Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4301 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

skafiskafsnjak wrote: 22/04/2021 14:42
komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:30
skafiskafsnjak wrote: 22/04/2021 14:25

Pa vidi, sve zavisi ... Ako ti.npr za vizu treba jezik, onda moras certifikat imati kada predavao papire.

A ti mozes otici u Deu i poloziti ak zelis :D

A sumnjam da ce ti neko dati vizu, i reci polozi et u Njemackoj jezik. Mislim, moguce je to...ali za vize gdje ne treba jezik. Ja sam npr u Deu preko.godinu, jos nisam polozio :D
Meni treba B2 pa da sve u kompletu predam za Anerkennung (srednja medicinska skola). Znam da je u Njemackoj lakse polozit b2 na Telcu, nego ovdje b1 na ÖSD.
Sad je sve sto me zanima to da li mogu zakazati termin za ispit u Njemackoj, otici kod sestre, polozit, dobiti certifikat i onda poslati ili mozda moram polagati u zemlji u kojoj zivim.
To mozes, naravno :thumbup:
Ako ces u Minhen, dacu ti kontakt
Hvala, za mustuluka si! Da, Minhen. Moze, hvala jos jednom :-D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#4302 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:46
skafiskafsnjak wrote: 22/04/2021 14:42
komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:30
Meni treba B2 pa da sve u kompletu predam za Anerkennung (srednja medicinska skola). Znam da je u Njemackoj lakse polozit b2 na Telcu, nego ovdje b1 na ÖSD.
Sad je sve sto me zanima to da li mogu zakazati termin za ispit u Njemackoj, otici kod sestre, polozit, dobiti certifikat i onda poslati ili mozda moram polagati u zemlji u kojoj zivim.
To mozes, naravno :thumbup:
Ako ces u Minhen, dacu ti kontakt
Hvala, za mustuluka si! Da, Minhen. Moze, hvala jos jednom :-D
Pokusao ti pp poslati, ne moze :D
Ev ti ovdje.
[email protected]
Erhardt
Posts: 249
Joined: 02/12/2019 10:19

#4303 Re: Viza za Njemacku

Post by Erhardt »

Slučajno ugledah post pa da se nadovežem. Znam momka koji je igrom slučaja u Njemačkoj polagao B2 u nekom ispitnom centru koji daje Telcov certifikat. Kad je otišao na termin za vizu u Sarajevu dobio je odbijenicu jer certifikat nije iz BiH. Sve ostalo je ispunjavao, s tim da su mu dali još par mjeseci kao inače za dopunu da bi dostavio certifikat izdat od ispitnih centara u Bosni. Taj B2 koji je on položio u Njemačkoj je itekako priznat ali u Bosni nije, tako da ako neko planira tu varijantu nije sigurno da će proći. Pozdrav.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4304 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Erhardt wrote: 22/04/2021 15:00 Slučajno ugledah post pa da se nadovežem. Znam momka koji je igrom slučaja u Njemačkoj polagao B2 u nekom ispitnom centru koji daje Telcov certifikat. Kad je otišao na termin za vizu u Sarajevu dobio je odbijenicu jer certifikat nije iz BiH. Sve ostalo je ispunjavao, s tim da su mu dali još par mjeseci kao inače za dopunu da bi dostavio certifikat izdat od ispitnih centara u Bosni. Taj B2 koji je on položio u Njemačkoj je itekako priznat ali u Bosni nije, tako da ako neko planira tu varijantu nije sigurno da će proći. Pozdrav.
Ovog se plasim. Znaci ipak je to rizicno. Hm, samo ne znam da li sad ako imas vec nostrifikaciju moras ipak imati certifikat kad predajes za vizu. Trebam i to ispitat, jer samim tim sto ti je diploma priznata znaci da imas certifikat. Izgleda je najpametnije ambasadu nazvati🤔
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#4305 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:45
irac300 wrote: 22/04/2021 14:39
komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:30
Meni treba B2 pa da sve u kompletu predam za Anerkennung (srednja medicinska skola). Znam da je u Njemackoj lakse polozit b2 na Telcu, nego ovdje b1 na ÖSD.
Sad je sve sto me zanima to da li mogu zakazati termin za ispit u Njemackoj, otici kod sestre, polozit, dobiti certifikat i onda poslati ili mozda moram polagati u zemlji u kojoj zivim.
Možeš 100%. Ja sam položio tamo na Telcu, doduse, pohadjao sam skolu prije polaganja, ali mi je sestra samouko ucila njemacki i kada je bila spremna, samo se prijavila za polaganje.
Da li su sada zbog korone sta promijenili, ne znam. Mada te privatne skole isto kao i kod nas, bitno im je da im uplatis, a oni se pobrinu za ostalo.
Reci sestri neka kontaktira neku skolu, oni ce joj sve objasniti.
Polozio tamo, pa ond apredao za vizu ovdje?

