Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#2176 Re: Viza za Njemacku

Post by duminjo »

Bila je nekad preko puta ambasade neka agencija koja pomaze oko papirologije. Meni su pomogli tako što su me uputili tamo gdje trebam i sta trebam. Skratili su mi dosta muka i na kraju kad sam predavo Papire, oni su to Sve slozili i ja sam samo odnio. Bez glavobolje i sekirancije.

Da sam na vasem mjestu, probo bih. Nema se sta izgubiti. Ako oni ne pomognu konkretno, mozda imaju nekoga ko moze pa vas upute. I to je nesto. I nisu skupi. Ne znam kako se zovu. Manja neka kao kancelarija, preko puta njemačke ambasade u Sarajevu.
haribesic
Posts: 11
Joined: 23/08/2018 13:28

#2177 Re: Viza za Njemacku

Post by haribesic »

Ima jos to u blizini ambasade, 20 KM platis i sve ti ispne, poredaju sve kako treba da si spreman za ambasadu.
A sto se tice pisanja zalbi na fb sam cito da ima "Sanja Soro" koja pise zalbe i da ima dosta pozitivnih komentara u vezi nje, dosta je zalbi proslo pa probajte...
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#2178 Re: Viza za Njemacku

Post by ćiribiribela »

Kako je to sve sa vizom bilo jednostavno 2015., danas napravis termin za sutra a viza stizala u roku od 7 dana. Razlog ovolikog cekanja i guzvi je sto se prijavljuju ljudi koji apsolutno nemaju ugovora i kojima je stepen jezika na A0 sa logikom "dok cekam na termin naci cu i poslodavca i nauciti jezik" pa se dobijaju odbijenice i ne nalaze se poslodavci a ljudima koji imaju ugovor propadaju isti jer skoro nijedan poslodavac nece da ceka godinu i vise. Radim mini job za jednu agenciju koja dovodi radnike iz srbije i bosne i na dan dobijem desetak mailova tipa "imam termin za dvije sedmice, nemam posodavca, mozete li pomoci", i naravno da to ne moze tako brzo i propao jos jedan termin koji je mogao iskoristiti neko drugi. Zacarani krug. :mrgreen:

Zena se zove Sonja Soro, kolegica mi u toj agenciji. :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2179 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

To se lahko moze rijesiti ...

Prijava za termin licno u ambasadi i to sa ugovorom ili garancijom za posao.

Dovidjenja i prijatno. Ha ja. Ovako , svaka budala se prijavi .
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#2180 Re: Viza za Njemacku

Post by kica »

skafiskafsnjak wrote:To se lahko moze rijesiti ...

Prijava za termin licno u ambasadi i to sa ugovorom ili garancijom za posao.

Dovidjenja i prijatno. Ha ja. Ovako , svaka budala se prijavi .
nisu ljudi budale, bjeze iz drzave.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2181 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

kica wrote:
skafiskafsnjak wrote:To se lahko moze rijesiti ...

Prijava za termin licno u ambasadi i to sa ugovorom ili garancijom za posao.

Dovidjenja i prijatno. Ha ja. Ovako , svaka budala se prijavi .
nisu ljudi budale, bjeze iz drzave.
Nisi skontao.
Kada kazem svaka budala, bas mislim na one koji se prijave, a bas i ne misle ici... nego eto, prijave se, pa "ako sta ispadne".
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2182 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

ćiribiribela wrote:Kako je to sve sa vizom bilo jednostavno 2015., danas napravis termin za sutra a viza stizala u roku od 7 dana. Razlog ovolikog cekanja i guzvi je sto se prijavljuju ljudi koji apsolutno nemaju ugovora i kojima je stepen jezika na A0 sa logikom "dok cekam na termin naci cu i poslodavca i nauciti jezik" pa se dobijaju odbijenice i ne nalaze se poslodavci a ljudima koji imaju ugovor propadaju isti jer skoro nijedan poslodavac nece da ceka godinu i vise. Radim mini job za jednu agenciju koja dovodi radnike iz srbije i bosne i na dan dobijem desetak mailova tipa "imam termin za dvije sedmice, nemam posodavca, mozete li pomoci", i naravno da to ne moze tako brzo i propao jos jedan termin koji je mogao iskoristiti neko drugi. Zacarani krug. :mrgreen:

Zena se zove Sonja Soro, kolegica mi u toj agenciji. :mrgreen:

pa 2015. nije bilo Sporazuma 26.2 i nije mogao svako otici kao danas, vec samo sa kvalifikacijama- srednjom skolom i da radis posao iskljucivo za koji si se skolovao, sa poznavanjem jezika - elementarnim i isli su samo deficitarni kadrovi, a danas moze svako, ne mora imati diplomu, ne mora znati jezi za sva zanimanja i zato je nastao ciganluk i kolaps...a Ambasadu bas briga kako rijesiti problem!
Mi smo aplicirali za termin i ako budemo cekali 17-18mj, znaci aug/sept 2019. i sta imamo sad traziti poslodavca u IT sektoru, ko moze toliko cekati radnika? Dzaba i znanje, iskustvo, diplome, znanje jezika skoro pa perfektno + engleski, jer niko nece cekati tolike mjesece...

Da su od pocetka uveli sistem - poslodavac/ugovor pa onda trazi termin bilo bi drugacije!
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2183 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

Ja sam hapliciro samo da je red veći :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2184 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

valjuga wrote:Ja sam hapliciro samo da je red veći :lol:
trollu :lol:
FunkyFre5h
Posts: 10
Joined: 27/11/2018 20:47

#2185 Re: Viza za Njemacku

Post by FunkyFre5h »

Pozdrav,pisao sam neki dan kako sam dobio termin i da imam radni ugovor medjutim interesuje me da li mi treba neki certifikat o poznavanju njemackog jezika posto ne stoji da ga moram imati na stranici ambasade.I ako je neko informisan i ima iskustva da li je ovo zaista sve od ''papira'' sto mi treba kako je navedeno opet ponavljam,na samoj web stranici ambasade:

a) pasoš koji najmanje važi još 10 mjeseci (i 2 kopije)
b) dva potpuno popunjena i lično potpisana obrasca za izdavanje vize
c) dvije aktuelne biometrijske fotografije sa svijetlom pozadinom
d) taksu za izdavanje vize u visini od 150 KM
e) već potpisani ugovor o radu sa konkretnim poslodavcem u Njemačkoj i to u originalu i 2 kopije
haribesic
Posts: 11
Joined: 23/08/2018 13:28

#2186 Re: Viza za Njemacku

Post by haribesic »

FunkyFre5h wrote:Pozdrav,pisao sam neki dan kako sam dobio termin i da imam radni ugovor medjutim interesuje me da li mi treba neki certifikat o poznavanju njemackog jezika posto ne stoji da ga moram imati na stranici ambasade.I ako je neko informisan i ima iskustva da li je ovo zaista sve od ''papira'' sto mi treba kako je navedeno opet ponavljam,na samoj web stranici ambasade:

a) pasoš koji najmanje važi još 10 mjeseci (i 2 kopije)
b) dva potpuno popunjena i lično potpisana obrasca za izdavanje vize
c) dvije aktuelne biometrijske fotografije sa svijetlom pozadinom
d) taksu za izdavanje vize u visini od 150 KM
e) već potpisani ugovor o radu sa konkretnim poslodavcem u Njemačkoj i to u originalu i 2 kopije
Ma to je to ne sikiraj se, i kad bi slucajno sta falilo imas dopunu dokumenata. Certifikat ti ne treba ako poslodavac ne trazi jedino ako ides kao medicinar lp.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2187 Re: Viza za Njemacku

Post by mali_balon »

