Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#5351 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

Koji posao je u pitanju i kolika je plata u ugovoru?
JammieAlg
Posts: 7
Joined: 08/06/2022 12:39

#5352 Re: Viza za Njemacku

Post by JammieAlg »

aka Enki wrote: 15/06/2022 13:06 Koji posao je u pitanju i kolika je plata u ugovoru?
Software developer... 4400 13x iliti ga oko 57k godisnje
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#5353 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

JammieAlg wrote: 15/06/2022 13:16
aka Enki wrote: 15/06/2022 13:06 Koji posao je u pitanju i kolika je plata u ugovoru?
Software developer... 4400 13x iliti ga oko 57k godisnje
Jesil isprintao onaj izvod sa anabin i jos jedno glupo pitanje, fakultet je nesto oko IT, nije sad biologija.
JammieAlg
Posts: 7
Joined: 08/06/2022 12:39

#5354 Re: Viza za Njemacku

Post by JammieAlg »

aka Enki wrote: 15/06/2022 13:34
JammieAlg wrote: 15/06/2022 13:16 Software developer... 4400 13x iliti ga oko 57k godisnje
Jesil isprintao onaj izvod sa anabin i jos jedno glupo pitanje, fakultet je nesto oko IT, nije sad biologija.
Anabin izvod sam dao u ambasadi sve kako je trebalo
btw. pitanje je sasvim na mjestu :D U pitanju je Masinstvo ... a u ugovoru su tako uredili kao 3d Modelovanje i razvoj softvera... da koliko-toliko bude blisko struci.. :-)

Sad kako me to pitas tako sam se sad zabrinuo :? , pa nije vrag da zbog toga mogu sve da batale... iako je poslodavac mene trazio ... :shock:
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#5355 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

https://www.bamf.de/DE/Themen/Migration ... -node.html
die Beschäftigung muss der Qualifikation entsprechen, zanimanje mora odgovarati kvalifikacijama.
Ne mora znaciti da neces dobiti ali isto tako ti niko ne moze reci da ces dobiti. Moze se desiti da ti sad dobijes dozvolu a neko sa istim slucajem poslije tebe ne dobije. Ljudski faktor je u pitanju. Sluzbenik koji obradjuje zahtjev tamo u Njemackoj odlucuje. Poslao si im sta su trazili, sad ce oni utvrdjivati da li je to to ili nije.
Ovako kad razmislis, i masinstvo i programiranje spada u MINT i potrebna je manja plata za plavu kartu, sto znaci da je lakse otici i da su im potrebna ta zanimanja.
Uglavnom sad mozes samo cekati i nadati se najboljem ishodu.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#5356 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

aka Enki wrote: 15/06/2022 17:53 https://www.bamf.de/DE/Themen/Migration ... -node.html
die Beschäftigung muss der Qualifikation entsprechen, zanimanje mora odgovarati kvalifikacijama.
Ne mora znaciti da neces dobiti ali isto tako ti niko ne moze reci da ces dobiti. Moze se desiti da ti sad dobijes dozvolu a neko sa istim slucajem poslije tebe ne dobije. Ljudski faktor je u pitanju. Sluzbenik koji obradjuje zahtjev tamo u Njemackoj odlucuje. Poslao si im sta su trazili, sad ce oni utvrdjivati da li je to to ili nije.
Ovako kad razmislis, i masinstvo i programiranje spada u MINT i potrebna je manja plata za plavu kartu, sto znaci da je lakse otici i da su im potrebna ta zanimanja.
Uglavnom sad mozes samo cekati i nadati se najboljem ishodu.
za vecinu recnog stoji, osim za poslodavca. on se moze obavezati za doskolovavanje ako sama ulazna diploma nije dovoljna. razlog je, naravno, razlika naseg obrazovnog sistema i njihovog. u zavistsnosti od diplome moze traajati jednu do dvije godine. naravno, neko sa boljom diplomom moze dobiti priznanje nizeg nivoa u De brze (4-6 mjeseci) ali tada moras pristati i na sve uslove koji slijede...
JammieAlg
Posts: 7
Joined: 08/06/2022 12:39

