Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3051 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Pa ionako su nam ugrrozena sva ljudska prava, tako da ne bi me cudilo ni ovo, mada ne znam kako ce mu proci ta zabrana...:D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#3052 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nisrin wrote:Pa ionako su nam ugrrozena sva ljudska prava, tako da ne bi me cudilo ni ovo, mada ne znam kako ce mu proci ta zabrana...:D
Ma mislim da je ovo klikbejt , ali ne bih se cudio da je moron izjavio ovo... bas kao ono za 150 00 radnih mjesta
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3053 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Ipak mi je Fadil jos bolji kad kaze "za sve ima rjesenje... radite za 400KM" :D :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#3054 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Nisrin wrote:Ipak mi je Fadil jos bolji kad kaze "za sve ima rjesenje... radite za 400KM" :D :D

Jebo mu pas mater. Dabogda mu za lijeka trebalo 400km svakog sata :oops:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3055 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

skafiskafsnjak wrote:
Nisrin wrote:Ipak mi je Fadil jos bolji kad kaze "za sve ima rjesenje... radite za 400KM" :D :D

Jebo mu pas mater. Dabogda mu za lijeka trebalo 400km svakog sata :oops:
Opusti se otiđi u lunu na kolač :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#3056 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

valjuga wrote:
skafiskafsnjak wrote:
Nisrin wrote:Ipak mi je Fadil jos bolji kad kaze "za sve ima rjesenje... radite za 400KM" :D :D

Jebo mu pas mater. Dabogda mu za lijeka trebalo 400km svakog sata :oops:
Opusti se otiđi u lunu na kolač :lol:
Ne dipr :D
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3057 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

Koliko para minimalno treba da se covjek uputi u njem i da pocne raditi. Pod pretpostavkom da bi ganjao za smjestaj neku sobu u malom gradicu blizu berlina. Kaucije za smjestaj i ostali troskovi dok ne dobije prvu platu.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3058 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

jasko_ja wrote:Koliko para minimalno treba da se covjek uputi u njem i da pocne raditi. Pod pretpostavkom da bi ganjao za smjestaj neku sobu u malom gradicu blizu berlina. Kaucije za smjestaj i ostali troskovi dok ne dobije prvu platu.

Pa iskreno ja se ne bih zaputio bez bar 2000 eura.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#3059 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ne moze se generalizovati.... ovisi od mnogo faktora. Pusis li, pijes li , sta i gdje jedes, pravis li kuci hranu itd itd.

Bez kirije ti je dosta i 500-600 e za prvi mjesec...

E sad, druga je stvar sto je bolje ponjeti sto vise mozes...
Ja necu placati kiriju prvi mjesec... pa opet sam ponio 2500e..
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3060 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

Pusim, da bog da popusio (ali kazu da i svabe motaju sve u 16). Valjda cu biti srece da prestanem do tada. Ali svjedno obje su mi cifre podnosljive. Moja neka procijena se vrtila tu negdje. Svakako bih gledao barem prva dva tri mjeseca da bude bas skromnost neka. Svakako ne restoranska hrana, niti imam namjeru nesto shizit po kafanama. Bolje i to nego 5000,kako sam dobio savjet.
Bio bih zahvalan svakako da cujem jos neko misljenje iz prve ruke.
Hvala Alles-Tamam i skafiskafsnjak
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3061 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

jasko_ja wrote:Pusim, da bog da popusio (ali kazu da i svabe motaju sve u 16). Valjda cu biti srece da prestanem do tada. Ali svjedno obje su mi cifre podnosljive. Moja neka procijena se vrtila tu negdje. Svakako bih gledao barem prva dva tri mjeseca da bude bas skromnost neka. Svakako ne restoranska hrana, niti imam namjeru nesto shizit po kafanama. Bolje i to nego 5000,kako sam dobio savjet.
Bio bih zahvalan svakako da cujem jos neko misljenje iz prve ruke.
Hvala Alles-Tamam i skafiskafsnjak

U sustini,ponesi svaku marku koju mozes,jer jebi ga ides u drugu drzavu i uvijek se moze desiti nesto sto nisi planirao.
Ali eto neka ti na smjestaj ode 400 do 500 eura,i neka pojedes i popijes i ispusis jos toliko to je vec 1000.

