Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#2301 Re: Viza za Njemacku

Post by kusur »

skafiskafsnjak wrote:Plava karta ti je viza za osobe sa fakultetom...
Ne znam tacno koliko se ceka....ali sigurno kratko, 2-3 mjeseca ili manje, ne znam.
Googlaj :D
Ma guglo sam, kuzim ja to EU Blue Card itd, samo me ovi termini ovdje bune. Jarane koji poslodavac ce te cekat godinu, pa nisi Ajnstajn :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#2302 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

kusur wrote:
skafiskafsnjak wrote:Plava karta ti je viza za osobe sa fakultetom...
Ne znam tacno koliko se ceka....ali sigurno kratko, 2-3 mjeseca ili manje, ne znam.
Googlaj :D
Ma guglo sam, kuzim ja to EU Blue Card itd, samo me ovi termini ovdje bune. Jarane koji poslodavac ce te cekat godinu, pa nisi Ajnstajn :-)
Pa je plava karta, cekat ce te.
A slabo ko ce cekati godinu i po , koliko se ceka na normalnu radnu. Sad se preda za termin... pa kad otprilike skontas da je do termina par mjeseci ostalo, onda trazis poslodavca.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1956
Joined: 13/07/2016 11:10

#2303 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Sa uslovima za plavu kartu, sve se moze za manje od mjesec završiti (i termin i radna viza).
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#2304 Re: Viza za Njemacku

Post by MaroonBrigade »

Sto se Minhena tice, duze ti treba da nadjes stan nego da sredis plavu kartu :D

Plava karta ima cijeli niz jako mocnih beneficija. Brzo se dobije, a brzo se dobije i trajni boravak nakon toga. Moze se ici u druge EU drzave a i sklapanje porodice ide veoma brzo gdje supruznik odmah ima pravo da radi :thumbup:
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#2305 Re: Viza za Njemacku

Post by kusur »

E hvala na informacijama, mozda i pocnem gledati i u Njemacku, pogotovo ako bi supruga mogla brze dobiti boravisnu :-D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#2306 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

kusur wrote:E hvala na informacijama, mozda i pocnem gledati i u Njemacku, pogotovo ako bi supruga mogla brze dobiti boravisnu :-D
Sa plavom kartom predajete skupa
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#2307 Re: Viza za Njemacku

Post by kusur »

Bluemore wrote:
kusur wrote:E hvala na informacijama, mozda i pocnem gledati i u Njemacku, pogotovo ako bi supruga mogla brze dobiti boravisnu :-D
Sa plavom kartom predajete skupa
Cool :D mogao bi neko reci Njemackoj ambasadi da to negdje navedu na stranici :-)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#2308 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

kusur wrote:
Bluemore wrote:
kusur wrote:E hvala na informacijama, mozda i pocnem gledati i u Njemacku, pogotovo ako bi supruga mogla brze dobiti boravisnu :-D
Sa plavom kartom predajete skupa
Cool :D mogao bi neko reci Njemackoj ambasadi da to negdje navedu na stranici :-)
Pa pise jer je neko procitao :D
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#2309 Re: Viza za Njemacku

Post by kusur »

Sa plavom kartom predajete skupa[/quote]

Cool :D mogao bi neko reci Njemackoj ambasadi da to negdje navedu na stranici :-)[/quote]
Pa pise jer je neko procitao :D[/quote]

Istina, pise :D sad pronadjoh, ali tek kad kliknes da rezervises termin za "Arbeitsaufnahme mit Hochschulabschluss, Blaue Karte EU, MINT / Vize za visokokvalifikovani kadar (Plava Karta EU, MINT)". Realno, sakrili su ovaj info :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#2310 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

kusur wrote:Sa plavom kartom predajete skupa
Cool :D mogao bi neko reci Njemackoj ambasadi da to negdje navedu na stranici :-)[/quote]
Pa pise jer je neko procitao :D[/quote]

Istina, pise :D sad pronadjoh, ali tek kad kliknes da rezervises termin za "Arbeitsaufnahme mit Hochschulabschluss, Blaue Karte EU, MINT / Vize za visokokvalifikovani kadar (Plava Karta EU, MINT)". Realno, sakrili su ovaj info :D[/quote]
Realno dosta toga je „skriveno“ :)
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2311 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

Sad ce Oktobar razvući s praznicima na mjesec i po :|
pro_zajebant
Posts: 8
Joined: 20/12/2016 14:16

#2312 Re: Viza za Njemacku

Post by pro_zajebant »

