Vlaga u kući

Post by elk »

Pomaze malo i prozraciti kucu par puta dnevno. E sad :roll:
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#9 Re: Vlaga u kući

Post by NediM17 »

Dok se krecilo pravim krecom te budjole se nisu pojavljivale. Doduse jebeno je kreciti pravim krecom, vazda sareno, danas niko nece s tim da se zajebava. To je nekad zenski posao bio, nase nane i bake su to radile. Zavarivale krec, pa cijedile kroz carapu da nema grudvica, pa same krecile. Zdravije, zidovi disu, dezinfekcija. To sranje sa budji je pocelo sa ovim vjestackim bojama. :izet:
User avatar
Distortion
Posts: 2842
Joined: 08/09/2007 19:56

#10 Re: Vlaga u kući

Post by Distortion »

Elando wrote: 10/01/2020 10:08 Pozdrav i hvala na odgovorima.
Mislim da mi je majstor jedan objasnio problem. Ložim na jednom mjestu i temperatura zida vanjskog je na granici kondenziranja vlage. Po njemu bi bilo najbolje preći na centralno i problem bi bio riješen. Do tada moram često provetravati i na proljeće preći na centralno.
Vlaga je u ćoškovima na vanjskim zidovima u prostorijama koje nemaju peći.
Ko god ti savjetuje da kupis ova sredstva tipa Muffakiller ili bilo koji drugi proizvodjac cije sredstvo naspricas da skines budz, to je sve privremeno rjesenje da trenutnu budz skines sa zida.

I ja sam imao problema sa vanjskim zidom gdje je bilo vlage i citava vertikala zgrade ima problem pa su stavljali stiropor unutra da bi im bilo toplije.

Ja sam prije dvije godine vanjski zid u stanu komplet pregletao sa Helios Thermo kit masom i rijesio problem toplotnih mostova. Gdje god sam to uradio, a uradio sam poslije na svakom vanjskom zidu stana, vlaga se vise nije pojavljivala. Ti zidovi vise nisu hladni. Ko god ima problem s pojavljivanjem gljivica savjetovao bih mu da se odluci na Termo kit masu. Nanosi se u sloju 2 mm, jedan litar pokriva 1 m2 i kanta od 5 lit kosta oko 36 KM. Nije jeftino ali ljudi ne pitaju za cijenu kad imaju problem s vlagom.

https://www.helios-deco.com/rs/proizvod ... kit-termo/

Vanjski zidovi su bili hladni zimi i bilo je toppotnih mostova. Nakon nanosenja termo kita zidovi vise nisu hladni. Mozda zvuci kao reklama ali fakat je ovako. Ja sam sebi rijesio problem hvala Bogu i ko god ima problema a ne zna kako rijesit isti, ja sam dao prijedlog koji je meni bio uspjesan.
Healthy1
Posts: 8
Joined: 18/04/2019 12:45

#11 Re: Vlaga u kući

Post by Healthy1 »

Elando wrote: 08/01/2020 17:18 Pozdrav svima
Izolirana kuća, izvana striropor 5 cm. Pojavljuju se flekice buđi na vanjskim zidovima.
Stolarija je"diht", kako piše na internetu, problem je u tome da vlaga nemože van. Piše i da je problem u tome da vlaga nemože van.
Solucija sa Varikinom nije baš najbolje rješenje jer smrdi do boli. Kontam da moram sačekati proljeće kako bih to mogao sanirati.
Nabasao na stranicu https://www.dracopro.com.
E sad izgledaju mi ko dobri proizvodi ali bih volio znati jer neko imao iskustva sa tim proizvodima i što je još važnije, jel to moguće kupiti oko Tuzle?
Svaki savjet dobrodošao
Pozdrav, nakon svih mučenja sa vlagom i pokušaja, ja sam problem sa vlagom rješio na jednostavan način ugradnjom Lunosa i već 2 zime nemam nikakih problema sa vlagom. Prvo sam bio sumnjiv, a onda sam našo da su ovi sistemi obavezni u Njemačkoj i da služe baš za vlagu. Isto rođak iz njemačke mi je nahvalio Lunos, pa sam odlučio. Nazvo sam ljude, ljudi došli, ugradili i objasnili kako rade senzori i kako da koristim sistem, kako automatski, kako ručno i kako da perem filtere. Rekli su mi i da svaka kuća koja se koristi sama proizvodi vlagu koja zbog izolacije i dobre stolarije ostaje zatvorena u kući. Kasnije ta vlaga se kondenzuje na prozorima i vratima i najhladnijim zidovima u stanu (kod mene gornji ćoškovi i zid iza ormara u spavaćoj) Nakon kondenzacije se javljaju gljivice, miris ubđalosti i dr. Eto dvije godine kasnije prezadovoljan sam
haroks
Posts: 22
Joined: 01/03/2021 09:06

#12 Re: Vlaga u kući

Post by haroks »

Healthy1 wrote: 28/04/2020 12:45
Elando wrote: 08/01/2020 17:18 Pozdrav svima
Izolirana kuća, izvana striropor 5 cm. Pojavljuju se flekice buđi na vanjskim zidovima.
Stolarija je"diht", kako piše na internetu, problem je u tome da vlaga nemože van. Piše i da je problem u tome da vlaga nemože van.
Solucija sa Varikinom nije baš najbolje rješenje jer smrdi do boli. Kontam da moram sačekati proljeće kako bih to mogao sanirati.
Nabasao na stranicu https://www.dracopro.com.
E sad izgledaju mi ko dobri proizvodi ali bih volio znati jer neko imao iskustva sa tim proizvodima i što je još važnije, jel to moguće kupiti oko Tuzle?
Svaki savjet dobrodošao
Pozdrav, nakon svih mučenja sa vlagom i pokušaja, ja sam problem sa vlagom rješio na jednostavan način ugradnjom Lunosa i već 2 zime nemam nikakih problema sa vlagom. Prvo sam bio sumnjiv, a onda sam našo da su ovi sistemi obavezni u Njemačkoj i da služe baš za vlagu. Isto rođak iz njemačke mi je nahvalio Lunos, pa sam odlučio. Nazvo sam ljude, ljudi došli, ugradili i objasnili kako rade senzori i kako da koristim sistem, kako automatski, kako ručno i kako da perem filtere. Rekli su mi i da svaka kuća koja se koristi sama proizvodi vlagu koja zbog izolacije i dobre stolarije ostaje zatvorena u kući. Kasnije ta vlaga se kondenzuje na prozorima i vratima i najhladnijim zidovima u stanu (kod mene gornji ćoškovi i zid iza ormara u spavaćoj) Nakon kondenzacije se javljaju gljivice, miris ubđalosti i dr. Eto dvije godine kasnije prezadovoljan sam
Koliko te kostala ugradnja Lunos-a (kvadratura stana, broj soba, broj uredjaja konacni)?
Post Reply