Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#2401 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

amar1994 wrote:
skafiskafsnjak wrote:
Nisam... ocekujem termin ubrzo.
Ma nece ti ukinuti termine. Mnogi ljudi ne razumiju.

Ovo dosadasnje cekanje ambasade ostaje do kraja 2020 godine. Hoce li produziti, to se ne zna.
Ovaj zakon sto bi mogao sad da krene od 2020 vazi za kvalifikovanu radnu snagu. Znaci ako nadjes posao u struci. Npr bravar si, imas srednju masinsku ili koju vec. U tom polju nadjes posao... a ako nadjes posao kao vozac , zidar ili nesto trece, zakon za tebe ne vazi. Moras ici kao do sada....
Izbini ako upadam ko padobranac ali;

da li to znaci da ja kao tehnicar TK imam prednost i mogucnost brzeg zaposlenja(radne dozvole),ako se prijavim za posao u struci,servis TK mreze,odrzavanje itd.. :zoka:

svakako me ne interesuje nesto sto nije struka,ne moze se napredovat da se na glavu nasadim..

Pa vidi, nije da imas prednost. Jednostavno se prijavis za tu vizu, odes tamo i nadjes posao s tom diplomom i ostajes tamo.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2402 Re: Viza za Njemacku

Post by amar1994 »

skafiskafsnjak wrote:
amar1994 wrote:
skafiskafsnjak wrote:
Nisam... ocekujem termin ubrzo.
Ma nece ti ukinuti termine. Mnogi ljudi ne razumiju.

Ovo dosadasnje cekanje ambasade ostaje do kraja 2020 godine. Hoce li produziti, to se ne zna.
Ovaj zakon sto bi mogao sad da krene od 2020 vazi za kvalifikovanu radnu snagu. Znaci ako nadjes posao u struci. Npr bravar si, imas srednju masinsku ili koju vec. U tom polju nadjes posao... a ako nadjes posao kao vozac , zidar ili nesto trece, zakon za tebe ne vazi. Moras ici kao do sada....
Izbini ako upadam ko padobranac ali;

da li to znaci da ja kao tehnicar TK imam prednost i mogucnost brzeg zaposlenja(radne dozvole),ako se prijavim za posao u struci,servis TK mreze,odrzavanje itd.. :zoka:

svakako me ne interesuje nesto sto nije struka,ne moze se napredovat da se na glavu nasadim..

Pa vidi, nije da imas prednost. Jednostavno se prijavis za tu vizu, odes tamo i nadjes posao s tom diplomom i ostajes tamo.
:thumbup:

vise sam mislio da se brze dodje do radne dozvole,nego neko ko predaje za isti posao sa drugim zanimanjem :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#2403 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Pa kako sam ja skonto, prijavis se za tu vizu. I dobijes rok 6 mjeseci da nadjes posao. Nesto su pricali da moras mjesecno imati 700e , ne znam sad.
Odes tamo i nadjes posao...bar to nije prob. I eto ga
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2404 Re: Viza za Njemacku

Post by amar1994 »

:thumbup:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#2405 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ali o tome se kod njih jos diskutuje... nista to jos nije sigurno. U nas raja lupa... jbg valjda od zelje da bude istina.

A caka je u tome, koliko je prednost - toliko i nije. Tim zakonom ce strucni kadar iz svake drzave imati pravo da trazi tu vizu. A trenutno mi imamo prednost pomocu ove zapadnobalkanske odredbe. Plus trazit ce se dobro znanje jezika... minimalno b1.
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#2406 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Koliko se nakon isteka radne vize smije zadrzati u Njemackoj, i da li se moze izaci iz Njemacke bez vize , a onda se bez iste vratiti po Zustimmung?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2407 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 03/07/2019 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
mostarka_90
Posts: 89
Joined: 04/08/2012 00:06

#2408 Re: Viza za Njemacku

Post by mostarka_90 »

Pozz forumaši, ako može savjet..
Moj zaručnik je trenutno u Njemačkoj na osnovu plave karte, te se planiramo uskoro vjencati.. međutim, pročitala sam da se na spajanje porodice može čekati dvije godine .. da li je to slučaj samo sa običnim radnom vizom ili i sa plavom kartom??

