Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#4026 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

vjesticanametli wrote: 16/11/2020 20:58 Vidi da imas nekog...bilo koga makar da te provede kroz papire ....prijava...stan tel banka....poreski broj i sl....ja nznm nikog da nema nikog :run:
E bas, ne znam nikog da nema nekog hahaha

Najgore od svega, SVE sto su drugi rekli nisu bili upravu, barem je nama takav slucaj, da smo na kraju sami sve iskopali, zvali, isli, nasli itd A nasi ljudi sta rekose, ili je bilo preuvelicano ili totalna dezinformacija...
Cak i advokat supak, jer je nas haha
Od stana, prijave, viza, plata, banke, brojeva za tel, steuernummera, klasa itd :roll:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4027 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Kakvih imbecila na svijetu ima, to je za nepovjerovat. Najbolje je otici sam i sve rijesit.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4028 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Zato ja napisah da nemam posla s nasima al okrenu se prica u 2 stranu tada..... da ima supaka wow ....il nece da kazu ili seru bezveze zato ja ooguram gdje mogu i koga god mogu.....mogu mislit kako je bez jezika 🙊
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#4029 Re: Viza za Njemacku

Post by Giancarlo »

@BiBi911 hvala na odgovoru :thumbup:
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#4030 Re: Viza za Njemacku

Post by lucatoni05 »

Pozdrav svima
Na stranici od ambasade sam pronasao spisak za potrebnu dokumentaciju, ali vidim da se cesto spominje nostrifikacija diplome dok se u tom dokumentu sa stranice ambasade ne spominje, pa samo da neko potvrdi da li je potrebna nostrifikacija za Plavu kartu?
Po zanimanju sam bachelor elektrotehnike, na anabin stranici fakultet je priznat H+/-. Trazio bih posao programera u Njemackoj pa cisto da vidim sta je sve od dokumenata potrebno prilikom predavanja zahtjeva za Plavu kartu i koliko otprilike traje taj proces u ovom sad periodu
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#4031 Re: Viza za Njemacku

Post by fidoremilienko »

lucatoni05 wrote: 19/11/2020 13:27 Pozdrav svima
Na stranici od ambasade sam pronasao spisak za potrebnu dokumentaciju, ali vidim da se cesto spominje nostrifikacija diplome dok se u tom dokumentu sa stranice ambasade ne spominje, pa samo da neko potvrdi da li je potrebna nostrifikacija za Plavu kartu?
Po zanimanju sam bachelor elektrotehnike, na anabin stranici fakultet je priznat H+/-. Trazio bih posao programera u Njemackoj pa cisto da vidim sta je sve od dokumenata potrebno prilikom predavanja zahtjeva za Plavu kartu i koliko otprilike traje taj proces u ovom sad periodu
nostrifikacija nije potrebna za dobijanje plave karte.

dovoljan je ugovor o radu sa poslodavcem iz EU
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4032 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Nije tacno, posto je H plus minus moras nostrifikovati diplomu.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4033 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Informativni list u svrhu podnošenja zahtjeva za izdavanje
dozvole boravka u svrhu zapošljavanja sa visokom stručnom
spremom (uključujući Plavu kartu EU)
U svrhu podnošenja zahtjeva potrebno je priložiti sljedeću dokumentaciju:
 Pasoš koji važi najmanje 10 mjeseci (i 2 fotokopije).
 2 potpuno popunjena i potpisana zahtjeva za vizu uključujući i pouku.
 2 aktuelne biometrijske fotografije.
 Taksa za obradu zahtjeva u visini od 150,00 KM.
Dodatno je potrebno priložiti sljedeće (u originalu i 2 fotokopije):
 Ugovor o radu.
 Diploma o visokoj stručnoj spremi sa Apostille pečatom i prevodom na njemački jezik.
 Dokaz o priznavanju ekvivalentnosti (tzv.Gleichwertigkeitsanerkennung) inostrane
visoke stručne spreme (izvod sa www.anabin.kmk.org za studijski smjer I univerzitet) ili
 Dokaz o pojedinačnom priznavanju Vašeg visokoškolskog obrazovanja (tzv.
Einzelanerkennung; vidi informacije pod www.anabin.kmk.org).

