Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3901 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dozer »

Aha, tako reci. Dakle, sad oni nece morati placati, a placace samo oni iz drvne industrije? Ako je tako, onda je odluka OK.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3902 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

ma to je jedno od xy besmislenih parafiskalnih naknada od par maraka po radniku, po isplati, gdje ustvari najviše profitiraju banke na provizijama. nema to veze sa onim što plaćaju oni koji sijeku šumu niti je to isto.
izvrsni direktor
Posts: 9352
Joined: 20/12/2018 16:11

#3903 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by izvrsni direktor »

Dodatni apsurd je sto se naknada za sume placala na osnovu prometa pravnog lica. Kao da velicina prometa srazmjerno utice na ostecenje sume jbt.
Nije to samo neki ptocenat, racunaj na to provizije banaka, trosak uplatnica, vrijeme potroseno a to obracunas. I sve to pomnozi sa ukupni brojem pravnih subjekata, tj nekoliko hiljada samo u sarajevu.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3904 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dozer »

Pa nama je sve na nekakav procenat od primanja, a vecina toga je besmislena...

Recimo zdravstveno... Za istu uslugu neko placa npr. 100 KM mjesecno, a neko 500. A gripa je gripa. Ovo je isto kao kada bi sad pekar naplacivao 1 hljeb nekome 1 KM, a nekome drugom taj isti hljeb 5, jer taj neko ima 5x visu platu. A hljeb isti i jednom i drugom.

Da ne pricamo da je taj nacin naplate diskriminatoran po vise osnova, kao i da ne postoji akumuliranje neutrosenih sredstava osiguranika.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#3905 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Haris.ba »

izvrsni direktor wrote:
Dozer wrote:Ako sam dobro shvatio ovo, to znaci da privredni subjekti, tj. firme, vise nece morati palcati naknadu za krcmljenje suma...? AKo je to to, onda je ovo vise nego glupa odluka... Rasterecenje privrede se ne moze raditi na racun prirodnih resursa...
ne. tu naknadu placaju svi privredni subjekti. ovo je isto sranje kao i vodne naknade sto sve firme moraju da placaju. niko nema pojma za sta su te pare, niko svrhu ne vidi konkretnu. ali svi moraju da placaju. naravno, u stvari svi znaju da to sluzi za punjenje budzeta, i placanje plata izmisljenim radnim pozicijama
imas firmu koja se bavi uvozom i prodajom secera proizvedenog u brazilu i moras da placas naknadu za sume.
imas firmu koja se bavi uvozom i prodajom saharskog pijeska i moras da placas vodne naknade.
http://www.finprofi.ba/view-more/naknad ... e-suma/139
Naknadu za općekorisne funkcije šuma plaćaju sva pravna lica registrovana za obavljanje djelatnosti na području Kantona kao i dijelovi pravnih lica čije je sjedište van Kantona, a obavljaju djelatnost na području Kantona.

Naknada iz stava (1) ovog člana plaća se u visini od 0,07% od ukupno ostvarenog prihoda tromjesečno i po završnom godišnjem računovodstvenom izvještaju prema mjestu ostvarenog prihoda.
Mnogo glup porez. Plaća se po prihodu.

Očekujem sutra tekstove - zbog šestorke propašće šume.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#3906 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

Haris.ba wrote:
izvrsni direktor wrote:
Dozer wrote:Ako sam dobro shvatio ovo, to znaci da privredni subjekti, tj. firme, vise nece morati palcati naknadu za krcmljenje suma...? AKo je to to, onda je ovo vise nego glupa odluka... Rasterecenje privrede se ne moze raditi na racun prirodnih resursa...
ne. tu naknadu placaju svi privredni subjekti. ovo je isto sranje kao i vodne naknade sto sve firme moraju da placaju. niko nema pojma za sta su te pare, niko svrhu ne vidi konkretnu. ali svi moraju da placaju. naravno, u stvari svi znaju da to sluzi za punjenje budzeta, i placanje plata izmisljenim radnim pozicijama
imas firmu koja se bavi uvozom i prodajom secera proizvedenog u brazilu i moras da placas naknadu za sume.
imas firmu koja se bavi uvozom i prodajom saharskog pijeska i moras da placas vodne naknade.
http://www.finprofi.ba/view-more/naknad ... e-suma/139
Naknadu za općekorisne funkcije šuma plaćaju sva pravna lica registrovana za obavljanje djelatnosti na području Kantona kao i dijelovi pravnih lica čije je sjedište van Kantona, a obavljaju djelatnost na području Kantona.