Ukoliko se čeka dvije godine, onda da pokušamo da i ja idem posebno preko plave karte s obzirom da sam VSS ali ekonomija sa trenutnim znanjem njemačkog na nivou A2.. :-) da li je realno ocekivati da dobijem posao i sa znanjem od B1..

Ako ima iko da je bilo u sličnoj situaciji, molim Vas pišite...
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#2409 Re: Viza za Njemacku

Post by MaroonBrigade »

mostarka_90 wrote:Pozz forumaši, ako može savjet..
Moj zaručnik je trenutno u Njemačkoj na osnovu plave karte, te se planiramo uskoro vjencati.. međutim, pročitala sam da se na spajanje porodice može čekati dvije godine .. da li je to slučaj samo sa običnim radnom vizom ili i sa plavom kartom??

Ukoliko se čeka dvije godine, onda da pokušamo da i ja idem posebno preko plave karte s obzirom da sam VSS ali ekonomija sa trenutnim znanjem njemačkog na nivou A2.. :-) da li je realno ocekivati da dobijem posao i sa znanjem od B1..

Ako ima iko da je bilo u sličnoj situaciji, molim Vas pišite...
Ma ne ceka se 2 godine ako on ima BK. To se zavrsi za mjesec-dva. Samo sto ces ti dobiti "regularni AT" a ne BK. Najbolja ti je opcija da dodjes prvo i da onda i ti pokusas izganjati BK ovdje. :thumbup:
User avatar
mostarka_90
Posts: 89
Joined: 04/08/2012 00:06

#2410 Re: Viza za Njemacku

Post by mostarka_90 »

MaroonBrigade wrote:
mostarka_90 wrote:Pozz forumaši, ako može savjet..
Moj zaručnik je trenutno u Njemačkoj na osnovu plave karte, te se planiramo uskoro vjencati.. međutim, pročitala sam da se na spajanje porodice može čekati dvije godine .. da li je to slučaj samo sa običnim radnom vizom ili i sa plavom kartom??

Ukoliko se čeka dvije godine, onda da pokušamo da i ja idem posebno preko plave karte s obzirom da sam VSS ali ekonomija sa trenutnim znanjem njemačkog na nivou A2.. :-) da li je realno ocekivati da dobijem posao i sa znanjem od B1..

Ako ima iko da je bilo u sličnoj situaciji, molim Vas pišite...
Ma ne ceka se 2 godine ako on ima BK. To se zavrsi za mjesec-dva. Samo sto ces ti dobiti "regularni AT" a ne BK. Najbolja ti je opcija da dodjes prvo i da onda i ti pokusas izganjati BK ovdje. :thumbup:
Ako je tako zaslužujes čokoladu od mene :-D :-D
besa94
Posts: 8
Joined: 22/10/2018 20:40

#2411 Re: Viza za Njemacku

Post by besa94 »

Dobio sam mail sa konacnim terminom, al jedna stvar mi nije jasna i dosta me to buni :?

U mailu dodje u PDF formatu detaljni dio sta je sve potrebno od dokumenata ponijeti sa sobom, ali meni je taj dio dosao za medicinsko osoblje?? A nasao sam posao moja struka elektroinstalater.

Pa me zanima da li je netko imao isti slucaj jer na officijalnoj stranici ambasade, u svrhu zaposljavanja "ne medicinskog osoblja" nema nigdje navedeno da je diplo potrebna i da treb apostile pecat...

Ambasadu je prosto nemoguce dobiti :shock: :?
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2412 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

besa94 wrote:Dobio sam mail sa konacnim terminom, al jedna stvar mi nije jasna i dosta me to buni :?

U mailu dodje u PDF formatu detaljni dio sta je sve potrebno od dokumenata ponijeti sa sobom, ali meni je taj dio dosao za medicinsko osoblje?? A nasao sam posao moja struka elektroinstalater.

Pa me zanima da li je netko imao isti slucaj jer na officijalnoj stranici ambasade, u svrhu zaposljavanja "ne medicinskog osoblja" nema nigdje navedeno da je diplo potrebna i da treb apostile pecat...

