Vjera (vjernici i moral).

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Razmišljajući u tom pravcu,skontah da je najgori onaj nemoral zakrabuljen nekom vjerom!Najgori zločinci mogu biti vjernici!Npr bombaši samoubojice
pa ovi što gaze autima ljude,islamski extremisti , zgadi ti se i vjera i Bog kad o tome čitaš ili gledaš na tv.
Ili npr svećenici pedofili!
U ratu na ovim prostorima činili su zločine svi(neko manje neko više) i Srbi Pravoslavci i Hrvati Katolici i Bošnjaci Muslimani!Kako napisah,nije svaki Hrvat Katolik niti Srbin Pravoslavac niti Bošnjak Musliman ako je isti agnostik ili ateista.Nacionalno pripada tom narodu ali vjerski ne.
No,sigurno je da mnogi od tih zločinaca i idu u crkvu ili džamiju i imaju neku vjeru!A Bog zapovjeda :"Ne ubij".
Mlaki vjernici?Formalni vjernici-ono idu u crkvu iz tradicije a osobne vjere nemaju.Ili vjeruju u nekog svog Boga ali žive kako im se prohtje,točnije ne šljive Boga ni za suvu šljivu!Kako može biti vjernik kršćanin svećenik kojem je čak sex sa ženom zabranjen a on zigu dijete?
Ili onaj musliman koji kamionom tamani djecu ili bombama?
Njihov Bog je vrag!
I od pakla ih neće spasiti ni sto bogova!
Evo što Isus reče za takve:
Mt 7,21-29

Isus nastavi poučavati: "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by Zejnep »

patriot_1 wrote:Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Ima.
Ne razumijem smisao teme.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#3 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by O'zone »

patriot_1 wrote:Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Razmišljajući u tom pravcu,skontah da je najgori onaj nemoral zakrabuljen nekom vjerom!Najgori zločinci mogu biti vjernici!Npr bombaši samoubojice
pa ovi što gaze autima ljude,islamski extremisti , zgadi ti se i vjera i Bog kad o tome čitaš ili gledaš na tv.
Ili npr svećenici pedofili!
U ratu na ovim prostorima činili su zločine svi(neko manje neko više) i Srbi Pravoslavci i Hrvati Katolici i Bošnjaci Muslimani!Kako napisah,nije svaki Hrvat Katolik niti Srbin Pravoslavac niti Bošnjak Musliman ako je isti agnostik ili ateista.Nacionalno pripada tom narodu ali vjerski ne.
No,sigurno je da mnogi od tih zločinaca i idu u crkvu ili džamiju i imaju neku vjeru!A Bog zapovjeda :"Ne ubij".
Mlaki vjernici?Formalni vjernici-ono idu u crkvu iz tradicije a osobne vjere nemaju.Ili vjeruju u nekog svog Boga ali žive kako im se prohtje,točnije ne šljive Boga ni za suvu šljivu!Kako može biti vjernik kršćanin svećenik kojem je čak sex sa ženom zabranjen a on zigu dijete?
Ili onaj musliman koji kamionom tamani djecu ili bombama?
Njihov Bog je vrag!
I od pakla ih neće spasiti ni sto bogova!
Evo što Isus reče za takve:
Mt 7,21-29

Isus nastavi poučavati: "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'
Što dovodi do zaključka da je njihova vjera lažna. Samim time oni mogu biti samoproglašeni vjernici ali nikako vjernici.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by spreca »

Osiguro se coja...ako mu jednu zamandale ima drugu :lol: ......misionari po forumu :mrgreen:
http://forum.klix.ba/vjera-vjernici-i-m ... 47843.html
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#5 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tranquil »

O'zone wrote:
patriot_1 wrote:Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Razmišljajući u tom pravcu,skontah da je najgori onaj nemoral zakrabuljen nekom vjerom!Najgori zločinci mogu biti vjernici!Npr bombaši samoubojice
pa ovi što gaze autima ljude,islamski extremisti , zgadi ti se i vjera i Bog kad o tome čitaš ili gledaš na tv.
Ili npr svećenici pedofili!
U ratu na ovim prostorima činili su zločine svi(neko manje neko više) i Srbi Pravoslavci i Hrvati Katolici i Bošnjaci Muslimani!Kako napisah,nije svaki Hrvat Katolik niti Srbin Pravoslavac niti Bošnjak Musliman ako je isti agnostik ili ateista.Nacionalno pripada tom narodu ali vjerski ne.
No,sigurno je da mnogi od tih zločinaca i idu u crkvu ili džamiju i imaju neku vjeru!A Bog zapovjeda :"Ne ubij".
Mlaki vjernici?Formalni vjernici-ono idu u crkvu iz tradicije a osobne vjere nemaju.Ili vjeruju u nekog svog Boga ali žive kako im se prohtje,točnije ne šljive Boga ni za suvu šljivu!Kako može biti vjernik kršćanin svećenik kojem je čak sex sa ženom zabranjen a on zigu dijete?
Ili onaj musliman koji kamionom tamani djecu ili bombama?
Njihov Bog je vrag!
I od pakla ih neće spasiti ni sto bogova!
Evo što Isus reče za takve:
Mt 7,21-29

Isus nastavi poučavati: "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'
Što dovodi do zaključka da je njihova vjera lažna. Samim time oni mogu biti samoproglašeni vjernici ali nikako vjernici.
Rezonovanje "vjernici koji čine loše stvari su zapravo ateisti" mi počinje izazivati nelagodu.

