Vjernik protiv Vjernika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#51 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by animals »

Smrcak15 wrote:
kontradiktoran si, kazes koje Bog mora ispunjavati, ti to napises kao da ti vjerujes da je Bog istina i realnost, pa ako ima Boga on ce svoje obecanje i ispunuti, a ako nema Boga onda ti je to sto si napisao nerealno, ako ga nema nece ti ni ispunjavati.
Ja vjerujem, ali ne u religiju...
ako to mozes svatiti...
a sto se tice projekcije Boga, niti je obecao, niti mora ispuniti..
to je samo covjekova nada, da nece umrijeti, da ce zivjeti vjecno...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#52 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote: Ne. Nisi svjestan jer se ne možeš sjetiti iste. Samo oni koji se istreniraju mogu biti svjesni, a njih je jako malo.
astralna projekcija je i iskustvo bliske smrti, nema tu treniranje nikakvo, jednostavno se desi nesreca i dusa izleti iz tijela ali jos smrt nije nastala, a posto smrtni cas nije dosao, dusa se mora vratiti nazad u tijelo.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#53 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

animals wrote:
Smrcak15 wrote:
kontradiktoran si, kazes koje Bog mora ispunjavati, ti to napises kao da ti vjerujes da je Bog istina i realnost, pa ako ima Boga on ce svoje obecanje i ispunuti, a ako nema Boga onda ti je to sto si napisao nerealno, ako ga nema nece ti ni ispunjavati.
Ja vjerujem, ali ne u religiju...
ako to mozes svatiti...
a sto se tice projekcije Boga, niti je obecao, niti mora ispuniti..
to je samo covjekova nada, da nece umrijeti, da ce zivjeti vjecno...
pazi moras malo dublje razmisliti p oovom pitanju.

ti si stava takvoga, a recimo sta ako je bas onako kako Kuran tvrdi, da je od BOga i da se poslije zivi vjecni zivot, sta ako je zaista tako...moras se hipoteticki postaviti prema tome, nemozes kontati, ma nemoze biti, ko kaze da nemoze biti , jesi li ti bio mrtav pase vratio sa sigurnoscu da kazes da nije tako kako Kuran tvrdi??
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#54 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by animals »

Smrcak15 wrote:
animals wrote:
Smrcak15 wrote:
kontradiktoran si, kazes koje Bog mora ispunjavati, ti to napises kao da ti vjerujes da je Bog istina i realnost, pa ako ima Boga on ce svoje obecanje i ispunuti, a ako nema Boga onda ti je to sto si napisao nerealno, ako ga nema nece ti ni ispunjavati.
Ja vjerujem, ali ne u religiju...
ako to mozes svatiti...
a sto se tice projekcije Boga, niti je obecao, niti mora ispuniti..
to je samo covjekova nada, da nece umrijeti, da ce zivjeti vjecno...
pazi moras malo dublje razmisliti p oovom pitanju.

ti si stava takvoga, a recimo sta ako je bas onako kako Kuran tvrdi, da je od BOga i da se poslije zivi vjecni zivot, sta ako je zaista tako...moras se hipoteticki postaviti prema tome, nemozes kontati, ma nemoze biti, ko kaze da nemoze biti , jesi li ti bio mrtav pase vratio sa sigurnoscu da kazes da nije tako kako Kuran tvrdi??
Pretpostavke...sta ako je bas tako...
nista...
jel ti stvarno mislis da ce taj tvoj ili moj zamisljeni Bog, vise cijeniti, mene ili tebe..
samo zato sto radimo rituale, koji su nebitni u citavoj projekciji ljudske vrste...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#55 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote: Ne. Nisi svjestan jer se ne možeš sjetiti iste. Samo oni koji se istreniraju mogu biti svjesni, a njih je jako malo.
astralna projekcija je i iskustvo bliske smrti, nema tu treniranje nikakvo, jednostavno se desi nesreca i dusa izleti iz tijela ali jos smrt nije nastala, a posto smrtni cas nije dosao, dusa se mora vratiti nazad u tijelo.
Moguće je istrenirati. Ne bi ljudi bezveze o tome govorili, objašnjavali i dijelili svoja iskustva. Meni se samo 2 puta desilo da sam svjestan.
Jednom 2-3 minute, a znao sam po satu u sobi. Našao sam se na plafonu i vidio sebe kako spavam. Svega sam bio svjestan i odjednom sam se probudio. Drugi put je trajalo više od 10 minuta. Tad sam i sa nekim razgovarao. Sad šta to može biti... druga duša, melek, džin, halucinacija... nemam pojma. Znam samo da me strah obuzeo i da sam se trgnuo. Prvi korak u treniranju je da te ne bude strah. Ima ljudi koji to godinama rade. Kad se to meni drugi put desilo, tad je bio i zadnji put.