#5357 Re: Viza za Njemacku

Post by JammieAlg »

E hvala vam zaista na znacajnim informacijama, nema sta sad onda ostaje mi samo cekati... :zzzz:
Pa sta bude... Samo koliko vidim izgleda da za IT zanimanje nisam ni trebao diplomu, ima varijanta sa radnim iskustvom da se ide i to sa porodicom odmah. Samo ne znam kakav je status kasnije oko boravka, mogucnosti trajne dozvole itd. ali o tom po tom ako ovo ne upali.

Hvala vam
Preacher McLovin
Posts: 3
Joined: 20/06/2022 19:17

#5358 Re: Viza za Njemacku

Post by Preacher McLovin »

Pozdrav.
Odlucio sam dici sidro pa bih molio par info, mozda najbolje od onih koji su vec u DE.
Supruga i dijete imaju pasos EU, ja ne. Koliko traje spajanje porodica ako se pokrene postupak u Bavarskoj, Minhen?
Mislili smo da prvo supruga nadje posao, onda ja kad dobijem vizu za spajanje bih isto ganjao posao. Isli bi odjednom zajedno.
Druga stvar, smjestaj. Malo je to zacarani krug, traze shufa i tri platne liste da bi rentali stan. A ne mozes dobiti posao dok ne nadjes smjestaj...
Treca stvar, jezik. Dogurali smo do kraja B1, ja bih uskoro trebao izaci na Goethe ispit. Treba li i za suprugu, obzirom da je drzavljanin EU? Ili ona moze i bez toga.

Mozda je i bilo nekad napisano, ali listao sam unazad 10 stranica, ne mogu dalje :D
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5359 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Preacher McLovin wrote: 20/06/2022 19:30 Pozdrav.
Odlucio sam dici sidro pa bih molio par info, mozda najbolje od onih koji su vec u DE.
Supruga i dijete imaju pasos EU, ja ne. Koliko traje spajanje porodica ako se pokrene postupak u Bavarskoj, Minhen?
Mislili smo da prvo supruga nadje posao, onda ja kad dobijem vizu za spajanje bih isto ganjao posao. Isli bi odjednom zajedno.
Druga stvar, smjestaj. Malo je to zacarani krug, traze shufa i tri platne liste da bi rentali stan. A ne mozes dobiti posao dok ne nadjes smjestaj...
Treca stvar, jezik. Dogurali smo do kraja B1, ja bih uskoro trebao izaci na Goethe ispit. Treba li i za suprugu, obzirom da je drzavljanin EU? Ili ona moze i bez toga.

Mozda je i bilo nekad napisano, ali listao sam unazad 10 stranica, ne mogu dalje :D
Mislim da ti je spajanje godina dana trenutno, znam za isti slucaj, supruga EU pasos muz BiH drzavljanin I oko godine je trebalo.
Preacher McLovin
Posts: 3
Joined: 20/06/2022 19:17

#5360 Re: Viza za Njemacku

Post by Preacher McLovin »

Tango556 wrote: 20/06/2022 22:32
Preacher McLovin wrote: 20/06/2022 19:30 Pozdrav.
Odlucio sam dici sidro pa bih molio par info, mozda najbolje od onih koji su vec u DE.
Supruga i dijete imaju pasos EU, ja ne. Koliko traje spajanje porodica ako se pokrene postupak u Bavarskoj, Minhen?
Mislili smo da prvo supruga nadje posao, onda ja kad dobijem vizu za spajanje bih isto ganjao posao. Isli bi odjednom zajedno.
Druga stvar, smjestaj. Malo je to zacarani krug, traze shufa i tri platne liste da bi rentali stan. A ne mozes dobiti posao dok ne nadjes smjestaj...
Treca stvar, jezik. Dogurali smo do kraja B1, ja bih uskoro trebao izaci na Goethe ispit. Treba li i za suprugu, obzirom da je drzavljanin EU? Ili ona moze i bez toga.