Nisu. Ne trpajte ih nama. Obračunajte se s pojavom u vlastitim redovima. Danas nećete pronaći ateistu koji veliča Staljina, niti negira Staljinov ateizam. Usvojite slično ponašanje, samo nemojte prodavati te priče "nisu bili pravi vjernici". Niti možete znati njihov stepen vjerovanja, a u nekim slučajevima ultimativnog žrtvovanja, pri čemu govorim o ovim slučajevima kada svjesno idu u smrt u ime vjere, ne možete negirati stepen JAKOG vjerovanja, koje upravo i čini da rade takve stvari koje će sigurno završiti sa njihovom smrću.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#6 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by Zejnep »

Nedavno slušam razgovor jedne starije žene sa nekim mladićem. Na njegovo "Dobar je on" (misleći na nekog čovjeka) ona odgovori: "Možda kod Boga, kod ljudi nije" :mrgreen:
Ko skonto-skonto :D

Đe to Arzo? :eh:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by O'zone »

tranquil wrote:
O'zone wrote:
patriot_1 wrote:Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Razmišljajući u tom pravcu,skontah da je najgori onaj nemoral zakrabuljen nekom vjerom!Najgori zločinci mogu biti vjernici!Npr bombaši samoubojice
pa ovi što gaze autima ljude,islamski extremisti , zgadi ti se i vjera i Bog kad o tome čitaš ili gledaš na tv.
Ili npr svećenici pedofili!
U ratu na ovim prostorima činili su zločine svi(neko manje neko više) i Srbi Pravoslavci i Hrvati Katolici i Bošnjaci Muslimani!Kako napisah,nije svaki Hrvat Katolik niti Srbin Pravoslavac niti Bošnjak Musliman ako je isti agnostik ili ateista.Nacionalno pripada tom narodu ali vjerski ne.
No,sigurno je da mnogi od tih zločinaca i idu u crkvu ili džamiju i imaju neku vjeru!A Bog zapovjeda :"Ne ubij".
Mlaki vjernici?Formalni vjernici-ono idu u crkvu iz tradicije a osobne vjere nemaju.Ili vjeruju u nekog svog Boga ali žive kako im se prohtje,točnije ne šljive Boga ni za suvu šljivu!Kako može biti vjernik kršćanin svećenik kojem je čak sex sa ženom zabranjen a on zigu dijete?
Ili onaj musliman koji kamionom tamani djecu ili bombama?
Njihov Bog je vrag!
I od pakla ih neće spasiti ni sto bogova!
Evo što Isus reče za takve:
Mt 7,21-29

Isus nastavi poučavati: "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'
Što dovodi do zaključka da je njihova vjera lažna. Samim time oni mogu biti samoproglašeni vjernici ali nikako vjernici.
Rezonovanje "vjernici koji čine loše stvari su zapravo ateisti" mi počinje izazivati nelagodu.

Nisu. Ne trpajte ih nama. Obračunajte se s pojavom u vlastitim redovima. Danas nećete pronaći ateistu koji veliča Staljina, niti negira Staljinov ateizam. Usvojite slično ponašanje, samo nemojte prodavati te priče "nisu bili pravi vjernici". Niti možete znati njihov stepen vjerovanja, a u nekim slučajevima ultimativnog žrtvovanja, pri čemu govorim o ovim slučajevima kada svjesno idu u smrt u ime vjere, ne možete negirati stepen JAKOG vjerovanja, koje upravo i čini da rade takve stvari koje će sigurno završiti sa njihovom smrću.
Normalno da nisu ateisti! Odakle ti ta ideja? Ako kažem da nisu vjernici to znači upravo to.
Po meni i ateista je vjernik samo što ima druge stvari u koje vjeruje i kojima se priklanja dok ono što je sigurno je da ateista nije deista.

Ovo gore što @patriot navodi je otpad ljudskog roda koji tumače religijske knjige na način koji njima dogovara kako bi pravdao svoja (ne)dijela. Problem je u zatucanosti "otpadnog" kadra kojima rukovodi određeni broj ljudi koji tačno znaju šta žele a vjera samo coverup za to.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#8 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tranquil »

O'zone wrote:
tranquil wrote:
O'zone wrote:Što dovodi do zaključka da je njihova vjera lažna. Samim time oni mogu biti samoproglašeni vjernici ali nikako vjernici.
Rezonovanje "vjernici koji čine loše stvari su zapravo ateisti" mi počinje izazivati nelagodu.

Nisu. Ne trpajte ih nama. Obračunajte se s pojavom u vlastitim redovima. Danas nećete pronaći ateistu koji veliča Staljina, niti negira Staljinov ateizam. Usvojite slično ponašanje, samo nemojte prodavati te priče "nisu bili pravi vjernici". Niti možete znati njihov stepen vjerovanja, a u nekim slučajevima ultimativnog žrtvovanja, pri čemu govorim o ovim slučajevima kada svjesno idu u smrt u ime vjere, ne možete negirati stepen JAKOG vjerovanja, koje upravo i čini da rade takve stvari koje će sigurno završiti sa njihovom smrću.
Normalno da nisu ateisti! Odakle ti ta ideja? Ako kažem da nisu vjernici to znači upravo to.
Po meni i ateista je vjernik samo što ima druge stvari u koje vjeruje i kojima se priklanja dok ono što je sigurno je da ateista nije deista.

Ovo gore što @patriot navodi je otpad ljudskog roda koji tumače religijske knjige na način koji njima dogovara kako bi pravdao svoja (ne)dijela. Problem je u zatucanosti "otpadnog" kadra kojima rukovodi određeni broj ljudi koji tačno znaju šta žele a vjera samo coverup za to.
Pa dobio sam tu ideju jer eto ti vjernici koji čine zlodjela "nisu vjernici". Šta bi onda trebali biti?

