Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1601 Re: Viza za Njemacku

Post by use your illusion »

Kako ide ovo obrazovanje u njemackoj ako sam zavrsio gimnaziju ovde...taj neki ausbildung da se tamo skolujem za neka zanimanja koja nisu medicinska, npr. tehnicka je li to moguce ako savladam jezik ovde
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#1602 Re: Viza za Njemacku

Post by rexandroid »

danera113 wrote:pa dobro, to je nekih pola godine...
imam ja jos pitanja - da li se prilikom zahtjeva za termin odmah dobije neka procjena kada bi termin mogao biti?
i... trebalo je jedan mjesec da stigne odgovor?
Hvala jos jednom :)
Hmm nema procjene nikakve, bile su prije neke na stranici ambasade procjene kad se moze ocekivati, ali po mojim saznanjima nisu bile ni blizu istine.
Meni je odbijenica dosla nakon mjesec danas postom, ali i to je relativno. Jedna moja poznanica imala termin u januaru, jos uvijek ceka.[/quote]

ove odbijenice padaju ko kisa po ovom jadnom narodu
pratim bas par grupa na fb. svaki dan je to redovan scenario.
ugovor mi je stigao u februaru i isti dan sam predao za vizu. cim sam dobio ugovor u ruke otisao na posao, nagovorio se svima i dao otkaz :thumbup:
sad ako fasujem odbijenicu krajem godine nece valjat...
ali bice sve ok aBd vjerujem :D
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1603 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

rexandroid wrote:
ove odbijenice padaju ko kisa po ovom jadnom narodu
pratim bas par grupa na fb. svaki dan je to redovan scenario.
ugovor mi je stigao u februaru i isti dan sam predao za vizu. cim sam dobio ugovor u ruke otisao na posao, nagovorio se svima i dao otkaz :thumbup:
sad ako fasujem odbijenicu krajem godine nece valjat...
ali bice sve ok aBd vjerujem :D
To kralju,ahahaha.
I ako možeš da mi pojasniš ovo.Kad si dobio ugovor predao za vizu???
Zar oni ne dodjeljuju termin kad ćeš doć da predaš za vizu????
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1604 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

rexandroid wrote:
danera113 wrote:pa dobro, to je nekih pola godine...
imam ja jos pitanja - da li se prilikom zahtjeva za termin odmah dobije neka procjena kada bi termin mogao biti?
i... trebalo je jedan mjesec da stigne odgovor?
Hvala jos jednom :)
Hmm nema procjene nikakve, bile su prije neke na stranici ambasade procjene kad se moze ocekivati, ali po mojim saznanjima nisu bile ni blizu istine.
Meni je odbijenica dosla nakon mjesec danas postom, ali i to je relativno. Jedna moja poznanica imala termin u januaru, jos uvijek ceka.
ove odbijenice padaju ko kisa po ovom jadnom narodu
pratim bas par grupa na fb. svaki dan je to redovan scenario.
ugovor mi je stigao u februaru i isti dan sam predao za vizu. cim sam dobio ugovor u ruke otisao na posao, nagovorio se svima i dao otkaz :thumbup:
sad ako fasujem odbijenicu krajem godine nece valjat...
ali bice sve ok aBd vjerujem :D[/quote]
Rexe extra hahhahah sretno
rexandroid
Posts: 256
Joined: 31/12/2012 17:06

#1605 Re: Viza za Njemacku

Post by rexandroid »

valjuga wrote:
rexandroid wrote:
ove odbijenice padaju ko kisa po ovom jadnom narodu
pratim bas par grupa na fb. svaki dan je to redovan scenario.
ugovor mi je stigao u februaru i isti dan sam predao za vizu. cim sam dobio ugovor u ruke otisao na posao, nagovorio se svima i dao otkaz :thumbup:
sad ako fasujem odbijenicu krajem godine nece valjat...
ali bice sve ok aBd vjerujem :D
To kralju,ahahaha.
I ako možeš da mi pojasniš ovo.Kad si dobio ugovor predao za vizu???
Zar oni ne dodjeljuju termin kad ćeš doć da predaš za vizu????
pa ja, to sam i mislio. registrovao se za termin :-D
reko da ne gusim ljude u ambasadi neizvjesnim terminima
User avatar
B0SNlANKlNGD0M
Posts: 6
Joined: 10/04/2018 00:24