Naknada iz stava (1) ovog člana plaća se u visini od 0,07% od ukupno ostvarenog prihoda tromjesečno i po završnom godišnjem računovodstvenom izvještaju prema mjestu ostvarenog prihoda.
Mnogo glup porez. Plaća se po prihodu.

Očekujem sutra tekstove - zbog šestorke propašće šume.
Ali totalno nepotreban namet. To moze kanton finansisrati iz budzeta.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3907 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dozer »

Iz perspektive drzave - ne postoje nepotrebni nameti.
Iz perspektive gradjana/poreskih obveznika - svaki namet je nepotreban.

Ali, uspjesna drzava je ona koja nadje balans izmedju visine i kolicine nameta u odnosu na ukupni zivotni standard gradjana, ali i raspodjele prikupljenih nameta.
A BIH je debelo neuspjesna drzava po svim parametrim. Potpuni fijasko.

Najveci problem je sto o svemu tome odlucuju ljudi koji naprosto ne zele da od ove zemlje naprave funkcionalnu drzavu, posto za njih i njihove politike u takvoj drzavi ne bi bilo mjesta.
Svi znamo da nam vlast koja odlucuje o svemu i koja kreira i sprovodi zakone, vec 30 godina cine polupismeni mediokriteti, uz cast pojedinim i zaista casnim izuzecima koji se pojave s vremena na vrijeme. A sta takvi ljudi mogu pametno smisliti i uraditi osim kreiranja sistema u kojem ce samo oni imati najvecu korist?

Mi ovdje danas imamo zatvoreni i zacarani krug u kojem su upravo ovi mediokriteti stvorili sistem koji funkcionise samo i jedino za njih.
Rezultat toga je taj da danas kompletne porodice, i to ne samo one koje nemaju, nego i potpuno situirane porodice napustaju ovu zemlju, a sve iz samo jendog razloga - pun ljudima qrac gledanja i slusanja idiotluka kojima nas svakodnevno zasipaju navedeni mediokriteti, pri cemu nam svima svakodnevno vrijedjaju inteligenciju.
Doduse, cini se da inteligentni upravo i odlaze odavde, a ostaju neinteligentni, u sta ubrajam i armiju uhljeba/poltrona vodecih mediokriteta.

Postoji i jedan odredjen broj ljudi koji su izvan sistema, bar sto se primanja tice, i koje savrseno zaboli racku za sve sta se desava i radi, ali ni takvima nije najbolje u svemu jer naprosto svakodnevno gledaju i zive nesto sto ni njima zapravo ne godi, ali su najcesce prestari za neke nove pocetke negdje drugo, pa ostaju gdje jesu, dok istovremeno djecu liferuju odavde.

Postavlja se pitanje - sta ce vladajuci ENV mediokriteti kada ovdje vise ne bude dovoljno onih koji placaju namete, cime se pune budzeti od kojih mediokriteti zive? Sta ce krcmiti i pljackati i od koga ce onda otimati? Da li se iko od njih pita ovo...?
Last edited by Dozer on 12/11/2019 20:26, edited 2 times in total.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#3908 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dr. Kuca »

Samo tako nastavite borbu protiv nepotizma. Samo djelima! :bih:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3909 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Chmoljo »

Sva sreća pa je tu Asim Sarajlić da ukaže na sve nezakonitosti.

