Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5376 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

Pozdrav ekipa

Odlučio sam da idem u DE preko FGR zakona..
U maju sam pripremio sve papire, idem preko agencije.
Međutim, oni su zbog nesporazuma radili standardan način nostrifikacije diplome a ne ubrzani postupak, pa su naknadno mejlom poslali.. Sve je došlo u Njemačku.
Prvo u Nurnberg, a sada pošto je ubrzani postupak, to ide na regionaln imigracijski ured (u mom slučaju Konstanz Bodensee)
Radi se o srednjoj elektrotehničkoj školi..

Da li je neko imao slična iskustva? Da li je sa istom školom radio nostrifikaciju, koliko je otprilike sve to trajalo? Da li je neko u blizini ovog mjesta radio nostrifikaciju?

Hvala
LP
User avatar
telllindemann
Posts: 132
Joined: 21/09/2015 21:49

#5377 Re: Viza za Njemacku

Post by telllindemann »

Jel realno da nakon 670 aplikacija masinski ing sa 3 godine iskustva b1 njemackim, engleskim, ne moze da naleti na poslodavca (sarajvski faks, 5 god)
😁
Dva puta neki ozbiljniji razgovori, al na kraju nista (industrijski smjer)
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#5378 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

telllindemann wrote: 10/07/2022 01:37 Jel realno da nakon 670 aplikacija masinski ing sa 3 godine iskustva b1 njemackim, engleskim, ne moze da naleti na poslodavca (sarajvski faks, 5 god)
😁
Dva puta neki ozbiljniji razgovori, al na kraju nista (industrijski smjer)
Apliciraju stepenicu niže kao tehničar, CNC operater ili nešto slično, počni raditi i udari iz Njemačke na poziciju inžinjera.
Znam ljude koji su s ekonomijom aplicirali kao medicinski tehničari i sad rade u svojoj struci.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5379 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

telllindemann wrote: 10/07/2022 01:37 Jel realno da nakon 670 aplikacija masinski ing sa 3 godine iskustva b1 njemackim, engleskim, ne moze da naleti na poslodavca (sarajvski faks, 5 god)
😁
Dva puta neki ozbiljniji razgovori, al na kraju nista (industrijski smjer)
Realno je, meni je nekoliko doktora (sa B2 ili C1) reklo da su poslali u prosjeku 200 aplikacija dok su dobili prvi razgovor za posao, mnogi su odustali od Njemačke. A ovamo priča kako u Njemačkoj gori pod nogama za doktorima (što je zapravo istina), ali poslodavci ne žele da se zezaju oko papirologije, 95% poslodavaca nema pojma koji je put da im dođe radnik iz non-EU zemlje, itd.

U suštini (i iz vlastitog iskustva) mogu reći da je ''potreba za visokokvalificiranom radnom snagom'' - jedna velika šuplja i licemjerje. Jer nije cool da kažu da im trebaju ''hamali'' i zapravo što si više kvalificiran - time ćeš teže naći posao. Inžinjer i doktor će u Njemačkoj imati max 20% veću početnu platu od majstora bilo kojeg zanata (negdje čak i manju), a od njih se očekuje vrhunsko znanje njemačkog (od prvog dana ti daju da radiš papirologiju, na stručnom levelu) i poznavanje njemačkih pravila/zakona/propisa vezanih za tu struku, što je realno, za jednog stranca nemoguće bez par godina rada.

Otprilike najbolja šansa je da dođeš preko neke preporuke (ako nekog poznaješ da već radi u toj struci u DE) ili eventualno da kontaktiraš nekog Agenta (Vermittlung) koji će ti pronaći posao. Ti poslovi preko agenata su u pravilu u nekim zabačenim mjestima i nisu neki uslovi, ali za početak su dobra odskočna daska.

