Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1426 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ma ne idi u agenciju....ne koriste pecate sve je ok. Moj muz imao isti ug. Jos potpisan crnom olovkom....kao da je skinuo s neta hahahhah sve ok amb.provjerila i zavrseno....ne idi u agencije i ne brini se :)
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1427 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

vjesticanametli wrote:Ma ne idi u agenciju....ne koriste pecate sve je ok. Moj muz imao isti ug. Jos potpisan crnom olovkom....kao da je skinuo s neta hahahhah sve ok amb.provjerila i zavrseno....ne idi u agencije i ne brini se :)
Ma brine me ovaj obrazac, kontam da ne fulim nesto..pa zato sam kontao da mi ovo oni popune, da se ne peglam bezveze..
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1428 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:Zvao sam ovu agenciju za vize na Skenderiji, govore da treba ugovor biti ovjeren i potpisan :-?
Agencija za vize na Skenderiji nema ništa sa Njemačkom ambasadom na Skenderiji.
Ugovor mora biti važeći u pogledu perioda i potpisa. Ali, može biti i nacrt ugovora. Jer teško se obavezati da ćeš raditi od nekog datuma, a nemaš još ni vizu.
Obrazac sam popuni. Nema se tu šta fulati. Samo istina.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1429 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

budislav wrote:
batara wrote:Zvao sam ovu agenciju za vize na Skenderiji, govore da treba ugovor biti ovjeren i potpisan :-?
Agencija za vize na Skenderiji nema ništa sa Njemačkom ambasadom na Skenderiji.
Ugovor mora biti važeći u pogledu perioda i potpisa. Ali, može biti i nacrt ugovora. Jer teško se obavezati da ćeš raditi od nekog datuma, a nemaš još ni vizu.
Obrazac sam popuni. Nema se tu šta fulati. Samo istina.
Znam sve druze, ali sto je sigurno sigurno je. Na ugovoru mi pise pocetkom februara da trebam poceti sa radom, a termin za vizu mi nece biti prije aprila, samo me eto brine taj pecat sto mi nisu stavili, za ostalo cu lahko.. :-?
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1430 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:Znam sve druze, ali sto je sigurno sigurno je. Na ugovoru mi pise pocetkom februara da trebam poceti sa radom, a termin za vizu mi nece biti prije aprila, samo me eto brine taj pecat sto mi nisu stavili, za ostalo cu lahko.. :-?
Firma može imati pečat, a ne mora.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1431 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

budislav wrote:
batara wrote:Znam sve druze, ali sto je sigurno sigurno je. Na ugovoru mi pise pocetkom februara da trebam poceti sa radom, a termin za vizu mi nece biti prije aprila, samo me eto brine taj pecat sto mi nisu stavili, za ostalo cu lahko.. :-?
Firma može imati pečat, a ne mora.
Po tvom misljenju, pecat i nije toliko bitan? moze ovo i sa potpisom proci u ambasadi..
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1432 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

batara wrote:Po tvom misljenju, pecat i nije toliko bitan? moze ovo i sa potpisom proci u ambasadi..
Ja mislim da može.
Možeš ti pitati zašto nisu stavili pečat. Ja sam prvi put tako nešto doživio 1993. i nikakvih problema nije bilo.
Ako je manja firma možda i nemaju pečat (nekome je mnogo dati 30€).
U obrascu za vizu navodiš ko ti je poslodavac.
Ako ti odobre vizu, a ugovor falsifikovan kadtad će ti poništiti vizu.
Vidi da li je original potpis (znači da nije kopija ili skenirana kopija tj. da li je ovlašteno lice potpisalo).
Da ne bude, ako budu provjeravali da oni tamo ne znaju da su poslali ugovor. Čak bih ja sačuvao i kovertu.
Last edited by budislav on 28/12/2017 14:43, edited 1 time in total.
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1433 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

budislav wrote:
batara wrote:Po tvom misljenju, pecat i nije toliko bitan? moze ovo i sa potpisom proci u ambasadi..
Ja mislim da može.
Možeš ti pitati zašto nisu stavili pečat. Ja sam prvi put tako nešto doživio 1993. i nikakvih problema nije bilo.
Ako je manja firma možda i nemaju pečat (nekome je mnogo dati 30€).
U obrascu za vizu navodiš ko ti je poslodavac.
Ako ti odobre vizu, a ugovor falsifikovan kadtad će ti poništiti vizu.
Vidi da li je original potpis.
Sve je uredu, potpis je origanalan i da manja je firma u pitanju. Hvala ti druze na informaciji :thumbup:
alfa_123
Posts: 1
Joined: 17/09/2017 18:28

