Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3601 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

evoxguattro wrote: 05/03/2020 11:24
omi73 wrote: 05/03/2020 11:14
evoxguattro wrote: 04/03/2020 20:49

Jako dobro pitanje, a isto pitanje je i za termine, sta ce biti sa ljudima koji cekaju termine, a oni ne produze ovaj 26.2. ...

Po logici, nece biti ni termina poslije 31.12 ako ukinu ovaj zakon, a naravno ni produzenja tamo ko je vec otisao.
Ne vjerujem da je tako pitao sam jednog sto radi tamo da svi koji predaju do 31.12 ce dobiti termin po starom zakonu kao i produzenje vize ...
Po onome što piše i na web stranici ambasade za termine, si u pravu. Ali znamo kako se pojedine stvari dešavaju, jer jednostavno mogu reći nema više zakona, i nemamo osnovu po kojoj možete dobiti vizu a niti ovima produžiti što su tamo. Upitao sam ambasadu ovo pitanje za termine i nisu imali odgovor, kao ni pojedine službe u Njemačkoj, tako da je taj scenarijo vrlo moguć
Pa šta ti misliš da je Njemačka kao Bosna gdje radi ko šta i kako hoće?
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3602 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Po pitanju ovog ja već 2 dana zovem Ausländerbehörde, jer handwerksblatt kaže ovo

Westbalkanregelung muss verlängert werden
Denn auf die Baubranche kommt noch ein anderes Problem zu: Die sogenannte Westbalkanregelung läuft Ende des Jahres aus (siehe Infokasten). "50.000 Mitarbeiter aus Westbalkanländern sind im Moment bei uns. Die müssten Ende des Jahres zurück in ihre Heimatländer, wenn die Regelung nicht verlängert wird", so Rittmann. Der ZDH bemüht sich derzeit um eine Fortführung der Westbalkanregelung, denn das Bauhandwerk braucht auch weniger qualifizierte Helfer. Die sind mit dem Fachkräfteeinwanderungsgesetz aber nicht zu bekommen. Eine zusätzliche Sorge der Bauwirtschaft ist, dass laut einer Studie der Soka-Bau in den nächsten zehn Jahren 150.000 Mitarbeiter in Rente gehen werden.

Jer u suštini raja još nema Niederlassungserlaubnis, nego im je boravak ograničen Zustimmungom.
Jučer sam pričao sa uposlenicama na make it in germany, i oni mi kažu Jako dobro pitanje, nemamo još informacije o tome ali dobro bi bilo da znamo 😂
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3603 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

@escobar__ pa kako onda nekome na spajanju racunaju promjenu klase i KG, a nekome ne. Ja sam shvatio da je njihova birokratija takodjer u najmanju ruku cudna.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3604 Re: Viza za Njemacku

Post by boshniak »

Ne sikirajte se, nije to BiH gdje se može desiti da djeca ostanu bez maticnog broja. Imaju roka do kraja godine, i vjerujem da će se pravila za zapadni balkan produziti. Njima je pored kvalifikovane radne snage najpotrebnija i nekvalifikovana, pomocni radnici, kuriri, čistači, radnici u fast food, radnici u fabrikama, za takve poslove ne postoje kvalifikacije ni tamo.
evoxguattro
Posts: 10
Joined: 12/02/2020 18:29

#3605 Re: Viza za Njemacku

Post by evoxguattro »

escobar__ wrote: 05/03/2020 13:22
evoxguattro wrote: 05/03/2020 11:24
omi73 wrote: 05/03/2020 11:14
Ne vjerujem da je tako pitao sam jednog sto radi tamo da svi koji predaju do 31.12 ce dobiti termin po starom zakonu kao i produzenje vize ...
Po onome što piše i na web stranici ambasade za termine, si u pravu. Ali znamo kako se pojedine stvari dešavaju, jer jednostavno mogu reći nema više zakona, i nemamo osnovu po kojoj možete dobiti vizu a niti ovima produžiti što su tamo. Upitao sam ambasadu ovo pitanje za termine i nisu imali odgovor, kao ni pojedine službe u Njemačkoj, tako da je taj scenarijo vrlo moguć
Pa šta ti misliš da je Njemačka kao Bosna gdje radi ko šta i kako hoće?
Upravo sam zato to gore i napisao, baš zbog toga, i zato što Švabe se drže striktno pravila, baš zbog toga i može nastati problem većini ljudi, jer oni ne gledaju gdje ko šta, već šta njemu piše u sistemu.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3606 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

evoxguattro wrote: 05/03/2020 13:41
escobar__ wrote: 05/03/2020 13:22
evoxguattro wrote: 05/03/2020 11:24

