Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#5776 Re: Viza za Njemacku

Post by abfahrt »

komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 07:34
abfahrt wrote: 28/09/2022 07:12

Ne razumijem njemački baš na tom nivou. E to sam htio pitati. Ja sam mislio pokrenuti proces nostrifikaciije diplome, pa tek onda se baciti na detaljnije učenje jezika. Koliko važi ta nostrifikovana diploma. Ima li neki rok u kojem sr moraš zaposliti npr. u roku godinu ili nešto...
Imam i ja B2, small talk mi nije nikakav problem, ali mozak se dobro oznoji dok ove stvari povezem i pomazem se googleom. Jucer 7 mailova poslala, 5 primila, sve oko neke dokumentacije i sve nesto morala objasnjavat. Poludjela, a ljudi se garant smijali citajuci 😂

Nostrifikovana diploma valjda nema rok trajanja 🤷‍♀️ Cula sam da su ljudi otisli nakon 2, 3 godine, bez problema.
A sad se dugo ceka na nostrifikaciju. Ja vec skoro 9 mjeseci. Ne znam kako je za Vase zanimanje, ali za medicinare je ludilo.
Ja sam završio ekonomsku školu smjer hotelsko-turistički tehničar i mislio sam tu diplomu da nostrifikujem jer mislim da imam više šanse. Imam i pravni fakultet, ali sa tim nema hajra. Hvala Vam!
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#5777 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Kao što sam napisao kolegi @abfahrt porukom tako ću i ovdje
Ako ste se odlučili da uradite nostrifikaciju diplome, a niste sigurni šta gdje i kako, možete mi se javiti ovdje porukom i možemo u razgovoru preko WhatsAppa odraditi čitav proces nostrifiacije.
Jer kao što @komsinica_s_drugog reče, smor je mailovima njima sve objašnjavati, lakše je da neko zove telefonom iz njemačke za vas, naročito ako jezik još uvijek predstavlja problem :thumbup:
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#5778 Re: Viza za Njemacku

Post by abfahrt »

https://www.klix.ba/biznis/razmisljate- ... /220927102

Mišljenja o ovome...

Edit. Na ovon stranici navode da..."Pored toga, sa nostrifikovanom diplomom moguće je dobiti termin za njemačku vizu u roku i do 10 dana!" Koliko je ovo istina
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5779 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo-x.com »

abfahrt wrote: 28/09/2022 16:14 https://www.klix.ba/biznis/razmisljate- ... /220927102

Mišljenja o ovome...

Edit. Na ovon stranici navode da..."Pored toga, sa nostrifikovanom diplomom moguće je dobiti termin za njemačku vizu u roku i do 10 dana!" Koliko je ovo istina
Kolegi su trazili 1400 KM da posalju dokumente na nostrifikaciju plus troskovi nostrifikacije diplome
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5780 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

sarajevo-x.com wrote: 28/09/2022 19:25
abfahrt wrote: 28/09/2022 16:14 https://www.klix.ba/biznis/razmisljate- ... /220927102

Mišljenja o ovome...

Edit. Na ovon stranici navode da..."Pored toga, sa nostrifikovanom diplomom moguće je dobiti termin za njemačku vizu u roku i do 10 dana!" Koliko je ovo istina
Kolegi su trazili 1400 KM da posalju dokumente na nostrifikaciju plus troskovi nostrifikacije diplome
Ma ko? Neka agencija?
Ja prvi put cujem za to. Nostrifikacija se placa, za moje zanimanje oko 200 €
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5781 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo-x.com »

komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 19:42
sarajevo-x.com wrote: 28/09/2022 19:25

Kolegi su trazili 1400 KM da posalju dokumente na nostrifikaciju plus troskovi nostrifikacije diplome
Ma ko? Neka agencija?
Ja prvi put cujem za to. Nostrifikacija se placa, za moje zanimanje oko 200 €
Ova agencija sa ovog placenog clanka
To su kao njihove usluge :-)
A u sustini on mora sve papire prevesti, ovjeriti, prikupti i njima dati punomoc a oni ce mu naci poslodavca za kao ausbildung da odradi neke sate i slicno
Nostrifikacija sama po sebi je oko 300 400 e, to pise i u onoj prijavi i oni posalju spisak ustanova gdje moze i odraditi te sate sto mu nedostaju...
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#5782 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Job step je agencija koja pomaže ljudima i procesu nostrifikacije. Znači oni u suštini zastupaju vas i sve što bude dodatno trebalo da se dostavi ili slično, oni su spona izmedju agencije za nostrifikaciju i podnosioca zahtijeva.
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5783 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

