Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Neccy
Posts: 1
Joined: 17/02/2010 20:52

#76 Re: Viza za Njemacku

Post by Neccy »

nacitah se ovdje dosta o izdavanju viza ali opet nisam nasla rjesenje za svoj problem. Naime, ja sam 4 godine isla u Njemacku(4 uzastopna ljeta) dok sam studirala, i nikad nisam imala problema jer sam isla kod mame koja tamo zivi godinama i ima onu "stalnu" vizu. Medjutim, ove godine odradjujem pripravnicki, naravno ugovor imam samo do 17.juna a ionako sam kao pripravnik na Birou pa me zanima sta ja da prilozim kao nezaposlena, jer ce tada biti raspust i necu imati posao?na stranici ambasade nema nis za nezaposlene? para na racunu nemam, koje vidim pisalo se treba imati, pa ima li smisla da uopce pokusavam ovog ljeta? imam li ikakvu sansu kad im prilozim potvrdu s Biroa? :? :? :?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#77 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Neccy wrote:nacitah se ovdje dosta o izdavanju viza ali opet nisam nasla rjesenje za svoj problem. Naime, ja sam 4 godine isla u Njemacku(4 uzastopna ljeta) dok sam studirala, i nikad nisam imala problema jer sam isla kod mame koja tamo zivi godinama i ima onu "stalnu" vizu. Medjutim, ove godine odradjujem pripravnicki, naravno ugovor imam samo do 17.juna a ionako sam kao pripravnik na Birou pa me zanima sta ja da prilozim kao nezaposlena, jer ce tada biti raspust i necu imati posao?na stranici ambasade nema nis za nezaposlene? para na racunu nemam, koje vidim pisalo se treba imati, pa ima li smisla da uopce pokusavam ovog ljeta? imam li ikakvu sansu kad im prilozim potvrdu s Biroa? :? :? :?
U ovom slucaju moras imati garantno pismo osobe koja te poziva u Njemacku, i.e. tvoje mame. Ona mora imati dovoljno veliki stan (trebas jos provjeriti ali cini mi se 20 kvadrata po osobi, dakle ako njih recimo troje zivi u stanu i pozivaju tebe, stan mora biti 80 kvadrata ili veci), dalje mora imati dovoljno velika primanja (ovo isto moras provjeriti, mjenja se iz godine u godinu). U nekim slucajevima traze i da osoba koja poziva nekoga polozi osiguranje za tu osobu koje nakon sto pozvana osoba napusti Njemacku dobijaju nazad. Sve ovo osoba koja te poziva mora odnijeti u Rathaus, ured za strance i tamo ce dobiti original pozivno pismo koje treba poslati postom njemackoj ambasadi a tebi poslati kopiju ili faksirati. Uz ovo pozivno pismo, obicno ti ne treba ni novac, ni studiji ni posao. Kazem obicno jer ambasada zadrzava diskreciono pravo da odbije vizu, bez objasnjenja. Ali s obzirom da vec imas par viza u pasosu, ne bi te trebali odbiti.
fordprefekt
Posts: 6
Joined: 04/03/2010 01:49

#78 Re: Viza za Njemacku

Post by fordprefekt »

Znali iko kakvi su uslovi za dobijanje studentske vize u svrhu ucenja jezika. Imam prijatelja tamo koji bi me zaposlio tokom tog perioda. Nezaposlen sam, zavrsio sam fakultet. Da li je bolje da trzim radnu vizu ili studentsku. Koju je lakse dobiti? Sanse su minimalne, pretpostavljam.... :-?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#79 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

fordprefekt wrote:Znali iko kakvi su uslovi za dobijanje studentske vize u svrhu ucenja jezika. Imam prijatelja tamo koji bi me zaposlio tokom tog perioda. Nezaposlen sam, zavrsio sam fakultet. Da li je bolje da trzim radnu vizu ili studentsku. Koju je lakse dobiti? Sanse su minimalne, pretpostavljam.... :-?
Sanse i nisu toliko male za studentsku vizu. Prvo moras naci skolu u kojoj ces uciti jezik. Moras se prijaviti i od skole uzeti original prijave. Drugo, moras ambasadi dokazati da se mozes finansijski izdrzavati tokom studija. Ovo je u principu jedini komplikovani dio. Dakle, ambasada od tebe trazi dokaz da imas na raspolaganju oko 600€ mjesecno, onoliko mjeseci koliko planiras boraviti u Njemackoj. Dakle, ako planiras kurs od 6 mjeseci, moras imati 3600€. Ovaj novac je potrebno da uplatis na stedni racun u nekoj njemackoj banci, da zatvoris taj racun i uzmes izvod koji ces priloziti prilikom aplikacije za vizu. Ako nemas ovaj novac, onda moras naci nekoga da garantuje za tebe. To znaci da osoba koja zivi i radi u Njemackoj mora imati dovoljno visoku platu kojom ce garantovati tvoje izdrzavanje. Plata mora biti npr: 600€ garancija + 650€ kirija za stan (samo primjer) + 350€ licni troskovi (ako je osoba koja garantuje samac, ako nije onda 325€ po osobi domacinstva, s tim da bracni bar moze zajedno garantovati) + eventualne rate kredita. Dakle, samac koji placa stan od 650€ i nema nikakvih kredita a zeli tebi biti garant mora imati platu od minimum 1600€ netto. Sa izvodom za platu mora otici u Ausländersamt i izvaditi garanciju koju u originalu moras priloziti ambasadi.

