Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by Prenj »

Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
B92 wrote: http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=148775
Vladiki Jovanu godinu i po zatvora
19. avgust 2004. | 12:24 -> 16:28 | Izvor: SRNA
Skoplje -- Sudsko veće Osnovnog suda u Bitolju osudilo je vladiku Jovana na godinu i po dana zatvora.

Episkop Ohridske arhiepiskopije, čije je svetovno ime Zoran Vraniškovski, osuđen je zbog izazivanja nacionalne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti", javili su makedonski mediji.
B92 wrote: http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=173353
Vladika Jovan: S radošću u zatvor
26. jul 2005. | 08:53 -> 21:02 | Izvor: B92, Beta
Bitolj -- Vladika Jovan je oko 15 sati i 30 minuta ušao u skopski zatvor Idrizovo, gde će izdržavati kaznu od jedne ipo godine zatvora.

Na kaznu ga je osudio bitoljski sud zbog izazivanja nacionalne i verske mržnje i netrpeljivosti.. Iako je bilo najavljeno da ce vladika Jovan pre ulaska u zatvor održati konferenciju za novinare, on je u zatvor ušao u automobilu uz policisku pratnju.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#2

Post by danas »

jao, Prenj... pa kako neozbiljno sa tvoje strane, ti bi da nas vratis u mrak komunizma... :D :D :D
ovo je sada demokratija, svi mogu da laprdaju sta im padne na pamet... :?
pavle poziva na "hriscansko razumevanje" prema porodici karazdica; puljic govori kako nas je hranio za vrijeme rata; ceric nam prisiva sandzak... demokratija jarane.... :-)
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#3

Post by mr2 »

DEN HAAG :skoljka: :lol: :lol: :lol:
Handzar13
Posts: 6
Joined: 22/07/2005 09:18

#4

Post by Handzar13 »

Ma nemoguce da jedan Vladika izaziva nacionalne i vjerske netrpeljivosti
Pa oni ne blagosiljaju vojnike,artiljeriju,ogradjuju se od ratnih zlocina i
svih drugih zlocina
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#5 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by T »

Prenj wrote:Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
Zasto samo za vjerske sluzbenike?
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#6 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by kicky »

T wrote:
Prenj wrote:Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
Zasto samo za vjerske sluzbenike?
Zato što za razliku od nas smrtnika, vjerski dužnosnici su imuni na kazneno gonjene, makar su davno prešli rub zakona.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#7 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by Prenj »

T wrote:
Prenj wrote:Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
Zasto samo za vjerske sluzbenike?
Premaleni su nam zatvori u ovom trenutku. Treba ustanoviti prioritete.
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#8 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by T »

kicky wrote:
T wrote:
Prenj wrote:Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
Zasto samo za vjerske sluzbenike?
Zato što za razliku od nas smrtnika, vjerski dužnosnici su imuni na kazneno gonjene, makar su davno prešli rub zakona.
Kao prvo, pricu o kaznenoj/krivicnoj odgovornosti, ne treba pocinjati tako sto cemo paznju usmjeriti samo na jednu odredjenu grupu ljudi.

Sto se tice komentara vezanog za imunitet, u koju onda grupu spadaju politicari?

P.S. nisam nesto upoznat ni da se "obicni smrtnici" kaznjavaju za ovakva djela
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#9 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by T »

Prenj wrote:
T wrote:
Prenj wrote:Sta mislite, da li je krajnje vrijeme da se slicni principi pocnu primjenjivati i u BiH za SVE vjerske sluzbenike?
Zasto samo za vjerske sluzbenike?
Premaleni su nam zatvori u ovom trenutku. Treba ustanoviti prioritete.

Politicari bi mi bili na prvom mjestu, pa razni novinari, a onda i vjerski sluzbenici. Posto sitna raja dolazi na kraju, sami kraj liste bih ostavio na njih.

P.S. ne bih dopustio, da bilo koga mimoidje krivicna odgovornost, po ovom clanu
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#10 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by Prenj »

T wrote:
Prenj wrote:
T wrote: Zasto samo za vjerske sluzbenike?
Premaleni su nam zatvori u ovom trenutku. Treba ustanoviti prioritete.

Politicari bi mi bili na prvom mjestu, pa razni novinari, a onda i vjerski sluzbenici. Posto sitna raja dolazi na kraju, sami kraj liste bih ostavio na njih.

P.S. ne bih dopustio, da bilo koga mimoidje krivicna odgovornost, po ovom clanu
Ja bih novinare ipak stavio na trece mjesto.
Treba voditi racuna da 40% stanovnistva BiH nema zavrsenu ni osnovnu skolu.
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#11

Post by T »

Dio krivicnog zakona Federacije BiH
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=16646

Član 163.
Izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti

(1) Ko javno izaziva ili raspaljuje narodnosnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima koji žive u Federaciji,kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.
(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini prisilom, zlostavljanjem, ugrožavanjem sigurnosti, izlaganjem poruzi narodnosnih, etničkih ili vjerskih simbola, oštećenjem tuđih simbola, skrnavljenjem spomenika, spomen-obilježja ili grobova,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Kaznom iz stava 2. ovog člana kaznit će se ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini zloupotrebom položaja ili ovlašćenja, ili ako je zbog tog djela došlo do nereda, nasilja ili drugih teških posljedica za zajednički život konstitutivnih naroda i ostalih koji žive u Federaciji.
(4) Ko krivično djelo iz stava 2. ovog člana učini zloupotrebom položaja ili ovlasti, ili ako je zbog tog djela došlo do nereda, nasilja ili drugih teških posljedica za zajednički život konstitutivnih naroda i ostalih koji žive u Federaciji,
kaznit će kaznom zatvora od jedne do deset godina.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /47bos.htm
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#12 Re: Vladiki Jovanu godinu i po zatvora!!!