sarajevo-x.com wrote: 28/09/2022 19:47
komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 19:42
Ma ko? Neka agencija?
Ja prvi put cujem za to. Nostrifikacija se placa, za moje zanimanje oko 200 €
Ova agencija sa ovog placenog clanka
To su kao njihove usluge :-)
A u sustini on mora sve papire prevesti, ovjeriti, prikupti i njima dati punomoc a oni ce mu naci poslodavca za kao ausbildung da odradi neke sate i slicno
Nostrifikacija sama po sebi je oko 300 400 e, to pise i u onoj prijavi i oni posalju spisak ustanova gdje moze i odraditi te sate sto mu nedostaju...
Agencije su zlo. Ja sam, s oprostenjem, veliko goFno pojela sto sam se upustala u to. Kostali su me vremena i zivaca.
Nisam im nista platila, ali nisu ni ispostovali dogovor. Slag na tortu sam dobila na kraju, kad sam ih otkacila i trazila podatke o osobi kod koje je moj predmet za nostrifikaciju, pa mi dadose mail Regierunga u Niedersachsenu, iako sam im od prvog dana rekla da zelim posao u Bayernu i tacno grad naglasila, sto takodjer nisu ispostovali. I tako, sad se ja peglam, pisem, sijedim, sekiram da taj Defizit prebacim ovamo gdje mi je poslodavac. Naravno u gradu u koji sam htjela i sama uspjela naci vrlo lako, za svega 3 dana.
Zato sad svakom savjetujem da se uzda samo u se i u svoje kljuse. Sve se to moze rijesiti.
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#5784 Re: Viza za Njemacku

Post by abfahrt »

komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 20:47
sarajevo-x.com wrote: 28/09/2022 19:47

Ova agencija sa ovog placenog clanka
To su kao njihove usluge :-)
A u sustini on mora sve papire prevesti, ovjeriti, prikupti i njima dati punomoc a oni ce mu naci poslodavca za kao ausbildung da odradi neke sate i slicno
Nostrifikacija sama po sebi je oko 300 400 e, to pise i u onoj prijavi i oni posalju spisak ustanova gdje moze i odraditi te sate sto mu nedostaju...
Agencije su zlo. Ja sam, s oprostenjem, veliko goFno pojela sto sam se upustala u to. Kostali su me vremena i zivaca.
Nisam im nista platila, ali nisu ni ispostovali dogovor. Slag na tortu sam dobila na kraju, kad sam ih otkacila i trazila podatke o osobi kod koje je moj predmet za nostrifikaciju, pa mi dadose mail Regierunga u Niedersachsenu, iako sam im od prvog dana rekla da zelim posao u Bayernu i tacno grad naglasila, sto takodjer nisu ispostovali. I tako, sad se ja peglam, pisem, sijedim, sekiram da taj Defizit prebacim ovamo gdje mi je poslodavac. Naravno u gradu u koji sam htjela i sama uspjela naci vrlo lako, za svega 3 dana.
Zato sad svakom savjetujem da se uzda samo u se i u svoje kljuse. Sve se to moze rijesiti.

Možete li mi dati link agencije kojoj bi se ja kao hotelsko-turistčki tehničar trebao obratiti da nostrifikujem diplomu. Evo volio bih neko manji grad u Bayernu.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#5785 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

skrbavi-admin wrote: 28/09/2022 07:57 tipicno jednosmjernoumlje sa ularom, moje pitanje je bilo vise retoricko pitajuci se kako ljudi prezive i kako poplacaju sve
haj sad nastavi dalje djez stala
pa kako ti prezivis kada samo za hranu moras dati vise od pola plate tu gdje si ti?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4220
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#5786 Re: Viza za Njemacku

Post by skrbavi-admin »

belfy wrote: 28/09/2022 21:36
skrbavi-admin wrote: 28/09/2022 07:57 tipicno jednosmjernoumlje sa ularom, moje pitanje je bilo vise retoricko pitajuci se kako ljudi prezive i kako poplacaju sve
haj sad nastavi dalje djez stala
pa kako ti prezivis kada samo za hranu moras dati vise od pola plate tu gdje si ti?
zivotinjarim eto kako.... nista posebno
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5787 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

abfahrt wrote: 28/09/2022 20:59
komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 20:47

Agencije su zlo. Ja sam, s oprostenjem, veliko goFno pojela sto sam se upustala u to. Kostali su me vremena i zivaca.
Nisam im nista platila, ali nisu ni ispostovali dogovor. Slag na tortu sam dobila na kraju, kad sam ih otkacila i trazila podatke o osobi kod koje je moj predmet za nostrifikaciju, pa mi dadose mail Regierunga u Niedersachsenu, iako sam im od prvog dana rekla da zelim posao u Bayernu i tacno grad naglasila, sto takodjer nisu ispostovali. I tako, sad se ja peglam, pisem, sijedim, sekiram da taj Defizit prebacim ovamo gdje mi je poslodavac. Naravno u gradu u koji sam htjela i sama uspjela naci vrlo lako, za svega 3 dana.
Zato sad svakom savjetujem da se uzda samo u se i u svoje kljuse. Sve se to moze rijesiti.