Mozda je i bilo nekad napisano, ali listao sam unazad 10 stranica, ne mogu dalje :D
Mislim da ti je spajanje godina dana trenutno, znam za isti slucaj, supruga EU pasos muz BiH drzavljanin I oko godine je trebalo.
Ispade onda da po tom pitanju nema neke razlike za EU i ostale drzavljane. Mislio sam da ide dosta brze.
Onda mogu komotno i radnu vizu ganjati.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5361 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Ispade onda da po tom pitanju nema neke razlike za EU i ostale drzavljane. Mislio sam da ide dosta brze.
Onda mogu komotno i radnu vizu ganjati.
[/quote]

Ide istim tempom iz razloga sto je boravisna dozvola vezana za ugovor o radu a ne za pasos, tako da mora dokazati da li ima dovoljno sredstava, koliko kvadrata stan ima itd. Jos na to dodaj da je trenutno oko 700-800k izbjeglica iz Ukrajine u Njemackoj i da su uredi poprilicno prebukirani, tako da sve to traje.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5362 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

Preacher McLovin wrote: 20/06/2022 19:30 Pozdrav.
Odlucio sam dici sidro pa bih molio par info, mozda najbolje od onih koji su vec u DE.
Supruga i dijete imaju pasos EU, ja ne. Koliko traje spajanje porodica ako se pokrene postupak u Bavarskoj, Minhen?
Mislili smo da prvo supruga nadje posao, onda ja kad dobijem vizu za spajanje bih isto ganjao posao. Isli bi odjednom zajedno.
Druga stvar, smjestaj. Malo je to zacarani krug, traze shufa i tri platne liste da bi rentali stan. A ne mozes dobiti posao dok ne nadjes smjestaj...
Treca stvar, jezik. Dogurali smo do kraja B1, ja bih uskoro trebao izaci na Goethe ispit. Treba li i za suprugu, obzirom da je drzavljanin EU? Ili ona moze i bez toga.

Mozda je i bilo nekad napisano, ali listao sam unazad 10 stranica, ne mogu dalje :D
Pa zakazes termin za spajanje puno prije, npr moja supruga dobila posao polovinom septembra ja odmah zakazao termin za spajanje, ona vizu dobila krajem oktobra i pocela radit 1.decembra a vec smo "ispucali" 2 i po mjeseca cekanja...
Onda imas jos 3 mj.turisticki.. pricam u smislu razdvojenosti majke od malog djeteta a i bogme cace mu :oops:
Sto se stana tice sto bolja plata to lakse do stana, apliciraj preko neta sto vise i nadaj se najboljem. Mozda ce jezik malo bit problem al jbg sta je tu je. Ako imas koga gore moze ti puno pomoci oko stana jer uvijek neko iz raje seli odlazi dolazi... Za sufu i platne liste ne brini, dolazis u drzavu logicno je da nemas. Ako te gazda hoce primit razumit ce ako nece dzaba ti sve...
I generalni savjet za buducnost, ne budite pasivni u njemackoj, moras sam ganjat vrtice slat mailove, postom, licno. djeciji doplatak isto, porezne prijave, osiguranja itd itd. Masa nasih ljudi dodje i konta to ce samo, pa prodje godina-dvije dijete ne zna beknut jezik, nije rijesio djeciji doplatak, nije poreznu prijavu predo, nema osiguranje ovo ono...
sretno :thumbup:
abfahrt
Posts: 82
Joined: 29/01/2022 20:49

#5363 Re: Viza za Njemacku

Post by abfahrt »