Ja sam u Njemackoj bila vec 6 mjeseci, imam b1, jezik onako, sporazumijevam se, ali vidjela sam s kakvim znanjem su kolegice polagale na telcu b2, macji kasalj u odnosu na polaganje ovdje. Najsretnija bih bila da mogu otici tamo da polozim, ali se ne usudjujem bez 100 % provjerene informacije.
Reci cu joj, hvala!
Ja sam proveo 14 mjeseci tamo. 12 uz školsku vizu, a 2 na turističku. Kada sam bio na turističkoj, položio sam ispit.
Definitivno je lakše nego kod nas, plus, ispitivači su jako ljubazni i nisu cjepidlake. Meni su bile ispitivačice Poljakinja i Turkinja, pa mozda i to igra neku ulogu da nisu zakerala jer znaju kroz šta prolazimo sa učenjem njemačkog. :D
Erhardt
Posts: 249
Joined: 02/12/2019 10:19

#4306 Re: Viza za Njemacku

Post by Erhardt »

komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 15:06
Erhardt wrote: 22/04/2021 15:00 Slučajno ugledah post pa da se nadovežem. Znam momka koji je igrom slučaja u Njemačkoj polagao B2 u nekom ispitnom centru koji daje Telcov certifikat. Kad je otišao na termin za vizu u Sarajevu dobio je odbijenicu jer certifikat nije iz BiH. Sve ostalo je ispunjavao, s tim da su mu dali još par mjeseci kao inače za dopunu da bi dostavio certifikat izdat od ispitnih centara u Bosni. Taj B2 koji je on položio u Njemačkoj je itekako priznat ali u Bosni nije, tako da ako neko planira tu varijantu nije sigurno da će proći. Pozdrav.
Ovog se plasim. Znaci ipak je to rizicno. Hm, samo ne znam da li sad ako imas vec nostrifikaciju moras ipak imati certifikat kad predajes za vizu. Trebam i to ispitat, jer samim tim sto ti je diploma priznata znaci da imas certifikat. Izgleda je najpametnije ambasadu nazvati🤔
U pravu si, svi se vidimo logikom al' nije uvijek onako kako je logično. Čovjek je imao dobar ugovor, stan od poslodavca, ovdje je bio par mjeseci i kako je pripremao B2 otišao je da proba i položio, onda se vratio u Bosnu zbog termina i desilo se to gore. Na kraju je odustao od odlaska u njemačku jer nije htio da se pegla.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#4307 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

Erhardt wrote: 22/04/2021 15:00 Slučajno ugledah post pa da se nadovežem. Znam momka koji je igrom slučaja u Njemačkoj polagao B2 u nekom ispitnom centru koji daje Telcov certifikat. Kad je otišao na termin za vizu u Sarajevu dobio je odbijenicu jer certifikat nije iz BiH. Sve ostalo je ispunjavao, s tim da su mu dali još par mjeseci kao inače za dopunu da bi dostavio certifikat izdat od ispitnih centara u Bosni. Taj B2 koji je on položio u Njemačkoj je itekako priznat ali u Bosni nije, tako da ako neko planira tu varijantu nije sigurno da će proći. Pozdrav.
Pa zar ne piše na stranici ambasade da priznaju Telc ali ako je položen u Njemačkoj? Ili je to samo do B1 nivoa. Nešto sam zaboravio.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4308 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Sad tek nista ne znam, ipak cu morat ambasadu kontaktirat.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4309 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Sve sto sam trebala uraditi je bilo da odem na stranicu ambasade :mrgreen: :|

Image
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4310 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

skafiskafsnjak wrote: 22/04/2021 14:59
komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 14:46
skafiskafsnjak wrote: 22/04/2021 14:42

To mozes, naravno :thumbup:
Ako ces u Minhen, dacu ti kontakt
Hvala, za mustuluka si! Da, Minhen. Moze, hvala jos jednom :-D
Pokusao ti pp poslati, ne moze :D
Ev ti ovdje.
[email protected]
Hvala :kiss:
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#4311 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 16:54 Sve sto sam trebala uraditi je bilo da odem na stranicu ambasade :mrgreen: :|