A ovo sarajevski faks i 5 god - to okači mačku o rep, njima je svaki faks van njemačkog govornog područja - isti (čitaj: nižerangiran). Čak u medijima prozivaju ministricu Baerbock (koja je završila prestižni britanski univerzitet) - kako nema studij završen u Njemačkoj i kako su njene kvalifikacije upitne... toliko
Karikaturist
Posts: 3804
Joined: 20/12/2020 10:03

#5380 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Sve bi to meni bilo logicno oko papirologije da nije otislo xx hiljada medicinskih radnika a od toga pola onih koji su se prekvalifikovali znaci realno i nisu medicinari.
Znaci ocito nije toliko komplikovana papirologija cim se zajebavaju oko hamala nize vrste, onda bi za doktore ipak trebali i da imaju neku olaksanu metodu.
User avatar
telllindemann
Posts: 132
Joined: 21/09/2015 21:49

#5381 Re: Viza za Njemacku

Post by telllindemann »

Ozimician wrote: 10/07/2022 09:46
telllindemann wrote: 10/07/2022 01:37 Jel realno da nakon 670 aplikacija masinski ing sa 3 godine iskustva b1 njemackim, engleskim, ne moze da naleti na poslodavca (sarajvski faks, 5 god)
😁
Dva puta neki ozbiljniji razgovori, al na kraju nista (industrijski smjer)
Realno je, meni je nekoliko doktora (sa B2 ili C1) reklo da su poslali u prosjeku 200 aplikacija dok su dobili prvi razgovor za posao, mnogi su odustali od Njemačke. A ovamo priča kako u Njemačkoj gori pod nogama za doktorima (što je zapravo istina), ali poslodavci ne žele da se zezaju oko papirologije, 95% poslodavaca nema pojma koji je put da im dođe radnik iz non-EU zemlje, itd.

U suštini (i iz vlastitog iskustva) mogu reći da je ''potreba za visokokvalificiranom radnom snagom'' - jedna velika šuplja i licemjerje. Jer nije cool da kažu da im trebaju ''hamali'' i zapravo što si više kvalificiran - time ćeš teže naći posao. Inžinjer i doktor će u Njemačkoj imati max 20% veću početnu platu od majstora bilo kojeg zanata (negdje čak i manju), a od njih se očekuje vrhunsko znanje njemačkog (od prvog dana ti daju da radiš papirologiju, na stručnom levelu) i poznavanje njemačkih pravila/zakona/propisa vezanih za tu struku, što je realno, za jednog stranca nemoguće bez par godina rada.

Otprilike najbolja šansa je da dođeš preko neke preporuke (ako nekog poznaješ da već radi u toj struci u DE) ili eventualno da kontaktiraš nekog Agenta (Vermittlung) koji će ti pronaći posao. Ti poslovi preko agenata su u pravilu u nekim zabačenim mjestima i nisu neki uslovi, ali za početak su dobra odskočna daska.

A ovo sarajevski faks i 5 god - to okači mačku o rep, njima je svaki faks van njemačkog govornog područja - isti (čitaj: nižerangiran). Čak u medijima prozivaju ministricu Baerbock (koja je završila prestižni britanski univerzitet) - kako nema studij završen u Njemačkoj i kako su njene kvalifikacije upitne... toliko
ma vidim da ima milion oglasa... za inzinjere... bukvalno stranice i stranice oglasa... a iskreno volio bih da to bude sto manje mjesto, selo po mogucnosti jer mi je grada p k :mrgreen:

kako doci do Agenta je li ima negdje online da znas da se stupi u kontakt?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5382 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

telllindemann wrote: 10/07/2022 10:10
ma vidim da ima milion oglasa... za inzinjere... bukvalno stranice i stranice oglasa... a iskreno volio bih da to bude sto manje mjesto, selo po mogucnosti jer mi je grada p k :mrgreen:

kako doci do Agenta je li ima negdje online da znas da se stupi u kontakt?
Ima milion oglasa, ali slaba fajda, eto navodim ti doktore kao primjer i tu ima more oglasa - ali bgmi niko se nije usrećio.