Danas dobio termin. Poslao 2.10.2017. Danas stigao mail sa terminom. E sad me interesuje, da li ima neko ko je dobio termin za obicnu radnu vizu i da mi objasni oko procedure i papira koje treba da odnesem. Dobio sam u mailu neki pdf fajl, tj. neki informativni list, ali nece da ga otvori nikako. Moram odnijeti svu potrebnu dokumentaciju (sta tacno?) i 2 popunjena i potpisana zahtjeva za vizu (gdje se vade ili gdje imaju ovi obrasci?)
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2313 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

pro_zajebant wrote:Danas dobio termin. Poslao 2.10.2017. Danas stigao mail sa terminom. E sad me interesuje, da li ima neko ko je dobio termin za obicnu radnu vizu i da mi objasni oko procedure i papira koje treba da odnesem. Dobio sam u mailu neki pdf fajl, tj. neki informativni list, ali nece da ga otvori nikako. Moram odnijeti svu potrebnu dokumentaciju (sta tacno?) i 2 popunjena i potpisana zahtjeva za vizu (gdje se vade ili gdje imaju ovi obrasci?)

Trebalo bi da si ovo dobio, iako ja nisam jos bio na terminu to je koliko znam to jer sam dobio ranije nesto od ambasade a zahtjevi su na stranici ambasade koliko znam...

Image

P.S. U zavisnosti od posla naravno, nesto je drugacije za medicinare ako se ne varam...
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2314 Re: Viza za Njemacku

Post by konjislav »

Imam pitanje za vrlu raju sa Klixa. Naime imam slijedeci problem:
1. Ja sam vec u Njemackoj, radim vec malo jace od mjesec dana
2. viza mi traje do 20-og Aprila, a kontam da idem za uskrs u Bosnu
3. vratio bih se 21-og u Njemacku, pred istek ili kada bude vec istekla viza
4. cekam termin za plavu kartu u Njemackoj u uredu za strance

5. Sta da radim?

Je li neko bio u slicnoj situaciji ili zna nekoga ko jeste? I kako su oni rjesili ovaj problem?
User avatar
mousstapha
Posts: 4180
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2315 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

konjislav wrote:Imam pitanje za vrlu raju sa Klixa. Naime imam slijedeci problem:
1. Ja sam vec u Njemackoj, radim vec malo jace od mjesec dana
2. viza mi traje do 20-og Aprila, a kontam da idem za uskrs u Bosnu
3. vratio bih se 21-og u Njemacku, pred istek ili kada bude vec istekla viza
4. cekam termin za plavu kartu u Njemackoj u uredu za strance

5. Sta da radim?

Je li neko bio u slicnoj situaciji ili zna nekoga ko jeste? I kako su oni rjesili ovaj problem?
Imas opciju da ti Ausländerbehörde izda Fiktionsbescheinigung dok cekas na plavu kartu. Medjutim, nisam siguran da li sa tim mozes putovati. Trebalo bi da moze, ali nije toliko jasno.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2316 Re: Viza za Njemacku

Post by konjislav »

mousstapha wrote:
konjislav wrote:Imam pitanje za vrlu raju sa Klixa. Naime imam slijedeci problem:
1. Ja sam vec u Njemackoj, radim vec malo jace od mjesec dana
2. viza mi traje do 20-og Aprila, a kontam da idem za uskrs u Bosnu
3. vratio bih se 21-og u Njemacku, pred istek ili kada bude vec istekla viza
4. cekam termin za plavu kartu u Njemackoj u uredu za strance

5. Sta da radim?

Je li neko bio u slicnoj situaciji ili zna nekoga ko jeste? I kako su oni rjesili ovaj problem?
Imas opciju da ti Ausländerbehörde izda Fiktionsbescheinigung dok cekas na plavu kartu. Medjutim, nisam siguran da li sa tim mozes putovati. Trebalo bi da moze, ali nije toliko jasno.
To sam vec trazio, i dati ce mi tokom ove sedmice. Medjutim to vazi samo u Njemackoj (tako su mi rekli iz HR-a). I zato su mi predlozili iz HR-a iz firme da se vratim u Njemacku ili na dan kada mi istice viza u najgorem slucaju, ili jos bolje dan prije toga.

Mislio sam da se neko s tim susretao vec, i mozda je rjesio na drugi nacin?
User avatar
mousstapha
Posts: 4180
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2317 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Vracaj se dan ranije najbolje, u Njemackoj je birokratija takva, nema preskakanja koraka.

Nije mi jasno kako ti brzo istice, ulazna viza je kod mene bila 6 mjeseci.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2318 Re: Viza za Njemacku

Post by konjislav »

mousstapha wrote:Vracaj se dan ranije najbolje, u Njemackoj je birokratija takva, nema preskakanja koraka.