Image
Pa da, na to sam i mislio. Ali eto vidis da ima raznih iskustava. Ja bih na tvom mjestu prvo zvao ambasadu i pitao. Ako dobijes zeleno svjetlo, zovi sestru neka se raspita tamo kod ustanova gdje se polaze da li mozes izaci na ispit ako nemas boravak u De. Sretno ti u svakom slucaju.
User avatar
escobar__
Posts: 8855
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4312 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

velijaa wrote: 21/04/2021 23:32 Imao termin 15.03.2020 i prije na dan se zatvorila ambasada uslijed ove pandemije. Kruna svega je da krajem 2020 ponistavaju sve dodijelene termine. :(

SSS sprema sam. Sta radit radit sada ? Prekvalifikacija, Nostrifikacija ( cisto sumnjam za ekonomiste da je moguce naci posao u struci ) ili cekati da ovaj "ruzni san" jednom prodje i ambasada pocne opet radit vize za nekvalifikovane ( prema clanu 26. stav 2 ) ??

LP
Nostrifikacija ili prekvalifikacija/ausbildung. ZB odredba je promijenjena i sad možeš ići isključivo kao pomoćni radnik tamo i ništa više.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 451
Joined: 07/03/2018 18:22

#4313 Re: Viza za Njemacku

Post by sefket_ramadani »

ima li iko od nasih da radi u dpd, dhl, dp, lokacija stuttgart ili frankfurt,

zivim u bajernu, htio bih da se prebacim gore nekako
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4314 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#4315 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Matijevic_Vlado wrote: 28/04/2021 01:20 Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
Treba spajanje ali možeš predati zahtjev u terminu kada predaješ i ti i odmah i dijete dobije vizu
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4316 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

sabanss wrote: 29/04/2021 00:34
Matijevic_Vlado wrote: 28/04/2021 01:20 Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
Treba spajanje ali možeš predati zahtjev u terminu kada predaješ i ti i odmah i dijete dobije vizu
:thumbup:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4317 Re: Viza za Njemacku

Post by detroit-mercy »

Matijevic_Vlado wrote: 28/04/2021 01:20 Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
Zavisi koliko je dijete staro :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#4318 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Matijevic_Vlado wrote: 29/04/2021 00:44
sabanss wrote: 29/04/2021 00:34
Matijevic_Vlado wrote: 28/04/2021 01:20 Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
Treba spajanje ali možeš predati zahtjev u terminu kada predaješ i ti i odmah i dijete dobije vizu
:thumbup:
Ali ako dijete napuni odredjene godine, mora c1 za spajanje :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4319 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

detroit-mercy wrote: 29/04/2021 21:00
Matijevic_Vlado wrote: 28/04/2021 01:20 Zna li neko iz iskustva, ako roditelji idu kao strucna radna snaga, kako ide dijete :mrgreen: ? Treba li spajanje il kako vec? Negdje procitah za Bg ambasadu da dijete ide skupa.
Zavisi koliko je dijete staro :mrgreen:
Maksum :mrgreen:
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4320 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 16:54 Sve sto sam trebala uraditi je bilo da odem na stranicu ambasade :mrgreen: :|

Image
Samo da se nadovezem da je uzasno tezak TELC B1 bio, znaci prevjezbala sam knjigu testova bas njihovu, znam relativno dobro, test je bio k’o zagonetka XD Doslovno pun smicalica, punoooo laksi mi je bio Goethe... Na sprechenu nisam usta zatvarala, neka pametna Indijka bila sa mnom, pricale smo kao sa se znamo godinama i opet mi oduzeli par bodova (na Goethe imala max).. nekih 96% sam imala, ali svejedno moja ocekivanja su bila veca i razumjela sam sve i jednu rijec, ali koncept im je uzasan bio (schreiben i horen mi bili max, mada je horen prilicno tezak bio, ko nema predznanje njemackog...)
Tema za sprechen je bila “Ehrgeizige Eltern”, sve teme znam koje se vrte, tu prvi put vidjela i cula XD
I da, izasla saam na obicni B1, nisam na integracioni, jer sama sam i ucila :)

Znam par osoba koje su polozile B1 u Bosni, po meni dosta lakse teme i lakse za poloziti, imaju B1, a veze nemaju...

