Vize za poslovni put u Liban ???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
mavcs

Vize za poslovni put u Liban ???

Post by mavcs » 21/12/2009 15:31

Pozdrav svima,

Zanima me procedura za BH državljane koji putuju u Liban na kraći period (do 15 dana) - trebaju li nam vize, koliko dugo se čekaju, koja je procedura???
Molim vas ko je upoznat da se javi. Hitno je.
Hvala!

Pozdrav

akcija007

Re: Vize za poslovni put u Liban ???

Post by akcija007 » 21/12/2009 18:55

Treba viza i ambasada njihova je u BeCU , proguglaj sta ti treba za vizu.
Nase Ministarstvo vanjskih poslova ne preporucuju putovanje tamo i mi nemamo svoju ambsadau tamo nego je pokriva iz Jordana , Amanna .
Ja ti svakako savjetujem , da kada dobijes njihovu vizu se javis i nasem ministarsvu vanjskih ili nasoj abmasadi u Jordanu ne Daj Boze ako se sta desi da te imaju u vidu da si tamo ...

Arc_Angel

Post by Arc_Angel » 21/12/2009 19:49

Mozes i u Ankari da vadis u Libanskoj ambasadi, ako ides poslom kada sam ja vadio meni je firma slala garantno pismo, treba ti i rezervacija od hotela ili mjesta gdje odsjedas i koliko vremenski, uglavnom dobije se viza za pola dana, i nije nista strasno u libanu

mavcs

Post by mavcs » 21/12/2009 20:28

Hvala puno na odgovorima. Trebao bi ici poslom, ali jos ne znam sigurno sta i kako. Ostao bih oko 7 dana, ova varijanta da se viza izvadi u Ankari nije losa moze li se to sve odavde zavrsiti? Treba mi znaci garantno pismo od firme koja me angazuje i rezervacija hotela.
ok, ako ima jos nesto bitno javljajte. hvala

PS @Arc_Angel kada si ti isao? Ako mi bude trebalo detalja mozemo li se cuti na PM?
Pozdrav

Arc_Angel

Post by Arc_Angel » 22/12/2009 07:39

ja sam isao relativno davno 2007, prije dvije godine otprilike i ja sam ostajao duze dole 6 mjeseci po ugovoru, e sada ne znam posto ti ostajes relativno kratko mozda tebi nece biti potrebna dokumentacija kao meni sto je trebalo, ako ti mogu dati jos informacija slobodno javi na PM.

nuttyyy

Post by nuttyyy » 22/12/2009 08:43

Bila sam prija 2 mjeseca poslovno u Libanu
Viza treba, dobijla sam je na aerodromu kada sletis u Beirut. Nikakve ambasade, folovi.... Ima salter na kojem oni sto nemaju vizu idu da izvade, platis nesto malo para, udare ti taxu i veliki pecat u pasos.
Do Libana putujes sa pozivnim pismom koje ti vadi onaj ko te poziva i ovjerava tamo, mislim u policiji ili nekom njihovom ministarstvu.
Pismo je u potpunosti bilo na arapskom (osim imena i prezimena) tako da ti ne znam reci koji su detalji na njemu stajali ali onaj ko te poziva svakako bi trebao imati te podatke. Za pozivno pismo im dostavljas sve svoje generalije sa pasosa a firma koja te poziva garantuje za tebe....
Inace, na aerodromu je vrlo jednostavna i kratka procedura a granicna policija je maksimalno ljubazna pod punom ratnom spremom. I obavezno idi, neka te ne zaplase ove preporuke da je opasno. Liban je naprosto divan.....

mavcs

Post by mavcs » 23/12/2009 12:53

nuttyyy, upravo sam dobio odgovor od ambasade u Beču da mi NE MOŽEMO dobiti vizu na aerodromu u Beirutu
te da se mora aplicirati za vizu i da se čeka i do 2 mjeseca!? kako si ti ušla i šta ti je trebalo od dokumentacije. ponavljam
ja bih ostao samo do 7 dana a mogu nabaviti pozivno pismo od firme koja me angažuje i preporuku od svoje firme u BiH...

hvala.

pilica

Post by pilica » 24/12/2009 11:53

Onda ti je bolja opcija ovo sa Ankarom. Mog prijatelja su vratili prvi put sa aerodroma jer je i on mislio da moze dobiti vizu direktno na aerodromu. Njima je receno da moraju imati 2000 $ u kesu i da je to to. Ali vratiše ga odmah u isti avion kojim je i došao.
Zato sad firma koja ga poziva posalje sve njegove generalije i pozivno pismo u ambasadu u Ankari, on preda ujutro u 9 sve papire, a u 13:00 ide da podigne vizu. Onda na avion za Ist pa za Beirut. U Beirutu je nekad iza ponoći.
I još nesto, ako budes isao sa ovom opcijom Sar-Ist-Ank-Ist-Beirut , obavezno kartu Ist-Ank-Ist kupi posebno preko interneta, jer je cijena Sar-Ist-Bei-Ist-Sar, jeftinija nego Ist-Ank-Ist (ovo je u Turkish Airlines-u)

1971

Post by 1971 » 24/12/2009 12:09

Pozdravljam
Ja sam bio u Libanu prije 10 dana i pokupio sam vizu na Bejrutskom aerodromu i kosta 43 dolara.U Istambulu su me pitali imam li vizu ali sam im samo odgovorio da me ceka na aerodromu u Bejrutu.Nikakvih problema nisam imao.đ
Sretan ti put i fino se provedi.