Dakle, sa prijavom za ucenje jezika te dokazom o finansijskoj sposobnosti, te ostalim generalnim uslovima, u ambasadi trazis nacionalnu vizu. Jako je bitno da trazis nacionalnu vizu a ne turisticku jer se na osnovu turisticke vize ne moze traziti dozvola boravka.

Kada dobijes nacionalnu vizu, imas rok od tri mjeseca da apliciras za boravisnu dozvolu. Za boravisnu dozvolu ti je potrebna prijava mjesta boravka. Sa prijavom, te svim papirima koji su ti trebali za vizu, u Ausländersamtu trazis boravisnu dozvolu. I to je to.

Bitne napomene. Novac koji eventualno uplatis u banci, mora ostati na racunu, dakle ne mozes novac podici onoga trenutka kada dobijes boravisnu dozvolu. Kao student, dozvoljeno ti je raditi maksimalno 80 sati mjesecno. Osoba koja eventualno garantuje za tebe je duzna isplatiti tebi 600€ mjesecno ukoliko to ti trazis (ovo mozda ne zvuci bitno, ali vecina njemaca na pomen ove cinjenice odustaju od garancije). Studentsku vizu mozes produzivati onoliko koliko studiras, s tim da finansijska klauzula uvijek ostaje, dakle uvijek moras imati oko 600€ mjesecno.

Ja mislim da je ovo sve, ako te jos nesto zanima, pitaj.
fordprefekt
Posts: 6
Joined: 04/03/2010 01:49

#80 Re: Viza za Njemacku

Post by fordprefekt »

Hvala ti puno!!!!!!
Ovo svakako ulijeva nadu. Ipak tih 600 eura i nije mali problem. Da il je moguce to pokriti ugovorom o radu (koji je u skladu sa tim pravilom od 80 sati mjesecno) koji bi garantovao platu od 600 eura ili nekim kombinacijama, recimo 400e plate plus 200e garancije. Koliko su fleksibilni po tom pitanju?
Svakako mislim da bih mogao odvojiti vise od 4 sata dnevno na posao... Kakve su im kontrole? Mislis li da bih mogao odraditi i par sati dnevno prekovremenog, onako, `na crno`?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#81 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

fordprefekt wrote:Hvala ti puno!!!!!!
Ovo svakako ulijeva nadu. Ipak tih 600 eura i nije mali problem. Da il je moguce to pokriti ugovorom o radu (koji je u skladu sa tim pravilom od 80 sati mjesecno) koji bi garantovao platu od 600 eura ili nekim kombinacijama, recimo 400e plate plus 200e garancije. Koliko su fleksibilni po tom pitanju?
Svakako mislim da bih mogao odvojiti vise od 4 sata dnevno na posao... Kakve su im kontrole? Mislis li da bih mogao odraditi i par sati dnevno prekovremenog, onako, `na crno`?
Pa kada bi teoretski dobio posao prije nego sto bi trazio studentsku vizu, mozda bi to uzeli u obzir. Medjutim, postoji mali problem. Ti nemas dozvolu za rad. Dozvolu za rad i ne mozes dobiti na osnovu part-time ugovora. Dakle, moras naci posao, full time, i tek onda aplicirati za vizu. U ovom slucaju ti studentska viza i ne treba jer bi imao radnu vizu. Ono sto je problem, ne mozes sam sebi biti garant jer ne mozes naci posao prije nego sto dobijes vizu.

Dalje, recimo da se nekako snadjes za garanciju i dobijes studentsku vizu. Cak i sa ovih 80 sati mjesecno, mozes pristojno zivjeti. Ne znam cime se bavis i kakav bi posao trazio, ali cak i u najjeftinijoj varijanti mozes zaraditi nekih 700-800€ mjesecno.

Ti mozda mozes izdvojiti vise od 4 sata dnevno na posao ali ti drzava nece dozvoliti da radis vise od 80 sati mjesecno, sve dok imas status studenta. Kontrole, ovisno o poslu, postoje. Za neke poslove su dosta ceste (bustela), dok recimo za neke poslove skoro pa i nema kontrola (ciscenje). Ovdje navodim primjer dva najcesca zanimanja ljudi odozdo, ne mora znaciti da ces se time baviti. Medjutim, najveci problem tvog eventualnog rada na crno je viza koju imas u pasosu. Recimo da te neko zeli zaposliti na crno. Ako imas vizu koja ti omogucava neogranicen rad, mozes raditi na crno sve dok te ne uhvate. Cak i kada te uhvate postoji mogucnost da im kazes da su ti papiri kod sefa i da si tek poceo raditi. U slucaju studentske vize ovo ne mozes uraditi jer odmah mogu provjeriti da li vec ispunjavas tih 80 sati mjesecno. A i malo ce te ko zaposliti, cak i na crno, sa studentskom vizom.