#1434 Re: Viza za Njemacku

Post by alfa_123 »

Pozdrav svima,

da li se zna koliko je trenutno čekanje za dobivanje tremina za vizu (radnu dozvolu) ukoliko se tremin zakaže sad u januaru 2018 g.,
- odnosno da li ima razlike između:
vize za visokokvalifikovani kadar (Blaue Karte EU, MINT) i tzv. vize za zapošljavanje prema članu 26 stav 2 BeschV (Zapadnobalkanska odredba) u vremenu čekanja.


:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :-D
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1435 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

alfa_123 wrote:Pozdrav svima,
da li se zna koliko je trenutno čekanje za dobivanje tremina za vizu (radnu dozvolu) ukoliko se tremin zakaže sad u januaru 2018 g.,
- odnosno da li ima razlike između:
vize za visokokvalifikovani kadar (Blaue Karte EU, MINT) i tzv. vize za zapošljavanje prema članu 26 stav 2 BeschV (Zapadnobalkanska odredba) u vremenu čekanja.
Naravno da postoji razlika. Termin za visokokvalifikovani kadar se izabere od ponuđenih za sledeća dva mjeseca.
Ovaj drugi je u stvari lista čekanja.
Inače ne znam koliko se tačno čeka, ali bih procjenio na preko 10 mjeseci.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1436 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

poz
imam par pitanja ako kome nije tesko...
1.mogu li da dobijem vizu na duzi boravak u njemackoj bez nekog povoda (dakle nije u pitanju posao, spajanje porodice, skolovanje i sl)?
nego eto samo boravak tamo na neko vrijeme.
2.imam majku u njemackoj (nismo u nekom odnosu - razvedeni roditelji), da li bi na neki nacin mogao da dobijem vizu na osnovu toga?

i naravno posao
nemam neku skolu ali sam slao CV preko nekih stranica na poslove na koje sam mislio da nece niko konkurisati (rad na farmi, ciscenje, gradevina itd).
nisam imao srece. da li bi se ista promjenilo da sam tamo i da imam vizu na neko vrijeme? da li bi bilo lakse dobiti radnu dozvolu odn. da li bi poslodavac pristao prije, nego da nemam nikakvu vizu i da nisam tamo?
ili da odem tamo na koju sedmicu i pokusam naci posao bez vize?

p.s. njemacki nije problem.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1437 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

electriq wrote:poz
imam par pitanja ako kome nije tesko...
1.mogu li da dobijem vizu na duzi boravak u njemackoj bez nekog povoda (dakle nije u pitanju posao, spajanje porodice, skolovanje i sl)? nego eto samo boravak tamo na neko vrijeme.
Nacionalnu vizu bez da ti neko garantuje tamo boravak teško da možeš dobiti. A i ne vrijedi, jer kako vidim ti bi ipak htio posao.
electriq wrote: 2.imam majku u njemackoj (nismo u nekom odnosu - razvedeni roditelji), da li bi na neki nacin mogao da dobijem vizu na osnovu toga?
Ona može garantovati za tebe ako ima dovoljne prihode i stambeni prostor. Ali je to nepotrebno, jer možeš tri mjeseca tamo boraviti i ovako i onako.
electriq wrote: i naravno posao
nemam neku skolu ali sam slao CV preko nekih stranica na poslove na koje sam mislio da nece niko konkurisati (rad na farmi, ciscenje, gradevina itd).
nisam imao srece.
Sa školom ili bez na nekih stotinu prijava možda dobiješ tri poziva na intervju.
electriq wrote:
da li bi se ista promjenilo da sam tamo i da imam vizu na neko vrijeme?
Nije loše biti tamo da možeš otići na razgovor sa poslodavcem. Teško je na daljinu.
electriq wrote:
da li bi bilo lakse dobiti radnu dozvolu odn. da li bi poslodavac pristao prije, nego da nemam nikakvu vizu i da nisam tamo?
Prvo posao pa onda viza. Ne može obrnuto. Kao što rekoh naravno da je bolje biti tamo. Za te poslove koje ti tražiš ne mora ići prijava. Pokucaš na vrata, uđeš i pitaš za posao.
electriq wrote:
ili da odem tamo na koju sedmicu i pokusam naci posao bez vize?
Ja bih pokušao uključiti majku. Mogla bi ti mnogo pomoći. I kao što rekoh prvo se nađe posao pa se onda traži viza.
AlmaDelic
Posts: 16
Joined: 17/11/2017 18:46