Možete li mi dati link agencije kojoj bi se ja kao hotelsko-turistčki tehničar trebao obratiti da nostrifikujem diplomu. Evo volio bih neko manji grad u Bayernu.
Ne mogu jer ne znam. U svakom slucaju puno srece.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5788 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

abfahrt wrote: 28/09/2022 20:59
komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 20:47

Agencije su zlo. Ja sam, s oprostenjem, veliko goFno pojela sto sam se upustala u to. Kostali su me vremena i zivaca.
Nisam im nista platila, ali nisu ni ispostovali dogovor. Slag na tortu sam dobila na kraju, kad sam ih otkacila i trazila podatke o osobi kod koje je moj predmet za nostrifikaciju, pa mi dadose mail Regierunga u Niedersachsenu, iako sam im od prvog dana rekla da zelim posao u Bayernu i tacno grad naglasila, sto takodjer nisu ispostovali. I tako, sad se ja peglam, pisem, sijedim, sekiram da taj Defizit prebacim ovamo gdje mi je poslodavac. Naravno u gradu u koji sam htjela i sama uspjela naci vrlo lako, za svega 3 dana.
Zato sad svakom savjetujem da se uzda samo u se i u svoje kljuse. Sve se to moze rijesiti.

Možete li mi dati link agencije kojoj bi se ja kao hotelsko-turistčki tehničar trebao obratiti da nostrifikujem diplomu. Evo volio bih neko manji grad u Bayernu.
Javi kad nostrifikujes diplomu, meni je priznata kao Mittlere Schulreife.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5789 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

abfahrt wrote: 28/09/2022 20:59
komsinica_s_drugog wrote: 28/09/2022 20:47

Agencije su zlo. Ja sam, s oprostenjem, veliko goFno pojela sto sam se upustala u to. Kostali su me vremena i zivaca.
Nisam im nista platila, ali nisu ni ispostovali dogovor. Slag na tortu sam dobila na kraju, kad sam ih otkacila i trazila podatke o osobi kod koje je moj predmet za nostrifikaciju, pa mi dadose mail Regierunga u Niedersachsenu, iako sam im od prvog dana rekla da zelim posao u Bayernu i tacno grad naglasila, sto takodjer nisu ispostovali. I tako, sad se ja peglam, pisem, sijedim, sekiram da taj Defizit prebacim ovamo gdje mi je poslodavac. Naravno u gradu u koji sam htjela i sama uspjela naci vrlo lako, za svega 3 dana.
Zato sad svakom savjetujem da se uzda samo u se i u svoje kljuse. Sve se to moze rijesiti.

Možete li mi dati link agencije kojoj bi se ja kao hotelsko-turistčki tehničar trebao obratiti da nostrifikujem diplomu. Evo volio bih neko manji grad u Bayernu.
Agencija samo uzima novac za posredovanje - odnosno ono što oni rade jest da ti kažu sta od papira treba sabrat i gdje treba poslat i eventualno komunikacija sa nadleznim ustanovama..

Ja sam radio odnosno jos uvijek radim preko VBM Agentur Munchen, sad cekam nadleznu ustanovu IHK FOSA da zavrsi nostrifikaciju, uplaceno im je 800 Eura jer je ubrzana procedura a standardna dođe oko 600 eura + agencija uzme oko 350 eur

Još jedna bitna stvar: Ne moraš raditi posao za koju si skolu zavrsio ako se dogovoris sa poslodavcem da te prijavi na tvoju skolu tvoje zanimanje, dok ti u stvarnosti mozes raditi drugi posao. Sve ovisi o poslodavcu u ovom slučaju
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#5790 Re: Viza za Njemacku

Post by abfahrt »

Rockefeller wrote: 29/09/2022 07:55
abfahrt wrote: 28/09/2022 20:59


Možete li mi dati link agencije kojoj bi se ja kao hotelsko-turistčki tehničar trebao obratiti da nostrifikujem diplomu. Evo volio bih neko manji grad u Bayernu.
Javi kad nostrifikujes diplomu, meni je priznata kao Mittlere Schulreife.
Možete li prevesti Mittlere Schulreife? :-)
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5791 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

abfahrt wrote: 29/09/2022 10:43
Rockefeller wrote: 29/09/2022 07:55

Javi kad nostrifikujes diplomu, meni je priznata kao Mittlere Schulreife.
Možete li prevesti Mittlere Schulreife? :-)
Moj savjet, ako zelis manji grad u Bayernu, obrati se: IHK Niederbayern - oni su nadlezni za to, dalji proces preko njih - ne znam kako ide.