Ukoliko imate univerzitetsku diplomu visoke škole sa oznakom „H+/-“ morate podnijeti zahtjev
za pojedinačno priznanje Vašeg studijskog smjera. Univerziteti sa oznakom „H-“ ili stečena
zvanja koja odgovaraju višoj školskoj stručnoj spremi (Fachschule) odnosno njemačkom
dodiplomskom studiju nisu prihvatljiva.

https://sarajewo.diplo.de/blob/2303814/ ... --data.pdf
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4034 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

vjesticanametli wrote: 17/11/2020 11:31 Zato ja napisah da nemam posla s nasima al okrenu se prica u 2 stranu tada..... da ima supaka wow ....il nece da kazu ili seru bezveze zato ja ooguram gdje mogu i koga god mogu.....mogu mislit kako je bez jezika 🙊
Druzim se sa par nasih. Imam dva Nijemca sa kojima sam u kontaktu i to je to. Svakako nemam vremena za ispijanje kofi. Inace, da sam rodjen, vjerovatno bi se sa domacim druzio.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4035 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Znam ih kamaru jos iz 90ih nmg reci da se druzimo.....znamo se .....vremena nemam imam pametnija posla 🚄🛳✈🚢a inace drustva sa svih strana svijeta 😊
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#4036 Re: Viza za Njemacku

Post by fidoremilienko »

CotSuljakovic wrote: 19/11/2020 14:32 Nije tacno, posto je H plus minus moras nostrifikovati diplomu.
znaci promijenilo se...meni to nije trebalo

pitanje je koliko se ceka nostrifikacija :-)
ibizza
Posts: 4557
Joined: 05/06/2008 00:46

#4037 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Neko napisa na fb grupi,d a termini pocinju 6.12. Da li je lupanje ili fkt ima istine da ce krenuti sa obradom termina za radnu vizu?
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4038 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Od 7.12. se nastavlja kao i do 20. Novembra. Trenutno je odjel za vize zatvoren zbog slucaja korona virusa.
Na koju radnu vizu mislis. Ako mislis na pravilo za zemlje zapadnog Balkana po starom zakonu, tesko drug, a ostale radne vize su se svakako obradjivale, usporeno ali bolje ikako nego nikako.
Last edited by CotSuljakovic on 27/11/2020 13:41, edited 1 time in total.
Gromada
Posts: 8
Joined: 15/11/2020 11:21

#4039 Re: Viza za Njemacku

Post by Gromada »

A da li znate koliko se ceka na vizu iz kategorije Visokokvalifikovani kadar, Plava karta.. ?
Poz
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4040 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Necu ti biti od neke pomoci ali poznajem ljude koji su cekali 3 sedmice a poznajem i one koji su cekali 3 mjeseca. U biti, nema pravila.
Ambasada tvoje papire salje u Njemacku, zavisi u koju pokrajinu ides, koji sluzbenik je zaduzen za tvoju aplikaciju. Da li sluzbenik mozda trenutno ima jos obaveza na poslu, da li je ambasada poslala papire ili su ih negdje zaturili. Da li te zapadne sluzbenik tamo od 30 godina ili onaj od 60 pred penziju, da li voli kahvenisati u toku radnog vremena i zabusavati ili ozbiljno pristupa poslu. Koliko zahtjeva imaju trenutno da obrade.
Puno faktora. Ako dugo cekas, ambasadi ti je dzaba se javljati. Ne mogu nista a i da mogu nece. Svima koji dugo cekaju i nestrpljivi su, moj savjet je da salju upite za Njemacku i pitaju dokle su stigli sa obradom. Mozda se neko onda tamo i potrudi da to obradi ako je u mogucnosti.
Gromada
Posts: 8
Joined: 15/11/2020 11:21

#4041 Re: Viza za Njemacku

Post by Gromada »

Hvala ti puno na odgovoru. Meni su prosle sedmice trazili dopunu papira, sve sto su trazili je poslano njima na mejl. Sad ne znam kako ide poslije te dopune i koliko se ceka..
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4042 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Javi kad bude da znamo koliko otprilike se ceka poslije dopune mada bi to trebalo sad brze ici.
Gromada
Posts: 8
Joined: 15/11/2020 11:21

#4043 Re: Viza za Njemacku

Post by Gromada »

Hocu, naravno. Da znaju i ostali otprilike koliko se ceka. Srecno svima!
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#4044 Re: Viza za Njemacku

Post by Mentha_Piperita »

BiBi911 wrote: 16/11/2020 08:17
skafiskafsnjak wrote: 15/11/2020 22:52 Par pitanja...