#1606 Re: Viza za Njemacku

Post by B0SNlANKlNGD0M »

mousstapha wrote:Da, firma je navedena na onom dodatnom papiru koji se dobije uz plavu kartu (Zusatzblatt). Prilikom promjene posla samo odnijeti novi ugovor u Ausländerbehörde i to je haman sve.
Naravno, najbolje poloziti B1 jezik i nakon dvije godine uzeti unbefristet.
I kod mene je firma navedena na tom dodatnom papiru, ali mi je receno da prvo moram traziti dozvolu ukoliko zelim da promjenim firmu u prve 2 godine. Moje iskustvo je da ne dobijes vazda iste informacije i da iste zavise od osobe na koju naletis. Ja koliko znam, ne mora se cak ni cekati pune 2 godine da bi se apliciralo za Niederlassungserlaubnis:
http://www.bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland/ wrote:Ausländer, die eine Blaue Karte EU besitzen, können bereits nach 33 Monaten einen permanenten Aufenthaltstitel beantragen. Verfügen sie über Deutschkenntnisse auf dem Niveau B1 können sie bereits nach 21 Monaten ein Daueraufenthaltsrecht beantragen (s. § 19a Abs. 6 AufenthaltsGesetz).
:thumbup:
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#1607 Re: Viza za Njemacku

Post by zetareticula »

Dali neko ima iskustva sa ovim navodnim "kupovanjem" termina, meni danas covjek ubjedjuje da mi za 200€ moze srediti da upadnem prije vremena na termin, navodno ubaci te umjesto ovih storniranih termina :mastakazes: iskreno reko ne bih testirao da mi jos kakvu zabranu lupe
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1608 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ma pusti se suplje price ...ne moze nista....nemoj bacati pare
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1609 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Ops 200€, nije mala para.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1610 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

Budući da se termin u njemačkoj ambasadi približava imao bih par pitanja u vezi popunjavanja zahtjeva za vizu i dokumentacije koju je potrebno donijeti na termin za plavu kartu:

1. U dijelu koji se odnosi na podatke o podnosiocu zahtjeva piše "Dokument o vrsti dozvole za boravak i do kada važi?" Na koji se dokument to odnosi?
2. Za osobe koje su imale izbjeglički status u Njemačkoj da li taj boravak treba navesti u ovoj tabeli o ranijim boravcima?
3. Da li zadržati prebivalište van Njemačke - savjet!
4. Predviđeno trajanje boravka u Njemačkoj (od___ do___ )? Da li se to odnosi na dužinu trajanja ugovora?
5. Iz kakvih sredstava podmirujete izdržavanje? Trenutno sam nezaposlen.
6. Da li ugovor o radu mora biti poslan poštom (original) ili je dovoljno da mi isti skeniraju i pošalju na mail pa da isprintam?
7. Da li Apostille pečat na diplomu sarajevskog univerziteta mogu staviti u bilo kojem općinskom sudu u BiH? (živim u HNK)

Hvala unaprijed na odgovorima!
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1959
Joined: 13/07/2016 11:10

#1611 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

endlessss wrote:Budući da se termin u njemačkoj ambasadi približava imao bih par pitanja u vezi popunjavanja zahtjeva za vizu i dokumentacije koju je potrebno donijeti na termin za plavu kartu:

1. U dijelu koji se odnosi na podatke o podnosiocu zahtjeva piše "Dokument o vrsti dozvole za boravak i do kada važi?" Na koji se dokument to odnosi?
Na osnovu čega dobijaš dozvolu za boravak u Njemačkoj. Vjerovatno ugovor o radu, tako da navedeš njega (broj ugovora i sl.) i ako ima ograničeno trajanje onda navedi datum dokad važi.
2. Za osobe koje su imale izbjeglički status u Njemačkoj da li taj boravak treba navesti u ovoj tabeli o ranijim boravcima?
3. Da li zadržati prebivalište van Njemačke - savjet!
Ja sam zadržao, ne vidim kakvu ulogu trenutno igra ako se odjavim ili ne.
4. Predviđeno trajanje boravka u Njemačkoj (od___ do___ )? Da li se to odnosi na dužinu trajanja ugovora?
Isto kao za 1.). Navedi od kada planiraš biti gore. Ako nemaš fixno do kada planiraš biti, onda ostavi prazno polje "DO".
5. Iz kakvih sredstava podmirujete izdržavanje? Trenutno sam nezaposlen.
Mislim da se odnosi na izdržavanje kada budeš u Njemačkoj, a tu ćeš imati posao (ako je plava karta kao što si naveo).
6. Da li ugovor o radu mora biti poslan poštom (original) ili je dovoljno da mi isti skeniraju i pošalju na mail pa da isprintam?
Meni su poštom poslali iz Njemačke, koliko znam i ostalima tako.
7. Da li Apostille pečat na diplomu sarajevskog univerziteta mogu staviti u bilo kojem općinskom sudu u BiH? (živim u HNK)