Moj ti je savjet da napraviš profil na XING.DE - ima i mobilna aplikacija. Sredi profil tu i vjerovatno je da će se agenti sami početi javljati nakon nekog vremena. Također možeš i ti tražiti profile agenata, ključna riječ je ''Vermittlung'' - posredovanje.

A što se tiče manjeg mjesta, grada. I ja sam isto tako mislio, ali kad moraš putovati da završiš papirologiju, obaveze, kad nemaš uvezan javni prevoz, aerodrom, linije za BiH, itd. - onda bude neugodno, posebno ako si bez auta. OK za početak, kasnije svako sebi traži šta mu odg. Prednosti manjih mjesta su i te što možeš naći dobar stan za cijenu garsonjere u većem gradu.

Također ako ti neko ponudi da dođeš na razgovor za posao ili probni rad - pitaj ga da li firma snosi troškove putovanja i smještaja tamo.
Dobar dio firmi nudi barem jedno od to dvoje, tako da vrijedi pitati.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#5383 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

Mudro zboris.
Poznaniku bio potreban klasicni hamal. Nije potreban jezik, stan ce obezbjediti, za nekoga nekvalifikovanog odlican pocetak.
Podijelim njegov oglas u jednoj grupi na fb, javi mu se preko 100 nasih ljudi. Medjutim on sada nece nikoga od njih. Glavni razlog zasto nece nikoga je taj sto su svi ti koji su se javili prkvalifikovani. Ne moze da vjeruje da su mu se javili fakultetski obrazovani ljudi. Boji se da ce se boriti da promijene posao kada dodju i da ce on opet nakon par mjeseci morati nekoga traziti.
User avatar
telllindemann
Posts: 132
Joined: 21/09/2015 21:49

#5384 Re: Viza za Njemacku

Post by telllindemann »

Ja ne znam ali mislim da postoji problem sa "posrednicima" jer ako te prijavljuju preko posrednicke agencije ne mozes dobiti vizu.... koliko znam moras biti prijavljen direktno u firmu..
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5385 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Karikaturist wrote: 10/07/2022 10:03 Sve bi to meni bilo logicno oko papirologije da nije otislo xx hiljada medicinskih radnika a od toga pola onih koji su se prekvalifikovali znaci realno i nisu medicinari.
Znaci ocito nije toliko komplikovana papirologija cim se zajebavaju oko hamala nize vrste, onda bi za doktore ipak trebali i da imaju neku olaksanu metodu.
Ja ti upravo govorim da je suprotno, da vidiš samo uslove i papriologiju za doktore, 50% ih odustane kad samo vidi šta sve mora prikupiti, na papirologiju, prevode i ovjere dokumenata ugrubo ne mogu proći ispod 2000 KM. Jer doktorima je potrebna ''dozvola za rad'' izdata od nadležne pokrajinske vlade (Regierung) - a da dobiješ tu dozvolu ima da se napatiš + moraš polagati stručni C1 nivo jezika - koji se mora polagati u Njemačkoj u Ljekarskoj komori (nije nimalo lagano). Samo polaganje tog ispita košta 500€ + 200€ izdavanje potvrde da si položio ispit. Prevode i uvjrenja priznaju samo od njemačkih sudskih tumača i njemačkih notara (20€ po stranici prevod, 10€ po stranici ovjera), pa računaj.

Viza je najmanji problem - jer dobiješ termin za plavu kartu u roku od 15 dana, ali ti je za vizu potrebna ta ''radna dozvola - Berufserlaubnis'' - e to je problem dobiti.

Jedan doktor ako nema najmanje spremnih 5000 KM samo za papirologiju i taj ispit - nema šta tražiti dalje. Imam prijateljicu doktoricu koja je prodala auto koje je imala u BiH (Passat 6) da bi mogla finansirati papirologiju za odlazak u Njemačku.