Odosmo mi u offtopic... neću više o ovome.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#56 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by triconja »

Ko ce biti visi na toj rang listi velikana i onih koji su zasluzili raj ili onaj sto u zivotu nije knjige procito do vjerske ili onaj sto je formulisao dva tri teorema koji ce se koristiti u matematici?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#57 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

animals wrote: Pretpostavke...sta ako je bas tako...
nista...
jel ti stvarno mislis da ce taj tvoj ili moj zamisljeni Bog, vise cijeniti, mene ili tebe..
samo zato sto radimo rituale, koji su nebitni u citavoj projekciji ljudske vrste...
nista kazes, cuj nista :-)

pa ako si hipoteticki usao u tu situaciji i nasao se ispred BOga na sudnjem danu, to znaci ako Bog postoji i Kuran je stvarno njegova knjiga poslata covjecanstvo...onda budi siguran nema to onda nista, zaboravi, cuj nista...

Allah kaze:

Kad nekome od njih smrt dođe, on uzvikne: “Gospodaru moj, povrati me
da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio!” – Nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti – pred njima će prepreka biti sve do dana kada će oživljeni biti.
Pa kad se u rog puhne, tada rodbinskih veza među njima neće biti i jedni druge neće ništa pitati.
Oni čija dobra djela budu teška, oni će želje svoje ostvariti,
a oni čija dobra djela budu lahka, oni će posve izgubljeni biti, u Džehennemu će vječno boraviti,
vatra će im lica pržiti i iskeženih zuba će u njemu ostati.
“Zar vam ajeti Moji nisu kazivani, a vi ste ih poricali?”
“Gospodaru naš,” – reći će – “naši prohtjevi su bili od nas jači, te smo postali narod zalutali.
Gospodaru naš, izbavi nas iz nje; ako bismo ponovo zlo radili, sami bismo sebi nepravdu učinili.”
“Ostanite u njoj prezreni i ništa Mi ne govorite!” – reći će On.
“Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’ –
vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali.
Njih sam Ja danas nagradio za ono što su trpjeli, oni su, doista, postigli ono što su željeli.”
A koliko ste godina na Zemlji proveli?” – upitaće On.
“Proveli smo dan ili samo dio dana” – odgovoriće – “pitaj one koji su brojali.”
“Pa da, kratko ste proveli” – reći će On – “da ste samo znali!
Zar ste mislili da smo vas uzalud stvorili i da Nam se nećete povratiti?

jel ti stvarno mislis da ce taj tvoj ili moj zamisljeni Bog, vise cijeniti, mene ili tebe..
to ja neznam koga ce cijeniti, mozda mene kazni na sudnjem danu, a mozda se tebi smiluje, ko ce ga znati....
samo zato sto radimo rituale, koji su nebitni u citavoj projekciji ljudske vrste
pogresno razmisljas druze...

vidi ovo, zamisli se ova situacija, ti si veliki siromah, jedva kraj sa krajem sastavljas, nemas hrane, i odjednom se pojavi neki covjek i dadne ti 100 000 maraka, a ti iz svega srca mu kaze hvala ti od srca....a covjek neki koji gleda to sa strane, i tebi pridje i kaze, kakav je ovo nakaradni ritual da se zahvaljivas covjeku i pruzas mu ruku...sto ti to treba???