Po onome što piše i na web stranici ambasade za termine, si u pravu. Ali znamo kako se pojedine stvari dešavaju, jer jednostavno mogu reći nema više zakona, i nemamo osnovu po kojoj možete dobiti vizu a niti ovima produžiti što su tamo. Upitao sam ambasadu ovo pitanje za termine i nisu imali odgovor, kao ni pojedine službe u Njemačkoj, tako da je taj scenarijo vrlo moguć
Pa šta ti misliš da je Njemačka kao Bosna gdje radi ko šta i kako hoće?
Upravo sam zato to gore i napisao, baš zbog toga, i zato što Švabe se drže striktno pravila, baš zbog toga i može nastati problem većini ljudi, jer oni ne gledaju gdje ko šta, već šta njemu piše u sistemu.
Da ali kod donošenja pravila razmišljaju unaprijed (uglavnom) pa misle i o tim stvarima o kojima ti pišeš. Ili misliš da je Švabo isplanirao da nekome dodijeli vizu u oktobru 2020., a onda ga u januaru 2021. godine pošalje nazad kući jer je istekla odredba?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3607 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

A sta da se bas desi taj scenario, da ukinu Zustimmunge? Nema.vise zustimmunga tj mijenjanja posla ili kuci nazad svi koji su dosli po ZB odredb?
To mi nekako suludo zvuci
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3608 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

jasko_ja wrote: 05/03/2020 13:31 @escobar__ pa kako onda nekome na spajanju racunaju promjenu klase i KG, a nekome ne. Ja sam shvatio da je njihova birokratija takodjer u najmanju ruku cudna.
Naravno da je cudna .. dosta toga od sluzbenika zavisi.
Ja npr.u Freisingu dobio vizu na 3 godine i nisam certifikat jezika trebao donositi jer je rekla da dobro pricam.
A npr u istom Freisingu , samo druga sluzbenica , kolegi dala na godinu i rekla mu da pjeva njemacki, mora certifikat donjeti....
evoxguattro
Posts: 10
Joined: 12/02/2020 18:29

#3609 Re: Viza za Njemacku

Post by evoxguattro »

escobar__ wrote: 05/03/2020 13:44
evoxguattro wrote: 05/03/2020 13:41
escobar__ wrote: 05/03/2020 13:22

Pa šta ti misliš da je Njemačka kao Bosna gdje radi ko šta i kako hoće?
Upravo sam zato to gore i napisao, baš zbog toga, i zato što Švabe se drže striktno pravila, baš zbog toga i može nastati problem većini ljudi, jer oni ne gledaju gdje ko šta, već šta njemu piše u sistemu.
Da ali kod donošenja pravila razmišljaju unaprijed (uglavnom) pa misle i o tim stvarima o kojima ti pišeš. Ili misliš da je Švabo isplanirao da nekome dodijeli vizu u oktobru 2020., a onda ga u januaru 2021. godine pošalje nazad kući jer je istekla odredba?
Oni su donijeli novi zakon pa zato i govorim šta mogu napraviti sa starim i svim tim ljudima koji se oslanjanju na njega.

Možda smisle neku olakšicu ukoliko ukinu zakon za ove što su već tamo pa da im produže, ali poznavajući njihove odluke do sada, moguć je i ovaj "crni" scenarij da samo kažu, tog zakona više nema i prema tome nemate osnovu, jer opet ponavljam, još niko nema taj odgovor u Njemačkoj šta će biti sa ovim pitanjem, a da su već isplanirali, neko bi mi tamo već dao neki odgovor da se niko ne brine, a ovako niko ništa nije potvrdio šta će biti sa ljudima.
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3610 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

Kakvo crno vraćanje, budite ozbiljni. Ljudi koji su otišli po Zapadnobalkanskoj odredbi ostaju raditi tamo, a vratiti se mogu jedino dobrovoljno :D

Jedino o čemu se raspravlja je da li će se vize dodjeljivati i poslije 31. decembra 2020.

Nekidan ambasadorica isto reče da prema njihovim saznanjima će se termini dijeliti do kraja godine, uz napomenu da Vlada još nije donijela konačnu odluku oko produženja/ukidanja ZB odredbe.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3611 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

madridista15 wrote: 05/03/2020 14:55 Kakvo crno vraćanje, budite ozbiljni. Ljudi koji su otišli po Zapadnobalkanskoj odredbi ostaju raditi tamo, a vratiti se mogu jedino dobrovoljno :D

Jedino o čemu se raspravlja je da li će se vize dodjeljivati i poslije 31. decembra 2020.