Hamala im treba i oko hamala će se zezati, ali oko visokokvalificiranih neće. Svaki građevinski radnik koji sad ode na rad u Njemačku dobije bolje uslove od bilo kojeg visokokvalificiranog radnika početnika.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5386 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

telllindemann wrote: 10/07/2022 10:31 Ja ne znam ali mislim da postoji problem sa "posrednicima" jer ako te prijavljuju preko posrednicke agencije ne mozes dobiti vizu.... koliko znam moras biti prijavljen direktno u firmu..
Posrednik je tu da ti pronađe firme i dogovori razgovor s firmom i to je to. Tako je za visokokvalificirane struke barem.
Ti s njim nemaš ništa, nikakav ugovor nemojte potpisivati s posrednicima, a ako kaže da mu moraš platiti posredovanje - bježi od njega odmah.

Tako da i sa posrednicima treba svakako biti oprezan ali ove 2 stvari su RED FLAG: ugovor s posrednikom i plaćanje posrednika !

A ti ako s firmom dogovoriš posao - firma treba da ti pošalje ugovor o radu ''Arbeitsvertrag'' i ti preko toga završavaš vizu, posrednika tu više nema.
Karikaturist
Posts: 3804
Joined: 20/12/2020 10:03

#5387 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Znam x doktora koji su i pored toga otisli. Neki tek nakon fakulteta neki nakon x godina u sluzbi.. Zasto je to tako kad su opisao te teske uslove, upitno je.. Uostalom, sad jos vise respektujem njihov odlazak!
User avatar
telllindemann
Posts: 132
Joined: 21/09/2015 21:49

#5388 Re: Viza za Njemacku

Post by telllindemann »

Ozimician wrote: 10/07/2022 10:33
telllindemann wrote: 10/07/2022 10:31 Ja ne znam ali mislim da postoji problem sa "posrednicima" jer ako te prijavljuju preko posrednicke agencije ne mozes dobiti vizu.... koliko znam moras biti prijavljen direktno u firmu..
Posrednik je tu da ti pronađe firme i dogovori razgovor s firmom i to je to. Tako je za visokokvalificirane struke barem.
Ti s njim nemaš ništa, nikakav ugovor nemojte potpisivati s posrednicima, a ako kaže da mu moraš platiti posredovanje - bježi od njega odmah.

Tako da i sa posrednicima treba svakako biti oprezan ali ove 2 stvari su RED FLAG: ugovor s posrednikom i plaćanje posrednika !

A ti ako s firmom dogovoriš posao - firma treba da ti pošalje ugovor o radu ''Arbeitsvertrag'' i ti preko toga završavaš vizu, posrednika tu više nema.
hvaala!!!
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5389 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Matijevic_Vlado wrote: 10/07/2022 10:20 Mudro zboris.
Poznaniku bio potreban klasicni hamal. Nije potreban jezik, stan ce obezbjediti, za nekoga nekvalifikovanog odlican pocetak.
Podijelim njegov oglas u jednoj grupi na fb, javi mu se preko 100 nasih ljudi. Medjutim on sada nece nikoga od njih. Glavni razlog zasto nece nikoga je taj sto su svi ti koji su se javili prkvalifikovani. Ne moze da vjeruje da su mu se javili fakultetski obrazovani ljudi. Boji se da ce se boriti da promijene posao kada dodju i da ce on opet nakon par mjeseci morati nekoga traziti.
Upravo tako.

Neko je rekao da je idealan migrant - Ekrem Jevrić. - Zašto? - Hoće da radi, vrijedan, pošten, ni za jedan posao nije prekvalifikovan. Nedovoljno pametan da se bori za bolje uslove i da traži nove poslove s boljim uslovima (kao i kasnije da se uključi u politički život).

Jednostavno zadnjih 10-tak godina nama se preko medija prosipa propaganda da je ''Evropi potrebna stručna radna snaga'' - i mi to upijamo. Zapravo trebaju im što niže kvalifikovani radnici koje će što manje platiti i koji neće puno pitati, samo naravno, nije COOL napisati tako nešto u javnosti.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5390 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

telllindemann wrote: 10/07/2022 10:38
Ozimician wrote: 10/07/2022 10:33

Posrednik je tu da ti pronađe firme i dogovori razgovor s firmom i to je to. Tako je za visokokvalificirane struke barem.
Ti s njim nemaš ništa, nikakav ugovor nemojte potpisivati s posrednicima, a ako kaže da mu moraš platiti posredovanje - bježi od njega odmah.