Zaboravio sam ti napomenut u proslom postu da ti se novac koji na ime garancije uplatis na racun u banci isplacuje u mjesecnim ratama od tih potrebnih 600€. Tako da si materijalno obezbjedjen za vrijeme dok studiras. Jedini problem je, recimo da ne radis nigdje i da zivis od tog novca koji si uplatio na racun, po isteku prve vize na racunu imas 0€ i ne mozes produziti vizu.
fordprefekt
Posts: 6
Joined: 04/03/2010 01:49

#82 Re: Viza za Njemacku

Post by fordprefekt »

Uf, sad sam malo zbunjen... Zar cinjenica da imam status studenta ne znaci da imam pravo da radim 80 sati mjesecno i bez radne dozvole?
Situacija je ovakva, teoretski: otisao bi na pola godine - godinu u Njemacku da idem na kurs jezika, nakon cega bih ako se uspjesno adaptiram, upisao postdiplomski studij i/ili nasao posao u struci (ekonomija). Prijatelj je spreman da mi izadje u susret, tako sto bi me zaposlio u tom periodu (na mjestu koje ne zahtjeva komunikaciju, znaci nista specijalno). Ono sto ja pokusavam jeste da nadjem nacin da dobijem sto lakse vizu za taj period. Nisam u mogucnosti da obezbjedim cjelokupni iznos novca koji bi mi bio garancija o finansiranju, isto tako nisam siguran da bi htio opteretiti prijatelja da mi bude jamac u potpunosti sa tih 600e (ne znam da li je i sposoban), pa me je zanimalo da li je moguce izvesti da mi dokaz o finansiranju bude taj zagarantovani studenski poslic (80 sati mjesecno), ili kombinacija jamca i te plate...
E sad... ako to ne bi islo, mogao bih mozda na osnovu full time joba traziti radnu vizu... ali kako da onda idem na kurs jezika... jedan od prioriteta mi je ucenje jezika. A kako mi se cini radnu vizu je jako tesko dobiti... Evo jedne od napomena na sjatu http://www.bizniskontakt.com/index.php? ... =view&id=6 : -moguće samo u iznimnim slučajevima (npr. IT-stručnjaci)
MIslim da cu radije ici na ovu studentsku. Samo moram rijesiti problem ovog dokaza o finansiranju. Takodje se nadam da ovi kursevi jezika nisu preskupi.
Hvala puno na odgovorima... svaki savjet ce mi biti od koristi!!!
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#83 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Koliko sam ja upoznat, kombinovanu garanciju ne prihvataju. Najbolje je da nazoves ambasadu i pitas. Ti bi kao student imao pravo da radis ali ovdje imamo problem sta je prvo, kokoska ili jaje. Naime, ti planiras da kao garanciju navedes tvoj posao koji bi dobio u Njemackoj. Ali tebi za taj posao prvo treba radna dozvola, obecanje tvog prijatelja da ce te zaposliti ne znaci nista. Ipak, najbolje je da nazoves ambasadu i pitas.

A sto se tice radne vize, nije tacno da samo IT osoblje moze dobiti vizu. Medjutim jeste tacno da sve izvan tehnickih nauka ili medicine jako tesko dobija radnu dozvolu. Otezavajuca okolnost je teska ekonomska situacija u ovom trenutku. I jos jedna napomena. Ako planiras doci na osnovu radne vize, onda je procedura otprilike ovakva: ti apliciras za posao, s obzirom da ti je trziste rada zatvoreno, tvoja aplikacija ide na "njemacki biro za rad" (ne zove se tako ali je lakse objasniti). Biro provjerava da li ijedan Njemac koji trazi posao odgovara profilu i tek ako ne postoji na birou niko ko trazi taj posao, ti mozes dobiti radnu dozvolu. Ovo je naravno pojednostavljena verzija, ali otprilike tako fercera.
Ako ti ovo nije hitno, sacekaj do jula, valjda ce se vize ukinuti do tada. Onda upisi kurs od tri mjeseca, za to ti nece trebati nikakva viza, dodji i probaj. Ako vidis da ide onda ces se vec nekako snaci.

Sto se cijena tice, intenzivni kurs njemackog jezika, znaci 4-5 puta sedmicno po tri sata se krece od 204€ (u MVHS) do preko 400€. Prosjecna cijena je negdje oko 270€ za mjesec dana.
fordprefekt
Posts: 6
Joined: 04/03/2010 01:49

#84 Re: Viza za Njemacku

Post by fordprefekt »

To mi i jeste bio prvobitni plan... da sacekam ljeto i bezvizni rezim... i onako tu vizu ne bih dobio do maja, juna. Mada pesimistican sam bio i kad su svi cvrkutali da je to sigurno, a poslije ovakvih i slicnih vjesti, nekako mi se cini da cemo cekati do iduce godine: http://www.hayat.ba/vijesti/bih/17921-b ... -u-oktobru
Al hajd... valja se nadati i biti strpljiv... iako mi ponekad dodje da pjesice krenem istog trena :)
Samo tesko i kada ukinu vize da cu moci imati status studenta ili raditi tamo, osim na crno...
Otici cu u neke njihove kancelarije pa da se detaljno raspitam u vezi svega....
Hvala vox-populi!!!
danek
Posts: 1
Joined: 25/03/2010 22:31

#85 Re: Viza za Njemacku

Post by danek »

