Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5651 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 07/08/2022 17:13
belfy wrote: 07/08/2022 09:32

krilatice si se odlicno sjetio i ona bas jeste iz tog perioda. ne mogu da se sjetim da li sam negdje detaljnije pisao, ali jesam davao krace odgovore. elem, kada govorim da se proslo kroz sve ujedno i ne mislim da nije bilo bolje. ja sam, ipak, otisao kao relativno stariji i nije nimalo lako se dokazivati iznova i iznova, kao ni seliti pocesto, a sto je neminovna posljedica mijenjanja firmi. jer, vec sam rekao prije da sam ja svjesno pristao na dolazak u losu firmu kao potkvalifikovan jer sam znao da mi je to najbrzi put za odlazak. no, isto tako sam bio siguran da cu moci to brzo promijeniti i sebi to zadao kao cilj.

tako da, od samog dolaska jeste bilo bolje u odnosu na ono kod nas. kod nas bi jos uvijek plutao na istom bez posebne sanse za neki osjetniji napredak, dok sam ovdje od tog boljeg znao da se moze do jos boljeg i do cega se relativno brzo i doslo, ali sa svakim korakom prema gore vidis da ima jos mjesta za jos bolje. daklem, iz sadasnje perspektivne ono bolje po dolasku je gore nego sada, ali iz one perspektive kada sam tek dosao jeste bilo bolje u odnosu na ono gdje sam bio i u tom trenutku se nisam imao na sta zaliti. time ona krilatica sasvim stoji za onaj period. da me danas pitas vise ne bih rekao ni da je kod nas ljepse...
Pa dobro, nećemo valjda koncept "boljeg" svesti na mogućnost profesionalnog napredovanja? Valjda je jasno samo po sebi da u većoj ekonomiji čovjek ima više profesionalnih prilika. No, ako mu je opći kvalitet života opao, to još uvijek nije bolje, nego u najboljem slučaju ima potencijal da postane bolje.

Podsjetit ću te da si prije tri stranice napisao kako si po dolasku u Njemačku prošao pakao (tvoj izraz). Ako je pakao bolji od onog što si imao u Zenici, kako je onda izgledao tvoj život u Zenici? Pitam najprije zbog toga što si barem deceniju na temi Zeničani pisao da nema boljeg grada, te si na svaku kritiku istom imao spreman kontraargument da stvari uopće nisu tako loše. A, eto, sada odjednom je pakao Njemačke još uvijek bolji od života koji si zdušno branio u gradu kojeg si zdušno branio.

Možda po dolasku u Njemačku ipak nisi prošao križni put? Ili pak život u Zenici nije bio onakav kakvim si ga predstavljao?

A ima i treća opcija, doduše. Ona da braniš svoje životne izbore, gdje god se našao.
sve sam to lijepo opisao u prethodnom postu. kao sto rekoh, moja perspektiva se mijenjala vremenom i sada govorim iz drugacijeg ugla. za Zenicu nikada nisam napisao da je najbolji grad, ali je jesam branio od iznesenih gluposti, kao sto radim i danas. isto vrijedi i za zeljezaru. tu se nista nije promijenilo.

sto se tice pakla, to sam vec napisao, ali evo ponovit cu. problem su predstavljale stalne selidbe zbog cestog mijenjanja firmi u startu. svaka od njih vuce za sobom i prijave, odjave, stalnu komunikaciju sa uredom za strance (pogotovo ako mijenjas okrug ili regiju) i kamaru papirologije koja ima rok do kada mora biti zavrsena. i, sa svakim prelaskom u novu firmu iznova dokazivanje na poslu. sve to je puno stresa, pogotovo kada se radi o kratkim rokovima kakvih je mnogo, a i povremenim neizvjesnostima kada iscekujes odgovore koji ti mogu znacajno promijeniti zivot. o trazenjima stana je suvisno i pricati. to je zahebancija sama za sebe, kao i kupovina prvog auta u njemackoj.

sve to sam u Zenici rijesio polako i tokom dugog vremenskog perioda bez nekih vecih stresova, a ovdje sam to u kratkom periodu morao raditi iznova i iznova... isto kao sto sam se dole u radu dokazivao kao mladji, a ovdje kao dosta stariji. tu je naravno i ucenje jezika koji treba savladati sto prije do sto veceg nivoa, a sto u Zenici nisam morao. ja sam engleski savladao lagano, tokom godina i dok sam bio mladji do nivoa da mi je kao drugi maternji. koristio isti put da ucim njemacki, ali nije isto kada to moras nabiti u par mjeseci i 20-25 godina stariji.

i da ne nabrajam sada dalje da se post ne bi pretvorio u ponjavu. ja sam, jednostavno, bio spreman da me ocekuje dosta sranja i stresa od dolaska do zadovoljenja nekih mojih standarda. zato, da, to je bio pakao. tu ne razumijem tvoj rezon. ti kao da zelis reci da sam odmah po dolasku trebao dobiti bolje nego sto sam imao u Zenici...

a ovo oko branjenja zivotnih izbora sam znao da je Bata pokupio od tebe. :) ne znam ni sta bi to znacilo u mom slucaju. ja sam u zivotu napravio dosta i dobrih i losih izbora (kao i svako drugi). kada bi mislio da je moj odlazak losa odluka koju sam donio definitivno bi se trudio da to promijenim. mozda bih otisao negdje drugo, a mozda bih se i vratio. sa trenutacnim stanjem i statusom sam jako zadovoljan i trudim se da ga jos poboljsam jer je to moguce i jer mogu. i to mi se jako svidja. dole nisam imao takve mogucnosti i to mi se nije svidjelo.
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5652 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

belfy wrote: 08/08/2022 10:29
n+1 wrote: 07/08/2022 17:13

Pa dobro, nećemo valjda koncept "boljeg" svesti na mogućnost profesionalnog napredovanja? Valjda je jasno samo po sebi da u većoj ekonomiji čovjek ima više profesionalnih prilika. No, ako mu je opći kvalitet života opao, to još uvijek nije bolje, nego u najboljem slučaju ima potencijal da postane bolje.

Podsjetit ću te da si prije tri stranice napisao kako si po dolasku u Njemačku prošao pakao (tvoj izraz). Ako je pakao bolji od onog što si imao u Zenici, kako je onda izgledao tvoj život u Zenici? Pitam najprije zbog toga što si barem deceniju na temi Zeničani pisao da nema boljeg grada, te si na svaku kritiku istom imao spreman kontraargument da stvari uopće nisu tako loše. A, eto, sada odjednom je pakao Njemačke još uvijek bolji od života koji si zdušno branio u gradu kojeg si zdušno branio.

Možda po dolasku u Njemačku ipak nisi prošao križni put? Ili pak život u Zenici nije bio onakav kakvim si ga predstavljao?

