VJERONAUKA U SARAJEVSKIM GIMNAZIJAMA?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
rulja_20
Posts: 115
Joined: 10/11/2005 01:22

#1 VJERONAUKA U SARAJEVSKIM GIMNAZIJAMA?!

Post by rulja_20 »

jeste li gledali večeras 60 minuta? SRAMOTA. kantonalno ministarstvo obrazovanja poslalo je upitnike u gimnazije u vezi uvođenja vjeronauke u iste, kao obavezan predmet. očito je ovaj pritisak konstantan, jer sjećam se i sam kada sam išao u gimnaziju bilo je neke priče oko toga. ali kada je trebalo uvesti kulturu religija tada je priča bila drugačija. tada su bili protiv uvođenja tog predmeta. valjda se boje da se ne bi koji Bošnjo pokrstio. :shock:

iako pripadam istoj religiji taj čin mi se gadi, isto kao i čitava IZ, a pogotovo onaj Homeini na čelu. :x
eto, i sad lijepo u RS-u mogu reći: Bošnjaci hoće jednonacionalno Sarajevo, a šta da im ponudimo kao kontraargument?

prijedlozi? :(
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#2

Post by vatrogasac »

...ma ne može biti obavezna...može biti izborno-obavezna ili fakultativna sa alternativom za one koji ne žele : etika, kultura religija ili historija religija....i ti Bakiru vjeruješ......
rulja_20
Posts: 115
Joined: 10/11/2005 01:22

#3

Post by rulja_20 »

ma znaš šta. i ja sam siguran da se to neće desiti. ali stvar je u tome što se jasno očituje stav islamske zajednice koji nije onakav kakav treba da bude.
najveći problem je o tome što će svaki političar iz RS-a uzimati to kao primjer "nekonstitutivnosti" naroda u Sarajevu kada mu zatreba.
a kada bi se EVENTUALNO uvela ta vjeronauka ja svoje dijete tu ne bih dao, jer ne želim da ga uče takvi licemjeri.

a Bakir je priča za sebe, to sigurno...
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#4

Post by Murisno1 »

ne valja ni malo ...
ako je to istina , moja osuda odmah ..

ali sumnjam da bi neko , ko se za to pita , bio toliko glup da to postavi kao "obavezan" predmet ...

ali ako griješim ... onda ne sumnjam da je glup
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#5

Post by Prenj »

Kockice se sklapaju ...

Reisov govor na svecanosti povodom obilježavanja 469 godina Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu, odrzanoj u januaru 2006.
BH Dani wrote: ...
Cerić koji bošnjačkim političarima u Kantonu Sarajevo otvoreno nudi pomoć da bi u školski sustav uveli vjeronauku: "Ako nemate dovoljno vlasti, kažite nam pa ćemo vam pomoći da imate više" - poručio je ovaj vjerski poglavar sa svečanosti iz Gazi Husrev-begove medrese, stilom i tonom koji teško da priliče ugledu dobitnika prestižne svjetske nagrade za mir.
...
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#6

Post by Stitch__ »

ma nidje veze ba

sta ja kao ateista trebam ucit da je covjeka od gline bog napravio. a onda odem na biologiju pa ucim drugacije. jebo lud zbunjenog :? nikad to nece bit.

a postavka autora teme da bi nakon uvodjenja obavezne vjeronauke sarajevo bilo vishe islamsko nikako ne valja. pa sigurno ne bi hodze ucile i katolicku/pravoslavnu/ostalu djecu ;)
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#7

Post by flora.sa »

prvo, meni je presmijesno anketirati gimnazijalce, da li se slazu s time da im uvedu jedan OBAVEZAN predmet...naravno da ce reci NE...taman im jos treba jedam predmet koji trebaju strebati, i koji bi ulazio u prosjek ocjena :D :D

Dok je bilo fakultativno, niko nije htio da ide, pa su skontali hajd onda da bude obavezno...treba odgajati mlade u islamskom duhu, posto-poto

naravno - to najveca glupost koju su u IZ mogli da smisle...

ima puuuno dzamija, mekteba gdje se to i prije ucilo, pa neka se brate i dalje tako nastavi...a koga interesira, ne treba mu ni skola, ni dzamija, ni mekteb, nego ce uzeti cage u ruke, i citati...

i da dodam, mislim da nema sanse da ce ovo proci...a oni mogu navaljivati do Sudnjeg dana :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by _BosanaC »

Ne lici li ovo sve na jako dobru predizbornu kampanju? :-?

