Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1576 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

vjesticanametli wrote:Sto znam i sto sam znala podijelila sam s drugima a ti se otkidaj od smjeha i odjebi od mene. Nije me plaho ni zanimalo da iscitavam oko boravka ....od drzave ne uzimam nista niti cu ....imam super posao 8-) a drugi ovde znaju sta sam znala i ucinila tako da mozes u skokovima :)
Ma pusti trolove. Zbog onakvih "pametnjakovića" se normalni insani ohlade od pisanja i dijeljenja informacija. Dzaba je njemu pričati o plavoj karti i ostalim vrstama.
AlmaDelic
Posts: 16
Joined: 17/11/2017 18:46

#1577 Re: Viza za Njemacku

Post by AlmaDelic »

Opet ja. :roll:
Može li mi neko pomoci, kako da vratim pasos iz ambasade. Dugo vremena je kod njih, ja zelim da putujem sada u aprilu. Pisala sam im u Sa, ali traze da im uputim pismenim putem da zelim pasos nazad.
Je li to znaci da im posaljem poštu, gdje zahtijevam pasos nazad i da ja snosim troskove? :?:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1578 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Pa napisi im na mail ....jel traze na njem il na na nasem jeziku
AlmaDelic
Posts: 16
Joined: 17/11/2017 18:46

#1579 Re: Viza za Njemacku

Post by AlmaDelic »

vjesticanametli wrote:Pa napisi im na mail ....jel traze na njem il na na nasem jeziku
Nisu mi rekli na kojem jeziku, samo napisali ako zelim nazad pasos putem dhl-a moram im javiti pismenim putem. To je sve.
Zato sam se i javila ovdje, mozda neko zna :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1580 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Napisi im mail na nasem i pitaj ako treba na njem da kazu....ako bude trebalo javi mi se na mail i pisemo im :-D
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#1581 Re: Viza za Njemacku

Post by purgatorio »

Viza za traženje posla kao VSS, ako se ode u De s ovakvom vizom, da li ako nađem SSS posao, moram se vratiti u BiH pa cekati termin godinu dana ili mogu gore riješiti sve?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1582 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Ovdje mozes sve rijesit, msm.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1583 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

purgatorio wrote:Viza za traženje posla kao VSS, ako se ode u De s ovakvom vizom, da li ako nađem SSS posao, moram se vratiti u BiH pa cekati termin godinu dana ili mogu gore riješiti sve?
Mislim da je bitno da imaš tu ulaznu vizu kako bi mogao u DE riješiti sve. Najbolje ti je svakako da odeš u KVR (u ured za strance) i da se raspitaš.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1584 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

purgatorio wrote:Viza za traženje posla kao VSS, ako se ode u De s ovakvom vizom, da li ako nađem SSS posao, moram se vratiti u BiH pa cekati termin godinu dana ili mogu gore riješiti sve?
"Ova viza omugućava zainteresovanim stručnim kadrovima sa završenom priznatom visokom
stručnom spremom da u svrhu traženja posla maksimalno šest mjeseci borave u Njemačkoj,
kako bi na licu mjesta pronašli odgovarajuće radno mjesto u skladu sa njihovim kvalifikacijama.

Ova vrsta vize ne predstavlja pravo na zasnivanje radnog odnosa!"
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1585 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Zdravo, stavio sam apostile na diplomu i uvjerenje o stazu, koje sam zatim prevo na njem. kod ovjerenog sudskog tumaca. Sad trebam papire da predam u agenciju za rad BiH, radi zustimmunga. Tamo mi traze da napravim kopije istih prevoda i da ih ovjerim u opstini. Medjutim u opstini nece ni da cuju za to, kao to ne smiju da rade. Jedina mi opcija ostaje notar, ima li iko iskustva sa tim :?
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#1586 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

Kada se placa 150KM za radnu vizu da li odmah pri predaji dokumentacije pa ako viza ne bude odobrena te pare propadaju ili se placa kada jave da je odobrena viza?
Jel ima neko pravilo kada se to ljudima ponudi da ostave pasos i da im bude dostavljen brzom postom, ili im ne uzimaju pasos pri predaji dokumentacije? Ima li tu nekog pravila oko ostvaljanja pasosa?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1587 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

batara wrote:Zdravo, stavio sam apostile na diplomu i uvjerenje o stazu, koje sam zatim prevo na njem. kod ovjerenog sudskog tumaca. Sad trebam papire da predam u agenciju za rad BiH, radi zustimmunga. Tamo mi traze da napravim kopije istih prevoda i da ih ovjerim u opstini. Medjutim u opstini nece ni da cuju za to, kao to ne smiju da rade. Jedina mi opcija ostaje notar, ima li iko iskustva sa tim :?
Pa idi u drugu opstinu....ponesi originale prevode i sve ostalo kopiraj oboje i priheftaj i nek ovjere i reci i prelaze da ovjere....cuj ne mogu ojjjj DZamijo....jesil u SA
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1588 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

