Vjerujete li u sihre?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#251 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Vizionar 1985 wrote:Ma ja kontam moze biti a ne mora da je um sejtan itd. Misli ili um itd. Ono znas sejtane jedan. Da je to sve pitanje sugestije itd. Ali ne znam sta da mislim o ovome tacno. Nit vjerujem, nit nevjerujem. Moji misle da ima ovog. A pretci su nam mislili isto tako. Ne samo moji nego opcenito pa se davala dupla imena radi kako sam razumio teskog imena, tako nekako. Ne samo radi sihri.

Kazem znam slucaj gdje je odlazak jednom hodzi pomogao toj osobi. A i cuo sam za jos nekoliko slucaja.
Preci su mislili svasta ali ispostavlja se pogresno
Jedini pravi nacin lijecenja je rukija i tu opet hodze ne lijece niti se moze tvrditi da lijece,vec iakljucivo Allahova volja sto je takodjer napisano
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#252 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Sanjarko »

vjeshalica wrote:
Preci su mislili svasta ali ispostavlja se pogresno
Jedini pravi nacin lijecenja je rukija i tu opet hodze ne lijece niti se moze tvrditi da lijece,vec iakljucivo Allahova volja sto je takodjer napisano
Ma znam da su mislili svasta. A ovo za lijecenje se samo tako kaze iako si upravu da ne bi se tako trebalo govoriti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#253 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Pa da razumio si me sta htjedih napisati
Ima vjerodostonjih podataka o tome jos u doba poslanika i od njega
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#254 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Ramzess Veliki »

vjeshalica wrote:
Sara03 wrote:Pa možda mu je skinuo zastor, ko si ti da sumnjaš?
U Alahovu rijec sumnje nema dakle, ljudi dzine/sejtane ne mogu vidjeti procitaj malo ono sto je decidno receno
A pa onda smo rahat od njih. :thumbup:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#255 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Sara03 »

vjeshalica wrote:U Alahovu rijec sumnje nema dakle, ljudi dzine/sejtane ne mogu vidjeti procitaj malo ono sto je decidno receno
Aham... Jer ne postoje.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#256 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by ExNihilo »

Da ponovimo oglas. Ako ste opsjednuti, znate nekoga ko je opsjednut, ili ghostbust..pardon, hodžu koji istjeruje džine, evo prilike da nikad lakše zaradite koji milion. :thumbup:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_p ... paranormal
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#257 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Sara03 wrote:
vjeshalica wrote:U Alahovu rijec sumnje nema dakle, ljudi dzine/sejtane ne mogu vidjeti procitaj malo ono sto je decidno receno
Aham... Jer ne postoje.
Ateisti imaju drugu temu da ispoljavaju svoja uvjerenja
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#258 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote:
Sara03 wrote:
vjeshalica wrote:U Alahovu rijec sumnje nema dakle, ljudi dzine/sejtane ne mogu vidjeti procitaj malo ono sto je decidno receno
Aham... Jer ne postoje.
Ateisti imaju drugu temu da ispoljavaju svoja uvjerenja
Zeno ostrog oka i britkog uma, ova tema u naslovu ima pitanje, a ne uslov da budes vjernik ili vjernica da bi diskutovao na istoj, stoga....
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#259 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Sara03 »

Aha, oprosti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#260 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Bloo wrote:
Zeno ostrog oka i britkog uma, ova tema u naslovu ima pitanje, a ne uslov da budes vjernik ili vjernica da bi diskutovao na istoj, stoga....
Ne znam kako neko moze diskutovati o stvarima koje ne piznaje ili ima dovoljno nazovi britkog uma i oka da sebi daje komotitet da komentira i tvrdi suprotno od onog sto je upisano u religijskim knjigama u koje nema sumnje
Ili je samo vama dvjema poprilicno dosadno pa se dzuture nalazite svugdje?
Tema i naslov nije relevantan koliko doticna ne poznaje materiju ali iz ciste dosade ukljucila da komentarise stvari o kojima nema pojma
Valjda je preduslov da bas poznajes makar osnovne stvari kad se hoces ukljuciti negdje u diskusiju,ali doduse forum je mjesto gdje to pravilo i ne vrijedi pa se svako osjeca na svoj nacin relevantan da prica o necemu o cemu pojma nema. A ne zato koliki je vjernik ili nevjernik
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#261 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Sara03 »