Ima čovjek iskustva sad kad mu je pročitana optužnica.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#3910 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dr. Kuca »

Samo djelima :bih:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11035
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#3911 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

izvrsni direktor wrote:Ministar Garibija najavio ukidanje naknada za šume koje su nametnute privrednicima u KS

Ekonomsko-socijalno vijeće za područje Kantona Sarajevo usvojilo je na današnjoj sjednici prijedlog izmjena i dopuna Zakona o šumama KS, koje je uputilo Ministarstvo privrede KS. Izmjenama je predviđeno, između ostalog, ukidanje plaćanja naknade za opštekorisne funkcije šuma privrednim subjektima u KS
Iznos ovog opterecenja na privredne subjekte u Kantonu Sarajevo iznosio je oko 8 miliona KM godisnje. 0.07% od ukupnog prihoda za privedne subjekte nije nesto sto ce presuditi da li ce kompanija opstati ili propasti, ali je u svakom slucaju uplatnica i knjigovodstvena stavka manje, a ostane i par stotina ili hiljada KM na racunu vise svake godine. Posebno u siromasnoj ekonomiji u kojoj je svaka marka zlatna.

Ako kroz cijeli mandat odrade jos 2-3 ovakve reforme, mozemo vec govoriti o ozbiljnim ciframa tj. oko 40-50 miliona KM rasterecenja privredi za jedan mandatni period. :thumbup:

Za mene jedan od vrlo znacajnih pokazatelja da se ipak nesto krece sa ovom Vladom KS. Malo, sporo, ali makar ne idemo unazad koracima od sto milja. :thumbup:
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#3912 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

Prpa.ba wrote:
izvrsni direktor wrote:Ministar Garibija najavio ukidanje naknada za šume koje su nametnute privrednicima u KS

Ekonomsko-socijalno vijeće za područje Kantona Sarajevo usvojilo je na današnjoj sjednici prijedlog izmjena i dopuna Zakona o šumama KS, koje je uputilo Ministarstvo privrede KS. Izmjenama je predviđeno, između ostalog, ukidanje plaćanja naknade za opštekorisne funkcije šuma privrednim subjektima u KS
Iznos ovog opterecenja na privredne subjekte u Kantonu Sarajevo iznosio je oko 8 miliona KM godisnje. 0.07% od ukupnog prihoda za privedne subjekte nije nesto sto ce presuditi da li ce kompanija opstati ili propasti, ali je u svakom slucaju uplatnica i knjigovodstvena stavka manje, a ostane i par stotina ili hiljada KM na racunu vise svake godine. Posebno u siromasnoj ekonomiji u kojoj je svaka marka zlatna.

Ako kroz cijeli mandat odrade jos 2-3 ovakve reforme, mozemo vec govoriti o ozbiljnim ciframa tj. oko 40-50 miliona KM rasterecenja privredi za jedan mandatni period. :thumbup:

Za mene jedan od vrlo znacajnih pokazatelja da se ipak nesto krece sa ovom Vladom KS. Malo, sporo, ali makar ne idemo unazad koracima od sto milja. :thumbup:
Kada pogledamo da je ova vlada tek godinu u mandatu uradili su ogroman posao i jos veci zapoceli. Uradili su vise za godinu nego SDA za 20 godina svoje vladavine.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#3913 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by bunk »

Bajdvej,ako ima imalo i jedan procenat sanse da nas Sunce ogrije pa da Nijemci dodju ovdje proizvoditi automobile onda bi sve vlade svih kantona morale bez obzira kojem vragu pripadaju da narucuju iskljucivo auta iz Volkswagen grupe a ne neke renoe,pezoe ili slicne pm od kojih nit smo imali koristi niti cemo imati ikad...da ne spominjem sugavu politiku koju prema nama francuska provodi evo decenijama..
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#3914 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Thorgerson »

Styling wrote: Kada pogledamo da je ova vlada tek godinu u mandatu uradili su ogroman posao i jos veci zapoceli. Uradili su vise za godinu nego SDA za 20 godina svoje vladavine.
Jos treba napomenuti da se ne krece od nule, nego od minusa.

Pa gdje god da krenes da radis nesto, to je zapusteno do zla boga.

Evo da su jedan tramvaj, trolu kupili. Eto barem jedno novo jebeno vozilo da su uzeli proteklih 25 godina.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#3915 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Control panel »

Nejra jel te stid?