Posebna priča je to oko toga što očito smatraš da je ateista zapravo vjernik.

Ono prvo "a" u "ateista" je negacija. Glavna osobina ateiste je nedostatak vjerovanja u "nešto", a ne vjerovanje u "nešto". Pod "nešto" podrazumijevam specifične tvrdnje o natprirodnim bićima. Naravno da ateisti, kao i svi ljudi, vjeruju u neke druge stvari, npr. neke vrijednosti, ali to nije ono po čemu razlikujemo vjernika od ateiste. Tu dvojicu razlikujemo po specifičnom vjerovanju u božanstva, jedan ima to vjerovanje a drugi nema. Inače bi riječ "vjernik", kada bi se tako široko primjenjivala na "bilo kakvo vjerovanje u bilo šta", bila besmislena, jer bi svi bili vjernici.

Čak i kada se tako široko primjeni pojam "vjerovanja", počinitelji zločina i dalje su vjernici. Ljudi koji idu u svjesnu smrt sa Božijim imenom na usnama, teško da se mogu nazvati "ljudi koji ne vjeruju". Oni vjeruju, i to prilično čvrsto, dovoljno čvrsto da su spremni poginuti zbog toga u šta vjeruju. Druga stvar je u tome što se tvoje vjerovanje razlikuje od njihovog.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#9 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

spreca wrote:Osiguro se coja...ako mu jednu zamandale ima drugu :lol: ......misionari po forumu :mrgreen:
http://forum.klix.ba/vjera-vjernici-i-m ... 47843.html
Ispalo je da nije prihvaćeno,internet šteka pa nisam bio uvjeren da je prošlo!To je sva istina!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#10 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

O'zone wrote:
patriot_1 wrote:Imamo temu "Ateizam", dosta je krenula u smjeru "Ateisti i moral" gdje napisah da ima ateista i agnostika koji su moralniji od nekih vjernika!
Razmišljajući u tom pravcu,skontah da je najgori onaj nemoral zakrabuljen nekom vjerom!Najgori zločinci mogu biti vjernici!Npr bombaši samoubojice
pa ovi što gaze autima ljude,islamski extremisti , zgadi ti se i vjera i Bog kad o tome čitaš ili gledaš na tv.
Ili npr svećenici pedofili!
U ratu na ovim prostorima činili su zločine svi(neko manje neko više) i Srbi Pravoslavci i Hrvati Katolici i Bošnjaci Muslimani!Kako napisah,nije svaki Hrvat Katolik niti Srbin Pravoslavac niti Bošnjak Musliman ako je isti agnostik ili ateista.Nacionalno pripada tom narodu ali vjerski ne.
No,sigurno je da mnogi od tih zločinaca i idu u crkvu ili džamiju i imaju neku vjeru!A Bog zapovjeda :"Ne ubij".
Mlaki vjernici?Formalni vjernici-ono idu u crkvu iz tradicije a osobne vjere nemaju.Ili vjeruju u nekog svog Boga ali žive kako im se prohtje,točnije ne šljive Boga ni za suvu šljivu!Kako može biti vjernik kršćanin svećenik kojem je čak sex sa ženom zabranjen a on zigu dijete?
Ili onaj musliman koji kamionom tamani djecu ili bombama?
Njihov Bog je vrag!
I od pakla ih neće spasiti ni sto bogova!
Evo što Isus reče za takve:
Mt 7,21-29

Isus nastavi poučavati: "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'
Što dovodi do zaključka da je njihova vjera lažna. Samim time oni mogu biti samoproglašeni vjernici ali nikako vjernici.
Da!
Ja kao vjernik to mogu shvatiti,no netko tko je ateista ili agnostik ili osoba koja traži istinu,,,,postoji li Bog ili ne,,nužno će zbog takvih odbaciti Boga!Dakle,tko od ovih sprdačina od vjernika ima koristi?Samo šejtan olitiga sotona!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#11 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

"tranquil"


Pa dobio sam tu ideju jer eto ti vjernici koji čine zlodjela "nisu vjernici". Šta bi onda trebali biti?
Nešto si krivo skopčao,napisao sam da vjernici jesu samo sam zbunjen,kakvi su to vjernici ?Tu trebam vaše smislene odgovore zato temu i otvorih!
Ja sam zbunjen po tom pitanju,imam neke svoje premise,no nikako ih nemogu shvatit!Kako možeš misliti da si vjernik a ubijati nedužne usprkos toga što TVOJ Bog kaže "Ne ubij"?A imali smo Inkviziciju(od strane kršćana) i danas Islamske teroriste koji ubijaju nedužne uz uzvik "Bog je velik".Pa ove u habitima svećenike pedofile !
Posebna priča je to oko toga što očito smatraš da je ateista zapravo vjernik.
Nema znanstvenih dokaza da Bog postiji niti da ga nema!Neki znanstvenici vjeruju u njega(i to ne oni trećeligaški) neki ne!Na nama običnim ljudima je da povjerujemo ovima ili onima,nebitno kojih je više!Jer ako je većina pučanstva u pravu(a nije) onda bi svi mi trebali biti vjernici jer je vjernika daleko više!Ili čemo povjerovati znanstvenicima ateistima jer je njih više!Ako nije sigurno da Bog postoji(a nije) onda je ateista vjernik jer vjeruje da ga nema!Dakle,svi mi vjerujemo,neznamo!
Ono prvo "a" u "ateista" je negacija. Glavna osobina ateiste je nedostatak vjerovanja u "nešto", a ne vjerovanje u "nešto". Pod "nešto" podrazumijevam specifične tvrdnje o natprirodnim bićima. Naravno da ateisti, kao i svi ljudi, vjeruju u neke druge stvari, npr. neke vrijednosti, ali to nije ono po čemu razlikujemo vjernika od ateiste. Tu dvojicu razlikujemo po specifičnom vjerovanju u božanstva, jedan ima to vjerovanje a drugi nema. Inače bi riječ "vjernik", kada bi se tako široko primjenjivala na "bilo kakvo vjerovanje u bilo šta", bila besmislena, jer bi svi bili vjernici.