A ima i treća opcija, doduše. Ona da braniš svoje životne izbore, gdje god se našao.
sve sam to lijepo opisao u prethodnom postu. kao sto rekoh, moja perspektiva se mijenjala vremenom i sada govorim iz drugacijeg ugla. za Zenicu nikada nisam napisao da je najbolji grad, ali je jesam branio od iznesenih gluposti, kao sto radim i danas. isto vrijedi i za zeljezaru. tu se nista nije promijenilo.

sto se tice pakla, to sam vec napisao, ali evo ponovit cu. problem su predstavljale stalne selidbe zbog cestog mijenjanja firmi u startu. svaka od njih vuce za sobom i prijave, odjave, stalnu komunikaciju sa uredom za strance (pogotovo ako mijenjas okrug ili regiju) i kamaru papirologije koja ima rok do kada mora biti zavrsena. i, sa svakim prelaskom u novu firmu iznova dokazivanje na poslu. sve to je puno stresa, pogotovo kada se radi o kratkim rokovima kakvih je mnogo, a i povremenim neizvjesnostima kada iscekujes odgovore koji ti mogu znacajno promijeniti zivot. o trazenjima stana je suvisno i pricati. to je zahebancija sama za sebe, kao i kupovina prvog auta u njemackoj.

sve to sam u Zenici rijesio polako i tokom dugog vremenskog perioda bez nekih vecih stresova, a ovdje sam to u kratkom periodu morao raditi iznova i iznova... isto kao sto sam se dole u radu dokazivao kao mladji, a ovdje kao dosta stariji. tu je naravno i ucenje jezika koji treba savladati sto prije do sto veceg nivoa, a sto u Zenici nisam morao. ja sam engleski savladao lagano, tokom godina i dok sam bio mladji do nivoa da mi je kao drugi maternji. koristio isti put da ucim njemacki, ali nije isto kada to moras nabiti u par mjeseci i 20-25 godina stariji.

i da ne nabrajam sada dalje da se post ne bi pretvorio u ponjavu. ja sam, jednostavno, bio spreman da me ocekuje dosta sranja i stresa od dolaska do zadovoljenja nekih mojih standarda. zato, da, to je bio pakao. tu ne razumijem tvoj rezon. ti kao da zelis reci da sam odmah po dolasku trebao dobiti bolje nego sto sam imao u Zenici...

a ovo oko branjenja zivotnih izbora sam znao da je Bata pokupio od tebe. :) ne znam ni sta bi to znacilo u mom slucaju. ja sam u zivotu napravio dosta i dobrih i losih izbora (kao i svako drugi). kada bi mislio da je moj odlazak losa odluka koju sam donio definitivno bi se trudio da to promijenim. mozda bih otisao negdje drugo, a mozda bih se i vratio. sa trenutacnim stanjem i statusom sam jako zadovoljan i trudim se da ga jos poboljsam jer je to moguce i jer mogu. i to mi se jako svidja. dole nisam imao takve mogucnosti i to mi se nije svidjelo.
Dobro, pošteno je reći da se perspektiva promijenila. Samo budala ne mijenja mišljenje.

Međutim, nije tačno da si život u Zenici branio samo od "iznesenih gluposti", kako kažeš. Podsjetit ću te da si meni objašnjavao kako uopće nije problem to što Zenica nema knjižaru, jer se uvijek može skoknuti do Sarajeva ili knjiga kupiti kod uličnih prodavača. Sličnu apologetiku si imao i kada se povede rasprava o nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu. Ironično, sada baš te razloge navodiš kao važan faktor za odlazak. No, tada si pozivao da se pogleda ko je sve iz Zenice profesionalno uspio, postulirajući da sve može kad se ima volje, nigdje drugo do tu u Zenici. Forumašima koji su se žalili da je grad mrtav iza 22h si objašnjavao da treba poznavati grad, pa znati gdje se i u ta doba čovjek može dobro provesti. Sjećam se kada prije desetak godina rekoh da je Zenica ograničen životni prostor, a ti veliš da samo ograničeni ljudi žive ograničene živote, te da ti u tvom životnom vijeku nikada ništa nije u Zenici zafalilo.

Ali, dobro, hajmo reći da ti se promijenila perspektiva. Ljudi mijenjaju mišljenje. Potom si otišao uz priču "idem zbog okolnosti, ali ja ne bih napustio svoju Zenicu". Pa si onda govorio "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Pa ti se opet promijenila perspektiva i sada kažeš "ovdje je i bolje i ljepše".

Imam samo jedno pitanje: zašto misliš da ti je sadašnja perspektiva išta vrijednija od svih ranijih? Ako si već shvatio da si ranije govorio gluposti, zašto se osjećaš opet pozvanim davati savjete?

P.S. Uđoh ti sad na profil da vidim jesam li dobro zapamtio sve ovo što gore parafraziram. I nađoh tvoj post: Za mene je Zenica Las Vegas. :D
Last edited by n+1 on 08/08/2022 13:54, edited 1 time in total.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#5653 Re: Viza za Njemacku

Post by cassius »

Rastavljanje na proste faktore.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5654 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Svako ovdje brani svoje životne izbore - a ako kažeš nešto protiv svog životnog izbora - odmah ti napišu "što se ne vratiš" :lol: :lol: :lol: :lol:

Ništa nije crno ni bijelo, kroz sve ove postove sam pisao o prednostima i nedostacima i nikad nisam rekao da je BiH bolja i uređenija zemlja od Njemačke, pa su me opet napadali xD

Moje mišljenje: U godini 2022. god, 80% onih koji odu u Njemačku će se debelo razočarati - upravo zbog ovakvih priča o kućama od čokolade.
Ako neko ima sređen život, posao, stambeno je zbrinut - Njemačka realnost će ga dobro ošamariti.

U Njemačkoj će deff profitirati onaj ko u BIH nije imao baš ništa (a takvih je danas jako malo ostalo), koji nije svijeta vidio, išao na more, putovao, koji je maštao da kupi sebi bilo kakvo auto. Eh, taj će sve to vrlo brzo ostvariti u Njemačkoj i njemu će biti Njemačka ostvarenje sna.