#1438 Re: Viza za Njemacku

Post by AlmaDelic »

Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć. Termin za spajanje porodice sam imala 17 novembra 2017. Poslije dva dana Ambasada Sarajevo je tražila dopunu papira, prvu boravisnu dozvolu od supruga kao dokaz da radi 2 godine u De. Sada, nakon mjesec dana, nam traže sve kopije prijasnjih boravaka, kao dokaz da moj muž nije prekidao te dvije godine. Ali, mi ih nemozemo dobiti, jer su poništene, samo su nam izdali ovjeren papir na kojem piše od kada do kada mu je produžavana viza, i da nije bilo prekida :!:
Može li nam neko dati neki savjet sta da radimo, gubimo dane u Ambasadi jer smo ograničeni do 15 januara, da dostavimo dokumentaciju.
Unaprijed se zahvaljujem. :shock:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1439 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Pa dostavite im taj papir. Sta je problem....sta pise na papiru na njem.....kako se zove
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1440 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

AlmaDelic wrote:Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć. Termin za spajanje porodice sam imala 17 novembra 2017. Poslije dva dana Ambasada Sarajevo je tražila dopunu papira, prvu boravisnu dozvolu od supruga kao dokaz da radi 2 godine u De. Sada, nakon mjesec dana, nam traže sve kopije prijasnjih boravaka, kao dokaz da moj muž nije prekidao te dvije godine. Ali, mi ih nemozemo dobiti, jer su poništene, samo su nam izdali ovjeren papir na kojem piše od kada do kada mu je produžavana viza, i da nije bilo prekida :!:
Može li nam neko dati neki savjet sta da radimo, gubimo dane u Ambasadi jer smo ograničeni do 15 januara, da dostavimo dokumentaciju.
Unaprijed se zahvaljujem. :shock:

Vjencali se nakon sto je dobio vizu?
AlmaDelic
Posts: 16
Joined: 17/11/2017 18:46

#1441 Re: Viza za Njemacku

Post by AlmaDelic »

"Bescheinigung zur Vorlage bei der konsularischen Vertretung" i tu piše od kojeg do kojeg datuma mu je produzavana viza, i da nije bilo prekida.
Medjutim oni i dalje traže te kopije. :roll:

Jeste, vjenčali smo se poslije vize.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1442 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Aha ok papir a ima li u pasosu te vize pa da im kopirate i dostavite. Ako nema napaisite im mail...shodno vasem zahtkevu bla bla saljem papir da u periodu bla bla nije bilo prelikda navedenih viza :? Joj stoke ccc javi sta je bilo i sretno
AlmaDelic
Posts: 16
Joined: 17/11/2017 18:46

#1443 Re: Viza za Njemacku

Post by AlmaDelic »

A vidiš :idea: pokušati ćemo sa tim kopijama iz pasoša, pa ću Vam javiti kako smo prosli :thumbup:
Puno hvala za savjet.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1444 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

To mi pada na pamet jer nemas nista drugo....bez persiranja :) punoooo srece zelim
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1445 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

budislav wrote: Nacionalnu vizu bez da ti neko garantuje tamo boravak teško da možeš dobiti..
hvala na odgovoru
sta mi treba sve za odlazak tamo (boravak na nekoliko sedmica) sem pasosa?
dovoljno novca pretpostavljam, koliko tacno?
sta jos
ne mogu da nadem na netu nista...

