Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1926 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

Bluemore wrote: To se islo Kad istekne ulazna viza da E dobije boravak
Pitaj ih sta tacno traze Kako se to zove na Nasen i na njemackom i od koga i Ko Predaje zajtjev i gdje
Zadnji put kad sam ih zvao rekao sam nesto ovako:
...ja sam mislio posto imam vec tu radnu dozvolu da je to to, i da nemam vise sta cekati te da ce viza biti udarena za par dana
Na sta mi je gospodja preko telefona odgovorila
...vidite kada se obradjuje zahtjev za vizu, ambasada trazi 2 potvrde od Njemacke.Jedna je od strane radnog ureda (radna dozvola - ono sto vec imate), a druga je potvrda iz ureda za strance.Najbolje bi bilo da kontaktirate poslodavca, jer on moze pozvati ured za strance i ubrzati proces dobijanja te potvrde
Kako sam nisam upucen rekao sam ok, kontaktirati cu i to je to.
enajesksi
Posts: 6
Joined: 11/09/2018 20:46

#1927 Re: Viza za Njemacku

Post by enajesksi »

bedakb wrote:
Bluemore wrote: To se islo Kad istekne ulazna viza da E dobije boravak
Pitaj ih sta tacno traze Kako se to zove na Nasen i na njemackom i od koga i Ko Predaje zajtjev i gdje
Zadnji put kad sam ih zvao rekao sam nesto ovako:
...ja sam mislio posto imam vec tu radnu dozvolu da je to to, i da nemam vise sta cekati te da ce viza biti udarena za par dana
Na sta mi je gospodja preko telefona odgovorila
...vidite kada se obradjuje zahtjev za vizu, ambasada trazi 2 potvrde od Njemacke.Jedna je od strane radnog ureda (radna dozvola - ono sto vec imate), a druga je potvrda iz ureda za strance.Najbolje bi bilo da kontaktirate poslodavca, jer on moze pozvati ured za strance i ubrzati proces dobijanja te potvrde
Kako sam nisam upucen rekao sam ok, kontaktirati cu i to je to.
Pa ok, receno ti je da poslodavac to, teoretski, moze ubrzati ako ih pozove. Ti nemas nista s tim, to ide sve preko ambasade. I ja sam svojim rekla da pokusaju da "poguraju" u uredu za strance, evo cekam odgovor sutra. -.-
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#1928 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

Nakon 30 dana odobrena mi viza. Sreca pa je sef razumio da nije do mene. Inace ugovor mi je startao 17.9.

Kod mene je na kraju bio slucaj sto je @endlesss pominjao. Inzenjer, MINT zanimanje ali plata niza od granicne (u mom slucaju 35k brutto). Dobio sam normalnu radnu vizu stim da mi je na salteru receno u slucaju da izganjam vecu platu u buducnosti mogu u Deu predati za Blau Karte. Mogu a i ne moram, ovisi bude li mi znacilo da ubrzam za unbefristet.

:run:
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1929 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

enajesksi wrote:
bedakb wrote:
Bluemore wrote: To se islo Kad istekne ulazna viza da E dobije boravak
Pitaj ih sta tacno traze Kako se to zove na Nasen i na njemackom i od koga i Ko Predaje zajtjev i gdje
Zadnji put kad sam ih zvao rekao sam nesto ovako:
...ja sam mislio posto imam vec tu radnu dozvolu da je to to, i da nemam vise sta cekati te da ce viza biti udarena za par dana
Na sta mi je gospodja preko telefona odgovorila
...vidite kada se obradjuje zahtjev za vizu, ambasada trazi 2 potvrde od Njemacke.Jedna je od strane radnog ureda (radna dozvola - ono sto vec imate), a druga je potvrda iz ureda za strance.Najbolje bi bilo da kontaktirate poslodavca, jer on moze pozvati ured za strance i ubrzati proces dobijanja te potvrde
Kako sam nisam upucen rekao sam ok, kontaktirati cu i to je to.
Pa ok, receno ti je da poslodavac to, teoretski, moze ubrzati ako ih pozove. Ti nemas nista s tim, to ide sve preko ambasade. I ja sam svojim rekla da pokusaju da "poguraju" u uredu za strance, evo cekam odgovor sutra. -.-
Ne bi poslodavac imao sta ubrzavati, da su oni prepustili meni licno da se javim u ured za strance.Do sad bih vec imao vizu u pasosu.