Meni se čini da je u nju nešto ušlo, džin ili šta već. :lol:

Odvadi malo, živa bila. :facepalm:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#262 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Bloo »

Blago onima bez sposobnosti kritickog razmisljanja , njihovo je Kraljevstvo nebesko....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#263 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by Bloo »

vjeshalica wrote:
Bloo wrote:
Zeno ostrog oka i britkog uma, ova tema u naslovu ima pitanje, a ne uslov da budes vjernik ili vjernica da bi diskutovao na istoj, stoga....
Ne znam kako neko moze diskutovati o stvarima koje ne piznaje ili ima dovoljno nazovi britkog uma i oka da sebi daje komotitet da komentira i tvrdi suprotno od onog sto je upisano u religijskim knjigama u koje nema sumnje
Ili je samo vama dvjema poprilicno dosadno pa se dzuture nalazite svugdje?
Tema i naslov nije relevantan koliko doticna ne poznaje materiju ali iz ciste dosade ukljucila da komentarise stvari o kojima nema pojma
Valjda je preduslov da bas poznajes makar osnovne stvari kad se hoces ukljuciti negdje u diskusiju,ali doduse forum je mjesto gdje to pravilo i ne vrijedi pa se svako osjeca na svoj nacin relevantan da prica o necemu o cemu pojma nema. A ne zato koliki je vjernik ili nevjernik
Prvo ovo iscitaj, pa cemo diskutovati. Do tada, ne daj da ti sapcu iz gajba.

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#264 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by SmokingMan »

Jutros rano vidim čovjeka nosi valjdaa ono što mu je hodža dao za tretman protiv sihra,i baci pored drveta kod razrušenog doma penzionera Stupu/Nedžarićima,i vrati se drugim putem...(pored pijace Heco)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#265 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Sihiri se tako ne tretiraju
Vrlo je moguce da on cini sihire bacanjem zapisa u napustene i prljave lokacije jer je opcepoznato da takva mjesta sejtani i dzini vole
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#266 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by SmokingMan »

vjeshalica wrote:Sihiri se tako ne tretiraju
Vrlo je moguce da on cini sihire bacanjem zapisa u napustene i prljave lokacije jer je opcepoznato da takva mjesta sejtani i dzini vole
Imalo bi smisla da to radi naveče,a ne prije izlaska Sunca,i opet,logičnije bi bilo da ih jeodložio unutar nbapuštenog objekta nego ispred.Iako se prilkom izlaska Sunca pojavljuju "Šejtanski rogovi",kada je inače i zabranjeno klanjati sabah....Išli smo ja i jedan stariji čovjek iza njega.Ubrzao na nekih 50 tak metara prije raskrsnice kod Avaza da ga ne bi vidjeli šta radi.Brzo to istresao kodstabla,stprao kesu u desni džep,i lagano krenuo prema suprotnoj strani,kao što sam naveo ranije.Čak sam ga okrenuvši se par puta kod okretaljke vidio kako trčkara po nekih 20 tak metara pa uspori...Čudan lik,veoma čudan.Iako mi n eizlgeda kao neko ko bi se time bavio...

Kod nas je stara prije par godina u dvorištu dok je prekopavala zemlju našla zakopan hljeb u najlonskoj kesi pored betonske pregrade.Neko je to zakopao od očeve familije,samo nikada nismo saznali ko je to uradio.Inače jako čudna porodica,jedne prilike prije par mjeseci je stara igrom slučaja izašla na kuhinjski prozor i kod šupe u kasnim noćnim satima vidjela našeg amidžu kako stoji pored vrata šupe i to blizu mjesta gdje je taj hljeb i bio zakopan.Moji ljud kakvih smo mi problema imali sa njima.Nebesa znaju kakvim se vradžbinama bave.. :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#267 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

Mozda nije ni bacao carke i sihire...to je samo nasa pretpostavka
exampLe.
Posts: 1980
Joined: 26/05/2009 21:30

#268 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by exampLe. »

Mene cudi kako u 21. stoljecu. niko nije uspio dokazati postojanje dzina, sihri i sl.

