Vjetar !!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66201
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#326 Re: Vjetar !!

Post by _BataZiv_0809 »

Kako vam ove vrucine djeluju na libido?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#327 Re: Vjetar !!

Post by ultima_palabra »

Vitezanin wrote:Čudno vrijeme.

Ajde što vjetar dere, nego ne kontam ovu konstantnu temperaturu, odnosno minimalnu razliku između dana i noći, to uopće nije uobičajeno ovdje, čak i kad budu najveće vrućine opet se po noći spusti temperatura za 7-10 C.

Može li neko učen objasniti trenutne vremenske prilike?

:D
Ma ovo je nešto naletilo, ne može to potrajati. Ako je nešto dobro kod naše klime, to je da temperatura uvijek padne ispod 20 noću.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#328 Re: Vjetar !!

Post by ultima_palabra »

_BataZiv_0809 wrote:Kako vam ove vrucine djeluju na libido?
Nikakvih negativnih uticaja nisam primijetio, naprotiv :D Ali zato kasnije dišem na škrge.
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#329 Re: Vjetar !!

Post by pici »

ja sad napisaH kad sam vidio dobrun doktoricu, meni sjarga krv u pitona, sve mi crno na oci, jos ovo vrijeme, vjetar puse isto ko fen nema se zraka, bjaz kuci
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#330 Re: Vjetar !!

Post by asurbanipal »

Vitezanin wrote:Čudno vrijeme.

Ajde što vjetar dere, nego ne kontam ovu konstantnu temperaturu, odnosno minimalnu razliku između dana i noći, to uopće nije uobičajeno ovdje, čak i kad budu najveće vrućine opet se po noći spusti temperatura za 7-10 C.

Može li neko učen objasniti trenutne vremenske prilike?

:D

Fenski efekt. Po ovom pitanju je fensko jugo.

Toplo-sušni vjetar fen (lat. Favonius, grč. zephyros, njem. Föhn, engl. foehn, rus. suhovey, perz. Suhali, u srednjoj Hrvatskoj: "jugovina", čakav. Kvarner: "furjãn"): Zbog razmjerno manje mehaničke jakosti, ovaj fenski tip vjetrova je kod nas donedavno bio slabije poznat, iako je zbog popratnih učinaka njegovo djelovanje izrazito i prostrano, a po tipu djelovanja je bitno različito od pravog vlažnog juga. Ovi su južni fenski vjetrovi zadnjih desetljeća kod nas i inače po Evropi postali vrlo važnim zbog njihovog pojačanja i širenja i svezi novijeg globalnog zagrijavanja.

Najpoznatiji oblik takvog vjetra se razvija pri puhanju juga iz Sredozemlja preko Alpa, gdje se na južnoj sredozemnoj padini u Italiji izlučuje uzdizanjem većina njegovih padavina. Zato taj vjetar dalje u međuplaninskim dolinama u Austriji i Švicarskoj, pa na sjevernoj njemačkoj padini Alpa silazi u Bavarskoj kao sušni i razmjerno topli, neugodni i sparni vjetar fen: njem. Föhn, engl. foehn, od latin. Favonius. 7

Slični fenski vjetrovi razvijaju se i u našim Dinaridima pri puhanju jadranskog juga, kada se većina padavina izlučuje na Velebitu, Kapeli, Dinari i hercegovačkim planinama, pa zatim ovo kopneno jugo dalje stiže u međudinarske doline i sjevernodinarsko podnožje kao razmjerno sušna i topla fenska "jugovina". Pritom se takvi fenski vjetrovi kod nas mogu razviti uz različite sinoptičke preduslove, pa se na Dinarskom krasu zato razlikuju tri glavna podtipa ekološki sličnih toplo-sušnih vjetrova: srednjohrvatska "jugovina", sjevernojadranski "furjãn" i južnojadranski "šilok".

Suho jugo ili šilok je anticiklonski tip vedrog juga koje puše na južnojadranskom primorju i vanjskim otocima kao sušni i vrući vjetar u toplija godišnja doba, a razvija se kada nad sjevernom Afrikom i Sredozeljem leži jaka anticiklona i prati ga povišeni tlak. Tada preko obala sjeverne Afrike puše suhi i vrući južni pustinjski vjetar "samum", koji se kao sušno jugo nastavlja preko Sredozemlja do južnoga i srednjeg Jadrana, gdje ponekad tada donosi i sivosmeđu saharsku prašinu ili sitni pijesak.

Za razliku od vlažnoga ciklonskog juga koje na Jadranu uglavnom blaže podiže temperaturu, za vrijeme sušnih fenskih vjetrova zbog fenskog učinka i termodinamske adiabate je izrazitiji porast temperature ponekad i preko desetak stupnjeva spram prethodnog prosjeka, pa su za ovih vjetrova česte vrućine i žege. S tim je povezan i izraziti pad zračne vlage, što uvjetuje povećanu evapotranspiraciju bilja i naglo topljenje zimskog snijega. Povrh toga, dalmatinski šilok i kvarnerski furjãn stvaraju zbog suhog zraka mnogo jaču posolicu nego obično vlažno jugo. Dakle, iako je mehanički utjecaj dinarskog fena razmjerno blag i zanemariv, njegovi popratni učinci kroz vrućinu i zračnu sušu uvjetuju što je učinak tog fena izrazitiji i prostraniji negoli kod juga, pa po utjecaju na krašku vegetaciju djelovanje fena na Dinarskom krasu zaostaje samo za burom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#331 Re: Vjetar !!

Post by SmokingMan »

_BataZiv_0809 wrote:Kako vam ove vrucine djeluju na libido?
Zima ili ljeto,ne pada. :D
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#332 Re: Vjetar !!