Ja i u BIH znam sličnih primjera, koji su postali prezadovoljni svojim životom jer su od jedne plate od 300KM (u porodici) za par godina došli do prihoda preko 3000KM - njima je to ostvarenje sna naravno, a nisu nigdje se makli, samo su se životne okolnosti promjenile.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5655 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 08/08/2022 13:47
belfy wrote: 08/08/2022 10:29

sve sam to lijepo opisao u prethodnom postu. kao sto rekoh, moja perspektiva se mijenjala vremenom i sada govorim iz drugacijeg ugla. za Zenicu nikada nisam napisao da je najbolji grad, ali je jesam branio od iznesenih gluposti, kao sto radim i danas. isto vrijedi i za zeljezaru. tu se nista nije promijenilo.

sto se tice pakla, to sam vec napisao, ali evo ponovit cu. problem su predstavljale stalne selidbe zbog cestog mijenjanja firmi u startu. svaka od njih vuce za sobom i prijave, odjave, stalnu komunikaciju sa uredom za strance (pogotovo ako mijenjas okrug ili regiju) i kamaru papirologije koja ima rok do kada mora biti zavrsena. i, sa svakim prelaskom u novu firmu iznova dokazivanje na poslu. sve to je puno stresa, pogotovo kada se radi o kratkim rokovima kakvih je mnogo, a i povremenim neizvjesnostima kada iscekujes odgovore koji ti mogu znacajno promijeniti zivot. o trazenjima stana je suvisno i pricati. to je zahebancija sama za sebe, kao i kupovina prvog auta u njemackoj.

sve to sam u Zenici rijesio polako i tokom dugog vremenskog perioda bez nekih vecih stresova, a ovdje sam to u kratkom periodu morao raditi iznova i iznova... isto kao sto sam se dole u radu dokazivao kao mladji, a ovdje kao dosta stariji. tu je naravno i ucenje jezika koji treba savladati sto prije do sto veceg nivoa, a sto u Zenici nisam morao. ja sam engleski savladao lagano, tokom godina i dok sam bio mladji do nivoa da mi je kao drugi maternji. koristio isti put da ucim njemacki, ali nije isto kada to moras nabiti u par mjeseci i 20-25 godina stariji.

i da ne nabrajam sada dalje da se post ne bi pretvorio u ponjavu. ja sam, jednostavno, bio spreman da me ocekuje dosta sranja i stresa od dolaska do zadovoljenja nekih mojih standarda. zato, da, to je bio pakao. tu ne razumijem tvoj rezon. ti kao da zelis reci da sam odmah po dolasku trebao dobiti bolje nego sto sam imao u Zenici...

a ovo oko branjenja zivotnih izbora sam znao da je Bata pokupio od tebe. :) ne znam ni sta bi to znacilo u mom slucaju. ja sam u zivotu napravio dosta i dobrih i losih izbora (kao i svako drugi). kada bi mislio da je moj odlazak losa odluka koju sam donio definitivno bi se trudio da to promijenim. mozda bih otisao negdje drugo, a mozda bih se i vratio. sa trenutacnim stanjem i statusom sam jako zadovoljan i trudim se da ga jos poboljsam jer je to moguce i jer mogu. i to mi se jako svidja. dole nisam imao takve mogucnosti i to mi se nije svidjelo.
Dobro, pošteno je reći da se perspektiva promijenila. Samo budala ne mijenja mišljenje.

Međutim, nije tačno da si život u Zenici branio samo od "iznesenih gluposti", kako kažeš. Podsjetit ću te da si meni objašnjavao kako uopće nije problem to što Zenica nema knjižaru, jer se uvijek može skoknuti do Sarajeva ili knjiga kupiti kod uličnih prodavača. Sličnu apologetiku si imao i kada se povede rasprava o nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu. Ironično, sada baš te razloge navodiš kao važan faktor za odlazak. No, tada si pozivao da se pogleda ko je sve iz Zenice profesionalno uspio, postulirajući da sve može kad se ima volje, nigdje drugo do tu u Zenici. Forumašima koji su se žalili da je grad mrtav iza 22h si objašnjavao da treba poznavati grad, pa znati gdje se i u ta doba čovjek može dobro provesti. Sjećam se kada prije desetak godina rekoh da je Zenica ograničen životni prostor, a ti veliš da samo ograničeni ljudi žive ograničene živote, te da ti u tvom životnom vijeku nikada ništa nije u Zenici zafalilo.

Ali, dobro, hajmo reći da ti se promijenila perspektiva. Ljudi mijenjaju mišljenje. Potom si otišao uz priču "idem zbog okolnosti, ali ja ne bih napustio svoju Zenicu". Pa si onda govorio "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Pa ti se opet promijenila perspektiva i sada kažeš "ovdje je i bolje i ljepše".

Imam samo jedno pitanje: zašto misliš da ti je sadašnja perspektiva išta vrijednija od svih ranijih? Ako si već shvatio da si ranije govorio gluposti, zašto se osjećaš opet pozvanim davati savjete?

P.S. Uđoh ti sad na profil da vidim jesam li dobro zapamtio sve ovo što gore parafraziram. I nađoh tvoj post: Za mene je Zenica Las Vegas. :D
lijepa uvodna recenica, a onda nadalje - sta bolan pricas? i zasto izmisljas?

gdje sam ja rekao da sam otisao zbog nepostojanja knjizare? svakako stavi taj post kada ga se vec tako dobro sjecas. vjerujem da ti nije tesko pretraziti po tim parametrima... sada ti vec ne vjerujem, tako da bih te zamolio da me podjsetis sa kvotanjem takvog mog posta, inace cu to jednostavno ocijeniti kao laz. eto ti prvi zadatak da pokazes da ne lazes i, kako rece ovaj iza, da me rastavis na proste faktore.

i, kakvu slicnu apologetiku sam imao povodom nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu? sta ti to znaci uopste? da sam tvrdio da se moze skoknuti do Sarajeva ako si nezaposlen ili imas manjak profesionalnih prilika u Zenici? evo, ovdje ostavljam isti prostor za dokazivanje kao i gore. bezveze lazes i izmisljas, a sasvim ti je lako da me demantujes ako si u pravu. ali znamo da to neces, jel tako?

isto tako nikada nisam rekao da ne bih napustio Zenicu. dokaz ostaje,opet na tebi, inace lazes. vrlo jednostavno. (usput budi receno, napustio sam je i kada sam studirao)

i ovo zadnje za Las Vegas si opet slagao. kada si to tako lako nasao onda vjerujem da nece biti tesko i da to kvotas. cemu ovaj tvoj put u glib? valjda ti znas... ali, sacekajmo tvoj demant, jer ti to volis. evo, vec imas i navijaca sa tribina. e, o njima jesam pisao, ali kako bi neki od takvih to znao...

elem, eto, sada je do tebe...