A sto se tice motanja,pa rekao bih da minimalno 60% ljudi mota,jer 7 eura dnevno za kutiju cigara je :mrgreen:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3062 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

Alles-Tamam wrote:
jasko_ja wrote:Pusim, da bog da popusio (ali kazu da i svabe motaju sve u 16). Valjda cu biti srece da prestanem do tada. Ali svjedno obje su mi cifre podnosljive. Moja neka procijena se vrtila tu negdje. Svakako bih gledao barem prva dva tri mjeseca da bude bas skromnost neka. Svakako ne restoranska hrana, niti imam namjeru nesto shizit po kafanama. Bolje i to nego 5000,kako sam dobio savjet.
Bio bih zahvalan svakako da cujem jos neko misljenje iz prve ruke.
Hvala Alles-Tamam i skafiskafsnjak

U sustini,ponesi svaku marku koju mozes,jer jebi ga ides u drugu drzavu i uvijek se moze desiti nesto sto nisi planirao.
Ali eto neka ti na smjestaj ode 400 do 500 eura,i neka pojedes i popijes i ispusis jos toliko to je vec 1000.

A sto se tice motanja,pa rekao bih da minimalno 60% ljudi mota,jer 7 eura dnevno za kutiju cigara je :mrgreen:
Ja sam tamo uredno plaćao sa Mastercard debitnom iz Zagrebačke banke.Provizija nikakva.Ne isplati se veliki keš nosat sa sobom.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3063 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ja narucujem iz bosne cigare :) 40 eura steka ...2 mjesecno mjera hahahha ne bi motala nikad :run:
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3064 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

vjesticanametli wrote:Ja narucujem iz bosne cigare :) 40 eura steka ...2 mjesecno mjera hahahha ne bi motala nikad :run:
Skontacemo za cigare, ali koliko para ponijeti?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3065 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ne znam prijatelju.....stan kaucija rezije hrana namjestaj....ja sam u startu izletila ogromnu cifru...kaucija namjestaj auto ccc
Soba nije stan pa ne znam trebal ti kaucija...koji grad... vidi cijene stanova i na to dodaj min 1000 do 2000 eur kauciju.....ponesi sve sto mozes
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#3066 Re: Viza za Njemacku

Post by ćiribiribela »

Kaucije variraju, neko trazi 3 kalt kirije neko jednu, hrana nije skupa, cigare jesu. :mrgreen:

ja sam dosla sa 400€ ali sam imala sobu koju nisam placala prvi mjesec. U troskove uracunaj i gradski prevoz, moja mjesecna je oko 80€, ne znam koliko se razlikuju cijene po gradovima, i budi spreman za neplanske troskove (ovjere i sl)
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#3067 Re: Viza za Njemacku

Post by muhafuca »

jasko_ja wrote:
vjesticanametli wrote:Ja narucujem iz bosne cigare :) 40 eura steka ...2 mjesecno mjera hahahha ne bi motala nikad :run:
Skontacemo za cigare, ali koliko para ponijeti?
trebas malo detaljnije reci kako ides pa ce ti se i konkretnije odgovoriti.


Jel ides na slijepo - ono, ode gore sam na dva tri mjeseca pa cu se pokusati snaci za posao

ili imas neku shemu pa ides na osnovu posla koji ti je obecan ili te neko docekuje gore, ili neka treca varijanta.

Ako ides na slijepo - zasto bas Berlin? Ima mnogo jeftinijih mjesta do Berlina ...

al eto - moras malo detaljnije i konkretnije reci plan.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#3068 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Pa ako ides gore i ceka te vec posao znaci da ces vec naredni mjesec imati redovna primanja.
Onda izracunas ovako:

-Placas tu sobu recimo 400 (ukoliko moras platiti kauciju to tije 1200) znaci troskovi za stanovanje prvi mjesec 1600 eura.
-Ukoliko koristis gradski prevoz (za Berlin) mjesecna kosta 81 euro
-ako ces motati cigare taj mjesec paket duhana kosta (315 grama LM) 50 eura
-Mobilni internet i telefon (neka kartica aldi ili slicno) 10 do 15 eura
-Hrana (ako ces kuci jest i u zavisnosti kako se hranis) 200 250 eura
-Vanredni troskovi (ovdje moze svasta biti,a ne mora) recimo ja ne bih bez 500 eura dosao,a moze biti da ti nece zatrebati nista.

znaci +-2500 eura.
Sad ako mozes vise da poneses,onda ponesi.Ne moras ih potrositi ali je bolje imati nego da zafali.