vjesticanametli wrote:
batara wrote:Zdravo, stavio sam apostile na diplomu i uvjerenje o stazu, koje sam zatim prevo na njem. kod ovjerenog sudskog tumaca. Sad trebam papire da predam u agenciju za rad BiH, radi zustimmunga. Tamo mi traze da napravim kopije istih prevoda i da ih ovjerim u opstini. Medjutim u opstini nece ni da cuju za to, kao to ne smiju da rade. Jedina mi opcija ostaje notar, ima li iko iskustva sa tim :?
Pa idi u drugu opstinu....ponesi originale prevode i sve ostalo kopiraj oboje i priheftaj i nek ovjere i reci i prelaze da ovjere....cuj ne mogu ojjjj DZamijo....jesil u SA
Da jesam, izgleda ni u drugim opstinama ne moze..Jedina opcija mi notar ostaje :-)
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1589 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:
vjesticanametli wrote:
batara wrote:Zdravo, stavio sam apostile na diplomu i uvjerenje o stazu, koje sam zatim prevo na njem. kod ovjerenog sudskog tumaca. Sad trebam papire da predam u agenciju za rad BiH, radi zustimmunga. Tamo mi traze da napravim kopije istih prevoda i da ih ovjerim u opstini. Medjutim u opstini nece ni da cuju za to, kao to ne smiju da rade. Jedina mi opcija ostaje notar, ima li iko iskustva sa tim :?
Pa idi u drugu opstinu....ponesi originale prevode i sve ostalo kopiraj oboje i priheftaj i nek ovjere i reci i prelaze da ovjere....cuj ne mogu ojjjj DZamijo....jesil u SA
Da jesam, izgleda ni u drugim opstinama ne moze..Jedina opcija mi notar ostaje :-)
Maticar ne moze ovjeriti ako je na stranom jeziku, a i za notare vrijedi isto. Medjutim oni ipak ovjeravaju i dobro je sto je tako inace ne znam gdje bi ovjerio.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1590 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

pelcer224 wrote:Kada se placa 150KM za radnu vizu da li odmah pri predaji dokumentacije pa ako viza ne bude odobrena te pare propadaju ili se placa kada jave da je odobrena viza?
Jel ima neko pravilo kada se to ljudima ponudi da ostave pasos i da im bude dostavljen brzom postom, ili im ne uzimaju pasos pri predaji dokumentacije? Ima li tu nekog pravila oko ostvaljanja pasosa?
Odmah se placa. Pare propadaju. Sam biras da li da ti posalju dhl-om ili da sam dodjes po pasos. Mislim da ne moras ostaviti pasos ali ga onda moras poslije odnijeti a pitanje je da li postoje tehnicki uslovi da odmah unesu vizu. Mozda ko zivi u SA moze sebi priustiti tu gnjavazu.
danera113
Posts: 6
Joined: 02/04/2018 12:48

#1591 Re: Viza za Njemacku

Post by danera113 »

Pozdrav ljudi, imala sam termin za spajanje porodice 28.02.2018. Stigla mi je odbijenica jucer s objasnjenjem da suprug treba boraviti tamo dvije godine( tamo je tek 9 mj. ali ispunjavamo sve uvjete koji su navedeni za spajanje) da bih ja mogla doci na spajanje. Da li je iko imao slicnu situaciju? :?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1592 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Pisi zalbu prilozi njegov ugovor kopiju prijave i vizu ... ako je i plata doviljna o da napisi da smatras da je odbijenica neoprvdana i trazi da se razmotri...cula sam za to vec ali zalba pije vode..... svakako pisi odnah i saöji na mail i postom oreporuceno...sretno
22amra
Posts: 18
Joined: 17/08/2017 11:14

#1593 Re: Viza za Njemacku

Post by 22amra »

