Vjerujete li u sudbinu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1

Vjerujete li u sudbinu?

Post by patriot_1 » 01/08/2016 09:52

Mnogi vjernici da.I Kršćani i Muslimani!
Iako vjera u sudbinu sa kršćanskog stanovišta je pogrešna!Naime ako nam je sve određeno,onda je Bog okrutan ,bar za one kojima život težak,koji su poput Nicka Vujičića ,već rođenjem osuđeni na patnju!
Npr. nekom u ovom ratu ,nesretnom,ubiše djecu ili roditelje.Ili žena koja je silovana,ako vjeruje u sudbinu , onda je određeno da se to dogodi,i to baš od Boga!E takvog Boga odbacujem.Da te volim I poštujem a invalid sam po tvojoj volji!Da te poštujem a ti si htjeo da mi u ratu ubiju mamu I sestru(moj slučaj).E nema šanse!
Ne vjerujem u sudbinu.Nije sve što se događa Božja volja!Evo , pogledajte ovaj video , radi se o čovjeku koji je rođen bez ruku I nogu a voli Boga jer ne smatra da je baš to od njega,da se takav rodi!Bio sam na ovom njegovom predavanju,oduševio me!
https://www.youtube.com/watch?v=5gQVb58-lhE

patriot_1

Re: Vjerujete li u sudbinu?

Post by patriot_1 » 01/08/2016 10:00

Ja vjerujem da svijet u kom živimo nije pod Božjom apsolutnom vlasti!Jer postoji sotona ili šejtan koji mrzi Božje stvorenje stvoreno na Božji lik.Oko nas su ne samo dobri nego I zli ljudi koji nam mogu učiniti neko zlo , kad I'm se prohtje!Zatim,neko zlo se dogodi slučajno,za primjer,odroni se stjena I padne na cestu netom prije nego si ti naišao autom!Za nešto smo I sami krivi,voziš prebrzo a skliska je cesta,i pogineš!Ili , ganjas ženske I popušiš AIDS! :lol:

patriot_1

Post by patriot_1 » 01/08/2016 10:05

Sotona ili šejtan mrzi Boga ali I čovjeka!
Prilikom jednog egzorcizma,istjerivač đavla(egzorcist) pita demona koji je ušao u čovjeka I muči ga:"Zašto toliko mrziš čovjeka?"
Odgovor=-"Zato jer ga Bog voli!"
Evo,krasan Ruski film na tu temu,između ostalog vidi se I kako svećenik istjeruje demona!
https://www.youtube.com/watch?v=JvDc_DHrOHk

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 10:41

Vjerujem u sudbinu djelimicno, jer isto tako vjerujem u slobodnu volju da pojedinac sam sebi kreira zivot, svojim djelima i postupcima, Bog je tu da pomaze, usmjerava na pravi izbor ukoliko mu se obratimo, testira...
Mnogi smatraju da je sudbin zapisana i da se ne moze mijenjati, ali to nije zapis koji je nama Bog odredio da uradimo, nego zapis onoga sto cemo mi sami uraditi u buducnosti jer Bog je Sveznajuci i unapijed zna nase postupke pa tako zna i nasu buducnost. To je otprilike i islamsko objasnjenje sudbine

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 10:51

Vjerovanje u sudbinu, s islamske tačke, vezana je za Božije znanje a ne volju, ne nekakvu nepravdu da je Bog odredio nečiji život i njegov konac na što čovjek nema nikakvog utjecaja, nego da Bog zna kako će svako skončati.

U tom slučaju eventualni filozofski prigovor čovjeka može samo biti (kao što ih ima): a što me je stvarao ako je znao da ću završiti đe ne trebam?

Towelie

Post by Towelie » 01/08/2016 10:58

Ako imas ispit, ne ucis i zatim padnes, da li je to sudbina?

Dope_Man

Post by Dope_Man » 01/08/2016 11:02

Ako nereligiozni smiju komentirati, onda da kazem ne. Mislim da je sve sto se desi samo niz nasih odluka (u okviru miliona odluka drugih ljudi oko nas) i da nista nije predodredjeno, jer da jeste i najmanja sitnica predodredjena ja ne bi morao nista raditi, ona bi se desila.

Vjerovanje u sudbinu je, po meni (a i psiholoskim istrazivanjima), samo odbrambeni mehanizam covjeka kojim opravdava stvari koje se desavaju, a koje su izvan njegove kontrole, da bi zadrzao bar nekakav osjecaj reda i sigurnosti u zivotu. Lakse je podnijeti da je nesto lose ''moralo biti, takva mu/joj sudbina'' nego da se jednostavno desilo bez dobrog ili loseg razloga.

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 11:04

arzuhal wrote:Vjerovanje u sudbinu, s islamske tačke, vezana je za Božije znanje a ne volju, ne nekakvu nepravdu da je Bog odredio nečiji život i njegov konac na što čovjek nema nikakvog utjecaja, nego da Bog zna kako će svako skončati.