Hvala unaprijed na odgovorima!
Sretno :)
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1612 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

sve_ovo_ja wrote:
endlessss wrote:Budući da se termin u njemačkoj ambasadi približava imao bih par pitanja u vezi popunjavanja zahtjeva za vizu i dokumentacije koju je potrebno donijeti na termin za plavu kartu:

1. U dijelu koji se odnosi na podatke o podnosiocu zahtjeva piše "Dokument o vrsti dozvole za boravak i do kada važi?" Na koji se dokument to odnosi?
Na osnovu čega dobijaš dozvolu za boravak u Njemačkoj. Vjerovatno ugovor o radu, tako da navedeš njega (broj ugovora i sl.) i ako ima ograničeno trajanje onda navedi datum dokad važi.
2. Za osobe koje su imale izbjeglički status u Njemačkoj da li taj boravak treba navesti u ovoj tabeli o ranijim boravcima?
3. Da li zadržati prebivalište van Njemačke - savjet!
Ja sam zadržao, ne vidim kakvu ulogu trenutno igra ako se odjavim ili ne.
4. Predviđeno trajanje boravka u Njemačkoj (od___ do___ )? Da li se to odnosi na dužinu trajanja ugovora?
Isto kao za 1.). Navedi od kada planiraš biti gore. Ako nemaš fixno do kada planiraš biti, onda ostavi prazno polje "DO".
5. Iz kakvih sredstava podmirujete izdržavanje? Trenutno sam nezaposlen.
Mislim da se odnosi na izdržavanje kada budeš u Njemačkoj, a tu ćeš imati posao (ako je plava karta kao što si naveo).
6. Da li ugovor o radu mora biti poslan poštom (original) ili je dovoljno da mi isti skeniraju i pošalju na mail pa da isprintam?
Meni su poštom poslali iz Njemačke, koliko znam i ostalima tako.
7. Da li Apostille pečat na diplomu sarajevskog univerziteta mogu staviti u bilo kojem općinskom sudu u BiH? (živim u HNK)

Hvala unaprijed na odgovorima!
Sretno :)
Hvala :thumbup: Nadam se da će neko odgovoriti i ostala pitanja (2. i 7.).
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1613 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ja nisam navodila pod broj 2 nista ali upisi ako zna npr 93 ...97 bar godine
Za apostile ne znam....prebivaliste u bosni NE odjavljujes...izdrzavanje napisi monatsgehalt
Br 4 ostavi prazno i ugovor moze skeniran
Sretno
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1614 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

vjesticanametli wrote:Ja nisam navodila pod broj 2 nista ali upisi ako zna npr 93 ...97 bar godine
Za apostile ne znam....prebivaliste u bosni NE odjavljujes...izdrzavanje napisi monatsgehalt
Br 4 ostavi prazno i ugovor moze skeniran
Sretno
Davaoci preporuke u Saveznoj Republici Nemačkoj (npr. poslodavac, obrazovna ustanova, rođaci) - da li se mora tu ista navoditi ili mogu upisati podatke budućeg poslodavca? Hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1615 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Upisi samo naziv poslodavca i da ces bit u radnom odnosu
e.peace
Posts: 57
Joined: 28/11/2010 23:23

#1616 Re: Viza za Njemacku

Post by e.peace »