eh upravo molitva ima tu funkciju, to je zahvala na dobroti koju ti BOg daje, pa ti sa kako kazes tim ritualom si zahvalan Bogu na dobroti koju ti daje iz svoje milosti a ne mora. Ako je funkcija molitve da se iskaze zahvalnost Bogu na svemu sto nam je dao, kako to onda moze biti nebitan ritual???
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#58 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by MarlboroGold »

triconja wrote:Ko ce biti visi na toj rang listi velikana i onih koji su zasluzili raj ili onaj sto u zivotu nije knjige procito do vjerske ili onaj sto je formulisao dva tri teorema koji ce se koristiti u matematici?
Odlično pitanje. Neka nam smrle odgovori :D
Last edited by MarlboroGold on 03/02/2018 21:28, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#59 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by animals »

Molitva je , kad nekog molis za pomoc...
klanjanje je kad se nekom ponizavas..
znaci, Bog nas je stvorio da se ponizavamo i molimo, za samilost...
suprotnost od covjekove prirode za napretkom...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#60 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote: Ne. Nisi svjestan jer se ne možeš sjetiti iste. Samo oni koji se istreniraju mogu biti svjesni, a njih je jako malo.
astralna projekcija je i iskustvo bliske smrti, nema tu treniranje nikakvo, jednostavno se desi nesreca i dusa izleti iz tijela ali jos smrt nije nastala, a posto smrtni cas nije dosao, dusa se mora vratiti nazad u tijelo.
Moguće je istrenirati. Ne bi ljudi bezveze o tome govorili, objašnjavali i dijelili svoja iskustva. Meni se samo 2 puta desilo da sam svjestan.
Jednom 2-3 minute, a znao sam po satu u sobi. Našao sam se na plafonu i vidio sebe kako spavam. Svega sam bio svjestan i odjednom sam se probudio. Drugi put je trajalo više od 10 minuta. Tad sam i sa nekim razgovarao. Sad šta to može biti... druga duša, melek, džin, halucinacija... nemam pojma. Znam samo da me strah obuzeo i da sam se trgnuo. Prvi korak u treniranju je da te ne bude strah. Ima ljudi koji to godinama rade. Kad se to meni drugi put desilo, tad je bio i zadnji put.

Odosmo mi u offtopic... neću više o ovome.
ne kazem da je nemoguce da na neki nacin nauci izaci sa dusom iz tijela, ali kazem da vecinom to se desava ljudima u neserci i nekad ljudima tokom sna.
Meni se samo 2 puta desilo da sam svjestan.
Jednom 2-3 minute, a znao sam po satu u sobi. Našao sam se na plafonu i vidio sebe kako spavam.
to je astralna porjekcija.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#61 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by triconja »

Izgleda smrcak svjesno odgadja odgovoriti na moje pitanje jer i sam vidi da ce upasti u zamku. :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#62 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:Ko ce biti visi na toj rang listi velikana i onih koji su zasluzili raj ili onaj sto u zivotu nije knjige procito do vjerske ili onaj sto je formulisao dva tri teorema koji ce se koristiti u matematici?
ne ulazi se u raj na osnovu procitanih knjiga, nego na osnovu cistoce srca i uradjenih dobrih djela koje su podstakle BOga na milost pa se smilovao i pustio u Raj osobu.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#63 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by triconja »

Smrcak15 wrote:
triconja wrote:Ko ce biti visi na toj rang listi velikana i onih koji su zasluzili raj ili onaj sto u zivotu nije knjige procito do vjerske ili onaj sto je formulisao dva tri teorema koji ce se koristiti u matematici?
ne ulazi se u raj na osnovu procitanih knjiga, nego na osnovu cistoce srca i uradjenih dobrih djela koje su podstakle BOga na milost pa se smilovao i pustio u Raj osobu.
Hajmo ovako ko je vise zasluzio raj onaj ko je od skole samo u mekteb iso i naucio arebicu i ima neko formalno vjersko obrazovanje ili Aristotel? Ko je vise uradio dobrih dijela? Od koga vise koristi ima drustvo?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#64 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