Čak i kada se tako široko primjeni pojam "vjerovanja", počinitelji zločina i dalje su vjernici. Ljudi koji idu u svjesnu smrt sa Božijim imenom na usnama, teško da se mogu nazvati "ljudi koji ne vjeruju". Oni vjeruju, i to prilično čvrsto, dovoljno čvrsto da su spremni poginuti zbog toga u šta vjeruju. Druga stvar je u tome što se tvoje vjerovanje razlikuje od njihovog.
Ok,,no poznato je iz povjesti da su mnogi ateisti progonili i mučili i ubijali vjernike bez grižnje savjesti samo zato jer su vjerovali u Boga koji po njima ne postoji!Komunistička "inkvizicija" je u komunističkim zemljema bila gora od one nazovi kršćanske!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#12 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

Zejnep wrote:Nedavno slušam razgovor jedne starije žene sa nekim mladićem. Na njegovo "Dobar je on" (misleći na nekog čovjeka) ona odgovori: "Možda kod Boga, kod ljudi nije" :mrgreen:
Ko skonto-skonto :D

Đe to Arzo? :eh:
A mudrosti,,,,ko nije dobar kod Boga nemože biti ni kod ljudi!Božji krirerij je veći!On pozna srce čovjeka,svaku misao,ljigavac koji se pravi dobrim lako nas može navući na tanak led.Kao mene nedavno,ljigavac ,,,prevarant se pravio dobrica,ja naivan povjerovao i ostao bez nekoliko tisuća kuna!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#13 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

tranqui

Rezonovanje "vjernici koji čine loše stvari su zapravo ateisti" mi počinje izazivati nelagodu.

Nisu. Ne trpajte ih nama. Obračunajte se s pojavom u vlastitim redovima. Danas nećete pronaći ateistu koji veliča Staljina, niti negira Staljinov ateizam. Usvojite slično ponašanje, samo nemojte prodavati te priče "nisu bili pravi vjernici". Niti možete znati njihov stepen vjerovanja, a u nekim slučajevima ultimativnog žrtvovanja, pri čemu govorim o ovim slučajevima kada svjesno idu u smrt u ime vjere, ne možete negirati stepen JAKOG vjerovanja, koje upravo i čini da rade takve stvari koje će sigurno završiti sa njihovom smrću.
Nisi pažljivo čitao,,,napisah da jesu vjernici ali da Boga ne šljive ni za suvu šljivu!Dakle,njihovo je:"Vjerujem u Boga ali ne i u vječni život,jedimo i pijmo jer ćemo sutra umrijeti!"MOTO
Dalje,neki od najnemoralnijih ljudi koje upoznah bijahu ateisti!Boga se ne boje a čovjek im nije nimalo važan!Promatraj malo takve!Buš videl da je tako!
Nekoliko puta napisah da su neki ateisti moralniji od nekih kvazivjernika!A kvazivjernik je i dalje vjernik!Nije ateista!I dadoh stih u kom Isus jasno kaže:"Iako ste me zvali Gospodinom,nikad vas nisam poznavao,idite od mene u pakao!"Po mom protumačeno!Nije krivo!
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#14 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by šarf »

Patriot,ja bih ovu temu preimenovao u VJEROVANJE U PRETPOSTAVKE ILI PRETPOSTAVKA KAO TEMELJ ZA RASPRAVU.
Vjerovatno smo svi primijetili ,kako dosta stavova koji se iznose u ovim razgovorima ,temelje se na pretpostavkama i zato su ,PRETPOSTAVLJAM ,besplodni i završe onako kako završe.
Činjenice su ono o čemu bi ,mislim,trebali razgovarati.

Nismo svjedoci događaja koji se odigravaju negdje,sve što znamo, znamo iz medija.
Da li je neki terorista vjernik,ne znamo.Da li je napisao nešto prije nekog napada ,ne znamo.
Nismo vidjeli,samo smo pročitali u medijima.Je li musliman ,ne znamo.
Jesu li se stvari odigrale onako kako smo čitali na nekom portalu,ne znamo.PRETPOSTAVLJAMO da jesu ili nisu.

Temeljiti svoj stav na onome što smo pročitali u nekom članku iz štampe ili čuli na TV,opasno je to.
Još opasnije takav stav širiti dalje.

Patriot nismo razumjeli što si htio reći u uvodnoj riječi,PRETPOSTAVLJAM da si primijetio da sudionici u ovom razgovoru samo PRETPOSTAVLJAJU što si htio reći ,te na temelju svoje PRETPOSTAVKE iznose svoje mišljenje.

Patriot,PRETPOSTAVLJAM da nisi često u doticaju sa muslimanima.Po tvojim riječima ,i ne samo tvojim,vidim da PRETPOSTAVLJAŠ šta muslimani misle ili vjeruju.Ti na osnovu svog vjerovanja PRETPOSTAVLJAŠ da i muslimani,ili neko drugi, na isti način razmišljaju.