PS:za sve koji su u Minhenu,mjesecne karte za unutrasnju zonu ce od 15.12.2019 pojeftiniti na 55 eura :thumbup:
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3069 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

Hvala drugari, ocito ako se malo skupim, 2000-2500 moglo bi proci.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3070 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Zavisi gdje ides ... ako nemas smjestaj racunaj sobu od 300-500-600eur ili garsonjeru 700-1200 + kauciju- za sobe je jedna kaltmiete ili dvije, a za garsonjere 2 ili 3 kaltmiete--to su KRATKOROCNI SMJESTAJI..
Imas pansione. oko 500eur krevet, kaucija 500...ne znam gdje ces raditi, ako bas u Berlinu racunaj i kartu za prijevoz...+ da imas za hrane barem 200eur do sljedece plate, pa da otvoris racun u banci i tako te neke stvari - prijava na adresu, odmah predaj za termin za produzenje vize, kupi karticu na bonove- ne moras odmah pretplatu...ne znam, sve je individualno!

Da ces naci odmah stan za dugorocni najam- cisto sumnjam, mada nije nemoguce---ali tu su odmah vece cifre, ako je nenamjesten stan 3 kaltmiete + kirija + opremiti stan, ako je namjesten onda ga preplacujes itd.
I zavisi sve kad ti je plata...ako pocinjes raditi 1.12. nekome platu decembarsku isplate 28.12., a nekome 15.1. ...

Poznajem ljude koji su isli sa 500eur, do onih koji su isli sa 5-10000 eur

I po meni je bolje ici u grad, AKO RADIS U GRADU, u startu ces manje prijevoz placati i neces morati kupovati i auto kao dodatnu stavku!
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#3071 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja »

Da ponovim, rijec je o gradicu blizu Berlina, a upravo tu bi se trazio posao i smjestaj. Imam druga koji bi mi pomogao na pocetku i oko posla, smjestaja i sl. Plan je na pocetku soba (otprilike bi se moglo naci za 300 + vjerovatno kaucija na mjesec,dva, tri)), jer plan je da idem prvo ja, pa da povlacim porodicu, a onda bi se trazio adekvatan stan. Drug renta neki manji stan (njih 3) za cini mi se 600 (topli).
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3072 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

jasko_ja wrote:Da ponovim, rijec je o gradicu blizu Berlina, a upravo tu bi se trazio posao i smjestaj. Imam druga koji bi mi pomogao na pocetku i oko posla, smjestaja i sl. Plan je na pocetku soba (otprilike bi se moglo naci za 300 + vjerovatno kaucija na mjesec,dva, tri)), jer plan je da idem prvo ja, pa da povlacim porodicu, a onda bi se trazio adekvatan stan. Drug renta neki manji stan (njih 3) za cini mi se 600 (topli).

Ovo ti je bas "jeftino", mada opet sve ovisi kakva je ponuda posla tu, kojim se poslom bavis, kolika ce tebi neto plata biti itd...sretno :D
Nista nije nemoguce, ako ces biti kod druga za pocetak, prezivjet ces i sa 500eur i 1000 i 2000 i vise :D Kaucija u sobama je 1 ili 2 kaltmiete..to je WG...
industrialci
Posts: 9
Joined: 01/05/2013 10:45

#3073 Re: Viza za Njemacku

Post by industrialci »

Pozdrav,

da li neko ima iskustva oko dobijanja vize za plavu kartu, interesuje me period čekanja vize nakon termina, jer vidio sam da su termini svakog utorka, pa me zanima koliko se otprilike čeka viza.

Unaprijed hvala,
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#3074 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

industrialci wrote:Pozdrav,

da li neko ima iskustva oko dobijanja vize za plavu kartu, interesuje me period čekanja vize nakon termina, jer vidio sam da su termini svakog utorka, pa me zanima koliko se otprilike čeka viza.

Unaprijed hvala,
7-10 dana :thumbup:
industrialci
Posts: 9
Joined: 01/05/2013 10:45

#3075 Re: Viza za Njemacku

Post by industrialci »

ranger wrote:
industrialci wrote:Pozdrav,

da li neko ima iskustva oko dobijanja vize za plavu kartu, interesuje me period čekanja vize nakon termina, jer vidio sam da su termini svakog utorka, pa me zanima koliko se otprilike čeka viza.

Unaprijed hvala,
7-10 dana :thumbup:
Hvala puno, ide termin 5.11. nadam se da me neće odbiti :D
Post Reply