Vjerujete li u sihre?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#126 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by triconja »

kamberovica polje wrote:Uvijek smo se bojali onoga što nismo razumjeli i smišljali smo razne priče kako bi popunili te praznine, kako bi se lakše naučili nositi sa strahom. Mentalne bolesti nisu do kraja istražene i većina ljudi nema kapacitet da razumije uzroke koji stoje iza njih. Za to je ipak potrebna određena doza stručnosti koju većina nas nema. Ista stvar je bila sa vremenom čije uzroke i posljedice nismo znali objasniti osim Perunom i Zeusom. Vremenom, obrazovanjem i progresom tehnologije, ta će vjerovanja nestati.
Glupe stvari nikad nece nestat. Kakvo god da je drustvo neko ce njegovat kakve gluposti i tako.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3265
Joined: 28/01/2012 11:38

#127 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by kamberovica polje »

triconja wrote:
kamberovica polje wrote:Uvijek smo se bojali onoga što nismo razumjeli i smišljali smo razne priče kako bi popunili te praznine, kako bi se lakše naučili nositi sa strahom. Mentalne bolesti nisu do kraja istražene i većina ljudi nema kapacitet da razumije uzroke koji stoje iza njih. Za to je ipak potrebna određena doza stručnosti koju većina nas nema. Ista stvar je bila sa vremenom čije uzroke i posljedice nismo znali objasniti osim Perunom i Zeusom. Vremenom, obrazovanjem i progresom tehnologije, ta će vjerovanja nestati.
Glupe stvari nikad nece nestat. Kakvo god da je drustvo neko ce njegovat kakve gluposti i tako.
Neće, ali nije to do gluposti nego do (ne)obrazovanosti. Treba jednostavno vremena. Smatram da će tehnologija toliko napredovati da će nam na neki način zamijeniti boga i potrebu za vjerovanjem u njega.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#128 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Leverage »

Mogla bi nakon izvjesnog vremena bit' neka malo sofisticiranija glupost. I glupost evoluira vremenom, postaje kvalitetnija.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#129 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by MarlboroGold »

kamberovica polje wrote: Neće, ali nije to do gluposti nego do (ne)obrazovanosti. Treba jednostavno vremena. Smatram da će tehnologija toliko napredovati da će nam na neki način zamijeniti boga i potrebu za vjerovanjem u njega.
Teško sa vjernicima... naročito fanaticima koji se tome maksimalno suprotstavljaju. Dok do toga dođe siguran sam da će morati i koji metak proletiti.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#130 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by azurna_obala »

Sad moram zaviriti ispod kreveta, iza vrata, u ormar...
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#131 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Vector_dum »

Ovdje vecinom svi pisu da cure/zene prave sihire muskarcima , a nikad i nikako obrnuto.

Zasto?

Ne razumijem pojam sihr, ne razumijem nacin "bacanja" nekome, jel to ima utemeljenje u bilo kojem naucnom opsegu ili je to jednostavno...
suplja sa odredjenom dozom autosugestije koja znatno utice na psihu covjeka
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#132 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Smrcak15 »

najbolja knjiga na ovu temu

Kur'anska hamajlija--O sihru, lijecenje od sihra, primjeri iz iskustva egorciste itd
https://www.scribd.com/doc/306909225/Ku ... -print-pdf
Image

Emisija o Lijecenje Kuranom-Egzorcizmu , Dzinnima itd



Testiranje egzorcizma u parku
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#133 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Leverage »

De nam još malo te literature s Harvarda :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#134 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Smrcak15 »

Leverage wrote:De nam još malo te literature s Harvarda :lol:
ne pametuj
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#135 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Leverage »

Gledaj nas jesmo ljutiti :lol:

Kad bi se pojavio s tim budalaštinama na Harvardu bio bi ti sudski zabranjen ulaz tamo.

Lik udrobio prestižni svjetski unverzitet i gatanje, posvađ'o se sam sa sobom :lol:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#136 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by breuer »

fazon je što je ovaj tip glavni forumski promotor NAUČNIKA Mirsada Hadžikadića
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#137 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Smrcak15 »

breuer wrote:fazon je što je ovaj tip glavni forumski promotor NAUČNIKA Mirsada Hadžikadića
a de ti meni reci koji je fazon spominjati Hadzikadica na temi sihiri :lol: :lol: :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#138 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Smrcak15 »

Leverage wrote:Gledaj nas jesmo ljutiti :lol:

Kad bi se pojavio s tim budalaštinama na Harvardu bio bi ti sudski zabranjen ulaz tamo.