Pozdrav svima!
Zatražio sam studentsku vizu u konzulatu u Zagrebu, inače sam iz Osijeka. Već tri puta sam išao do Zagreba i izludit ću. U srijedu sam bio na šalteru u konzulatu i rekao mi je Nijemac da mi treba garantno pismo ili vezani račun u Njemačkoj, nažalost, ni jedno od toga ne stignem ishoditi do 02.04. kada bih trebao biti u Njemačkoj. Pošto se radi o stipendiji koja iznosi 350 EUR mjesečno (minimum koji moram dokazati je 638 EUR/mj.) tražio sam od jedne firme u Osijeku stipendiju te me ta firma stipendira u ukupnom iznosu od 2,000 EUR tako da sam zadovoljio potrvrdu o financiranju. Tražila me je prihvatno pismo od fakulteta koje sam dao, ugovor o domu isto tako te dokaz da sam platio kauciju i 1. ratu doma sam isto tako dao. Prvo mi je odbila dokaz o stipendiranju od strane firme iz Osijeka i tražila da prevedem kod sudskog tumača za njemački što naravno ne stignem u roku od 1 sata u Zg (3. put sam bio u Zg). Rekla je da sačekam dok se konsultira sa šefom odjela koji je prihvatio dokaz o financiranju na hrvatskom i koji je rekao da ću isti dan dobiti vizu. Došao sam nakon 1h po vizu, čekao u redu prozivku i 100 ljudi je taj dan dobilo vizu a mene nitko nije prozvao!!! Zatvorili su taj odjel i cuvari su mi rekli da pođem s njima i odveli me u glavni dio ambasade gdje su mi rekli da sačekam dok mi se netko ne obrati na šalteru. Prošlo je oko 1,5h i došla je žena s onog šaltera i rekla mi da nisu primili ništa iz njemačke i da dođem ili nazovem u ponedjeljak. Ništa mi sad nije jasno, 3 mojih kolega iz Osijeka, a svi smo dobili istu stipendiju, su dobili vizu isti dan (nakon par dolazaka u Zg). Nazovem u ponedjeljak i kaže mi ta žena na telefon da ništa nije stiglo i da mi broj od šefa odjela koji mi na njemačkom kaže da imaju tehničkih poteškoća i da nazovem za par dana. Danas opet nazovem i kaže mi da ništa nije stiglo. Postoji li mogućnost da me odbiju iako ispunjavam sve uvjete za vizu (potvrda o stipendiranju - sveučilište u Osijeku, potvrda o dodatnom stipendiranju, ugovor za studentski dom, prihvatno psmo s fakulteta u njemačkoj)?
Moj stari je bio u zatvoru u njemačkoj, osuđen na 6 mjeseci i ima zabranu ulaska u šengesnku zonu do 2012 ali ja nemam veze s tim, ja sam dobio stipendiju. Je li istina da me mogu odbiti bez objašnjenja???
Prvo mi kažu ne može i neće ništa slati u proceduru, pa onda može pa onda da ću dibit isti dan vizu i onda pljas! Sekiram se jako sada jer trebam u aprilu ići za njemačku, platio sam dom 444 EUR i fakultet mi plaća putne troškove do minhena i ništa mi nije jasno! Šta oni čekaju iz njemačke o meni? Moraju li me obavijestiti poštom ili telefonom o ishodu mog zahtjeva za vizu?

Bio bih Vam vrlo zahvalam ukoliko mi možete reći više o tome.

Pozdrav
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#86 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Moguce da provjere traju duze zbog prezimena. Zovi i pitaj stalno, ne bi te smjeli odbiti na osnovu tvog oca.
menes
Posts: 7
Joined: 12/04/2010 00:32

#87 Re: Viza za Njemacku

Post by menes »

Pitanje:

Imam trenutno poslovnu schengen vizu koja vazi 3 mjeseca, i zelio bih da oden u nj. radi Ausbildung-a ili odmah posao. Ukratko hocu tamo da ostanem. Imam jednog dobrog poznanika (pravi njemac), i ima dobru platu, koji zeli da mi pomogne do dođem tamo. Šta bi bilo najbolje da uradim dok imam ovu vizu? Njemački jezik znam perfekt. Pomagajte!
Hvala!

Poz
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#88 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

menes wrote:Pitanje:

Imam trenutno poslovnu schengen vizu koja vazi 3 mjeseca, i zelio bih da oden u nj. radi Ausbildung-a ili odmah posao. Ukratko hocu tamo da ostanem. Imam jednog dobrog poznanika (pravi njemac), i ima dobru platu, koji zeli da mi pomogne do dođem tamo. Šta bi bilo najbolje da uradim dok imam ovu vizu? Njemački jezik znam perfekt. Pomagajte!
Hvala!

Poz
Sa tom vizom ne mozes dobiti nikakvo produzenje. Razlika izmedju turisticke i poslovne vize je sto u slucaju poslovne ne vazi limit od 90 dana unutar godine koji mozes provesti u Njemackoj. U oba slucaja, ne moze se dobiti boravisna dozvola. Za boravisnu dozvolu ti treba nacionalna viza koju trebas dobiti u ambasadi u BiH.

