VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
DMXallen
Posts: 214
Joined: 26/06/2015 17:55
Contact:

#1 VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by DMXallen »

Stvar je sljedeća, djevojka mi je državljanka Hrvatske, a ja sam iz BiH. Planiramo uskoro vjenčanje koje ćemo obaviti u Hr. Našao sam sljedeće podatke na njihovoj službenoj stranici koji dokumenti su potrebni za stranca u svrhu vjenčanja:

Za sklapanje braka strani državljani prilažu:
izvadak iz matice rođenih izdan u državi rođenja sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda o slobodnom bračnom stanju stranca izdana sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda da nema zapreka za sklapanje braka stranog državljanina u Republici Hrvatskoj i da će taj brak bit priznat u državi čiji je državljanin uz prijevod na hrvatski jezik (ova potvrda može biti sastavni dio potvrde o slobodnom bračnom stanju),
identifikacijska isprava (sa slikom) i
dokaz o državljanstvu (putovnica).

Mene zanima sljedeće, da li je neko imao istu situaciju, da li je bilo potrebe za prevođenje naših dokumenata na hrvatski, pošto se razumijemo, ili treba nešto posebno. Treba li kakva posebna ovjera ili slično. Znam da se rodni list može izdati na internacionalnom obrascu , ali da li je to potrebno i u ovom slučaju pošto nije u pitanju država npr gdje se govori engleski, njemački itd.
Puno bi mi pomoglo ako je nekome trebalo isto pa da mi napiše.
Hvala unaprijed ako ko zna pomoći...
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by Montana »

Potrebno ti je sve kako su naveli.To nabavi.
Ako ti neko nešto propusti,dokument prizna ovako,onako...može ti se kasnije,nekad,negativno odrazit.

Recimo,za 2e godine,provjeravaju te papire u HR gdje leže,vide tvoje površne papire,koje ti je činovnik SAD uvažio..i naprave ti problem.

Ne čitaj i ne slušaj iskustva drugih,u svom slučaju.Sve šta te interesuje,nazovi i pitaj odgovorni ured u HR.Tako nećeš pogrješit.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#3 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by wewa »

Hr i BiH imaju bilateralni sporazum o priznavanju određenog broja dokumenata, što u praksi znači da se dokumenti potrebni za sklapanje braka priznaju u obje zemlje bez prijevoda

sretno!
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by hadzinicasa »

wewa wrote:Hr i BiH imaju bilateralni sporazum o priznavanju određenog broja dokumenata, što u praksi znači da se dokumenti potrebni za sklapanje braka priznaju u obje zemlje bez prijevoda

sretno!
e da, wewac ima pravo!

osim ako dokumenti nisu iz RS ergo na cirilici.... onda se moraju prevesti na hrvatski.
bilo o cemu da se radi.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by wewa »

vidis, nisam imala tu cirilicnu perspektivu :-D

i jos, nakon sklapanja braka izmedju hr i bih drzavljana, u hr se brak registruje po sluzbenoj duznosti, nakon primanja obavijesti od maticnog ureda u bih. da li je slucaj i obrnut, ne bih znala.

to je najmanji dio maltretiranja oko dokumentacije koji vas ceka :cry:

svejedno, sretno! :)
User avatar
DMXallen
Posts: 214
Joined: 26/06/2015 17:55
Contact:

#6 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by DMXallen »

Hvala na odgovorima, to me i zanimalo za prevod. Negdje sam vidjeo da ne treba prevod iz BiH osim ako se radi o ćirilici. Naši službenici bi trebali znati šta treba izdati u koju svrhu i za koju državu, al ne bih volio da mi šta izostave zbog toga što mnogi rade svoj posao a misle o nečem desetom.
Pitao sam i u Hr matičnom uredu i dobio odgovor kakav sam našao i na službenoj stranici, pa sam opet ponovo poslao upit za konkretno šta se tiče Hr i BiH a ne uopśteno za strance. Jer nije ista suradnja Hr sa BiH i npr sa Zimbabveom :razz:

Hvala još jednom na odgovorima i lijepim željama, možda još ko odgovori iz ličnog iskustva...