Tako da i sa posrednicima treba svakako biti oprezan ali ove 2 stvari su RED FLAG: ugovor s posrednikom i plaćanje posrednika !

A ti ako s firmom dogovoriš posao - firma treba da ti pošalje ugovor o radu ''Arbeitsvertrag'' i ti preko toga završavaš vizu, posrednika tu više nema.
hvaala!!!
Postoje i posrednici koji kažu da mu moraš platiti nešto - ali tek nakon dobijanja prve plate. To može biti OK ako ti je npr. posrednik o svom trošku organizovao put u Njemačku, smještaj i obilazak firmi. Ta opcija je fer, ali davanje para unaprijed - od toga bježite.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5391 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Karikaturist wrote: 10/07/2022 10:35 Znam x doktora koji su i pored toga otisli. Neki tek nakon fakulteta neki nakon x godina u sluzbi.. Zasto je to tako kad su opisao te teske uslove, upitno je.. Uostalom, sad jos vise respektujem njihov odlazak!
Znam i ja također. Uslovi nisu oduvijek bili ovako teški, do 2015 god. i vala sirijskih izbjeglica su bili relativno lagani uslovi (dovoljan je bio B2), tada su malo postrožili priznavanje diplome za sve non-EU građane, a od 2018. god. su uveli i ovaj dodatni stručni ispit C1 u ljekarskoj komori.

Pa zašto je tako - zbog loših uslova rada i nemogućnosti napredovanja, kao i svima. U BiH otprilike imaš 10% doktora koji super žive (imaju jaku privatnu ili stranačku pozadinu), imaš još 20% kojima je OK (nisu nešto povlašteni, ali nemaju ni mobbinga) i ostalih 70% koji moraju svašta da trpe na poslu i od šefova i od pacijenata i od med sestara + politički pritisci.

Ali pitaj bilo kojeg doktora koji je otišao u Njemačku u zadnjih 4 godine - i reći će ti isto ovo što sam i ja.

Problem je npr. što u Siriji doktori uopšte ne uče medicinu na latinskom (nego samo na arapskom) i onda kad su oni počeli raditi u Njemačkoj - nastao je haos, jer nisu poznavali osnovne pojmove. I onda su počeli da postrožavaju kriterije, za nas je nesreća jer su sve ''non-EU'' zemlje stavili u isti koš.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5392 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo-x.com »

Vidite sta sve ljudi prolaze i opet i rukama i nogama bjeze odavde :run:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5393 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Evo samo potrebni dokumenti za izdavanje Radne dozvole za rad Doktora medicine u Bayernu, stavit ću u Spoiler jer ima previše, pa koga interesuje i nije mu mrsko čitati, nek pročita (preveo sam u Google Translate).
Spoiler
Show
-Izvod iz matične knjige rođenih/izvod roditelja ili izvod iz porodične knjige roditelja
(u ovjerenoj kopiji)
-ako se ime razlikuje od onog u izvodu iz matične knjige rođenih: dokaz o promjeni imena (npr. vjenčani list)
(u ovjerenoj kopiji)
-važeći dokaz identiteta (npr. pasoš)
(u ovjerenoj kopiji)
-kompletan i lično potpisan životopis
(tabelarni i hronološki popis završenih kurseva obuke i obavljenih relevantnih poslova, navodeći periode (mjesec/godina) i prilažući relevantne dokaze)