Nije mi jasno kako ti brzo istice, ulazna viza je kod mene bila 6 mjeseci.
Kod mene 3 mjeseca, pocev od 21-og januara, a ja tek otisao u Svabiju oko 25-og februara. Evo prodje mjesec i vise od tada, te za nekih 20-tak dana mi istice.
minix
Posts: 23
Joined: 05/01/2018 21:46

#2319 Re: Viza za Njemacku

Post by minix »

Ja sam isto imao taj Fiktionsbescheinigung, i mogao sam putovati iz Njemačke u BiH i nazad bez problema.
Pošto mi je proces produžavanja ulazne vize nekom njihovom greškom potrajao duže od 6 mjeseci koliko važi taj Fiktionsbescheinigung, izdali su mi poslije i drugi po redu Fiktionsbescheinigung dok mi se ne obradi zahtjev.
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#2320 Re: Viza za Njemacku

Post by SasaVugdalic »

minix wrote:Ja sam isto imao taj Fiktionsbescheinigung, i mogao sam putovati iz Njemačke u BiH i nazad bez problema.
Pošto mi je proces produžavanja ulazne vize nekom njihovom greškom potrajao duže od 6 mjeseci koliko važi taj Fiktionsbescheinigung, izdali su mi poslije i drugi po redu Fiktionsbescheinigung dok mi se ne obradi zahtjev.
Mojoj zeni i sinu istice viza za koji dan. Predali za produzenje prije par dana, ali smo kontali i u BiH, vratili bi se nakon isteka trenutne vize. Ciko u sluzbi za strance nam izdao Fiktionsbescheinigung i rekao da mozemo s tim normala putovati.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#2321 Re: Viza za Njemacku

Post by Opal_89 »

Pitanje za ovu Plavu kartu. Posto ne vjerujem da primaju sve VSS diplome tek tako, kako bi isla sa diplomom pedagoga ili psihologa, jer to ne spada u MINT, a opet je VSS. Ili bih morala ici za klasicnu radnu vizu i cekat godinu i po?
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#2322 Re: Viza za Njemacku

Post by konjislav »

SasaVugdalic wrote:
minix wrote:Ja sam isto imao taj Fiktionsbescheinigung, i mogao sam putovati iz Njemačke u BiH i nazad bez problema.
Pošto mi je proces produžavanja ulazne vize nekom njihovom greškom potrajao duže od 6 mjeseci koliko važi taj Fiktionsbescheinigung, izdali su mi poslije i drugi po redu Fiktionsbescheinigung dok mi se ne obradi zahtjev.
Mojoj zeni i sinu istice viza za koji dan. Predali za produzenje prije par dana, ali smo kontali i u BiH, vratili bi se nakon isteka trenutne vize. Ciko u sluzbi za strance nam izdao Fiktionsbescheinigung i rekao da mozemo s tim normala putovati.
Jutros sam bio u 6 sati ujutro ispred sluzbe za strance (tako sam vidio da je neko nas rekao da se dodje, bude sigurnije za termin), tamo mi ciko rekao da dodjem u 10 sati. Otisao kuci, i kasnije dosao oko 10, i uzeo broj, te dosao na red za nekih 5 minuta.
Odatle me poslase u drugi ured sluzbe za strance, koji je igrom slucaja 10 minuta voznje odatle. Tamo sam nasao parking 10 metara od te zgrade. Tu sacekao nekih 15-tak minuta, odradio Fiktionsbescheinigung za citavu porodicu i zavrsio s tim.
Sutra poslije posla putujemo za Bosnu. :D
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#2323 Re: Viza za Njemacku

Post by zetareticula »

Dali neko zna kako ide procedura oko promjene poslodavca? Npr. Iz jedne regije u drugu, gdje trebam predati za zustimmung kod sebe u mjestu u kojem sa prijavljen ili firma u svome mjestu gdje me zele primiti. Npr ja sam u baden wurttemberg a trebao bi u nordrhein westfalen?
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#2324 Re: Viza za Njemacku

Post by Brkooo »

zetareticula wrote:Dali neko zna kako ide procedura oko promjene poslodavca? Npr. Iz jedne regije u drugu, gdje trebam predati za zustimmung kod sebe u mjestu u kojem sa prijavljen ili firma u svome mjestu gdje me zele primiti. Npr ja sam u baden wurttemberg a trebao bi u nordrhein westfalen?


Predajes za zustimmung tamo gdje si prijavljen tj gdje ti se vodi aktuelni Meldebescheinigung
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#2325

Post by Azer12 »

Pozdrav, da li neko zna do kojeg su datuma dosli na Ambasadi sa Terminima, cekam preko godinu i 3 mjeseca. Hvala :-D
Post Reply