Jedva cekam skupstinu i pitanja zastupnika kad je campara, devic i mini sebija budu mezili.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#3916 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Licemjerno je prozivanje Nejre, a nikakva reakcija na armiju prethodno zaposlenih preko stele od strane zastitnika nacionalnih interesa. I neprozivanje po imenu onih koji su to radili.
U razorenom sistemu vrijednosti i moralnom blatu gdje smo dovedeni, licemjerno je traziti od onih koji pokusavaju da malo podignu ljestvicu, da budu potpuno cisti.
Ko moze iz blata izroniti potpuno cist?
Trebalo je 30 godina da budemo svedeni na nivo afrike, pa ce trebati bar duplo toliko da se vratimo na nivo odakle smo posli.
I to ako se trudimo.
JedanMova
Posts: 726
Joined: 02/07/2014 14:32

#3917 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JedanMova »

drug_profi wrote:Licemjerno je prozivanje Nejre, a nikakva reakcija na armiju prethodno zaposlenih preko stele od strane zastitnika nacionalnih interesa. I neprozivanje po imenu onih koji su to radili.
U razorenom sistemu vrijednosti i moralnom blatu gdje smo dovedeni, licemjerno je traziti od onih koji pokusavaju da malo podignu ljestvicu, da budu potpuno cisti.
Ko moze iz blata izroniti potpuno cist?
Trebalo je 30 godina da budemo svedeni na nivo afrike, pa ce trebati bar duplo toliko da se vratimo na nivo odakle smo posli.
I to ako se trudimo.
Ja se ne sjecam da je ovde neko branio SDA zbog armije zaposlenih. Opste je poznato da su ljudi u proteklix 20+ godina "zaposlili" 300.000 vjernih glasaca na cijim krilima uvijek uzimaju dobar procenat vlasti. Isto tako, uradili su dobar posao u tome da one koji bi i glasali protiv njih okrenu protiv samih izbora pa imamo slucaj da nam 15-20% od 51% glasaca izabere vlast. Oni se prozivaju godinama...

Mozda i jeste licemjerno sada prozivati nekoga iz NS-a zato sto je zaposlio nekog svog, mozda je licemjerno i ocekivati od njih da budu potpuno cisti. Ali sigurno nije bilo za ocekivati od tih za koje smo glasali i sa kojima smo pljuvali po SDA zbog njihovog visedecenijskog "rada" da dodju u situaciju na samom startu da ih neko, pa makar i licemjerno, proziva zbog tih istih stvari. A ovo je tek prva godina, prve vlade u kojoj ucestvuju i to samo na kantonalnom nivou.

Ne znam zasto se SDA uzima uoste kao relevanta za poredjenje, sto ne bi uzeli neke svijetle primjere pa krenuli njihovim stopama. Na kraju krajeva, zar ti primjeri moraju biti iz BiH? Ili zasto svojim postupcima ne napraviti primjer za ostale. Jadni smo mi ako nam je vrhunac odbrane to sto su "oni prije krali vise" i ako ce se time pravdati marifetluci nasih...
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#3918 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tutku »

drug_profi wrote:Licemjerno je prozivanje Nejre, a nikakva reakcija na armiju prethodno zaposlenih preko stele od strane zastitnika nacionalnih interesa. I neprozivanje po imenu onih koji su to radili.
U razorenom sistemu vrijednosti i moralnom blatu gdje smo dovedeni, licemjerno je traziti od onih koji pokusavaju da malo podignu ljestvicu, da budu potpuno cisti.
Ko moze iz blata izroniti potpuno cist?
Trebalo je 30 godina da budemo svedeni na nivo afrike, pa ce trebati bar duplo toliko da se vratimo na nivo odakle smo posli.
I to ako se trudimo.
Naravno da nije licemjerno. Ako vec spominjes licemjerno je tvrditi da ova zemlja moze drugacije i bolje a onda sestru zaposliti kod kolege stranackog ministra. To je klasicna sda praksa i ako ovime pokazuju kakvi su nece daleko dogurati.
Opravdanja nema i ne pokusavaj ovo opravdati ako zelis dobro alternativi sda.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#3919 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Glupost je ovim se baviti prije svega jere je ovo plasirala SDA kojoj je nepotizam programska osnova stranke.
A drugo nije uopste jasno da li je bio neko kvalifikovaniji od sestre na tom konkursu ili nije?
U tom slucaju ovo je diskriminacija osobe koja je kriva jer je necija sestra.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#3920 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Thorgerson »