-Dokaz nekažnjivosti
-Dostavljanje izvoda iz kaznene evidencije iz svih zemalja van Njemačke u kojima je podnosilac predstavke boravio više od šest mjeseci.
-Izvodi iz kaznene evidencije ne smiju biti stariji od tri mjeseca kada se dostavljaju.
-Ovi izvodi se moraju dostaviti kao ovjerene kopije.
-Dokaz o završenom studiju (ovjerena kopija)
-Dokazi o studiju kao npr B. Diploma
-ako je potrebno, dodatni dokazi specifični za zemlju
-Pregled predmeta odslušanih tokom kursa sa brojem časova i ocjenama
ako je primjenjivo, dokaz o obavljenom obaveznom stažiranju
-Dokaz o pravu na bavljenje medicinskom profesijom u zemlji školovanja i/ili zemlji porijekla
(u ovjerenoj kopiji)
-Ako je primjenjivo, potvrda o Good Standingu (ovjerena kopija), iz nadležne liječničke komore matične zemlje
(Zahtijeva se u svim zemljama u kojima se medicinska profesija već obavljala u posljednjih pet godina. Ova potvrda ne smije biti starija od tri mjeseca kada se predaje.)

-Ako je primjenjivo, dokaz o aktivnostima u medicinskoj profesiji (npr. potvrde o radu i daljem usavršavanju)
(original ili ovjerena kopija)
-Nastavni plan i program/studijska knjiga
(u originalu)
-Tehnički jezični test za dokazivanje potrebnih jezičkih vještina (FSP C1)
(Registraciju kod nadležne komore zdravstvenih struka vrši prijemna služba. Rezultat se prenosi direktno odatle.)
Na poseban zahtjev:
Potvrda o dobrom ponašanju dokumenta tipa "O" ako je podnosilac zahtjeva već boravio u Njemačkoj više od šest mjeseci u prošlosti ili je imao ili još uvijek ima prebivalište u Njemačkoj.
U Njemačkoj se to mora prijaviti u uredu za registraciju u mjestu prebivališta, navodeći referencu "Aprobanje kao liječnik". Federalni ured za pravosuđe prenosi potvrdu o dobrom ponašanju direktno nadležnom organu.
Ne smije biti stariji od mjesec dana kada se predaje.
ljekarsko uvjerenje (original)
Ovo mora biti izdato i potpisano od strane ljekara opšte prakse ili interne medicine sa sjedištem u Njemačkoj ili drugoj državi potpisnici Sporazuma o Evropskom ekonomskom prostoru ili u Švicarskoj, te mora biti opremljeno pečatom ordinacije ili klinike. Ako pečat ordinacije ili klinike nije dostupan na njemačkom jeziku, potreban je njemački prijevod pečata.
Ne smije biti stariji od tri mjeseca kada se podnosi.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5394 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo-x.com »

Pa naravno da ce ici nece valjda ostati u ovakvom sistemu;
OKONČAN PRIJEM LJEKARA U DOM ZDRAVLJA ŽIVINICE: POSAO NA NEODREĐENO SAMO ZA ONE BLISKE STRANCI SDA
https://crna-hronika.info/okoncan-prije ... sda/384455
Karikaturist
Posts: 3804
Joined: 20/12/2020 10:03

#5395 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

sarajevo-x.com wrote: 10/07/2022 11:39 Pa naravno da ce ici nece valjda ostati u ovakvom sistemu;
OKONČAN PRIJEM LJEKARA U DOM ZDRAVLJA ŽIVINICE: POSAO NA NEODREĐENO SAMO ZA ONE BLISKE STRANCI SDA
https://crna-hronika.info/okoncan-prije ... sda/384455
Ove Zivinice leglo poltrona i nehljebara..
User avatar
Optimus09
Posts: 3054
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5396 Re: Viza za Njemacku

Post by Optimus09 »