P.S. zapravo, jedini si ti ovdje koji brani svoj zivotni izbor i to pokusavas preslikati na druge. probao vani, nisi uspio pregurati uvodni period, pa zavrsio na tome da prigovaras onima koji jesu. jel tako?
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5656 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

belfy wrote: 08/08/2022 23:03 lijepa uvodna recenica, a onda nadalje - sta bolan pricas? i zasto izmisljas?

gdje sam ja rekao da sam otisao zbog nepostojanja knjizare? svakako stavi taj post kada ga se vec tako dobro sjecas. vjerujem da ti nije tesko pretraziti po tim parametrima... sada ti vec ne vjerujem, tako da bih te zamolio da me podjsetis sa kvotanjem takvog mog posta, inace cu to jednostavno ocijeniti kao laz. eto ti prvi zadatak da pokazes da ne lazes i, kako rece ovaj iza, da me rastavis na proste faktore.

i, kakvu slicnu apologetiku sam imao povodom nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu? sta ti to znaci uopste? da sam tvrdio da se moze skoknuti do Sarajeva ako si nezaposlen ili imas manjak profesionalnih prilika u Zenici? evo, ovdje ostavljam isti prostor za dokazivanje kao i gore. bezveze lazes i izmisljas, a sasvim ti je lako da me demantujes ako si u pravu. ali znamo da to neces, jel tako?

isto tako nikada nisam rekao da ne bih napustio Zenicu. dokaz ostaje,opet na tebi, inace lazes. vrlo jednostavno. (usput budi receno, napustio sam je i kada sam studirao)

i ovo zadnje za Las Vegas si opet slagao. kada si to tako lako nasao onda vjerujem da nece biti tesko i da to kvotas. cemu ovaj tvoj put u glib? valjda ti znas... ali, sacekajmo tvoj demant, jer ti to volis. evo, vec imas i navijaca sa tribina. e, o njima jesam pisao, ali kako bi neki od takvih to znao...

elem, eto, sada je do tebe...

P.S. zapravo, jedini si ti ovdje koji brani svoj zivotni izbor i to pokusavas preslikati na druge. probao vani, nisi uspio pregurati uvodni period, pa zavrsio na tome da prigovaras onima koji jesu. jel tako?
Ljut si bio sinoć, pa pustih ovaj post da prenoći, nadajući se kako si pametniji jutrom, te da ćeš možda editovati isti. No, kako to nisi uradio, jebi ga, ja sam prosto prinuđen da na svako tvoje "lažeš" i "citiraj me", pa...citiram te. :D

Da, istina je kako nisi rekao da si otišao zbog nepostojanja knjižare, ali ja to nisam ni tvrdio. Lijepo je što si naučio njemački jezik, ali to ne znači kako trebaš zaboraviti funkcionalno koristiti svoj.

U mom prethodnom postu jasno piše da su forumaši godinama (uključivo sa mnom) opravdano kritikovali naš grad iz različitih pozicija, a ti si uvijek imao spremnu neku tupavu odbranu. Drugim riječima, branio si grad od kritika s istim onim žarom kojim sada pišeš potpuno suprotno. Primjeri koje sam naveo (knjižara, mogućnosti profesionalnog napredovanja, kultura i noćni život) su tu da pojasne tvoju nedosljednost, a ne tvoje razloge odlaska. Pročitaj ponovo post, jer nema smisla da razgovaramo o onome što misliš da piše, umjesto o onome što piše.

Eh sad, šta si ti to tačno tvrdio i gdje? Hajde da vidimo.

Počet ćemo sa Las Vegasom, jer to mi je hit. Riječ je o podužem postu punom bisera na čijem kraju kažeš ovo:
belfy wrote: 19/12/2012 03:05 za mene (pogotovo u mladjim danima) zenica nikada nije zamrla. znao sam gdje mogu biti u 11h, 01h, 03h... gdje mogu zanociti ako sam popio koju vise, gdje mogu naci raju u cejfu i u 4h ujutro, pa da mozemo i jutarnju popiti zajedno (cak i danas znam)... za mene je zenica uvijek bila Las Vegas. Onaj ko to nije iskusio, naravno da to ne moze ni potvrditi. ja sam siguran da ih ovdje ima dovoljno da jesu i da mogu.
Slagao sam, ha? Imam neki osjećaj da ćeš sada, kada smo utvrdili da si rekao tačno ono što sam tvrdio da jesi, odjednom preći na poziciju jesam ja to rekao, ali nisam tako mislio. :D

No, nisi ti Zenicu poredio samo sa Las Vegasom, druškane moj. Poredio si i sa New Yorkom. Pa kažeš u drugom postu:
belfy wrote: 19/12/2012 18:54 da sumiram. zenica ima ogranicenje taman isto koliko i New York. niko ovdje ne ogranicava ljude da cine stogod zele. sve je na kraju samo i jedino do ljudi.
Vidi vraga, zar mi nisi na ovoj temi pisao da si se u Zenici osjećao profesionalno ograničen? Kako onda "Zenica ima ograničenja koliko i New York", i "niko ljude ne ograničava"? Pa ko je tebe ograničavao, onda? I kojem belfyu da vjerujemo? Ovom neograničenom iz Zenice ili ograničenom iz Njemačke?

Evo te dok pišeš kako si "prezadovoljan razvojem grada":
belfy wrote: 27/03/2012 07:25 kod nas je problem sto svi zele rezultate sad i odmah. primjera je i previse. ja sam, recimo prezadovoljan razvojem grada u zadnjih 15 godina, a vec skoro unaprijed mogu reci i narednih 5. zasto je to tako? pa dovoljno je vidjeti sve izgradjeno, od stambenih zgradica na raznim dijelovima grada, poslovnih centara, trznih centara i razvoja firmi raznih profila koje su jako brzo izrasle iz malih u srednje i velike. zatim rekonstrukcija korza, pijace i da ne nabrajam dalje, jer toga zaista ima dosta. sada jos kada pocinje rad na cestovnoj infrastrukturi i onoj elektrani (koliko sam mogao vidjeti trenutacno danima pripremaju teren za temelje iste) ja mogu reci da sam sasvim zadovoljan napretkom.
Šta sam ono još slagao? Ah, da. Slagao sam kako si pisao da ne želiš napustiti grad.

Najprije ovdje:
belfy wrote: 23/12/2016 14:39 i po koji put trebam reci da cu ja odlaskom zaliti, da se istom ne radujem. koji kurac svi imaju neki kratki spoj u mozgu pa se to preskace? pa jeboga grom, ako kazem da imam licne razloge koji nisu za foruma, zasto nabrajate sve ostale za koje sam rekao da nisu pravi razlozi?
A potom ovdje, obrati pažnju, ovo mi je apsolutni hit:
belfy wrote: 24/12/2016 01:39 ja ne idem zato sto malo zaradjujem. mene boli sto moram ici, jer Grad ide na bolje i ja bih volio sve to gledati i dozivjeti. ali ima i Dzonlic one live kamere, pa cu se valjda morati zadovoljiti sa tim.
Awwww, boli te što moraš ići i htio bi doživjeti razvoj grada. :cry:

Još nekoliko bisera prije nego zaključimo čas anatomije, ovdje:
belfy wrote: 24/12/2016 19:56 samo cekaj ako krenem pisati "kako je kod nas u Njemackoj" ili "kako je sramota da Arena nema prilaza sa M17", pa ces onda vidjeti... :D
belfy wrote: 17/09/2016 22:02 ja bih ti se mogao gore pridruziti iza Nove godine, a mozda i ranije. mozda i ja onda ovako otvorim oci...
Boga mi, otvoriše se tebi oči. Koji put od ironije do stvarnosti. :D

Linkao bih ti još postova, ali forum ograničava na sedam. Naravno, možemo nastaviti i dalje, ako ti ovo nije dovoljno, jer je i meni zabavno posmatrati kako se svađaš sam sa sobom kroz vrijeme.