Zdravo, predala sam za termin u sarajevu, planiram da radim u mc donaldsu. Koliko sam citala u skorije vrijeme i to moze, vize su odobrene i za taj posao. Eh sad me brine da li mogu dobiti odbijenicu ako imam zavrsen fax ovdje ili njih to ne zanima?
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1594 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

danera113 wrote:Pozdrav ljudi, imala sam termin za spajanje porodice 28.02.2018. Stigla mi je odbijenica jucer s objasnjenjem da suprug treba boraviti tamo dvije godine( tamo je tek 9 mj. ali ispunjavamo sve uvjete koji su navedeni za spajanje) da bih ja mogla doci na spajanje. Da li je iko imao slicnu situaciju? :?
Pretpostavljam da ima Aufenthaltserlaubnis. Ako je brak postojao kada je dobio Auhenthaltserlaubnis i predviđeni boravak je duži od jedne godine onda možeš dobiti vizu.
(§ 30 AufenthG). Inače se treba čekati dvije godine. U obrascu na stranici ambasade nije obuhvaćeno ni pola mogućih slučajeva.
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#1595 Re: Viza za Njemacku

Post by Mayhem »

danera113 wrote:Pozdrav ljudi, imala sam termin za spajanje porodice 28.02.2018. Stigla mi je odbijenica jucer s objasnjenjem da suprug treba boraviti tamo dvije godine( tamo je tek 9 mj. ali ispunjavamo sve uvjete koji su navedeni za spajanje) da bih ja mogla doci na spajanje. Da li je iko imao slicnu situaciju? :?

Izvini, ako mogu pitati - koliko dugo si cekala na termin za predaju zahtjeva? Cula sam da se ceka manje od godinu dana, ali ne znam koliko dugo (otprilike)
Hvala :)
danera113
Posts: 6
Joined: 02/04/2018 12:48

#1596 Re: Viza za Njemacku

Post by danera113 »

Mayhem wrote:
danera113 wrote:Pozdrav ljudi, imala sam termin za spajanje porodice 28.02.2018. Stigla mi je odbijenica jucer s objasnjenjem da suprug treba boraviti tamo dvije godine( tamo je tek 9 mj. ali ispunjavamo sve uvjete koji su navedeni za spajanje) da bih ja mogla doci na spajanje. Da li je iko imao slicnu situaciju? :?

Izvini, ako mogu pitati - koliko dugo si cekala na termin za predaju zahtjeva? Cula sam da se ceka manje od godinu dana, ali ne znam koliko dugo (otprilike)
Hvala :)

Zahtjev za termin sam poslala 30.08.2017. Navodno se za spajanje ceka nesto manje :)
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#1597 Re: Viza za Njemacku

Post by Mayhem »

danera113 wrote:
Mayhem wrote:
danera113 wrote:Pozdrav ljudi, imala sam termin za spajanje porodice 28.02.2018. Stigla mi je odbijenica jucer s objasnjenjem da suprug treba boraviti tamo dvije godine( tamo je tek 9 mj. ali ispunjavamo sve uvjete koji su navedeni za spajanje) da bih ja mogla doci na spajanje. Da li je iko imao slicnu situaciju? :?

Izvini, ako mogu pitati - koliko dugo si cekala na termin za predaju zahtjeva? Cula sam da se ceka manje od godinu dana, ali ne znam koliko dugo (otprilike)
Hvala :)

Zahtjev za termin sam poslala 30.08.2017. Navodno se za spajanje ceka nesto manje :)
pa dobro, to je nekih pola godine...
imam ja jos pitanja - da li se prilikom zahtjeva za termin odmah dobije neka procjena kada bi termin mogao biti?
i... trebalo je jedan mjesec da stigne odgovor?
Hvala jos jednom :)
danera113
Posts: 6
Joined: 02/04/2018 12:48

#1598 Re: Viza za Njemacku

Post by danera113 »

vjesticanametli wrote:Pisi zalbu prilozi njegov ugovor kopiju prijave i vizu ... ako je i plata doviljna o da napisi da smatras da je odbijenica neoprvdana i trazi da se razmotri...cula sam za to vec ali zalba pije vode..... svakako pisi odnah i saöji na mail i postom oreporuceno...sretno
Sve sam poslala pa cemo vidjeti. Nisam bas puna nade da ce pomoci hahah
danera113
Posts: 6
Joined: 02/04/2018 12:48

#1599 Re: Viza za Njemacku

Post by danera113 »

pa dobro, to je nekih pola godine...
imam ja jos pitanja - da li se prilikom zahtjeva za termin odmah dobije neka procjena kada bi termin mogao biti?
i... trebalo je jedan mjesec da stigne odgovor?
Hvala jos jednom :)[/quote]
Hmm nema procjene nikakve, bile su prije neke na stranici ambasade procjene kad se moze ocekivati, ali po mojim saznanjima nisu bile ni blizu istine.
Meni je odbijenica dosla nakon mjesec danas postom, ali i to je relativno. Jedna moja poznanica imala termin u januaru, jos uvijek ceka.
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#1600 Re: Viza za Njemacku

Post by Mayhem »

hvala puno :) i sretno!
Post Reply