Ozimician wrote: 10/07/2022 11:01 Evo samo potrebni dokumenti za izdavanje Radne dozvole za rad Doktora medicine u Bayernu, stavit ću u Spoiler jer ima previše, pa koga interesuje i nije mu mrsko čitati, nek pročita (preveo sam u Google Translate).
Spoiler
Show
-Izvod iz matične knjige rođenih/izvod roditelja ili izvod iz porodične knjige roditelja
(u ovjerenoj kopiji)
-ako se ime razlikuje od onog u izvodu iz matične knjige rođenih: dokaz o promjeni imena (npr. vjenčani list)
(u ovjerenoj kopiji)
-važeći dokaz identiteta (npr. pasoš)
(u ovjerenoj kopiji)
-kompletan i lično potpisan životopis
(tabelarni i hronološki popis završenih kurseva obuke i obavljenih relevantnih poslova, navodeći periode (mjesec/godina) i prilažući relevantne dokaze)

-Dokaz nekažnjivosti
-Dostavljanje izvoda iz kaznene evidencije iz svih zemalja van Njemačke u kojima je podnosilac predstavke boravio više od šest mjeseci.
-Izvodi iz kaznene evidencije ne smiju biti stariji od tri mjeseca kada se dostavljaju.
-Ovi izvodi se moraju dostaviti kao ovjerene kopije.
-Dokaz o završenom studiju (ovjerena kopija)
-Dokazi o studiju kao npr B. Diploma
-ako je potrebno, dodatni dokazi specifični za zemlju
-Pregled predmeta odslušanih tokom kursa sa brojem časova i ocjenama
ako je primjenjivo, dokaz o obavljenom obaveznom stažiranju
-Dokaz o pravu na bavljenje medicinskom profesijom u zemlji školovanja i/ili zemlji porijekla
(u ovjerenoj kopiji)
-Ako je primjenjivo, potvrda o Good Standingu (ovjerena kopija), iz nadležne liječničke komore matične zemlje
(Zahtijeva se u svim zemljama u kojima se medicinska profesija već obavljala u posljednjih pet godina. Ova potvrda ne smije biti starija od tri mjeseca kada se predaje.)

-Ako je primjenjivo, dokaz o aktivnostima u medicinskoj profesiji (npr. potvrde o radu i daljem usavršavanju)
(original ili ovjerena kopija)
-Nastavni plan i program/studijska knjiga
(u originalu)
-Tehnički jezični test za dokazivanje potrebnih jezičkih vještina (FSP C1)
(Registraciju kod nadležne komore zdravstvenih struka vrši prijemna služba. Rezultat se prenosi direktno odatle.)
Na poseban zahtjev:
Potvrda o dobrom ponašanju dokumenta tipa "O" ako je podnosilac zahtjeva već boravio u Njemačkoj više od šest mjeseci u prošlosti ili je imao ili još uvijek ima prebivalište u Njemačkoj.
U Njemačkoj se to mora prijaviti u uredu za registraciju u mjestu prebivališta, navodeći referencu "Aprobanje kao liječnik". Federalni ured za pravosuđe prenosi potvrdu o dobrom ponašanju direktno nadležnom organu.
Ne smije biti stariji od mjesec dana kada se predaje.
ljekarsko uvjerenje (original)
Ovo mora biti izdato i potpisano od strane ljekara opšte prakse ili interne medicine sa sjedištem u Njemačkoj ili drugoj državi potpisnici Sporazuma o Evropskom ekonomskom prostoru ili u Švicarskoj, te mora biti opremljeno pečatom ordinacije ili klinike. Ako pečat ordinacije ili klinike nije dostupan na njemačkom jeziku, potreban je njemački prijevod pečata.
Ne smije biti stariji od tri mjeseca kada se podnosi.
Doktori mogu za pocetak kao fachkraft u pflege.
Jest ispod obrazovanja,ali vizu mogu dobiti brzo,kao i posao.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5397 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

[/quote]
Doktori mogu za pocetak kao fachkraft u pflege.
Jest ispod obrazovanja,ali vizu mogu dobiti brzo,kao i posao.
[/quote]