PRIMJER:
Ti smatraš da vjeru moraju pratiti djela.Poučen si onome kako stoji u Bibliji,“vjera bez djela je mrtva“.
Ako neko kaže da je vjernik a laže,PRETPOSTAVLJAM ti ćeš pomisliti za njega,nisi ti vjernik.
U Islamu to nije tako.To što neko vjeruje,odnosno predstavlja se kao vjernik,ne ovisi o djelima.
Biti lažov,kradljivac,alkoholičar ne mijenja ništa u vjerovanju.On i dalje vjeruje da Bog postoji,da će nagraditi poslušne,veruje u Knjige,meleke itd. Muslimani ga kao takvog prihvataju,kao vjernika.
Takav nije poslušan Bogu,ali i dalje vjeruje u to da Bog postoji.Dakle on je vjernik.
Ne živi po Kuranu ali vjeruje u Boga,vjeruje da je Kuran knjiga od Boga.Stoga on je vjernik.
Djela i vjera ne moraju ići zajedno.Poželjno ali nije obavezno.

Na žalost isti je stav i kod onih koji sebe nazivaju kršćanima.

Što se toga tiče Biblija jasno kaže:
Jakov 2:18-26-No netko bi mogao reći: “Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi svoju vjeru pokazati djelima svojim.” 19 Ti vjeruješ da je jedan Bog, zar ne? Dobro činiš. Ali i demoni vjeruju — i drhte. 20 No kada ćeš shvatiti, nerazumni čovječe, da je vjera bez djela beskorisna? 21 Zar nije Abraham, otac naš, zbog djela svojih bio proglašen pravednim kad je na žrtvenik prinio Izaka, sina svojega? 22 Vidiš da se njegova vjera udružila s djelima njegovim i djelima mu se vjera usavršila 23 te su se ispunile riječi iz Pisma: “Abraham je povjerovao Jehovi, a on ga je zbog toga smatrao pravednim”, i bio je nazvan “Jehovinim prijateljem”.
24 Vidite da će čovjek zbog djela biti proglašen pravednim, a ne samo zbog vjere. 25 Nije li i bludnica Rahaba isto tako zbog djela bila proglašena pravednom kad je gostoljubivo primila uhode i poslala ih drugim putem? 26 Dakle, kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#15 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

šarf wrote:Patriot,ja bih ovu temu preimenovao u VJEROVANJE U PRETPOSTAVKE ILI PRETPOSTAVKA KAO TEMELJ ZA RASPRAVU.
Vjerovatno smo svi primijetili ,kako dosta stavova koji se iznose u ovim razgovorima ,temelje se na pretpostavkama i zato su ,PRETPOSTAVLJAM ,besplodni i završe onako kako završe.
Činjenice su ono o čemu bi ,mislim,trebali razgovarati.

Nismo svjedoci događaja koji se odigravaju negdje,sve što znamo, znamo iz medija.
Da li je neki terorista vjernik,ne znamo.Da li je napisao nešto prije nekog napada ,ne znamo.
Nismo vidjeli,samo smo pročitali u medijima.Je li musliman ,ne znamo.
Jesu li se stvari odigrale onako kako smo čitali na nekom portalu,ne znamo.PRETPOSTAVLJAMO da jesu ili nisu.

Temeljiti svoj stav na onome što smo pročitali u nekom članku iz štampe ili čuli na TV,opasno je to.
Još opasnije takav stav širiti dalje.

Patriot nismo razumjeli što si htio reći u uvodnoj riječi,PRETPOSTAVLJAM da si primijetio da sudionici u ovom razgovoru samo PRETPOSTAVLJAJU što si htio reći ,te na temelju svoje PRETPOSTAVKE iznose svoje mišljenje.

Patriot,PRETPOSTAVLJAM da nisi često u doticaju sa muslimanima.Po tvojim riječima ,i ne samo tvojim,vidim da PRETPOSTAVLJAŠ šta muslimani misle ili vjeruju.Ti na osnovu svog vjerovanja PRETPOSTAVLJAŠ da i muslimani,ili neko drugi, na isti način razmišljaju.

PRIMJER:
Ti smatraš da vjeru moraju pratiti djela.Poučen si onome kako stoji u Bibliji,“vjera bez djela je mrtva“.
Ako neko kaže da je vjernik a laže,PRETPOSTAVLJAM ti ćeš pomisliti za njega,nisi ti vjernik.
U Islamu to nije tako.To što neko vjeruje,odnosno predstavlja se kao vjernik,ne ovisi o djelima.
Biti lažov,kradljivac,alkoholičar ne mijenja ništa u vjerovanju.On i dalje vjeruje da Bog postoji,da će nagraditi poslušne,veruje u Knjige,meleke itd. Muslimani ga kao takvog prihvataju,kao vjernika.
Takav nije poslušan Bogu,ali i dalje vjeruje u to da Bog postoji.Dakle on je vjernik.
Ne živi po Kuranu ali vjeruje u Boga,vjeruje da je Kuran knjiga od Boga.Stoga on je vjernik.
Djela i vjera ne moraju ići zajedno.Poželjno ali nije obavezno.

Na žalost isti je stav i kod onih koji sebe nazivaju kršćanima.