Post by pici »

Vazduh Trepti Kao Da Nebo Gori

User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#333 Re: Vjetar !!

Post by Vitezanin »

ultima_palabra wrote:
Vitezanin wrote:Čudno vrijeme.

Ajde što vjetar dere, nego ne kontam ovu konstantnu temperaturu, odnosno minimalnu razliku između dana i noći, to uopće nije uobičajeno ovdje, čak i kad budu najveće vrućine opet se po noći spusti temperatura za 7-10 C.

Može li neko učen objasniti trenutne vremenske prilike?

:D
Ma ovo je nešto naletilo, ne može to potrajati. Ako je nešto dobro kod naše klime, to je da temperatura uvijek padne ispod 20 noću.
Da, naša klima je zapravo prilično ugodna (mislim na ovaj centralni brdsko-planinski dio BiH), čak i kad je vruće. Noću nekad bude sparno, ali i to potraje par dana i onda bude svježe. :wink:

Ona izrazita kontinentalna klima na sjeveru zemlje, npr u Posavini i Semberiji, ili ona hercegovačka vrućina su meni katastrofa.
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#334 Re: Vjetar !!

Post by pici »

i onda kad mi neko kaze da nema bjelasnice, treskavice i ivana imali bi primorsku klimu... neka hvala daj jos koju planinu...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#335 Re: Vjetar !!

Post by jao_situacije »

User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#336 Re: Vjetar !!

Post by cLo »

Ovo je neki iz Maroka :D , kakvi su ovo kikovi, sinoc me neka smijalica stigla, a danas sam k'o pregazena.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#337 Re: Vjetar !!

Post by Danguba »

I vama Sarajlijama niko da ugodi. Kada nema vjetra, ugusi smog a kada puhne, odnese sve. :D
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#338 Re: Vjetar !!

Post by pici »

jao_situacije wrote:https://www.facebook.com/crometeo.hr/vi ... 982842964/

evo kako je sad na moru

joojjj kad se sjetim onomad kad sam plovia onim brodom iz splita za Ankonu to citavu noc bura, ljulja brod ko ljuljasku, umenemi haver ujutro jebote pici ja citavu noc povracam a ti hrces li hrcesh... :mrgreen:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#339 Re: Vjetar !!

Post by jao_situacije »

pici wrote:
jao_situacije wrote:https://www.facebook.com/crometeo.hr/vi ... 982842964/

evo kako je sad na moru

joojjj kad se sjetim onomad kad sam plovia onim brodom iz splita za Ankonu to citavu noc bura, ljulja brod ko ljuljasku, umenemi haver ujutro jebote pici ja citavu noc povracam a ti hrces li hrcesh... :mrgreen:
zna biti nezgodno ko ima slab želudac :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#340 Re: Vjetar !!

Post by kakavdanakneiskustvu »

prije 6 godina jadranskom magistralom isao pored crikvenice ,tako jak vjetar da je auta micao u voznji
User avatar
Ludzak
Posts: 5490
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#341 Re: Vjetar !!

Post by Ludzak »

Vas treba na Bjelašnicu poslat pa da vidite šta je vjetar. A ne puhne dvaput u godini nešto jači vjetar i odmah temu o tome otvarate.
User avatar
Truba
Posts: 81768
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#342 Re: Vjetar !!

Post by Truba »

znači orezujem trešnju
na velikim merdevinama sam i sad pilam pride jednu granu

znači odnese... morao sam se pribiti uz deblo :D

propuha mi glavu :lol:

i stane...

onda opet..
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#343 Re: Vjetar !!

Post by MOSALJOZE »

Vidim tema "Vjetar

Kontam nema ko drugi bit nego labud
Kad tamo labud


Jesi pripremio temu magla? :mrgreen:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#344 Re: Vjetar !!

Post by Danguba »

Black swan wrote: propuha mi glavu :lol:
:lol: :lol:

kamo srece... :D
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#345 Re: Vjetar !!

Post by bhnapoleon1 »

U petak progledam oko pola 5 i vidim vani crveno ,e sad ne znam da li je umisljeno ali bilo crvenilo. Vjerovatno onaj pijesak iz afrike ili sam puko
User avatar
Truba
Posts: 81768
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#346 Re: Vjetar !!

Post by Truba »

MOSALJOZE wrote:Vidim tema "Vjetar

Kontam nema ko drugi bit nego labud
Kad tamo labud


Jesi pripremio temu magla? :mrgreen:
ja sam bog magle i vremenskih nepogoda :mrgreen: :sax:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40822
Joined: 29/06/2011 23:39

#347 Re: Vjetar !!

Post by dječak sa šibicama »

kakavdanakneiskustvu wrote:prije 6 godina jadranskom magistralom isao pored crikvenice ,tako jak vjetar da je auta micao u voznji
To je vec velebitski kanal, tamo kad puhne bura sa Velebita, nosi sve pred sobom. Ali ima i koristi od nje, dize morsku vodu i kapljicama natapa sjeveroistocni dio Paga, usljed cega je trava slana pa je paski sir ponajbolji na svijetu a paska janjetina specificna po okusu.



ovo tenkove izvrce
User avatar
Truba
Posts: 81768
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#348 Re: Vjetar !!

Post by Truba »

odnese :| :| :| :|
a samo 25 km na sat piše

jednom dok sam živio u is
puhao je 80 čini mi se
izašao iz kuće i bukvalno me mogo ponijeti vjetar a imam 100 kila :D
kako je puhalo

Image
El_comadante
Posts: 7946
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#349 Re: Vjetar !!

Post by El_comadante »

baš dobro puše.... još izmedju zgrada... odnese
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#350 Re: Vjetar !!

Post by splinter »

El_comadante wrote:baš dobro puše.... još izmedju zgrada... odnese
Opasno je
Post Reply