To mi sve nekako lici na liniju manjeg otpora.
Muslimanima sta god se lose desi u zivotu prvi komentar na to je “neko te je urek’o, neko ti bacio sihre”.

Nisu oni krivi sto su izgubili posao jer isti nisu radili kako treba, nisu krivi sto ih je zena ostavila jer nisu obracali paznju na nju otkad su se “uzeli”, svakodnevni stres i nocne more od istog su odmah sihre i sejtani, svaka psihicka bolest = sihre...

Na kraju kad skontam, poslije Torabija i njegovih “lijecenja” nista me vise kod ovog naroda ne moze iznenaditi. :D
exampLe.
Posts: 1980
Joined: 26/05/2009 21:30

#269 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by exampLe. »

Dope_Man wrote:Oj tripova... cuj sejtan mu na senzaciji :D

Pa kaze nemoj se smijati, kaze postuj... pa bolan, je li te stid napisati takvo nesto?
Zmajeva u skoro svim mitologijama na pretek, posebno u Kini na koju stilisticki podsjeca i ovaj sa senzacije, i ono u tome vidi sejtana. :-) :lol:
Nemoj zezat bolan, i na Coca Coli pise “No Mecca no Muhammed”. :lol:

Nema vecih teoreticara zavjere od vjernika, oni su toliko bitni da je citav svijet protiv njih jbt. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17009
Joined: 31/03/2019 14:56

#270 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by vjeshalica »

exampLe. wrote:Mene cudi kako u 21. stoljecu. niko nije uspio dokazati postojanje dzina, sihri i sl.

To mi sve nekako lici na liniju manjeg otpora.
Muslimanima sta god se lose desi u zivotu prvi komentar na to je “neko te je urek’o, neko ti bacio sihre”.

Nisu oni krivi sto su izgubili posao jer isti nisu radili kako treba, nisu krivi sto ih je zena ostavila jer nisu obracali paznju na nju otkad su se “uzeli”, svakodnevni stres i nocne more od istog su odmah sihre i sejtani, svaka psihicka bolest = sihre...

Na kraju kad skontam, poslije Torabija i njegovih “lijecenja” nista me vise kod ovog naroda ne moze iznenaditi. :D
Zasto se fokusiras iskljucivo na muslimane
Kad i druge religije o istim stvarima govore samo sa drugacijim pojmovima?
Osim toga bespredmetno je povezivati Torabija sa Islamom i praksom Poslanika Muhameda kad on nikakve veze nema sa Islamom,principima Islama itd...covjek je sarlatan,koji obecava lijecenje nemogucih bolesti sto je haram,dira po tijelu nedozvoljeno sto je isto neutemeljeno u religiji konkretno u Islamskim principima...

Ako nemas nista konkretno sa nekim dokazom i tvrdnjom normalno da vodis raspravu onda odustani jer samo pises besmislice za koje mislis da su utemeljene u religiji i tako si stvorio misljenje poogresno o istoj i onda se pozivas kao na zalutale ljude sa ciljem ismijavanja istih a ti isto zalutao kad ne poznajes osnovne stvari u religiji,konkretno u Islamu
Valjda ti dosadno