Što se toga tiče Biblija jasno kaže:
Jakov 2:18-26-No netko bi mogao reći: “Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi svoju vjeru pokazati djelima svojim.” 19 Ti vjeruješ da je jedan Bog, zar ne? Dobro činiš. Ali i demoni vjeruju — i drhte. 20 No kada ćeš shvatiti, nerazumni čovječe, da je vjera bez djela beskorisna? 21 Zar nije Abraham, otac naš, zbog djela svojih bio proglašen pravednim kad je na žrtvenik prinio Izaka, sina svojega? 22 Vidiš da se njegova vjera udružila s djelima njegovim i djelima mu se vjera usavršila 23 te su se ispunile riječi iz Pisma: “Abraham je povjerovao Jehovi, a on ga je zbog toga smatrao pravednim”, i bio je nazvan “Jehovinim prijateljem”.
24 Vidite da će čovjek zbog djela biti proglašen pravednim, a ne samo zbog vjere. 25 Nije li i bludnica Rahaba isto tako zbog djela bila proglašena pravednom kad je gostoljubivo primila uhode i poslala ih drugim putem? 26 Dakle, kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.
Ja nisam napisao da su muslimani samoubojice koji ubijaju nedužne ali da takvih ima,netreba pretpostavljati,to je jasno ko dan!
Kao pandan sam spomenuo svećenike pedofile sa ove kršćanske strane i to nije pretpostavka nego činjenica kao i ono prvo!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#16 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

Važan je objekt naše vjere,mnogi vjeruju u boga koji to nije.
Npr, trebaš preći zaleđeno jezero,ako vjeruješ da je led dovoljno debeo,preći ćeš ako je,ako nije utopit ćeš se,sama vjera ti neće pomoći da ga pređeš!
Npr. netko te je uvjerio da je,povjerovao si mu i krenuo pa se utopio!Tako je i sa vjerom,netko ti je rekao da je Bog takav i takav i da od tebe traži to i to ti vjeruješ tomu a niti je Bog takav niti to od tebe traži!Npr. priča o 72 djevice i sl.
Treba sagledati tko je i kakav je taj koji ti o Bogu govori,kakav je taj njegov Bog,koliko je sve to logično i tek tada imati u istog povjerenje.Zato su mnogi vjernici krivovjerci i od njih možemo očekivati svašta!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:Pa dobio sam tu ideju jer eto ti vjernici koji čine zlodjela "nisu vjernici". Šta bi onda trebali biti?
Nešto si krivo skopčao,napisao sam da vjernici jesu samo sam zbunjen,kakvi su to vjernici ?Tu trebam vaše smislene odgovore zato temu i otvorih!
Ja sam zbunjen po tom pitanju,imam neke svoje premise,no nikako ih nemogu shvatit!Kako možeš misliti da si vjernik a ubijati nedužne usprkos toga što TVOJ Bog kaže "Ne ubij"?A imali smo Inkviziciju(od strane kršćana) i danas Islamske teroriste koji ubijaju nedužne uz uzvik "Bog je velik".Pa ove u habitima svećenike pedofile !
Patrioto, pričali smo o ovome već. Ako već potežeš 10 zapovijedi, tačno je da Biblija kaže "ne ubij", što je sedma zapovijest, ali takođe kaže da se smrću kazni onaj ko prekrši prvu, drugu, treću, četvrtu, dakle ako osoba vjeruje u drugog Boga, pravi kipove božanstava, nepotrebno izgovara Njegovo ime, ili radi na Njegov dan u sedmici, a to su upravo sranja koja IS danas radi. Ista Biblija, isti dio (Knjiga izlaska), isti Bog. Sa Islamom je isto, za svaki tolerantni dio možeš pronaći desetine netolerantnih koje IS slijedi.
patriot_1 wrote:
Posebna priča je to oko toga što očito smatraš da je ateista zapravo vjernik.
Nema znanstvenih dokaza da Bog postiji niti da ga nema!Neki znanstvenici vjeruju u njega(i to ne oni trećeligaški) neki ne!Na nama običnim ljudima je da povjerujemo ovima ili onima,nebitno kojih je više!Jer ako je većina pučanstva u pravu(a nije) onda bi svi mi trebali biti vjernici jer je vjernika daleko više!Ili čemo povjerovati znanstvenicima ateistima jer je njih više!Ako nije sigurno da Bog postoji(a nije) onda je ateista vjernik jer vjeruje da ga nema!Dakle,svi mi vjerujemo,neznamo!
Ja ne znam i ne vjerujem. Koliko je to teško shvatiti? Čuješ da se desilo nešto neuobičajeno, da je npr. neko koga znaš kao poštenog ukrao nešto. Ne znaš je li istina, ali s obzirom na okolnosti, povjerovaćeš ili nećeš u ono što si čuo. Ne znaš pouzdano, ali vjeruješ ili ne.

Kako možeš uostalom za druge govoriti da bolje znaš od njih šta vjeruju ili ne? Nije li to pomalo arogantno?
patriot_1 wrote:
Ono prvo "a" u "ateista" je negacija. Glavna osobina ateiste je nedostatak vjerovanja u "nešto", a ne vjerovanje u "nešto". Pod "nešto" podrazumijevam specifične tvrdnje o natprirodnim bićima. Naravno da ateisti, kao i svi ljudi, vjeruju u neke druge stvari, npr. neke vrijednosti, ali to nije ono po čemu razlikujemo vjernika od ateiste. Tu dvojicu razlikujemo po specifičnom vjerovanju u božanstva, jedan ima to vjerovanje a drugi nema. Inače bi riječ "vjernik", kada bi se tako široko primjenjivala na "bilo kakvo vjerovanje u bilo šta", bila besmislena, jer bi svi bili vjernici.