A što se tiče ove post scriptum opaske o meni. Da, ja sam bio vani i vratio se, o čemu si me više puta nepozvan propitkivao, onako kako to samo ti umiješ ljudima postavljati privatna pitanja (vidi ovdje, recimo).

Razumijem zašto ti se čini da sam vani bio kratko i nisam pregurao "uvodni period": niti sam deklamovao o odlasku, niti o povratku. Svoje lično iskustvo nisam generalizirao niti sam ljudima razvlačio pamet dajući savjete šta trebaju da rade sa svojim životima. Nisam baratao tupavim krilaticama "ovdje je bolje, kod nas je ljepše", jer je oboje individualno, a moja avlija mjera je samo meni, nikako i ostatku svijeta. Što će reći: bili su to moji životni izbori, a ja nisam osjećao potrebu da ih pravdam forumašima. S druge strane, ti si pravio od sebe klovna poredeći Zenicu s Las Vegasom. Ništa manji klovn nisi ni danas, a ja volim cirkusantima reći da im je predstava za djecu.

Mislim, sada bismo ovdje kao trebati slušati lika koji je Zenicu poredio sa New Yorkom i Las Vegasom kako nam objašnjava da je taj isti grad i ta ista država prostor ograničenih mogućnosti? Znaš šta? Mislim da ipak nećemo. :wink:
ibizza
Posts: 4557
Joined: 05/06/2008 00:46

#5657 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Dosadni ste sa tom pričom.

Četvrtak termini :run:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5658 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

oh, divno. nestade onoliki post... steta sto ga ne sacuvah. zahvali se Bobiju ili kome vec, pa odgovor dobijes ponovo. brisanje je samo odgodilo zabavu... ili da kazemo prolongiralo...
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5659 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

belfy wrote: 09/08/2022 21:15 oh, divno. nestade onoliki post... steta sto ga ne sacuvah. zahvali se Bobiju ili kome vec, pa odgovor dobijes ponovo. brisanje je samo odgodilo zabavu... ili da kazemo prolongiralo...
Ma ja, sve si ti objasnio, ali sudbina ne dade da pročitamo.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5660 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 09/08/2022 21:46
belfy wrote: 09/08/2022 21:15 oh, divno. nestade onoliki post... steta sto ga ne sacuvah. zahvali se Bobiju ili kome vec, pa odgovor dobijes ponovo. brisanje je samo odgodilo zabavu... ili da kazemo prolongiralo...
Ma ja, sve si ti objasnio, ali sudbina ne dade da pročitamo.
nene, sve ce biti ponovo napisano, samo da uhvatim vremena. samo ovaj put cu to i arhivirati...
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5661 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Nego jos malo svjezih informacija za Njemacku, konkretno zdravstvo - jer mi sestra radi u tome, obzirom da svi hvale njemacko zdravtstvo...

Da li ste znali da svaka bolnica u Njemackoj ima posebne sobe za privatne pacijente, a posebno za ove osigurane preko standardnog osiguranja?
Eh, trenutno, poslije korone, trend je da se smanjuje broj kreveta za "standardne" pacijente, a povecava broj kreveta za "privatne". U nekim gradovima u NRW vec sad se moze desiti da ne dobijete krevet kao standardni pacijent (naravno za nehitne slucajeve).

Bolnice od standardnih osiguranja dobijaju para koliko i do sad - a ove godine inflacija rastura i trenutno su im troskovi od standardnih pacijenata veci nego prihodi, tako da se okrecu privatnim. Ukoliko se ovakav trend nastavi i nista se ne uradi, to silno njemacko kvalitetno zdravstvo ce postati privilegija bogatih (skoro kao u USA).

Naravno, ako ste hitan slucaj, nece vas niko odbiti, ali kad zaista postanete bolesnik i bude vam hronicno trebalo zdravstvo, vise niste hitan i onda se snalazite.

Ponovo se ogradjujem i tvrdim da je i takvo zdravstvo 50 god ispred BH zdravstva, ali da ne ocekujete cuda od tog sistema jer je krenulo nizbrdo. Ponavljam jos jednom, informacije su aktuelne, za 2022 god., 2019 god. su bila neka davna lijepa prosla vremena.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#5662 Re: Viza za Njemacku

Post by Kio »

Ozimician wrote: 10/08/2022 11:39 Nego jos malo svjezih informacija za Njemacku, konkretno zdravstvo - jer mi sestra radi u tome, obzirom da svi hvale njemacko zdravtstvo...

Da li ste znali da svaka bolnica u Njemackoj ima posebne sobe za privatne pacijente, a posebno za ove osigurane preko standardnog osiguranja?
Eh, trenutno, poslije korone, trend je da se smanjuje broj kreveta za "standardne" pacijente, a povecava broj kreveta za "privatne". U nekim gradovima u NRW vec sad se moze desiti da ne dobijete krevet kao standardni pacijent (naravno za nehitne slucajeve).

Bolnice od standardnih osiguranja dobijaju para koliko i do sad - a ove godine inflacija rastura i trenutno su im troskovi od standardnih pacijenata veci nego prihodi, tako da se okrecu privatnim. Ukoliko se ovakav trend nastavi i nista se ne uradi, to silno njemacko kvalitetno zdravstvo ce postati privilegija bogatih (skoro kao u USA).

Naravno, ako ste hitan slucaj, nece vas niko odbiti, ali kad zaista postanete bolesnik i bude vam hronicno trebalo zdravstvo, vise niste hitan i onda se snalazite.