animals wrote:Molitva je , kad nekog molis za pomoc...
klanjanje je kad se nekom ponizavas..
znaci, Bog nas je stvorio da se ponizavamo i molimo, za samilost...
suprotnost od covjekove prirode za napretkom...
Molitva je , kad nekog molis za pomoc...
eh to nije u islamu, u islamu je molitva, i zahvala, i velicanje BOga plus trazenje pomoci i ispunjenje zelje.
klanjanje je kad se nekom ponizavas..
sa klanjanjem Bogu , mi se ponizimo pred Bogom, da dajemo do znanja, da je ON bozanstvo a mi njegovo stvorenje i da nam se smiluje, sa tim cinom mi se zahvalimo, velicamo, trazimo pomoc itd od BOga
znaci, Bog nas je stvorio da se ponizavamo i molimo, za samilost...
poniziti se pred Bogom je uzivisivanje kod njega, a onaj ko mu se oholi eh taj se ponizio pred njim, jer ponos je vjernika biti ponizam pred Bogom, jer kad dodjes kod njega na sudnji dan, da ce vjernici uzdignutih glava hodati ponosno, dok oholi koji su mu se odbili biti ponizeni na svijetu biti ponizeni na buducem svijetu.

Kada Bog dodje na sudnji dan pred covjecanstvo ljudi ce mu pasti na sedzdu, znaci svi vjernici ce mu pasti na sedzdu, ali ce htjeti i ostali nevjernici ali necemoci, tako sto ce im prsljenovi u kicmi zakociti i nece se moci presaviti, i na taj nacin ce biti ponizeni...bit ce vizualizirano ko je bio vjernik a ko nevjernik.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#65 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by animals »

Znaci postoje kicmenjaci i beskicmenjaci...
savijaj se ko stigne... :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#66 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by triconja »

Evo jos jedno pitanje za siroke forumske mase a i za smrcka :lol:

Ko je veci vjernik, onaj sto nema veze sa vjerom i obozavanjem boga ali je doprinjeo nauci u tolikoj mjeri da ogroman broj ljudi ima koristi od njega (primjera ima koliko hoces, Gauss naprimjer) ili onaj sto je postao "mistik" (u ovom slucaju to je neko ko se odrekao skoro svega zemaljskog zbog obozavanja boga, dobar primjer je Rabija od Basre).

Sta trenutne monoteisticke religije vise cijene individualna "pomaganja" (pomaganje samom sebi kroz religiju) ili drustvena "pomaganja" (kad imas kapacitet i mozes pomoci vecem broju ljudi i poboljsati im kvalitet zivota)?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#67 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by MarlboroGold »

triconja wrote:Evo jos jedno pitanje za siroke forumske mase a i za smrcka :lol:

Ko je veci vjernik, onaj sto nema veze sa vjerom i obozavanjem boga ali je doprinjeo nauci u tolikoj mjeri da ogroman broj ljudi ima koristi od njega (primjera ima koliko hoces, Gauss naprimjer) ili onaj sto je postao "mistik" (u ovom slucaju to je neko ko se odrekao skoro svega zemaljskog zbog obozavanja boga, dobar primjer je Rabija od Basre).

Sta trenutne monoteisticke religije vise cijene individualna "pomaganja" (pomaganje samom sebi kroz religiju) ili drustvena "pomaganja" (kad imas kapacitet i mozes pomoci vecem broju ljudi i poboljsati im kvalitet zivota)?
Pretpostavimo da Bog postoji. Naravno da je taj prvi. Ako to nije slučaj, kakav je to onda Bog?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#68 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:
Smrcak15 wrote:
triconja wrote:Ko ce biti visi na toj rang listi velikana i onih koji su zasluzili raj ili onaj sto u zivotu nije knjige procito do vjerske ili onaj sto je formulisao dva tri teorema koji ce se koristiti u matematici?
ne ulazi se u raj na osnovu procitanih knjiga, nego na osnovu cistoce srca i uradjenih dobrih djela koje su podstakle BOga na milost pa se smilovao i pustio u Raj osobu.
Hajmo ovako ko je vise zasluzio raj onaj ko je od skole samo u mekteb iso i naucio arebicu i ima neko formalno vjersko obrazovanje ili Aristotel? Ko je vise uradio dobrih dijela? Od koga vise koristi ima drustvo?
nije dovoljno samo uraditi dobro djelo, kod BOga da bi bilo primljeno mora da bude iskreno i ispravno uradjeno , tek onda mozes ocekivati nesto....a ovako to je kao razasut pepeo kojeg vjetar odnese...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#69 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:Evo jos jedno pitanje za siroke forumske mase a i za smrcka :lol:

Ko je veci vjernik, onaj sto nema veze sa vjerom i obozavanjem boga ali je doprinjeo nauci u tolikoj mjeri da ogroman broj ljudi ima koristi od njega (primjera ima koliko hoces, Gauss naprimjer) ili onaj sto je postao "mistik" (u ovom slucaju to je neko ko se odrekao skoro svega zemaljskog zbog obozavanja boga, dobar primjer je Rabija od Basre).

Sta trenutne monoteisticke religije vise cijene individualna "pomaganja" (pomaganje samom sebi kroz religiju) ili drustvena "pomaganja" (kad imas kapacitet i mozes pomoci vecem broju ljudi i poboljsati im kvalitet zivota)?
kao sto sam rekao, da bi bilo primljeno kod BOga djelo, mora biti iskreno i uradjeno ispravno.

nije dovoljno samo pomoci, sta mislis ovo....recimo taj sto doprinese nauci , on recimo mozda oce da bude poznat, hoce da mozda dobije nobelovu nagradu, da se procuje za njega, da kazu ljudi kako je pametan kako ovo kako ono....

ko ima takav stav, Bog mu daje to sto trazi...pa kad dodje kod Boa na sudnjem danu da trazi nagradu za dobro djelo, a Bog ce mu reci...pa zar nisi zelio da kazu ljudi ovakav je ili onakav, pa eto dobio si to sto si trazio....i ode covjek prema Dzehennemu.

zato je vazno da djela budu iskrena i ispravno uradjena.
ili onaj sto je postao "mistik" (u ovom slucaju to je neko ko se odrekao skoro svega zemaljskog zbog obozavanja boga, dobar primjer je Rabija od Basre).
takav je odstupio od poslanikova zivota, jer to nije islam da se samo zakljucas nedgej i samo BOga obozavas, da nemas kontakt sa ljudima, to nije islam, i poslanik Muhammed je to zabranio.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#70 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by zforumas »

Inzinjer u Smrletu bi rekao da Gauss ili Aristotel glat idu u raj, ali opet njegovo srce kaze drugacije, njegovo srce pripada samo Allahu.

Duza kaze more, novcanik kaze...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#71 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by mali jomu »

triconja wrote: Ja sam to razumio na jedinstven nacin koji ne mora biti onakav kako si ti zamislio da cu ja razumjeti pa eto zato kazem ne kontam, cekam jos nadrazaja dok ne "nadodjem" :lol:

Nista sad ovo ono, ne ide to tako, nevjerujes. :lol:

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#72 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:Inzinjer u Smrletu bi rekao da Gauss ili Aristotel glat idu u raj, ali opet njegovo srce kaze drugacije, njegovo srce pripada samo Allahu.

Duza kaze more, novcanik kaze...
Po toj logici znaci samo jalo pametni/inteligentni idu u raj jer izumljuju dobre stvari za ljude.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#73 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by Bloo »

Da se tema preimenuje u
Davitelj protiv davitelja
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#74 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by HAVANA »

Udavi sve i vrati se sam.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#75 Re: Vjernik protiv Vjernika

Post by HAVANA »

Kuku meni ,nit sam sta izumio,napio se alkohola,kombi prsute pojeo,tamic trave ispusio,jebo zenu prije braka...Dzehenem. :-?
Post Reply