I mozes izaci bez problema u Njemackoj polagati jezik, Gorthe certifikat dobijes isti dan - tako sam ja dolazila maksuz u Minhen, a Telc se ceka neke 3 sedmice ...
Kolega koji je dosao sa medicinskom imao je B1, tek ce sad nakon godinu i po polagati B2... uredno vizu dobio!
Nadam se da imas polozen drzavni ispit, bez toga je ovdje problem, jer te kvalificiraju kao da nemas skolu uopste zavrsenu...
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4321 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Nisrin wrote: 30/04/2021 19:38
komsinica_s_drugog wrote: 22/04/2021 16:54 Sve sto sam trebala uraditi je bilo da odem na stranicu ambasade :mrgreen: :|

Image
Samo da se nadovezem da je uzasno tezak TELC B1 bio, znaci prevjezbala sam knjigu testova bas njihovu, znam relativno dobro, test je bio k’o zagonetka XD Doslovno pun smicalica, punoooo laksi mi je bio Goethe... Na sprechenu nisam usta zatvarala, neka pametna Indijka bila sa mnom, pricale smo kao sa se znamo godinama i opet mi oduzeli par bodova (na Goethe imala max).. nekih 96% sam imala, ali svejedno moja ocekivanja su bila veca i razumjela sam sve i jednu rijec, ali koncept im je uzasan bio (schreiben i horen mi bili max, mada je horen prilicno tezak bio, ko nema predznanje njemackog...)
Tema za sprechen je bila “Ehrgeizige Eltern”, sve teme znam koje se vrte, tu prvi put vidjela i cula XD
I da, izasla saam na obicni B1, nisam na integracioni, jer sama sam i ucila :)

Znam par osoba koje su polozile B1 u Bosni, po meni dosta lakse teme i lakse za poloziti, imaju B1, a veze nemaju...

I mozes izaci bez problema u Njemackoj polagati jezik, Gorthe certifikat dobijes isti dan - tako sam ja dolazila maksuz u Minhen, a Telc se ceka neke 3 sedmice ...
Kolega koji je dosao sa medicinskom imao je B1, tek ce sad nakon godinu i po polagati B2... uredno vizu dobio!
Nadam se da imas polozen drzavni ispit, bez toga je ovdje problem, jer te kvalificiraju kao da nemas skolu uopste zavrsenu...
Redovno zavrsena medicinska skola, odradjen pripravnicki, polozen drzavni davne 2008., bila sam vec u Njemackoj, radila, ali nisam stigla do b2 i Anerkennunga. Vratila se zbog porodicnih (ne)prilika. U vrijeme kad sam bila tamo kolegica koja bukvalno ne zna pravilno sastaviti slozenu recenicu polozila je b2 na telcu od prve, jedna je 7 puta dolazila u Bosnu polagat, svaki put pala, izasla u Minhen na Telc i polozi :lol: Valjda je svako iskustvo drugacije, ja planiram tamo ici da polazem.
Hvala na podijeljenom iskustvu :-D
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4322 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

sefket_ramadani wrote: 27/04/2021 18:04 ima li iko od nasih da radi u dpd, dhl, dp, lokacija stuttgart ili frankfurt,

zivim u bajernu, htio bih da se prebacim gore nekako
Ma i ja sam u Bayernu cini mi se najgora pokrajina u zap. Njem. najmanje place najsupli zivot.
Cuo sam da u Stuttgart i Frankfurt ne traze toliko "Paketare" navodno dobri su uvjeti tamo i ne napustaju posao lako
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#4323 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

TDK-90 wrote: 01/05/2021 21:57
sefket_ramadani wrote: 27/04/2021 18:04 ima li iko od nasih da radi u dpd, dhl, dp, lokacija stuttgart ili frankfurt,

zivim u bajernu, htio bih da se prebacim gore nekako
Ma i ja sam u Bayernu cini mi se najgora pokrajina u zap. Njem. najmanje place najsupli zivot.
Cuo sam da u Stuttgart i Frankfurt ne traze toliko "Paketare" navodno dobri su uvjeti tamo i ne napustaju posao lako
Place najmanje ? Gdje ti radis?
Nisu najmanje... Ali u odnosu plata/troskovi jesu male, ako si na to mislio..
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4324 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

Sva nabrojana mjesta su skupa za stanovanje. Ako su Stuttgart i Frankfurt cilj jer je Munchen preskup, neces se bas usreciti ni sa ova 2 mjesta.
Ta su mjesta skupa za prosjecnog svabu a kamoli za nekog ko tek dodje iz BiH. Sad zavisi od covjeka do covjeka, koji su razlozi i koji mu je cilj.
Imam prijatelja koji se vratio iz Kassela u Munchen jer je Kassel "selo" za njeg a Munchen mu je preskup. On je izabrao preskupi Munchen. Ja bih sigurno izabrao Kassel na njegovom mjestu. Sto ljudi, sto cudi.
Ko trazi odnos plata/troskovi trazi NRW i to Dortmund, Essen, Bochum, Aachen, Duisburg. Nekome je daleko, nekome je i to selo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#4325 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Mah...ja nisam mogao birati jer je zena na ausbildung prva otisla. Minhen jeste prelijep ali ne toliko lijep :lol:
Al eto ko uganja pristojan stan za cca 800eur dobro se moze :D
Post Reply