Čak i kada se tako široko primjeni pojam "vjerovanja", počinitelji zločina i dalje su vjernici. Ljudi koji idu u svjesnu smrt sa Božijim imenom na usnama, teško da se mogu nazvati "ljudi koji ne vjeruju". Oni vjeruju, i to prilično čvrsto, dovoljno čvrsto da su spremni poginuti zbog toga u šta vjeruju. Druga stvar je u tome što se tvoje vjerovanje razlikuje od njihovog.
Ok,,no poznato je iz povjesti da su mnogi ateisti progonili i mučili i ubijali vjernike bez grižnje savjesti samo zato jer su vjerovali u Boga koji po njima ne postoji!Komunistička "inkvizicija" je u komunističkim zemljema bila gora od one nazovi kršćanske!
Zločini komunista nisu sporni, niti da su komunisti bili ateisti. Sporno je da su komunisti ubijali ljude jer nisu bili ateisti. Da je to istina, u nekim zemljama niko živ ne bi ostao. To je, kao i hrišćanska inkvizicija, svakako manje bitna tačka u današnje vrijeme, kada je ta ideologija umrla. Ovdje govorimo o onome što se dešava pred našim očima, u našem vremenu. Sve i da si u pravu, kada upalim vijesti, ne vidim komuniste kako gaze ljude kamionima.
patriot_1 wrote:
tranquil wrote:Rezonovanje "vjernici koji čine loše stvari su zapravo ateisti" mi počinje izazivati nelagodu.

Nisu. Ne trpajte ih nama. Obračunajte se s pojavom u vlastitim redovima. Danas nećete pronaći ateistu koji veliča Staljina, niti negira Staljinov ateizam. Usvojite slično ponašanje, samo nemojte prodavati te priče "nisu bili pravi vjernici". Niti možete znati njihov stepen vjerovanja, a u nekim slučajevima ultimativnog žrtvovanja, pri čemu govorim o ovim slučajevima kada svjesno idu u smrt u ime vjere, ne možete negirati stepen JAKOG vjerovanja, koje upravo i čini da rade takve stvari koje će sigurno završiti sa njihovom smrću.
Nisi pažljivo čitao,,,napisah da jesu vjernici ali da Boga ne šljive ni za suvu šljivu!Dakle,njihovo je:"Vjerujem u Boga ali ne i u vječni život,jedimo i pijmo jer ćemo sutra umrijeti!"MOTO
Dalje,neki od najnemoralnijih ljudi koje upoznah bijahu ateisti!Boga se ne boje a čovjek im nije nimalo važan!Promatraj malo takve!Buš videl da je tako!
Nekoliko puta napisah da su neki ateisti moralniji od nekih kvazivjernika!A kvazivjernik je i dalje vjernik!Nije ateista!I dadoh stih u kom Isus jasno kaže:"Iako ste me zvali Gospodinom,nikad vas nisam poznavao,idite od mene u pakao!"Po mom protumačeno!Nije krivo!
Najgori ljudi koje danas hodaju planetom su oni koji rade užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti, jer vjeruju da to rade u ime višeg cilja, više svrhe. Oni koji rade zločine ne zato što se ne boje Boga, nego zato što se boje Boga, a to je najgori strah. Onaj koji se ne boji Boga, ne može pobjeći od vlastite savjesti. Onaj sa strahom od Boga je tim strahom već ušutkao svoju savjest. Sa osmijehom priča "trujte im vodu, postavljajte im bombe".
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#18 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

tranquil"



Najgori ljudi koje danas hodaju planetom su oni koji rade užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti, jer vjeruju da to rade u ime višeg cilja, više svrhe. Oni koji rade zločine ne zato što se ne boje Boga, nego zato što se boje Boga, a to je najgori strah. Onaj koji se ne boji Boga, ne može pobjeći od vlastite savjesti. Onaj sa strahom od Boga je tim strahom već ušutkao svoju savjest. Sa osmijehom priča "trujte im vodu, postavljajte im bombe".[/
Neće ići!
Ja kao vjernik uopće se ne bojim Boga!Dapače,on je onaj koji me voli .Takav je moj Bog!Voli me usprkos moje nesavršenosti!Bojiš li se ti svog oca?
Bog je meni otac koji me voli!Strah isključen!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#19 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil"



Najgori ljudi koje danas hodaju planetom su oni koji rade užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti, jer vjeruju da to rade u ime višeg cilja, više svrhe. Oni koji rade zločine ne zato što se ne boje Boga, nego zato što se boje Boga, a to je najgori strah. Onaj koji se ne boji Boga, ne može pobjeći od vlastite savjesti. Onaj sa strahom od Boga je tim strahom već ušutkao svoju savjest. Sa osmijehom priča "trujte im vodu, postavljajte im bombe".[/
Neće ići!
Ja kao vjernik uopće se ne bojim Boga!Dapače,on je onaj koji me voli .Takav je moj Bog!Voli me usprkos moje nesavršenosti!Bojiš li se ti svog oca?
Bog je meni otac koji me voli!Strah isključen!
U jednom od tvojih prethodnih postova na ovoj temi, kog sam citirao, si se žalio kako se "ateisti ne boje Boga", a sada to nije problem, jer se osoba zapravo ne treba bojati Boga. Odluči se, ali ne mogu razgovarati ako ovako mijenjaš iskaz.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#20 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:
tranquil"