Jedno pitanjce.....moze li se otici u zagreb, beograd, ljubljana i zakazati termin u ambasadi ili se to mora uraditi u svojoj maticnoj zemlji
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2188 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

mali_balon wrote:Jedno pitanjce.....moze li se otici u zagreb, beograd, ljubljana i zakazati termin u ambasadi ili se to mora uraditi u svojoj maticnoj zemlji
Ovo ozbiljno pitas ? :?
To je isto kao da pitas, mozes li slovenski pasos izvaditi :-)

Naravno da ne mozes
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2189 Re: Viza za Njemacku

Post by mali_balon »

skafiskafsnjak wrote:
mali_balon wrote:Jedno pitanjce.....moze li se otici u zagreb, beograd, ljubljana i zakazati termin u ambasadi ili se to mora uraditi u svojoj maticnoj zemlji
Ovo ozbiljno pitas ? :?
To je isto kao da pitas, mozes li slovenski pasos izvaditi :-)

Naravno da ne mozes
Nek si me naruzio

Hvala na odgovoru
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2190 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Izvinjavam se sto sam bio grub :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2191 Re: Viza za Njemacku

Post by mali_balon »

:D :D
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#2192 Re: Viza za Njemacku

Post by Brkooo »

FunkyFre5h wrote:Pozdrav,pisao sam neki dan kako sam dobio termin i da imam radni ugovor medjutim interesuje me da li mi treba neki certifikat o poznavanju njemackog jezika posto ne stoji da ga moram imati na stranici ambasade.I ako je neko informisan i ima iskustva da li je ovo zaista sve od ''papira'' sto mi treba kako je navedeno opet ponavljam,na samoj web stranici ambasade:

a) pasoš koji najmanje važi još 10 mjeseci (i 2 kopije)
b) dva potpuno popunjena i lično potpisana obrasca za izdavanje vize
c) dvije aktuelne biometrijske fotografije sa svijetlom pozadinom
d) taksu za izdavanje vize u visini od 150 KM
e) već potpisani ugovor o radu sa konkretnim poslodavcem u Njemačkoj i to u originalu i 2 kopije
Ne treba nikakav certifikat...

PS: gledaj da ti ne potpisuju ugovor crnom hemijskom, od mog ugovora su mislili da je fotokopija :D
haribesic
Posts: 11
Joined: 23/08/2018 13:28

#2193 Re: Viza za Njemacku

Post by haribesic »

Pozdrav koliko se dugo ceka na termin za: "podnošenje zahtjeva za boravišnu dozvolu u svrhu školovanja ili obavljanja prakse". Da li neko ima iskustva sa istim..
Hvala unaprijed.
komsinica_s_drugog
Posts: 696
Joined: 23/12/2018 19:16

#2194 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Pozdrav, napravila sam jednu gresku prlikom registracije na listu cekanja za spajanje porodice.Naime, upisivala sam muza i kada sam vec poslala zahtjev i od njih se odmah na zaslonu pojavila poruka da cu dobit potvrdi mail na navedenu mail adresu, vidjela sam da sam upisala pogresnu adresu.
Poslala sam ambasadi mail, pisala im na facebook, postavila javno pitanje, poslala mail i na tu adresu ne bi li ta osoba stornirala termin,Niko ni mukajet,Zvat cu ih danas, mada vec iz iskustva znam da je to uzaludan posao.Da li je neko ucinio ili cuo da je neko ucinio slicno i kako to rijesiti?Svaka pomoc je dobrodosla
Bambino Blu
Posts: 2054
Joined: 24/07/2014 15:38

#2195 Re: Viza za Njemacku

Post by Bambino Blu »

Pozdrav ljudi vidim da je ova tema aktuelna pa me zanima jedna stvar a to je:

Goethe ili OSD ??

Svi govore OSD je laksi, ok razumio sam mogu se cak i rijecnici koristiti na B2 nivou koji zelim polagati, dok na Goetheu to nije dozvoljeno.