Osim toga zna se gdje je kolijekvka civilizacije
Nije u AmeriKi i modernom drustvu
Tamo u arapskim zemljama su znali neke stvari kad je u pitanju nauka prije nego su tvoji birvaktilni preci uopste postojali na ovim prostorima prije par hiljada godina
Ovo govorim nevezano za sihire i dzine i sl
Pogledaj sta pametno,imas emisija milion koje nisu medijska podvala,upravo o civilizaciji,da vidis kako civilizirani ljudi gube svoje vrijeme u odnosu na prosjecnog balkanskog mislioca i teoreticara svega i svacega koji se ponekad osjeca bitnim na klox forumu
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#271 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by dr_Evil »

vjeshalica wrote:
Bloo wrote:
Zeno ostrog oka i britkog uma, ova tema u naslovu ima pitanje, a ne uslov da budes vjernik ili vjernica da bi diskutovao na istoj, stoga....
Ne znam kako neko moze diskutovati o stvarima koje ne piznaje ili ima dovoljno nazovi britkog uma i oka da sebi daje komotitet da komentira i tvrdi suprotno od onog sto je upisano u religijskim knjigama u koje nema sumnje
Ili je samo vama dvjema poprilicno dosadno pa se dzuture nalazite svugdje?
Tema i naslov nije relevantan koliko doticna ne poznaje materiju ali iz ciste dosade ukljucila da komentarise stvari o kojima nema pojma
Valjda je preduslov da bas poznajes makar osnovne stvari kad se hoces ukljuciti negdje u diskusiju,ali doduse forum je mjesto gdje to pravilo i ne vrijedi pa se svako osjeca na svoj nacin relevantan da prica o necemu o cemu pojma nema. A ne zato koliki je vjernik ili nevjernik
Puno cudnih izjava ovde, evo gospodjica kaze upisano u religijski knjigama u koje nema sumnje.. pa dobro mozda tebi nema sumnje ali vecina nas na ovoj temi sumnja u citav koncept religije i religiju ( bilo koju).

Drugo reci da neko nema pojma o necemu samo zato sto je ateista, pa to zvuci vec kao fasizam.

Ti kao vjernica (barem tako mi zvuci) predstavljas stvari iz svoje perspektive i pokusavas da ih razumijes na nacin koji tebi odgovara. Mi kao ateisti, agnostici ili sta vec pokusavamo stvari da postavimo na nacin koji mi mozemo shvatiti, a to je da ne postoje sihiri,dzini, meleci, andjeli, demoni i tako to. Za nas postoje psihicka oboljenja i beskrajna ljudska glupost.

Niko nikoga ne treba da osudjuje, ali svaku raspravu moramo da drzimo u granicama diplomatije.

Moja zamjerka na dosta ljudi po forumima, ali u stvarnom zivotu je da dolaze da pricaju o necemu, a nisu spremni da saslusaju drugu stranu. Kao da pricas sa zidom, sto bi rekli stari kod nas isto ko vo kad ga postavis u brazdu, samo pravo ide i ne skrece.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#272 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by dr_Evil »

exampLe. wrote:Mene cudi kako u 21. stoljecu. niko nije uspio dokazati postojanje dzina, sihri i sl.

To mi sve nekako lici na liniju manjeg otpora.
Muslimanima sta god se lose desi u zivotu prvi komentar na to je “neko te je urek’o, neko ti bacio sihre”.

Nisu oni krivi sto su izgubili posao jer isti nisu radili kako treba, nisu krivi sto ih je zena ostavila jer nisu obracali paznju na nju otkad su se “uzeli”, svakodnevni stres i nocne more od istog su odmah sihre i sejtani, svaka psihicka bolest = sihre...

Na kraju kad skontam, poslije Torabija i njegovih “lijecenja” nista me vise kod ovog naroda ne moze iznenaditi. :D
Ma nema toliko veze sa musliman ili ne, to je kod nas istocnih naroda. Mislim da je neka zena u americi pisala doktorat o tome. Doduse uzela je sve slavenske narode, tipa kad se kod nas nesto desi kazu takva je sudbina bila, ili za sve kazemo ako bog da. Dok ameri ili generalno anglosasi kazu da covjek sam sebi kroji sudbinu.

Mislim da koji god narod kroz historiju je preuzeo sudbinu u svoje ruke da je uspio. I nemojte mi molim vas sada ono da Allah nece promijeniti svoj odnos prema nekom narodu... itd itd. Vidimo kako stvari stoje u svijetu
exampLe.
Posts: 1980
Joined: 26/05/2009 21:30

#273 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by exampLe. »

vjeshalica wrote:
exampLe. wrote:Mene cudi kako u 21. stoljecu. niko nije uspio dokazati postojanje dzina, sihri i sl.