Edit: E da, još nešto. Što se tiče onog Apostille pečata. Vidio sam da u BiH za Hrvate ne treba taj pečat zbog tog bilateralnog sporazuma, da li se taj sporazum odnosi i na suprotno. Da ja ne trebam taj pečat na dokumentima koji mi trebaju u Hrvatskoj?
Last edited by DMXallen on 19/07/2016 16:08, edited 1 time in total.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#7 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by mad_max_ba »

DMXallen wrote:Hvala na odgovorima, to me i zanimalo za prevod. Negdje sam vidjeo da ne treba prevod iz BiH osim ako se radi o ćirilici. Naši službenici bi trebali znati šta treba izdati u koju svrhu i za koju državu, al ne bih volio da mi šta izostave zbog toga što mnogi rade svoj posao a misle o nečem desetom.
Pitao sam i u Hr matičnom uredu i dobio odgovor kakav sam našao i na službenoj stranici, pa sam opet ponovo poslao upit za konkretno šta se tiče Hr i BiH a ne uopśteno za strance. Jer nije ista suradnja Hr sa BiH i npr sa Zimbabveom :razz:

Hvala još jednom na odgovorima i lijepim željama, možda još ko odgovori iz ličnog iskustva...
joj saš ti postat EU sitizen :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#8 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by hadzinicasa »

DMXallen wrote:Hvala na odgovorima, to me i zanimalo za prevod. Negdje sam vidjeo da ne treba prevod iz BiH osim ako se radi o ćirilici. Naši službenici bi trebali znati šta treba izdati u koju svrhu i za koju državu, al ne bih volio da mi šta izostave zbog toga što mnogi rade svoj posao a misle o nečem desetom.
Pitao sam i u Hr matičnom uredu i dobio odgovor kakav sam našao i na službenoj stranici, pa sam opet ponovo poslao upit za konkretno šta se tiče Hr i BiH a ne uopśteno za strance. Jer nije ista suradnja Hr sa BiH i npr sa Zimbabveom :razz:

Hvala još jednom na odgovorima i lijepim željama, možda još ko odgovori iz ličnog iskustva...
nemam licno iskustvo po tom konkretnom pitanju, ali pokusaj izvaditi medjunarodni rodni list i uvj o drzavljanstvu, vjerovatno tako mozes izbjeci prevodjenje.

moj savjet: ne oslanjaj se na "nase sluzbenike" i njihovo "znanje sta treba izdati i u koju svrhu".
User avatar
DMXallen
Posts: 214
Joined: 26/06/2015 17:55
Contact:

#9 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by DMXallen »

Hvala još jednom svima koji su odgovorili, dobio sam i službeno odgovor i potvrdu iz Hr matičnog ureda.

Svi dokumenti koji mi trebaju važe u Hrvatskoj samo je bitno da su napisani latinicom.
Ne treba nikakva nadovjera (Apostille) i ne treba prevod.
User avatar
DMXallen
Posts: 214
Joined: 26/06/2015 17:55
Contact:

#10 Re: VJENČANJA SA STRANIM DRŽAVLJANIMA

Post by DMXallen »

E ovako, samo da kažem da sam uspio sve riješiti. Vjenčanje je zakazano.
Evo korisne informacije za ubuduće ako neko bude u istoj situaciji.
Ovo važi za vjenčanje BiH i Hr državljana koje se obavlja u Hr:

Za BiH državljanina:
- Izvod iz matične knjige rođenih (ne treba nadovjera/apostille, ne treba prevod ako je izdato na latinici)
- Potvrda o državljanstvu (isto kao i za izvod iz matične knjige rođenih)
- Potvrda da niste u braku i u sklopu toga treba stajati da nema nikakve prepreke za sklapanje braka u Hr (isto kao i kod prethodnih dokumenata)
- OIB (Osobni Identifikacijski Broj - ovo trebate zatražiti u Hr u poreznoj upravi, ne plaća se ništa). Potvrdu sa OIB ostavite sebi jer pod tim brojem se vodite u Hr i treba vam za skoro sve što obavljate u Hr, najbolje kopirajte i matičaru dajte kopiju sa ostalim dokumentima.

Hr državljanin će sve dobiti u matičnom uredu gdje se zakazuje vjenčanje.
Post Reply