Ma nikada nije jednostavnije bilo otici, ne znam uopste ova prica kako je lakse kao NK otici nema logike, pogotovo jer vecina ide preko ZB opcije. Ako imas diplomu za posao koji ces obavljati ne treba ti vise od 15-20 dana da sve sredis. Normalno da ljekarima traze dodatno jer moras znati jezik, neces lijeciti na nasem ili na engloskom nekoga u Njemackoj.
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5398 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Mimaa0 wrote: 05/07/2022 15:31 Zdravo


Da li zna iko dom gdje se može otići preko FSJ vize? Posto ovako termin nikako da dobijem pa bi probala preko FSJ.
?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5399 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Tango556 wrote: 11/07/2022 10:18
Doktori mogu za pocetak kao fachkraft u pflege.
Jest ispod obrazovanja,ali vizu mogu dobiti brzo,kao i posao.
[/quote]

Ma nikada nije jednostavnije bilo otici, ne znam uopste ova prica kako je lakse kao NK otici nema logike, pogotovo jer vecina ide preko ZB opcije. Ako imas diplomu za posao koji ces obavljati ne treba ti vise od 15-20 dana da sve sredis. Normalno da ljekarima traze dodatno jer moras znati jezik, neces lijeciti na nasem ili na engloskom nekoga u Njemackoj.
[/quote]

Mogu poceti, znam i takve slucajeve (sa HR pasosima) - nisu se usrecili, ta opcija stoji jedino ako u BiH bas nikako ne mogu da nadju posao u svojoj struci - sto je danas nemoguce, ili ako se udaju/ozene za nekog u Njemackoj.

Generalno nije bilo nikad jednostavnije otici i ne znam gdje si ti procitao da neko pise kako je lakse kao NK otici ? Ja sam rekao da svaki majstor-zanatlija moze lakse otici od nekog s visokim obrazovanjem i to je 100% istina.

Najmanji problem je ovdje i viza i diploma - upravo ti ljudi govore da kao inzinjeri salju stotine prijava bez pozitivnog odgovora, za doktore, pogotovo stomatologe - ista stvar. Jednostavno za visokoobrazovane pozicije, sve dok postoji ijedan Njemac ili osoba koja vec zivi i radi u Njemackoj - zainteresovan za tu poziciju, ti otpadas iz izbora. Postoje i oglasi za posao koji stoje otvoreni godinu dana, i ti se javis i odbiju te...kako, zasto, ne znam.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5400 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Mogu poceti, znam i takve slucajeve (sa HR pasosima) - nisu se usrecili, ta opcija stoji jedino ako u BiH bas nikako ne mogu da nadju posao u svojoj struci - sto je danas nemoguce, ili ako se udaju/ozene za nekog u Njemackoj.

Generalno nije bilo nikad jednostavnije otici i ne znam gdje si ti procitao da neko pise kako je lakse kao NK otici ? Ja sam rekao da svaki majstor-zanatlija moze lakse otici od nekog s visokim obrazovanjem i to je 100% istina.

Najmanji problem je ovdje i viza i diploma - upravo ti ljudi govore da kao inzinjeri salju stotine prijava bez pozitivnog odgovora, za doktore, pogotovo stomatologe - ista stvar. Jednostavno za visokoobrazovane pozicije, sve dok postoji ijedan Njemac ili osoba koja vec zivi i radi u Njemackoj - zainteresovan za tu poziciju, ti otpadas iz izbora. Postoje i oglasi za posao koji stoje otvoreni godinu dana, i ti se javis i odbiju te...kako, zasto, ne znam.
[/quote]

To jednostavno nije tacno sto govoris. Naravno da ima slucajeva gdje ljudi salju po 100-njak prijava pogotovo u zadnjih par mjeseci jer generalno smo na pragu recesije i firme se boje zaposljavati zbog velike neizvjesnosti sta nas ocekuje u narednih 6-12 mjeseci ali prije Februara znam bukvalno 10 ljudi Arhitekata, Gradjevinaca, Ekonomista koji su u roku od mjesec dana nasli posao i bili u Njemackoj (dobili plavu kartu).
Post Reply