Ono sto mozes uraditi s tom vizom je iskoristiti vrijeme u Njemackoj i obici razne firme, ici na razgovore za posao, provjeriti opcije Ausbildunga i sl. Tesko da ce te i jedna firma zaposliti na osnovu te vize, odnosno na pitanje da li imas boravak u Njemackoj, moraces odgovoriti da nemas. A to je ogromna prepreka, osim ako nisi dr. nauka ili neki zeznut inzinjer.

Ako vec imas tog prijatelja koji ti zeli pomoci, onda je najbolje da ti on pruzi finansijsku garanciju za Ausbildnug. Dakle, morate otici u Rathaus gdje ce on potpisati odredjene papire, odnosno garanciju za tebe. Dalje, trebas se prijaviti na njegovoj adresi ili na adresi gdje bi boravio u Njemackoj. Dalje, trebas otici u skolu gdje bi radio Ausbildung, prijaviti se i uzeti original prijavu. Znanje njemackog moras imati i napismeno, najbolje je da odes u Goethe Institut i certificiras njemacki jezik. Ako planiras Ausbildung u nekoj skoli (osim na Hochschule ili Universität) ne treba ti C1 nivo jezika. C1 ti je potreban samo ako zelis studirati na visokoskolskim ustanovama. Za obrazovanje u drugim obrazovnim institucijama, dovoljno je da obavis razgovor sa predstavnikom te skole.
Napomena, na ovaj nacin ces dobiti studentsku vizu, na osnovu koje ces dobiti boravak kao student. Dok si student, mozes raditi do 80 sati mjesecno.

Dakle, od papira ti treba:

1. finansijska garancija
2. prijava o mjestu boravka u Njemackoj
3. prijava na Ausbildung
4. certifikat o poznavanju njemackog jezika

za ostale papire nisam siguran ali zgodno je imati i:

5. medjunarodni rodni list
6. potvrdu o nekaznjavanju (prevedenu na njemacki jezik, od strane zvanicnog sudskog tumaca, sa apostille pecatom)

Dok si jos dole, nazovi njemacku ambasadu i pitaj sta ti sve treba za studentski vizu, napomeni da je u pitanju Ausbildung a ne studij.

Sa svim ovim papirima ides u ambasadu u BiH i trazis nacionalnu vizu. Kada dobijes nacionalnu vizu, sa njom ides u Njemacku i u Rathausu trazis boravisnu dozvolu (Aufenthaltserlaubnis).

Kada dodjes ovdje sa tom poslovnom vizom, u Rathausu, u uredu za strance, prvo se raspitaj sta ti sve treba za studentsku vizu.

Misim da imas puno vece sanse da dobijes studentsku vizu, dakle da ides na neku vrstu Ausbildunga. Problem je sto se Ausbildung placa i to dobro. Studij je relativno jeftin (600€ po semestru) ali ti za to treba Abitur (diploma srednje skole na osnovu koje mozes studirati) ili ako si vec studirao u BiH, onda ti treba potvrda upisanih semestara (sve ovo prevedeno sa apostille pecatom). I naravno, treba ti C1 nivo njemackog. Prvi semestar pocinje pocetkom septembra s tim da bi ti odmah trebao poceti da ganjas papire jer sve moze potrajati dva-tri mjeseca.

Sa druge strane, Ausbildung koji nije studij traje oko dvije godine s tim da si na predavanjima/prakticnim vjezbama od 8 do 16, dakle cijeli dan. Obicno je prva godina teorija, slusas i polazes ispite po modulima, dok je 7-8 mjeseci druge godine Praktikum, dakle prakticni rad u nekoj od firmi. Zadnjih par mjeseci je priprema za finalni ispit.
Sa ovim Ausbildungom mozes dobiti jako dobar posao. Cijene se krecu izmedju 10.000€ i 15.000€ s tim da se moze sklopiti ugovor u placanju na rate, odgodjenom placanju i sl. Pitaj prijatelja da se raspita za Azubi programe.

Eto, pa ako jos sta treba, pitaj.

Sretno.
menes
Posts: 7
Joined: 12/04/2010 00:32

#89 Re: Viza za Njemacku

Post by menes »

Kao prvo hvala puno na odgovoru, vidim da se mnogo razumijes u ovo. E ovako viza mi vazi do 5 juna, s tim da sam u radnom odnosu ovde nemogu bas uzeti odmor u trajanju vize. Opcija je da ovde dam otkaz i odem u njemacku i tamo ganjam i cackam za to (veoma kratko)vrijeme sto sam tamo. Samim tim se ubacujem u rizik da ništa ne nađem i onda se moram vratiti nazad a onda nit posla nit ničega, ali bih teoretski mogao raditi na crno nesto dok sam tamo.

Ček polako. Kakve određene papire u rathausu. Mislim ako ja nađem Ausbildung u nekoj firmi, on će svakako morati da garatuje za mene. Jel mislis da se prijavim kod njega dok sam tamo ? Sa prijavom Ausbildunga mislis na Ugovor o Ausbildungu. Kolike su šanse dobiti tu vizu ako imam svu dokumetaciju osim certifikat za njemački? I ako dobijem tu nacionalnu/studetsku vizu i odem u NJ kako onda mogu odmah predati za Aufenthaltserlaubnis, hoću li je dobiti? Šta 15.000 Eur?! Da platim?!
Izvini puno pitanja, ali tako mi je trenutno u glavi, puno pitanja.