Ako sam dobro shvatio,za dobijanje radne vize nije potrebno znanje jezika ukoliko to poslodavac ne zahtijeva.
A šta kad istekne ta viza,kad dođe vrijeme produžavanja vize da li važe ista pravila ili se jezik mora savladat?
Hvala. :mrgreen:
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1617 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

vjesticanametli wrote:Upisi samo naziv poslodavca i da ces bit u radnom odnosu
Hvala. Da li ste prvo na original diplome stavili Apostille pa tek onda uradili prevod sudskog tumaca ili obrnuto?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1618 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

e.peace wrote:Ako sam dobro shvatio,za dobijanje radne vize nije potrebno znanje jezika ukoliko to poslodavac ne zahtijeva.
A šta kad istekne ta viza,kad dođe vrijeme produžavanja vize da li važe ista pravila ili se jezik mora savladat?
Hvala. :mrgreen:
Za jezik ti daju vremena da savladas.. to je poslije obavezno ima i kurs koji moras poloziti ako ucvrscujes boravak
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1619 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

endlessss wrote:
vjesticanametli wrote:Upisi samo naziv poslodavca i da ces bit u radnom odnosu
Hvala. Da li ste prvo na original diplome stavili Apostille pa tek onda uradili prevod sudskog tumaca ili obrnuto?
Ja sam u de skolu zavrsila i nije mi to trebalo....apostile ne ide na orig dok. Odnesi sve tumacu prevedi ...tumac uveze....pa onda idi s prevodom i orig. U sud za apost. Sve im predaj....po meni apostile ne ide n orig ali vidjeces
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1620 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

vjesticanametli wrote:
endlessss wrote:
vjesticanametli wrote:Upisi samo naziv poslodavca i da ces bit u radnom odnosu
Hvala. Da li ste prvo na original diplome stavili Apostille pa tek onda uradili prevod sudskog tumaca ili obrnuto?
Ja sam u de skolu zavrsila i nije mi to trebalo....apostile ne ide na orig dok. Odnesi sve tumacu prevedi ...tumac uveze....pa onda idi s prevodom i orig. U sud za apost. Sve im predaj....po meni apostile ne ide n orig ali vidjeces
U Njemačkoj treba znati njemački jezik. Ne moraš imati dokaz. Ali sa plavom kartom i b1 certifikatom nakon 21 mjesec možeš dobiti stalni boravak. Apostile na diplomu se stavlja u nadležnom sudu. Apostile na prevod isto tako u nadležnom sudu. Tamo gdje sudski tumač ima deponovan potpis. I to najbolje tim redoslijedom. Moraš navesti pet posljednjih boravaka u Njemačkoj.
Što se tiče ugovora prije ili kasnije moraćeš dobiti original. Zašto ne prije? Inače traži se original i dvije kopije. Da li je skenirano original? Nije. Međutim znam da prihvataju i kopiju kao original. Ali ja ne bih da zavisim od nečije milosti. Od sigurnog ne bih pravio veresiju.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1621 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

U Njemačkoj treba znati njemački jezik. Ne moraš imati dokaz. Ali sa plavom kartom i b1 certifikatom nakon 21 mjesec možeš dobiti stalni boravak. Apostile na diplomu se stavlja u nadležnom sudu. Apostile na prevod isto tako u nadležnom sudu. Tamo gdje sudski tumač ima deponovan potpis. I to najbolje tim redoslijedom. Moraš navesti pet posljednjih boravaka u Njemačkoj.
Što se tiče ugovora prije ili kasnije moraćeš dobiti original. Zašto ne prije? Inače traži se original i dvije kopije. Da li je skenirano original? Nije. Međutim znam da prihvataju i kopiju kao original. Ali ja ne bih da zavisim od nečije milosti. Od sigurnog ne bih pravio veresiju.
Moj sudski tumac je iz Mostara ali ima deponovan potpis i u Ministarstvu pravde u Sarajevu. Znaci da diplomu mogu prvo prevesti kod sudskog tumaca pa onda sve to odnijeti u sud?
Ovi boravci se znaci odnose i na turisticke. Moram to onda i u starim pasosima provjeriti.
Sutra ce mi biti poslan originalni ugovor postom. Nadam se da moze za sedmicu stici.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1622 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Da za prevod tako a ug nek salju s povratnicom da se ne izgubi....
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1623 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Ja bih prvo apostile na diplomu pa da se i to prevede.
Neka stigne i za dvije sedmice nije kasno.
Last edited by budislav on 23/04/2018 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1624 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1625 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

Sutra cu nazvati i pitati. Najvise bih volio da mogu sve u Mostaru zavrsiti.
Post Reply