Mittlere Schulreife je ukratko - nista. Morao bih objasnjavati cijeli njemacki obrazovni sistem da bi me razumio, ali kao da imas gimnaziju nakon koje ne mozes ici na fakultet, nego na strucno usavrsavanje "Ausbuildung".

Nadam se da sam malo pomogao.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5792 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

abfahrt wrote: 29/09/2022 10:43
Rockefeller wrote: 29/09/2022 07:55

Javi kad nostrifikujes diplomu, meni je priznata kao Mittlere Schulreife.
Možete li prevesti Mittlere Schulreife? :-)
Skola do zavrsetka 10 razreda. Abitur 12 razreda. Nisam mogao odma na fakultet, tek nakon zavrsetka „Ausbildung“-a i tri godine radnog staza.
anel_91
Posts: 1
Joined: 12/03/2018 11:20

#5793 Re: Viza za Njemacku

Post by anel_91 »

Pozdrav,
na ugovoru i radnoj dozvoli stoji djevojačko i vjenčano prezime dok je na pasosu samo vjenčano prezime. Da li će to biti problem u ambasadi?
Hvala
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#5794 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

skrbavi-admin wrote: 28/09/2022 21:42
belfy wrote: 28/09/2022 21:36

pa kako ti prezivis kada samo za hranu moras dati vise od pola plate tu gdje si ti?
zivotinjarim eto kako.... nista posebno
pa sto se ne vratis tamo gdje je grana jeftinija brate?
ado_n
Posts: 64
Joined: 15/10/2021 13:24

#5795 Re: Viza za Njemacku

Post by ado_n »

Znam da nije vezano za temu ali kontam haj da priupitam,trebao bi neko znati.
Za ulaz u Njemačku ( kao turista) da li je potrebno još nešto osim pasoša... mislim na kovid i mjere koje su prije važile.
Hvala
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5796 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Ne, što se COVID-a tiče ne treba ti ništa.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5797 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

ado_n wrote: 02/10/2022 21:20 Znam da nije vezano za temu ali kontam haj da priupitam,trebao bi neko znati.
Za ulaz u Njemačku ( kao turista) da li je potrebno još nešto osim pasoša... mislim na kovid i mjere koje su prije važile.
Hvala
Samo nemoj avionom.. Tu te još uvijek mogu peglat.. dok cestovnim saobracajem se prolazi bez ičeg
ado_n
Posts: 64
Joined: 15/10/2021 13:24

#5798 Re: Viza za Njemacku

Post by ado_n »

Hvala obojici na odgovoru.
Avion sam srećom isključio iz opticaja jer wizz air ima neke lude cijene ovih dana
User avatar
TheMahe97
Posts: 212
Joined: 16/06/2011 18:19

#5799 Re: Viza za Njemacku

Post by TheMahe97 »

skafiskafsnjak wrote: 12/09/2022 19:36
TheMahe97 wrote: 12/09/2022 19:26 Zahvaljujem na odgovorima :thumbup:
Samo sto bih ja trebao to poslati direktno u Bezirksregierung tako da ne mogu busem :|
Nije sad hitno da mora sutradan ali ne bih ni da putuje mjesec dana
Pa meni se cini da oko 10 dana putuje kad posaljes postom
Samo da apdejtam ovo ako bude nekoga zanimalo; 6 dana 14.8 KM cca 1.5 kg
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5800 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

komsinica_s_drugog wrote: 17/08/2022 12:07
sacred000 wrote: 17/08/2022 07:44

Ah super :D ja idem u Singen (tu mi je posao, a stan u Gottmadingen), sve imam, super poslodavca sve mi zavrsio i sve placa ali je problem sto se IHK mora cekati ..

Koji posao? Na koji način ideš?
Medicinska sestra ili ti na forumskom jeziku peracica guzica ❤
Idem po ubrzanom postupku, nije ironija :lol: Sve imam, kliniku, jezik, uskoro stan, samo Defizitbescheid nikad docekat 🤦‍♀️

Jedan update: :-D :-D :-D Dobio sam rješenje o nostrifikaciji, otprilike 2 mjeseca sam čekao od dopune, 2 i pol od uplate.
Sad čekam Vorabzustimmung pa idem na viziranje.

Zna li neko kolko se ambasada čeka u ovom slučaju, ubrzana procedura?
Post Reply