To mi sve nekako lici na liniju manjeg otpora.
Muslimanima sta god se lose desi u zivotu prvi komentar na to je “neko te je urek’o, neko ti bacio sihre”.

Nisu oni krivi sto su izgubili posao jer isti nisu radili kako treba, nisu krivi sto ih je zena ostavila jer nisu obracali paznju na nju otkad su se “uzeli”, svakodnevni stres i nocne more od istog su odmah sihre i sejtani, svaka psihicka bolest = sihre...

Na kraju kad skontam, poslije Torabija i njegovih “lijecenja” nista me vise kod ovog naroda ne moze iznenaditi. :D
Zasto se fokusiras iskljucivo na muslimane
Kad i druge religije o istim stvarima govore samo sa drugacijim pojmovima?
Osim toga bespredmetno je povezivati Torabija sa Islamom i praksom Poslanika Muhameda kad on nikakve veze nema sa Islamom,principima Islama itd...covjek je sarlatan,koji obecava lijecenje nemogucih bolesti sto je haram,dira po tijelu nedozvoljeno sto je isto neutemeljeno u religiji konkretno u Islamskim principima...

Ako nemas nista konkretno sa nekim dokazom i tvrdnjom normalno da vodis raspravu onda odustani jer samo pises besmislice za koje mislis da su utemeljene u religiji i tako si stvorio misljenje poogresno o istoj i onda se pozivas kao na zalutale ljude sa ciljem ismijavanja istih a ti isto zalutao kad ne poznajes osnovne stvari u religiji,konkretno u Islamu
Valjda ti dosadno

Osim toga zna se gdje je kolijekvka civilizacije
Nije u AmeriKi i modernom drustvu
Tamo u arapskim zemljama su znali neke stvari kad je u pitanju nauka prije nego su tvoji birvaktilni preci uopste postojali na ovim prostorima prije par hiljada godina
Ovo govorim nevezano za sihire i dzine i sl
Pogledaj sta pametno,imas emisija milion koje nisu medijska podvala,upravo o civilizaciji,da vidis kako civilizirani ljudi gube svoje vrijeme u odnosu na prosjecnog balkanskog mislioca i teoreticara svega i svacega koji se ponekad osjeca bitnim na klox forumu
Zato što živim među muslimanima.

Vidio sam mnoge ljude koji su "u vjeri", a išli su kod Torabija vjerujući da će im on istjerati nekakve džine i da će ih zbog toga krenuti u životu. To dovoljno govori o tome koliko generalno kod nas ljudi ustvari (ne)poznaju svoju vjeru, a prvi su tu kad treba reći "to nije naša nova godina", "krmetina je haram", "kršćani su kafiri", "jevreji su proklet narod" i sl.

Ja ne poznajem Islam? Poznajem ga bolje od tebe na tvoju žalost. :)

Arapski svijet je danas mnogo zaostao za modernim društvom. Tamo žene završavaju u zatvoru jer ne nose hidžab, ubijaju se ljudi koji su izašli iz vjere, režu se ruke kradljivcima, mlade ljude koji stupaju u odnose prije braka javno bičuju itd. itd.
Kakva bolan kolijevka civilizacije, šta pričaš ti?

Nauka? Daj dokaze za svoje tvrdnje, samo mi nemoj onih Kur'anskih wanna be čuda tipa "broj 19", "riječ dan je spomenuta 365 puta" slične nebuloze.

Govorimo o današnjem vremenu, a danas su arapi naspram te Amerike koju ismijavaš obična zaostala plemena.
Last edited by exampLe. on 07/08/2019 14:41, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#274 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by dr_Evil »

Zato što živim među muslimanima.