Ambasadu je prosto nemoguce dobiti :shock: :?
A kako si siguran da je to za medicinare?
I jesi li napravio termin u onoj kategoriji 26.2 vako nešto?.
besa94
Posts: 8
Joined: 22/10/2018 20:40

#2413 Re: Viza za Njemacku

Post by besa94 »

valjuga wrote:
besa94 wrote:Dobio sam mail sa konacnim terminom, al jedna stvar mi nije jasna i dosta me to buni :?

U mailu dodje u PDF formatu detaljni dio sta je sve potrebno od dokumenata ponijeti sa sobom, ali meni je taj dio dosao za medicinsko osoblje?? A nasao sam posao moja struka elektroinstalater.

Pa me zanima da li je netko imao isti slucaj jer na officijalnoj stranici ambasade, u svrhu zaposljavanja "ne medicinskog osoblja" nema nigdje navedeno da je diplo potrebna i da treb apostile pecat...

Ambasadu je prosto nemoguce dobiti :shock: :?
A kako si siguran da je to za medicinare?
I jesi li napravio termin u onoj kategoriji 26.2 vako nešto?.
Pise fino za medicinare i njegovatelje, termin sam uredan napravio, barem tu se ne moze pogrijesiti eh samo me zanima da li se jos nekome slicno desilo da li je moguce da je ambasada pogrijesila, ili jednostavno salju taj propratni akt. Sve je ostalo uredu samo sto za medicinsko osoblje potrebna znaci ovjeren dip. Sa apostile
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2414 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

Jucer termin, sve ok proslo pa cemo vidjeti dalje :mrgreen:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2415 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Nek je sa srecom :)
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2416 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

mousstapha wrote:Nek je sa srecom :)

Danke :mrgreen: :thumbup:
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#2417 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

Pitarrr82 wrote:Jucer termin, sve ok proslo pa cemo vidjeti dalje :mrgreen:
kad si se registrovao?
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2418 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

electriq wrote:
Pitarrr82 wrote:Jucer termin, sve ok proslo pa cemo vidjeti dalje :mrgreen:
kad si se registrovao?

27.10.2017god.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#2419 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ode Pitar, a e rece zbogom :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#2420 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Nisu ni do Novembra dosli...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#2421 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Kejn wrote:Nisu ni do Novembra dosli...
Odradili gotov citav haahha
since2morrow
Posts: 18
Joined: 14/05/2018 10:46

#2422 Re: Viza za Njemacku

Post by since2morrow »

Pozdrav, trenutno zivim i radim u njemackoj vec 2,5 godine sa radnom dozvolom Aufenthaltstitel - i u avgustu se zenim. Koje su zadnje informacije o spajanju porodica - Sta sve traze, koliko se ceka. LP
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#2423 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

skafiskafsnjak wrote:
Kejn wrote:Nisu ni do Novembra dosli...
Odradili gotov citav haahha
dosli skoro do kraja a pola ljudi su preskocili
since2morrow wrote:Pozdrav, trenutno zivim i radim u njemackoj vec 2,5 godine sa radnom dozvolom Aufenthaltstitel - i u avgustu se zenim. Koje su zadnje informacije o spajanju porodica - Sta sve traze, koliko se ceka. LP
moras bit dvije godine u braku
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2424 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

electriq wrote:
since2morrow wrote:Pozdrav, trenutno zivim i radim u njemackoj vec 2,5 godine sa radnom dozvolom Aufenthaltstitel - i u avgustu se zenim. Koje su zadnje informacije o spajanju porodica - Sta sve traze, koliko se ceka. LP
moras bit dvije godine u braku
Pa to valjda ako je tek dosao. Nakon dvije godine mislim da ne vrijedi vise.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#2425 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

since2morrow wrote:Pozdrav, trenutno zivim i radim u njemackoj vec 2,5 godine sa radnom dozvolom Aufenthaltstitel - i u avgustu se zenim. Koje su zadnje informacije o spajanju porodica - Sta sve traze, koliko se ceka. LP
Pozdrav,

Mozes li mi reci kako se dobiva Njemacka radna dozvola? Jel istina da trebas raditi 2 godine?
Post Reply