ja i kako najeftinije/najbrze tamo? ima neki flixbus, kakva su iskustva s tim?
hoteli, smjestaji... sorry
hvala
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1446 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

electriq wrote: hvala na odgovoru
sta mi treba sve za odlazak tamo (boravak na nekoliko sedmica) sem pasosa?
dovoljno novca pretpostavljam, koliko tacno?
sta jos
ne mogu da nadem na netu nista...
ja i kako najeftinije/najbrze tamo? ima neki flixbus, kakva su iskustva s tim?
hoteli, smjestaji... sorry
hvala
Navodno treba 50€ dnevno (može i kreditna kartica) i zdravstveno osiguranje. A praktično i treba nekih 800€ mjesečno.
Autobusa ima napretek (pa i taj flixbus) tako da tu nema dileme.
Kada nisam imao boravak tamo, meni nikada niko nije tražio da dokažem da imam dovoljno novca i osiguranje.
Nikada nisam bio ni u hotelu. Uvijek kod familije.
Moglo bi biti poskupo ako nemaš tamo neki "porodični" smještaj. Neko ko tamo već živi može naći smještaj mjesečno i za
200€, ali ne znam tako da li će neko htjeti i moći dati smještaj.
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1447 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

budislav wrote:
electriq wrote: hvala na odgovoru
sta mi treba sve za odlazak tamo (boravak na nekoliko sedmica) sem pasosa?
dovoljno novca pretpostavljam, koliko tacno?
sta jos
ne mogu da nadem na netu nista...
ja i kako najeftinije/najbrze tamo? ima neki flixbus, kakva su iskustva s tim?
hoteli, smjestaji... sorry
hvala
Navodno treba 50€ dnevno (može i kreditna kartica) i zdravstveno osiguranje. A praktično i treba nekih 800€ mjesečno.
Autobusa ima napretek (pa i taj flixbus) tako da tu nema dileme.
Kada nisam imao boravak tamo, meni nikada niko nije tražio da dokažem da imam dovoljno novca i osiguranje.
Nikada nisam bio ni u hotelu. Uvijek kod familije.
Moglo bi biti poskupo ako nemaš tamo neki "porodični" smještaj. Neko ko tamo već živi može naći smještaj mjesečno i za
200€, ali ne znam tako da li će neko htjeti i moći dati smještaj.
svaka cast hvala :thumbup:
nemam vise pitanja
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1448 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

AlmaDelic wrote:"Bescheinigung zur Vorlage bei der konsularischen Vertretung" i tu piše od kojeg do kojeg datuma mu je produzavana viza, i da nije bilo prekida.
Medjutim oni i dalje traže te kopije. :roll:

Jeste, vjenčali smo se poslije vize.

Pa ima valjda i ugovor radni, u kojem pise otkad radi u Njemackoj..
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1449 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

electriq wrote:
budislav wrote: Nacionalnu vizu bez da ti neko garantuje tamo boravak teško da možeš dobiti..
hvala na odgovoru
sta mi treba sve za odlazak tamo (boravak na nekoliko sedmica) sem pasosa?
dovoljno novca pretpostavljam, koliko tacno?
sta jos
ne mogu da nadem na netu nista...

ja i kako najeftinije/najbrze tamo? ima neki flixbus, kakva su iskustva s tim?
hoteli, smjestaji... sorry
hvala

Flix bus je MALO skuplji od Kantica, Centrotransa, Halilovica ali dosta udobniji!!!

Trebaju ti pare :D mene nisu provjeravali na granici koliko imam...ne moras nositi puno kesa, mozes pokazati slip ili tamo ga izvuci...nisam imala zdravstveno osiguranje, kasno se sjetila...a bio vikend...

Hoteli su ko i kod nas...zavisi gdje ides, koji dio Njemacke..imas airbnb smjestaj, nije lose ukoliko neces dugo boraviti, a dosta jeftinije od hotela, to je taj tzv couch surfing...
Zbunjena83
Posts: 1
Joined: 08/01/2018 12:22

#1450 Re: Viza za Njemacku

Post by Zbunjena83 »

Pozdrav
Da li bih mi mogao neko odgoviriti na pitanja vezano za kretanje i boravak u Eu?
Prvi moj ulazak u Eu je bio 09.07.2017 , a izlazak 30.10.2017 godine. U tom peridu sam boravila u EU i u Bosni i Hercegovin znaci nisam u jednom periodu provela 90 dana u EU. Da li li period od pola godine (180 dana) racunam od mog prvog ulazka u Eu tj. da li mi od 9.1.2018 istice period od pola godine i da li cu moci putovati , tj da li mi tada pocinje novi ciklus od pola godine gdje cu moci boraviti 90 dana ? Od mog zadnjeg izlaska iz Eu nije proslo 3 mjeseca , da li smijem putovati prije nego mi isteknu 3 mjeseca od zadnjeg izlaska ?
Hvala :roll:
Post Reply