čuj_to?

Post by čuj_to? » 24/12/2009 12:31

Idem u Lebanon app. 3 puta godisnje u zadnjih 8 godina tako da ti je procedura za :bih: pasos sljedeca:

- firma koja te poziva mora dobiti "security clearance" od njihovog Ministry of Interior u Bejrutu, za tvoj slucaj na osnovu passport details koje si poslao/la.
- nakon sto dobije clearance letter, mailom ti posalje scan istog i ti ga samo isprintas i poneses sa sobom.
- u avionu dobijes karticu koju ispunis i predas passport controlu zajedno s a) gore navedenim pismom i b) "stampom" koji kupis na aerodromu.
- KUPOVINA STAMP-a, VRLO VAZNO: prije stajanja u red za passport control i vizu, odma idi kupiti ovaj stamp iliti markicu na salteru njihove banke koja se nalazi u desnom gornjem uglu prostrorije pasoske kontrole u kojoj ces biti... nemoj stajati u red za vizu bez ove markice, jer ce te vratiti po nju nakon sto si stajao min 30 minuta u redu u 3 ujutro kad obicno slijecu avioni iz Ist/Bec itd. Markica kosta oko 50.000 L.E iliti app. $30.
- Onda stanes u red i budes fin sa carinikom jerbo te moze peglat a ti to ne zelis u 3 ujutro nikako.
- cijela ova procedura (od kad udjes u passport control prostoriju do dobijanja vize) moze trajati od 15 minuta do 2 sata zato se naoruzaj strpljenjem i ne brini za prtljag koji ce te cekati 100% makar cek'o vizu 3 sata.

Zapamti a) clerance letter i b) strpljenje su a must...

A ovo sa ambasadama zaboravi... ne fercera.

Haj javi ako treba jos sta.

Atrus

Post by Atrus » 24/12/2009 12:42

Šta nam rade političari? Ni do pišljivog Bliskog Istoka ne možeš bez vize. Za nas je to ne daleki, nego, nedostižni Istok. Počelo sa Alijinom muslimanijom, sada ono krme od Dodika valja ovu zemlju po blatu i mrcvari je. Zatrlo se sjeme Izetbegovićima i cijeloj toj halaši bilo koje vjere koja je uništila ovu zemlju. Sve to treba ispred zida i streljati. Izabrati mlade i stručne ljude, religiozno i nacionalno neopterćene i srediti državu kako treba. Brankovića, Dodika po kratkom postupku.

1971

Post by 1971 » 24/12/2009 13:13

Super si mu objasnio proceduru i naj,naj bitnije ti je da odmah po dolasku ideš na šalter banke skroz desno u čošku i odmah kupiš markicu,da nebi kasnije gubio vrijeme.Ali ja sam je platio 43 dolara( 50 000)

I nemoj da se zbuniš večina stranaca bilo da su Englezi ili Ameri i ini kupuju te markice,a ne samo mi...

čuj_to?

Post by čuj_to? » 24/12/2009 13:38

E da, zaboravih' najvazniju: ukoliko imas izraelsku vizu pasosu a skojim ides u Lebanon bolje zaboravi cijeli put dok ne promijenis pasos... nece e pustiti da udjes u zemlju ukoliko imas Israely visa u pasosu.

pilica

Post by pilica » 25/12/2009 13:22

A kakva je procedura za turistički posjet, zna li ko?
Ja bih išla nekad na ljeto s djecom. Prošle godine su nam rekli da moramo imati garantno pismo, a taj ko nam garantuje mora položiti 20000 $ na račun kao osiguranje pa smo odustali.
Btw, sad je uveden još jedan let za Beirut iz Istambula, tako da dođeš malo prije ponoći.

sombra

Post by sombra » 26/10/2010 20:00

Da li neko zna kakva je procedura sa turistickom vizom za Liban, da li se moze uzeti na aerodromu?
Ovdje na forumu svi spominju pozivna pisma od firme. Nemam poziv od firme, ali bih eventualno mogla traziti pozivno pismo od poznanika (Libanac u Beirutu).

XL4

Post by XL4 » 26/10/2010 23:24

Akos sam dobro razumio, 1971 je usao u Lebanon na isti nacin kao i ja, dakle bez predhodno pribavljene vize. Na aerodromu slijedio sto vecina stranaca radi, upitao osobu koja je bila upucena i to je to. Nisam imao nekih posebnih pitanja na pasoskoj kontroli.
A ici tamo na odmor sa djecom, hm...

sombra

Post by sombra » 27/10/2010 15:24

A nikakvo pozivno pismo nisi imao? Sta je potrebno za dobijanje vize na aerodromu, slike pretpostavljam...?