Nekidan ambasadorica isto reče da prema njihovim saznanjima će se termini dijeliti do kraja godine, uz napomenu da Vlada još nije donijela konačnu odluku oko produženja/ukidanja ZB odredbe.
Ne treba crnjaciti uopste,ali bi bilo pametno da se svi koji su dosli po toj odredbi informisu sta njih uopste drzi u Njemackoj.
A rezi me od uha do uha ako to zna i 5% ljudi
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3612 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Alles-Tamam wrote: 05/03/2020 15:03
madridista15 wrote: 05/03/2020 14:55 Kakvo crno vraćanje, budite ozbiljni. Ljudi koji su otišli po Zapadnobalkanskoj odredbi ostaju raditi tamo, a vratiti se mogu jedino dobrovoljno :D

Jedino o čemu se raspravlja je da li će se vize dodjeljivati i poslije 31. decembra 2020.

Nekidan ambasadorica isto reče da prema njihovim saznanjima će se termini dijeliti do kraja godine, uz napomenu da Vlada još nije donijela konačnu odluku oko produženja/ukidanja ZB odredbe.
Ne treba crnjaciti uopste,ali bi bilo pametno da se svi koji su dosli po toj odredbi informisu sta njih uopste drzi u Njemackoj.
A rezi me od uha do uha ako to zna i 5% ljudi
Svako se po meni treba interesovat po tom pitanju dok ne dobije trajnu boravišnu ili državljanstvo, makar neke osnovne stvari znat i bit upućen.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3613 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Kako objasnjavate za ljude koji su otisli 2014., ni po kakvoj odredbi, nego otisli sa diplomom SSS raditi, a prosle godine dobili unbefristet? Sto njih nisu vratili jer nisu dosli ni po nekoj odredbi?Uredno produzavali vizu do Niederlassunga...
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3614 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

Alles-Tamam wrote: 05/03/2020 15:03
madridista15 wrote: 05/03/2020 14:55 Kakvo crno vraćanje, budite ozbiljni. Ljudi koji su otišli po Zapadnobalkanskoj odredbi ostaju raditi tamo, a vratiti se mogu jedino dobrovoljno :D

Jedino o čemu se raspravlja je da li će se vize dodjeljivati i poslije 31. decembra 2020.

Nekidan ambasadorica isto reče da prema njihovim saznanjima će se termini dijeliti do kraja godine, uz napomenu da Vlada još nije donijela konačnu odluku oko produženja/ukidanja ZB odredbe.
Ne treba crnjaciti uopste,ali bi bilo pametno da se svi koji su dosli po toj odredbi informisu sta njih uopste drzi u Njemackoj.
A rezi me od uha do uha ako to zna i 5% ljudi
Za neinformisanost si u pravu.

To se najbolje vidi na primjeru novog Zakona o useljavanju. I dalje se, nakon što je zakon stupio na snagu, verglaju priče kako su ukinute veze, vidjećeš sad kad nagrne, bla, bla.

Čak i naši poslodavci koji tamo djeluju nekad nisu svjesni stanja, a kamoli obični radnici. Moj rođak inače radi na baušteli kod nekih ljudi koji su rodom iz Zvornika. Vlasnik firme je i sad ubijeđen da je od 1. marta olakšano, da nema više procedura i čekanja 2 godine, da će krenuti bujica ljudi...

Niko se nije upitao zašto njemački poslodavci traže produženje Zapadnobalkanske odredbe:



Umjesto da se sav napor i lobiranje usmjeri na produženje Westbalkanregelung, naši ljudi pričaju bajke o novom zakonu.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3615 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Nisrin wrote: 05/03/2020 15:21 Kako objasnjavate za ljude koji su otisli 2014., ni po kakvoj odredbi, nego otisli sa diplomom SSS raditi, a prosle godine dobili unbefristet? Sto njih nisu vratili jer nisu dosli ni po nekoj odredbi?Uredno produzavali vizu do Niederlassunga...
Pa Westbalkan-Regelung je u sustini zakon koji je donesen da se smanji broj prijava za azil sa Balkana a i da se popune neka radna mjesta koje niko ne zeli da radi,tj ne mogu da nadju dovoljan broj ljudi.
Tu prednjace McD,Pflege, gradjevina i DHL. I kad dodjes po toj odredbi dobijes Zustimmung na kolko,od 6 mjeseci do 3 godine.Onda ides po novi,ako ti ne odobre Zustimmung novi moras napustiti Njemacku,nije da se vec nije desavalo to ljudima.

Moje neko misljenje je da ce pogledati ovaj novi zakon kakvi ce im rezultati biti do nove godine i na osnovu toga odluciti.
Isto tako je i novi zakon ogranicen,tj mogu pojedina zanimanja u pojedinim regijama skidati sa liste za koje mozes aplicirati u zavisnosti kako se trziste rada bude ponasalo.

