Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

printy4911

#4751 Re: Viza za Njemacku

Post by printy4911 »

canyon wrote: 12/10/2021 16:39 Mogu li preci granicu sa antigen testom, pozivnim pismom na razgovor za posao iz firme i ovom online prijavom?
Možeš, ali ideš 10 dana u karantin.
vwlover

#4752 Re: Viza za Njemacku

Post by vwlover »

Pozdrav,
Ako neko ima iskustva da mi pomogne objasnit sve ovo jer izgleda komplicirano za nekoga ko se tek odlučio za odlazak,možete i privatno ako neko ima vremena al uglavnom,moja srednja škola je metalurški tehničar (glup smjer) imam 3 godine iskustva al ne sviđa mi se i upisao sam vanredno električar i želio bih raditi posao električara (elektroinstalater) .
Najviše me sad zanima šta dalje kad dobijem diplomu,vanredna diploma za elektroinstalatera se ne može nostrificirat? Da li da idem kao nekvalificirana radna snaga al šta onda imam od diplome i ovo što idem vandredno? Da li da idem preko Slovenije npr pa onda čekat stalnu vizu , uglavnom neko da mi kaže šta mi je najbolje po vama a ja ću vidjeti šta mogu od toga jer ne znam šta dalje .
Lp
deogest

#4753 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

vwlover wrote: 13/10/2021 13:24 Pozdrav,
Ako neko ima iskustva da mi pomogne objasnit sve ovo jer izgleda komplicirano za nekoga ko se tek odlučio za odlazak,možete i privatno ako neko ima vremena al uglavnom,moja srednja škola je metalurški tehničar (glup smjer) imam 3 godine iskustva al ne sviđa mi se i upisao sam vanredno električar i želio bih raditi posao električara (elektroinstalater) .
Najviše me sad zanima šta dalje kad dobijem diplomu,vanredna diploma za elektroinstalatera se ne može nostrificirat? Da li da idem kao nekvalificirana radna snaga al šta onda imam od diplome i ovo što idem vandredno? Da li da idem preko Slovenije npr pa onda čekat stalnu vizu , uglavnom neko da mi kaže šta mi je najbolje po vama a ja ću vidjeti šta mogu od toga jer ne znam šta dalje .
Lp
Priznat ce ti diplomu, zavisi od pokrajine, ali to ces se nacekati. Mozes preko zakona Zapadnog Balkana, ako ulovis termin isto tako. Bitno je uci u zemlju, kasnije ces mijenjati poslove kao na traci vjeruj mi. A oni traze dosta elektricara svakako.

Prije se moglo otici u Sloveniju, raditi tamo 6 mjeseci i onda predati u njihovoj ambasadi i vrlo brzo otici u Njemacku, medjutim sada to vise nije moguce i moras ponovo iz svoje drzave da apliciras. Ne isplati ti se ici u Sloveniju.
187qrcina

#4754 Re: Viza za Njemacku

Post by 187qrcina »

Poz svima, bio sam prije sedmicu dana na terminu u ambasadi (pravilo zapadnog balkana) predao sam sve potrebno i rekao na salteru da u slucaju da cu u slucaju da viza bude odobrena doci i preuzeti licno, zanima me samo da li ce mi ako viza bude odobrena javiti na tel. ili na mail ? i sta u slucaju odbijenice hoce li mi i u tom slucaju oni javiti i kako ? Kad da ocekujem odgovor od prilike ?
skafiskafsnjak

#4755 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Javice ti na tel qrcino :D
Mason74

#4756 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Moze li neko pojasniti slijedece:
Jedan od supruznika je dobio ponudu za posao u prosvjeti - drzavna skola - verifikovana diploma u Njemackoj. Moje pitanje je vezano za spajanje porodice, odnosno da li ce prilikom podnosenja zahtjeva za vizu istovremeno podnijeti zahtjev i za bracnog druga i da li on mora imati polozen A1, kao i dvoje djece od 15 i 12 godina ili za spajanje se mora cekati neki period. Oboje smo visokoobrazovani kadrovi.

I ako neko zna koliko se ceka viza. Moze i u pp.
Hvala
Tango556

#4757 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Mason74 wrote: 16/10/2021 14:49 Moze li neko pojasniti slijedece:
Jedan od supruznika je dobio ponudu za posao u prosvjeti - drzavna skola - verifikovana diploma u Njemackoj. Moje pitanje je vezano za spajanje porodice, odnosno da li ce prilikom podnosenja zahtjeva za vizu istovremeno podnijeti zahtjev i za bracnog druga i da li on mora imati polozen A1, kao i dvoje djece od 15 i 12 godina ili za spajanje se mora cekati neki period. Oboje smo visokoobrazovani kadrovi.

Hvala
Ako ce supruznik dobiti plavu kartu onda ne treba diploma Njemackog jezika, i moze se odmah podnijeti zahtjev za supruznika. Ukoliko nije plava karta (57k bruto plata godisnje) onda mora imati A1 diplomu Njemackog jezika i spajanje ide poslije supruznikove vize I traje oko 6 do 8 mjeseci.
Mason74

#4758 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Tango556 wrote: 16/10/2021 21:20
Mason74 wrote: 16/10/2021 14:49 Moze li neko pojasniti slijedece:

Hvala
Ako ce supruznik dobiti plavu kartu onda ne treba diploma Njemackog jezika, i moze se odmah podnijeti zahtjev za supruznika. Ukoliko nije plava karta (57k bruto plata godisnje) onda mora imati A1 diplomu Njemackog jezika i spajanje ide poslije supruznikove vize I traje oko 6 do 8 mjeseci.
Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
Tango556

#4759 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
[/quote]

Nema na cemu, spajanje je najduza procedura ali se zavrsi i to na kraju.

P.S. Mozes biti turisticki 3 mjeseca bez vize, 6 u toku jedne godine. Doduse ako tu i djeca ukljucena, vjerujem da je teze izvodivo,zbog skole.

Sretno!
Mason74

#4760 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Tango556 wrote: 16/10/2021 22:30 Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
Nema na cemu, spajanje je najduza procedura ali se zavrsi i to na kraju.

P.S. Mozes biti turisticki 3 mjeseca bez vize, 6 u toku jedne godine. Doduse ako tu i djeca ukljucena, vjerujem da je teze izvodivo,zbog skole.

Sretno!
[/quote]
👍
Post Reply