Nema teorije da vjeronauka bude uvedena u skole kao obavezan predmet, jer:

- Hoce li KSC zaposliti i hodzu i popa i davati im plate da drze vjeronauku za mozoda maksimalno deset ucenika?

Isto se odnosi i na PBG i na Pravoslavnu bogosloviju... Nidje veze. Nikad vjeri i religiji nije i nece biti mjesta u skolama, pogotovo pod "obavezno" a i ovo saoda je cisto preseravanje nebil' se statistike malo nasminkale...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#9

Post by Prenj »

_BosanaC wrote:Ne lici li ovo sve na jako dobru predizbornu kampanju? :-?

Nema teorije da vjeronauka bude uvedena u skole kao obavezan predmet, jer:

- Hoce li KSC zaposliti i hodzu i popa i davati im plate da drze vjeronauku za mozoda maksimalno deset ucenika?

Isto se odnosi i na PBG i na Pravoslavnu bogosloviju... Nidje veze. Nikad vjeri i religiji nije i nece biti mjesta u skolama, pogotovo pod "obavezno" a i ovo saoda je cisto preseravanje nebil' se statistike malo nasminkale...
Nece, ali zato se moze desiti da dobijemo 100% nacionalno ciste skole na kraju ovog procesa, iz istih razloga koje si gore naveo ...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by _BosanaC »

Prenj wrote:
_BosanaC wrote:Ne lici li ovo sve na jako dobru predizbornu kampanju? :-?

Nema teorije da vjeronauka bude uvedena u skole kao obavezan predmet, jer:

- Hoce li KSC zaposliti i hodzu i popa i davati im plate da drze vjeronauku za mozoda maksimalno deset ucenika?

Isto se odnosi i na PBG i na Pravoslavnu bogosloviju... Nidje veze. Nikad vjeri i religiji nije i nece biti mjesta u skolama, pogotovo pod "obavezno" a i ovo saoda je cisto preseravanje nebil' se statistike malo nasminkale...
Nece, ali zato se moze desiti da dobijemo 100% nacionalno ciste skole na kraju ovog procesa, iz istih razloga koje si gore naveo ...
Ali takve skole vec postoje, i postojale su i u ona "mracna" doba (opet ga *ebem ko mi svjetlo upali!) pod nazivom medresa, sjemeniste, bogoslovija itd... Ne znam bas za nekog pravoslavca/katolika koji ide u medresu i vice versa, a skola koju finansira drzava, odnosno i ja i svi mi ne moze imati nikakve zvanicne veze sa bilo kojom religijom, i mislim da je to i vrapcu na grani jasno (dobro, mozda nije ultranacionalistima tipa Cerica, Puljica & co.) ali vec imamo dovoljno vjerskih objekata da svaki vjernik ima svoj privatni.
be
Posts: 35
Joined: 13/02/2006 12:36

#11 vjeronauk

Post by be »

Svakome normalnom se ovakve stvari i vise nego gade. Ja sam otac devetogodisnjeg djeteta i ne pada mi na pamet otezavati mu jos vise tako sto bih ga slao jos i na vjeronauk. To je jedno. A drugo, ko sam ja da naturam svom djetetu vjeru ili ateizam !? Kad odraste jednog dana i bude samostalno mogao ocijeniti kojim putem ce krenuti, neka bude sta bude, imace moju podrsku. A do tada ne dajem pravo ni sebi ni drugome da mom djetetu natura bilo kakav stav po ovome pitanju.
Drugo, za mene je generalno veoma idiotski drzati vjeronauk u skoli. Vjera je stvar izmedju mene i Boga, i to se tice samo mene (neka me puste dusebriznici da se sam za sebe brinem hocu li zavrsiti u dzenetu ili dzehenemu), i to ne treba siriti i u javni zivot. Malo bi se one bule i hodze na tim casovima mogli potruditi da uce djecu toleranciji, a ne da mi dijete dolazi iz skole sa pricama kako su ga spopadale kolege iz razreda kojekakvim budalastinama tipa "Bog ce te karati", "gorices u dzehenemu sto ne ides na vjeronauk"...itd. FUJ !!!!!!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#12