@hnum1 cestitam i sretno :)
bg77
Posts: 2
Joined: 24/09/2018 21:11

#1930 Re: Viza za Njemacku

Post by bg77 »

Pitanje za "enajesksi" i "bedakb", da li ste dobili odgovor za vizu, posto sam ja u slicnoj situaciji kao i vi. Hvala, pozdrav
enajesksi
Posts: 6
Joined: 11/09/2018 20:46

#1931 Re: Viza za Njemacku

Post by enajesksi »

bg77 wrote:Pitanje za "enajesksi" i "bedakb", da li ste dobili odgovor za vizu, posto sam ja u slicnoj situaciji kao i vi. Hvala, pozdrav
Nista i dalje. -.- Danas mi javlja jedna djevojka koja je bila sa mnom na terminu 14.09. da je danas dobila vizu, pa eto nadam se da ce uskoro, mada koliko sam upratila, nema tu nikakvog pravila.
bg77
Posts: 2
Joined: 24/09/2018 21:11

#1932 Re: Viza za Njemacku

Post by bg77 »

enajesksi wrote:
bg77 wrote:Pitanje za "enajesksi" i "bedakb", da li ste dobili odgovor za vizu, posto sam ja u slicnoj situaciji kao i vi. Hvala, pozdrav
Nista i dalje. -.- Danas mi javlja jedna djevojka koja je bila sa mnom na terminu 14.09. da je danas dobila vizu, pa eto nadam se da ce uskoro, mada koliko sam upratila, nema tu nikakvog pravila.
Hvala na odgovoru :) Ako ti je za utjehu i ja cekam od toga datuma odgovor, takodje za plavu kartu i jos uvijek nista. I ja se nadam da ce se uskoro rijesiti, moramo cekati, nema druge. Bas tako, nema nikakvoga pravila..
enajesksi
Posts: 6
Joined: 11/09/2018 20:46

#1933 Re: Viza za Njemacku

Post by enajesksi »

bg77 wrote:
enajesksi wrote:
bg77 wrote:Pitanje za "enajesksi" i "bedakb", da li ste dobili odgovor za vizu, posto sam ja u slicnoj situaciji kao i vi. Hvala, pozdrav
Nista i dalje. -.- Danas mi javlja jedna djevojka koja je bila sa mnom na terminu 14.09. da je danas dobila vizu, pa eto nadam se da ce uskoro, mada koliko sam upratila, nema tu nikakvog pravila.
Hvala na odgovoru :) Ako ti je za utjehu i ja cekam od toga datuma odgovor, takodje za plavu kartu i jos uvijek nista. I ja se nadam da ce se uskoro rijesiti, moramo cekati, nema druge. Bas tako, nema nikakvoga pravila..
Nista, javljaj kad dodbijes vizu. :D
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1934 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

bg77 wrote:Pitanje za "enajesksi" i "bedakb", da li ste dobili odgovor za vizu, posto sam ja u slicnoj situaciji kao i vi. Hvala, pozdrav
Nista ni kod mene.

Ovo sam dobio kao odgovor na mail, na moj upit
Postovani,

Vas zahtjev za vizu se nalazi uredno u obradi u za Vas nadleznoj sluzbi za strance u Njemackoj/LABO Berlin.