Koliko vremena imam da nadjem dr posao ako dobijem otkaz?

Nakom 24 platne liste, predaje se zahtjev , i vise mi ne treba Zustimmung ?

Sta ako se posao izgubi nakon ta 24mjeseca ? Da li i dalje vazi onaj rok da moram.posao naci ili ne ...?

Hvala
Za novi posao javi se ovima(radi lakseg sporazumjevanja spomeni Semira) miran ce vam(ti) ponudit direktan ug. Sa firmom dok Sarina je zeit firma nakon 9mj.



Miran Mohamad
Recruitment ConsultantA  Frankfurt Office P 
 
+496933399426   E
  [email protected]  
 www.lmhengineering.de  

"LMH Engineering - The Recruitment Engineers"


in-tech GmbH • Parkring 32 • 85748 Garching/München

Sarina Feicht

Mitarbeiterin Recruiting

[email protected]


Tel.:     +49 452 456 393

 
www.in-tech.com
Zdravo,

Hvala ti za ove informacije, molim te, je li se Miranu moze pisati ukoliko trazimo posao? Moze li se komunicirati na engleskom ili iskljucivo njemackom? Hvala unaprijed.
User avatar
jasko_ja
Posts: 443
Joined: 10/07/2005 21:14

#4045 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

https://sarajewo.diplo.de/ba-sh/service ... ng/2427340


VAŽNA OBAVIJEST
Od 1. januara 2021. godine u Njemačkoj stupa na snagu novo Pravilo koje predstavlja produžetak aktuelno važećeg takozvanog Pravila za Zapadni Balkan. Time je Savezna vlada Njemačke omogućila da i poslije 2020. godine državljani Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije imaju privilegovan pristup njemačkom tržištu rada. To i dalje važi za svaku vrstu zaposlenja – neovisno o tome da li je kvalifikacija priznata. Produženje navedenog Pravila važi zaključno sa 2023. Preduslov za izdavanje vize ostaje i dalje pribavljanje saglasnosti Savezne agencije za rad.

Termini za podnošenje zahtjeva za vizu prema produženom Pravilu za Zapadni Balkan će biti dostupni čim budu ukinute mjere ograničenja ulaska u Njemačku radi pandemije i čim odgovarajuće vize ponovo budu mogle biti izdate. Željeni termini, za koje je registracija izvršena za vrijeme važenja dosadašnjeg Pravila za Zapadni Balkan, ne mogu više biti uzeti u obzir. To važi i za one termine koji su bili već dodijeljeni sa konkretnim datumom i vremenom, no nisu mogli biti realizovani radi zatvaranja odjela za vize zbog korone.

Više informacija o navedenom će biti objavljeno u datom periodu.


Smajlikojisepucastocovimauglavu
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#4046 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Jaran bio na redu da dobije termin i eto dzaba je cekao. Auu.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4047 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Čekam i ja od jula 2018. godine ali me ovo uopće nije iznenadilo i meni je samo bilo pitanje vremena kad će ovo i zvanično objavit.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4048 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Jebo mater ovo je nevjerovatno...
Pa.kako ovo mogu ljudima raditi. Ajde ove sto su preko Slovacke, Slovenije...nije cudo...ali ove sto su legalno ljudi predali i cekaju...

Pa nisu normalni...ovo je fasizam :skoljka:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#4049 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Au koje sranje od odluke.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4050 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

Nadati se da ce nesto i sa zakazivanjem termina promijeniti, npr. nemas ugovor ne mozes ni termin zauzeti.
Post Reply