U tom slučaju eventualni filozofski prigovor čovjeka može samo biti (kao što ih ima): a što me je stvarao ako je znao da ću završiti đe ne trebam?
Ne sjecam se da li sam negdje procitala ili cula da je covjek bio pitan prije nego je stvoren da li zeli biti stvoren, samim tim i proci kroz citav ovaj proces patnje ali i ponekog uzivanja na zemlji

nasa

Post by nasa » 01/08/2016 11:14

Towelie wrote:Ako imas ispit, ne ucis i zatim padnes, da li je to sudbina?
ako prodjes :D sta je onda

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 11:17

nasa wrote:
Towelie wrote:Ako imas ispit, ne ucis i zatim padnes, da li je to sudbina?
ako prodjes :D sta je onda
prepisivanje :lol:

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 11:17

zeina wrote:
arzuhal wrote:Vjerovanje u sudbinu, s islamske tačke, vezana je za Božije znanje a ne volju, ne nekakvu nepravdu da je Bog odredio nečiji život i njegov konac na što čovjek nema nikakvog utjecaja, nego da Bog zna kako će svako skončati.

Ne sjecam se da li sam negdje procitala ili cula da je covjek bio pitan prije nego je stvoren da li zeli biti stvoren, samim tim i proci kroz citav ovaj proces patnje ali i ponekog uzivanja na zemlji
Pa da. Ovdje, na ovom forumu, nekada su se vodile žestoke rasprave po ovom pitanju: ako je Bog znao, još prije mog stvaranja, da ja neću vjerovati u Njega, da dokazi koje vjernici smatraju dovoljnim dokazima meni i mnogima drugim neće biti dovoljni da povjerujemo, zašto nas je onda, usprkos tome što je znao da ćemo otići u vječnu patnju, stvarao? Nije nas pitao i konsultovao o tome, nije nam dao prilike, samo nas je stvorio znajući da ćemo skončati u mukama?

Sada ti odgovaraš, @zeina...

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 01/08/2016 11:24

Verovanje u Sotonu je politeizam.

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 11:27

SamoVasGledam wrote:Verovanje u Sotonu je politeizam.
Ukoliko se vjeruje da ima neke moći kojima može omesti Boga, da je Božji suparnik, neka vrsta takmaca i sl.

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 01/08/2016 11:35

arzuhal wrote:
Ukoliko se vjeruje da ima neke moći kojima može omesti Boga, da je Božji suparnik, neka vrsta takmaca i sl.
Pa zar i nije? Od početka sveta je glavni Božiji neprijatelj, što znači da ima moć da mu se odupre, a stavljanje nekoga u ravni sa Bogom i smatrati ga dovoljno velikim i važnim da mu bude neprijatelj je čist politeizam, iako se Sotona formalno ne smatra Bogom.

Sam koncept je preuzet iz Zoroastrizma po kojem postoji bog dobra i bog zla. Ali pošto su abrahamovske religije deklarativno monoteističke onda izvor sveg zla nije mogao biti drugi bog, pa je to postao pali anđeo ili džin.

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 11:45

SamoVasGledam wrote:
arzuhal wrote:
Pa zar i nije? Od početka sveta je glavni Božiji neprijatelj, što znači da ima moć da mu se odupre, a stavljanje nekoga u ravni sa Bogom i smatrati ga dovoljno velikim i važnim da mu bude neprijatelj je čist politeizam, iako se Sotona formalno ne smatra Bogom.

Sam koncept je preuzet iz Zoroastrizma po kojem postoji bog dobra i bog zla. Ali pošto su abrahamovske religije deklarativno monoteističke onda izvor sveg zla nije mogao biti drugi bog, pa je to postao pali anđeo ili džin.
U islamu on je samo jedan od robova Božijih, a njegova sposobnost, moć i vještina se ogleda u odnosu spramih drugih stvorenja, ne na Stvoritelja. Spram Stvoritelja on je ništa, ali za tebe i mene on je Hulk.

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 11:49

Pitanje je vjerujete li u sudbinu a ne sotonu :lol: :lol:

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 11:56

arzuhal wrote:
zeina wrote:

Pa da. Ovdje, na ovom forumu, nekada su se vodile žestoke rasprave po ovom pitanju: ako je Bog znao, još prije mog stvaranja, da ja neću vjerovati u Njega, da dokazi koje vjernici smatraju dovoljnim dokazima meni i mnogima drugim neće biti dovoljni da povjerujemo, zašto nas je onda, usprkos tome što je znao da ćemo otići u vječnu patnju, stvarao? Nije nas pitao i konsultovao o tome, nije nam dao prilike, samo nas je stvorio znajući da ćemo skončati u mukama?