Pozdrav ljudi, ako može pitanje. Rođak mi je direktor firme u Njemačkoj. Rekao mi je da mi može ponuditi ugovor kada god to želim. U pitanju je posao skladištara. Ja imam srednju ekonomsku školu i pravni fakultet tako da idem kao NK radnik. Postoji li mogućnost da se on kao firma se obrati ambasadi i da "traži" mene i da tako završim vizu ili moram ići preko pravila zapadnog balkana. Hvala svima!
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5364 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Mislim da ne, moraš ići sâm preko ambasade - dakle termin u odgovarajućoj kategoriji i čekaš.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#5365 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

abfahrt wrote: 23/06/2022 06:45 Pozdrav ljudi, ako može pitanje. Rođak mi je direktor firme u Njemačkoj. Rekao mi je da mi može ponuditi ugovor kada god to želim. U pitanju je posao skladištara. Ja imam srednju ekonomsku školu i pravni fakultet tako da idem kao NK radnik. Postoji li mogućnost da se on kao firma se obrati ambasadi i da "traži" mene i da tako završim vizu ili moram ići preko pravila zapadnog balkana. Hvala svima!
ako navede posebne potrebne uslove za radno mjesto moze ici brze, ali opet moras cekati na odgovor od ambasade... ostatak odgovora ti saljem u pp.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5366 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

JammieAlg wrote: 16/06/2022 07:11 E hvala vam zaista na znacajnim informacijama, nema sta sad onda ostaje mi samo cekati... :zzzz:
Pa sta bude... Samo koliko vidim izgleda da za IT zanimanje nisam ni trebao diplomu, ima varijanta sa radnim iskustvom da se ide i to sa porodicom odmah. Samo ne znam kakav je status kasnije oko boravka, mogucnosti trajne dozvole itd. ali o tom po tom ako ovo ne upali.

Hvala vam
Jedina je razlika što sa Plavom kartom dobijaš trajnu boravišnu dozvolu nakon 21 mjesec, a inače nakon 5 god. Drugih razlika u praksi nema nikakvih, sve ti je isto. A generalno i trajna radna dozvola ne znači mnogo ako planiraš u DE da radiš, a ne da budeš na socijali.
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5367 Re: Viza za Njemacku

Post by W0rM »

Vozdrica raja,
ima li ko da je radio nostrifikaciju diplome srednje skole? Koja je procedura i kako, odakle poceti te kome se obratiti.

Hvala unaprijed
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#5368 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

W0rM wrote: 03/07/2022 17:48 Vozdrica raja,
ima li ko da je radio nostrifikaciju diplome srednje skole? Koja je procedura i kako, odakle poceti te kome se obratiti.

Hvala unaprijed
https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5369 Re: Viza za Njemacku

Post by W0rM »

aka Enki wrote: 03/07/2022 18:33
W0rM wrote: 03/07/2022 17:48 Vozdrica raja,
ima li ko da je radio nostrifikaciju diplome srednje skole? Koja je procedura i kako, odakle poceti te kome se obratiti.

Hvala unaprijed
https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php
Sine znam googlat i citat, trazim iskustva od ljudi iz prve ruke, a tebi hvala u svakom slucaju.
aka Enki
Posts: 86
Joined: 29/04/2021 13:30

#5370 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

...
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5371 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

W0rM wrote: 03/07/2022 17:48 Vozdrica raja,
ima li ko da je radio nostrifikaciju diplome srednje skole? Koja je procedura i kako, odakle poceti te kome se obratiti.

Hvala unaprijed
Ja sam u procesu, idem preko agencije.
Ako neces preko agencije onda krenes od tog linka koji ti je neko postavio. Sve papire skupis, prevedes, ovjeris kopije i posaljes na adresu nadleznog Regierunga.
Sad se dugo ceka, ja sam poslala u januaru, jos nista, kazu da su s obradom stigli do novembra, tako da je potrebno puno strpljenja.
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5372 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Zdravo


Da li zna iko dom gdje se može otići preko FSJ vize? Posto ovako termin nikako da dobijem pa bi probala preko FSJ.
User avatar
Maharadza
Posts: 16698
Joined: 30/01/2013 15:13

#5373 Re: Viza za Njemacku

Post by Maharadza »

Ozimician wrote: 03/07/2022 01:19
JammieAlg wrote: 16/06/2022 07:11 E hvala vam zaista na znacajnim informacijama, nema sta sad onda ostaje mi samo cekati... :zzzz:
Pa sta bude... Samo koliko vidim izgleda da za IT zanimanje nisam ni trebao diplomu, ima varijanta sa radnim iskustvom da se ide i to sa porodicom odmah. Samo ne znam kakav je status kasnije oko boravka, mogucnosti trajne dozvole itd. ali o tom po tom ako ovo ne upali.