Kada nam pristigne odgovor pomenutog njemackog organa, bit cete s nase strane bez odlaganja obavijesteni o ishodu Vaseg podnesenog zahtjeva za vizu.
Klasika.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1935 Re: Viza za Njemacku

Post by use your illusion »

Sta donosi novi zakon za rad u njemackoj?? Je li se skracuje vrijeme cekanja u ambasadi, kako sam skonto nema vise ograničenja na deficitarna zanimanja..možeš tražiti posao u bilo kojoj struci
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1936 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

use your illusion wrote:Sta donosi novi zakon za rad u njemackoj?? Je li se skracuje vrijeme cekanja u ambasadi, kako sam skonto nema vise ograničenja na deficitarna zanimanja..možeš tražiti posao u bilo kojoj struci
Puno se lazi siri oko tog novog zakona, mahalanje klasicno :-)

C/P sa jedne FB Grupe.Sta donosi taj novi zakon:
1. Izdavanje vize za traženje posla na 6 mjeseci u ambasadi u matičnoj zemlji za koju će se morati dokazati stručna sprema i znanje jezika (A2-B1)
2. Do sada su ovu vizu dobijali samo visokoobrazovani, a od sada i stručno osoblje sa srednjom školom bez obzira na listu deficitarnih zanimanja
3. Za vrijeme trajanje vize moraće se imati sredstva za samofinanciranje (oko 720€ mjesečno), a dokazivaće se u ambasadi prilikom aplikacije za vizu
4. Novi Zakon dozvoljava zapošljavanje svim non-EU građanima, bez obzira iz kog dijela svijeta dolazili
5. Sa novim Zakonom se izjednačuju građani Njemačke sa ostalim aplikantima za radno mjesto kada je u pitanju stručni kadar
d3xt3r
Posts: 17
Joined: 22/10/2014 14:40

#1937 Re: Viza za Njemacku

Post by d3xt3r »

Sorry raja na peglanju stvarno,

dobio sam visu (blue card) medjutim pise mi da je do 4.4.2019 godine (od danasnjeg datuma), medjutim isto tako sam procitao da bi ovaj blue card trebao biti godinu dana?

Je li se trebam njima zaliti ili ?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1938 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Ne trebas se nikome zaliti. To sto si dobio nije plava karta. Radi se o ulaznoj vizi od 6 mjeseci koju svako dobija. Kad dodjes u Njemacku pokreces proces za dobijanje plave karte u roku od tih 6 mjeseci. Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine s mogucnoscu dobijanja neogranicene nakon 21 mjeseca sa b1 certifikatom njemackog jezika.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1959
Joined: 13/07/2016 11:10

#1939 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

d3xt3r wrote:Sorry raja na peglanju stvarno,

dobio sam visu (blue card) medjutim pise mi da je do 4.4.2019 godine (od danasnjeg datuma), medjutim isto tako sam procitao da bi ovaj blue card trebao biti godinu dana?

Je li se trebam njima zaliti ili ?
Prva viza (ulazna) ti je na 6 mjeseci kako si i dobio, kad dodjes u DE odes nakon par mjeseci i produzis na 4 godine ako je Blue Card. Nemas se sta zaliti, spakuj kofere i sretno. :)
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1940 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

Ovo je uzas, jos nikakav odgovor nisam dobio.
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#1941 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

bedakb wrote:Ovo je uzas, jos nikakav odgovor nisam dobio.
Ma dobit ces vizu 100%. Cuvaj zivce za Deu :mrgreen:
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#1942 Re: Viza za Njemacku

Post by MaroonBrigade »

mousstapha wrote:Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine
sve_ovo_ja wrote:kad dodjes u DE odes nakon par mjeseci i produzis na 4 godine ako je Blue Card.
Odakle vam ovo sa godinama? Ja koliko znam, duzina trajanja BC zavisi od ugovora kojeg dobijes. Ako ti je ugovor na godinu dana onda ti i BC vazi godinu dana. Ako dobijes ugovor bez vremenskog ogranicenja, onda ti BC vazi 4 godine sto je i maksimalan period cini mi se.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1943 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Na osnovu licnog i iskustva raje koje znam. Naravno 4 godine je maksimum, ali to je sada manje bitno 3 ili 4. Svakako se puno prije moze predati zahtjev za neogranicenu dozvolu i time je ta tema zavrsena. :)
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1959
Joined: 13/07/2016 11:10