Ponovo se ogradjujem i tvrdim da je i takvo zdravstvo 50 god ispred BH zdravstva, ali da ne ocekujete cuda od tog sistema jer je krenulo nizbrdo. Ponavljam jos jednom, informacije su aktuelne, za 2022 god., 2019 god. su bila neka davna lijepa prosla vremena.
I KCUS ima privatni sprat mislim, i privatne krevete za VIP. Koje si ti osiguranje izabrao, vjerovatno mozes da biras izmedju privatnog i drzavnog?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5663 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Kio wrote: 10/08/2022 12:12 I KCUS ima privatni sprat mislim, i privatne krevete za VIP. Koje si ti osiguranje izabrao, vjerovatno mozes da biras izmedju privatnog i drzavnog?
Ima, ali u KCUS to bas ne funkcionise na taj nacin. Ja sam u drzavnom, ali srecom nemam potrebe jos uvijek za zdravstvom pretjerano. Problem s privatnim osiguranjem je u tome sto je jeftinije od drzavnog dok si mlad, ali svake godine raste cijena i mislim da do 50. god mozes se vratiti na drzavno, poslije moras ostati na privatnom. A cijene privatnog osiguranja u starosti su astronomske. Tako da, ne pise se dobro kakogod.
Tj. zdravstvo je dobro dok ne zatreba.
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5664 Re: Viza za Njemacku

Post by Optimus09 »

Ima li sta dobro u Njemackoj :mrgreen:
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5665 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Nema Njemačka se raspala sudeći po pisanju pojedinih forumaša. :D
User avatar
Maharadza
Posts: 16700
Joined: 30/01/2013 15:13

#5666 Re: Viza za Njemacku

Post by Maharadza »

Nix gut, alles kaputt. :bih:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5667 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 08/08/2022 13:47 Dobro, pošteno je reći da se perspektiva promijenila. Samo budala ne mijenja mišljenje.

Međutim, nije tačno da si život u Zenici branio samo od "iznesenih gluposti", kako kažeš. Podsjetit ću te da si meni objašnjavao kako uopće nije problem to što Zenica nema knjižaru, jer se uvijek može skoknuti do Sarajeva ili knjiga kupiti kod uličnih prodavača. Sličnu apologetiku si imao i kada se povede rasprava o nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu. Ironično, sada baš te razloge navodiš kao važan faktor za odlazak. No, tada si pozivao da se pogleda ko je sve iz Zenice profesionalno uspio, postulirajući da sve može kad se ima volje, nigdje drugo do tu u Zenici. Forumašima koji su se žalili da je grad mrtav iza 22h si objašnjavao da treba poznavati grad, pa znati gdje se i u ta doba čovjek može dobro provesti. Sjećam se kada prije desetak godina rekoh da je Zenica ograničen životni prostor, a ti veliš da samo ograničeni ljudi žive ograničene živote, te da ti u tvom životnom vijeku nikada ništa nije u Zenici zafalilo.

Ali, dobro, hajmo reći da ti se promijenila perspektiva. Ljudi mijenjaju mišljenje. Potom si otišao uz priču "idem zbog okolnosti, ali ja ne bih napustio svoju Zenicu". Pa si onda govorio "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Pa ti se opet promijenila perspektiva i sada kažeš "ovdje je i bolje i ljepše".

Imam samo jedno pitanje: zašto misliš da ti je sadašnja perspektiva išta vrijednija od svih ranijih? Ako si već shvatio da si ranije govorio gluposti, zašto se osjećaš opet pozvanim davati savjete?

P.S. Uđoh ti sad na profil da vidim jesam li dobro zapamtio sve ovo što gore parafraziram. I nađoh tvoj post: Za mene je Zenica Las Vegas. :D
evo, ja cu otpoceti sa tvojim postom prije kao i ti sa mojim. ti pocnes post sa "samo budala ne mijenja misljenje", da bi nakon toga promijenu mog misljenja kritikovao svaki put. da bude jos gore, nije to promjena misljenja za mjesec ili godinu... ali to cemo u nastavku... kako ti pomiris ova dva argumenta samo ti znas.

jao, cuj shvatio da sam govorio gluposti... ovo neka projekcija opet? barem bi ti (valjda) trebao znati i koliko se situacija promijenila tokom tog vremena od dvije decenije. dvadeset godina i vise jarane! ali hajde da vidimo sta ti to meni prigovaras.
n+1 wrote: 09/08/2022 13:34
belfy wrote: 08/08/2022 23:03 lijepa uvodna recenica, a onda nadalje - sta bolan pricas? i zasto izmisljas?

gdje sam ja rekao da sam otisao zbog nepostojanja knjizare? svakako stavi taj post kada ga se vec tako dobro sjecas. vjerujem da ti nije tesko pretraziti po tim parametrima... sada ti vec ne vjerujem, tako da bih te zamolio da me podjsetis sa kvotanjem takvog mog posta, inace cu to jednostavno ocijeniti kao laz. eto ti prvi zadatak da pokazes da ne lazes i, kako rece ovaj iza, da me rastavis na proste faktore.

i, kakvu slicnu apologetiku sam imao povodom nezaposlenosti i manjku profesionalnih prilika u gradu? sta ti to znaci uopste? da sam tvrdio da se moze skoknuti do Sarajeva ako si nezaposlen ili imas manjak profesionalnih prilika u Zenici? evo, ovdje ostavljam isti prostor za dokazivanje kao i gore. bezveze lazes i izmisljas, a sasvim ti je lako da me demantujes ako si u pravu. ali znamo da to neces, jel tako?

isto tako nikada nisam rekao da ne bih napustio Zenicu. dokaz ostaje,opet na tebi, inace lazes. vrlo jednostavno. (usput budi receno, napustio sam je i kada sam studirao)

i ovo zadnje za Las Vegas si opet slagao. kada si to tako lako nasao onda vjerujem da nece biti tesko i da to kvotas. cemu ovaj tvoj put u glib? valjda ti znas... ali, sacekajmo tvoj demant, jer ti to volis. evo, vec imas i navijaca sa tribina. e, o njima jesam pisao, ali kako bi neki od takvih to znao...

elem, eto, sada je do tebe...

P.S. zapravo, jedini si ti ovdje koji brani svoj zivotni izbor i to pokusavas preslikati na druge. probao vani, nisi uspio pregurati uvodni period, pa zavrsio na tome da prigovaras onima koji jesu. jel tako?
Ljut si bio sinoć, pa pustih ovaj post da prenoći, nadajući se kako si pametniji jutrom, te da ćeš možda editovati isti. No, kako to nisi uradio, jebi ga, ja sam prosto prinuđen da na svako tvoje "lažeš" i "citiraj me", pa...citiram te. :D

Da, istina je kako nisi rekao da si otišao zbog nepostojanja knjižare, ali ja to nisam ni tvrdio. Lijepo je što si naučio njemački jezik, ali to ne znači kako trebaš zaboraviti funkcionalno koristiti svoj.
naravno da jesi. eno ti tvoj post iznad (hoces da obojim?). recimo da sam ja funkcionalno zaboravio koristiti jezik, a ti citiras moje postove od prije 10 godina koje interpretiras pogresno, da li onda mozemo pricati i o (ne)razumijevanju procitanog? ...ili si samo pokusao naci nesto sto ti se uklapa u narativ?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47 U mom prethodnom postu jasno piše da su forumaši godinama (uključivo sa mnom) opravdano kritikovali naš grad iz različitih pozicija, a ti si uvijek imao spremnu neku tupavu odbranu. Drugim riječima, branio si grad od kritika s istim onim žarom kojim sada pišeš potpuno suprotno. Primjeri koje sam naveo (knjižara, mogućnosti profesionalnog napredovanja, kultura i noćni život) su tu da pojasne tvoju nedosljednost, a ne tvoje razloge odlaska. Pročitaj ponovo post, jer nema smisla da razgovaramo o onome što misliš da piše, umjesto o onome što piše.
pa ako mi je tada odbrana bila "tupava" kako opravdavas da nisi mogao reci nista protiv takve kao validan argument? ajde sada da vidimo i ko misli da nesto pise, a sta stvarno pise.
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47 Eh sad, šta si ti to tačno tvrdio i gdje? Hajde da vidimo.