Hvala vam
Jedina je razlika što sa Plavom kartom dobijaš trajnu boravišnu dozvolu nakon 21 mjesec, a inače nakon 5 god. Drugih razlika u praksi nema nikakvih, sve ti je isto. A generalno i trajna radna dozvola ne znači mnogo ako planiraš u DE da radiš, a ne da budeš na socijali.
Može i nakon 4god. ako si fachkraft (stručna radna snaga), čitaj deficitarni zanat/zanimanje ili sl.

https://www.stadt-muenster.de/auslaende ... beantragen.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#5374 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

W0rM wrote: 03/07/2022 18:56
Sine znam googlat i citat, trazim iskustva od ljudi iz prve ruke, a tebi hvala u svakom slucaju.
ne znam zasto mu se obracas na ovaj nacin, jer to zaista jeste prvi korak. svaki iduci zavisi samo od njihovog odgovora. u svemu tome poslodavac moze pomoci ako si vec zaposlen, ali cak i tada se on obraca na istu adresu.

jedino korak koji mozes uraditi da bi ti diploma bila priznata brze ili bez dodatnih uslova je da trazis priznavanje na nivou nize diplome iz De. recimo, ako si elektronicar/elektrotehnicar da trazis priznavanje diplome na nivou elektricara. posto oni tu imaju jos par nivoa razlike, ako trazis priznavanje na najnizem nivou onda to obicno prolazi nesto brze i bez dodatnih zavrzlama.

ovo je najbolje sto mogu opisati bez dodatnih informacija...
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#5375 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

Preacher McLovin wrote: 20/06/2022 19:30 Pozdrav.
Odlucio sam dici sidro pa bih molio par info, mozda najbolje od onih koji su vec u DE.
Supruga i dijete imaju pasos EU, ja ne. Koliko traje spajanje porodica ako se pokrene postupak u Bavarskoj, Minhen?
Mislili smo da prvo supruga nadje posao, onda ja kad dobijem vizu za spajanje bih isto ganjao posao. Isli bi odjednom zajedno.
Druga stvar, smjestaj. Malo je to zacarani krug, traze shufa i tri platne liste da bi rentali stan. A ne mozes dobiti posao dok ne nadjes smjestaj...
Treca stvar, jezik. Dogurali smo do kraja B1, ja bih uskoro trebao izaci na Goethe ispit. Treba li i za suprugu, obzirom da je drzavljanin EU? Ili ona moze i bez toga.

Mozda je i bilo nekad napisano, ali listao sam unazad 10 stranica, ne mogu dalje :D
Postupak za spajanje porodice nije neophodan ukoliko je supružnik EU građanin. Preduslov je da, u tvom slučaju supruga, ima zaposlenje. Ne treba ti B1, a pogotovo ne treba supruzi.
Ti, kao državljanin treće zemlje, ideš da se prijaviš u općinu i završiš formalnosti u uredu za strance, naravno zajedno sa suprugom, prevedenim i ovjerenim vjenčanim listom i ostalom papirologijom sa spiska koji će ti poslati iz ureda. Supružnik i/ili dijete EU državljanina nema potrebe da se javlja Njemačkoj ambasadi u domicilnoj državi niti da čeka bilo šta. Obrati pažnju da sve dok ne riješiš status u Njemačkoj, tvoj turistički boravak je limitiran na ukupno tri mjeseca boravka u kalendarskih šest mjeseci.

Za detalje pročitaj https://www.gesetze-im-internet.de/engl ... html#p0016

Sretno!
Post Reply