Hvala unaprijed.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#90 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

Hmm, vidim nije laka situacija. Slicno se nesto i meni desavalo ali sam na srecu uspio naci posao ovdje.

Hajde da probam odgovoriti na tvoja pitanja.

Prvo, Ausbildung se ne radi u firmi nego u posebnim institucijama koji se bave tim. To su obrazovne institucije ali ne skole ili fakulteti. Svrha njihovog postojanja je u tome da se Njemci jako cesto u srednjim ili cak poznim godinama odluce na promjenu zanimanja. Da ne bi ponovo isli 4-5 godina na univerzitet ili u skolu, imaju opciju da se obrazuju po skracenoj proceduri, godina i po do dvije ali po 8 sati dnevno. S obzirom da ovo nisu primarne obrazovne institucije, skolarina je dosta visoka jer niko ih ne mora pohadjati. Naveo sam prosjek od 10 do 15 hiljada €. Diploma koja se dobije nakon ovog obrazovanja je dosta cijenjena, u principu jedino sto nemas je satisfakcija da si akademski gradjanin, znanje i iskustvo je jednako kao da si zavrsio Hochschule.
Druga ciljna grupa ovakvih institucija su imigranti. Dakle, dosao si u Njemacku, fakultet koji si zavrsio nije priznat ili jednostavno nemas zavrsenu skolu, ides ovdje. U tom slucaju, moze se desiti da drzava plati za tebe. Problem je sto u ovom slucaju Aufenthaltserlaubnis moras dobiti na drugi nacin. Dakle, moras doci putem spajanja porodice ili putem azila. Ako dodjes kao student, drzava za tebe nece platiti.
S obzirom da je skolarina jako visoka, postoji opcija kreditnog placanja, dakle placas mjesecno odredjeni iznos ili odgodjenog placanja. Odgodjeno placanje je jako tesko dobiti, posebno kada si imigrant. U principu skolujes se dzaba a pocnes otplacivati skolarinu tek kada se zaposlis. Ali iako je tesko, mozes probati ovu opciju.

Eh, da bi aplicirao za nacionalnu vizu za skolovanje, moras imati dokaz da si upisan u obrazovnu instituciju. To znaci da u slucaju Ausbildunga, moras ili uplatiti cijeli iznos skolarine ili postici sporazum o placanju u ratama ili odgodjenom placanju. U bilo kojem slucaju, moras dobiti papir od obrazovne institucije da si upisan, gdje ce takodjer stajati kada pocinje i kada zavrsava. Ausbildung obicno pocinje sredinom aprila ili pocetkom septembra.

Najteze je dobiti nacionalnu vizu. Za nju ti treba spomenuti ugovor u Ausbildungu i dokaz o finansijskoj sposobnosti. Ova dva dokumenta su neophodna. U ambasadi mogu jos traziti dodatne dokumente, provjeri. Kada dobijes nacionalnu vizu, onda je sve lako. Sa nacionalnom vizom, dokazom o upisu na Ausbildung te prijavom o mjestu boravka, ides u Rathaus gdje ispunis jedan papir, predas ove dokumente i u roku od dva-tri dana dobijes Aufenthaltserlaubnis.

Prijava o mjestu boravka je najlaksa moguca stvar. Ako rentas stan, trebas ponijeti ugovor o iznajmljivanju stana a ako ostajes kod nekoga privatno, ta osoba mora ponijeti ili ugovor u rentanju stana/kuce sa saglasnoscu vlasnika da i ti mozes tu zivjeti ili dokaz o posjedovanju stana/kuce ako je osoba kod koje ostaje vlasnik. Uz ovo ti treba samo tvoj pasos. Prijavu o mjestu boravka dobijes na licu mjesta.

Eh sada oko otkaza, da ili ne. Ne znam sta da ti kazem. Trenutno je jako teska situacija sto se tice posla za imigrante. Ako si neki visoki strucnjak, onda mozes rizikovati, inace gotovo da vise i ne primaju imigrante na osnovu posla. Probaj uzeti neplaceno ili dio odmor dio neplaceno, bilo kako samo da imas kakvu takvu sigurnost u slucaju da ovdje sve propadne. Ja sam tako rizikovao ali prije dvije i po godine, prije krize. Ima negdje na nekoj temi, poslao sam preko 200 aplikacija za posao a pozvan na samo 10-tak razgovora. Doduse, nisam znao skoro ni rijeci njemackog. U svakom slucaju, najbolje ti je da vidis sa tim prijateljom na koji ti nacin on moze pomoci.

Ako jos sta treba, pitaj.
menes
Posts: 7
Joined: 12/04/2010 00:32

#91 Re: Viza za Njemacku

Post by menes »

Još jednom, hvala. Nemaš pojma koliko mi pomažeš.

Jedna stvar mi opet nije jasna. Ako radim ausbildung ili ako me neka firma primi kao azubi kod njih zar nebi ja trebao da dobijam neku malu svotu plate tipa 600-700 eur sve dok traje ausbildung (2-3 god) a ne da ja plaćam po 15.000 eur,đe tu računica.