Tako da su moguce i opcije da ljudima nastave produzivati boravak dok ne dobiju unbefristet ali je i moguce da im kazu da moraju napustiti Njemacku.
Za koju god opciju se budu odlucili,to nece biti iz merhameta nego cisto ekonomski
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3616 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ja dobio na 3 godine.
Naoon 24 plate ne trebam zustimmung . Primio 3... Jos 21 :run:
Giancarlo
Posts: 484
Joined: 26/12/2008 21:22

#3617 Re: Viza za Njemacku

Post by Giancarlo »

I meni djeluje nerealno da niko nikada u Njemackoj nije o tome razmisljao unaprijed. Nesto imaju spremno na tu situaciju sigurno. Npr. recimo da odluce da kao nece da produze zakon nakon NG, ok, prestaju se davati novi termini i ljudi se vise ne mogu zaposljavati po tom zakonu. Oni koji su vec otisli i koji ce otici do kraja ove godine, po meni nastavili bi prilikom njihovog produzavanja viza da i dalje rade (obraduju njihove papire) u Njemackoj po zakonu po kojem su ljudi i dosli, dakle taj za Zapadni Balkan. To su po meni dva odvojena pitanja, hoce li zakon biti produzen i sta ce biti sa onima koji su vec otisli (i koji odlaze do kraja godine).

Bas je suludo i pomisliti da ce fol ljudi se kuci poceti vracati preko noci bukvalno, jer eto zakon se nije produzio. Pa sta bi uopce postigli sa tim, samo bi sebi zabili autogol klasicni. Otjeraj 50.000+ ljudi kroz par mjeseci i sta onda ? Ko ce odjednom raditi te poslove ?

Znam da je i ova moja prica samo moje razmisljanje i puko nagadanje kao sviju vas, trebamo biti strpljivi naredno vrijeme i samo pratiti sluzbene informacije, bez njih mozemo samo nagadati.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3618 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Alles-Tamam wrote: 05/03/2020 15:30
Imas razne profile radnika, muz otisao kao inzinjer ITa po toj odredbi, ima platu u skladu sa pozicijom, nerealno da bi ga tek tako vratili... jedan od primjera...
Mislim da sve koji uredno placaju porez, nisu na teretu drzave nece dirati...

Zna li neko ko u Sa lijepo uslika za biometrijske fotografije?! Da hoce malo obraditi foto, sta cemo kad nismo svi lijepi hahahap
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#3619 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

Nisrin wrote: 05/03/2020 22:41
Alles-Tamam wrote: 05/03/2020 15:30
Imas razne profile radnika, muz otisao kao inzinjer ITa po toj odredbi, ima platu u skladu sa pozicijom, nerealno da bi ga tek tako vratili... jedan od primjera...
Mislim da sve koji uredno placaju porez, nisu na teretu drzave nece dirati...

Zna li neko ko u Sa lijepo uslika za biometrijske fotografije?! Da hoce malo obraditi foto, sta cemo kad nismo svi lijepi hahahap
Prije je Foto hadzic radio profi na carsiji
Ali su tu zatvorili
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3620 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

Neka uđe u zapisnik:

https://www.epochtimes.de/politik/deuts ... eWhAqKBSM8

Zvaničnik CDU protiv produženja Zapadnobalkanske odredbe. Tvrdi da u Njemačkoj ima dovoljno nezaposlenih nekvalifikovanih radnika + nezaposlenih migranata.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3621 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Hau jes nou. Sere k‘o foka.
madridista15
Posts: 286
Joined: 08/11/2018 07:00

#3622 Re: Viza za Njemacku

Post by madridista15 »

Rockefeller wrote: 06/03/2020 23:01 Hau jes nou. Sere k‘o foka.
Možda, ali njegova se ovdje pika.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3623 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

madridista15 wrote: 07/03/2020 11:22
Rockefeller wrote: 06/03/2020 23:01 Hau jes nou. Sere k‘o foka.
Možda, ali njegova se ovdje pika.
A i na kraju, nasi ljudi imaju skolu. SSS i dovoljno im je. Radnika na gradjevini ce uvijet trebat. Za to uvijek postoji trziste rada.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#3624 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ima u Deu mozda .... Ali hoce li da rade sve?
E Boga mi nece...nece Njemac ispod 2000 netto da ima.
Rijetki su da hoce...
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#3625 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

madridista15 wrote: 06/03/2020 16:20 Neka uđe u zapisnik:

https://www.epochtimes.de/politik/deuts ... eWhAqKBSM8

Zvaničnik CDU protiv produženja Zapadnobalkanske odredbe. Tvrdi da u Njemačkoj ima dovoljno nezaposlenih nekvalifikovanih radnika + nezaposlenih migranata.
Sturise se nekvalifikovani Nijemci i migranti za te poslove. Na indeed i slicnim servisima milion oglasa, dzaba kada nece ljudi da rade za 1500-1600 ojra. Tako da taj zvanicnik ocito nije u dodiru sa realnoscu. Al' k'o sto ti rece, ipak se on pita.
Post Reply