Post by T »

Prenj wrote:
T wrote:
Prenj wrote: Premaleni su nam zatvori u ovom trenutku. Treba ustanoviti prioritete.

Politicari bi mi bili na prvom mjestu, pa razni novinari, a onda i vjerski sluzbenici. Posto sitna raja dolazi na kraju, sami kraj liste bih ostavio na njih.

P.S. ne bih dopustio, da bilo koga mimoidje krivicna odgovornost, po ovom clanu
Ja bih novinare ipak stavio na trece mjesto.
Treba voditi racuna da 40% stanovnistva BiH nema zavrsenu ni osnovnu skolu.
Ne bih smio tvrditi da ih je 40%, ali i pod pretpostavkom da je istina, 99% gradjana BiH ima TV
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#13

Post by kub lajkan »

danas wrote:jao, Prenj... pa kako neozbiljno sa tvoje strane, ti bi da nas vratis u mrak komunizma... :D :D :D
I ne samo to...

Priziva policijsku drzavu,
vladavinu razuma i pravde,
doba monitranih politickih procesa,
u kojima ce biti zabranjeno vjerskim sluzbenicima da se bave politikom...

Ma grozno!!

Hoce da nas vrati silama mraka i anarhije...

Prenj, da ti nisi "oni element" :?

:D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#14

Post by pitt »

Kod nas je to suprotno....sto se vise vjerski lider mjesa u politiku tim bolji :D:D
dr.pi
Posts: 100
Joined: 07/04/2005 22:10

#15

Post by dr.pi »

Prenj, da ti nisi "oni element"
scepo :roll:
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#16

Post by Zadig »

Niko nije iznad zakona, a pogotovo ne crkva, dzamija ili sinagoga.

Vjerske institucije MORAJU postovati zakon kao i svi ostali gradjani i pravna lica.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17

Post by pitt »

moraju....sem na balkanu :D
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#18

Post by Zadig »

Eh taj balkan, tamo je sve naopako
:roll:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#19

Post by pitt »

Nije ba .....samo ljudi :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#20

Post by danas »

evo vam "update" sa jucerasnjeg serbiancafe-a:
http://www2.serbiancafe.com/lat/vesti/

03.08.2005
Koštunica: Jedino rešenje da se vladika Jovan oslobodi

Hapšenjem vladike Jovana naneta je šteta dobrosusedskim odnosima Srbije i Makedonije i jedino rešenje je da se vladika Jovan oslobodi, rekao je premijer Koštunica u razgovoru sa makedonskim kolegom Vladom Bučkovskim u Salcburgu, gde je održan neformalni sastanak šefova vlada zemalja jugoistočne Evrope.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#21

Post by pitt »

Jasta.....sve one koji pozivaju na mrznju i sukobe osloboditi i unaprjediti :D:D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#22

Post by mostarac »

Kazem ja da njih treba zabranit, a crkve i dzamije zatvorit. Ko vjeruje u boga i hoce da mu se moli, ne trebaju mu ni crkva ni dzamija. Sve to treba zabranit :D :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#23

Post by danas »

umro je mostar wrote:Kazem ja da njih treba zabranit, a crkve i dzamije zatvorit. Ko vjeruje u boga i hoce da mu se moli, ne trebaju mu ni crkva ni dzamija. Sve to treba zabranit :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ti poceo ko moj prezident bush: nije losa diktarura, al' da sam ja diktator :D :D :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#24

Post by mostarac »

danas wrote:
umro je mostar wrote:Kazem ja da njih treba zabranit, a crkve i dzamije zatvorit. Ko vjeruje u boga i hoce da mu se moli, ne trebaju mu ni crkva ni dzamija. Sve to treba zabranit :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ti poceo ko moj prezident bush: nije losa diktarura, al' da sam ja diktator :D :D :D
ja se nikad nisam izjasnio protiv diktature, pogotovo kad diktiraju crveni :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#25

Post by danas »

umro je mostar wrote:
danas wrote:
umro je mostar wrote:Kazem ja da njih treba zabranit, a crkve i dzamije zatvorit. Ko vjeruje u boga i hoce da mu se moli, ne trebaju mu ni crkva ni dzamija. Sve to treba zabranit :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ti poceo ko moj prezident bush: nije losa diktarura, al' da sam ja diktator :D :D :D
ja se nikad nisam izjasnio protiv diktature, pogotovo kad diktiraju crveni :D
diktatura proleterijata :lol: :lol: :lol:
Post Reply