Ja sam imao jedanput takvu priliku: Naime aplicirao sam za Ausbildung zum Versicherungskaufmann u Hamburg-Mannheimer u Ingolstadtu, te su oni mene pozvali na razgovor na koji sam ja i otisao i rekli mi da mogu početi ako mi odgovara plata od 700 eur i da mora neko ko ima njemačko državljanstvo da garatuje za mene. Tad je bila malo drugačija situacija pa sam tu priliku propustio :(

A i za sad su me zvale dvije firme i rekle da ce me zvati na razgovor. Dakle šta je poenta? :?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#92 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

menes wrote:Još jednom, hvala. Nemaš pojma koliko mi pomažeš.

Jedna stvar mi opet nije jasna. Ako radim ausbildung ili ako me neka firma primi kao azubi kod njih zar nebi ja trebao da dobijam neku malu svotu plate tipa 600-700 eur sve dok traje ausbildung (2-3 god) a ne da ja plaćam po 15.000 eur,đe tu računica.

Ja sam imao jedanput takvu priliku: Naime aplicirao sam za Ausbildung zum Versicherungskaufmann u Hamburg-Mannheimer u Ingolstadtu, te su oni mene pozvali na razgovor na koji sam ja i otisao i rekli mi da mogu početi ako mi odgovara plata od 700 eur i da mora neko ko ima njemačko državljanstvo da garatuje za mene. Tad je bila malo drugačija situacija pa sam tu priliku propustio :(

A i za sad su me zvale dvije firme i rekle da ce me zvati na razgovor. Dakle šta je poenta? :?
Moguce da postoji i ta opcija, raspitaj se. Ovo je sto ja znam, dakle kad ides bez firme na Ausbildung. Ako imas tu opciju onda fenomenalno, 700€ ce ti biti dovoljno za vecinu manjih gradova u Njemackoj.
menes
Posts: 7
Joined: 12/04/2010 00:32

#93 Re: Viza za Njemacku

Post by menes »

E to sam htio da čujem. Na to sam mislio i to mi je bilo čudno. Mislim što bi me zvali u bosni da dođem tamo ako nemožem tamo nikako srediti papire legalno preko njih, paradox.

E hvala ti prijatelju, ako uspijem da se prebacim tamo naćemo se nedgje u Biergartenu na po koju pivu. :thumbup:

U zdravlje!
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#94 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

samo kratak komentar, mada se nema puno dodati na ono sto je vox rekao.

bez ugovora sa firmom, nema nikakve price o D vizi ili dozvoli boravka.

http://www.sarajewo.diplo.de/Vertretung ... =Daten.pdf

ukratko:

Zapošljavanje
· radni ugovor sa firmom iz Njemačke
· dokaz o kvalifikaciji / svjedočanstva, prevedena na njemački jezik


- Praktikum
· potvrda od poslodavca o provođenju praktikuma
· potvrda od poslodavca da su praktikantima obezbjeđena dovoljna primanja
· dokaz o finansiranju boravka


hronologija..
1. put u njemacku sa C (Schengen) vizom
2. naci posao
3. potpisati ugovor
4. vratiti se u Sa
5. prdedatii u Ambasadi
6. cekati 2 -3 mjeseca
papiri putuje u centralno mjesto za takve slucajeve u Bonn. Agencija za rad daje misljenje i Ured za strance daje dozvolu. to setanje papira od jednih do drugih i nazad traje 2-3 mjeseca.
u tome periodu ih se mora zvati i pritiskati.
7. dobiti D vizu i putujes da radis.

cuo sam za slucajeve gdje su C promjenili u D...ali to je jedan od milion...i to su slucajevi tipa,
"ne mogu se vratiti tamo je izbio rat" ili "ne mogu se vratiti, skinuce mi skalp" :)
ali te dobro iscijede da provjere da ih ne muljas.
Meni su rekli licno..to moze, ali da ti potpise Angela Merkel licno.
maja1985
Posts: 2
Joined: 24/04/2010 20:17

#95 Re: Viza za Njemacku

Post by maja1985 »

Zdravo ljudi!
Dobila sam radni ugovor s klinikom u Njemackoj.
Obrazovanje sam stekla u Bosni (visoka zdravstvena). Predala sam za vizu, medjutim rekli su mi da sam proces
traje od 1-3. U medjuvremenu, moj poslodavac se obavezao da ce rijesiti radnu dozvolu.
Konkretno me zanima, kakve su sanse da ce mi uopste odobriti vizu s obzirom da su svi dokumenti koje su oni
zahtijevali bili uredni i uzeti u razmatranje. Da li je neko pokusao nesto slicno?
Svaki komentar je dobro dosao. Hvala :)
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#96 Re: Viza za Njemacku

Post by zambaklija »