drug_profi wrote:Glupost je ovim se baviti prije svega jere je ovo plasirala SDA kojoj je nepotizam programska osnova stranke.
A drugo nije uopste jasno da li je bio neko kvalifikovaniji od sestre na tom konkursu ili nije?
U tom slucaju ovo je diskriminacija osobe koja je kriva jer je necija sestra.
Nije glupost. I nije bitno sto to plasira SDA.

Ova vlada i vecina koja fura tu priču da su drugačiji - MORAJU da budu onda to. DRUGAČIJI.

Dakle, da su 100% iskreni u svojim namjerama, onda bi fino Nejra rekla sestri. Sestro draga, toliko ima firmi, molim te, kao boga te molim nemoj, prozivace nas bezveze.

Ako je toliko super kvalifikovana, naći će već posao.

Ja bih tako uradio. Da sam na toj poziciji. Da mi je brat rođeni, rekao bih mu nemoj. Evo daću ti ja samo nemoj.

Jer ova tvoja rečenica, mi toliko para uši, kao da je izgovara sam Bakir. JEr to je upravo njihova priča, od SDA. Šta ako mi je to žena ona je sposobna i kvalifikovana. Bla bla...

Nije fazon u tome jel neko kvalifikovan ili nije. Moral i etika.

A to izglead ni ovi nemaju. Onda neka se ne furaju da su drugačiji u tom pogledu.
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#3921 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

ako će se neirini postupci braniti pričom da je to isto radila i sda, onda neka mi netko objasni kakva je razlika između pristalica naše stranke i pristalica sda, kada se identični potezi brane i opravdavaju?

ps najviše me strah diskreditacije vlade a na osnovu nemoralnih radnji marginalaca i pojedinaca. zornić, trbović, neirina sestra... žalosno...
Last edited by malakh on 16/11/2019 15:24, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3922 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

Sta je sa ovo Dupovac, nije valjda da je i to istina?

I ta Dupovac mora da je nešto predsjedniku SDP Hadžići.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#3923 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by putokaz1 »

Glasao sam za NS da nebude nepotizam kad opet nepotizam
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#3924 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Thorgerson wrote: 16/11/2019 11:20
drug_profi wrote:Glupost je ovim se baviti prije svega jere je ovo plasirala SDA kojoj je nepotizam programska osnova stranke.
A drugo nije uopste jasno da li je bio neko kvalifikovaniji od sestre na tom konkursu ili nije?
U tom slucaju ovo je diskriminacija osobe koja je kriva jer je necija sestra.
Nije glupost. I nije bitno sto to plasira SDA.

Ova vlada i vecina koja fura tu priču da su drugačiji - MORAJU da budu onda to. DRUGAČIJI.

Dakle, da su 100% iskreni u svojim namjerama, onda bi fino Nejra rekla sestri. Sestro draga, toliko ima firmi, molim te, kao boga te molim nemoj, prozivace nas bezveze.

Ako je toliko super kvalifikovana, naći će već posao.

Ja bih tako uradio. Da sam na toj poziciji. Da mi je brat rođeni, rekao bih mu nemoj. Evo daću ti ja samo nemoj.

Jer ova tvoja rečenica, mi toliko para uši, kao da je izgovara sam Bakir. JEr to je upravo njihova priča, od SDA. Šta ako mi je to žena ona je sposobna i kvalifikovana. Bla bla...

Nije fazon u tome jel neko kvalifikovan ili nije. Moral i etika.

A to izglead ni ovi nemaju. Onda neka se ne furaju da su drugačiji u tom pogledu.
Ovo se naziva diskriminacijom, dok se ne dokaze da je neko bio od nje bolji.
Paralo tebi usi ili ne.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#3925 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

putokaz1 wrote: 16/11/2019 19:04 Glasao sam za NS da nebude nepotizam kad opet nepotizam
Pa ono, nemoj vise glasati za NS. Pa ja.
Locked