Lik udrobio prestižni svjetski unverzitet i gatanje, posvađ'o se sam sa sobom :lol:
nisam ljutit nego ti fino samo kazem da ne pametujes. :kiss:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#139 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Russki »

sve je to ba onaj hologram
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#140 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by breuer »

Smrcak15 wrote:
breuer wrote:fazon je što je ovaj tip glavni forumski promotor NAUČNIKA Mirsada Hadžikadića
a de ti meni reci koji je fazon spominjati Hadzikadica na temi sihiri :lol: :lol: :lol:
prepadoh se da ti nije zapis uvalio
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#141 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Revolucionar ★ »

Evo zanimljive storije na ovu temu:

U ljeto 2015. ako se ne varam, bio sam kod rodbine u blizini Kaknja. Igrom slucaja, tih dana su renovirali nesto u kuci, krecilo se, radio se pod. Izmicemo jedan poveci regal koji je bio u cosku sobe, iza njega je bio red bijele cigle ugradjene u zid. Kako izmicemo, cuje se da spada prasina, pijesak. Kad, vidi se u cosku, izmedju dvije cigle rupa, sastrugano. Iz rupe vadimo zavezljaj neki, u najlonskoj kesici skroz umotan, oblijepljen, i svezan crvenim koncem. Svima je odmah bilo jasno sta se naslo. Domacin donosi makaze da otvorimo, iako neki sujevjerni preporucuju da se zove hodza :D Helem, unutra nalazimo presovane neke travkice, neke smedje mrlje za koje mogu pretpostavit da je neki izmet, vjerovatno zivotinjski, zbog slamcica, i dva papira spojena. Sadrzaj istih za mene je bio šok, da nesto takvo vidim. Na prvom su bili isarani neki znakovi, brojevi naopacke ( rimski ), i dosta harfova i arapskog pisma, kako su neki rekli, umjesto s desna na lijevo, ovi su napisani s lijeva na desno. Citav papir je bio isaran tako da su linije iz centra isle u coskove. Na drugom papiru je neka tabela bila nacrtana, takodjer s arapskim simbolima i slicno. Obzirom da su se ukucani i prepali, zvali su hodzu.Nisam ostao dugo da slusam njegov ders, samo sam cuo da su u tabeli napisana imena Allaha dz.s. i da su ista posuta nekom necistocom. Cuo sam i da je rekao da se svezanj baci u vodu, u rijeku.

Eh sad, druga strana svega toga je - da su se prije nalaska toga desavale neke stvari, pehovi i slicno. Da li se moze napravit logicna, civilizovana poveznica izmedju svega toga - ne znam. I dalje sam skeptik po tom pitanju. Ali interesantno je da se ovo u 21. vijeku u sred Evrope i dalje praktikuje
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#142 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Russki »

kae sabit da kad ide u restoran cita s lijeva na desno isto arapi
prvo cjene pa onda jela
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#143 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by breuer »

fazon je što mi i nismo baš sred Evrope, već više onako malo istočno

a i podosta je brdovit teren gdje obitavamo
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#144 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Smrcak15 »

Revolucionar ★ wrote:Evo zanimljive storije na ovu temu:

U ljeto 2015. ako se ne varam, bio sam kod rodbine u blizini Kaknja. Igrom slucaja, tih dana su renovirali nesto u kuci, krecilo se, radio se pod. Izmicemo jedan poveci regal koji je bio u cosku sobe, iza njega je bio red bijele cigle ugradjene u zid. Kako izmicemo, cuje se da spada prasina, pijesak. Kad, vidi se u cosku, izmedju dvije cigle rupa, sastrugano. Iz rupe vadimo zavezljaj neki, u najlonskoj kesici skroz umotan, oblijepljen, i svezan crvenim koncem. Svima je odmah bilo jasno sta se naslo. Domacin donosi makaze da otvorimo, iako neki sujevjerni preporucuju da se zove hodza :D Helem, unutra nalazimo presovane neke travkice, neke smedje mrlje za koje mogu pretpostavit da je neki izmet, vjerovatno zivotinjski, zbog slamcica, i dva papira spojena. Sadrzaj istih za mene je bio šok, da nesto takvo vidim. Na prvom su bili isarani neki znakovi, brojevi naopacke ( rimski ), i dosta harfova i arapskog pisma, kako su neki rekli, umjesto s desna na lijevo, ovi su napisani s lijeva na desno. Citav papir je bio isaran tako da su linije iz centra isle u coskove. Na drugom papiru je neka tabela bila nacrtana, takodjer s arapskim simbolima i slicno. Obzirom da su se ukucani i prepali, zvali su hodzu.Nisam ostao dugo da slusam njegov ders, samo sam cuo da su u tabeli napisana imena Allaha dz.s. i da su ista posuta nekom necistocom. Cuo sam i da je rekao da se svezanj baci u vodu, u rijeku.