Majo puno sreće,tvoj poslodavac mora da ima debeo argument za dovođenje nekog iz BiH kod 5 miliona na čekanju...ipak sve je moguće,nadam se da će ti uspjeti
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#97 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

maja1985 wrote:Zdravo ljudi!
Dobila sam radni ugovor s klinikom u Njemackoj.
Obrazovanje sam stekla u Bosni (visoka zdravstvena). Predala sam za vizu, medjutim rekli su mi da sam proces
traje od 1-3. U medjuvremenu, moj poslodavac se obavezao da ce rijesiti radnu dozvolu.
Konkretno me zanima, kakve su sanse da ce mi uopste odobriti vizu s obzirom da su svi dokumenti koje su oni
zahtijevali bili uredni i uzeti u razmatranje. Da li je neko pokusao nesto slicno?
Svaki komentar je dobro dosao. Hvala :)
najbolje je da tvoj poslodavac malo tamo nazove, svako malo, da pita, dokle su papiri...da ih malo pritisne.
ako se to ne radi onda su prilicno spori i onda ce biti 3 mjeseca...onda i oni vide da toj klinici stvarno trebas i odobre...
a sanse su ti dobre....poznat mi je taj osjecaj iscekivanja..nezgodno je...ali bice ok.
koji je grad?
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#98 Re: Viza za Njemacku

Post by illuminated »

gazija88 wrote:posto vidim da je ova tema aktuelna da pitam i ovdje

a ja sam 2 puta apliciro za svicarsku vizu. prvi put nisam dobio, nisam imao dokaz da sam upiso fakultet (a jesam, fax nije radio pauza).
drugi put sam imao sve. i odobrili su mi vizu,ali kad sam dosao po vizu, trazi mi jos papira. on meni trazi rodni list mene i onih kod koga idem, da dokazem srodstvo. ali problem je bio sto mi nismo familija, a ja sam stavio da jesmo. taj papir nisam mogao dobit naravno. ali da sam ja znao da oni to traze, naravno ne bi to tako islo, a oni nisu nigdje naveli da ja trebam taj papir imati. i dovidjenja putuj evropo. e sad ja vas pitam je li imao ko slicnih problema. sad je mene panika uhvatila, ja bih da apliciram opet, iako sam im petljo. mogu li sad oni mene zaj3bavat.
:-) :-D
mogu ti zveknut zabranu ulaska u sengen na neko vrijeme zbog davanja laznih podataka...
u nekim slucajevima i dozivotnu....pa ti vidi...
sad je vjerovatno sve ok, i ako ti nista nisu rekli vjerovatno je ok...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#99 Re: Viza za Njemacku

Post by vox-populi »

gazija88 wrote:posto vidim da je ova tema aktuelna da pitam i ovdje

a ja sam 2 puta apliciro za svicarsku vizu. prvi put nisam dobio, nisam imao dokaz da sam upiso fakultet (a jesam, fax nije radio pauza).
drugi put sam imao sve. i odobrili su mi vizu,ali kad sam dosao po vizu, trazi mi jos papira. on meni trazi rodni list mene i onih kod koga idem, da dokazem srodstvo. ali problem je bio sto mi nismo familija, a ja sam stavio da jesmo. taj papir nisam mogao dobit naravno. ali da sam ja znao da oni to traze, naravno ne bi to tako islo, a oni nisu nigdje naveli da ja trebam taj papir imati. i dovidjenja putuj evropo. e sad ja vas pitam je li imao ko slicnih problema. sad je mene panika uhvatila, ja bih da apliciram opet, iako sam im petljo. mogu li sad oni mene zaj3bavat.
:-) :-D
Nadam se da im nisi rekao da osobe koje te pozivaju nisu tvoji rodjaci. Jer ako si u aplikaciji naveo da ste u srodstvu i onda im poslije rekao da niste, mozes dobiti zabranu ulaska u Sengen, privremenu ili trajnu. Davanje laznih podataka je jako zeznuto. Ako im nisi rekao, onda pri novoj aplikaciji nemoj ici sa pozivnim pismom od istih ljudi. Ako imas nekoga drugog da te pozove onda ok, ako ne, bolje nemoj ni aplicirati jer rizikujes ulaz u sve zemlje Sengena.
Takodjer, moguce da ce biti problem i cinjenica da si vec dva puta odbijen. U kojem vremenskom intervalu su te odbili? Ako su te oba puta odbili nedavno, onda je bolje da sacekas jedno vrijeme.
maja1985
Posts: 2
Joined: 24/04/2010 20:17

#100 Re: Viza za Njemacku

Post by maja1985 »

illuminated wrote:
maja1985 wrote:Zdravo ljudi!
Dobila sam radni ugovor s klinikom u Njemackoj.
Obrazovanje sam stekla u Bosni (visoka zdravstvena). Predala sam za vizu, medjutim rekli su mi da sam proces
traje od 1-3. U medjuvremenu, moj poslodavac se obavezao da ce rijesiti radnu dozvolu.
Konkretno me zanima, kakve su sanse da ce mi uopste odobriti vizu s obzirom da su svi dokumenti koje su oni
zahtijevali bili uredni i uzeti u razmatranje. Da li je neko pokusao nesto slicno?
Svaki komentar je dobro dosao. Hvala :)
najbolje je da tvoj poslodavac malo tamo nazove, svako malo, da pita, dokle su papiri...da ih malo pritisne.
ako se to ne radi onda su prilicno spori i onda ce biti 3 mjeseca...onda i oni vide da toj klinici stvarno trebas i odobre...
a sanse su ti dobre....poznat mi je taj osjecaj iscekivanja..nezgodno je...ali bice ok.
koji je grad?
Nadam se, iscekivanje ubija svaku nadu a ne mogu nista da ucinim :x niti znam ljude koji su vec uspjeli na ovakvom putu :cry: a grad je u Bayern-u, pozz
Post Reply