XL4

Post by XL4 » 27/10/2010 22:27

sombra wrote:A nikakvo pozivno pismo nisi imao? Sta je potrebno za dobijanje vize na aerodromu, slike pretpostavljam...?
Validan pasos i uz to sam ponudio na uvid povratnu kartu i rezervaciju hotela. Naravno, izraelski pecat u pasosu je jednako, odbijanju odobravanja ulaska.

Link na njihovu zvanicnu stranicu: http://www.general-security.gov.lb/Engl ... isaa4.aspx

Na spisku zemalja nalaze se sve zemlje bivse YU osim BiH. Ne znam sta je u pitanju, ali je malo cudno! Ja sam samo iznio svoj slucaj i ne treba to ni po koju cijenu uzimati kao pravilo, osim ako ti je ono usput, pa te eventualno odbijanje nece poremetiti. Ja sam prije dvije godine usao u Oman bez vize, tj. dobio istu na aerodromu. Nesto sam platio na dva mjesta, ukupno 30-ak US. Nedavno citam, da zvanicno BiH drzavljani mogu dobiti VoA u Omanu. Isto sam procitao za Qatar. To su dakle dva slucaja pored jos tri koja imam, ali su moja putovanja bila u smislu, odoh probati, pa ako me vrate , svjestan sam svoje greske.

Target2010

Post by Target2010 » 29/12/2011 12:08

ja znam da je threat malo stariji i nije aktuelan, ali rekoh da kazem i svoje iskustvo sto se tice za Liban, mozda nekome i zatreba ;-) ... U svakom slucaju mi MORAMO imati vizu za Liban (zahvaljujuci nasoj cijenjenoj vladi).. i mozemo takodje dobiti i turisticku vizu... ali sa mukom... ja sam htio da idem u Liban ove godine, i naravno nakon dostavljenih dokumenata koju su od mene zahtjevali (standardni dokumenti) kazali su mi da trebaju oni (Libanska ambasada Berlin) nekih mjesec dana da dobiju odobrenje iz MUP-a Libana.. Naravno, i dobio sam poziv nakon vise od mjesec dana sa odgovorom "NE" ... okay.. nista drugo nisam ni ocekivao... pitao sam ambasadu za razloge, ali mi nisu mogli reci, jer kako kazu, to je odluka "odozdo" i oni s njom nemaju nista. To znaci, da mi vise niko nije htio pomoci, i da su u uzeli tu informaciju zdravo za gotovo... No, ja ona u ovom slucaju preuzimam stvar u svoje ruke, tako da fiktivno igram ulogu radnika ambasade i pokusavam da sredim odobrenje iz Libanona. Zvao sam njhov ministerij koji je zaduzen za odobrenje viza, i naravno nakon nekoliko poziva i razgovora sa nezainteresiranim radnicima ministarstva, dospio sam do odjela koji je zaduzen za vize... U razgovoru sa radnikom koji je na svu srecu bio najnormalniji od nekoliko predhodnih sa kojima sa pricao, ponudio mi je pomoc, nakon sto sam mu ja ispricao svoje dogodovstine sa vizom. Nasao je moje dokumente na kojima je pisala odbijenica, ali razloga za odbijenicu nije ni bilo prema njegovim rijecima, sto sam i znam.. Tako da sam morao da pisem u dva navrata molbe za ponovno odobrenje vize kao i moj razlog boravka u Libanonu, i plus jos neke extra dokumente su zahtjevali od mene kao gdje radim, gdje studiram,i neke kopije mojih pecata sa predhodnih pasosa, jer su vec unaprijed znali iz mojih molbi da sam boravio u mnogim zemljama svijeta, i 2-3 sedmice nakon slanja svoje zadnje molbe dobio sam putem e-mail potvrdu iz security general Libana, odjela za viza da mi je viza odobrena. Sa tim kodom tj. brojem fajla poslao sam ponovno dokumente u ambasadu u Berlinu, nakon cega mi je viza odobrena. Nakon toga sjeo u avion pa preko Amman (Royal Jordanian Airlines) tj. 2 dana spa na mrtvom moru (po drugi put) otisao za Beirut i iskusio poznati Beirut night Life ;-) ... Znaci, conclusion... sve se moze kad se hoce... samo stvar morate preuzeti u svoje ruke, kao sto vidite radnici ambasade uopste nisu tu da pomognu, nego samo da urade ono sto im je receno... malo ja unfair.. ali thats the way it is.. jer sam se ja zafrkavao sa Beirutom i njihovim ministarstvima skoro 2 mjeseca, zvao, slao mailove, postu.. etc etc.. dok na kraju nije urodilo plodom... ali et' bilo se i u Beirutu, i idemo dalje.. ;-) ...

Post Reply