#1944 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

MaroonBrigade wrote:
mousstapha wrote:Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine
sve_ovo_ja wrote:kad dodjes u DE odes nakon par mjeseci i produzis na 4 godine ako je Blue Card.
Odakle vam ovo sa godinama? Ja koliko znam, duzina trajanja BC zavisi od ugovora kojeg dobijes. Ako ti je ugovor na godinu dana onda ti i BC vazi godinu dana. Ako dobijes ugovor bez vremenskog ogranicenja, onda ti BC vazi 4 godine sto je i maksimalan period cini mi se.
Da, vodio sam se da ce dobiti neograničen ugovor, pa samim tim i poslije vizu na 3,4 godine, to je najmanje bitno poslije...
d3xt3r
Posts: 17
Joined: 22/10/2014 14:40

#1945 Re: Viza za Njemacku

Post by d3xt3r »

Da, da imam ugovor na neodredjeno.

Hvala, jasnije mi je sada
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#1946 Re: Viza za Njemacku

Post by MaroonBrigade »

mousstapha wrote:Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine s mogucnoscu dobijanja neogranicene nakon 21 mjeseca sa b1 certifikatom njemackog jezika.
Ima li neko da je prosao ovaj proces? Koliko dugo traje? Mora li se bas donijeti certifikat za polozeni B1 ili se to moze zaobici ako ovi vide da dovoljno dobro pricas Njemacki?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1947 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

MaroonBrigade wrote:
mousstapha wrote:Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine s mogucnoscu dobijanja neogranicene nakon 21 mjeseca sa b1 certifikatom njemackog jezika.
Ima li neko da je prosao ovaj proces? Koliko dugo traje? Mora li se bas donijeti certifikat za polozeni B1 ili se to moze zaobici ako ovi vide da dovoljno dobro pricas Njemacki?
Imam dvojicu prijatelja koji su ovo prosli. Jedan nasao papir od prvog razreda osnovne, a trebaju tri. Nekako ih ubijedio da prihvate. Inace bio u njemackoj u ratu. Drugi rezerviso termin i polozio B1, iako je sa vremenom davno prevazisao taj nivo.
I ja noram uskoro taj proces zapoceti, jos uvijek nisam nigdje pitao kako stoje sa terminima. Ali to je kad se navikes u Njemackoj normala, nista bez termina. :D
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1948 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

hnum1 wrote:
bedakb wrote:Ovo je uzas, jos nikakav odgovor nisam dobio.
Ma dobit ces vizu 100%. Cuvaj zivce za Deu :mrgreen:
U tome i jest problem :D

Znam da cu dobit, a ne dobijam jos nista :-)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1949 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

mousstapha wrote:
MaroonBrigade wrote:
mousstapha wrote:Plava karta ce ti vrlo vjerovatno vaziti onda 3 godine s mogucnoscu dobijanja neogranicene nakon 21 mjeseca sa b1 certifikatom njemackog jezika.
Ima li neko da je prosao ovaj proces? Koliko dugo traje? Mora li se bas donijeti certifikat za polozeni B1 ili se to moze zaobici ako ovi vide da dovoljno dobro pricas Njemacki?
Imam dvojicu prijatelja koji su ovo prosli. Jedan nasao papir od prvog razreda osnovne, a trebaju tri. Nekako ih ubijedio da prihvate. Inace bio u njemackoj u ratu. Drugi rezerviso termin i polozio B1, iako je sa vremenom davno prevazisao taj nivo.
I ja noram uskoro taj proces zapoceti, jos uvijek nisam nigdje pitao kako stoje sa terminima. Ali to je kad se navikes u Njemackoj normala, nista bez termina. :D
za plavu ima termina svake hefte da biras, u pon kad sam gledo zadnji put bilo 9.10., 16.10. i 30.10
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1950 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

ranger wrote: za plavu ima termina svake hefte da biras, u pon kad sam gledo zadnji put bilo 9.10., 16.10. i 30.10
Ma termin za polaganje jezika. Rece mi drug iz Münchena da se za to najvise naceko.
Post Reply