Post by Prenj »

_BosanaC wrote:
Prenj wrote: Nece, ali zato se moze desiti da dobijemo 100% nacionalno ciste skole na kraju ovog procesa, iz istih razloga koje si gore naveo ...
Ali takve skole vec postoje, i postojale su i u ona "mracna" doba (opet ga *ebem ko mi svjetlo upali!) pod nazivom medresa, sjemeniste, bogoslovija itd... Ne znam bas za nekog pravoslavca/katolika koji ide u medresu i vice versa, a skola koju finansira drzava, odnosno i ja i svi mi ne moze imati nikakve zvanicne veze sa bilo kojom religijom, i mislim da je to i vrapcu na grani jasno (dobro, mozda nije ultranacionalistima tipa Cerica, Puljica & co.) ali vec imamo dovoljno vjerskih objekata da svaki vjernik ima svoj privatni.
Sve moze, kad se braca sloze, u Hrvatskoj vjeronauka postoji i u obdanistima!
Mikula Mali
Posts: 86
Joined: 20/01/2006 13:36

#13

Post by Mikula Mali »

Nikad losim politicarima (to ce reci, politicarima koji misle da je politika prodavanje 'magicnih' ljekarija sa putujucih kola, svaki dan u drugom gradu, svaki dan drugi ignoranti za prevariti, a dok obidjes krug - tj. do narednih izbora - i oni sto si ih vec izvarao, zaborave, a muka i bolescine ih pritisnu bez nade i sve bi dali da se izlijece i u sve su spremni povjerovati), nikad njima nece biti dovoljno crtkanja linija. Tigra da stavis u tor u ovcu bi se pretvorio, a svakoj ovci, zna se - treba pas cuvar i coban. Eto posla i mandata.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#14

Post by King Kikapu »

zapravo ovakva namjera IVZ-a je teznja najgorem mogucem separatizmu koji u ovom momentu moze zadesiti BiH.
stvarni problem uvodjenja vjeronauke kao obaveznog predmeta je konstruiranje svijesti srednjoskolaca u kojoj su zacrtane jasne razlike izmedju NAS i NJIH. to je prvi korak u dugorocnom planu sprovodjnja 'arhitekture podjele' BiH.
pored toga potpuno je nevjerovatno da se ovakav potez IVZ-a mogao zbiti bez podrske u vladajucoj bosnjackoj partiji. to je opet dokaz nevidjenog licemjerja. dok pricaju o jedinstvenoj BiH sve rade kako bi sto vise podijelili njene vec podjeljene gradjane.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#15

Post by Prenj »

Da jos malo slazemo kockice ...

Iz analize Ivana Lovrenovica u Feralu ...
Za Sulejmana Tihića, koji je SDA za vrijeme Silajdžićeve političke apstinencije poveo putem umjerenjaštva i etničkoga otvaranja, Silajdžićeva agresivna nacional-patriotska demagogija možda će se pokazati kobnom. I za jednu i za drugu opciju bit će od ogromne važnosti komu će ljubav pokloniti reisu-l-ulema Cerić i Islamska zajednica, no to je računica o čijemu se ishodu još ne može ni nagađati.
Bitka za glasove ce se ocito biti i preko ledja srednjoskolaca putom uvodjenja obavezne vjeronauke ...Elem, ko prvi uslisi reisu zelju, njemu vlast i slast = prodaja Telecoma, Elektroprivrede ...
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#16

Post by King Kikapu »

zavadi, pa vladaj, a vladaj da se obogatis.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#17

Post by mIRCerka »

:roll: o Tito dragi... :roll:

DA Ministarstvo je poslalo upitnik...ne zahtjev...ta dva termina nemaju isto znacenje...
DA pokusava se uvesti i NE nece se uvesti ako se djeca uozbilje i prestanu se zajebavati sa svakojakim upitnicima...
naime, istrazivanja putem anketa su vrlo cesta po skolama, makar su bila dok sam ja isla u srednju...i na pitanje tipa NAVEDITE NEKI PROBLEM U SKOLI I VAS PRIJEDLOG RJESAVANJA ISTOG S CILJEM POBOLJSANJA NASTAVNOG PROCESA, djecaci su mahom pisali ZELIMO TV U HOLU SKOLE DA MOZEMO GLEDATI PRIJENOS nekog TAKMICENJA...

i onda se cude sto im se uvede vjeronauka...
to ce biti isto ko pobjeda Finske na eurosongu...sve od zajebancije...
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#18

Post by hepok »

Ok ne treba vjeronauku, al nesto slicno treba, neki predmet gdje ce se izucavati sve religije svijeta, jer trenutni skolski sistem kod nas kao i u svijetu ne obrazuje ljude nego stvara dobro izdresirane zivotinje.
Einstein je u pravu
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#19

Post by Vingo »

A zasto ti mislis da ce oni kad se uozbilje reci NE vjeronauku?
Ili da neko uopste drzi do njihovog DA ili NE.....Kako rece....Ministarstvo je poslalo upitnik....A student nije zapalio....
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20

Post by mIRCerka »

Vingo wrote:A zasto ti mislis da ce oni kad se uozbilje reci NE vjeronauku?
..
ocigledno si davno izasla iz skole ...srednja skola ima tako preopterecen program, da ni ovo postojece ne stizu nauciti...
npr. gimnazijalci uce preko 15 naziva za jedan obicni srcani otkucaj...
toliko su udetaljisali svaki predmet da je djeci stalo da se ukine pola, a ne da si jos dodaju na grbacu...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#21

Post by mIRCerka »

hepok wrote:Ok ne treba vjeronauku, al nesto slicno treba, neki predmet gdje ce se izucavati sve religije svijeta, jer trenutni skolski sistem kod nas kao i u svijetu ne obrazuje ljude nego stvara dobro izdresirane zivotinje.
Einstein je u pravu
mislim da to vec postoji..Kultura Religije...tako nesto...samo ne znam koji je status, jel fakultativno, obavezno ili u sklopu nekog predmeta...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#22

Post by Prenj »

mIRCerka wrote:
Vingo wrote:A zasto ti mislis da ce oni kad se uozbilje reci NE vjeronauku?
..
ocigledno si davno izasla iz skole ...srednja skola ima tako preopterecen program, da ni ovo postojece ne stizu nauciti...
npr. gimnazijalci uce preko 15 naziva za jedan obicni srcani otkucaj...
toliko su udetaljisali svaki predmet da je djeci stalo da se ukine pola, a ne da si jos dodaju na grbacu...
I cijela stvar ce tako demokratski biti stavljena ad acta?
x202
Posts: 56
Joined: 22/11/2004 09:16

#23

Post by x202 »

Vjeronauk nek se uvodi po zelji djaka ili roditelja...a kultura religije obavezno! A zasto? Pa zato sto bi na prste mogli nabrojati kolik ljudi ustinu poznaje razlike i slicnosti medju religijama. Zato i imamo ovoliko predrasuda o onom drugacijem od nas, a sve hocemo da smo multikulturan i multietnicki grad. Ako jesmo, moramo to dokazati uceci o drugim narodima i religijama. Bez obzira, vjerujes li u nesto ili ne. Bar postuj i ne govori o necemu sto ne poznajes, a da prethodno nisi o tome citao ili istrazivao. Jeli tako ili nije?
be
Posts: 35
Joined: 13/02/2006 12:36

#24 religija

Post by be »

ja i mnogo njih iz moje generacije znamo o tome i bez minute skolske nastave. To je stvar kulture. barem u Sarajevu to nije bio problem nauciti. Stvar je u onome sta se iz kuce ponese.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#25

Post by Vingo »

Da...ja sam iz skole izasla dovoljno davno, da sam imala srece da iz nje ponesem i neko znanje...znanje dovoljno za anticipaciju cinjenice da glasovi ucenika, zbrojeni po okoncanju ankete, ne sluze nicemu



Talasajmo!
Locked