Vidim na ambasadi da pise da je OSD priznat, kao i Telc, ali sam cuo u zadnje vrijeme da su Telc poceli odbijati i da moze samo Goethe i OSD.

Eh sad dosta ljudi je komentarisali kako se u njemackoj ne prinazaje OSD za nostrifikaciju diploma bla bla neke pokrajine da neke ne, mene zanima od nekoga iz prve ruke da li zna da li se moze nostrifikovati diploma i sve ostalo sa OSD certifikatom ?


Hvala svima.

LP
komsinica_s_drugog
Posts: 696
Joined: 23/12/2018 19:16

#2196 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Bambino Blu wrote:Pozdrav ljudi vidim da je ova tema aktuelna pa me zanima jedna stvar a to je:

Goethe ili OSD ??

Svi govore OSD je laksi, ok razumio sam mogu se cak i rijecnici koristiti na B2 nivou koji zelim polagati, dok na Goetheu to nije dozvoljeno.

Vidim na ambasadi da pise da je OSD priznat, kao i Telc, ali sam cuo u zadnje vrijeme da su Telc poceli odbijati i da moze samo Goethe i OSD.

Eh sad dosta ljudi je komentarisali kako se u njemackoj ne prinazaje OSD za nostrifikaciju diploma bla bla neke pokrajine da neke ne, mene zanima od nekoga iz prve ruke da li zna da li se moze nostrifikovati diploma i sve ostalo sa OSD certifikatom ?


Hvala svima.

LP
Iz prve ruke, u Bayernu se priznaje i moze se nostrifikovati diploma :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2197 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

I u Hamburgu osd moze
sarlo11
Posts: 9
Joined: 05/01/2019 22:18

#2198 Re: Viza za Njemacku

Post by sarlo11 »

Pozdrav,

Ima li neko iskustva prilikom predavanja dokumentacije za vizu - plava karta, konkretno za sljedeće:

- Na stranici ambasade se navodi između ostalog iduće: "dokaz o visokoj stručnoj spremi (diploma) sa Apostille pečatom i prevod na njemački jezik.
Da li se u ovom slučaju Apostille pečat mora uraditi na originalnoj diplomi ili je moguće uraditi na ovjerenoj kopiji diplome, tj. da li je ispravna procedura sljedeće: Kopirati diplomu --> ovjeriti (notar) --> uraditi Apostille pečat --> prevod i ovjera sudskog tumača na njemački jezik (predati ovaj original + 2 kopije) ?

- Pročitao sam u ranijim postovima da u slučaju apliciranja za plavu kartu i supružnik može aplicirati na istom terminu uz dokumentaciju, koju bi inače priložio prilikom aplikacije za spajanje porodice, međutim ta dokumentacija podrazumijeva i aktuelnu prijavu boravka u Njemačkoj i kopiju boravišne dozvole onog ko aplicira za plavu kartu, a kako bi pristupili istovremeno terminu ova dokumentacija ne bi bila potpuna.

Bio bih zahvalan, ukoliko neko ima iskustva vezano za ovo da podijeli. Hvala unaprijed.
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#2199 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

Naravno da ne ide na original :D Apostille ide na ovjerenu kopiju i kod tumaca prevodis onda (apostille takodjer).

A ovo drugo ne znam, ako ima neko iskustva neka podijeli.

Sretno!!
sarlo11
Posts: 9
Joined: 05/01/2019 22:18

#2200 Re: Viza za Njemacku

Post by sarlo11 »

hnum1 wrote:Naravno da ne ide na original :D Apostille ide na ovjerenu kopiju i kod tumaca prevodis onda (apostille takodjer).

A ovo drugo ne znam, ako ima neko iskustva neka podijeli.

Sretno!!
Ne znam, ovo je očigledno začarani krug :) Iz ambasade kažu da apostille ide na original. Znači potrebno je i apostille prevesti, jer notar, a i sudski tumač kaže da se na prevod uradi apostile. :-)
Post Reply