Najgori ljudi koje danas hodaju planetom su oni koji rade užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti, jer vjeruju da to rade u ime višeg cilja, više svrhe. Oni koji rade zločine ne zato što se ne boje Boga, nego zato što se boje Boga, a to je najgori strah. Onaj koji se ne boji Boga, ne može pobjeći od vlastite savjesti. Onaj sa strahom od Boga je tim strahom već ušutkao svoju savjest. Sa osmijehom priča "trujte im vodu, postavljajte im bombe".[/
Neće ići!
Ja kao vjernik uopće se ne bojim Boga!Dapače,on je onaj koji me voli .Takav je moj Bog!Voli me usprkos moje nesavršenosti!Bojiš li se ti svog oca?
Bog je meni otac koji me voli!Strah isključen!
U jednom od tvojih prethodnih postova na ovoj temi, kog sam citirao, si se žalio kako se "ateisti ne boje Boga", a sada to nije problem, jer se osoba zapravo ne treba bojati Boga. Odluči se, ali ne mogu razgovarati ako ovako mijenjaš iskaz.
Opet idem na odnos otac - sin.Strahopoštovanje!
Jel ono loše?Sin iako zna da ga otac voli,neće namjerno raditi sranja iskorištavajući njegovu ljubav!
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#21 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tlr »

Moglo bi biti da je moralnost društva obrnuto proporcionalna broju aktivnih vjernika u tom društvu i tome koliko je religioznost potreban uslov za napredovanje.

Mi smo u vrhu država po broju deklariranih vjernika, a na dnu smo po moralu (korupciji) i po zapuštenosti društva - brizi za djecu, bolesne.
Nismo jedini.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#22 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:Neće ići!
Ja kao vjernik uopće se ne bojim Boga!Dapače,on je onaj koji me voli .Takav je moj Bog!Voli me usprkos moje nesavršenosti!Bojiš li se ti svog oca?
Bog je meni otac koji me voli!Strah isključen!
U jednom od tvojih prethodnih postova na ovoj temi, kog sam citirao, si se žalio kako se "ateisti ne boje Boga", a sada to nije problem, jer se osoba zapravo ne treba bojati Boga. Odluči se, ali ne mogu razgovarati ako ovako mijenjaš iskaz.
Opet idem na odnos otac - sin.Strahopoštovanje!
Jel ono loše?Sin iako zna da ga otac voli,neće namjerno raditi sranja iskorištavajući njegovu ljubav!
Izgubio sam te.

Treba li čovjek da se boji Boga, da ili ne?
Ako da, zašto se ti ne bojiš, kao što si rekao?
Ako ne, zašto prigovaraš ateistima da se ne boje Boga?

Dok ne daš prihvatljive odgovore na ova pitanja (prihvatljiv odgovor je i "pogriješio sam, preformulisaću jednu od tvrdnji"), smatraću da je u pitanju licemjerstvo, i da prigovaraš drugima zato što se ponašaju onako kako se i sam ponašaš.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#23 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

Treba se bojati onaj tko radi teška zla i onaj tko Boga odbacuje.Osobno ne spadam niti u jednu od tih kategorija ljudi!
Pogrešim ja i prema ljudima i prema Bogu no to nisu neka teška zla,nisam svetac.Moram li ja kao vjernik biti bolji kao čovjek od tebe kao nevjernika?Ne,mene neće Bog spasiti jer sam dobar nego jer sam ga zamolio da me spasi.Dakako,vjernik nebi smio biti zao čovjek jer ako je,pitam se onda kakve taj ima veze sa Bogom?Boga se ne bojim jer znam da me voli.,..eto to bi blio ukratko!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#24 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

TLR wrote:Moglo bi biti da je moralnost društva obrnuto proporcionalna broju aktivnih vjernika u tom društvu i tome koliko je religioznost potreban uslov za napredovanje.

Mi smo u vrhu država po broju deklariranih vjernika, a na dnu smo po moralu (korupciji) i po zapuštenosti društva - brizi za djecu, bolesne.
Nismo jedini.
Bojim se da u Hrvatskoj niti pola tih koji se deklariraju kao vjernici nisu istinski vjernici.Više je to stvar tradicije.
Vidi što Pavao piše(djela tjela=grijesi):
A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost,
Galaćanima 5,20 idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja,
Galaćanima 5,21 zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično. Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti.
> I sad kad bi ovo bio "lakmus papir" da testiramo jesu li tih 90% u Hr. pravi vjernici,rezultat bi bio katastrofalan.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#25 Re: Vjera (vjernici i moral).

Post by patriot_1 »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:
tranquil"



Najgori ljudi koje danas hodaju planetom su oni koji rade užasne stvari po odobrenju vlastite savjesti, jer vjeruju da to rade u ime višeg cilja, više svrhe. Oni koji rade zločine ne zato što se ne boje Boga, nego zato što se boje Boga, a to je najgori strah. Onaj koji se ne boji Boga, ne može pobjeći od vlastite savjesti. Onaj sa strahom od Boga je tim strahom već ušutkao svoju savjest. Sa osmijehom priča "trujte im vodu, postavljajte im bombe".[/
Neće ići!
Ja kao vjernik uopće se ne bojim Boga!Dapače,on je onaj koji me voli .Takav je moj Bog!Voli me usprkos moje nesavršenosti!Bojiš li se ti svog oca?
Bog je meni otac koji me voli!Strah isključen!
U jednom od tvojih prethodnih postova na ovoj temi, kog sam citirao, si se žalio kako se "ateisti ne boje Boga", a sada to nije problem, jer se osoba zapravo ne treba bojati Boga. Odluči se, ali ne mogu razgovarati ako ovako mijenjaš iskaz.
Boga se niti nemogu bojati ako vjeruju da on ne postoji!Ta zašto se bojati nekog tko nije?
Policije se treba bojati onaj tko ima razloga za strah,kriminalci.Onaj tko mirno i pošteno živi ne.Zašto bi se Boga bojao onaj tko je sa njim pomiren?
Onaj tko ga negira ili raskalašeno živi ako se i ne boji jednom hoće kad stane pred njega!
Post Reply