Sada ti odgovaraš, @zeina...
Jedini logican odgovor je da smo zaista bili pitani da li zelimo biti stvoreni, ali onda dolazi novo filozofsko pitanje...sta smo bili prije nego smo stvoreni, kako smo uopste mogli odgovoriti na pitanje zelimo li biti stvoreni :-) Mozda nas je Bog "malo stvorio" i pito dal da nastavi ili ne, al ko bi odbio tad :-D

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 01/08/2016 11:59

zeina wrote:
Pitanje je vjerujete li u sudbinu a ne sotonu :lol: :lol:
Pa autor teme je spomenuo Sotonu na početku pa reko da dodam svoje mišljenje o tome.

zeina

Post by zeina » 01/08/2016 12:05

SamoVasGledam wrote:
arzuhal wrote:

U Islamu Sotona je potomak Iblisa, dzina koji nije htio uciniti sedzdu (pokloniti se) Ademu a.s, pa ga je Bog istjerao iz dzenneta, a on je onda trazio dozvolu od Allaha da navodi ljude na zlo i nevjerstvo kako bi dokazao Bogu da ljudi, potomci Adema a.s. , nisu vrijedni da mu se Dzin pokloni, pa mu je Bog to dopustio...dakle sve sto Sotona moze uraditi je samo ono sto mu Bog dozvoli, Allah je Gospodar i ljudi i dzina i andjela, u Islamu nema mjesta politeizmu

nasa

Post by nasa » 01/08/2016 12:09

Ja kako starim tako vise vjerujem da je manje mog utjecaja, to je pomalo iznenadjujuce jer bi trebalo da s godinama, iskustvom, znanjem vise utjeces na zivot. Kod mene jok, s godinama se vise trudim da zivot zgrabim i savladam ali sve to lici na
Image

:D da napomenem, nema veze konkretno s tumacenjem islama i sudbine nego nako

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 01/08/2016 12:12

arzuhal wrote:
U islamu on je samo jedan od robova Božijih, a njegova sposobnost, moć i vještina se ogleda u odnosu spramih drugih stvorenja, ne na Stvoritelja. Spram Stvoritelja on je ništa, ali za tebe i mene on je Hulk.
Kako je Božiji rob kada se odmetnuo od Boga i nije više pod njegovom palicom? I recimo u ajetima 4:118-119 Sotona objavljuje rat Bogu i preti da će mu otimati robovoe.

A jedno islamsko učenje indirektno potvrđuje da je Sotona i moćniji od Boga. Islam uči da je Bog poslao narodima na Zemlji oko 124 000 poslanika/verovesnika. Međutim svi ti silni pokušaji su propali i nijedna Božija poruka nije sačuvana u originalu sve do Muhameda. To znači da je Sotona uspeo 124 000 puta da nadmudri Boga, iskvari ljude, a samim tim i Božije poruke.

Black swan

Post by Black swan » 01/08/2016 12:13

čovjek je aktivni sudionik svoga života

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 12:16

SamoVasGledam wrote:
arzuhal wrote:
Kako je Božiji rob kada se odmetnuo od Boga i nije više pod njegovom palicom? I recimo u ajetima 4:118-119 Sotona objavljuje rat Bogu i preti da će mu otimati robovoe.

A jedno islamsko učenje indirektno potvrđuje da je Sotona i moćniji od Boga. Islam uči da je Bog poslao narodima na Zemlji oko 124 000 poslanika/verovesnika. Međutim svi ti silni pokušaji su propali i nijedna Božija poruka nije sačuvana u originalu sve do Muhameda. To znači da je Sotona uspeo 124 000 puta da nadmudri Boga, iskvari ljude, a samim tim i Božije poruke.
To što on radi stvari koje su suprotne Božijem zadovoljstvu ne znači da on može raditi stvari i suprotne Božijoj volji. Njemu je dato vrijeme da djeluje, da se dokaže i pokaže u svojim tvrdnjama, a onda slijedi nešto što bismo najblaže nazvali paklom...

A to "jedno islamsko učenje" se može, što rek'o Mile the Ronhil, okačit mačku o rep...

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 01/08/2016 12:17

zeina wrote: U Islamu Sotona je potomak Iblisa, dzina koji nije htio uciniti sedzdu (pokloniti se) Ademu a.s, pa ga je Bog istjerao iz dzenneta, a on je onda trazio dozvolu od Allaha da navodi ljude na zlo i nevjerstvo kako bi dokazao Bogu da ljudi, potomci Adema a.s. , nisu vrijedni da mu se Dzin pokloni, pa mu je Bog to dopustio...dakle sve sto Sotona moze uraditi je samo ono sto mu Bog dozvoli, Allah je Gospodar i ljudi i dzina i andjela, u Islamu nema mjesta politeizmu
Zar Sotona i Iblis nisu isto? Bilo kako bilo upravo ta priča koju si ti naveo Islamu i autoru Kur'ana uopšte nije trebala, jer čine Boga Islama smešnim, pošto ga je Sotona u par navrata prevario. A pitanje je šta je i ko Iblis zapravo, jer na pojedinim mestima piše da je melek, a na drugim da je džin.

arzuhal

Post by arzuhal » 01/08/2016 12:18

SamoVasGledam wrote: A pitanje je šta je i ko Iblis zapravo, jer na pojedinim mestima piše da je melek, a na drugim da je džin.
Gdje piše da je melek?

Post Reply