Počet ćemo sa Las Vegasom, jer to mi je hit. Riječ je o podužem postu punom bisera na čijem kraju kažeš ovo:
belfy wrote: 19/12/2012 03:05 za mene (pogotovo u mladjim danima) zenica nikada nije zamrla. znao sam gdje mogu biti u 11h, 01h, 03h... gdje mogu zanociti ako sam popio koju vise, gdje mogu naci raju u cejfu i u 4h ujutro, pa da mozemo i jutarnju popiti zajedno (cak i danas znam)... za mene je zenica uvijek bila Las Vegas. Onaj ko to nije iskusio, naravno da to ne moze ni potvrditi. ja sam siguran da ih ovdje ima dovoljno da jesu i da mogu.
ti ovdje vadis post star 10 godina gdje ja pricam o periodu od jos 10+ godina starijem. nevjerovatno je da si promasio sve i jedno proslo vreme koje je u ovom tekstu napisano.
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47j da ćeš sada, kada smo utvrdili da si rekao tačno ono što sam tvrdio da jesi, odjednom preći na poziciju jesam ja to rekao, ali nisam tako mislio. :D

No, nisi ti Zenicu poredio samo sa Las Vegasom, druškane moj. Poredio si i sa New Yorkom. Pa kažeš u drugom postu:
belfy wrote: 19/12/2012 18:54 da sumiram. zenica ima ogranicenje taman isto koliko i New York. niko ovdje ne ogranicava ljude da cine stogod zele. sve je na kraju samo i jedino do ljudi.
Vidi vraga, zar mi nisi na ovoj temi pisao da si se u Zenici osjećao profesionalno ograničen? Kako onda "Zenica ima ograničenja koliko i New York", i "niko ljude ne ograničava"? Pa ko je tebe ograničavao, onda? I kojem belfyu da vjerujemo? Ovom neograničenom iz Zenice ili ograničenom iz Njemačke?
jako je lijepo da si postavio i linkove na postove. jer je rasprava o kulturi, sportu i desavanjima u gradu. kojih je tada bilo napretek i cak sam ih u tom istom postu i pobrojao. ali ovaj dio koji si kopirao cu ja samo malo da prosirim:
belfy wrote: 19/12/2012 18:54 da sumiram. zenica ima ogranicenje taman isto koliko i New York. niko ovdje ne ogranicava ljude da cine stogod zele. sve je na kraju samo i jedino do ljudi. jedan zenicanin ode i uspije raditi u NASA-i, dok drugog to ne interesuje i on ce radije "use, nase i podase". stvar je samo da je puno vise ovih drugih.
gdje sam jako lijepo napisao i da imas mogucnost da odes ako ti Zenica postane premala i dao (tada aktuelan) primjer. do danas ih imas mnogo vise, a svi startali iz Zenice. hoces linkove?

a za ovo "profesionalno ogranicen" sto mi prigovaras je tek komedija. naravno da se nisam osjecao tako prije 20 i kusur godina kada sam imao mjesta za napredak i napredovao. naravno da tada nisam vidio gdje stoji granica dok nisam dosao do iste. naravno i da sam tada promijenio misljenje, jer - samo budala ne mijenja misljenje. jel tako?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47

Evo te dok pišeš kako si "prezadovoljan razvojem grada":
belfy wrote: 27/03/2012 07:25 kod nas je problem sto svi zele rezultate sad i odmah. primjera je i previse. ja sam, recimo prezadovoljan razvojem grada u zadnjih 15 godina, a vec skoro unaprijed mogu reci i narednih 5. zasto je to tako? pa dovoljno je vidjeti sve izgradjeno, od stambenih zgradica na raznim dijelovima grada, poslovnih centara, trznih centara i razvoja firmi raznih profila koje su jako brzo izrasle iz malih u srednje i velike. zatim rekonstrukcija korza, pijace i da ne nabrajam dalje, jer toga zaista ima dosta. sada jos kada pocinje rad na cestovnoj infrastrukturi i onoj elektrani (koliko sam mogao vidjeti trenutacno danima pripremaju teren za temelje iste) ja mogu reci da sam sasvim zadovoljan napretkom.
opet post iz vremena kada je grad puno vise napredovao nego sada. kada su svi imali i nadu i entuzijazam (ako se sjecas toga), pa i ja. kako ti to povezujes sa ovim danas i kakve to uopste veze ima sa danasnjim stanjem to znas samo ti. zelis reci da nisam mogao predvidjeti buducnost?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47 Šta sam ono još slagao? Ah, da. Slagao sam kako si pisao da ne želiš napustiti grad.

Najprije ovdje:
belfy wrote: 23/12/2016 14:39 i po koji put trebam reci da cu ja odlaskom zaliti, da se istom ne radujem. koji kurac svi imaju neki kratki spoj u mozgu pa se to preskace? pa jeboga grom, ako kazem da imam licne razloge koji nisu za foruma, zasto nabrajate sve ostale za koje sam rekao da nisu pravi razlozi?
A potom ovdje, obrati pažnju, ovo mi je apsolutni hit:
belfy wrote: 24/12/2016 01:39 ja ne idem zato sto malo zaradjujem. mene boli sto moram ici, jer Grad ide na bolje i ja bih volio sve to gledati i dozivjeti. ali ima i Dzonlic one live kamere, pa cu se valjda morati zadovoljiti sa tim.
Awwww, boli te što moraš ići i htio bi doživjeti razvoj grada. :cry:
evo jos jedan primjer zasljepljenosti (pa i ove patetike sa Awwww) samo da bi se odgovorilo. ja ovdje samo govorim da zalim sto moram ici. nigdje ne govorim da ne zelim. to osjeti svako ko odlazi i ja sam samo pisao iskreno u tom momentu. ovo cak stoji kontra one da nisam pisao nista o tome, jelda?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47
Još nekoliko bisera prije nego zaključimo čas anatomije, ovdje:
belfy wrote: 24/12/2016 19:56 samo cekaj ako krenem pisati "kako je kod nas u Njemackoj" ili "kako je sramota da Arena nema prilaza sa M17", pa ces onda vidjeti... :D
belfy wrote: 17/09/2016 22:02 ja bih ti se mogao gore pridruziti iza Nove godine, a mozda i ranije. mozda i ja onda ovako otvorim oci...
sada si, pretrazujuci naisao na jos nekih par postova u tom periodu, ali, opet, mislim da samo ti znas zasto si ih postavio i sta isti predstavljaju u ovoj raspravi uopste. opet citas nesto sto nije napisano?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47
Boga mi, otvoriše se tebi oči. Koji put od ironije do stvarnosti. :D