Eh sad, druga strana svega toga je - da su se prije nalaska toga desavale neke stvari, pehovi i slicno. Da li se moze napravit logicna, civilizovana poveznica izmedju svega toga - ne znam. I dalje sam skeptik po tom pitanju. Ali interesantno je da se ovo u 21. vijeku u sred Evrope i dalje praktikuje
klasicni sihr.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#145 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by breuer »

a šta ako je ih je još ostalo i ko se toliko zavlačio da ga ostavi? to može biti samo neko iz najuže porodice?

u svakom slučaju, žalosno i tužno je da se time ljudi i danas bave, ali to i dalje ne znači da ti zapisi nešto "rade"
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#146 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Leverage »

Russki wrote:kae sabit da kad ide u restoran cita s lijeva na desno isto arapi
prvo cjene pa onda jela
:lol:
Vector_dum
Posts: 227
Joined: 23/07/2018 19:14

#147 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Vector_dum »

Onaj koji pravi sihr sta tacno ocekuje da taj sihr uradi onome kome je namijenjen?

21 vijek je, a mi o sihirima pricamo..

Najzaostaliji narod Evrope definitivno.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#148 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by sandzokan »

hAZNADAR wrote:
sandzokan wrote:KO je religiozan on vjeruje i u sihire i džine, ko nije religiozan taj ne vjeruje ni u sihire ni u džine. Simple as that.
Meni je samo čudno da on zna da ima sihire. Ja sam mislio da šizofreničari nemaju to shvaćanje sebe kao šizofrenika/duševnog bolesnika.
Sihre su tradicija a ne religija. Vjerovali su u sihre notorni komunisti ateisti i prije i danas mnogi. Vjerovanje u dzine je jedna stvar i ko u to vjeruje - obicno ne vjeruje u manifestaciju kroz sihre, opsjednutost i sl. Sihre su u domenu narodnog preznovjerja, vradzbina gdje ljudi u ocaju potraze pomoc visih sila. Da li su te vise sile vilenjaci, vile, dzinovi, demoni, andjeli, duhovi umrlih, drekavci,... je samo stvar gdje si.
Slažem se da se u taj fenomen sihira ubacilo dosta toga iz predislamskog vakta, kao i u nekim drugim stvarima ali se ne slažem da to nije u okviru religije-bar ove naše ˝lokalne varijante". Ajvatovica i sam taj fenomen dovišta na nekim otvorenim prostorima nema utemeljenje u islamskoj dogmi pa opet ne možemo isključiti vjersku dimenziju tog događaja. Ili, još bolji primjer, salivanje strave-praksa koja baš nikakve veze nema sa islamom ali sve dok ona nana uči neke dove to salivanje ima i religijska obilježija.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#149 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by espn »

Vjerujem.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#150 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by hAZNADAR »

Vector_dum wrote:Onaj koji pravi sihr sta tacno ocekuje da taj sihr uradi onome kome je namijenjen?

21 vijek je, a mi o sihirima pricamo..

Najzaostaliji narod Evrope definitivno.
Tipicno,... eto drugi toga kao nemaju. Sihre su ostatak paganskog vjerovanja.
A ti kultovi su u usponu u cijeloj Evropi. Druidske, staroslavenske, vikinske, starogermanske,.... vjerske zajednice odavno registrirane. Udruzenja vjestica i to registrovanih sa clanstvom, ritualima, satanista,... cega sve ne.
A prost narod sujevjeran svugdje. Jug Evrope poput Italije ekstremniji od nas po pitanju straha od urokljivih ociju, bacanja prokletstava, bojazni od pretjerane hvale lijepog djeteta, ... itd-

Naravno sve to u manjini, ali takodjer i bacanje sihri je u manjini i kod nas.

A bitno je da si ti zakljucio kako smo najzaostaliji po tom pitanju. Hebena tema, jedna od bezbroj na forumu. :roll:
Post Reply