Vidio sam mnoge ljude koji su "u vjeri", a išli su kod Torabija vjerujući da će im on istjerati nekakve džine i da će ih zbog toga krenuti u životu. To dovoljno govori o tome koliko generalno kod nas ljudi ustvari (ne)poznaju svoju vjeru, a prvi su tu kad treba reći "to nije naša nova godina", "krmetina je haram", "kršćani su kafiri", "jevreji su proklet narod" i sl.

Ja ne poznajem Islam? Poznajem ga bolje od tebe na tvoju žalost. :)

Arapski svijet je danas mnogo zaostao za modernim društvom. Tamo žene završavaju u zatvoru jer ne nose hidžab, ubijaju se ljudi koji su izašli iz vjere, režu se ruke kradljivcima, mlade ljude koji stupaju u odnose prije braka javno bičuju itd. itd.
Kakva bolan kolijevka civilizacije, šta pričaš ti?
Niti su kad bili kolijevka civilizacije niti će ikada biti.

Nauka? Daj dokaze za svoje tvrdnje, samo mi nemoj onih Kur'anskih wanna be čuda tipa "broj 19" i slične nebuloze.
A dobro, civilizacija koju danas poznajemo jeste nastala u tim krajevima (necu uopste komentarisati grcke izmisljotine sa berlinskog kongresa), mada tesko je reci da danasnji arapi imaju ista sa tim. Najrazvijenije doba je arapa taj srednji vijek, zlatno doba islama. Iskreno mislim da je taj napredak se desio zbog islama, ne zbog religije ili necega takvoga nego sto je unio red i sklad u zivot nesredjenih ljudi. Nisu bili spremni da se razvijaju dalje, sto vise vratili su se par stoljeca unazad kada je neko pametan skontao da se ne treba baviti naukom nego izucavati samo Kuran, i danas su tu gdje jesu, a i mi sa njima.
exampLe.
Posts: 1980
Joined: 26/05/2009 21:30

#275 Re: Vjerujete li u sihre?

Post by exampLe. »

dr_Evil wrote:
Zato što živim među muslimanima.

Vidio sam mnoge ljude koji su "u vjeri", a išli su kod Torabija vjerujući da će im on istjerati nekakve džine i da će ih zbog toga krenuti u životu. To dovoljno govori o tome koliko generalno kod nas ljudi ustvari (ne)poznaju svoju vjeru, a prvi su tu kad treba reći "to nije naša nova godina", "krmetina je haram", "kršćani su kafiri", "jevreji su proklet narod" i sl.

Ja ne poznajem Islam? Poznajem ga bolje od tebe na tvoju žalost. :)

Arapski svijet je danas mnogo zaostao za modernim društvom. Tamo žene završavaju u zatvoru jer ne nose hidžab, ubijaju se ljudi koji su izašli iz vjere, režu se ruke kradljivcima, mlade ljude koji stupaju u odnose prije braka javno bičuju itd. itd.
Kakva bolan kolijevka civilizacije, šta pričaš ti?
Niti su kad bili kolijevka civilizacije niti će ikada biti.

Nauka? Daj dokaze za svoje tvrdnje, samo mi nemoj onih Kur'anskih wanna be čuda tipa "broj 19" i slične nebuloze.
A dobro, civilizacija koju danas poznajemo jeste nastala u tim krajevima (necu uopste komentarisati grcke izmisljotine sa berlinskog kongresa), mada tesko je reci da danasnji arapi imaju ista sa tim. Najrazvijenije doba je arapa taj srednji vijek, zlatno doba islama. Iskreno mislim da je taj napredak se desio zbog islama, ne zbog religije ili necega takvoga nego sto je unio red i sklad u zivot nesredjenih ljudi. Nisu bili spremni da se razvijaju dalje, sto vise vratili su se par stoljeca unazad kada je neko pametan skontao da se ne treba baviti naukom nego izucavati samo Kuran, i danas su tu gdje jesu, a i mi sa njima.
Editovao sam post da bude malo jasniji.. Ja se fokusiram na trenutno stanje gdje su islamske zemlje jedne od najnerazvijenijih i naprimitivnijih na planeti Zemlji.
Post Reply