Linkao bih ti još postova, ali forum ograničava na sedam. Naravno, možemo nastaviti i dalje, ako ti ovo nije dovoljno, jer je i meni zabavno posmatrati kako se svađaš sam sa sobom kroz vrijeme.
da li se ja svadjam sam sa sobom kroz vrijeme ili samo budala ne mijenja misljenje? da se ti prvo sa sobom dogovoris?
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47
A što se tiče ove post scriptum opaske o meni. Da, ja sam bio vani i vratio se, o čemu si me više puta nepozvan propitkivao, onako kako to samo ti umiješ ljudima postavljati privatna pitanja (vidi ovdje, recimo).
cuj nepozvan? na forumu? ti obicno pozoves ljude da te pitaju nesto na forumu? i kakvo, bolan, privatno pitanje? nisam te pitao imas li redovnu stolicu ili seks niti kako ti je porodica. ili su za tebe sva pitanja koja se upute nekoj licnosti licna? ovo za umijece si u pravu (eto makar nesto da si pogodio). sad se, eto, ne sjecam da li sam tebe pitao da li si koji sport u Zenici trenirao i koji...
n+1 wrote: 08/08/2022 13:47
Razumijem zašto ti se čini da sam vani bio kratko i nisam pregurao "uvodni period": niti sam deklamovao o odlasku, niti o povratku. Svoje lično iskustvo nisam generalizirao niti sam ljudima razvlačio pamet dajući savjete šta trebaju da rade sa svojim životima. Nisam baratao tupavim krilaticama "ovdje je bolje, kod nas je ljepše", jer je oboje individualno, a moja avlija mjera je samo meni, nikako i ostatku svijeta. Što će reći: bili su to moji životni izbori, a ja nisam osjećao potrebu da ih pravdam forumašima. S druge strane, ti si pravio od sebe klovna poredeći Zenicu s Las Vegasom. Ništa manji klovn nisi ni danas, a ja volim cirkusantima reći da im je predstava za djecu.

Mislim, sada bismo ovdje kao trebati slušati lika koji je Zenicu poredio sa New Yorkom i Las Vegasom kako nam objašnjava da je taj isti grad i ta ista država prostor ograničenih mogućnosti? Znaš šta? Mislim da ipak nećemo. :wink:
"tupave krilatice" se takodjer nazivaju i "narodne mudrosti". onaj ko u necemu takvom nadje samo tupavost mozda treba malo vise da razmisli...


P.S. mozda jesam klovn i cirkusant koji brani Zenicu... i dan danas je branim istim zarom, jer Zenica je MOJ grad. to nece umanjiti cinjenicu da ti prevashodno ne mozes da shvatis ni sta sam onda pisao, kao ni sada. sto ovo ponavljanje Las Vegasa i New Yorka jasno daje do znanja. ali, eto, ja sam ti dao pojasnjenja i odgovore. a ti sada procitaj jos jednom i moje postove koje si linkovao. ako i tada ostane Las Vegas i New York moja odbrana ce biti "kinesin".

P.P.S. sada da ti se zahvalim za ove postove sto si linkovao. bas me lijepo vratilo unazad, pa i doza nostalgije je tu... tada si Batu gazio kao nevoljenog, pa vidi sta promjena misljenja uradi tokom godina... tada smo se mi slagali, pa vidi sada... a dogodine, a kamoli decenije, sta tek moze da bude...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5668 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Optimus09 wrote: 10/08/2022 12:28 Ima li sta dobro u Njemackoj :mrgreen:
Ev ja kontam da se vratim...... :zoka:
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5669 Re: Viza za Njemacku

Post by Optimus09 »

skafiskafsnjak wrote: 14/08/2022 22:42
Optimus09 wrote: 10/08/2022 12:28 Ima li sta dobro u Njemackoj :mrgreen:
Ev ja kontam da se vratim...... :zoka:
Neki dobar posao preko stranke nasao😂
Sretno :bih:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5670 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Optimus09 wrote: 14/08/2022 22:44
skafiskafsnjak wrote: 14/08/2022 22:42

Ev ja kontam da se vratim...... :zoka:
Neki dobar posao preko stranke nasao😂
Sretno :bih:
Ma ne , nego vagam jos....
Vidim propala Dojcland...
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5671 Re: Viza za Njemacku

Post by Optimus09 »

Da se vracas u Sloveniju razumio bih :-D
Ili ja mislim da smo svi u BiH radili za 800 KM.
Ili si samo sarkastican pa ebes posten svijet :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5672 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Optimus09 wrote: 14/08/2022 22:51 Da se vracas u Sloveniju razumio bih :-D
Ili ja mislim da smo svi u BiH radili za 800 KM.
Ili si samo sarkastican pa ebes posten svijet :lol:
Nisam radio ni za 800 :mrgreen:
Sarkastican brate....

Ne znam cemu ova jadikovanja. Okej, cinjenica je da je losije nego prije 10 i vise godina.... Ali tako ide to... Nakon inflacije ce da bude boom....

A da ne govorim da je glupo porediti sa BiH.... A znas sta, avi jadikuju, a niko se vratiti nece. Znam pun k takvih ovdje.

Jbt najlakse je odjaviti se odavde i.lagano put Balkana....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65600
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5673 Re: Viza za Njemacku

Post by _BataZiv_0809 »

Znanje i iskustvo steceno u Njemackoj primijeniti u BiH, to moze biti dobra prica.

Sad pitanje je sta znate i kakvo vam je iskustvo i koliko je to potrebno BH ekonomiji :P
Karikaturist
Posts: 3655
Joined: 20/12/2020 10:03

#5674 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Ekonomiji Fadila Novalica mislis.. Potrebno joj je ovaca da placaju poreze, jedino to. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65600
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5675 Re: Viza za Njemacku

Post by _BataZiv_0809 »

Zbog takvog razmisljanja nikad neces biti biznismen :D
Post Reply